Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Akwaria i szafki


Zakładanie Akwarium - 240L



Dobór wymiarów akwarium, rodzaju szkła lub gotowego zestawu akwariowego. Pomysły na szafki akwariowe.



28 lip 2018, 13:54 Zakładanie Akwarium - 240L  (#1)  

Witam,
powoli zbliża się koniec kompletowania sprzętu do mojego akwarium, chciałbym prosić bardziej doświadczonych użytkowników o pomoc jak wystartować ze zbiornikiem.

Posiadam akwarium 98L jednak nie mam doświadczenia stawiania zbiornika na podłożu aktywnym.

Akwarium - 240L
Oświetlenie - Lampa Chihiros A LED A-1201 [120-140cm]
Filtracja - JBL 1501
Co2 - Amatorska Aparatura - w przyszłości rozważam kupno butli, na razie zadowolę się tym co jest.
Nawożenie - Pomocy! - Myślałem nad Nawóz VIMI All in One [1175ml] - kompleksowy, wyczytałem jednak że na początku akwarium warto podawać Potas, a tutaj jest wszystko na raz, czy warto kupić All in One i podawać dopiero po miesiącu czy lepiej kupić wszystko osobno?

Podłoże - Piach - Plaża, reszta dna to Podłoże Aqua Substrate II+ POWDER

Rośliny -
Anubias
Mikrozorium
Hydrocotyle sp japan
Mech
Mały heniek, jak z nim nie wyjdzie to monte carlo
Staurogyne repens
Blyxa
I coś większego, nie mam pomysłu co to może być, może duży heniek?

Obsada:
Neon Czerwony lub Neon Inessa
Tęczanka Gertrudy
Kirysek Pigmej
Gupik Endlera

Aktualnie czekam na szafkę pod akwarium, gdy zostanie dostarczona wrzucę zdjęcie planowanej aranżacji.

Proszę o jakieś sugestie, oraz podpowiedź jak na co zwracać uwagę podczas startu na podłożu aktywnym.

Pozdrawiam,
Aleksander

AleksanderK
Zainteresowany tematem

Posty: 246
Dołączył: 28 kwi 2018, 13:29

Oczywiście lepiej jest podawać wszystko osobno bo można z łatwością korygować braki lub nadwyżki występujące przy kumulowaniu się pierwiastków. Tylko przy podawaniu wszystkiego osobno będziesz musiał najpierw nauczyć się zbiornika więc na początek kup testy żeby wiedzieć co jest a czego nie ma w wodzie. Na początku mogą występować problemy w postaci glonów jednak jeśli nauczysz się odpowiednio dozować pierwiastki szybko sobie z nimi poradzisz. Polecam przed kupnem czegokolwiek, lekturę forum tu znajdziesz wszystko i jeszcze więcej.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

też zaczytam i mam podobne problemy :0

jednoręki bandyta owoce
Ostatnio edytowano 30 kwi 2021, 15:39 przez bestmark, łącznie edytowano 1 raz

bestmark
Początkujący

Posty: 1
Dołączył: 28 lip 2018, 14:17

Lampa będzie na nóżkach czy podwieszona?
Jeżeli chcesz zastosować podłoże AquaArt to proponuję ci ich linię nawozową która sprawdzi się z tym podłożem.Dodatkowo jak zakupisz nawozy bezpośrednio w AquaArt otrzymasz świetny przewodnik jak zakładać roślinniak krok po kroku,jakie nawozy używać tydzień po tygodniu naprawdę fajna sprawa sam miałem,używałem i byłem zadowolony.Jeżeli jednak nie będziesz chciał to lepiej mieć rozrobione osobno sole,potas,mikro.

mariusz178
Znający temat

Posty: 1786
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

Dziękuję za odpowiedzi.
W moim małym akwarium stosowałem nawozwy Water Boost ale nie wiem czy ta firma nadal istnieje więc bezpieczniej będzie korzystać z innych nawozów.

Lampa będzie na nóżkach, na początek kupiłem taką jednak jak zaznaczyłem w innym temacie gdy zauważę że potrzeba więcej światła dokupię drugą taką samą.

Testy posiadam kropelkowe, zoolek, myślę że na moje potrzeby wystarczą w zupełności.
PH
GH
KH
Po4
No2
No3

Czy dokupić jeszcze jakieś które są niezbędne?

Aqua-art rozważę ich linię nawozową, faktycznie chyba lepiej zgrają się z podłożem.

Forum czytam regularnie ;)
Założyłem temat ponieważ wolę zapytać o rzecz dla kogoś bardziej doświadczonego oczywistą niż później robić restart przez moją głupotę ;)

AleksanderK
Zainteresowany tematem

Posty: 246
Dołączył: 28 kwi 2018, 13:29

Pytanie czy znasz skład chemiczny wody jeśli jest to kranówka? Jeśli woda z filtra RO to mineralizator rozwiązuje sprawę znajomości pierwiastków w nim zawartych (w instrukcji powinno być wszystko wyjaśnione).

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

AleksanderK napisał(a):Dziękuję za odpowiedzi.
W moim małym akwarium stosowałem nawozwy Water Boost ale nie wiem czy ta firma nadal istnieje więc bezpieczniej będzie korzystać z innych nawozów.

Lampa będzie na nóżkach, na początek kupiłem taką jednak jak zaznaczyłem w innym temacie gdy zauważę że potrzeba więcej światła dokupię drugą taką samą.

Testy posiadam kropelkowe, zoolek, myślę że na moje potrzeby wystarczą w zupełności.
PH
GH
KH
Po4
No2
No3

Czy dokupić jeszcze jakieś które są niezbędne?

Aqua-art rozważę ich linię nawozową, faktycznie chyba lepiej zgrają się z podłożem.

Forum czytam regularnie ;)
Założyłem temat ponieważ wolę zapytać o rzecz dla kogoś bardziej doświadczonego oczywistą niż później robić restart przez moją głupotę ;)

Warto mieć test na potas K.Jeżeli będziesz używał kranówki do mieszania z Ro warto dowiedzieć się u dostawcy wody o parametry no chyba że będzie to Ro i mineralizator.

mariusz178
Znający temat

Posty: 1786
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

Woda w nowym akwarium będzie ze starego około 70L
Reszta woda z kranu.
Podmianki będą co tydzień 40L - 30RO, 10 Kran.

Woda z kranu:

PH - 7,4
Amoniak <0,10
Azotyny <0,03
Azotany 3,9
Glin <0,05
Mangan ogólny <0,015
Żelazo ogólne <0,030
Zasadowość ogólna - 3,28
Twardość ogólna - 197
Magnez - 9
Wapń - 65
Chlorki - 36

Informacje zaczerpnięte ze strony wodociągów.

AleksanderK
Zainteresowany tematem

Posty: 246
Dołączył: 28 kwi 2018, 13:29

Warto by dodawać magnez tak żeby stosunek Ca-Mg był 4-1.

mariusz178
Znający temat

Posty: 1786
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

mariusz178 napisał(a):Warto by dodawać magnez tak żeby stosunek Ca-Mg był 4-1.
oj
A co z zaleznością Mg -K ??
Podniesie Mg to K także będzie musiał podnieść...Uważam, że lepiej nie zachować stosunku pomiędzy Ca-Mg niż Mg-K.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

gazownik napisał(a):
mariusz178 napisał(a):Warto by dodawać magnez tak żeby stosunek Ca-Mg był 4-1.
oj
A co z zaleznością Mg -K ??
Podniesie Mg to K także będzie musiał podnieść...Uważam, że lepiej nie zachować stosunku pomiędzy Ca-Mg niż Mg-K.

Jeżeli będzie zachowany stosunek Ca/Mg to według tego ustawiamy pozostałe proporcje.To Twoje zdanie żeby proporcje nie były zachowane...
Ja jestem zdania żeby trzymać proporcje zresztą nie tylko ja...Nie będe się licytował,kolega ma wybór co będzie robił w swoim zbiorniku,zresztą po proporcjach i zależnościach jest kilka tematów poczyta i wyciągnie wnoiski co lepiej.

mariusz178
Znający temat

Posty: 1786
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

mariusz178 napisał(a):
gazownik napisał(a):
mariusz178 napisał(a):Warto by dodawać magnez tak żeby stosunek Ca-Mg był 4-1.
oj
A co z zaleznością Mg -K ??
Podniesie Mg to K także będzie musiał podnieść...Uważam, że lepiej nie zachować stosunku pomiędzy Ca-Mg niż Mg-K.

Jeżeli będzie zachowany stosunek Ca/Mg to według tego ustawiamy pozostałe proporcje.To Twoje zdanie żeby proporcje nie były zachowane...
Ja jestem zdania żeby trzymać proporcje zresztą nie tylko ja...Nie będe się licytował,kolega ma wybór co będzie robił w swoim zbiorniku,zresztą po proporcjach i zależnościach jest kilka tematów poczyta i wyciągnie wnoiski co lepiej.
Jeżeli Ca mamy 65 to wg Ciebie Mg podnieść do ilości 16.K podnieść do ilości 32 ..Idąc dalej No3 wyniesie 20 a PO4 2...
Moim zdaniem zachowałeś proporcje dzięki, którym wszystkiego jest zbyt dużo..A mogło być tylko samo Ca w nadmiarze....
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

@mariusz178
A tak już na marginesie.
Parametry podał kranówki i napisał, że będzie mieszał z RO a Ty twardo aby podnieść Mg do parametrów samej kranówki...
Wprowadzasz go w błąd
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

gazownik napisał(a):@mariusz178
A tak już na marginesie.
Parametry podał kranówki i napisał, że będzie mieszał z RO a Ty twardo aby podnieść Mg do parametrów samej kranówki...
Wprowadzasz go w błąd

Gdzie to wyczytałeś że samej kranówki bo kłamiesz...Kolega wyraźnie napisłał w jakich poroporcjach będzie mieszał,jeżeli rozcieńczy Ca poprzez mieszanie z ro to reszta parametrów ulegnie zmniejszeniu w tym azot,potas i inne.Czytaj uważnie co jest napisane bo to Ty wprowadzasz w błąd.
1.Nie odpowiedziałes na moje pytanie.
2.Nie wiedziałem że po rozcieńczeniu kranówki z ro Ca zostanie bez zmian(zastanów się co piszesz bo to nie logiczne)
3.Napisałem że po rozcieńczeniu kranówki z ro powinien zachować proporcje Ca-Mg wynosiły 4-1 nie potrafisz tego zrozumieć ani nawet policzyć bo błednie zaczełeś wyliczać wartości patrz posty wyżej.
Ostatnio edytowano 29 lip 2018, 16:12 przez mariusz178, łącznie edytowano 1 raz

mariusz178
Znający temat

Posty: 1786
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

mariusz178 napisał(a):
gazownik napisał(a):@mariusz178
A tak już na marginesie.
Parametry podał kranówki i napisał, że będzie mieszał z RO a Ty twardo aby podnieść Mg do parametrów samej kranówki...
Wprowadzasz go w błąd

Gdzie to wyczytałeś że samej kranówki bo kłamiesz...Kolega wyraźnie napisłał w jakich poroporcjach będzie mieszał,jeżeli rozcieńczy Ca poprzez mieszanie z ro to reszta parametrów ulegnie zmniejszeniu w tym azot,potas i inne.Czytaj uważnie co jest napisane bo to Ty wprowadzasz w błąd.


AleksanderK napisał(a):Woda w nowym akwarium będzie ze starego około 70L
Reszta woda z kranu.
Podmianki będą co tydzień 40L - 30RO, 10 Kran.

Woda z kranu:

PH - 7,4
Amoniak <0,10
Azotyny <0,03
Azotany 3,9
Glin <0,05
Mangan ogólny <0,015
Żelazo ogólne <0,030
Zasadowość ogólna - 3,28
Twardość ogólna - 197
Magnez - 9
Wapń - 65
Chlorki - 36

Informacje zaczerpnięte ze strony wodociągów.

No właśnie rozcieńczy.To ile Twoim zdaniem będzie wynosiło Ca po rozcieńczeniu ,że każesz mu podnosić Mg ??
Każdy inny parametr podniesie podając nawozy ale Ca zostanie dalej bez zmian.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

mariusz178 napisał(a):
gazownik napisał(a):@mariusz178
A tak już na marginesie.
Parametry podał kranówki i napisał, że będzie mieszał z RO a Ty twardo aby podnieść Mg do parametrów samej kranówki...
Wprowadzasz go w błąd

Gdzie to wyczytałeś że samej kranówki bo kłamiesz...Kolega wyraźnie napisłał w jakich poroporcjach będzie mieszał,jeżeli rozcieńczy Ca poprzez mieszanie z ro to reszta parametrów ulegnie zmniejszeniu w tym azot,potas i inne.Czytaj uważnie co jest napisane bo to Ty wprowadzasz w błąd.
1.Nie odpowiedziałes na moje pytanie.
2.Nie wiedziałem że po rozcieńczeniu kranówki z ro Ca zostanie bez zmian(zastanów się co piszesz bo to nie logiczne)
3.Napisałem że po rozcieńczeniu kranówki z ro powinien zachować proporcje Ca-Mg wynosiły 4-1 nie potrafisz tego zrozumieć ani nawet policzyć bo błednie zaczełeś wyliczać wartości patrz posty wyżej.

przeczytaj uważnie...

mariusz178
Znający temat

Posty: 1786
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

Woda z kranu ma Ca równe 65 .Zastosuje 1/4 wody z kranu i 3/4 wody RO a Ty każesz mu podnieść Mg ze względu na wysokie Ca jakie będzie miał..
Ile Twoim zdaniem wyniesie Ca??
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

gazownik napisał(a):Woda z kranu ma Ca równe 65 .Zastosuje 1/4 wody z kranu i 3/4 wody RO a Ty każesz mu podnieść Mg ze względu na wysokie Ca jakie będzie miał..
Ile Twoim zdaniem wyniesie Ca??

1 Gdzie napisałem jak to skłamałeś że twardo upieram się żeby podniósł Mg w wodzie kranowej?
2 Kolejne kłamstwo że każe mu podnieść Mg ze względu na wysokie Ca gdzie tak napisałem?napisałem żeby zachował proporcje a to dwie różne sprawy
3 Sam napisałeś że po rozcienczeniu wszystkie parametry podniesie nawozami a Ca zostanie bez zmian
Podsumowując próbujesz kłamstwami wmówić mi rzeczy których nie napisałem.
4 Sam błednie zaczełeś wyliczać azot,fofor,potas nie biorąc pod uwagę tego że kranówka będzie mieszna z ro.(partrz post 12)
Odpowiedz mi na te Twoje kłamstwa poczytaj najpierw co piszesz i nie wmawiaj mi rzeczy których nie napisałem.

mariusz178
Znający temat

Posty: 1786
Dołączył: 02 paź 2013, 10:07
Miasto: Gorzow Wlkp

mariusz178 napisał(a):Warto by dodawać magnez tak żeby stosunek Ca-Mg był 4-1.


Tu wspomniałeś o dodawaniu Mg by zachować stosunek do Ca gdzie wcześniej kolega AleksandereK napisał :
AleksanderK napisał(a):Woda w nowym akwarium będzie ze starego około 70L
Reszta woda z kranu.
Podmianki będą co tydzień 40L - 30RO, 10 Kran.

Woda z kranu:

PH - 7,4
Amoniak <0,10
Azotyny <0,03
Azotany 3,9
Glin <0,05
Mangan ogólny <0,015
Żelazo ogólne <0,030
Zasadowość ogólna - 3,28
Twardość ogólna - 197
Magnez - 9
Wapń - 65
Chlorki - 36

Informacje zaczerpnięte ze strony wodociągów.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Krzysztof Radziszewski napisał(a):
mariusz178 napisał(a):Warto by dodawać magnez tak żeby stosunek Ca-Mg był 4-1.


Tu wspomniałeś o dodawaniu Mg by zachować stosunek do Ca gdzie wcześniej kolega AleksandereK napisał :
AleksanderK napisał(a):Woda w nowym akwarium będzie ze starego około 70L
Reszta woda z kranu.
Podmianki będą co tydzień 40L - 30RO, 10 Kran.

Woda z kranu:

PH - 7,4
Amoniak <0,10
Azotyny <0,03
Azotany 3,9
Glin <0,05
Mangan ogólny <0,015
Żelazo ogólne <0,030
Zasadowość ogólna - 3,28
Twardość ogólna - 197
Magnez - 9
Wapń - 65
Chlorki - 36

Informacje zaczerpnięte ze strony wodociągów.
Dziękuję za pomoc.
Widać, że złapałeś sens wypowiedzi ,szkoda że autor już nie...
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13











Powiązane tematy
  • Akwarium - nowy projekt 64l

    Witajcie, minęły 2 lata odkąd pytałem pierwszy raz o zakładanie akwarium 200l. Cały czas stoi, funkcjonuje, ma się dobrze :) Z racji tego, że akwarystyka jest chorobą przewlekłą i postępującą, dosze...

    Wyświetlenia: 1088 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nowy dom, akwarium i ułatwienia?

    Witam, mam pytanie bo może ktoś był w podobnej sytuacji, buduję sobie dom i wiem już gdzie będzie stało akwarium, jestem na etapie gdzie mogę podciągnąć sobie, odpływ kanalizy czy wyprowadzić zawór z ...

    Wyświetlenia: 726 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Czy taka szafka wytrzyma akwarium?

    Witam. Słuchajcie, czy taka szafka wytrzyma akwarium 120x29x50? Szafka jest długości 120 cm, szerokość akwarium jest idealnie przed zwężaniem się blatu, 5 nóżek, po dwie po bokach i jedna na środku....

    Wyświetlenia: 564 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Akwarium Divers opinie

    Czesc, sprzedaje swoje 200l akwarium VIVA i nie chce calkiem rezygnowac z hobby, takze mysle,zeby zrobic mniejszy zbiornik, wymiar padnie pewnie na 60x40x36h i najtaniej z optiwhite sa akwaria Divers...

    Wyświetlenia: 571 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium- woda

    Będę zakładał nowe akwarium, 112l. Mam pytanie odnośnie wody. Czy mogę ułożyć wszystko w środku, zrobić nasadzenia i wlać wodę z kranu, a następnie dodać uzdatniacz? Potem oczywiście poczekać z wpuszc...

    Wyświetlenia: 452 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Komoda pod akwarium

    Cześć. Na początku się przywitam. Jestem Kamil i planuję założyć swoje pierwsze akwarium. Myślę o 112 l, 80x35x40. Zastanawia mnie jedynie komoda, na której planuję postawić te akwarium. Jest ona stab...

    Wyświetlenia: 1603 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Akwarium 72l po 2 tyg No2 za wysokie.

    Witam, Akwarium 72l zalane równo 2 tyg temu. Filtr ASAP aquael. Lane bakterie Seachem Stability według instrukcji czyli 1dzien 10ml a potem przez tydzień 5ml dziennie. Nie podmienia a woda bo tak nam...

    Wyświetlenia: 4162 | Odpowiedzi: 88 czytaj więcej...

  • jak ciężką lampę mogę położyć na akwarium

    akwarium 112l 80x35x40, bez wzmocnień, szyba chyba 6mm Pierwszy raz kupiłem sobie porządny radiator zamiast płaskiej blachy do akwarium, z myślą chłodnej lampy, dużej mocy i w ogóle bajery. Sam radia...

    Wyświetlenia: 354 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Akwarium - restart i pomoc

    Witajcie, szukam pomocy odnosnie restartu akwarium. W skrocie akwarium 40x30x30 bylo ok lecz zaczela sie ospa, rosliny zaczely obumierac, ryby zaczely umierac. Doszedlem do wniosku by zaczac od nowa, ...

    Wyświetlenia: 425 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Akwarium z panelem

    Cześć, po nowym roku będę zmieniał miejsce zamieszkania, i jednocześnie chcę powiększyć swój dorobek akwarystyczny o kolejny zbiornik. Na początku myślałem o zbiorniku 100x40x45 z sumpem, jednak kleje...

    Wyświetlenia: 2864 | Odpowiedzi: 42 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 276 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.