Jesteś tutaj: Serwis Forum Aquascaping Nasze akwaria

019l - Baniak szkoleniowy - akwafun

Galeria naszych akwariów roślinnych.
Opisy i dzienniki prowadzenia. + nowy temat
Witam po dłuższej przerwie. Chciałbym przedstawić baniak, który ma być mało wymagającym akwarium na bazie substratu. Może w końcu uda mi się to wszystko wystartować i poprowadzić z Waszą pomocą tak, że w końcu będę zadowolony z efektów i mniej więcej będę potrafił nad tym wszystkim panować. Do tej pory byłem zawieszony pomiędzy LT i HT i chyba za dużo zmian dokonywałem w poprzednich baniakach stąd ciągle były problemy. Akwarium ma być z założenia mało wymagające, bez CO2 z niedużym oświetleniem i docelowo z małą obsadą, więc planuję później dozować bardzo rozcieńczony nawóz uniwersalny Azoo Nature Gro Plant Premium. Podmiany wody jak przy Amazonii, pierwszy tydzień codziennie, drugi tydzień co dwa dnia, od trzeciego/czwartego raz w tygodniu w ilości 50%. Na razie świecę przez 6 godzin. Co tydzień będę zwiększał o jedną docelowo może do 10 godzin.

Akwarium: 25x25x30 (OW, 4 mm) 19 L brutto
Ogrzewanie: AQUAEL Easy Heater 50W (25 stopni)
Oświetlenie: 3 x 1 W Epistar White Full Spectrum (0,16 W/L, 16 lm/L)
Filtracja: Pat Mini
Woda: 1/1 kran + RO
Podłoże: 3 L Dark Soil Medium
Rośliny: Hygrophila pinnatifida, Microsorum minor, Microsorum mini, Limnophila sessiliflora, Echinodorus tenellus, Bacopa australis

Roślinki teoretycznie powinny dać sobie radę w tych warunkach, ludzie mają je nawet w LT, no ale zobaczymy. Co jeszcze mogę powiedzieć... akwarium po zalaniu na Dark Soil - woda kryształ od samego początku. Myślałem też, że łącznie 3 W LED, to będzie bardzo mało, ale w akwarium jest dość jasno. Na razie akwarium zalane i czekamy :-)
Załączniki
akwa.jpg
Start

akwafun
Stały bywalec

01 sty 2021, 18:36 Re: 19 L - baniak szkoleniowy  (#2)  

Dzień dobry w nowym roku,

Z pierwszego rzutu na taśmę, to te kamienie znikną w kilka dni.
Z innych rzeczy, jaką obsadę planujesz, bo z tego co zrozumiałem z wypowiedzi, masz coś w planach. A tu to pasuje kilka małych krewetek i nic więcej (no może kilka ślimaków).
"In a very real sense, we are all aliens on a strange planet. We spend most of our lives reaching out and trying to communicate. If during our whole lifetime, we could reach out and really communicate with just two people, we are indeed very fortunate."
Gene Roddenberry

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

01 sty 2021, 18:46 Re: 19 L - baniak szkoleniowy  (#3)  

Myślę, że zanim zarosną, to troszkę dłużej jednak potrwa :) Co do obsady, to likwiduję większe akwarium (glonarium) - przygotowuję się do restartu (za jakiś czas), a mam w nim jeszcze jedną krewetkę Amano i może ze 4 Helmety i chcę je tu wrzucić :-) Ze 3 Neonki może też dodałyby uroku, ale to już może będzie tłok :lol:

akwafun
Stały bywalec

01 sty 2021, 18:47 Re: 19 L - baniak szkoleniowy  (#4)  

akwafun napisał(a):Myślę, że zanim zarosną, to troszkę dłużej jednak potrwa :) Co do obsady, to likwiduję większe akwarium - przygotowuję się do restartu, a mam w nim jeszcze jedną krewetkę Amano i może ze 4 Helmety i chcę je tu wrzucić :-) Ze 3 Neonki może też dodałyby uroku, ale to już może będzie tłok
Tłok to mało napisane.
Może przesadziłem z kilkoma dniami i zarostem kamieni ale długo to nie potrwa.
"In a very real sense, we are all aliens on a strange planet. We spend most of our lives reaching out and trying to communicate. If during our whole lifetime, we could reach out and really communicate with just two people, we are indeed very fortunate."
Gene Roddenberry

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

01 sty 2021, 18:52 Re: 19 L - baniak szkoleniowy  (#5)  

Najbardziej zależy mi na nauczeniu się czegoś i wypracowaniu sobie wreszcie jakiejś drogi dającej zadowalające efekty przed startem większego zbiornika. Wiem, że nie ma oczywistych reguł jak prowadzić akwarium, ale jak widzę akwaria ludzi z forum, to jednak mają oni wiedzę i potrafią jej użyć aby mieć zbiorniki takie, jakie mają - czyli piękne :-) Np. poprzednie akwarium miałem na Amazonii, robiłem suchy start, ale po zalaniu nie robiłem podmian na starcie... A pewnie powinienem i może to np. było przyczyną dalszych, późniejszych wszystkich problemów. Teraz robię/mam zamiar robić wszystko "książkowo" :D Jak uda mi się z tym małym akwarium, to pewnie łatwiej pójdzie później z większym.

akwafun
Stały bywalec

01 sty 2021, 19:04 Re: 19 L - baniak szkoleniowy  (#6)  

akwafun napisał(a):Najbardziej zależy mi na nauczeniu się czegoś i wypracowaniu sobie wreszcie jakiejś drogi dającej zadowalające efekty przed startem większego zbiornika. Wiem, że nie ma oczywistych reguł jak prowadzić akwarium, ale jak widzę akwaria ludzi z forum, to jednak mają oni wiedzę i potrafią jej użyć aby mieć zbiorniki takie, jakie mają - czyli piękne :-) Np. poprzednie akwarium miałem na Amazonii, robiłem suchy start, ale po zalaniu nie robiłem podmian na starcie... A pewnie powinienem i może to np. było przyczyną dalszych, późniejszych wszystkich problemów. Teraz robię/mam zamiar robić wszystko "książkowo" :D Jak uda mi się z tym małym akwarium, to pewnie łatwiej pójdzie później z większym.
No to pierwszy punkt masz już odhaczony, podmiany przy podłożu aktywnym to podstawa.
https://www.roslinyakwariowe.pl/artykul ... arium.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/artykul ... nnego.html
Tak naprawdę wszystko znajdziesz na forum.
Gene Roddenberry

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Witajcie, nasunęło mi się jeszcze takie jedno pytanie. Jako, że robię i tak wodę RO do mieszania z kranem, to pomyślałem, że przy małym moim akwarium nie stanowiło by raczej problemu, aby całą wodę do podmian dawać RO - tylko wtedy musiałbym zastosować jakiś mineralizator. Dużo dobrego poczytałem o Growise. Miałbym wtedy kontrolę nad tym co leję do akwarium. Nasuwa się jednak drugie pytanie. Teraz mieszam RO z kranem 1/1 więc poza Ca i Mg dostarczam do akwarium innych rzeczy, które nawożą mi roślinki. Jeżeli dał bym mineralizator, to wtedy raczej na pewno musiałbym zacząć nawozić mikro i makro. Co o tym myślicie?

akwafun
Stały bywalec

Jak najbardziej. Też tak zrobiłem ostatnio ( też Growise) bo dawałem już tylko 1/3 kranówki. A przy Twoim małym zbiorniku mieszanie ro z kranem nie ma sensu.
Jako nawóz testuję vimi all in one. Jak narazie bez negatywnych skutków :)

Binio
Stały bywalec

No to będę musiał poważnie pomyśleć nad jego zakupem i byłby spokój :-) A teraz jeszcze w kwestii nawożenia... Biorąc pod uwagę moje skromne oświetlenie i substrat, to teoretycznie rośliny - nawet Microsoria powinny rosnąć raczej bez większych problemów bez nawożenia. Mówię o obecnej sytuacji czyli mieszanie 1/1 Ro z kranem. No i teraz jak do tego podejść. Czekać i obserwować? Czy może jak przejdę już do podmian raz na tydzień, to dawać po każdej podmianie jakąś minimalną dawkę nawozu? Pierwsza sprawa, to nie chciałbym przedobrzyć, a z drugiej znowu nie chciałbym przegapić jakichś niedoborów i rozpuszczenia się roślin :lol:

Akwarium ma być proste, dlatego jak już pisałem chcę stosować nawóz uniwersalny Azoo Nature Gro Plant Premium (all in one), chociaż bardzo ciekawie wygląda też, co prawda oddzielnie, mikro i makro Growise. Wiem, że pewnie lepsze byłyby sole, bawiłem się w to przy większym baniaku, ciągłe pomiary parametrów wody dodawanie raz tego, raz tego, po czym w kółko czegoś było za dużo lub za mało... i ciągle glony... Nie mam już na to czasu :roll: Widzę, że na forum ludzie też na uniwersalnych nawozach mają piękne i zdrowe, bez glonów baniaki.

akwafun
Stały bywalec

A podpowiedzcie jeszcze proszę do jakiego bezpiecznego poziomu mógłbym podnieść światło lm/L brutto aby panować nad glonami? Oczywiście bez podawania CO2.

akwafun
Stały bywalec

Mała aktualizacja...
Załączniki
111.jpg
14 dni od zalania...

akwafun
Stały bywalec

Witajcie, zaraz miną trzy tygodnie od startu baniaka. Wprowadziłem małe zmiany z prowadzeniu:

- dodałem 2 diody 8500K, co łącznie daje mi 27lm/L brutto
- do podmian idzie RO + mineralizator Growise w dawce 1,7ml na 5L
- od około 2 tyg delikatnie nawożę Vimi All in One zwiększając stopniowo dawkę. Obecnie mam 0,75ml dziennie

Nawożenie rozpocząłem gdyż zauważyłem delikatne niedobory zwłaszcza na Bacopie Australis. Delikatne rozpuszczanie się i bardzo blade kolory. Obecnie chyba się trochę poprawiło, chociaż wszystkie roślinki wydają się delikatnie wyblakłe, ale może być też przyczyna w oświetleniu, że nie uwydatnia zielonego. Ogólnie jak na razie "odpukać w niemalowane" idzie wszystko bezproblemowo. Gdzieniegdzie na podłożu widoczne okrzemki i trochę pleśń wyłazi na korzeniu. Poza tym jest OK, rośliny rośną i musiałem już nawet przycinać Limnophilę sessiliflorę. Co dziwne, w miejscu stoją Microsoria... Punktowo porastają je okrzemki. Gdzieś czytałem, że dobrze jest obciąć wszystkie liście do zera, co ponoć mobilizuje roślinę do aklimatyzacji i lepszego rośnięcia? I jeszcze jedno pytanie, nie chcę kupować testów, ale czy po trzech tygodniach można już bezpiecznie wpuszczać krewetki i ślimaki? Do każdej podmiany były każdorazowo podawane bakterie.

akwafun
Stały bywalec

Co do wpuszczania obsady - bez testu poczekał bym jeszcze tydzień.
Ostatnio jak startowałem zbiornik to zatrybił dopiero po 5 tygodniach, a dostał wszystko czego potrzebował :lol:

Akaruz
Zaawansowany użytkownik

Miasto: Kraków

No i byłoby zbyt pięknie, gdyby było jak było ;-) Dziś po dokładniejszym przyjrzeniu się akwarium znalazłem kilka miejsc z brunatnicami. Bardzo delikatne, brązowe, dłuższe lub krótsze włoski - chyba to brunatnice? :roll: Niestety bardzo trudno uchwycić je na zdjęciu. Czyżbym przesadził z nawożeniem? Bo światło około 27-30 lm/L chyba raczej nie stanowi problemu. Co dalej, bo obecnie nie ma tragedii, ale chciałbym już na tym etapie zatrzymać inwazję :lol: Całkowicie z nawożenia jednak ni mogę chyba zrezygnować, bo w mineralizatorze mam tylko Ca i Mg.

akwafun
Stały bywalec

Brunatnice mogą również też być przez to, że jest to świeże akwarium. Ja u siebie w osttanio zakładanej kostce również je miałem i w sumie olałem sprawę. Zaszło mi sporo rzeczy, szczególnie kaskada obrosła tym badziewiem i jedynie ją czyściłem z tego + rurki z filtra zewn. Resztę zostawiłem krewetkom i otoskom jeśli w ogóle to lubią..
W każdym razie z jakiś miesiąc sobie były i same odeszły, a nic szczególnego nie robiłem w tej sprawie ;)

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Miasto: Zgierz

OK, ograniczę lekko nawożenie i spróbuję przeczekać :-)

akwafun
Stały bywalec

Powiązane tematy
  • 019l - Cztery pory roku - Łukasz Bielawski

Witam "Cztery pory roku" czyli jak moje akwarium zmieniło się w przeciągu prawie 1.5 roku. Pokazane w czterech zdjęciach. Kostka była już prezentowana wiec nie będę was zanudzał kwestiami t...

Wyświetlenia: 452 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

• 019l - Flowerpot hill - AquaMolitor

W oczekiwaniu na przesyłkę od RA, przedstawiam pierwszy etap powstawania mojej kostki, która zostanie powołana do życia metodą suchego startu. Na hardscape składają się kamienie scenery stone oraz ba...

Wyświetlenia: 2166 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

• 019l - Pierwsza kawalerka - Łukasz Bielawski

Witam Poniżej moja pierwsza kostka.Roślinki w niej posadzone pochodzą w całości z mojego "parapeciaka" :) Akwarium założone na starym podłożu AquaGrowth Soil. Dwutlenku węgla nie podaje a ...

Wyświetlenia: 1886 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

• 019l - Kosteczka Aquaela - Adamsky41

Witam. Przedstawiam kosteczke Aquaela Shrimp Set Smart 2 którą założyłem 3 dni temu. Sprzęt jest taki jaki był w zestawie czyli filtr Pat mini, grzałka 25 wat i lampka led typu plant 6 wat. Podawane j...

Wyświetlenia: 2937 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

• 019l - Pierwsze akwarium - stami

Kostka Diversa 25x25x30, 19 litrów Oświetlenie - lampka z zestawu Diversa 5,7W + 5,7W diversa led intenso Nawożenie - tropica specialized fertilizer zgodnie z instrukcją CO2 - nano system tropica, 20-...

Wyświetlenia: 2817 | Odpowiedzi: 39 czytaj więcej...

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.