Jesteś tutaj: Serwis Forum Aquascaping Nasze akwaria

045l - Time to stop - Mateusz Salawa (25)

Galeria naszych akwariów roślinnych.
Opisy i dzienniki prowadzenia. + nowy temat
W miarę możliwości lubię stosować całe systemy prowadzenia zbiorników zaprojektowane przez producentów. Nie mam za bardzo czasu i chęci kombinować z solami, chociaż sporadycznie też zdarzało mi się ich używać. W poprzednich tematach założonych przeze mnie, możecie zobaczyć jak wyglądają zbiorniki prowadzone na produktach danej marki. :wink:

Moje aranżacje z dokładnym opisem możecie zobaczyć również na mojej stronie, Instagramie i kanale YouTube (linki w stopce). Na mojej stronie każda aranżacja ma swoją osobną podstronę z zdjęciami i informacjami o zastosowanych produktach. Zazwyczaj, chociaż nie zawsze, aranżacje na danym systemie prowadzi mi się dobrze, czasem łatwiej lub trudniej.

Nowa aranżacja w 45L prowadzona jest na produktach firmy Yokuchi. Zestaw do testów otrzymałem od producenta. Chętnie i z ciekawością poprowadzę zbiornik na tej linii. Wcześniej nie miałem z nią do czynienia, chociaż kojarzyłem ją z social media.

Zazwyczaj używam podłoży aktywnych. W tym akwarium jako podłoża użyłem Jiban Soil. Podłoże ma kolor czarny oraz granulki o normalnej wielkości. Od jakiegoś czasu pod podłoże stosuję lawę, a po jakimś czasie od startu wciskam różne pałeczki nawozowe w podłoże. W tej aranżacji zamiast lawy użyję Ganban Power Base. Jak podaje producent jest to starannie wyselekcjonowaną mieszanką z naturalnych materiałów, pochodzenia wulkanicznego oraz organicznego. Czyli porowaty materiał wzmocniony produktami, które uwalniają związki nawozowe. Moim zdaniem idea jest dobra. Wpisuje się w moje teorie.

W kolejnych postach będę na bieżąco aktualizował rozwój tej aranżacji od hardscape'u po zdjęcie finałowe. Będzie to prosta aranżacja w stylu Ryuboku, zbudowana z korzeni Drift Wood z kolorowymi łodygowcami w tle. Więcej wkrótce. :wink:

Dane techniczne:
Objętość: 50 x 30 x 30h = 45L
Oświetlenie: Chihiros Led A501
Nawożenie: Linia Yokuchi (Gen K Potassium, Gen N Nitrogen, Gen P Phosphorus, Gen C, Gen Fe Iron, Gen BF Microelements)
CO2: Butla + dyfuzor ze spiekiem ceramiczny (24h)
Podłoże: Jiban Soil oraz Ganban Power base
Woda: kran + RO + Gedoku Water Conditioner
Podmiany: Raz na tydzień około 40-50%
Filtracja: Eheim 2215 + Eheim 2213
Wkłady: Eheim Mech, ADA Bio Rio, Seachem Matrix, ceramika, Seachem Matrix Carbon, HexPure, gąbki
Flora: Micranthemum Monte Carlo, Hemianthus callitrichoides Cuba, Anubias, Bucephulandra, Hygrophila pinnatifida, Rotala rotundifolia red, Hemianthus micranthemoides, Hydrocotyle sp japan, Rotala Orange Juice, Ludwigia mini sp. super red
Fauna: ?

salava8
Aquascaping Team Poland

Miasto: Kraków

Dlaczego Woda: kran + RO + Gedoku Water Conditioner, a nie mineralizowane RO??
Ciekawie sie zapowiada.

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

Robiłeś podmiany codzienne jak zaleca producent 30-50% :)? w pierwszym tygodniu
Nie myślałeś o dyfuzorze in-line jak masz kubełek ? Jeden grat mniej i przyssawek się pozbędziesz :)

Rfck
Z dużym doświadczeniem

Miasto: Gdańsk/UK

Zapowiada się ciekawie.

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

bobi200 napisał(a):Dlaczego Woda: kran + RO + Gedoku Water Conditioner, a nie mineralizowane RO??
Ciekawie sie zapowiada.
Ogólnie używam wody z kranu o dobrych parametrach. Do podmian dodaje uzdatniacz Yokuchi. Czasami dodaje do podmian wodę RO, żeny uzyskać wodę o niższej twardości. Dzięki :wink:.

Rfck napisał(a):Robiłeś podmiany codzienne jak zaleca producent 30-50% :)? w pierwszym tygodniu
Nie myślałeś o dyfuzorze in-line jak masz kubełek ? Jeden grat mniej i przyssawek się pozbędziesz :)
Codziennie? :0 Robiłem co drugi dzień :). Myślałem o takim dyfuzorze, ale jakoś się nie składa. Nie bardzo chce mi się kombinować. Staram się poświęcać na akwarium jak najmniej czasu. Ten klasyczny dyfuzor był w zestawie z butlą. Z resztą jak rośliny zarosną zbiornik gdzieś go wciskam i o nim zapominam. Specjalnie jakoś nie szpeci jak na przykład plastikowym skimmer :P.

Krzysztof Radziszewski napisał(a):Zapowiada się ciekawie.
Dzięki. :) Twoje akwaria można zobaczyć na forum? :wink:

salava8
Aquascaping Team Poland

salava8 napisał(a):
Krzysztof Radziszewski napisał(a):Zapowiada się ciekawie.
Dzięki. :) Twoje akwaria można zobaczyć na forum? :wink:
Jasne, pod wątkiem: "Prezent. Jak go ugryźć?".

Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Super układ , bardzo mi się podoba, tylko nie wiem czy Hygrophila pinnatifida mocno nie zaburzy aranżacji. Ja bym na korzenie dał coś delikatnego np. mini pelię. Wątek do obserwacji :)

Mattik
Stały bywalec

Miasto: Głogów

04 wrz 2020, 07:40   (#8)  

No i jak ktoś coś dostaje to będzie chwalić choćby glon na glonie był:)

pitero21
Zainteresowany tematem

Mattik napisał(a):Super układ, bardzo mi się podoba, tylko nie wiem czy Hygrophila pinnatifida mocno nie zaburzy aranżacji. Ja bym na korzenie dał coś delikatnego np. mini pelię. Wątek do obserwacji :)
Dzięki. Będę ją ostro ciął żeby tak się nie stało. Moja żona ma do niej sentyment :). Mini pelia fajna, ale wymaga sporej cierpliwości.

pitero21 napisał(a):No i jak ktoś coś dostaje to będzie chwalić choćby glon na glonie był:)
Wiesz, chwalić to ja mogę, ważne jak będą wyglądały rośliny :wink:. Jak akwarium całe będzie w glonach to na nic moje opinie. :wink:

Pierwszy film o tej aranżacji to unboxing :D. Nie martwcie się kolejne będą już z konkretną akcją :wink:.

salava8
Aquascaping Team Poland

Mateusz jak zamierzasz poprowadzic ten uklad?

Amalizuje dwa zdjecia,z podlozem i bez,nie wiem czy juz samym uformowaniem podloza,hardscape "nie ucieka"?.Do tego ,co widze w opisie,jesli dojda takie rosliny,to caly zamysl..chyba zaginie.
Poprostu szkoda hardscap`u :wink: ,chyba ze poprowadzisz jak tutaj...

ZD.png
ZD.png (130.06 KiB) Przeglądane 572 razy

macek.g
Znający temat

Miasto: UK

macek.g napisał(a):Mateusz jak zamierzasz poprowadzic ten uklad?

Amalizuje dwa zdjecia,z podlozem i bez,nie wiem czy juz samym uformowaniem podloza,hardscape "nie ucieka"?.Do tego ,co widze w opisie,jesli dojda takie rosliny,to caly zamysl..chyba zaginie.
Poprostu szkoda hardscap`u :wink: ,chyba ze poprowadzisz jak tutaj...

Załącznik ZD.png nie jest już dostępny
Tak jak napisałem wyżej :).
Będzie to prosta aranżacja w stylu Ryuboku, zbudowana z korzeni Drift Wood z kolorowymi łodygowcami w tle.
Chodzi Ci o to że podłoże i rośliny zasłonią hardscape? :) Rośliny mogłem dobrać inaczej, zgodzę się, ale czy z podłożem mogłem coś kombinować? Co masz na myśli załączając to foto? :)

Tak wygląda zalany zbiornik z roślinami, kilka dni po sadzeniu. Duża ilość roślin na starcie to połowa sukcesu. Rośliny pochodzą z różnych źródeł (wodna hodowla własna, kupione w koszykach z hodowli wodnej oraz z hodowli in vitro). Szczególnie pozytywnie zaskoczony byłem ilością sadzonek Hygrophila pinnatifida w kubku in vitro. Akwarium zalane wodą kranową (gH = ~10 °n).

Nawożenie jak zawsze zaczynam od podawania nawozu potasowego (Gen K Potassium).
Będę zaczynał od połowy dawki zalecanej przez producenta. Następnie, po testach będę zwiększał lub zmniejszał ilość nawozu. Parametry będę badał testami kropelkowymi.

Po jakimś czasie będę włączał kolejne nawozy: Gen N Nitrogen, Gen C, Gen Fe Iron, Gen BF Microelements. Na końcu pewnie zacznę podawać fosfor (Gen P Phosphorus). Jeżeli chodzi o Mikro, Fe i fosfor zacznę pewnie od dawek minimalnych na przykład 2 krople/dziennie. Każdy pierwiastek jest w osobnej buteleczce, więc jest pole do manewrów. Tak szczerze, to jeszcze nigdy nie podwałem osobno Mikro i osobno Fe. W innych liniach nawozowych Fe zawsze było zawarte w nawozie mikroelementowym. Wszystkie założenie zweryfikuje życie, akwarium i wyniki testów :). Będę aktualizował wątek. Do usłyszenia.

salava8
Aquascaping Team Poland

Jestem ciekaw jak całość się rozwinie , czekamy :)

Mattik
Stały bywalec

Miasto: Głogów

Powiązane tematy
  • 450l - Naturalne - Mateusz Wrocław

Akwarium full Opti white 150x50xh60cm = 450l Oświetlenie: 2x belka Power led Epistar. W belce 47 led, 6 full spectrum white, 4 full spectrum pinki, 3 niebieskie, dwie zielone. Świecenie 8h dzienni...

Wyświetlenia: 3965 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...

• 063l - Back to home - Mateusz Salawa

Zakup nowego akwarium z szkła OPTIWHITE "zmusił" mnie do likwidacji starej aranżacji. ;) Tym raz chciałem stworzyć coś bardziej lekkiego w odbiorze i mniej problemowego w utrzymaniu. 😎 Kilka...

Wyświetlenia: 3718 | Odpowiedzi: 52 czytaj więcej...

• 045l - You can do better - Mateusz Salawa

Akwarium ma wymiary 50 x 30 x 35h cm (45L). Oświetlenie to belka Chihiros a501. Lampa jest ustawiona na 3 poziomie na 7 możliwych. Zbiornik oświetlamy jest przez 8 h na dobę (14:00-22:00). Tło akwariu...

Wyświetlenia: 811 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

• 065l - Mizube 60P - Mateusz

Objętość : 60 x 30 x 36 Oświetlenie : ADA RGB 60 CO2 : Z butli 24/h Nawożenie : Cała linia nawozów AquaForest Freshwater Podłoże : ADA Amazonia + ADA Power Sand S Woda : Kranówka, podmiany...

Wyświetlenia: 3097 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...

• 045l - Behind the mountains - Mateusz Salawa

Nareszcie udało mi się wystartować nowe akwarium 45L. Założenia są proste HT z CO2 i oświetleniem LED, do którego podchodzę trochę z dystansem. Tak naprawdę nie wiem czego mogę się spodziewać po tej b...

Wyświetlenia: 14843 | Odpowiedzi: 163 czytaj więcej...

Recenzje

Ładowanie...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Copyright © 2001-2020 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.