Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Galeria naszych akwariów


090l - Reduktor stresu - Lolmajster



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



Wstęp:
Do akwarystyki powróciłem po ponad 20 latach, mając początki w minionej epoce bez filtrów kubełkowych, ledów, CO2 i nawozów. Jest to drugi start tego zbiornika, gdyż za pierwszym razem przyniosłem do domu chorą rybkę (ze sklepu) i flexibakterioza wybiła mi 90% obsady. Pozostały krewetki 2 otoski i 2 kiryski. Leczenie antybiotykami i wszelkie zabiegi z tym związane rozwaliły parametry wody i rośliny też mocno ucierpiały. W końcu dokupiłem filtr Unimax 250 i zrobiłem restart. Tym razem każda sztuka, która trafi do zbiornika przechodzi kwarantannę i oswojenie z "moją" wodą.

Opis akwarium:
60x30x50cm (objętość 90l) – zestaw Aquael Pearl High 60, który uległ kilku modyfikacjom. Zestaw pierwotnie posiada wlot do filtra w postaci rury doczepianej do podstawy filtra, która przy próbie otwarcia pokrywy może kolidować z aranżacją, dlatego też przerobiłem wlot na doczepiany skimmer z elastycznym wężem (z odmulacza). Dodatkowo zamontowałem kątowniki z metalowymi uchwytami na świetlówki tak, że mogłem podłączyć 4 lampy Aquael Leddy Tube.

Oświetlenie:
    -2x 6W Aquael Leddy Tube Sunny 6500 – były w zestawie
    - 2x 6W Aquael Leddy Tube Plant 8000 – dokupione
    - świecę: 1 tydzień 6h, 2 tydzień 8h, 3 tydzień 9h, aktualnie 10h

Filtracja:
    - filtr przepływowy w pokrywie akwarium z pompą Aquael Circulator 350 – spełnia rolę skimmera, media: gąbka + wata JBL Symtec VL
    - filtr Aquael Uniamax 250, media: gąbka, wata JBL Symtec VL, lignit, ceramika + Seachem Matrix (świeży i stary z poprzedniej aranżacji)

Podłoże:
    - na spód mieszanka: ziemi, gliny, lignitu, węgla aktywnego, drobnego keramzytu
    - na wierzch piasek JBL Sansibar RIVER

Technika CO2: brak

Nawożenie:
    - AQUA ART Planta Gainer K+ 2-3 ml przy podmianie
    - Ferka Aquashade 1ml codziennie
    - Carbo od Akwarium Net 1ml codziennie

Parametry wody:
    - start na wrocławskiej kranówce pół na pół z RO + mineralizator Hydro S
    - podmiany (ok 20%) – RO + VIMI Reminamin (zrezygnowałem z Hydro S)
    - testy po ustabilizowaniu się zbiornika:
      - ph 6,5
      - KH 4
      - GH 8 (7,7 TEST Zoolek
      - Mg 6
      - Ca 55
      - NH4 <0,05
      - NO2 0
      - NO3 0
      - PO4 <0,02
      - Fe 0,02-0,05
      - K 15

Temperatura: ok 25 st. C (w lecie nawet 32!)

Rośliny:

Obsada:
Aktualnie:

    - ok. 20x Neocaridina heteropoda (RC po Sakurach)
    - 6x Macrotocinclus affinis
    - 2x Corydoras panda
    - 2x Corydoras arquatus
    - 5x Caridiana multidentata
    - 3x Pangio kuhlii
    - 3x ślimak Military Helmet

Planowana:

    - ławica Hemigrammus bleheri (jeszcze się zastanawiam)
    - parka Apistogramma cacatuoides

Problemy:
    - Po ok 7 dniach wystąpiły zielenice nitkowate i punktowe, ale pozbyłem się ich wpuszczając starą zachowaną obsadę (zajęło im to 3 dni i po zielenicach nie ma śladu…)
    - Pylenie w toni wodnej – prawdopodobnie źle wymieszany mineralizator Hydro S dodany na początku zmętnił na tyle wodę, że pył unosi się do tej pory. Kombinuję z optymalnym ustawieniem wlotu o wylotu.
    - Hydrocotyle Leucocephala się rozpuszcza – przetrzymałem ją ok 2 tyg. przed restartem w złych warunkach a potem wsadziłem do nowego baniaka – szok i niedobory. Podejrzewam szok związany z brakiem CO2, bo listki zrobiły się białe - aktualnie zaczynają pojawiać się nowe, wielone
    - Przestałem testami wykrywać NO3 i PO4 pomimo, że wcześniej mogłem je wykryć (zaraz po zalaniu). Czy może to być "wina" nawozu Aquashade Ferki? Podobno te związki są niewykrywalne przez testy, bo są w formie organicznej? Czy to prawda?
    - Martwi mnie brak proporcji Ca:Mg:K - mam więcej Ca w stosunku do Mg. Czy to normalne? Jak to wyrównać?
Załączniki
IMG_3043.JPG
Widok po miesiącu od zalania
(409.73 KiB) Pobrane 2465 razy
IMG_3003.JPG
Pierwsza warstwa podłoża
(571.8 KiB) Pobrane 2465 razy
IMG_3009.JPG
Ułożenie aranżacji we wcześniej zaplanowany sposób
(314.66 KiB) Pobrane 2465 razy
IMG_3010.JPG
(471.22 KiB) Pobrane 2465 razy
IMG_3012.JPG
Zalewanie - mętna woda od mineralizatora, którego już nie używam.
(148.4 KiB) Pobrane 2465 razy
IMG_3027.JPG
Na drugi dzień po zalaniu, kiedy mgły opadły ;)
(356.24 KiB) Pobrane 2465 razy
IMG_3041.JPG
(363.84 KiB) Pobrane 2465 razy
Ostatnio edytowano 06 kwi 2018, 22:08 przez Lolmajster, łącznie edytowano 1 raz

Lolmajster
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 24 mar 2016, 16:12

Witam wydaje mi się że twoje problemy leżą po stronie oświetlenia gdyż jest za mocne, ja w 112 l miałem 16 watt w LED a ty masz 32, bez co2 tak długo nie pociągniesz tym bardziej że zachowujesz się jakby to było akwarium HT a bez CO2 dyskwalifikuje twoje akwa. do LT + Ziemia + nawozy = Bomba

mariusz1986
Poznaje temat

Posty: 76
Dołączył: 23 gru 2016, 20:35

mariusz1986 napisał(a):Witam wydaje mi się że twoje problemy leżą po stronie oświetlenia gdyż jest za mocne, ja w 112 l miałem 16 watt w LED a ty masz 32, bez co2 tak długo nie pociągniesz tym bardziej że zachowujesz się jakby to było akwarium HT a bez CO2 dyskwalifikuje twoje akwa. do LT + Ziemia + nawozy = Bomba

2*6=12
2*6=12
12+12=24w
O tej ilości światła pisze Lolmajster...
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Fakt mój błąd z tymi 32 waty niedopatrzenie ale to i tak faktu nie zmienia nawet przy 24 w .

mariusz1986
Poznaje temat

Posty: 76
Dołączył: 23 gru 2016, 20:35

mariusz1986 napisał(a):Fakt mój błąd z tymi 32 waty niedopatrzenie ale to i tak faktu nie zmienia nawet przy 24 w .

Ale jakiego faktu nie zmienia??
Jakie w ogóle widzisz tutaj problemy związane z brakiem co2 i dużą ilością światła??
Problem o jakim pisze Lolmajster na ta chwilę to złe proporcje Ca do Mg i jedn jedyna roślinka ,którą przetrzymał...
Lolmajster mineralizujesz wodę także możesz zjechać z tym Ca w dół .
Nie znam tego nawozu nie mniej jednak idąc tropem ,że jest niby niewykrywalny w testach to chyba podobnie powinno być z Mg...
Ja osobiście podbił bym NO3 I PO4 w górę...
inna opcja to :poczekaj na efekty i ewentualne braki...
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Otóż to ;)
Wychodzi na to, że mam 24W na 90l co daje (przy założeniu, ze moc LEDów podwajamy) 0,53W/l co wcale nie jest jakimś powalającym mocą źródłem światła. Akwarium przy swoich wymiarach jest dość wysokie (50cm) co sprawiało, że podstawowe oświetlenie nie dawało rady - stąd moja modyfikacja i dorzucenie 2 lampek PLANT.

Zbiornik póki co prowadzi się dobrze - glon pod kontrolą (nieliczne zielenice na niektórych liściach anubiasa i odżywającej już wąkrotki). Wszystkie gatunki roślin mają widoczne przyrosty, niektóre bardziej, inne mniej, ale póki co idzie zgodnie z planem. Nawet rozpuszczająca się wąkrota ma nowe - zdrowe, zielone odrosty. Zrobiłem już pierwszą, małą przycinkę i czekam, aż nowe wsady odbiją i wrzucę aktualniejszą fotę;)

Jeśli chodzi o poziomu azotu i fosforu to póki co nie będę podbijał - planuję liczniejszą obsadę i być może nie będę musiał dozować tych pierwiastków osobno. A wapń faktycznie mogę zbić mineralizatorem ;) nie pomyślałem o tym sztywno trzymając się wyznaczonych przez producenta dawek.

Lolmajster
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 24 mar 2016, 16:12

Aktualizacja ;)

Zbiornik nadal prowadzi się tak, jak sobie zaplanowałem. Glonów praktycznie nie ma. Rośliny rosną zdrowo i bez widocznych większych nieprawidłowości. Wąkrotka wystrzeliła i wszystkie bielejące liście albo się rozpuściły, albo zjadły je krewetki, a pewnie i jedno i drugie ;) Na ich miejsce wyrosły nowe, zdrowe i zielone liście. Mikrozorium po przycięciu starych liści puściło nowe, które ładnie się zielenią. Jedyne widoczne oznaki niedoborów zauważyłem na ludwigii i higrophilli - pojawiły się małe dziurki na starych liściach, dodatkowo ludwigia gubiła zaatakowane liście. Wskazywało by to na niedobór potasu, co skorygowałem dolewając 1ml co 2-3 dzień.

Aktualne nawożenie: codziennie 1ml Aquashade, co 2 dzień 1ml carbo, co 3 dzień 1ml K

Aktualna obsada: planowałem ławicę zwinników albo rodostomusów (tych rybek z czerwoną główka, których gatunków prawie się nie rozróżni;) ale zrezygnowałem. Prawie wszędzie widzę te ryby, albo razbory klinowe, albo neony. Zdecydowałem się więc na rybkę mniej popularną ale pięknie prezentującą się na tle zieleni - Inpaichthys kerri (Tetra kerri). Wpuściłem na razie 11 szt. I to był dobry wybór!

Pisałem wcześniej też o problemie pylenia. Otóż udało mi się prawie wyeliminować pływające w toni wodnej zawiesiny poprzez zamontowanie dodatkowej gąbki w filtrze. Do Unimaxa włożyłem walcowatą drobną gąbkę w miejsce gdzie można zamontować lampę UV. Gąbkę nałożyłem na oryginalny wlocik aquaela, który miałem z oryginalnego filtra z zestawu. Pyłu praktycznie nie widać, no chyba że pogrzebię łapskiem, albo rzucę wafelki dla ryb dennych i zacznie się buszowanie.
Załączniki
IMG_3226.JPG
Prawie 2 miesiące od startu, prze przyciną rotali, bo aż się prosi...
(589.72 KiB) Pobrane 1507 razy
IMG_3227.JPG
(572.65 KiB) Pobrane 1507 razy
IMG_3229.JPG
(586.45 KiB) Pobrane 1507 razy

Lolmajster
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 24 mar 2016, 16:12

Zapomniałem dodać, że wraz z wprowadzeniem zwiększonego nawożenia potasem włożyłem 3szt. tabletek Ferka Stemma pod ludwigię, lebelię i heńka i po tygodniu widzę duży skok w przyroście - zwłaszcza ludwigii i dużego heńka.

Aktualny problem, nad którym się obecnie zastanawiam to coraz bardziej brudzący się piasek w przedniej części akwarium. Wiem, że są różne "magiczne" środki pozwalające odmulić dno przy pomocy bakterii. Stąd moje pytanie, czy ktoś z Was używał z powodzeniem taki środek? A jak tak to jaki i jaki był po nim efekt? Warto?

Lolmajster
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 24 mar 2016, 16:12

Widziałem jak pewien właściciel plaży z dróżką robił nastrzyki z wodą utlenioną, podobno daje dobre rezultaty. Pozdrawiam

wykaratka
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 14 mar 2016, 10:04

wykaratka napisał(a):Widziałem jak pewien właściciel plaży z dróżką robił nastrzyki z wodą utlenioną, podobno daje dobre rezultaty. Pozdrawiam


O działaniu wody utlenionej wiem, bo stosowałem wcześniej i faktycznie usuwa nadmiar detrytusu, ale ma działanie punktowe. Będzie działać tam, gdzie polejesz ze strzykawki. Problem w tym, że woda utleniona może uszkodzić delikatne rośliny i zabija bakterie żyjące w podłożu. Pisząc o "magicznych" środkach miałem na myśli coś mniej inwazyjnego. :mrgreen:

Lolmajster
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 24 mar 2016, 16:12

Aktualizacja ;)

Zbiornik przeszedł mocne załamanie w lecie z powodu utrzymującej się wysokiej temperatury. Padła część obsady i znikło kilka gatunków roślin - rozpuściły się. Obecnie już jest ustabilizowany.

Udało mi się rozmnożyć tetry - zauważyłem ostatnio dwie małe rybcie (ok 1cm) buszujące w mikrozorium.
Załączniki
IMG_5814.JPG
(3.9 MiB) Pobrane 1089 razy

Lolmajster
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 24 mar 2016, 16:12

Gratuluje udanego zbiornika. Pisałeś o dziurach na starych liściach ludwigii i hydrofilii. Czy podawanie potasu naprawiło tą sytuację ?

AquaDragon
Zainteresowany tematem

Posty: 173
Dołączył: 21 sie 2018, 10:48

Dziękuję ;)

Jeśli chodzi o dziury w liściach to podawanie K pomogło ludwigii. Niestety hygrophilia zdążyła się wynieść z mojego baniaka zanim zdążyłem stwierdzić, czy jej pomogło.

Aktualnie leję K i Aquashade na zmianę w odstępach 3-4 dni. Co 5-6 tyg wkładam tabletki Stemma pod korzonki. Podmianki raz w tygodniu RO+Vimi Reminamin + Seachem Stability.

Lolmajster
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 24 mar 2016, 16:12

A co się stało z hygrophilią jeżeli można spytać ?

AquaDragon
Zainteresowany tematem

Posty: 173
Dołączył: 21 sie 2018, 10:48

Rozpuściła się... nie przetrwała próby temperatury wody 30-32 przez kilka tygodni. Oczywiście chłodziłem wodę jak mogłem - wiatraczki, wkłady zimnej wody w butelce, ale obniżałem temp. max o 2 st. Na przyszłe lato muszę pomyśleć nad jakimś wydajniejszym chłodzeniem.

Ale wracając do hygrophilii - plan mam taki, żeby posadzić ją na nowo ;) Bardzo mi się podoba i jeśli tym razem mi się nie uda, to odpuszczę...

Lolmajster
Początkujący

Posty: 8
Dołączył: 24 mar 2016, 16:12











Powiązane tematy
  • 090L - Akwarium roślinne

    Jest to mój pierwszy aquascape i zbiornik HT po 2 latach od postawienia. Trochę :shock: już przerósł i czeka go restart. Dlatego zanim to uczynię chciałem się podzielić tym co udało mi się nauczyć o ...

    Wyświetlenia: 7682 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Reduktor

    Czy da się naprawić reduktor do co2 czy trzeba kupić nowy

    Wyświetlenia: 600 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • 090l - Paweł - LT+HT

    Witam wszystkich. Mam akwa juz w sumie ponad 10l niestety nigdy musze sie przyznać się nie zabierałem sie za to zbyt profesjonalnie. Od niedawna mam troszke wiecęj czasu wiec zabrałem sie za lektury m...

    Wyświetlenia: 2935 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • 090l, moja trzecia aranżacia w życiu ;)

    Witam :) Wymiary : 75cm/43cm/28cm (długość/ szerokość/ wysokość), Oświetlenie : 72W; 4x18W, co daje 0,8W/l., Filtracja : Eheim 2010, Ogrzewanie : grzałka Jager z termostatem. Podło...

    Wyświetlenia: 2902 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • 090l - Grzegorz Guzik

    Wymiary: 45 x 45 x 45 cm Pojemność: 90 litrów Oświetlenie: sześć świetlówek rurowych 15 W, po dwie "daylight", Sylvania Aqua Star, Sylvania Gro Lux, sterowane elektroniką ze świetlówek kompa...

    Wyświetlenia: 16109 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 545 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.