Lista działów » Technika » Akwaria i szafki


Szafka pod akwarium



Dobór wymiarów akwarium, rodzaju szkła lub gotowego zestawu akwariowego. Pomysły na szafki akwariowe.



19 lis 2017, 23:01 Re: Szafka pod akwarium  (#21)  

Robiąc na ziemi pamiętaj, że większość przesadzanych roślin będzie wyciągać za sobą ziemię. Może to być po prostu nie estetyczne lub być przyczyną glonów. Zwierzęta, rośliny mogą dawać sygnały czego jest za mało, ja kupiłem jakieś "7 w 1" testy z jbl'a jakieś 2 lata temu i tak sobie leżą, paskowe raczej sobie odpuść bo nie są miarodajne. Ja mam awaria mało wymagające generalnie nic szczególnego, jedyny "preparat" jaki użyłem to woda z dojrzałego stabilnego i zdrowego akwarium aby florę bakteryjną szybciej zaszczepić, na 375l pojemności około 100l to była stara woda, filtr też miałem z poprzedniego i wszystko ruszyło delikatnie i powoli ;)

Luki aqua
Początkujący

Posty: 23
Dołączył: 07 cze 2017, 10:09

20 lis 2017, 01:24 Re: Szafka pod akwarium  (#22)  

rafi01 napisał(a):
Rfck napisał(a):Określ się z budżetem, napisz co już masz.


Narazie to mam szafeczke akwarium i belke heh, czy robic na ziemi ogrodowej? Jakie testy oraz jakie preparaty będą potrzebne?


Nie masz doświadczenia, to rób na aktywnym podłożu.
Dalej nie napisałeś budżetu.
Ze sprzętu brakuje Ci filtra - podstawa i ewentualnie grzałki.

Jak ma to być akwarium HT, to będzie potrzebna butla CO2 i nawozy.
Jak chcesz uzyskać rzetelniejszą odpowiedź, to zadaj pytanie w rzetelny sposób :wink:

O lamie też nic nie wiemy, widzę że świeci ale czy tego światła jest wystarczająco dużo ?

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34

20 lis 2017, 06:31 Re: Szafka pod akwarium  (#23)  

Co do podłoża aktywnego, jest możliwość, że po jakimś czasie gdy już nagromadzi szkodliwe substancje a będziesz robił duże przemeblowanie w akwarium i je wzruszysz (podłoże) to będzie uwalniać "toksyny" do wody. A podejrzewam że skoro to pierwsze akwarium to będziesz się uczył dopiero i wyrabiał nawyki co do roślin, ja przynajmniej tak miałem że często przesadzałem rośliny na początku. ;) Osobiście używam piasku do 2mm średnicy i kulki gliniano torfowe, mam też w użyciu jbl mandano, ale jak mówię akwarium i rośliny łatwe w uprawie...

Luki aqua
Początkujący

Posty: 23
Dołączył: 07 cze 2017, 10:09

20 lis 2017, 07:08 Re: Szafka pod akwarium  (#24)  

Rfck napisał(a):
rafi01 napisał(a):
Rfck napisał(a):Określ się z budżetem, napisz co już masz.


Narazie to mam szafeczke akwarium i belke heh, czy robic na ziemi ogrodowej? Jakie testy oraz jakie preparaty będą potrzebne?


Nie masz doświadczenia, to rób na aktywnym podłożu.
Dalej nie napisałeś budżetu.
Ze sprzętu brakuje Ci filtra - podstawa i ewentualnie grzałki.

Jak ma to być akwarium HT, to będzie potrzebna butla CO2 i nawozy.
Jak chcesz uzyskać rzetelniejszą odpowiedź, to zadaj pytanie w rzetelny sposób :wink:

O lamie też nic nie wiemy, widzę że świeci ale czy tego światła jest wystarczająco dużo ?





Co do światła wydaje mi się że światła jest sporo napewno z 60-70W ma,

Co do budżetu, określonego nie mam ale nie chce też wydać za dużo:)

Co do co2 narazie planowałem zrobić z bimbrowni na początku do póki coś nie dołożę

Filterek planowałem jakiś do 170zł
Grzałka do 70zl coś napewno będzie.

Co do roślinę to jako trawnik będzie parvulka lub montecarlo i coś na tył bądź środek dać większego

Teraz jakie nawozy i testy kupić co będzie potrzebne

Oraz jak z tym podłożem jakie wybrać niektórzy mi piszą żeby dać ziemię ogrodowa i na to żwirek, że kupowanie wtedy gotowego substratu nie ma sensu.
Proszę o wypowiedzi :)

rafi01
Poznaje temat

Posty: 65
Dołączył: 08 cze 2017, 20:08

20 lis 2017, 21:05 Re: Szafka pod akwarium  (#25)  

Witam jestem to nowy, mam do was pytanie odnosnie wzmocnienia szafki/komody pod akwa. Komoda firmy forte meble. Akwa pojemnosc 54 litry, 60x30x30, czy trzeba jakos specjalnie wzmacniac czy standardowa budowa komody wytrzyma. Jesli pisze nie w tym dziale lub źle to zrobilem to z gory przepraszam.

Jeżeli potrzeba wsadze zdjęcia komody

Karol1987
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 20 lis 2017, 18:42

20 lis 2017, 22:53 Re: Szafka pod akwarium  (#26)  

To wstaw zdjecie komody..bo tak to ciezko stwierdzic

Avatar użytkownika
Pioter83
Stały bywalec

Posty: 384
Dołączył: 01 mar 2012, 20:56
Miasto: Brzeg

20 lis 2017, 23:47 Re: Szafka pod akwarium  (#27)  

Nie moge dodac zalacznika

Karol1987
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 20 lis 2017, 18:42

20 lis 2017, 23:52 Re: Szafka pod akwarium  (#28)  

Moze masz za duza rozdzielczosc

Avatar użytkownika
Pioter83
Stały bywalec

Posty: 384
Dołączył: 01 mar 2012, 20:56
Miasto: Brzeg

21 lis 2017, 00:02 Re: Szafka pod akwarium  (#29)  

A jestes mi w stanie podac wielkosc i format bo szukalem ale nie znalazlem

Karol1987
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 20 lis 2017, 18:42

21 lis 2017, 00:06 Re: Szafka pod akwarium  (#30)  

Jak dobrze pamietam to zawsze zmniejszalem zdjecie do rozmiaru wiadomosci mail. ale gdzies na stronie jest opis jakiej wielkosci ma byc..zrob tak aby zdjecie mialo np. 200kB

Avatar użytkownika
Pioter83
Stały bywalec

Posty: 384
Dołączył: 01 mar 2012, 20:56
Miasto: Brzeg

21 lis 2017, 16:12 Re: Szafka pod akwarium  (#31)  

W szafkach ogólnie rzecz biorąc chodzi o to żeby boki szafki opierały się na spodzie i na nich leżał blat. Blat między bokami to zły pomysł. Druga sprawa to konstrukcja która uniemożliwi złożenie się szafki na bok. tutaj najprościej dać pełne plecy z płyty 18mm.
Bez nazwy-1.jpg
(221.24 KiB) Pobrane 865 razy
Przy dłuższym blacie wskazane jest jego podparcie na środku. Obejrzyj szafkę i sam będziesz wiedział.
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika
astar
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2143
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

21 lis 2017, 21:14 Re: Szafka pod akwarium  (#32)  

Więc tak to wygląda.
Blat ma 2cm grubości, Te brązowe deski tak jak by dzielą komode na 3 części ale wszystko jest ze sobą orginalnie poskrecane.

Akwarium mialo by stać nad otwieranymi drzwiami, zachodziło by nad szuflady ok 20cm.
Załączniki
IMG_20171120_220602.jpg
(2.41 MiB) Pobrane 827 razy
IMG_20171120_220709.jpg
(2.51 MiB) Pobrane 827 razy
IMG_20171120_220820.jpg
(3.18 MiB) Pobrane 827 razy

Karol1987
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 20 lis 2017, 18:42

21 lis 2017, 22:11 Re: Szafka pod akwarium  (#33)  

Z tego co widać to według mnie ta szafka sie nie nadaje zbytnio ponieważ nie ma całego blatu tylko dzielony i przykrecany do pionowych płyt. Tak samo ze spodem. pionowe płyty opieraja sie bezposrednio na podłodze. Szafka powinna wyglądać tak jak na obrazkach w poprzednim poście.

Avatar użytkownika
Pioter83
Stały bywalec

Posty: 384
Dołączył: 01 mar 2012, 20:56
Miasto: Brzeg

21 lis 2017, 22:38 Re: Szafka pod akwarium  (#34)  

Witam
Można ją bez problemu wzmocnić wszystko zależy tylko od tego ile pracy chcesz włożyć w wzmacnianie szafki . Plecy można wymienić na pełną płytę 18mm , a od środka poskręcać na stykach płyt metalowymi kątowniczkami kupionymi np w Castoramie .54l to małe akwarium u mnie 240l akwarium stało na komodzie z szufladami z oszczędnej płyty jak od jakiegoś czasu robią meble 16mm i jedyne co zrobiłem to pomiędzy szuflady wstawiłem cztery rozpórki z kątowników aby komoda się nie złożyła od ciężaru akwarium. Gdybym ja miał na tej szafce postawić 54l akwarium to tylko kątowniczki przykręcone od wewnątrz i nawet plecami nie zawracałbym sobie głowy
Pozdrawiam Bent

Avatar użytkownika
Bent423
Znający temat

Posty: 1185
Dołączył: 19 gru 2014, 20:47
Miasto: Wałbrzych

21 lis 2017, 23:51 Re: Szafka pod akwarium  (#35)  

Fajna szafka ;) po 2 kątowniki u góry w środku bym dał żeby odciążyć śrubki które łączą blat, ewentualnie możesz dać arkusz sklejki na blat a na to dopiero matę pod akwarium żeby chociaż trochę odprężyć 2 białe blaty a ciężar przenieść na pionową płytę. Tak czy owak te akwarium nie będzie ciężkie tylko problem w tym, że nie wiadomo jak te blaty są połączone z pionową płytą i stąd te kątowniki. Miałem 160l+ 10l w obiegu +20kg piasku (około 200kg) na standardowej komodzie bez wzmocnień i po 2 latach jedna ze ścianek zaczęła się wybrzuszać na zewnątrz co zadecydowało o zakupie nowego zestawu :D szafka miała 112cm i 3 pionowe płyty

Luki aqua
Początkujący

Posty: 23
Dołączył: 07 cze 2017, 10:09

21 lis 2017, 23:56 Re: Szafka pod akwarium  (#36)  

Bent zgadza sie. Stawiać akwarium na tej szafce to troche ryzyko ale po jej wzmocnieniu to jak najbardziej wytrzyma. Wszystko zalezy od tego jak sie ją wzmocni. 54l to nie duze obciażenie zwkaszcza że cieżar rozchodzinsie na cała szafkę.

Avatar użytkownika
Pioter83
Stały bywalec

Posty: 384
Dołączył: 01 mar 2012, 20:56
Miasto: Brzeg

22 lis 2017, 21:29 Re: Szafka pod akwarium  (#37)  

Dziekuje wam za pomoc, poslucham was i zrobie tak, po dwa kontowniki na pionowych sciankach łacznie 8 sztuk, na tyl komody wsadze i dokrece cala plyte no i na blat położe jeszcze jedna plyte na wymiar akwarium.

Jeszcze raz dziekuje wam za pomoc i pozdrawiam

Karol1987
Początkujący

Posty: 6
Dołączył: 20 lis 2017, 18:42

22 lis 2017, 22:19 Re: Szafka pod akwarium  (#38)  

Jak bedziesz dawać płyte na blat to daj nie tylko na wymiar akwarium tylko daj ja wiekszą, tak aby opierala sie przynajmniej na 1 scianie bocznej i środkowej płycie. Będzie wtedy lepiej przenosić obciażenia na szafke. Wsraw później zdjęcie jak zrobiłeś. Pozdro.

Avatar użytkownika
Pioter83
Stały bywalec

Posty: 384
Dołączył: 01 mar 2012, 20:56
Miasto: Brzeg

22 lis 2017, 23:28 Re: Szafka pod akwarium  (#39)  

Pioter, on chciał niesymetrycznie nad drzwiczkami z tego co pamiętam czyli będzie z jednej strony opierało się na ścianie bocznej i będzie też przez środkową płytę przechodziło zatem nie trzeba dłuższej płyty niż dno akwarium, ani by to ładnie nie wyglądało ani nie byłoby to praktyczne aby mieć kant na blacie ;)

Luki aqua
Początkujący

Posty: 23
Dołączył: 07 cze 2017, 10:09

23 lis 2017, 02:03 Re: Szafka pod akwarium  (#40)  

Luki, zgadza sie ale jest to kwestia jaką płyte użyje, zwykła sklejke czy np. płyte meblową, którama oklejone boki. Ja mimo to jakbym takie cos robił to wolałbym aby było bezpiecznie a nie jak wygląda ale to kwestia gustu. Pozdro.

Avatar użytkownika
Pioter83
Stały bywalec

Posty: 384
Dołączył: 01 mar 2012, 20:56
Miasto: Brzeg











Powiązane tematy
  • [2456L] Dziennik budowy - Akwarium w ścianie

    Nareszcie! Doczekałem się! Nadszedł czas na rozpoczęcie prac z wymarzonym akwarium w ścianie, pomiędzy pokojami. Budowa domu była od samego początku podporządkowana i z myślą o duuuużym akwarium. Już ...

    Wyświetlenia: 65328 | Odpowiedzi: 232 czytaj więcej...

  • Akwarium na wymiar

    Witam po kilkuletniej przerwie. Jako że nowy dom ukończony to przyszła pora na moje akwarium. Stety/Niestety muszę oprzeć się o wykonanie akwarium na wymiar - bo nie widzę do kupienia takich rozwiązań...

    Wyświetlenia: 1009 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Zakładanie akwarium

    Cześć akwaryści, Zakładam właśnie nowe akwarium. Nie jest to już moje pierwsze podejście, jednak poprzednie próby kończyły się z różnym skutkiem, nie zawsze pożądanym (inwazje glonów, brak wzrostu ro...

    Wyświetlenia: 337 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Akwarium - nowy projekt 64l

    Witajcie, minęły 2 lata odkąd pytałem pierwszy raz o zakładanie akwarium 200l. Cały czas stoi, funkcjonuje, ma się dobrze :) Z racji tego, że akwarystyka jest chorobą przewlekłą i postępującą, dosze...

    Wyświetlenia: 1158 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nowy dom, akwarium i ułatwienia?

    Witam, mam pytanie bo może ktoś był w podobnej sytuacji, buduję sobie dom i wiem już gdzie będzie stało akwarium, jestem na etapie gdzie mogę podciągnąć sobie, odpływ kanalizy czy wyprowadzić zawór z ...

    Wyświetlenia: 789 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Czy taka szafka wytrzyma akwarium?

    Witam. Słuchajcie, czy taka szafka wytrzyma akwarium 120x29x50? Szafka jest długości 120 cm, szerokość akwarium jest idealnie przed zwężaniem się blatu, 5 nóżek, po dwie po bokach i jedna na środku....

    Wyświetlenia: 612 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Akwarium Divers opinie

    Czesc, sprzedaje swoje 200l akwarium VIVA i nie chce calkiem rezygnowac z hobby, takze mysle,zeby zrobic mniejszy zbiornik, wymiar padnie pewnie na 60x40x36h i najtaniej z optiwhite sa akwaria Divers...

    Wyświetlenia: 669 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium- woda

    Będę zakładał nowe akwarium, 112l. Mam pytanie odnośnie wody. Czy mogę ułożyć wszystko w środku, zrobić nasadzenia i wlać wodę z kranu, a następnie dodać uzdatniacz? Potem oczywiście poczekać z wpuszc...

    Wyświetlenia: 501 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Komoda pod akwarium

    Cześć. Na początku się przywitam. Jestem Kamil i planuję założyć swoje pierwsze akwarium. Myślę o 112 l, 80x35x40. Zastanawia mnie jedynie komoda, na której planuję postawić te akwarium. Jest ona stab...

    Wyświetlenia: 1627 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Akwarium 72l po 2 tyg No2 za wysokie.

    Witam, Akwarium 72l zalane równo 2 tyg temu. Filtr ASAP aquael. Lane bakterie Seachem Stability według instrukcji czyli 1dzien 10ml a potem przez tydzień 5ml dziennie. Nie podmienia a woda bo tak nam...

    Wyświetlenia: 4257 | Odpowiedzi: 88 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 182 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.