Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Galeria naszych akwariów


1300l - Na pohybel LEDom 3 - Marcin Masłowski



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



zmijka85 napisał(a):Faktycznie 4x6000L (lumenów)? To w takim razie jest ponad 18lm/l.

|Dokładnie 20

Drk75
Początkujący

Posty: 35
Dołączył: 28 sty 2019, 20:17
Miasto: Warszawa

gazownik napisał(a):
zmijka85 napisał(a):Faktycznie 4x6000L (lumenów)? To w takim razie jest ponad 18lm/l.
Im większe akwarium tym zapotrzebowanie na światło niższe, nie możemy tutaj patrzeć sucho na lm i inne takie, lepszym wyznacznikiem są rośliny ich stan oraz to czy widać proces fotosyntezy.


Oczywiście, że tak
W tej kwestii też trzeba pamiętać, że najważniejszym jest wspólczynnik oddawania barw. Dla roślin najważniejsze jest widmo światła czerwonego (długość fali 650) i niebieskiego ( długość fali 450), dla nas białe długość fali 550). Trzeba to wszystko jakoś pogodzić dobierając tak światło, żeby rośliny rosły, a my, żebyśmy widzieli ich naturalne piękno.
I tu większe pole do popisu mają producenci LED. Zresztą niedługo świetlówki odejdą do lamusa, jak kasety magnetofonowe. A żeby stwierdzić, czy świetlówki są lepszym żródłem światła od led, należałoby postawić dwa identyczne zbiorniki- co pewnie jest niewykonalne, i oświetlić je wspomnianymi żródłami światła, no i obserwować.
To taka luźna uwaga.

Drk75
Początkujący

Posty: 35
Dołączył: 28 sty 2019, 20:17
Miasto: Warszawa

Właściwie jest wykonalne tylko byłoby trochę z tym zachodu. Należałoby wziąć długie akwarium, posadzić symetrycznie rośliny czyli to.samo i w tym samym miejscu po lewej i lustrzanie po prawej te.same rośliny. Oświetlić taki zbiornik w połowie świetlówkami a polowie ledami. Na tym kończy się łatwizna bo jaki LED i jakie świetlówki należałoby przyjąć jako wzorcowe. Tu chyba byłaby największa zagwozdka. Do tego luxomierz by światła było tyle samo. Dużo zachodu. Świetlówki są przyjemniejsze w odbiorze ale LED mają lepsza przenikalność , możliwości komponowania i nie trzeba ich okresowo wymieniać. Dzieciom raczej będziemy o nich opowiadać .
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów

Właśnie o tym mówię

Drk75
Początkujący

Posty: 35
Dołączył: 28 sty 2019, 20:17
Miasto: Warszawa

Proszę o nie robienie w moim wątku, śmietnika, swoimi dyskusjami na temat oświetlenia LED.

Piotrek, jak mogę prosić to pokasuj te posty.

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

Odczuwasz nienawiść do LEDów :)?

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Rfck napisał(a):Odczuwasz nienawiść do LEDów :)?


LEDy to zakała akwarystyki.

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

Ok, nie będę wchodził w polemikę, to Twój temat.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

Napiszę tylko, że jak w 2004 roku zakładałem akwarium na T5 to wszyscy się w głowę pukali i odradzali, bo tylko T8 albo HQI. Teraz już o tych dwóch ostatnich mało kto pamięta
1000 l w obiegu - akwarium dekoracyjne ogólno-towarzyskie.
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/1000-l-w-obiegu-akwarium-dekoracyjne-ogolno-towarzyskie-70283.html?p=499585#p499585

[youtube]https://youtu.be/ychIILU4k54[/youtube]

Avatar użytkownika
yoyi
Aktywny użytkownik

Posty: 592
Dołączył: 12 sie 2004, 18:25
Miasto: Warszawa

Bez przesady T8 nad T5 nie miał żadnej przewagi, teraz można śmiało powiedzieć, że HQI nad T5 również nie miało żadnej przewagi, no może po za tą, że dało się na relatywnie niewielkiej powierzchni upchać większą moc. Co nie zmienia faktu, że HQI świeci bardzo słabo w porównaniu do T5, no i jest trochę problemu, żeby dostać ładnie świecący żarnik.

Avatar użytkownika
maslo_82
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2998
Dołączył: 09 lut 2010, 18:04
Miasto: Poznań

Ale za to jak ładnie penetruje wodę.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

maslo_82 - śmiało Mogłeś wysłać tę pracę na tegoroczny IAPLC, gdyż uważam, że uplasowało by się na wysokiej pozycji. Wrzuć jakąś aktualizację w wolnej chwili.

Avatar użytkownika
FOREST DJ
Zainteresowany tematem

Posty: 263
Dołączył: 11 lis 2011, 19:03











Powiązane tematy
  • 182l - Iwaguni - Marcin

    Start zbiornika: 24.03.2023 Wymiary akwarium: Akwarium OptiWhite RA 90x45x45 (10mm) 182l Oświetlenie: Lampa LED Skylight AQI-80H INTENSE + Sterownik lamp Skylight AQCT-3 WiFi TIMER Controller ( 14:00 ...

    Wyświetlenia: 8825 | Odpowiedzi: 49 czytaj więcej...

  • 045L - Mój LT - Marcin Cichosz

    Wymiary akwarium + objętość -> 50x30x30 45l. Oświetlenie -> Chihiros A501 II na 55% mocy, aktualnie 8h z 0,5h świtu i 0,5h zmierzchu. Nawożenie -> na tą chwilę tylko K z Qual Drop. CO2 -> ...

    Wyświetlenia: 11819 | Odpowiedzi: 79 czytaj więcej...

  • 126l - Tokyo Marcin Baraniak

    Panie i panowie, z przyjemnością przedstawiam mój zbiornik :) Wystartował 17/09/2022. Podłoże to Amazonia, skały lignit, plaża z piasku, korzenie red moor. Wymiary: 90x34x40h 126l Oświetlenie: Bel...

    Wyświetlenia: 3167 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • 450 - Zaprzyjaźniona aranżacja - Marcin, Radek

    Aranżacja Marcina.jpg Witajcie. Chciałbym przedstawić akwarium zakładane równo rok temu przez Naszego forumowicza Marcina Zająca, które pieczołowicie jest przeze mnie pielęgnowane. Marcin pozwolił pr...

    Wyświetlenia: 3182 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • 054l - Wyspa - Marcin Habernal - A Jak Akwarium

    Jedna z wielu aranżacji które stworzyłem ale jedna jedyna do której chętnie wracam wspomnieniami :D Dane Techniczne: Akwarium: 60x30x30; Filtracja: Aquael Turbo 500 + Dodatkowy "chińczyk&...

    Wyświetlenia: 3889 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • 120l - Średniak - marcin kukliński

    Witam Wszystkich Forumowiczów...

    Wyświetlenia: 1742 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • 432l - Slate Land - Marcin Zając

    Witam wszystkich. Nie miałem wcześniej okazji, więc chciałem pokazać akwarium, które wzięło udział w konkursie IAPLC 2017. Poniżej trochę danych, oraz kilka zdjęć z placu budowy :) Akwarium - 120x...

    Wyświetlenia: 6685 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • 112l - Nieład - Marcin Domański

    Witam, przedstawiam moje akwarium na dzień dzisiejszy. Przez te kilka miesięcy przeszło szereg różnych zmian oraz jedne z trudniejszych dni (brunatnice, nitki). Jest to moje pierwsze akwarium roślinn...

    Wyświetlenia: 5265 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • 112l - BN/T - Marcin

    Co sądzicie? Filtr zewnętrzny mojej własnej konstrukcji - pojemność 14l(gabki ceramika lava keramzyt zoolit) zasilany aquelem 500 Oswietlwnie:3 listwy ledowe na długość akwarium barwa biała zimna-nie ...

    Wyświetlenia: 1394 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • 096l - ADA Nature Aquarium 96L - Marcin Knop (Half32)

    Wymiary akwarium : 60x40x40 Objętość : 96 L Oświetlenie: Maxibright T5 Propagation 48w Nawożenie: ADA Green Brighty Neutral K, ADA Green Brighty Mineral2 CO2 :Bimbrownia Podłoże: ADA Power Sand Spe...

    Wyświetlenia: 1607 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 515 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.