Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Pomoc w identyfikacji glonów (wgraj zdjęcie)



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



20 paź 2020, 00:47   (#2661)  

Media filtracyjne czyszczę tylko w przypadku spadku wydajności filtra więc raczej rzadko.. czyszczone są w tej samej wodzie aby nie zniszczyć bakterii.
Roślin chciałem mieć więcej ale ciężko zdobyć te trawy które posiadam w mojej okolicy i czekam aż się same rozrosna ale niestety dużo niszczą mi te "kłaki"..
A pod żwirkiem nie ma nic.. kiedyś się bawiłem z jakimiś gotowymi mieszaninami ale teraz tylko żwirek..
Dokupiłem ostatnie 10l wody destylowanej z marketu i jutro pojadę jeszcze po 5-10l aby dolać przy kolejnej podmianie a później rozważę zakup filtra RO..
Nie denerwują mnie te brązowe glony tak bardzo jak "kłaki" które niszczą mi rośliny..

seba marach
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 17 paź 2020, 05:16

seba marach napisał(a):Media filtracyjne czyszczę tylko w przypadku spadku wydajności filtra więc raczej rzadko.. czyszczone są w tej samej wodzie aby nie zniszczyć bakterii.
Roślin chciałem mieć więcej ale ciężko zdobyć te trawy które posiadam w mojej okolicy i czekam aż się same rozrosna ale niestety dużo niszczą mi te "kłaki"..
A pod żwirkiem nie ma nic.. kiedyś się bawiłem z jakimiś gotowymi mieszaninami ale teraz tylko żwirek..
Dokupiłem ostatnie 10l wody destylowanej z marketu i jutro pojadę jeszcze po 5-10l aby dolać przy kolejnej podmianie a później rozważę zakup filtra RO..
Nie denerwują mnie te brązowe glony tak bardzo jak "kłaki" które niszczą mi rośliny..
Niestety konstrukcja filtra Fluval bardzo rzadko pozwala na spadek przepływu wody. Więc jeśli chcesz się pozbyć, albo chociaż ograniczyć rozwój krasnorostów, to gąbki (te cztery "duże") czyścił bym chociaż co dwa/trzy tygodnie, przy podmianie wody.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

20 paź 2020, 06:17   (#2663)  

W takim razie co robić poza częstszym czyszczeniem gąbek z filtra a czego nie robić aby akwarium zaczęło cieszyć oko i przede wszystkim aby jego mieszkańcom żyło się dobrze?

seba marach
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 17 paź 2020, 05:16

20 paź 2020, 08:24   (#2664)  

Ja podaje 24h a i tak mam trochę glonów zielonych ale raczej przez fosfor mam wysoki w podlozu

Andrzej31
Początkujący

Posty: 29
Dołączył: 28 cze 2020, 22:25

Dawaj carbo X2, to jest taki odkażalnik, niszczy glony, tylko nie za długo bo sobie bakterie zabijesz, światło o wiele za długo, 8-9 godzin max, jak już wyprowadzisz nas prostą to 10 godzin, napisałeś że dajesz wodę destylowaną, rozumiem że chodziło ci o demineralizowaną, bo destylowanej to absolutnie nie wolno, zainwestuj w RO, znikome koszty w porównaniu z kupowaniem gotowej wody, wystarczy ci zestaw RO3 za około 90zł, pilnuj "czystości" filtra, krasnorosty uwielbiają "brudną wodę" ( wszelkie resztki roślin, pokarmu itp powodują ich wysp), podmieniaj wodę częściej i w większej ilości przez jakiś czas, no i na koniec wydaje mi się że masz za dużo ryb na taki litraż

Watkins
Poznaje temat

Posty: 139
Dołączył: 23 mar 2017, 12:19

Watkins napisał(a):Dawaj carbo X2, to jest taki odkażalnik, niszczy glony, tylko nie za długo bo sobie bakterie zabijesz, światło o wiele za długo, 8-9 godzin max, jak już wyprowadzisz nas prostą to 10 godzin, napisałeś że dajesz wodę destylowaną, rozumiem że chodziło ci o demineralizowaną, bo destylowanej to absolutnie nie wolno, zainwestuj w RO, znikome koszty w porównaniu z kupowaniem gotowej wody, wystarczy ci zestaw RO3 za około 90zł, pilnuj "czystości" filtra, krasnorosty uwielbiają "brudną wodę" ( wszelkie resztki roślin, pokarmu itp powodują ich wysp), podmieniaj wodę częściej i w większej ilości przez jakiś czas, no i na koniec wydaje mi się że masz za dużo ryb na taki litraż
Sory ale co jest powodem tego, iż nie można używać wody destylowanej? Autor pisze, że miesza ją z kranówką.
Nie mam 100% pewności ale przypuszczam, że rośliny rosnące w tym zbiorniku to Vallisneria i/lub Sagittaria, a z tego co wiem to źle znoszą podawanie "Carbo".
Długość świecenia ma nie wielkie znaczenie jeśli są to Krasnorosty.
Z większą ilością podmienianej wody się zgodzę.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Woda destylowana a demineralizowana czyli RO to dwie różne substancje, polecam Google i będzie wszystko jasne

Watkins
Poznaje temat

Posty: 139
Dołączył: 23 mar 2017, 12:19

Watkins napisał(a):Woda destylowana a demineralizowana czyli RO to dwie różne substancje, polecam Google i będzie wszystko jasne
Ja wiem czym się różnią, jednak w celach akwarystycznych ma to niewielkie znaczenie ponieważ, w obu przypadkach trzeba ją mineralizować.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Eh, proszę bardzo:
Woda destylowana

Często definiuje się ją jako pozbawiony soli mineralnych i większości zanieczyszczeń efekt końcowy procesu destylacji. Polega on na doprowadzeniu wody w destylatorze do stanu wrzenia i jej odparowaniu. Następnie para wodna jest kondensowana w chłodnicy do postaci ciekłej. Niestety do kondensatu z reguły przenikają zanieczyszczenia lotne w postaci alkoholi lub zanieczyszczeń organicznych. Destylat może zawierać również rozpuszczone gazy, takie jak: dwutlenek węgla, tlen lub azot. Obecności dwutlenku węgla w destylacie powoduje, że jego pH ~ 5,0. Woda destylowana jest popularnym komponentem w akumulatorach jako rozcieńczalnik elektrolitu, a także w żelazkach parowych czy też w analizie chemicznej. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędna jest wysoka, lecz nie perfekcyjna czystość wody.


i po przeczytaniu zastanowić się czy woda destylowana którą wlewasz do akwarium na pewno się do niego nadaje

Watkins
Poznaje temat

Posty: 139
Dołączył: 23 mar 2017, 12:19

Watkins napisał(a):Eh, proszę bardzo:
Woda destylowana

Często definiuje się ją jako pozbawiony soli mineralnych i większości zanieczyszczeń efekt końcowy procesu destylacji. Polega on na doprowadzeniu wody w destylatorze do stanu wrzenia i jej odparowaniu. Następnie para wodna jest kondensowana w chłodnicy do postaci ciekłej. Niestety do kondensatu z reguły przenikają zanieczyszczenia lotne w postaci alkoholi lub zanieczyszczeń organicznych. Destylat może zawierać również rozpuszczone gazy, takie jak: dwutlenek węgla, tlen lub azot. Obecności dwutlenku węgla w destylacie powoduje, że jego pH ~ 5,0. Woda destylowana jest popularnym komponentem w akumulatorach jako rozcieńczalnik elektrolitu, a także w żelazkach parowych czy też w analizie chemicznej. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędna jest wysoka, lecz nie perfekcyjna czystość wody.


i po przeczytaniu zastanowić się czy woda destylowana którą wlewasz do akwarium na pewno się do niego nadaje
Zauważ, że woda po filtrze RO również nie jest w 100% czystym H2O i zawiera rozpuszczone pierwiastki. Dlatego do jej dokładniejszego oczyszczania trzeba przefiltrować ją przez żywicę jonowymienną, jako ostatnie stadium filtracji. Tylko nie zawsze jest to potrzebne, ponieważ przed wlaniem tak "czystej" wody do akwarium, trzeba ją zmineralizować, a wtedy pH już nie jest tak niskie, a sama woda nie tak szkodliwa. Czy to po filtrze RO/DI czy destylowanej. Nie wlewamy takich wód do akwarium bez ich wcześniejszej mineralizaji.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Woda po RO nie zawiera tego w sobie co może zawierać woda destylowana, dlatego się jej nie stosuje w akwarystyce, prościej już nie mogę, to że wodę RO musimy mineralizowanać to chyba jasne dla wszystkich na tym forum

Watkins
Poznaje temat

Posty: 139
Dołączył: 23 mar 2017, 12:19

Watkins napisał(a):Dawaj carbo X2, to jest taki odkażalnik, niszczy glony, tylko nie za długo bo sobie bakterie zabijesz, światło o wiele za długo, 8-9 godzin max, jak już wyprowadzisz nas prostą to 10 godzin, napisałeś że dajesz wodę destylowaną, rozumiem że chodziło ci o demineralizowaną, bo destylowanej to absolutnie nie wolno, zainwestuj w RO, znikome koszty w porównaniu z kupowaniem gotowej wody, wystarczy ci zestaw RO3 za około 90zł, pilnuj "czystości" filtra, krasnorosty uwielbiają "brudną wodę" ( wszelkie resztki roślin, pokarmu itp powodują ich wysp), podmieniaj wodę częściej i w większej ilości przez jakiś czas, no i na koniec wydaje mi się że masz za dużo ryb na taki litraż


Tak.. demineralizowaną wodę kupuję w Brico po 5l baniaki wybaczcie za błąd.
Jak wrócę to ustawie światło na 8h + carbo zacznę dodawać no i częstsze podmiany wody.
Co do podmian to 1 czy 2 razy w tygodniu? I ile litrów najlepiej? 20-30 za jednym razem? Jakie proporcje demineralki do zwykłej kranwoki?
Będę musiał zbić twardość bo teraz to tragedia jakaś...

seba marach
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 17 paź 2020, 05:16

Szczerze to na twoim miejscu bym lał samo RO zmineralizowane do 7-8GH, jak nie masz mineralizatora to spróbuj zmieszać kranówkę żeby wyszły takie parametry, trzy, cztery podmiany po 50% w ciągu dwóch tygodni powinny ci dać koło 10Gh, generalnie nie polecam mieszać RO z kranem, robiłem tak prawie trzy lata w poprzednim baniaku i miałem ciągle problemy z glonami pomimo teoretycznie dobrych parametrów wody, na ostatnie trzy miesiące istnienia tego akwarium przeszedłem na czyste RO plus mineralizator i było o wiele lepiej

Watkins
Poznaje temat

Posty: 139
Dołączył: 23 mar 2017, 12:19

Kup sobie miernik TDS, najtańszego chinola za 20zł, wiele ułatwia przy mieszaniu wody bez bawienia się w kropelki, będziesz mógł szybko sprawdzić jakie dawać proporcje RO-kran żeby mieć te 8-10GH do podmiany, naprawdę polecam, oszczędza wiele czasu i zabawy w testowanie twardości ogólnej wody, nie mówiąc już o tym że w każdej chwili w parę sekund możesz sprawdzić wodę w akwa i z dnia na dzień będziesz wiedział czy i jak szybko się podnosi wartość GH w akwarium

Watkins
Poznaje temat

Posty: 139
Dołączył: 23 mar 2017, 12:19

Watkins napisał(a):Kup sobie miernik TDS, najtańszego chinola za 20zł, wiele ułatwia przy mieszaniu wody bez bawienia się w kropelki, będziesz mógł szybko sprawdzić jakie dawać proporcje RO-kran żeby mieć te 8-10GH do podmiany, naprawdę polecam, oszczędza wiele czasu i zabawy w testowanie twardości ogólnej wody, nie mówiąc już o tym że w każdej chwili w parę sekund możesz sprawdzić wodę w akwa i z dnia na dzień będziesz wiedział czy i jak szybko się podnosi wartość GH w akwarium

Miernikiem TDS nie sprawdzisz twardości wody w akwarium. On mierzy przewodność i w akwarium wpływ na wynik ma nie tylko zawartość wapnia i magnezu. Możesz mierzyć wodę przygotowaną przed wlaniem do akwarium i mierzyć w 120-130 ppm.
Woda destylowana jak najbardziej nadaje się do akwarium - stosuje ją tutaj wielu forumowiczów.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

TDS jako wskaźnik twardości GH w akwarium wystarcza w zupełności, pokaże ci to samo co krople zooleka, no chyba że ktoś ma dostęp do laboratorium i ma pełne wyniki wody to co innego, co do wody destylowanej to jednak zdania nie zmienię, wolę pewniejsze RO ( o ile jest sprawdzonej firmy membrana i reszta)
Mam piec gazowy kondensacyjny w domu i mógłbym mieć " za darmo" wodę z niego do podmian, ale szarpnąłem się o wysłanie takowej na testy i całe szczęście bo bym szybko życie zabił w akwa, a niby taka fajna destylowana i czysta

Watkins
Poznaje temat

Posty: 139
Dołączył: 23 mar 2017, 12:19

Watkins napisał(a):TDS jako wskaźnik twardości GH w akwarium wystarcza w zupełności, pokaże ci to samo co krople zooleka, no chyba że ktoś ma dostęp do laboratorium i ma pełne wyniki wody to co innego, co do wody destylowanej to jednak zdania nie zmienię, wolę pewniejsze RO ( o ile jest sprawdzonej firmy membrana i reszta)
Mam piec gazowy kondensacyjny w domu i mógłbym mieć " za darmo" wodę z niego do podmian, ale szarpnąłem się o wysłanie takowej na testy i całe szczęście bo bym szybko życie zabił w akwa, a niby taka fajna destylowana i czysta
Przeczytaj inny gorący temat
"Nadmiar potasu i nawożenie"
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

To że tani miernik TDS nie jest super dokładnym sprzętem laboratoryjnym to chyba nic nowego, powiedz raczej czym ty mierzysz GH że masz pewność idealnego pomiaru skoro którym testem kropelkowym byś nie mierzył to ci pokaże to samo ( ja porównywałem do zooleka i JBL i zawsze wynik jest ten sam co ma TDS, zarówno czystej wody RO, jak i tej w akwarium) wysyłanie wody co tydzień do sprawdzenia w jakimś laboratorium to raczej słaby interes

Watkins
Poznaje temat

Posty: 139
Dołączył: 23 mar 2017, 12:19

Watkins napisał(a):To że tani miernik TDS nie jest super dokładnym sprzętem laboratoryjnym to chyba nic nowego, powiedz raczej czym ty mierzysz GH że masz pewność idealnego pomiaru skoro którym testem kropelkowym byś nie mierzył to ci pokaże to samo ( ja porównywałem do zooleka i JBL i zawsze wynik jest ten sam co ma TDS, zarówno czystej wody RO, jak i tej w akwarium) wysyłanie wody co tydzień do sprawdzenia w jakimś laboratorium to raczej słaby interes
Widzę, że nie chcesz zrozumieć.
Zmierz przygotowaną wodę przed wlaniem do akwarium.
Zmierz wodę z akwarium, która przecież ma tą samą twardość.
Tych wyników nie da się porównać i nie pisz tu o złym mierniku TDS bo zły wskaże ten sam wynik.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Coś widzę że próbujesz coś udowodnić tylko nie wiem co, nigdy nie wlewam wody do akwarium o takich samych parametrach jak mam w akwarium z bardzo prostego powodu, kamienie, skały itp lekko zwiększają mi twardość ( generalnie tak jak wszystkim) więc wodę mineralizuje do mniejszych wartości GH żeby to zniwelować i utrzymywać na w miarę stałym poziomie i właśnie w tym przypadku przydaje się miernik TDS bo jest szybki i łatwy w użyciu co radziłem koledze z problemem zbyt dużego GH, robi tak bardzo wielu użytkowników tego forum i nie mają problemu, więc co tak właściwie chcesz udowodnić bo dalej nie łapie, może inaczej, co tu byś doradził żeby było mu łatwiej, bo o to chyba przede wszystkim mu chodzi

Watkins
Poznaje temat

Posty: 139
Dołączył: 23 mar 2017, 12:19











Powiązane tematy
  • Pomoc w identyfikacji rodzaju glonów.

    Witam wszystkich posiadam akwarium w których mam około 30-40 krewetek Red Cherry i kilkanaście głupików rozmiar akwarium to 40x25x25cm 25l Przed latem trochę zaniedbałem obowiązki nad pielęgnacją akw...

    Wyświetlenia: 441 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • ławice glonów w stawie po wyrobisku piasku

    Staw ma 4 lata. Pierwsze te glony pojawiły się rok temu. W tym roku to już połowa stawu o powierzchni 1 ha. Co to za glon? W tym roku zmienił się odcień wody na jasno zielony. Woda jast nadal prz...

    Wyświetlenia: 748 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Pomoc z glonami

    Witam serdecznie mam taki otóż problemik prowadze sobie akwarium 200l i mam problem od miesiąca walczę z sinicami punktowymi nie mogę zbytnio wyjść na prostą i potrzebował bym porady.Staram się korygo...

    Wyświetlenia: 1485 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Potrzebna pomoc z nitkami

    W ostatnim czasie przychorowałem i 2 tygodnie nic nie robiłem z akwarium. Po powrocie do żywych przykra niespodzianka w zbiorniku. Las nitek, na każdej roślinie i podłożu. Potrzebuję rady jak się ich ...

    Wyświetlenia: 8693 | Odpowiedzi: 73 czytaj więcej...

  • Brunatnice? Prosba o identyfikacje oraz pomoc

    Czesc, Jestem swiezym akwarysta roslinnym i niestety moja wiedza a co gorsza praktyka w tym temacie jest dosc mizerna co widac po moim akwarium. Dlatego tez zwracam sie z ogromna prosba do Was o ...

    Wyświetlenia: 2797 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Plaga okrzemek - jak pomóc roślinom

    Cześć. Moje akwarium nawiedziła plaga okrzemek. Zbiornik ma 5 tygodni więc jest relatywnie świeży, przy czym ja swoim niedoświadczeniem dodatkowo tą plagę wzmocniłem, gdyż: - W drugim tygodniu zmieni...

    Wyświetlenia: 1135 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Prośba o pomoc - niedobory w akwarium

    Witam, mam problem z glonami. Moglibyście mi pomóc? Glony to głównie zielenice punktowe, Oedogonium na liściach głównie hygrophili pinnatifida, trochę krasnorostów, które ostatnio potraktowałem wodą u...

    Wyświetlenia: 2102 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Atak glonów

    Cześć. Przez ostatni czas mam atak glonów nie mogę sam sobie z tym poradzić , wymiana wody częściej niż zawsze. (Raz na tydzień) Świecenie 10h Po4. 1-1.5 No3 2 K myślę że jakieś 7 Nawożenie b...

    Wyświetlenia: 1705 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Start akwarium - atak glonów

    Witam Nowe akwarium 60l (50x30x40) Podłoże: zwirek 1-4mm i pod to substrat (ADA Amazonia Normal 1l) Oświetlenie LED 2060lm, 8h (z tym, że po 1h na świt oraz 1h zmierzch) Rośliny: V.asiatica, Micro...

    Wyświetlenia: 2622 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Pomoc z glonami

    Witam, od 2 miesięcy walczę z glonami, staram trzymać się je w ryzach, ale powoli przegrywam. Z początku było to pylenie na szybie, trochę zielenic na liściach. Teraz wygląda to tak, że w ciągu tygod...

    Wyświetlenia: 4216 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: kondraath, Przez i 441 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.