Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Mineralizator - Dylemat Prośba o poradę



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam wszystkich,

Może na wstępie przedstawiłbym się, na imię mam Piotr i serdecznie wszystkich forumowiczów akwarystów pozdrawiam.

Po dość dłuższym okresie przerwy związanej z akwarystyką. Niedawno postanowiłem powrócić z powrotem do tego pięknego hobby. Z akwarystką miałem styczność już wcześniej w przedziale 2008-12, ale później niestety musiałem zrezygnować z powodów osobistych.

Ostatnio postanowiłem wrócić do tego pięknego hobby i zakupiłem sobie naprawdę bardzo małe akwarium i chcę to traktować jako mój mały poligoniak do eksperymentów z roślinami, dlatego też, skieruję się tutaj do bardziej doświadczonych akwarystów z prośbą o poradę, pomoc, opinie.

Początkowo akwarium zalałem wodą kranową. Po tygodniu rośliny i korzeń, zaczęły porastać nitki. Wobec czego pojechałem kupić testy na NO3 i PO4 i okazały się stężenia za wysokie.

W kranówce jest blisko 40mg/l NO3, a PO4 nieco ponad 2mg/l.

Dodam, że mieszkam w UK i zdobyłem dostęp do parametrów wody kranowej i po głębszym wgłębieniu się w stosunki Ca:Mg:K okazuje się, że niestety nie są one za ciekawe. Wobec czego szybko zacząłem szukać jakiegoś rozwiązania

W sklepie akwarystycznym sprzedają wodę RO zatem postanowiłem wypróbować i kupić 25 litrów z dodatkiem mineralizatora jbl Aquadur. Ale.... na 25 litrów wody dodali mi całą miarkę czyli 18.75mg na 25 litrów, co wydaje mi się odrobinę za dużo. Zużyłem tą wodę całą do podmian.

Następną bańkę 25 litrów postanowiłem kupić, czystego RO bez mineralizatora.

Poniżej postaram się zawrzeć wszystko co wykorzystałem przy tym mały zbiorniczku:

Akwarium rozmiar: 31cm x 18cm x 24cm(wysokie) około 13,5 litra

Podłoże:
1 "Top Soil" warstwa na dno pierwszy raz w życiu użyłem ziemi ogrodowej (próba)
2 żwir 2-4mm delikatnie nasypane na ziemię
3 żwir o granulacji 1-3mm taki uniwersalny kolor piaskowy,

Hardscape:
Skały to Lava Rock oraz Korzonek przyklejony spider wood na jedną ze skał.

Światło:
14W LED light 6500K 9h dziennie. Wystartło od 7h.

Co2: brak

Obsada:
Aktualnie 1 gupik reszta to ślimaki

Docelowo chciałbym, aby to było krewetkarium, ale bardziej chciałbym się skupić na roślinach. Krewetki myślę dobrać najprostsze albo Red Cherry, albo BLue. Jeszcze nie zdecydowałem.

Dodam też, że nie zamierzam dawkować CO2 bo chcę zobaczyć czy flora da radę bez CO2 przy lepszej jakości wody, a co do flory roślinnej to na ten moment mam:

Bacopa Compact
Ludwigia Palustris Super Red(nie dawno kupiona)
Eleocharis accicularis
Lileaopsis Brasilensis
Taxiphyllum moss
Lagenandra(ale nie pamiętam jaka)
Lobelia Cardinalis
i pływająca Salvinia Natans

W przyszłości być może, dodam trochę inne rośliny średniozaawansowane, chociaż docelowo miało to być akwarium "Low Tech" ale teraz ze względu na wodę kranową, której raczej nie mogę używać to nie wiem. Myślę, że będzie to mieszaniec, trochę z Low Tech i High Tech :)

Chciałbym poprosić was o poradę, gdyż borykam się z dylematem i zastanawiam się jaki mineralizator kupić. Mam na myśli takie 3 i czy coś jeszcze oprócz tych musiałbym dokupić:

1.Seachem Equilibrium - tutaj czytałem, że daje dużo potasu.
2.Salty Shrimp Bee Gh+ - tutaj pojawia się pytanie czy mógłbym to użyć, gdyż w zbiorniku nie będzie dozowania CO2
3.Salty Shrimp Gh+/Kh+ -

Zbiornik ma ponad miesiąc.

Pytanie jeszcze mam odnośnie Mikro, czy jeśli ziemia to czy dodatkowe mikro musi być podawane?

Na chwilę obecną szyby pokrywają się takim nalotem zielonym, ale jest to delikatne, i łatwe to usunięcia.

Co do podmian wody. Kontener 25 litrowy wody RO zamierzam zmineralizować i co tydzień będę chciał robić podmianki rzędu 10-20%.

Dziękuję za przeczytanie posta oraz wszelką pomoc i porady które napiszecie poniżej.

Pozdrawiam, Piotr
Załączniki
20230512_143649 1.jpg
20230514_155411 2.jpg
20230607_171341 3.jpg

pits198832
Początkujący

Posty: 1
Dołączył: 04 lut 2018, 23:28

Ja polecam mineralizator aqua art hydro minerał. Sam używam i jestem zadowolony, nie zawiera potasu. Podnosi GH i KH. 1ml na 4l wody daje GH ok4 KH ok2-3. Jest dość tani i wydajny.

Avatar użytkownika
BATERIA
Aktywny użytkownik

Posty: 586
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań

Większość osób na tym forum poleci Ci mineralizator QualDrop Gh+ One Plant


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Avatar użytkownika
Ciechan
Stały bywalec

Posty: 318
Dołączył: 01 sie 2022, 00:44
Miasto: Cicehanów

Wspieram stronę kontem Premium

Ciechan napisał(a):Większość osób na tym forum poleci Ci mineralizator QualDrop Gh+ One Plant
Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


To ja należąc do mniejszości polecę Hydro Mineral od Aqua Artu :-)
Podnosi zarówno KH, jak i GH.
Używam od kilku lat i nie narzekam.

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2489
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

BATERIA napisał(a):Ja polecam mineralizator aqua art hydro minerał. Sam używam i jestem zadowolony, nie zawiera potasu. Podnosi GH i KH. 1ml na 4l wody daje GH ok4 KH ok2-3. Jest dość tani i wydajny.
Aha....
To cie rozczaruje bo ten mineralizator zawiera potas w składzie i wcale nie mało

akwaAmator
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2354
Dołączył: 03 cze 2016, 15:54

Tydzień temu miałem przed podmiana K=21, podmieniłem 20% wody(jakiea 12l) na RO + hydro mineral i po podmianie zrobiłem testy i K=15. Nadmienię ze na to 12l dałem 5ml mineralizatora. Korzystam z niego co prawda niedługo. Ale parę podmian już zrobiłem i nie zmieniłem nawożenia K. Testy regularnie co tydzień max dwa więc nie sądzę żeby zawierał K i o tym by nie wspomnieli w składzie. No chyba że moje roślinki zwiększyły apetyt na potas, ale wydaje mi się. Może masz rację z tym potasem, ale na opakowaniu o nim nie wspominają i z moich obserwacji też nie wynika żeby było go tam "nie mało" :)

Avatar użytkownika
BATERIA
Aktywny użytkownik

Posty: 586
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań

BATERIA napisał(a):Tydzień temu miałem przed podmiana K=21, podmieniłem 20% wody(jakiea 12l) na RO + hydro mineral i po podmianie zrobiłem testy i K=15. Nadmienię ze na to 12l dałem 5ml mineralizatora. Korzystam z niego co prawda niedługo. Ale parę podmian już zrobiłem i nie zmieniłem nawożenia K. Testy regularnie co tydzień max dwa więc nie sądzę żeby zawierał K i o tym by nie wspomnieli w składzie. No chyba że moje roślinki zwiększyły apetyt na potas, ale wydaje mi się. Może masz rację z tym potasem, ale na opakowaniu o nim nie wspominają i z moich obserwacji też nie wynika żeby było go tam "nie mało" :)


No to może w ramach eksperymentu, zmierzysz poziom potasu w zmineralizowanej wodzie?
Wyrokowanie o składzie mineralizatora na podstawie tego, co pomierzyłeś w akwarium jest mocno na wyrost.
A poza tym, zwracam Twoją uwagę na fakt, że Aqua Art de facto nie podaje składu swoich produktów. Takie ogólne bla, bla to owszem, ale tylko tyle.

PS
Sam używam tego mineralizatora i jestem zadowolony.

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2489
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

Dlatego napisałem, że być może masz rację, bo nie mierzyłem potasu w zmineralizowanej wodzie. Ale skoro mówisz że potas tam jest to pewnie tak jest. Nie mniej jednak u mnie się nawozenie nie zmieniło od kiedy stosuje ten mineralizator i też jestem z niego zadowolony.

Avatar użytkownika
BATERIA
Aktywny użytkownik

Posty: 586
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań

BATERIA napisał(a):Dlatego napisałem, że być może masz rację, bo nie mierzyłem potasu w zmineralizowanej wodzie. Ale skoro mówisz że potas tam jest to pewnie tak jest. Nie mniej jednak u mnie się nawozenie nie zmieniło od kiedy stosuje ten mineralizator i też jestem z niego zadowolony.


Nie ja tak twierdzę, ale skoro już jest temat, warto pociągnąć :-)

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2489
Dołączył: 04 kwi 2019, 11:12

Sorry nie zwróciłem uwagi kto odpisał :) Zaciekawiło mnie to i jak nie zapomnę to przy następnej podmianie zbadam potas w zmineralizowanej wodzie.

Avatar użytkownika
BATERIA
Aktywny użytkownik

Posty: 586
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: jacekp1 i 266 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.