Jesteś tutaj: Serwis Forum Aquascaping Nasze akwaria

063l - Roslinne, lekcja nr.4 :) - Mateusz.

Galeria naszych akwariów roślinnych.
Opisy i dzienniki prowadzenia. + nowy temat
Wymiary akwarium: 60x30x35 -63l brutto

Oświetlenie: Chihiros WRGB30. 8h dziennie, zwiekszam co tydzień o godzine, docelowo chcę świecić 10h.

Nawożenie: Vimi seria solo NPK+ Fe, Micro Vimi, Stimulator Vimi po przycince i podmianach.

Podłoże: Tropica soil wersja powder.

Co2: z butli 1,5kg podawane przez szklany dyfuzor co2 24h na dobę.

Parametry wody:

Woda Ro mineralizowana JBL aquadur
Nh3- 0
No2- 0
No3- 5 – stopniowo podbijam do 10
Ph- 6,5
Gh- 9
Kh- 7
Po4- ~0,05
K- >15
Mg- ~10
Fe- ~0,2

Temperatura: 25°C

Filtracja: Hydor prime10

Gatunki roślin:
Staurogyne Repens
Eleocharis Sp Mini
Ludwiga Arcuata
Alternanthera Reineckii Mini
Vallisneria Spiralis
Echinodorus Magdalensis

Gatunki ryb: Póki co brak zwierząt.

Akwarium swój początek ma 12 grudnia 2020. Po pierwszym tygodniu większość Eleocharis Mini zgniło tworząc brązowa maź na całym dnie. Pozostała tylko niewielka ilość która na moje szczęście przetrwała i w tym momencie zaczyna tworzyć się trawnik. Moim błędem było prawdopodobnie brak nawożenia od startu. Myślałem że 1/3 wody z poprzedniego akwarium wymieszana z RO wystarczy na pierwsze 2 tygodnie , natomiast częstymi podmiankami w pierwszych 2 tygodniach wyczyściłem prawie całkowicie słup wody. Zacząłem nawozić pod koniec 2 tygodnia kiedy zorientowałem się co się odwala w akwarium. Na ten moment walczę z czymś brązowym o czym pisałem w temacie glonów. Jeśli dobrze idenfikuje są to brunatnice ale nie mam pewności.
Na ten moment podaje nie pełną dawkę Micro powoli zwiększając, rozłożoną na 2 dni w tygodniu, oraz makro i żelazo podzielone na dawki dzienne.
10ppm Azotu
1ppm fosforu
14ppm potasu
0.2ppm żelaza
Z jakiegoś nieznanego mi powodu mam wysoki poziom potasu także przestałem podawanie ponad tydzień temu i czekam aż spadnie do wartości które będę mógł zmierzyć testem jbl. Zastanawiam się czy z moim filtrem RO jest wszystko w porządku, bo albo membrany są już do wymiany albo źle liczę dawkę mineralizatora. Próbuję zjechać z Kh do 5 a ciągle utrzymuje się na poziomie 7-8. Jutro zbadam wodę Ro. Możecie mi powiedzieć czy dobrze identyfikuje to coś z czym walczę? Chyba muszę wymienić lampę bo ten chihiros wrgb30 jest za krótki i rośliny co rosną z boku akwarium ciągnie w stronę lampy. Polecicie coś sensownego na taki rozmiar baniaka nie za miliony?
Załączniki
20201212_000643.jpg
Dzien startu
20210108_174500.jpg
08.01.2021
20210108_163109.jpg
Co to za syf? Brunatnice?
20210108_163124.jpg
Glony
20210108_181743.jpg
Testy 8.01.2021

misiekck
Poznaje temat

Miasto: Kielce

Świecisz tą lampą na maxa, czy trochę regulatorem zjechaleś w dół? Jeżeli to drugie to zawsze możesz lampę podwiesić wyżej i podnieść moc, a nóż wystarczy bez zmiany lampy.

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Miasto: Zgierz

08 sty 2021, 23:44   (#3)  

Tak świecę na maxa już, lampa jest 8cm nad taflą wody. Wydaje mi się że jak podniosę ją wyżej to za mało światła bedzie docierało do dna. To jest lampka dedykowana do kostek z tego co wiem, wiec ten większy wymiar może być przeszkodą żeby dobrze oświetlić 60cm długości.

misiekck
Poznaje temat

Kh jest wysokie z powodu kamieni.

AquaMolitor
Stały bywalec

09 sty 2021, 10:20   (#5)  

Jeśli myślisz nad wymianą oświetlenia to ze swojej strony mogę śmiało polecić NuniQ M60, u mnie oświetla akwarium o wymiarach jak Twoje i jest super. Każdy zakamarek doświetlony. Ten filterek nie za słaby?

Łukasz
Poznaje temat

AquaMolitor napisał(a):Kh jest wysokie z powodu kamieni.

Mimo wszystko sprawdze RO bo zastanawia mnie skąd mam tyle potasu w baniaku. Nie lałem aż tyle żeby mogło być poza skalą jbl.

Łukasz napisał(a):Jeśli myślisz nad wymianą oświetlenia to ze swojej strony mogę śmiało polecić NuniQ M60, u mnie oświetla akwarium o wymiarach jak Twoje i jest super. Każdy zakamarek doświetlony. Ten filterek nie za słaby?

Ta lampka ma regulacje barwy? W specyfikacji podają 8000-9000k a na filmiku widzę że jest tylko regulacja mocy. Właśnie szukam czegoś co mi nada bardziej żywy kolor w akwarium... z tego chihirosa wrgb1 jestem średnio zadowolony.nie potrafię ustawić tego tak by zbiornik był "kolorowy". Chodzi mi o to że nad moimi 250l miałem lampę którą robiłem sam na bazie power lodów i odbiór zbiornika był dużo przyjemniejszy. Nawet zastanawiałem się czy nie przejść na świetlówki, ale nie mogę nigdzie znaleźć sensownej lampy nad otwarty zbiornik :p

Co do filtra to kupiłem go do kostki 30l ale tutaj też daje radę, woda jest kryształ. Jak będzie problem to dołoże kaskadę aquaela bo leży nieużywana od dawna w kącie:)

misiekck
Poznaje temat

Masz dwa razy za małą lampkę więc ciężko będzie ją prawidłowo ustawić, bo musi lecieć na maxa.
Mam dwie WRGB od Chihirosa i nie ma problemów z ustawieniem barw.

Akaruz
Zaawansowany użytkownik

Miasto: Kraków

09 sty 2021, 11:48   (#8)  

Której apki używasz? Pokażesz screena z ustawieniami kanałów? Sprawdze jak to wygląda u mnie

misiekck
Poznaje temat

Tej najnowszej, ale w dwóch zbiornikach mam odmienne ustawienia.
Później mogę wrzucić.

Akaruz
Zaawansowany użytkownik

Miasto: Kraków

misiekck napisał(a):
AquaMolitor napisał(a):Kh jest wysokie z powodu kamieni.

Mimo wszystko sprawdze RO bo zastanawia mnie skąd mam tyle potasu w baniaku. Nie lałem aż tyle żeby mogło być poza skalą jbl.

Łukasz napisał(a):Jeśli myślisz nad wymianą oświetlenia to ze swojej strony mogę śmiało polecić NuniQ M60, u mnie oświetla akwarium o wymiarach jak Twoje i jest super. Każdy zakamarek doświetlony. Ten filterek nie za słaby?

Ta lampka ma regulacje barwy? W specyfikacji podają 8000-9000k a na filmiku widzę że jest tylko regulacja mocy. Właśnie szukam czegoś co mi nada bardziej żywy kolor w akwarium... z tego chihirosa wrgb1 jestem średnio zadowolony.nie potrafię ustawić tego tak by zbiornik był "kolorowy". Chodzi mi o to że nad moimi 250l miałem lampę którą robiłem sam na bazie power lodów i odbiór zbiornika był dużo przyjemniejszy. Nawet zastanawiałem się czy nie przejść na świetlówki, ale nie mogę nigdzie znaleźć sensownej lampy nad otwarty zbiornik :p

Co do filtra to kupiłem go do kostki 30l ale tutaj też daje radę, woda jest kryształ. Jak będzie problem to dołoże kaskadę aquaela bo leży nieużywana od dawna w kącie:)

Ma tylko regulację mocy, ale kolorki są pierwsza klasa, przynajmniej wg mnie :)
Co do filtra to odpowiada też za cyrkulację wody w zbiorniku dlatego pytam czy wyrabia :)

Łukasz
Poznaje temat

09 sty 2021, 18:32   (#11)  

Jak założyłem wylot ze skimmerem to zauważyłem że trochę się zmniejszyła wydajność ale cyrkulacja jest raczej ok

misiekck
Poznaje temat

Akaruz napisał(a):Tej najnowszej, ale w dwóch zbiornikach mam odmienne ustawienia.
Później mogę wrzucić.

Ok wrzuć jak znajdziesz chwilę:)

misiekck
Poznaje temat

hej. kolego co to masz za trawnik , ja miałem to samo i musiałem robić restart , całego akwarium wszystko szlag trafił tylko anubias się utrzymał.

Kosmita79
Początkujący

Miasto: Czechowice Dziedzice

10 sty 2021, 13:25   (#14)  

Eleocharis Sp Mini

misiekck
Poznaje temat

Na samym ***Vimi all in one *** by Ci to lepiej rosło, zobacz moją 65L na wodzie kranówce, nie mierze parametrów wcale, dodaje jedno wciśnięcie codziennie rano :)

Kamil Sobala
Stały bywalec

Miasto: ----------

12 sty 2021, 20:30   (#16)  

U mnie o jeździe na samym kranie nie ma mowy:p woda jest bardzo twarda tu gdzie mieszkam. We wcześniejszym akwarium próbowałem prowadzenia na nawozie all in one z tropica ale wtedy nie szło w ogóle ogarnąć akwarium.

misiekck
Poznaje temat

Powiązane tematy
  • 063l - Powrót do akwarystyki - Magister85

Witam Po kilku latach przerwy wróciłem do akwarystyki, niestety z małym baniakiem bo tylko 60x30x35 wcześniej zawsze miałem 112l, ale bez przedłużania: Krótki opis sprzętu i co mam: - akwarium 60x30...

Wyświetlenia: 2024 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

• 063l - Takie coś - Łukasz_M

Hej, chciałem zaprezentować swój zbiornik, któremu stuknęły już 4 tygodnie. A więc : Akwarium: 60x30x35 full opti Podłoże : H.E.L.P Advanced soil plant, piasek Podsypka: Ada Power Sand Advanced S Dek...

Wyświetlenia: 2658 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

• 045l - Time to stop - Mateusz Salawa

W miarę możliwości lubię stosować całe systemy prowadzenia zbiorników zaprojektowane przez producentów. Nie mam za bardzo czasu i chęci kombinować z solami, chociaż sporadycznie też zdarzało mi się ic...

Wyświetlenia: 4001 | Odpowiedzi: 49 czytaj więcej...

• 063l - Green Aqua - Mateusz Salawa

Cześć. :wink: Poniżej przedstawiam moją najnowszą aranżację. Tym razem mało jest w niej aquascpaingu. Można powiedzieć, z przymrużeniem oka, że to prawie Duch Style :D. Jak przystało na prawdziwego h...

Wyświetlenia: 2106 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

• 065l - Mizube 60P - Mateusz

Objętość : 60 x 30 x 36 Oświetlenie : ADA RGB 60 CO2 : Z butli 24/h Nawożenie : Cała linia nawozów AquaForest Freshwater Podłoże : ADA Amazonia + ADA Power Sand S Woda : Kranówka, podmiany...

Wyświetlenia: 4203 | Odpowiedzi: 51 czytaj więcej...

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: marcin olszewski i 12 gości

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.