Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Galeria naszych akwariów


202l - Powrót po latach - Borys



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



Po prawie 2 latach noszenia się z zamiarem powrotu do hobby (a 15 letniej przerwie), które poniekąd zawiesiłem by móc odchować potomstwo, i kilku miesiącach intensywnych przygotowań i wyborów ostatecznego osprzętu... wczoraj udało mi się uruchomić akwarium. Nie ma czym się oczywiście jeszcze specjalnie chwalić, ale temat już postanowiłem założyć. Zapewne jesczcze nie raz będę się dopytywać o jakieś mniej lub bardziej absurdalne rzeczy ;)

Wymiary: 100x45x45 - 202l brutto
Oświetlenie: Skylight Intense 80cm
Nawożenie: Growise
CO2: Butla 2l + dyfuzor Neo L Extend Type
Podłoże: Dark Soil + Ada Power Sand advance
Woda: RO +Growise
Filtracja: Eheim 2226

Rośliny:
Rotala Green
Rotala Vietnam Hra
Micranthemum Monte Carlo
Potamogeton gayi
Staurogyne repens
pogostemon helferi
Microsorum
Ludwigia spec. 'Cuba'

Update 10.04.2020

20200410_211403.jpg
10.04.2020
(700.9 KiB) Pobrane 1388 razy
Ostatnio edytowano 10 kwi 2020, 21:51 przez Borys, łącznie edytowano 4 razy

Avatar użytkownika
Borys
Stały bywalec

Posty: 318
Dołączył: 07 kwi 2004, 21:56
Miasto: Warszawa

17 lut 2020, 01:30 Re: 202l - Powrót po latach  (#2)  

Nie przeczytałem ani słowa (jeszcze) ale patrząc po zdjęciach dołożyłbym jeszcze dwa kamienie. Jeden przed korzeniem po lewej stronie bo strasznie wygląda ta dziura i drugi między dwoma po prawej tak by zrównoważyć tą dziurę i przysłonić odnogę korzenia ostatniego po prawej.
Reszta wygląda na przemyślane kroki. Co do nawożenia bardziej trzeba patrzeć na rośliny/glony niż na realizację planów. Z oświetleniem, ok.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

17 lut 2020, 02:47 Re: 202l - Powrót po latach  (#3)  

Krzysztof Radziszewski napisał(a):Nie przeczytałem ani słowa (jeszcze) ale patrząc po zdjęciach dołożyłbym jeszcze dwa kamienie. Jeden przed korzeniem po lewej stronie bo strasznie wygląda ta dziura i drugi między dwoma po prawej tak by zrównoważyć tą dziurę i przysłonić odnogę korzenia ostatniego po prawej.
Reszta wygląda na przemyślane kroki. Co do nawożenia bardziej trzeba patrzeć na rośliny/glony niż na realizację planów. Z oświetleniem, ok.


To miejsce jeszcze jest nie zagospodarowane, bedzie tam jakis krzaczek :) nie starczyło sadzonek, niedługo pewnie coś zamówię :)

Avatar użytkownika
Borys
Stały bywalec

Posty: 318
Dołączył: 07 kwi 2004, 21:56
Miasto: Warszawa

17 lut 2020, 03:22 Re: 202l - Powrót po latach  (#4)  

Czemu tak biednie roślin ?

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

17 lut 2020, 08:59 Re: 202l - Powrót po latach  (#5)  

Po co to carbo podajesz na początku??
W Twoim przypadku bardziej przeszkadza nie pozwalając rozwinąć się biologii niż pomaga zapobiegawczo na glony czy też jest źródłem węgla skoro i tak podajesz co2..
Zwiększ co2 i efekt będzie dużo lepszy.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

17 lut 2020, 09:44 Re: 202l - Powrót po latach  (#6)  

Właśnie wczoraj zwiększyłem CO2, czytałem, że na zakwit jest dobry węgiel i zwiększona ilość CO2, ale nie doczytałem, że węgiel w płynie może zaszkodzić, także dałem jednego i drugiego więcej. Teraz wiem, to w płynie narazie odstawie.

Woda dziś dużo klarowniejsza, mleka prawie nie ma.

Roślinek biednie, ale jak kupowałem wydawało mi się, że aż za dużo.Dziś domówię przez neta.

Avatar użytkownika
Borys
Stały bywalec

Posty: 318
Dołączył: 07 kwi 2004, 21:56
Miasto: Warszawa

Więcej roślin Panie kolego.... No i z tym nawożeniem to uważaj na początku. Masz sporo podłoża aktywnego więc na początku łatwo przesadzić. Co nagle to po diable ;) Powodzenia :)

Avatar użytkownika
danielevsky
Stały bywalec

Posty: 421
Dołączył: 06 maja 2014, 09:16
Miasto: Głogów

17 lut 2020, 15:49   (#8)  

Ile worków podłoża zużyłes do tej aranżacji?
W środę mam już mieć ten sam zbiornik i zaczynam kompletować podłoże.
Będziemy mogli porównać oświetlenie ,bo zamowiłem też Twinstara S.
Niestety stolarz zrobi mi stół dopiero pod koniec marca.

anubias81
Poznaje temat

Posty: 148
Dołączył: 16 kwi 2017, 21:26

17 lut 2020, 15:55   (#9)  

Z tyłu posadził bym więcej szybkorosnacych łodygowcow,aby pochłaniały nadmiary substancji odżywczych.
Poza tym nie ma tła,a czyste szkło bez roślin słabo wygląda.
Rotale rosną szybko,także możesz tylko co tydzień dosadzac z przycinki i w ciągu dwóch miesięcy będzie gęsto.

anubias81
Poznaje temat

Posty: 148
Dołączył: 16 kwi 2017, 21:26

Najważniejsze to dużo roślin, start jest newralgiczny.
Potas OK, resztę narazie sobie odpuść, tymbardziej że tutaj nie ma czago nawozić jeszcze.
Dosadzisz roślin, cierpliwie poczekasz i będzie ok.
Dobry wybór z czasem oświetlenia.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Miałem napisać że będę w wawie i mogę podrzucić rośliny, a zapomniałem że Borys do Słomczyna ma bliżej :D
w życiu wina leży po dwóch stronach: żony i teściowej, w akwarium zawsze jest po mojej stronie

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

bobi200 napisał(a):Miałem napisać że będę w wawie i mogę podrzucić rośliny, a zapomniałem że Borys do Słomczyna ma bliżej :D


tor w Słomczynie to jak przygazująto ja u sibeie słyszę, ale nie miałem pojęcia, że tam są gdzieś rośliny do kupienia?
Tylko w niedzielę czy jest jakiś sklep? Podasz namiary? :)

Ogólnie to dziś zamówiłem sporo rośliny zforumowego sklepu, w środę ma być wysyłka.
Na zdjęciu może nie widać, ale z tylu jest sporo rotal, green i Vietnam Hra.

ZtąVietnam dziwna sprawa, wybierając do aranżacji, chciałem najlepiej wybarwiającą się rotale, wyszło, że jest to Vietnam Hra, nigdzie nie znalazłem, że Vietnam Hra i Hra to inne odmiany. W sklepie zamówili mi Vietnam Hra, wygląda trochę inaczej, ale myślałem, że to jeszcze forma emersyjna i się liście zmienią, a dziś zamawiając rośliny z RA zobaczyłem, że są 2 odmiany:
Rotala Vietnam
https://sklep.roslinyakwariowe.pl/rotal ... 23745.html
i Rotala H'ra
https://sklep.roslinyakwariowe.pl/rotal ... 37590.html

także zamówiłem Hra, bo jej chcę mieć najwięcej.

anubias81 napisał(a):Ile worków podłoża zużyłes do tej aranżacji?
W środę mam już mieć ten sam zbiornik i zaczynam kompletować podłoże.
Będziemy mogli porównać oświetlenie ,bo zamowiłem też Twinstara S.
Niestety stolarz zrobi mi stół dopiero pod koniec marca.


1 worek Power Sand 6l i 3 worki DarkSoil. Jeśli będziesz robić sam Soil to 4 worki spokojnie wystarczą. Ja nie wiem jak obliczyłem, że potrzeba mi będzie 6, a ostatecznie w ogóle dostałem 7, w sklepie mi poradzono :) także mam 4 worki nie rozpakowane Dark Soila, jeszcze w kartonach fabrycznych też nie otwieranych. Jeśłi chceszmogę taniej sprzedać, napisz na PM, niebawem i tak będę na Gieldzie wystawiać.

W załączniku zdjęcie od góry, rzeczywiście dużo za mało tych roślin? Wydawało mi si,e ze jest prawie ok :)
Załączniki
20200217_171318.jpg
Rzut z góry
(811.68 KiB) Pobrane 2805 razy

Avatar użytkownika
Borys
Stały bywalec

Posty: 318
Dołączył: 07 kwi 2004, 21:56
Miasto: Warszawa

Trwanika by się przydało więcej, co najmniej jeszcze raz tyle, szybko rośnie i dobrze pochłania to co wywali podłoże.
Vietnam i H'ra to całkowicie inne rośliny o innym pokroju. H'ra będzie najmocniej czerwona.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Może jakieś microsorium na korzeń albo bolbitis? Ludwiga mini Red? No i tak jak pisał @Rfck więcej trawnika.

Avatar użytkownika
danielevsky
Stały bywalec

Posty: 421
Dołączył: 06 maja 2014, 09:16
Miasto: Głogów

danielevsky napisał(a):Może jakieś microsorium na korzeń albo bolbitis? Ludwiga mini Red? No i tak jak pisał @Rfck więcej trawnika.


Są w2 miejscach, większa kępka na korzeniu nad kamieniem, a po prawej stronie malutka:
Ale mam zamówione microsorium trident, bo ta odmiana bardzo mi sie podoba, a w sklepie nie było. Trawnik też domówiłem. W czwartek jak dobrze pójdzie będzie.

Avatar użytkownika
Borys
Stały bywalec

Posty: 318
Dołączył: 07 kwi 2004, 21:56
Miasto: Warszawa

Borys napisał(a):Narazie wg zaleceń pierwsze 2 tygodnie tylko Carbo i K, później 50% dawek micro, makro i red boost.
Świecę narazie 5h, po tygodniu 6h i tak,co tydzień 1h więcej, docelowo 8-9h dziennie.




Sprawdź sobie składy tych nawozów. Nawożąc jednocześnie Mikro i RedBoost dublujesz sobie żelazo. Albo jedno albo drugie. Pytałem nawet o to przedstawiciela AquaForest i potwierdził, że nie zalecają stosowania tych dwóch nawozów jednocześnie.

Avatar użytkownika
szarlej
Zaawansowany użytkownik

Posty: 852
Dołączył: 15 gru 2015, 13:39
Miasto: Tarnów

Oj tam, zaraz będzie kolejny temat że glony nitkowate :) one uwielbiają żelazo.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

szarlej napisał(a):
Borys napisał(a):Narazie wg zaleceń pierwsze 2 tygodnie tylko Carbo i K, później 50% dawek micro, makro i red boost.
Świecę narazie 5h, po tygodniu 6h i tak,co tydzień 1h więcej, docelowo 8-9h dziennie.




Sprawdź sobie składy tych nawozów. Nawożąc jednocześnie Mikro i RedBoost dublujesz sobie żelazo. Albo jedno albo drugie. Pytałem nawet o to przedstawiciela AquaForest i potwierdził, że nie zalecają stosowania tych dwóch nawozów jednocześnie.


Miałem zamiar wystartować na Ferce, ale za namową Michała Adamka wystartowałem na AF, stosuje je ponoć od jakiegoś czasu i reklamuje ich swoim nazwiskiem, on mi rozpisał jak mam zacząć. Także na tę chwilę zastosuje się do jego rad, zobaczymy jak się sprawdzi.

Z tego co wiem, żelaza nie ma tam aż tak dużo, bo AF ma dodatkowo żelazo jako osobny produkt. Zresztą od Michała dostałem wszystkie buteleczki oprócz właśnie żelaza i azotu, bo powiedział, że raczej się nie przypada, chyba, że zauważę braki. Także pewnie wziął pod uwagę, to o czym piszesz.

Na butelce Red Boosta też jest wyraźnie napisane, żeby stosować równolegle z AF Mikro i Makro, także trochę dziwne, jeśli przedstawiciel mówi, żeby nie stosować, a na opakowaniu piszą, żeby stosować.

Na tę chwilę jestem zielony, także bezpiecznie będę się trzymać jednego ź®ódła, a jeśli polegnę to będę kombinować :)

Avatar użytkownika
Borys
Stały bywalec

Posty: 318
Dołączył: 07 kwi 2004, 21:56
Miasto: Warszawa

Z tego co kojarzę to na butelce AF Red Boost jest opis aby stosować razem a AF Macro, chyba, że to jakaś nowsza wersja i to zmienili.

Tu masz linka do wypowiedzi przedstawiciela:
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 66#p581366


Ogólnie jeżeli chodzi o żelazo to częściej problemy powoduje jego nadmiar niż niedobór. Łatwiej też wyprowadzić akwarium z niedoborów niż nadmiarów żelaza. Teoretycznie żelazo z mikro powinno wystarczyć a to dodatkowe z red boost co najwyżej podbijać czerwień roślin.

Ale jak masz indywidualnie rozpisane nawożenie to może faktycznie się go trzymaj. W razie czego będzie nie na mnie tylko na tego co Ci to rozpisał :P

Avatar użytkownika
szarlej
Zaawansowany użytkownik

Posty: 852
Dołączył: 15 gru 2015, 13:39
Miasto: Tarnów

Odnośnie nawożenia to jednak zdecydowałem się przejść na Growise, nie żebym był nie zadowolony z AF, bo nawet nie zacząłem używać, tylko jakoś mentalnie nie czułem do nich przywiązania, a jakoś bardzo mnie korciło Growise, także po kontakcie na FB z właścicielem, który rzeczywiście bardzo sprawie odpowiada na wszelkie pytania, od tygodnia od 3 tygodnia, czyli od ostatniej soboty leje już potas, makro i mikro do podmian Growise. Na efekty narazie oczywiście za wcześnie.

Odnośnie AF, to na butelce Red Boost, aktualnej jest napisane, żeby stosować razem z mikro i makro.

Natomiast poniżej zdjęcia akwarium i kilkoma już pojawiającymi się problemami. Ogólnie po trochę liczylem na lepszy start, ale z drugiej storny nie ma tragedii i tak naprawdę chyba jak na zaczynanie wszystkiego praktycznie od nowa, dla mnie nie jest źle.

Glonów prakrycznie nie ma, bardziej, gdzie niegdzie trochę włosków, trochę brązowego, ale wydaje mi się, że to jest COD, po rozpuszczających się roślinach, bo łatwo schodzi palcem.

20200302_144606.jpg
Akwarium
(739.7 KiB) Pobrane 2126 razy


Wiem, grzałka na wierzchu, ale jest chwilowo, zmieniłem jednak filtr na starego Eheima, które chciałem sprzedać, ale okazał się zbawieniem, także wyciągnąłem starą grzałkę 50W, narazie daje rade :) docelowo się wacham, miedzy aquaelem 100W (ze wzgledu na maly rozmiar) lub przepływowa...

Zaczynając od początku, tak wygląda akwarium, dosadziłem trochę rośli, ale ogólnie zmian dużych nie ma, raz przyciąłem Rotale Hrę, ale ogólnie jakiegoś dużego tema wzrostu nie ma.

Staurogyne Porto Velho - z nią mam problem, podobno jak przeczytałem jest marudna, prawie wszystkie liście się rozpóściły, trochę rośnie nowych, ale bardzo wolno i są jakieś małe, lekko zdeforomowane.

Natomiast Staurogyne Repens dosadzane 1,5 tygodnia temu, nie ma tego problemu, ale też ma minimalne tylko przyrosty.

20200302_144704.jpg
Staurogyne Porto Velho
(836.93 KiB) Pobrane 2126 razy


Rotala Hra, nie chce się praktycnie wybarwiać, proszę o podpowiedź, czy to dla niej jeszcze poprostu za wcześnie.

20200302_144725.jpg
Rotala Hra
(650.51 KiB) Pobrane 2126 razy


Microsorcium zwykle (nie znam dokladnie odmiany), od początku mi marniało, prawie całe zrobiło się brązowe, teraz już nie poglębia się dałem, ale wygląda oplakanie. Z kolei Microsorcium Trident już nie miało tego problemu, ale też było dosadzane w drugim rzucie, tydzien od startu.

20200302_144710.jpg
Microsorcium
(651.41 KiB) Pobrane 2126 razy


Ogólnie wszystkie rośliny dosadzane po tygodniu od startu prezentują się dużo lepiej, a te, ktore miałem od początku bardzo mi marniało (rozpuszczało się głównie). Natomiast te dosadzone w drugim rzucie niewięcej 5 dnia, mają się dużo lepiej i trochę nawet rosną :)

W rogu mam też Ludwigia spec. 'Cuba' - to puszcza nowe pędy, ale są całe poskręcane, w rulonik tak jakby i oczywiście o wybarwieniu nie ma mowy :)

20200302_144643 (1).jpg
Ludwigia sp. Cuba
(618.79 KiB) Pobrane 2125 razy


Akwarium ma dokłądnie 2 tygodnie i 2 dni, od paru dni świecę 7h dziennie. Potas podaję codziennie 1ml/30l.
Makro codziennie 1ml/100l, Mikro tylko po podmianach 1ml/30ml. Bakterie leje codziennie.

Po 2 tygodniu wprowadziłem amano i otoski, otoski bardzo ładnie wyczyścily cały brązowy nalot z Staurogyne. Amano niestey pierwszej nocy połowa wyszła z akwarium, drugiej nocy już nie zauważyłem ucieczek.

Wodę leje RO + mineralizator.
Parametry PH chyba 6,5, ale na testach JBL nie jestem wstanie okreslic kolorow, na probniku jedne, a wychodzi co innego bardzo blade, chyba zielonkawe.

GH 6, KH 3. PRóbowałem lać więcej mineralizatora, ale KH i GH prawie się nie rusza. Mierzyłem też podając mineralizator w beczce i po 1,5 dawce na 80l RO, dla pokazywalo GH6-7, KH 2-3, ale w Growise poradzili mi, żeby sie tym nie przejmować, że GH jest ważniejsze, a podłoże może obniżać KH i ponoć też odrazu się nie rozpuszcza, także leje g zalecen do RO.

Reszty nie mierzę. Jeśłi macie jakieś rady to z chęcią wysłucham :) Głownie jeśli chodzi o wybarwienie roślin i nie wiem, jak mam odczytywać te poskręcane listki Ludwigi.

Czy już coś zmieniać, czy porostu dlaej lać wg zalecen i nie przejmować się, bo przy starcie tak może być?
Pozdrawiam
Borys

Avatar użytkownika
Borys
Stały bywalec

Posty: 318
Dołączył: 07 kwi 2004, 21:56
Miasto: Warszawa











Powiązane tematy
  • 112l - Powrót do hobby - Dawid Tomczyk

    Witam wszystkich, postanowiłem wrócić do prowadzenia akwa roślinnego po 10 latach przerwy. Celem tego zbiornika jest opanowanie uprawy i nawożenia roślin, układ jak i hardscype jest można powiedzieć p...

    Wyświetlenia: 3751 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • 063l - Powrót do akwarystyki - Magister85

    Witam Po kilku latach przerwy wróciłem do akwarystyki, niestety z małym baniakiem bo tylko 60x30x35 wcześniej zawsze miałem 112l, ale bez przedłużania: Krótki opis sprzętu i co mam: - akwarium 60x30...

    Wyświetlenia: 4898 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • 240l - Powrót po latach - pafcio80

    Witam, postanowiłem odświeżyć przygody z akwarystyką, ostatnie moje akwarium było małe z 30 l, jakieś 25lat temu. Dzisiaj nowe technologie, dostęp do internetu i informacji pozwolił na reanimowanie ak...

    Wyświetlenia: 3548 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • 112l - OW Powrót po latach - JarekT

    Witajcie. "Chwilę" mnie tu nie było :wink: Po prawie dwuletniej przerwie spowodowanej przejściem na słoną stronę mocy, postanowiłem jednak wrócić do roślin. Do rzeczy. Akwarium założone 0...

    Wyświetlenia: 4976 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • 054l - Powrót po 5 latach! - lukasz04555

    Szkiełko jak widać o wymiarach 60x30x30 to tak na początek. Później będzie większe vIV. Chciałem się zapytać co o tym myślicie, czy coś z tego będzie? Proszę o szczerość. Może coś zmienić? Pozdraw...

    Wyświetlenia: 2135 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • 202l - BN/T - KarolMich

    Cześć chciałem podzielić się z wami moim nowym akwarium poprzednie okazało się za małe i padł pomysł na taki oto baniaczek Szkło: 100x45x45cm VIV 202l Oświetlenie: Chihiros 901PLUS Nawożenie: Na p...

    Wyświetlenia: 6370 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...

  • 125l - Powrót amatora- denver

    Witam wszystkich jestem nowy na forum do akwarystyki wracam po kilku latach przerwy ale jakiegoś mega doświadczenia nie mam raczej metodą prób i błędów powoli się uczę. Akwarium viv 50x50x50 start 15...

    Wyświetlenia: 2460 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • 096l - Powrót po latach - ulnow ulnow

    Witam przepraszam z góry za nie pełny opis postaram się jak najszybciej uzupełnić. Powrót do akwarystyki po długiej przerwie akwa złożone ze starego szpeju. Jedyne nowe to oświetlone i rośliny. Witam...

    Wyświetlenia: 3121 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • 202l - Small Garden -

    Witam wszystkich pasjonatów akwarium roślinnych oglądających moje poczynania troche przełamanego akwarium roślinnego. Akwarium: VIV 100x45x45 - 202l Oświetlenie: belka 116 W Power Led mojego wykona...

    Wyświetlenia: 3377 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • 160l - Powrót po latach - dommpiekarz

    Witam. Poniżej prezentuję swoją roślinną 160-tkę. Akwarium zalane 14 grudnia 2018 roku. Założenie było proste - założyć zbiornik gęsto obsadzony roślinnością, w której buszować miałyby krewetki Red Ch...

    Wyświetlenia: 927 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 565 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.