Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Metoda EL - "mieszanie" składnikami.



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Cześć

Przepraszam, jeżeli tytuł jest trochę koślawy, ale nie wiedziałem jak to krótko wyrazić.

Interesuje mnie czy mogę dowolnie zmieniać proporcje soli w kalkulatorze EL Spider'a ?

Dokładnie chodzi mi o 4 związki.

Odpowiednio:
Azotan Potasu (KNO3)
Azotan Amonu (NH4NO3)

- czy mogę bezkarnie zamieniać ilościowo KNO3 z NH4NO3

Oraz:
Fosforan Potasu (KH2PO4)
Siarczan Potasu (K2SO4)

- czy mogę bezkarnie zamieniać ilościowo KH2PO4 z K2SO4

Jak na pewno się domyśliliście chodzi o żonglowanie stężeniem potasu :)

THX z góry za info.

RGR
Początkujący

Posty: 17
Dołączył: 16 lis 2014, 09:14
Miasto: Stróża k. Łodzi

Nie bardzo rozumiem, ale chcesz stworzyć nawóz wieloskładnikowy?
Nie można ich bezkarnie zamieniać.
Jeśli rozpóscisz w 100ml wody 10g KNO3
To 1ml tego roztworu dodany do 100l akwarium podniesie NO3 o 0.61mg/l i K o 0.38mg/l.
Jeśli zrobisz to samo z NH4NO3
To NO3 wzrośnie o 0.77mg/l, K zostanie bez zmian, ale dodatkowo wzrośnie poziom NH4 O 0.22mg/l.
Z reszta będzie podobnie.

Dark
Zainteresowany tematem

Posty: 247
Dołączył: 22 wrz 2018, 15:08

W każdej soli dany pierwiastek jest tym samym pierwiastkiem co w innej w związku z czym możesz tak zrobić stosując oczywiście ilość, która da tą samą ilość docelową ppm.
Tak jak pisze #Dark uważaj na NH4NO3 - w tym przypadku NO3 musisz trzymać niżej.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

@gazownik - dziękuję o to mi chodziło. Zastanawiałem się czy, jeżeli zamiast np. KH2PO4 dam K2SO4 to nie "wybuchnie mi coś" bo będzie dużo siarczanów itp. Niestety nie mam pojęcia nt. chemii i mogę tylko posługiwać się kalkulatorem :)

THX.

RGR
Początkujący

Posty: 17
Dołączył: 16 lis 2014, 09:14
Miasto: Stróża k. Łodzi

Wielokrotnie slyszalem, że przez tą siarkę powinno się co kilka lat zrobić restart i wypłukać podłoże. Sam tego nie robiłem często natomiast stosuje samo K2SO4 aby podnosić jedynie K.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13











Powiązane tematy
  • Nawożenie metodą GEN - Growthive Excellent Nutrition

    nawozenie-yokuchi-gen.jpg Zapraszam do zapoznania się z artykułem i dyskusji na temat zaproponowanej metody nawożenia: https://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/nawozenie/5340-nawozenie-gen-growthiv...

    Wyświetlenia: 4560 | Odpowiedzi: 65 czytaj więcej...

  • Nawożenie Metoda Ei

    Witam założyłem 2 dni temu nowe Akwarium 200L na ziemi ogrodowej i Wodzie Ro/kranowej belkę mam ustawioną na 70% i świece 7h na razie Ph mam na 6.8 ppm Kh4 Ph6 Od startu Podaje 3 ppm potasu gdzie pod...

    Wyświetlenia: 1136 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Metoda EI a pompa dozujaca

    Jak sobie radzicie z nawozeniem metoda EI przy zastosowaniu pompy dozujacej? Interesuje mnie pompa aqua nova nmdp-4 ale widze ze nie do konca chyba sie sprawdzi. Klasyczna metoda EI mowi - makro podaj...

    Wyświetlenia: 1234 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Metoda EI

    witam wiele czytałem o metodzie Ei i przyszedł czas na skontrolowanie mnie czy nie jestem w błedzie . A więc drodzy koledzy czy możecie zerknąć na te zdjecie z kalkulatora i powiedziec mi czy makro do...

    Wyświetlenia: 1194 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Nawożenie metodą EI

    Witam, Mam pytanko... chodzi mianowicie o nawożenie metodą EI. Jeżeli ustawie sobie nawożenie na: NO3 - 20 ppm/tydzień PO4 - 2 ppm/tydzień Potas - 20 pp/tydzień Rozbite to na dawki dzienne. Przykład...

    Wyświetlenia: 3106 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Mieszanie mikro z konserwantami

    Witam! Jestem w trakcie przechodzenia na sole.Dzisiaj rozrabiałem je po raz pierwszy.Oprócz KNO3 i K2HPO4 ,zdecydowałem się na zakup gotowego mikro do rozrobienia. https://www.co2supermarket.co.uk/...

    Wyświetlenia: 2552 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Metoda nawożenia Estimative index - ustalenie dawek soli

    Chciałbym prosić o pomoc obilczeniu dozowania dziennej dawki soli, przy użyciu metody EI na akwarium 54 litry.

    Wyświetlenia: 1107 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Mieszanie micro z MgSO4

    Jest to mój pierwszy post na forum więc chciałbym przywitać wszystkich użytkowników :) Mam do Was pytanie, chciał bym pomieszać MgSO4 z nawozem micro i dawać je razem aby wykorzystać mniej pomp dozują...

    Wyświetlenia: 1649 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Mieszanie nawozow / Jbl ProScape - NPK

    Czekam juz 3 tydzien na paczke z polski z zestawem nawozow Aqua Art. Rosliny zaczynaja pokazywac niedobory. Udalo mi sie spotkac w sklepie Jbl ProScape - NPK (zazwyczaj sa tylko nawozy uniwersalne) C...

    Wyświetlenia: 2558 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Nowy baniak i nawożenie metoda EI

    Witam wszystkich. Wczoraj założyłem nowy baniak z roślinami 67L. Opis: - Substrat: Plant growth substrate (tropica) Aquarium soil (tropica) - Oświetlenie: Power LED (narazie 7h) 30 x 1w 6500k 3 x 1...

    Wyświetlenia: 1139 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 396 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.