Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Galeria naszych akwariów


045l - Behind the mountains - Mateusz Salawa



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



Nareszcie udało mi się wystartować nowe akwarium 45L. Założenia są proste HT z CO2 i oświetleniem LED, do którego podchodzę trochę z dystansem. Tak naprawdę nie wiem czego mogę się spodziewać po tej belce. Trzeba jednak przyznać, ze stosunek cena/jakość jest na bardzo dobrym poziomie. Musze być dobrej myśli. :)

Za filtrację będzie odpowiadać klasycznie Eheim 2213. Podłoże to ADA Amazonia, mieszanka nowej i używanej. Jeżeli chodzi o roślinność stawiam na niskie gatunki żeby nie przytłoczyć skał (Eleocharis parvula, Eleocharis acicularis, Hemianthus callitrichoides 'cuba').

Czy jest to aranżacja w stylu Iwagumi czy Ragowork, sam nie wiem. Bardziej skłaniam się ku Ragwork. Jednak trochę skał tu jest. :wink: A co wy sądzicie na ten temat? :)




Układ tworzyłem przez kilka miesięcy, było kilka poprawek, musiałem dokupić większe skały, finałową wersję możecie zobaczyć poniżej:

Dane techniczne:

Objętość: 50 x 30 x 30h = 45L.
Oświetlenie: Chihiros A501. Od pierwszego dnia bez zmian - 9 h (12:00-21:00).
Nawożenie: Easy Life Nitro (1 ml/dzień), Aqua Art K+ (1 ml/dzień), Seachem Stability.
CO2: Butla + dyfuzor ceramiczny ze spiekiem (24h).
Podłoże: ADA Amazonia, piasek.
Woda: 100% RO + mineralizator (v4 pomarańczowy).
Podmiany: Raz na tydzień około 40-50%.
Filtracja: Eheim 2213, (Wkłady: Eheim mech, ceramika, Seachem matrix carbon, gąbki).
Flora: Eleocharis parvula, Eleocharis acicularis, Hemianthus callitrichoides 'cuba'.
Fauna: Hyphessobrycon amandae, Red cherry.
Start: 22.08.2018 r.

Wątek będę prowadził na bieżąco, postaram się notować swoje poczynania, trochę w formie dziennika.

Oczywiście najszybciej aktualizacje możecie zobaczyć na moim akwarystycznym Instagramie:
http://www.instagram.com/mateusz.salawa.aquascaping
Ostatnio edytowano 14 gru 2021, 16:31 przez salava8, łącznie edytowano 7 razy

Avatar użytkownika
salava8
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2496
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków

Układ ciekawy, bardziej mi to wygląda na Ragwork, szczerze mówiąc nie wiem gdzie Ty upchniesz 3 gatunki roślin :) Ja bym został tylko przy Eleocharis, ale pewnie już masz przemyślane i posadzone.

Belką się nie martw, daje radę ;) Układ ciekawy, trochę zastanawiam się nad skrajnie lewą skałką, czy nie dałoby się nieco poprawić, sprawdzałeś to ?

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Jak dla mnie pierwsza klasa.

mariusz178
Znający temat

Posty: 1786
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

Dzięki za komentarze :wink:
3 gatunki? :roll: Możesz mieć rację. Sam Eleocharis byłby ciekawy. Jednak skupiłem się na hemiathusie, zrobiłem zakupy i poszło. :wink:

Skrajna lewa skała ma podstawę pod dużym skosem. Z tego powodu ułożyłem ją, jak ułożyłem. Jaką poprawkę masz na myśli? :wink:

Avatar użytkownika
salava8
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2496
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków

Ogólnie masz bardzo ładne skały, robią robotę, jednak wydaje mi się że ta lewa zbyt odwraca uwagę od głównych skał, może to tylko kwestia zdjęcia, na żywo zawsze inaczej to wygląda.
Sama skała jest ładnie ułożona, ale mam wrażenie że za wysoko wystaje ku górze, co o Tym sądzisz ?

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Ładny insta , już falołuje ;)

Avatar użytkownika
Traper
Zainteresowany tematem

Posty: 238
Dołączył: 27 wrz 2013, 15:38

Super hardscape ale odnoszę wrażenie że rośliny nie wiele do niego wniosą.

Anonim 43627


Po grubości z tymi kamieniami :D Gdzie Ty tam upchniesz rośliny ?? :P Będę śledził rozwój wydarzeń. Szczególnie przez VIMI All In One. Kusi mnie ale się boję trochę, bo jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego podobno ;)

Avatar użytkownika
danielevsky
Stały bywalec

Posty: 421
Dołączył: 06 maja 2014, 09:16
Miasto: Głogów

Nawóz zielony Tropica jest super :) też jest all in one, VIMI nie miałem, używam tylko hormonów VIMI.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Bardzo ładny kamieniołom :) Masz pomysł, masz wizję ale czy tylko "cuba" by nie wystarczył? Gdzie kupiłeś tak duże kamienie?

Avatar użytkownika
Skajor
Zainteresowany tematem

Posty: 282
Dołączył: 25 sty 2017, 14:51
Miasto: Poznań - Grunwald

Super hardscape ;) Mały heniek jako dominujacą roślinę, gdzie niegdzie jakiś accicularis, drobne rybki i myślę, że to będzie sukces ;)

Avatar użytkownika
87Brad87
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2167
Dołączył: 10 wrz 2010, 19:07
Miasto: Ruda Śląska

Rfck napisał(a):Ogólnie masz bardzo ładne skały, robią robotę, jednak wydaje mi się że ta lewa zbyt odwraca uwagę od głównych skał, może to tylko kwestia zdjęcia, na żywo zawsze inaczej to wygląda.
Sama skała jest ładnie ułożona, ale mam wrażenie że za wysoko wystaje ku górze, co o Tym sądzisz ?

Jak patrze na zdjęcię, może masz trochę racji, nie zwróciłem na to uwagi wcześniej. Na żywo jednak jest super, więc przeżyje. :wink:
Traper napisał(a):Ładny insta , już falołuje ;)

Dzięki :lol:
piter134 napisał(a):Super hardscape ale odnoszę wrażenie że rośliny nie wiele do niego wniosą.

Dzięki. :wink: W tym wypadku rośliny tylko delikatnie wypełnią krajobraz za skałami. Taki zamysł :)
danielevsky napisał(a):Po grubości z tymi kamieniami :D Gdzie Ty tam upchniesz rośliny ?? :P Będę śledził rozwój wydarzeń. Szczególnie przez VIMI All In One. Kusi mnie ale się boję trochę, bo jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego podobno ;)

Używałem już VIMI przy trzech aranżacja i spisywało się rewelacyjnie :wink:. Mam nadzieje, że tym razem będzie równie dobrze. Polecam :wink:.
Skajor napisał(a):Bardzo ładny kamieniołom :) Masz pomysł, masz wizję ale czy tylko "cuba" by nie wystarczył? Gdzie kupiłeś tak duże kamienie?

Dzięki :wink:. Może i by wystarczył, ale dopiero do takich wniosków doszedłem teraz gdy czytam wasze wypowiedzi :wink:. Zafiksowałem sobie w głowie, że trzy gatunki to i tak mało, no i brak łodygowców :shock:. Osobiście mam tez obawy co do prowadzenia zbiornika z małą liczbą gatunków. Jednak gdy jest tego zielska więcej, to łatwiej mi się wstrzelić z nawożeniem. :twisted: Kamienie nie są jakieś ogromne. Akwarium ma 30 cm wysokości. Kupiłem je w sklepie stacjonarnym we Wrocławiu. Oczywiście byłem tam kilka razy i czekałem na dostawę żeby było w czym wybierać. Trochę kg przerzuciłem i udało się trafić (szczególnie te największe). Niektóre kamienie dostałem od kolegi z forum (dzięki :lol:, przydały się).
87Brad87 napisał(a):Super hardscape ;) Mały heniek jako dominujacą roślinę, gdzie niegdzie jakiś accicularis, drobne rybki i myślę, że to będzie sukces ;)

Dzięki :). Będzie prawie tak jak opisujesz :wink:.

Avatar użytkownika
salava8
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2496
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków

Dzień 6 [Aktualizacja]

Mała zajawka ze startu:
IMG_9784p_IG.jpg
(545.5 KiB) Pobrane 7198 razy

Są już pierwsze oznaki tragedii... Parvula z invitro zaczęła mieć humory i zaczęła żółknąć oraz się rozpuszczać. :shock: :roll: :| Klątwa trwa...

Od pierwszego dnia nawoziłem Aqua-art K+ (3 ml/dziennie). Podmiany robiłem w 2, 4 i 5 dzień (40-50%). Testy robiłem codziennie, takie wyniki otrzymałem:
pH = 6,5 - 7
kH = 6 °n
NO3 = 1 mg/l
PO4 = 0 mg/l
K = 15 mg/l
NO2 = 0,05 mg/l

W dniu 4 widziałem, że NO3 jest dalej na niskim poziomie 1 mg/l, więc zacząłem podawać VIMI All in One (1 ml/dziennie) oraz wstrzymałem się z podawaniem potasu.

NO3 po włączeniu nawożenia VIMI All in One jest na poziomie 5 mg/l. Potasu nie mierzyłem, przyjmując, że musi być okej. :shock: Dzisiaj, czyli w dniu 6 (zaledwie drugi dzień podawania VIMI), zauważyłem tragedię, Eleocharis Parvula straciła zielony kolor, zaczęła się rozpuszczać i gnić. Czy może chodzić o potas? Żałuje, że nie zmierzyłem go drugi raz.

Dodam, że używam filtra z dojrzałymi wkładami, który chodzi bez przerwy od kilku miesięcy. Nie używałem Carbo w płynie. CO2 z butli idzie ostro, około 3 b/sek (indykator żółty). Teoretycznie światła też jest wystarczająco. Hemianthus calitrihoides i Eleocharis acicularis są zielone i widać, że ruszają. Tylko Parvula zareagowała tak negatywnie. Może jakaś wadliwa sztuka invitro? Paczka dotarła dobrze zabezpieczona, razem z Eleocharis acicularis, który sobie radzi. Nie mam pomysłu co jej może nie pasować. Może jakiś element w moim postępowaniu jest błędny... jeżeli ktoś ma jakieś pomysły chętnie wysłucham.. :roll: :shock: :? :roll:

PS. A najgorsze jest to, że czytam opisy w internecie, a tam:
Charakterystyka
Typ: Roślina trawnikowa
Pochodzenie: Kosmopolityczna
Tempo wzrostu: Szybkie
Wysokość: 3 - 10+
Oświetlenie: Niewielkie
CO2: Niewielkie

W hodowli akwarystycznej nie wymaga szczególnych warunków.

:evil: :evil: :cry: :(

Avatar użytkownika
salava8
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2496
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków

Problem z początkowym zamieraniem parvuli in vitro to dość częsty przypadek.Po aklimatyzacji wszystko wraca do normy.

mariusz178
Znający temat

Posty: 1786
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

salava8 napisał(a):Dzień 6 [Aktualizacja]

Mała zajawka ze startu:
IMG_9784p_IG.jpg

Są już pierwsze oznaki tragedii... Parvula z invitro zaczęła mieć humory i zaczęła żółknąć oraz się rozpuszczać. :shock: :roll: :| Klątwa trwa...

Od pierwszego dnia nawoziłem Aqua-art K+ (3 ml/dziennie). Podmiany robiłem w 2, 4 i 5 dzień (40-50%). Testy robiłem codziennie, takie wyniki otrzymałem:
pH = 6,5 - 7
kH = 6 °n
NO3 = 1 mg/l
PO4 = 0 mg/l
K = 15 mg/l
NO2 = 0,05 mg/l

W dniu 4 widziałem, że NO3 jest dalej na niskim poziomie 1 mg/l, więc zacząłem podawać VIMI All in One (1 ml/dziennie) oraz wstrzymałem się z podawaniem potasu.

NO3 po włączeniu nawożenia VIMI All in One jest na poziomie 5 mg/l. Potasu nie mierzyłem, przyjmując, że musi być okej. :shock: Dzisiaj, czyli w dniu 6 (zaledwie drugi dzień podawania VIMI), zauważyłem tragedię, Eleocharis Parvula straciła zielony kolor, zaczęła się rozpuszczać i gnić. Czy może chodzić o potas? Żałuje, że nie zmierzyłem go drugi raz.

Dodam, że używam filtra z dojrzałymi wkładami, który chodzi bez przerwy od kilku miesięcy. Nie używałem Carbo w płynie. CO2 z butli idzie ostro, około 3 b/sek (indykator żółty). Teoretycznie światła też jest wystarczająco. Hemianthus calitrihoides i Eleocharis acicularis są zielone i widać, że ruszają. Tylko Parvula zareagowała tak negatywnie. Może jakaś wadliwa sztuka invitro? Paczka dotarła dobrze zabezpieczona, razem z Eleocharis acicularis, który sobie radzi. Nie mam pomysłu co jej może nie pasować. Może jakiś element w moim postępowaniu jest błędny... jeżeli ktoś ma jakieś pomysły chętnie wysłucham.. :roll: :shock: :? :roll:


:evil: :evil: :cry: :(


Ostatnio widzę jakąś katastrofę z E.parvula, każdemu pada, gnije, rozuszcza się...
Nie wiem o co tutaj chodzi, ale nie miałem nigdy problemów z parvulą, nawet przy braku CO2.
Nie uważam żeby wymagała specjalnych zabiegów...

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Kiedy parvula już wystartuje to nie ma z nią większych problemów.Jedynie start z in-vitro z tego co widzę jest dość częstym problemem.

mariusz178
Znający temat

Posty: 1786
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

Obserwuj przy szybach czy puszcza korzonki. Jesli puszcza korzenie to bedzie dobrze:)

Avatar użytkownika
gonzolak83
Stały bywalec

Posty: 350
Dołączył: 08 maja 2014, 14:31

Nie martw się na zapas mi kiedys mały heniek mimo sporej ilości zmarniał do zera a potem pokrył całe dno wiec spokojnie czekaj bez niepotrzebnych ruchów.

kamil0s
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 17 lut 2011, 13:22
Miasto: Nowy Sącz

Elegancki widok ;) .
Akwarium inne od poprzednich gdzie zielsko grało główną rolę. Parvulą na samym początku bym się nie przejmował, ona tak już chyba ma. Ponad 2 tyg. temu uruchomiłem akwarium i : acicularis (jestem mile zaskoczony) potroił swoją masę, rośnie i gęstnieje szybko (in vitro) , parvula natomiast przeszczepiona z innego akwa bardzo słabo sobie radzi. Zawsze przy parvuli musiałem czekać ok miesiąca, potem bezproblemowa jest. Henio też z in vitro - średnio u mnie, na parapecie idzie mu idealnie.

korzon
Aktywny użytkownik

Posty: 538
Dołączył: 09 paź 2016, 10:17
Miasto: Wałbrzych

Dzień 10 [Aktualizacja]

Wszystkim dziękuje za porady i słowa pokrzepienia :).

Za mną kolejne podmiany i pomiary parametrów. Aktualnie podaje 2 ml Aqua-art K+ oraz 1 ml Vimi All in One. Po podaniu Vimi pojawił się zielony nalot na szybach i kamieniach. Normalne zjawisko przy tym nawozie i świeżym zbiorniku. Z biegiem czasu, gdy rośliny przybiorą na masie, sytuacja powinna się unormować.
Testy wskazują następujące wyniki:
pH = 6,5 - 7
kH = 8 °n
NO3 = 1 mg/l
K = 25 mg/l
Number 20 - akwapelneroslin.jpg
(2.48 MiB) Pobrane 6846 razy

Z tego powodu nieco zmodyfikuje nawożenie i będę podwał 2 ml Vimi All in One i 1 ml Aqua-art K+. Do tej pory najlepiej wystartował Hemianthus callitrichoides. Eleocharis parvula rozpuściła się w 80%, z każdej sadzonki została jakby jedna zdrowa zielona igiełka. Przy podmianie usuwam obumarłe resztki i cierpliwie czekam na wzrost pozostałych roślin. :wink:

Avatar użytkownika
salava8
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2496
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków











Powiązane tematy
  • 045l - Jacek Pawłowski

    Pokażę mój zeszłoroczny powrót do akwarystyki który zakończył się likwidacją zbiornika z powodu sinic i krasnorostów. Niestety musiałem zostawić zbiornik beż opieki i stała się tragedia. Akwarium Aqu...

    Wyświetlenia: 993 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • 045L - Mój LT - Marcin Cichosz

    Wymiary akwarium + objętość -> 50x30x30 45l. Oświetlenie -> Chihiros A501 II na 55% mocy, aktualnie 8h z 0,5h świtu i 0,5h zmierzchu. Nawożenie -> na tą chwilę tylko K z Qual Drop. CO2 -> ...

    Wyświetlenia: 11816 | Odpowiedzi: 79 czytaj więcej...

  • 045l - Gruzowisko Harvey'a

    Wymiary akwarium: 50x30x30 OptiWhite 45L. Oświetlenie: Chihiros WRGB II Slim 45 35W 1800 lm Filtracja: Tetra EX 500 Plus wypełniony QualDrop PrimePore i cearamiką tetry CO2: Butla 5kg + dyfuzo...

    Wyświetlenia: 3536 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • 063l - As simple as green - Mateusz Salawa

    Cześć. ;) W tym szkiełku prowadziłem skomplikowany hardscpe (link poniżej). Jak zapowiedziałem w poprzednim temacie układ okazała się dla mnie trudny w utrzymaniu, więc przerobiłem go na coś prostszeg...

    Wyświetlenia: 3147 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • 063l - BN/T - Mateusz Salawa

    Cześć, tym razem nowy projekt prowadzony na produktach AquaForest . Niektórych nawozów tego producenta już używałem w przeszłości. Spodziewam się bardzo dobrych efektów. Jako podłoża użyję AquaForest...

    Wyświetlenia: 4775 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • 063l - Green Aqua - Mateusz Salawa

    Cześć. :wink: Poniżej przedstawiam moją najnowszą aranżację. Tym razem mało jest w niej aquascpaingu. Można powiedzieć, z przymrużeniem oka, że to prawie Duch Style :D. Jak przystało na prawdziwego h...

    Wyświetlenia: 8687 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • 108l - Mizube 60P - Mateusz

    Objętość: 60 x 45 x 40 Oświetlenie: 2x ADA RGB 60 + ADA Light Screen CO2: Z butli 24/h Nawożenie: Cała linia nawozów AquaForest Freshwater Podłoże: GROWISE Base + GROWISE MINERAL POWER SAND 5L + A...

    Wyświetlenia: 3666 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • 063l - Green Source - Mateusz Salawa

    Przedstawiam moją najnowszą aranżację . Zgodnie z założeniami ma być prosta w utrzymaniu, a przynajmniej prostsza niż poprzednia. Znacząco ograniczyłem ilość szybkorosnących roślin na rzecz epifitów....

    Wyświetlenia: 12024 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...

  • 054l - Beginner set - Mateusz Salawa

    Jakiś czas temu pytałem na forum o tanie oświetlenie LED do pokrywy. Musze przyznać że chyba udało mi się znaleźć dobre rozwiązanie. Poniżej prezentuje zestaw akwariowy założony dla syna kolegi. To je...

    Wyświetlenia: 7323 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • 045l - Time to stop - Mateusz Salawa

    W miarę możliwości lubię stosować całe systemy prowadzenia zbiorników zaprojektowane przez producentów. Nie mam za bardzo czasu i chęci kombinować z solami, chociaż sporadycznie też zdarzało mi się ic...

    Wyświetlenia: 14970 | Odpowiedzi: 49 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 613 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.