Lista działów » Galeria » Nasze akwaria


054l - BN/T - AleksanderK



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



28 maja 2020, 14:59 Re: 054l - BN/T - AleksanderK  (#101)  

Ja dzisiaj wymieniałem 8 litrową do migomatu to płaciłem 25 zł

Avatar użytkownika
mazmaciek
Zainteresowany tematem

Posty: 206
Dołączył: 05 mar 2020, 23:43

28 maja 2020, 15:44 Re: 054l - BN/T - AleksanderK  (#102)  

Podobno za dużo CO2 produkujemy a tu takie ceny :D

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

31 maja 2020, 15:50 Re: 054l - BN/T - AleksanderK  (#103)  

Akwarium sobie dalej funkcjonuje.

Zmniejszyłem światło na poziom 2, z roślin leci co prawda mniej bąbelków natomiast uporałem się z jednym rodzajem glonów, nitki przypominające troszkę watę, delikatne i łatwo się rwały.

Pozostały nitki, przypominają troszkę żyłkę wędkarską oraz są dużo mocniejsze od poprzednich.

Dawkuję makro od AF 1 mln dziennie przez 5 dni.
No3 około 10.
Poziom Co2 - kolor limonka.

Podmiany wody zwiększyłem do 30% + mineralizacja od AA. Woda demineralizowana, kupuję na stacji benzynowej, sam nie produkuję wody RO.

Rotala HARA - jej kolor nie jest zielony, wpada delikatnie w pomarańcz, natomiast na niektórych zdjęciach jej kolor jest bardzo czerwony, co zrobić aby ją tak wybarwić? Ewentualnie są jakieś rośliny o czerwonej barwie, które nie wymagają bardzo mocnego światła a zachowają czerwony kolor? Dużo światła jak na razie u mnie = dużo glonów, niestety brak doświadczenia :( Dopiero małymi kroczkami będę starał się wchodzić na wyższy lvl.


Edit2: Anubias, zauważyłem na niektórych starszych liściach dziury. W drugim połowa kłącza uległa zgniciu, odkąd pamiętam anubiasy u mnie gniły, natomiast raz zostawiłem je na tydzień w wiadrze bez filtracji oraz światła to były w stanie idealnym, o co może im chodzić :?: :roll:

AleksanderK
Zainteresowany tematem

Posty: 246
Dołączył: 28 kwi 2018, 13:29

31 maja 2020, 17:28 Re: 054l - BN/T - AleksanderK  (#104)  

No właśnie, to powinno dać Ci do myślenia, anubiasy lubią cień. Więcej światła to więcej nawozów i więcej cięcia. Z tego co wiem to rośliny bardziej nabierają barw jak wolniej rosną. Chyba George Farmer nawet w ostatnim filmie o tym wspominał (ew. Filipe Oliviera).

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

Anubiasów przenieś do cienia, będzie im tam lepiej. Chore liście usuń, ale pamiętaj żeby na danym kłączu zostały dwa, a najlepiej trzy liście. Jak będzie za mało liści Anubias może już nie odbić.

Wybarwianie roślin to lvl 10. :wink: Spokojnie dojdziesz do tego w przyszłość. Chyba, że nie możesz żyć bez czerwonych roślin, to przeszperaj internet. Może coś znajdziesz. Może jakaś Ludwigia?

Avatar użytkownika
salava8
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2496
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków

Anubiasy co prawda po korzeniem są umieszczone, natomiast obawiam się że jednak poziom 3 był zbyt mocny, jak jest na 2 to wszystko jakoś tak łatwiej idzie jednak znacznie wolniej.

Co do czerwonych roślin, to ta rotala hara najlepiej wypada chyba ze wszystkich jako tło dla mikrozorii itp.

Ewentualnie rozmyślam nad czymś podobnym do nurzańca tylko mniejszym, może Eleocharis vivipara.

AleksanderK
Zainteresowany tematem

Posty: 246
Dołączył: 28 kwi 2018, 13:29

AleksanderK napisał(a):Rotala HARA - jej kolor nie jest zielony, wpada delikatnie w pomarańcz, natomiast na niektórych zdjęciach jej kolor jest bardzo czerwony, co zrobić aby ją tak wybarwić? Ewentualnie są jakieś rośliny o czerwonej barwie, które nie wymagają bardzo mocnego światła a zachowają czerwony kolor? Dużo światła jak na razie u mnie = dużo glonów, niestety brak doświadczenia Dopiero małymi kroczkami będę starał się wchodzić na wyższy lvl.


H'ra nie Hara :D
Spoko, moja jest zielona :D , przy ogromnym świetle :), ale chyba dostałem złe sadzonki.
Chcesz czerwoną ? Kup sobie lampę Twinstara :)
Najpierw zbiornik trzeba ustabilizować, musi zatrybić, wtedy możesz się bawić w wybarwianie, podkręcanie światła itd. Ja obecnie podaje tygodniowe dawki żelaza w dwa dni :D i nie ma żadnego glona,, w niedojrzałym/niestabilnym akwarium miałbym już glonarium.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Wiedziałem że mi coś niej nie pasuje :D :D Faktycznie H'ra :D

Na razie mam lampę z serii bieda edyszyn i musi wystarczyć :P A ktoś się może podzielić swoimi doświadczeniami odnośnie kondycji roślin w przypadku zmiany oświetlenia ze zwykłej lampy led na RGB, czy to tylko efekt wizualny?

AleksanderK
Zainteresowany tematem

Posty: 246
Dołączył: 28 kwi 2018, 13:29

Jak światła jest dużo to na białych ledach też się da wybarwić, natomiast przy RGB jest inna głębia, inne odcienie/nasycenie możesz uzyskać jeśli masz sterowanie.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Zmieniając temat, kupiłem piasek do akwarium z myślą zrobienia ścieżki oraz plaży z przodu aranżacji, jednak jest on w moim odczuciu biały, niektórzy w swoich aranżacjach, zazwyczaj akwaryści z Azji używają bardziej żółtego piasku. Jaki zatem piasek, a dokładniej jakiej firmy polecacie kupić aby ładnie skomponował się z kamieniami dragon stone oraz korzeniami? Myślałem nad Piasek ADA Colorado Sand.

AleksanderK
Zainteresowany tematem

Posty: 246
Dołączył: 28 kwi 2018, 13:29

Sobex 20kg 10zl

Ewentualnie Ebi

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

Pytanie jeszcze co do podłoża aktywnego. Wiem że można używać już użytego podłoża, natomiast czy należy je w jakiś sposób odpowiednio przygotować czy wystarczy robiąc np restart wyciągnąć podłoże, ułożyć na nowo i przysypać nowym, suchym granulatem?

AleksanderK
Zainteresowany tematem

Posty: 246
Dołączył: 28 kwi 2018, 13:29

Warto te stare opłukać delikatnie. Ja zawsze wrzucam takie podłoże do wiadra, wlewam wodę spokojnym strumieniem, lekko przemieszam żeby pozbyć sie tego pyłu, przeleje ze dwa razy wodą i do akwarium albo do suszenia w zależności czy używam od razu czy odkładam na inny projekt.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Jak to jest z tym suszeniem? Na opakowaniu od mojego podłoża jest wyraźnie napisane, żeby nie dopuścić do wyschnięcia. Przechowywać wilgotne, szczelnie zamknięte.

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

Bo po wyschnięciu podłoże ma tendencje do rozpadania się, kruszenia. Dla tego tak producent pisze na opakowaniu.

Ale dobrze wypalone podłoże rozpada się w marginalnym stopniu

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

Druga sprawa, że używane podłoże gdyby zostało mokre to by zgniło.
Ja kiedyś przy zmianie filtra z turbo 1000 na kaskadę tak zrobiłem, że nie miałem czasu i chęci na czyszczenie turbo i jak go wyjąłem tak zostawiłem we wiaderku. Parę dni później chcę go ogarnąć a tu okropny smród. Dosłownie jak świeży kał.. Teraz jak coś wyjmuję od razu myję i suszę.

derag0n
Zaawansowany użytkownik

Posty: 817
Dołączył: 07 paź 2019, 19:36
Miasto: Zgierz

Ze dwa tygodnie temu postawiłem na balkonie mokre podłoże w reklamówce. Któregoś dnia miałem je wynieść i rozsypać pod krzaczorem. Zaglądam do siatki, a tam emersyjna hodowla roślin się zrobiła :) Dolałem dwie szklanki wody, niech sobie rośnie :) I nic nie śmierdzi, wąchałem przed chwilą.

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

Wszelkie testy ponownego użycia robiłem tylko na podłożu Tropica.
Płukanie, suszenie i podłoże się trzyma nawet kilka lat :D Ja po prostu mokre podłoże rozsypuje na ręczniku i sobie wysycha, oczywiście że trochę pyłu się pokaże, ale takie suche łatwiej przechować.
Miałem też małe porcje mokrego i tak w kubku je trzymałem, nic się z nim nie działo.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

U mnie to potrwa za pewne kilka godzin w najgorszym wypadku 1-2 dni więc nie powinno się nic złego stać.

AleksanderK
Zainteresowany tematem

Posty: 246
Dołączył: 28 kwi 2018, 13:29

AleksanderK napisał(a):Zmieniając temat, kupiłem piasek do akwarium z myślą zrobienia ścieżki oraz plaży z przodu aranżacji, jednak jest on w moim odczuciu biały, niektórzy w swoich aranżacjach, zazwyczaj akwaryści z Azji używają bardziej żółtego piasku. Jaki zatem piasek, a dokładniej jakiej firmy polecacie kupić aby ładnie skomponował się z kamieniami dragon stone oraz korzeniami? Myślałem nad Piasek ADA Colorado Sand.
Jeśli Ci nie szkoda 70zł za 2.5kg piasku to rzeczywiście colorado sand fajnie wygląda.
Nestety amano robią z plaży jesień średniowiecza i nanoszą żwir. Nie wiem w sumie jak to robią.
20200606_200442.jpg
(146.07 KiB) Pobrane 1240 razy

Binio
Stały bywalec

Posty: 451
Dołączył: 24 sty 2019, 13:02











Powiązane tematy
  • 054l - BN/T - Konrad

    Witam, Na forum jestem od dawna ale dopiero dzisiaj odważyłem się pokazać moje aktualne akwarium. Akwarium: 60x30x30 Oświetlenie: Twinstar 600EA Filtracja: Oase BioMaster 350 Podłoże: ADA amazonia Naw...

    Wyświetlenia: 4209 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • 054l - Takie coś, niby nic - Pan Miyagi

    Witajcie, Po spadku otrzymałem akwarium i postanowiłem to wykorzystać... Zbiornik zalany w czwartek cieszyńską kranówką + Azoo supreme guard + Azoo aquaguard plus. Podmiana wody codziennie ok. 10L. ...

    Wyświetlenia: 15680 | Odpowiedzi: 72 czytaj więcej...

  • 054l - Roślinniak na jałowym - Adamsky41

    Witajcie. Po kilku nano akwariach ht na podłożach aktywnych nadszedł czas na postawienie akwarium ht na podłożu jałowym z nawożeniem solami. Dotąd nawoziłem Qualdropem więc w sumie to akwarium to będ...

    Wyświetlenia: 6068 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • 054l - Średniak - NeonCzarny5

    54 – Średniak – NeonCzarny5 Cześć, Dzisiaj chciałbym Wam przedstawić mój drugi zbiornik, nazwany przez domowników średniaczkiem. Na jego aktualną aranżację ogromny wpływ miały prace Mateusza Salaw...

    Wyświetlenia: 2375 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • 054l - My own Borneo - Michał

    Witam serdecznie, Pragnę przedstawić moje akwarium, którego aranżacja powstała zupełnie przypadkowo a mianowicie po zakupie grupy roślin od kilku różnych osób umieszczałem je losowo i tymczasowo je...

    Wyświetlenia: 4920 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • 054l - Beginner set - Mateusz Salawa

    Jakiś czas temu pytałem na forum o tanie oświetlenie LED do pokrywy. Musze przyznać że chyba udało mi się znaleźć dobre rozwiązanie. Poniżej prezentuje zestaw akwariowy założony dla syna kolegi. To je...

    Wyświetlenia: 7386 | Odpowiedzi: 17 czytaj więcej...

  • 054l - Corydoras Oasis - Pescado

    Moje pierwsze akwarium LT Wymiary: 60 x 30 x 30 / 54 L Rośliny: Alternanthera Reineckii Eriocaulon Cinereum Cryptocoryne Beckettii Red Hydrocotyle Triparita Japan Mini Ludwigia Palustris Rotala Vert...

    Wyświetlenia: 23350 | Odpowiedzi: 60 czytaj więcej...

  • 054l - Wyspa - Marcin Habernal - A Jak Akwarium

    Jedna z wielu aranżacji które stworzyłem ale jedna jedyna do której chętnie wracam wspomnieniami :D Dane Techniczne: Akwarium: 60x30x30; Filtracja: Aquael Turbo 500 + Dodatkowy "chińczyk&...

    Wyświetlenia: 3928 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • 054l - Początki amatora - Natalia

    Zbiornik 54l 60x30x30 Oświetlenie NuniQ M60 LED Light WRGB (10h ze zmiennym natężeniem światła) Nawożenie Mikro, Makro Planta Gainer codziennie jedna dawka + Aqua Art kapsułki nawozowe w podłożu Plan...

    Wyświetlenia: 14573 | Odpowiedzi: 59 czytaj więcej...

  • 054l - Powrót po 5 latach! - lukasz04555

    Szkiełko jak widać o wymiarach 60x30x30 to tak na początek. Później będzie większe vIV. Chciałem się zapytać co o tym myślicie, czy coś z tego będzie? Proszę o szczerość. Może coś zmienić? Pozdraw...

    Wyświetlenia: 2152 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: todoslostipos i 502 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.