Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Galeria naszych akwariów


140l - Roślinne vol.2 - neros



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



12 maja 2018, 05:54 140l - Roślinne vol.2 - neros  (#1)  

Witam wszystkich

Akwarium wystartowało około trzech tygodni temu. Zastąpiło ono trochę mniejszy zbiornik, bo 112l. Niby niewielka różnica, ale zawsze mamy 10 cm więcej do wykorzystania, a jak wiemy to już jest różnica:)
W zbiorniku jak wiadomo życia brak ( poza roślinami). Pewnie za niedługo zagoszczą tutaj krewetki amano oraz inne. W kostce 30L. czekają na swoją kolej również RC. We wcześniejszych zbiornikach jeśli chodzi o ryby zawsze panował nieład, w czym na pewno pomagała córka. W końcu czym więcej ich było tym lepiej:)
Tym razem mam zamiar postawić na 2 ławice, a co konkretnie to poniżej.
Przejdźmy do krótkiego opisu:

Akwarium
90 długość, 34 szerokość, 45 wysokość. Grubość szyb 6 mm.

Oświetlenie
Aquael Leddy slim Plant 32w 1 sztuka
Aquael Leddy slim Plant 36w 1 sztuka
Jedna belka swojej roboty na power led 30 w
Jak na razie świecę ok 8 godzin, a co tydzień zwiększam o godzinę. Mam zamiar świecić ok 10-11 h dziennie.

Podłoże
Na spód akwarium trafiło 5l JBL aquabasic. Na to trafiło 2 cm "dojrzałego" podłoża z poprzedniego zbiornika. W ten sam dzień likwidowałem inny zbiornik, więc myślę że bakteriom to nie zaszkodziło:)
Na samą górę trafiło ok 3-4 cm piasku bazaltowego o granulacji 0,8-1,6 mm. Korzystam z niego już któryś raz i jestem bardzo zadowolony. Podłoża z tyłu jest więcej, ale to raczej oczywiste.

Dekoracje
Do tej pory miałem tylko jeden zbiornik z korzeniem (akwarium przedstawione w innym wątku). Raczej stawiałem jednak na kamienie. Teraz postawiłem jednak zrobić z czterech mniejszych korzeni jeden by móc posadzić coś z Microsorium, których nigdy nie posiadałem:)

Nawożenie
Przez pierwszy tydzień nic nie nawoziłem poza CO2. Teraz leję głównie potas i co 2 fosfor oraz żelazo. 2 razy w tygodniu 5 ml makro.
W "zielonej dwusetce", które pokazałem tutaj na forum w ten sposób zaczynałem i spisuje się jak do tej pory super. Nigdy nie miałem żadnych nitek itp. Na początku trochę pyliło, ale po od drugiego tygodnia było już wszystko ok. Raz tylko trafił mi się zakwit wody, który nie stanowił jakiegoś problemu.
Mam nadzieję, że tym razem również start będzie bez problemowy

Parametry
Jak na razie nic nie mierzone.

Filtracja
W dalszym ciągu HW-302. Z filtra jestem zadowolony, więc nie mam zamiaru zmieniać.
Zapomniałem dodać, że w większości woda również trafiła dojrzała do nowego akwarium. Filtr nie miał żadnego przestoju, bo zlaną wodę cały czas mieszał w beczce.

Rośliny
Tego tutaj będzie sporo, czyli to co tygryski lubią najbardziej:)

-Hygrophila Pinnatifida
-Blyxa Japonica
-Limnophilia Aromatica
-Ludwigia inclinata curly
-Ludwigia mini super red
-Ludwigia repens rubin
-Ludwigia var. cuba
-Proserpinaca Palustris
-Rotala rotundifolia Indica
-Rotala Vietnam
-Rotala Vietnam H'ra
-Eleocharis Parvula
-Eleocharis Vivipara
-Pogostemon stellatus
-Marsilea Hirsuta
-Microsorum mini
-Ammania sp bonsai
-Rotala Macrandra red
-Pogostemon Helferi
-Myriophylum aquaticum
-Myriophylum tuberculatum
-Myriophylum simulans
-Rotala Nanjeshan
-Rotala sp Pearl
-Didiplis Diandra
-Limnophila Belem
-Tonina sp Belem
-Eriocaulon sp Taiwan
-Eriocaulon Sataceum
-Pogostemon Erectus
-Lobelia Cardinalis
-Saurogyne repens
-Althernantera mini red
-Murdania sp red

W większości rośliny trafiły z dwóch innych moich zbiorników, poza tym kilka kupnych sadzonek oraz z in-vitro. Przy okazji pozdrawiam z tego miejsca "majraf" od której otrzymałem świetne sadzonki:)
Zawsze na starcie miałem sporo roślin, więc pewnie też dzięki temu miałem spokojne starty bez większej liczby glonów.

Ryby
Tutaj na pewno znajdą się dwie ławice. Neon zielony, oraz zwinnik blehera.
Pewnie kilka sztuk kirysków albinosów, które mi zostały. Do tego krewetki i to wszystko:)
Na pewno zgłoszę się do was o pomoc gdyby coś się działo, a wszelkie uwagi odnośnie zbiornika na pewno będą dla mnie ważne
Pozdrawiam, Piotrek
Załączniki
11705635_DSC_0121.jpg
JBL aquabasic wysypany
(155.01 KiB) Pobrane 1678 razy
11705638_DSC_0122.jpg
Korzenie ułożone, podłoże wyrównane
(157.8 KiB) Pobrane 1678 razy
11705636_DSC_0123.jpg
No to lecimy z sadzeniem
(158.92 KiB) Pobrane 1678 razy
11705637_DSC_0125.jpg
Zbiornik po trzech tygodniach
(259.5 KiB) Pobrane 1678 razy
11705634_DSC_0126.jpg
(371.43 KiB) Pobrane 1678 razy
11705633_DSC_0127.jpg
(372.45 KiB) Pobrane 1676 razy

neros
Poznaje temat

Posty: 50
Dołączył: 03 kwi 2018, 18:42

Pięknie i szybko Ci rośnie.
Jak rośliny masz bardzo blisko szyby, to jak czyścisz szyby - czym ?

Badman
Stały bywalec

Posty: 492
Dołączył: 03 sie 2016, 16:47
Miasto: Góra

Bardzo fajnie to wygląda :)

Avatar użytkownika
Skajor
Zainteresowany tematem

Posty: 282
Dołączył: 25 sty 2017, 14:51
Miasto: Poznań - Grunwald

Jak upchnąłeś tam 34 gatunki!
U mnie w 200l ledwo weszło 32
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika
astar
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2143
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

Taka ilość gatunków w takim szkle trochę mija się z celem to będzie taki misz bez możliwośći formowania poszczególnych roślin w grupy. Trzeba też mieć na uwadze tempo wzrostu poszczegulnych roślin. Czerwona piękność zaczyna porastać glonem.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

Dla Badman
Wiesz, początkowo pyłu na szybie mam na tyle mało, że praktycznie dopiero raz od startu przecierałem. Gdy już rośliny się zakorzenią to nie mam problemu z tym, by włożyć łapy do akwarium i kuchenna gąbką (z jednej strony miękka, a z drugiej szorstka) przetrzeć szyby przy roślinach. Wiadomo, że robi się delikatnie by nie wyrwać roślin:)
Mam jeden czyścik magnetyczny, ale nie dokładnie usuwa pył, a poza tym jest dosyć spory. Widocznie źle go dobrałem:)

neros
Poznaje temat

Posty: 50
Dołączył: 03 kwi 2018, 18:42

Skajor napisał(a):Bardzo fajnie to wygląda :)


Dzięki wielkie!:)

neros
Poznaje temat

Posty: 50
Dołączył: 03 kwi 2018, 18:42

astar napisał(a):Jak upchnąłeś tam 34 gatunki!
U mnie w 200l ledwo weszło 32


Ciężko było, a i tak musiałem z kilku zrezygnować, które miałem w innych zbiornikach.
Z czasem na pewno jakiś wyleci, bo nie chce mi się wierzyć by z tylu gatunków wszystkie rozwijały się bardzo ładnie.

neros
Poznaje temat

Posty: 50
Dołączył: 03 kwi 2018, 18:42

weder napisał(a):Taka ilość gatunków w takim szkle trochę mija się z celem to będzie taki misz bez możliwośći formowania poszczególnych roślin w grupy. Trzeba też mieć na uwadze tempo wzrostu poszczegulnych roślin. Czerwona piękność zaczyna porastać glonem.


Ale z jakim celem:)? Ja nie staram się podążać utartymi ścieżkami. Nie idę w stronę typowego holendra czyli około 20 gatunków i stop. W akwarystyce podoba mi się taka wielka różnorodność ryb i roślin. Człowiek chciałby spróbować hodowli jak największej liczby z nich.
Szczerze to na pewno jakieś gatunki z tych roślin wylecą z tego zbiornika i trafią do innego projektu.
W tym zbiorniku chciałbym tylko kilka "kępek" roślin, które były by urozmaicone pojedynczymi sadzonkami. Jakoś to uformować na pewno będę się starał:)
Bardzo dziękuję za wyrażenie swojego zdania na ten temat, bo na pewno jest cenna na przyszłość.
Pozdrawiam:)

neros
Poznaje temat

Posty: 50
Dołączył: 03 kwi 2018, 18:42

neros napisał(a): Ja nie staram się podążać utartymi ścieżkami.


I o to chodzi proszę pana! :mrgreen:
Łam schematy, nie czytaj, nie stosuj się do nich, akwarystyka roślinna to bardzo rozległe pole z ogromna dowolnością w dokonywanych wyborach

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Ładne i kolorowe z bogatą roślinnością, będę zaglądał jak się rozwija. Zmieniłbym jedynie tło na czarne, które bardziej podkreśliłoby rośliny i dodało głębi.

Avatar użytkownika
FOREST DJ
Zainteresowany tematem

Posty: 263
Dołączył: 11 lis 2011, 19:03

FOREST DJ napisał(a):Ładne i kolorowe z bogatą roślinnością, będę zaglądał jak się rozwija. Zmieniłbym jedynie tło na czarne, które bardziej podkreśliłoby rośliny i dodało głębi.


Dzięki wielkie za opinię:)
Będę starał się aktualizować zdjęcia akwarium. Jeśli chodzi o tło to możliwe, że na fotkach tego nie widać ale.. tam jest właśnie czarne tło:)
Wiem, że światło się trochę odbija od tylnej szyby. Postaram się następnym razem trochę popracować nad zdjęciami.
Pozdrawiam

neros
Poznaje temat

Posty: 50
Dołączył: 03 kwi 2018, 18:42











Powiązane tematy
  • 030l - Akwarium roślinne - Ravscape

    Prezentacja kostki 30L po 2,5 roku od postawienia. Niebawem czeka ją restart dlatego postanowiłem nagrać filmik podsumowujący owy zbiornik zapraszam. Technikalia : Filtr Oase Thermo 100 Lampa Twinst...

    Wyświetlenia: 3104 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • 090L - Akwarium roślinne

    Jest to mój pierwszy aquascape i zbiornik HT po 2 latach od postawienia. Trochę :shock: już przerósł i czeka go restart. Dlatego zanim to uczynię chciałem się podzielić tym co udało mi się nauczyć o ...

    Wyświetlenia: 7679 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • 112l - Roslinne 2021 - Mariusz Lis

    Witam. Przedstawiam kolejna aranzacje. Akwarium ma 3 miesiace. Wymiary akwarium 70x40x40 112l Oświetlenie Sylvania Aquastar, Sylvania Grolux, Philips Master 965 x2. Wszystkie lampy po 18w T8. Jakies...

    Wyświetlenia: 6335 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • 072l - Moje pierwsze akwarium roślinne - Wiktor10993

    Po akwarium które miało być ryuboku i mi się nie spodobało stwierdziłem ze stworze nowe. Padł plan na stworzenie akwarium roślinnego ( Plan był na akwarium Holenderskie lecz ilość pracy przy nim i wym...

    Wyświetlenia: 3321 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • 096l - Roślinne - Radek

    Witam, Przedstawiam moje kolejne podejście do akwarium roślinnego. Uwagi mile widziane. Może tym razem pójdzie lepiej :D Restart zbiornika: 16.08.2020 (dojrzały filtr + 20L ze starego zbiornika) Zb...

    Wyświetlenia: 5071 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • 030l - Krewetkowo Roślinne - Marcinox

    Start akwarium ok 26 luty 2021 30x30x45 (4mm) 30l. oświetlenie: chihiros A301 (LED, na początek świecenie na 4 poziomie mocy, pierwszy tydzień 6 godzin/dziennie; obecnie w kwietniu 5 poziom mocy 9 god...

    Wyświetlenia: 8079 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • 260l - Roślinne z krewetkami - Linao

    Hej wszystkim! Naoglądałam się pięknych aranżacji i zamarzyłam o swoim akwarium. Padło na aquael 120x40x63. 1 marca zalałam zbiornik, do kwietnia miałam gloniczną pandemię we wszystkich odcieniach zi...

    Wyświetlenia: 6754 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • 900l - Roslinne - zeciak87

    Witam akwarium ja w opisie Zbiornik 2500x600x600 full Opti Oswietlenie 10xT5 54w Filtracja 2x Eheim 2180,2080 Podloze Dark Soil

    Wyświetlenia: 6543 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • 545l - Akwarium Roślinne Puszczone Samopas - concrete_cap

    Króluje chaos, tak lubię, czy są tutaj zwolennicy akwariów puszczonych samopas? Wymiary: 165 x 55 x 60 (szer x wys x gł), OptiWhite 15mm bez wzmocnień Oświetlenie: 375W HQI (2x150, 1x75), lampa Weip...

    Wyświetlenia: 16394 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • 112l - Akwarium roslinne 2020 - Mariusz Lis

    Wymiary akwarium 70x40x40 112l Oświetlenie Sylvania Aquastar, Philips Master 965 x2, Philips Aquarelle. Wszystkie lampy po 18w T8. Jakies 0.7W/L Podłoże Floutite dark + black z poprzedniej aranzacji...

    Wyświetlenia: 3979 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 611 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.