Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Scenery Stone czyli walka z KH



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



06 cze 2023, 16:57 Scenery Stone czyli walka z KH  (#1)  

Witam wszystkich, jestem tu nowy i od niedawna wróciłem do akwarystyki. Założyłem baniaczek 60x30x40cm co daje brutto 72l.
Po odjęciu skał i granicy do przelania akwarium netto pozostaje jakieś 65l wody w akwarium. Mam w środku Scenery Stone która strasznie podnosi mi KH. Na początku trzymałem Ph w okolicach 7.4 bo podobnie miałem w kranie. Jednak po pierwszym miesiącu zauważyłem podnoszące się KH. Zacząłem więc lać RO. Wtedy jeszcze się tym nie martwiłem. Ponieważ KH miałem na poziomie 8 i po cotygodniowej podmianie spadało gdzies do 6 i po tygodniu wracało znów do 8. Jednak od niecałego miesiąca pokusiłem się o zestaw CO2 z komputerem sterującym. Postanowiłem zbić pH poniżej 7. Tak więc zrobiłem i utrzymywałem pH 6.9 Przez trzy dni KH wzrosło o 2stopnie, czyli ponad 3razy szybciej niż przy wyższym pH. Domyślam się że w kwaśnej wodzie szybciej rozpuszcza się skała. Poczytałem parę podobnych wątków i moje przemyślenia są następujące, trzeba zaakceptować parametry i tyle. Moje pytanie jest więc następujące. Czy mogę spokojnie trzymać KH w granicach 8-11 i podnieść pH do około 7.2-7.3. lub nawet wyżej. Pytam bo słyszałem ze najlepiej jest mieć pH poniżej 7 dla lepszej chemii wody. W moim wypadku jest to nieosiągalne, bo żeby utrzymać KH musiał bym podmieniać wodę co dwa dni. Według tego co piszą w internetach obsada może i przebywać w pH ok. 7.5 Czy mogę zatem trzymać tak wysokie pH w celu spowolnienia rozpuszczania skał? Czy jestem skazany na podmiany co dwa dni. Proszę o pomoc w być może trywialnej sprawie, ale co forum to inaczej ludzie piszą. Więc postanowiłem założyc wątek i posłuchać opinii wycelowanych w konkretnie moje szkiełko.
Przez te podmiany na RO GH trzyma się na poziomie 8-12 Ca ok. 30-40mg/l magnez podaję codziennie żeby zachować stosunek 4:1
NO3 - 5-7mg/l
PO4 - 0,3-0,5
K - 20-25
Fe - 0,2-0,3

Czy mając tak wysoki poziom Ca muszę podnieść NO3 zeby miec stosunek NO3 : K na poziomie 1:2 jak zalecają.
Rośliny w baniaku to :
Eleocharis sp. Mini
Alternanthera Reineckii Rosanervig

Obsada:
Military Helmet
Krewetki Amano
Krewetki Blue Velvet
Otoski przyujściowe
Gupiki Endlera

Avatar użytkownika
BATERIA
Aktywny użytkownik

Posty: 604
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań

Cześć. Szkoda że nie ma zdjęcia i regulaminowego opisu. Twoja historia nie jest oczywiście pierwsza i z pewnością nie ostatnia. Jak zaczynasz przygodę i chcesz poznać „pepeemy” ;) to raczej powinieneś unikać czynników wpływających tak drastycznie na parametry wody, ale prawie każdy na dzień dobry idzie w scenery stone :)

Poza tym-czy coś jest w akwarium nie tak? Glony? Problemy z roślinami? Czy tylko kombinujący akwarysta? Te stosunki typu 4:1 czy dziesięć do siódmego, czasem całkowicie zaburzają ludziom spojrzenie na własne akwarium. Najwięcej jest glonariów z książkowymi parametrami. Jasne-dobrze jest mieć punkt wyjścia, ale bez przesady.

Bardzo ważnym a niejednokrotnie kluczowym czynnikiem w prowadzeniu zbiornika, jest konsekwencja w działaniu, zamiast wachlowania metodyką dzień w dzień. Jest pare sposobów na kompensowanie scenery stone, ale najpierw pytanie klucz po raz drugi: co jest w akwarium nie tak???


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1630
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Dziękuję za obszerną odpowiedź. W akwarium wydaje się że wszystko gra, wiadomo gdzieś tam glony się pojawiają, ale nie ma z nimi "problemu". Pytanie dotyczyło bardziej tego czy pH w okolicach 7.3 jest dobre dla roślin, bo na czytałem się ze rosliniaki to pH poniżej 7. No i co za pH idzie czy trzymanie do tej obsady i roślin KH w okolicach 10-11 jest zdrowe, czy walczyć że zbijaniem.

Avatar użytkownika
BATERIA
Aktywny użytkownik

Posty: 604
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań

07 cze 2023, 07:41 Scenery Stone czyli walka z KH  (#4)  

Jak nie ma problemów, to ich nie szukaj na siłę. Wodę mineralizuj np. Qualdropem GH plant (nie podnosi kh i jest precyzyjny) do np. gh 3 raz w tygodniu - to wystarczy…jak już bardzo musisz coś robić. Nie warto też dozować osobno magnezu. Chyba że pojawią się jego niedobory/blokady (na co szansa jest niewielka). Nie patrz na liczby, tylko prowadź akwarium i ciesz się nim. Następnym razem (jeżeli będziesz miał pytania innej natury), zrób proszę regulaminowy opis zbiornika - to daje nam lepszą perspektywę. Tobie natomiast lepsze rady :)

Edit: inną opcją jest mineralizacja samym magnezem. Na przykład mg up qualdropa.


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1630
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Jak komputerem na podstawie pH regulujesz dawkowanie CO2, a kH Ci rośnie od skał, możesz CO2 zatruć faunę.

oldmike
Poznaje temat

Posty: 148
Dołączył: 05 lip 2022, 12:10

Słuszne spostrzeżenie.


oldmike napisał(a):Jak komputerem regulujesz dawkowanie CO2, a kH Ci rośnie od skał, możesz CO2 zatruć faunę.



Wysłane z iPhone przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1630
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Dzięki wielkie za odpowiedzi. GH też samo powoli rośnie i generalnie trzymają się parametry
KH około 10
Gh około 10

Komputer mam ustawiony na pH 7.0 i podmieniam wodę dwa razy w tygodniu żeby CO2 nie było zbyt wiele. Ale w zasadzie macie rację nie ma co kombinować z ideałami skoro jest to bardzo wymagające. Ustawie pH na komputerze na 7.2-7.3 i wtedy wiem że nawet jak kh się podniesie to co2 nie będzie za dużo. Poza tym co dzień mierze kh i aktualizuje to w komputerze przez co na ekranie mam w miarę aktualny poziom co2 w akwarium. Dzięki jeszcze raz za odpowiedzi. Jak będzie się coś działo to na pewno będę pisał.Na koniec poglądowo mój baniaczek. Pozdrawiam.
Załączniki
IMG_20230520_170229.jpg

Avatar użytkownika
BATERIA
Aktywny użytkownik

Posty: 604
Dołączył: 30 maja 2023, 10:52
Miasto: Poznań











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: 87Brad87, KubaGsxR i 203 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.