Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Brązowy osad na roślinach



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



astar napisał(a):
Rozrabiak napisał(a):gdzieś czytałem, że od światła chelaty się wytrącają więc zakładam, że to o to chodziło

Pod wpływem UV chelaty mogą ulegać rozbiciu i uwalniają jony żelaza (a nie nie wytrącają się), raczej nie o to chodziło :wink:


Kolega rozbójnik dobrze słyszał "pod wpływem światła słonecznego" czyli w procesie fotoredukcji zostały uwolnione jony żelaza a te mogą glony pobrać tylko i wyłącznie ze słupa wody w takiej a nie innej formie i mamy atak glonów (dlatego tak źle mówi się o oświetlaniu akwarium przez słońce)
Czyli osoby nadużywające mikro lub samego żelaza oraz ziemniaki z odkrytym podłożem muszą się mieć na baczności od cały sekret w kilku słowach :)

Avatar użytkownika
Silveraun
Zainteresowany tematem

Posty: 187
Dołączył: 27 sie 2016, 19:51
Miasto: Toruń/Olsztyn

Nie zgodzę się z Tobą w kwestii negatywnego działania żelaza. Był taki moment jak zaczynałem pierwszy baniak, że nie wiedziałem zupełnie o co chodzi z nawozeniem itp. Ktoś mi poradził stosować żelazo więc stosowałem. Nie było glonów. Ale jak zrobiłem test na zawartość to skali brakło. Powyżej 2mg/l.
A glony pojawiły się dopiero, jak za szybko zbiłem je

Avatar użytkownika
Wojtekxxx9
Stały bywalec

Posty: 484
Dołączył: 26 sty 2017, 06:18

Silveraun napisał(a):
astar napisał(a):
Rozrabiak napisał(a):gdzieś czytałem, że od światła chelaty się wytrącają więc zakładam, że to o to chodziło

Pod wpływem UV chelaty mogą ulegać rozbiciu i uwalniają jony żelaza (a nie nie wytrącają się), raczej nie o to chodziło :wink:


Kolega rozbójnik dobrze słyszał "pod wpływem światła słonecznego" czyli w procesie fotoredukcji zostały uwolnione jony żelaza a te mogą glony pobrać tylko i wyłącznie ze słupa wody w takiej a nie innej formie i mamy atak glonów (dlatego tak źle mówi się o oświetlaniu akwarium przez słońce)
Czyli osoby nadużywające mikro lub samego żelaza oraz ziemniaki z odkrytym podłożem muszą się mieć na baczności od cały sekret w kilku słowach :)

Kolega @Rozrabiak słyszał że od światła "wytracają się chelaty" i założył że stad ma brązowy osad na roślinach.
Myślisz że ten osad to żelazo ;)
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika
astar
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2143
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

Heh.. no oczywiście nie ;-)
Ale pomysł niezły :mrgreen:

Wojtek... 2mg/l i świecące na to słońce - kurcze naprawdę chciałbym to zobaczyć :)
A gwałtowna zmiana w dół czy w górę zwykle źle się kończy.

Avatar użytkownika
Silveraun
Zainteresowany tematem

Posty: 187
Dołączył: 27 sie 2016, 19:51
Miasto: Toruń/Olsztyn

Właśnie słońce na to nie świeciło. Może to uratowało. Ale nagła zmiana dobiła i coś mnie to nauczyło

Avatar użytkownika
Wojtekxxx9
Stały bywalec

Posty: 484
Dołączył: 26 sty 2017, 06:18

Akwarystyka każdego z nas nauczyła bądź nauczy ważnej w życiu lekcji - Cierpliwości ;-)

Avatar użytkownika
Silveraun
Zainteresowany tematem

Posty: 187
Dołączył: 27 sie 2016, 19:51
Miasto: Toruń/Olsztyn

Widze ze temat troche przygasl.
Z moich obserwacjii wynika ze brazowy nalot to glony.
Zrobilem ostatnio restart na podlozu flourite + tabletki (bogate glownie w micro). Po posadzeniu roslin po okolo 10 dniach pojawil sie brazowy osad na wiekszosci roslin. Rosliny nie bardzo jeszcze ruszyly. Zaczalem wiec nawozic delikatnie macro i jeszcze delikatniej zelazo i micro (podloze flourite nie jest bogatym podlozem w skladniki mineralne).
Wieksza czesc roslin zareagowala wzrostem i brazowy nalot pozostal tylko na starych lisciach (starty palcami nie wraca).
Jednak rosliny ktore wciaz slabo rosna lub wcale wciaz pokrywaja sie brazowym nalotem. Mam rosliny w odleglosci kilku cm i te slabo rosnace z nalotem a dobrze rosnace wolne od tego badziewia.
Stad moj wniosek ze to glony pokrywajace rosliny w slabej kondycjii.
Byc moze rowniez braki pierwiastkow sa transportowane ze starszych lisci przez co sa one slabsze i bardziej narazone na glony. To by tez tlumaczylo dlaczego jeden lisc jest z nalotem a drugi nie.
To tylko moje obserwacje. Byc moze ktos jeszcze opisze swoje i bedziemy blizej prawdy.
Pozdrawiam

Avatar użytkownika
marikfox
Aktywny użytkownik

Posty: 707
Dołączył: 20 lip 2013, 14:06

Po wprowadzeniu 4 otoskow do akwarium caly brazowy nalot (szczegolnie na kamieniach i dekoracjach) zniknal w ciagu doby.

Avatar użytkownika
marikfox
Aktywny użytkownik

Posty: 707
Dołączył: 20 lip 2013, 14:06

A ja obstawiam ,że to coś z oświetleniem.
Zobaczcie u mnie na Anubisa .
Gdzie liść przykrywa liść jest zielony a tu gdzie na liść świec jest brązowy ....
Załączniki
IMG_20230408_194048.jpg
Anubias nalot brązowy

rawracer
Poznaje temat

Posty: 54
Dołączył: 24 kwi 2022, 19:58

Oświetlenie ma wpływ na glony....ja obstawiam zbyt duże ilości mikro. Mam to w jednym z akwarii, jak stronę takiego anubiasa i przeżucę do akwarium gdzie są krewetki te nie zejdą dopóki roślina nie jest idealnie zielona.

Wysłane z SM-A600FN przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Nawozić ,nie nawożę w ogóle .
Pewnie z jedzenia biorą się mikro a od młodego upodobały sobie tetre crisps i nic innego nie zjedzą a to akurat jak przerzucają przez skrzela pyli dość solidnie i wiadomo unosi się i osiada na piachu .
Ten nalot zchodzi łatwo palcami i brudzi palce i wodę na brązowo.
Belka wlasnej roboty...
W planach mam kupić chichirosa ,ale szkoda mi trochę pracy włożonej w obecny zestaw i dimmka ,który fajnie stopniuje oświetlenie .

rawracer
Poznaje temat

Posty: 54
Dołączył: 24 kwi 2022, 19:58

rawracer napisał(a):A ja obstawiam ,że to coś z oświetleniem.
Zobaczcie u mnie na Anubisa .
Gdzie liść przykrywa liść jest zielony a tu gdzie na liść świec jest brązowy ....


Patrzę na zdjęcie i mam takie nieodparte wrażenie, że to akwarium jest po prostu zaniedbane...

PS
Ale gratuluję wykopania posty sprzed lat...
Kolega z zawodu archeolog, czy górnik?
:-P

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2489
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

Nie fedruje,młoteczkiem nie kłuje 😉
Co tydzień 20% cedzonej tydzień wstecz 3h RO dostają,więc raczej dbam ,ale z tym osadem się poddałem ,przyzwyczaiłem się do niego poniekąd ....
Fajnie jakby go nie było ,ale co wytre ,to powraca.
2 miesiące temu jak anubiasa szczoteczką w wiadrze czysciłem i tak właśnie dziś mnie natchnęło,że może coś nowego na którymś z for ,ale nic ...
Ale i tak odkopałem 😉

rawracer
Poznaje temat

Posty: 54
Dołączył: 24 kwi 2022, 19:58

U mnie pokryło wszystkie anubiasy. Również anubiasa Nana. Lobelia ma czyste tylko nowe przyrosty.
Łato pod palcami sie usuwa. Czym bardziej oświetlony liść tym szybciej pokrywa się osadem.
Było na podłożu jałowym. Jak również wróciło po restarcie i przejściu na aktywny.
W czasie restartu, Usunąłem mechanicznie z roślin, oraz odciąłem najbardziej zaatakowane liście.
W 100l akwa zalałem rośliny femangą ,carbo w płynie i środkiem na glony zielone.
Resart trwał 4dni i tyle rosliny się moczyły (bez światła) wszystko zlazło rosliny czyste.
Sadziłem już czyste zdrowo wyglądające rośliny. Niestety problem powrócił.
Za pierwszym razem obstawiłem światło. Były mocne tanie ledy.
Obecnie hirios wrgb 2 . Skoro problem nie znikną to raczej nie lampy są problemem.

Samo też nie zniknie, pierwszy raz siedziało 8 miesięcy. Napewno nie są to okrzemki ;D
I jak obecnie tylko na 3 gaunkach roślin z dużym liściem reszta czysta.
Jeśli ktoś ma jakiś srodek chemiczny poza carbo na glony czarne/brązowe i skutecznie mu pomógł proszę o nazwę.
Pozdrawiam
Paweł
Obecny zbiornik 117/50/50.

borek 81
Początkujący

Posty: 27
Dołączył: 20 lis 2022, 20:41

A wrzuć jakieś foto tego nalotu i powiedz jakie masz parametry wody. Może czegoś masz za dużo/mało i to jest problem a nie faktycznie światło. A szyby masz czyste?

Avatar użytkownika
BATERIA
Aktywny użytkownik

Posty: 586
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań

Jakim nawozem mikro nawozisz i ile ?
Czy oprócz preparatów na glony używasz coś jeszcze ?

Wysłane z mojego POT-LX1 przy użyciu Tapatalka

prot
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2008
Dołączył: 20 mar 2020, 21:49

Odpiszę,że długość świecenia i moc zmniejszyłem i trochę pomogło ,jest zdecydowanie mniej .
Na szybach raz w miesiącu jak przecieram to trochę brązowego osadu jest ,jak na liściach.
Wody nie mierze ,tylko pH na stałe mam .
Leje czyste RO ,co dwa tyg trochę mineralizatora dam z aqua forest i czasem trochę kh builder jak pH zaczyna spadać poniżej 6 ,to dodaje 20ml ,dochodzi do 7,2 i przez miesiąc spokój.

rawracer
Poznaje temat

Posty: 54
Dołączył: 24 kwi 2022, 19:58











Powiązane tematy
  • Biały, galaretowaty nalot na roślinach. Co to?

    Witam. Baniak ma 8 dni, wczoraj robiona podmiana wody 50%. Nawożenie metodą EI 50% zalecanych dawek. Mam następujący problem. W ciągu jednej nocy pojawił mi się dosłownie na wszystkich roślinach ...

    Wyświetlenia: 8863 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Brązowy nalot łatwy do usunięcia

    Mam akwarium 120 l, 15 małych rybek, trochę roślin, CO2 podawane 24 h/dobę, co tydzień wymiana 20 l wody RO mineralizowanej, dwie świetlówki palone 9 h dziennie. Jedna to GLASS LED POWER 18W, druga no...

    Wyświetlenia: 2109 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Eleocharis parvula - glony / brązowy 'nalot'

    Cześć, mój eleocharis parvula (in-vitro) od posadzenia (ok 2 tyg temu) dostaje brązowego nalotu takiego jak na zdj. Palcem idzie się tego pozbyć w większej ilości. Roślinka jak widać się ukorzenia i r...

    Wyświetlenia: 1604 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Brązowy osad na ściankach akwarium

    Ostatnio po dodaniu roślin do akwarium, po 2 dniach zauważyłem brązowy osad na 1/3 wysokości akwarium. Jestem nowy w akwarystyce, więc nie wiem co zrobić. Proszę o pomoc co mam z tym zrobić.

    Wyświetlenia: 2096 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Brązowa maź na roślinach, szybie, kamieniach.

    Moje akwarium 360l ma już prawie 4 tygodnie i mnie zaraz do wariatkowa zabiorą :). Jak nie pierwotniaki to biała maź, jak nie maź to śnieg w akwarium, jak nie śnieg to teraz brązowa maź... Każdy prob...

    Wyświetlenia: 2910 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Wieczny osad na szybie, piasku i kamieniach

    Witajcie, mam akwarium 160l brutto. Na początku było mieszane kranowka z ro, ale w kranie GH=KH, więc przy podmiankach stosuję mineralizator GH+ one Plant. Ze 2 tygodnie temu wyniki (testy zoolek) b...

    Wyświetlenia: 2600 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Brązowy osad na piasku i kamieniach.

    Akwarium założone 8.03.22 Akwarium postawione na kranówce. Od 2tygodni podmianka wody raz w tygodniu około 80l wody RO plus mineralizator. Swiece z moca 85% Hyperspot'em 8h plus 1h wschodu i 1h za...

    Wyświetlenia: 2937 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Dziwny nalot na roslinach

    Witam. Po ok. 2 miesiacach od zalozenia akwarium na roslinach pojawilo mi sie takie ustrojstwo. Akwarium 40 l, bojownik i 3 otoski. Swiatlo jeneca sc40 (swiece 8h) Dodaje carbo x2, algumini plus, kulk...

    Wyświetlenia: 3126 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Brązowy glon

    Witam zmagam sie z prawdopodobnie brunatnica od 3 tyg walczę i wygrac nie mogę cały czas próbuje ustabilizować zbiornik niestety też jest ciężko. Mam posadzone eleocharis parvula minima glon atakuje ...

    Wyświetlenia: 3129 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Brązowy nalot

    Witam, Proszę o pomoc! Udało mi się wyjść z jednych glonów to dopadłay mnie kolejne w postaci brazowordzawego nalotu. Dodam, że nalot całkiem łatwo schodzi z lisci. Występuje tylko na części roślin. ...

    Wyświetlenia: 26249 | Odpowiedzi: 97 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 398 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.