Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody

Nawożenie metodą GEN - Growthive Excellent Nutrition

Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.

Najlepiej jest zobaczyc akwarium osoby ktora radzi taki a nie inny sposob nawozenia.
Najlepszym przykladem jest uzytkownik bodajze "irrol1" ktory udzielal sie ostatnio w kazdym watku forsujac swoj sposob nawozenia jako najlepszy. Twierdzil ze wycina rosliny wiadrami a glony widzi tylko na tym forum. Poproszony o pokazanie akwarium, obrazil sie i zlikwidowal konto.

marikfox
Aktywny użytkownik

No a co sądzicie o tym stosunku N:K opisanym w artykule o GEN
Jest tu spora rozbieżność między np. EI method (ze strony https://www.ukaps.org/forum/pages/dosin ... dry-salts/)
tu zalecają:
Nitrate (NO3) 20ppm per week
Potassium (K) 30ppm per week
Phosphate (PO4) 3ppm per week

a wg kalkulatora Yokuchi:
NO3: 20
K: 2,26
PO4: 3

czyli polecają 1/13 porcji K. To bardzo duża różnica
No chyba ze źle to rozumiem?
Jak patrzę na proporcje w nawozach All-in-one to Tropica chyba stosuje podobne proporcje jak Yokuchi, ale inni producenci chyba bardziej EI.

Totik
Stały bywalec

Miasto: Kryspinów

Jak ustalałem konsumpcję pierwiastków w moim akwarium to wyszło mi że np potas konsumowany był zdecydowanie wolniej od innych (np NO3).
Z tego wnioskowałem że aby nie dochodziło do kumulacji potasu nalezało całkowicie zaprzestać dozowania z oddzielnych soli i wystarczył (aż nadto) z KNO3
Tak więc proporcje w nawozach mają sie nijak do oczekiwanych czy nawet uzyskanych proporcji w wodzie

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Totik napisał(a):a wg kalkulatora Yokuchi:
czyli polecają 1/13 porcji K. To bardzo duża różnica

Moim zdaniem ten potas na 2,26 to jakieś żarty. Nie wiem czy to nie było brane czasem z porównania pierwiastków w suchej masie roślinnej, bo właśnie tak to wygląda. I takie mniej więcej są stosunki pierwiastków w suchej masie roślinnej. JEDNAK nie każdy pierwiastek jest stricte materiałem budulcowym, przez co nie każdy będzie tak ładnie skumulowany w suchej masie roślinnej właśnie. Jednym z takich pierwiastków jest właśnie Potas, który bardziej pełni funkcje regulacyjne i inne(nie ważne to teraz) przez co nie odkłada się w suchej masie bo stricte jej nie buduje.
Już nie raz się w ostatnim czasie spotkałem z takimi proporcjami nawożenia, i każdy po rozmowie mi wyjaśniał że to z jakiś artykułów właśnie na podstawie suchej masy roślinnej. Co w moim odczuciu kończy rozmowę o tego typu nawożeniu, bo na chłopski rozum tu się coś nie zgadza. A skoro ktoś takie rzeczy łyka to łyknie wszystko.
Dlatego nawożenie pod ilość tego co w suchej masie roślinnej to moim zdaniem spora niewiedza ze strony nawożącego tyle ode mnie w tej sprawie.

Konsumpcja tygodniowa Potasu, a jego poziom w akwarium to dwie różne sprawy. Bo skoro rośliny konsumują 3ppm na tydzień, to nadal błędem będzie trzymanie potasu np. na 5ppm, bo to wszystko się ustala pod daną twardość wody itd. Wszystko zależy od czegoś, naczynia połączone limiterem jest zawsze to czego jest najmniej.

BATERIA
Aktywny użytkownik

Miasto: Poznań

Potas jest dość dobrze kumulowany przez rośliny, szczególnie iż jeśli bierze udział w budowie pomp sodowo-potasowych to jest on częścią tych komórek roślinnych. Po prostu rośliny nie pobierają go wtedy kiedy nie potrzebują, sporo zależy też od gatunku konkretnej rośliny.

Warto pamiętać, że do dziś są różne zdania nt. potasu w przypadku nawożenia roślin wodnych, lata temu nie stosowało się go praktycznie w ogóle w nawozach mineralnych, w zasadzie moda rozpoczęła się od filozofii nawożenia proponowanej przez Pana Amano gdzie potas zalecany w pierwszej fazie życia akwarium w przypadku stosowania żyznych podłoży organicznych. Obserwacje wykazały też iż spore jego ilości nie mają znaczącego wpływu np. na nadmierny wzrost glonów, dlatego w praktyce przyjęło się dodawać jego duże ilości.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Totik napisał(a):wg kalkulatora Yokuchi:

To ile magnezu proponują ?
Stosunek
Mg - N 1-1
4,5 do 4,5

Wysłane z mojego POT-LX1 przy użyciu Tapatalka

prot
Z dużym doświadczeniem

Nie piszą zbyt dokładnie o innych składnikach, skupiają się głównie na potasie i azocie.
Natomiast polecają GH na poziomie 3-4.
Dodatkowo pod powyższym artykułem, ale na stronie Yokuchi jest komentarz:
"Jak tak niskie wartości potasu względem azotu mają się do magnezu, wiadomo że potas musi być wyższy od megnezu, a wartość magnezu przy gh 6 jest zazwyczaj 10 ppm."
na który odpowiedziano:
The Colorful Island” – Island Style Aquascape Cinematic Update – Film youtube
W chwili kręcenia zdjęć do powyższego filmu parametry wody oscylowały w granicach GH -8 (Mg~11 mg/l oraz Ca~40) w tym czasie potas był niewykrywalny testem akwarystycznym, chociaż realny poziom oscylował zapewne w okolicach 2mg/l. W literaturze nie znaleźliśmy informacji o konieczności ustawiania pierwiastków osmotycznych w takiej proporcji. Nasze obserwacje również nie potwierdzają konieczności trzymania się takiej reguły."

Totik
Stały bywalec

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 13 mar 2024, 17:00 przez macek.g, łącznie edytowano 4 razy

macek.g
Znający temat

Miasto: UK

Tak to niestety jest, do tego dochodzi youtube gdzie mieszają ludziom w głowach, że tylko czyste RO + mineralizator a potem okazuje się, że w większości galerii akwarystycznych i tak leją kranówkę bo taniej.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

@macek.g
Coś mi świta że pomogłeś

Napisałeś że ktoś tam przy
Ca -10 mg
Mg - 5 mg
K - 2 mg
że mu wszystko ładnie rosło Nie ma w tym nic dziwnego . Przy takich stężeniach stosunki nie mają takiego znaczenia
Pomnóż to razy 10 i bardzo chętnie zobaczę jak przy
Ca -- 100 mg
Mg -- 50 mg
K --- 20 mg
wszystko będzie rosło i ładnie się rozwijać
Jak to potas pobierany luksusowo poradzi sobie z takim Mg
Stężenia też trzeba brać pod uwagę a nie tylko gołe proporcje

Napisałeś że na forach w Niemczech w Anglii iw USA inaczej podchodzą do nawożenia. Ok w por,adku
My mamy tu jednak styl Słowiański
Ca -- od 30 mg w górę

prot
Z dużym doświadczeniem

Po raz kolejny łapię się na tym (w zasadzie nic dziwnego), że im więcej czytam, tym mniej wiem. Jestem ciekawy co kolega @macek.g powiedziałby o naszych „słowiańskich warunkach. Dla przykładu: jadę tylko na RO, bo w kranie mam Ca 50, Mg 50, NO3 25 (tak z grubsza). Nie byłem w stanie osiągnąć chociażby zadowalających rezultatów, dopóki nie podjechałem z potasem do poziomu 80/100. Pomimo, że łodygowce rosły zdrowo (m.in. rotala nanjeshan, duży heniek), to np. anubiasy były blade jak ściana. Uprzedzając kolegów zaznaczam, że ja nie byłem w stanie ;)

prot napisał(a):@macek.g
Coś mi świta że pomogłeś

Napisałeś że ktoś tam przy
Ca -10 mg
Mg - 5 mg
K - 2 mg
że mu wszystko ładnie rosło Nie ma w tym nic dziwnego . Przy takich stężeniach stosunki nie mają takiego znaczenia
Pomnóż to razy 10 i bardzo chętnie zobaczę jak przy
Ca -- 100 mg
Mg -- 50 mg
K --- 20 mg
wszystko będzie rosło i ładnie się rozwijać
Jak to potas pobierany luksusowo poradzi sobie z takim Mg
Stężenia też trzeba brać pod uwagę a nie tylko gołe proporcje

Napisałeś że na forach w Niemczech w Anglii iw USA inaczej podchodzą do nawożenia. Ok w por,adku
My mamy tu jednak styl Słowiański
Ca -- od 30 mg w górę

Wysłane z iPhone przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl

AquaMolitor
Znający temat

Tak sie zastanawiam od dłuższego czasu jak się mają warunki w naszych akwariach do ich (*roślin) środowisk naturalnych. Odnoszę wrażenie że steżenia o których wspomina macek.g są bliższe naturze. Wątpię aby gdzieś w naturze rośliny rosły w takiej zupie minerałowej jaką w akwariach preparujemy

Hultaj
Zaawansowany użytkownik

Hultaj napisał(a):Tak sie zastanawiam od dłuższego czasu jak się mają warunki w naszych akwariach do ich (*roślin) środowisk naturalnych. Odnoszę wrażenie że steżenia o których wspomina macek.g są bliższe naturze. Wątpię aby gdzieś w naturze rośliny rosły w takiej zupie minerałowej jaką w akwariach preparujemy

Do naturalnych warunków najbardziej zbliżone są paludaria i akwaria prowadzone metodą Diany Walstad. Większość roślin "akwariowych" w naturze nie rośnie w całkowitym zanurzeniu tylko emersyjnie. Nie wiem czy gdzieś w naturze można spotkać warunki jak w akwarium prowadzonym metodą EI.
"Akwaria naturalne" wcale nie są naturalne ;)

Totik
Stały bywalec

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 13 mar 2024, 17:02 przez macek.g, łącznie edytowano 2 razy

macek.g
Znający temat

Maciek .g Przestań mnie wyzywać

Zwróćcie uwagę na akwaria na wodzie kranowej gdzie mamy bardzo wysoki Ca i niski magnez trochę potasu, sód który potrafi czasami zastąpić potas i inne mikro i makro . Taki chyba skład jest w większości w naszych domach
Stosunek Ca - Mg jest 10 -1 albo i wyższy
Rośliny rosną (wiadomo nie wszystkie) bez CO2 bez jakiegoś mocnego oświetlenia .
Tak duże ilości Ca nie są wstanie blokować nawet tak male ilości magnezu i inne pierwiastki
Co się stanie jak według zaleceń(internetowych) ustawimy proporcje Ca - Mg 4-1 nie zmieniając ilości potasu .Magnez wejdzie bardzo szybko tworząc blokady dla potasu a co za tym idzie dla innych składników także .
Wysoki Ca i Mg to beton

prot
Z dużym doświadczeniem

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 13 mar 2024, 17:02 przez macek.g, łącznie edytowano 1 raz

macek.g
Znający temat

Co do szybkości się zgadzam jest azot a zaraz za nim potas
Stosunek internetowy - czy mało jest tekstów w internecie ? Producenci mineralizatorów nie ustawiają takiego stosunku np Qualdrop ?
Czy dany pierwiastek może zablokować inny zależy od jego właściwości i w jakim stężeniu występuje Zwrócić uwagę na gęstości potasu i magnezu
Wcześniej napisałem że Ca nawet w dużych ilościach pozwala nam prowadzić akwarium
Spróbuj tak jak napisałeś wcześniej prowadzić akwarium na Mg wyższym niż Ca
Jeżeli Ca będzie na niskich wartościach to może się udać

prot
Z dużym doświadczeniem

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 13 mar 2024, 17:03 przez macek.g, łącznie edytowano 2 razy

macek.g
Znający temat

Dziękuję za rozmowę i pozdrawiam

prot
Z dużym doświadczeniem

Warto by było gdyby takie osoby jak Ty- @macek.g - częściej wpadały na to forum żeby się podzielić swoja wiedzą. Niestety mam takie wrażenie że tym starszym użytkownikom już się za bardzo nie chce, i tu kamyczek do Twojego ogródka - jako starsi powinniście być bardziej wyrozumiali dla tych mniej doświadczonych akwarystów nawet jak coś palną głupiego. Od kogo mamy się tego dowiedzieć jak Was nie ma , albo wpadacie raz na rok na forum?
"Just use your imagination." Filipe Oliveira

Bernhard Roth
Zainteresowany tematem

Miasto: Lusówko k. Poznania

Powiązane tematy
  • Nawożenie na jałowym podłożu

Hej. Jak zaczynać nawozić od startu na samym żwirku? Rośliny będą z uprawy nadwodnej.

Wyświetlenia: 433 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

• Nawożenie EI

Jak w temacie czekam na wasze subiektywne opinie czy waszym zdaniem to najlepsza metoda nawozenia ?

Wyświetlenia: 1513 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

• Nawożenie solami na sucho

Metoda EI (Estimative Index) jak ktoś jest zainteresowany Sole podajemy 2-4 razy w tygodniu w zależności od zapotrzebowania roślin Podstawa to wysokie poziomy CO2 Dobry obieg wody Duże podmiany wo...

Wyświetlenia: 729 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

• Nawożenie nawozem Tropica zielony

Witam, pytanie może dziwne, czy można nawozić zieloną tropicą w dawkach dziennych ? Niby w instrukcji jest napisane raz w tygodniu, czy zrobi to różnice? Mam automatyczny dozownik, który nie ma możliw...

Wyświetlenia: 1176 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

• Start akwarium a nawożenie

Cześć, Podsyłam poniżej garść informacji nowo wystartowanego baniaka z prośbą o pomoc/porady: Zbiornik 100x40x40 Podłoże to AF Natural Substrate ok. 2 cm, przysypany AF Lava Soil. Do tego trochę piask...

Wyświetlenia: 4643 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

• Nawożenie Iwagumi - 120 l - mała ilość roślin

Cześć, rozpoczynam nowy wątek, aby nie mieszać w innych założonych przeze mnie. Chciałbym rozpocząć nawożenie w moim Iwagumi. Akwarium ma miesiąc i dojrzało. Mam dwa gatunki roślin Eleocharis parvula...

Wyświetlenia: 2698 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

• Przygotowanie wody do podmian i nawożenie po

Cześć, zwykle wodę do podmian przygotowuję tak, że do RO dolewam odpowiednio dużo mineralizatora, aby otrzymać założone przeze mnie GH i KH. Następnie podgrzewam sobie dodatkową grzałką wodę w bańkach...

Wyświetlenia: 987 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

• Problem z roślinami - nawożenie

Witam, jestem początkującym akwarystą. zawsze miałem akwaria na podłożu jałowym bez nawozów. Teraz założyłem akwarium 112l na substracie jbl aquabasis i zacząłem nawozić akwarium nawozami aqua art bez...

Wyświetlenia: 18720 | Odpowiedzi: 74 czytaj więcej...

• Nawożenie MIKRO

Mam na obecną chwilę wątpliwości jak poprawnie nawozić składnikami mikro. O ile np do żelaza, magnezu, miedzi czy manganu mam testy, o tyle np dla niklu, molibdenu, boru czy cynku (a przecież są jeszc...

Wyświetlenia: 2602 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

• Aplikacja Tropica 90 dni i nawożenie

Zainstalowałem aplikację Tropici do prowadzenia akwarium przez pierwsze 90 dni i zauważyłem ciekawą rzecz. Wcześniej zalecali start z nawożeniem dopiero od 21 dnia. W nowej wersji-już od dnia 3 (jeś...

Wyświetlenia: 976 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: Stonka361, waldimaszewski i 501 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.