Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody

Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.

Z TESTU
NO3 - 12
PO4 - 1.2

WG WODOCIĄGÓW
GH - 13
PH - 7.5
CA - 69
Mg - 18
K - 6.5
Fe - <0.02

Macro nie daję żadnego (N i P mam naturalnie w akwa), K było tyle co w kranie . Kilka dni temu zakupiłem Aquaforest K Boost bo tak właśnie pomyślałem. Po podmianie dałem 16ppm na ~55L netto i teraz codziennie 5.Tyle, że te dziury zaczęły się robić tylko na jednej gdy zacząłem regularne większe podmiany 2 tyg temu by zbić NO3 i PO4. Skarłowaciałe były ale bez dziór.

Micro - tylko przy podmianie wg zalecen aquart - 1ml na 4L podmienionej wody plus to co mam w wodociągach, prawie nic.

No i tak sobie studiuję i zacząłem miec właśnie wątpliwości czy to sam potas, który w moment zakupiłem. Pomyślałem o Fe ale jest w micro, może nie wystarczyć?

uukassiupl
Poznaje temat

A jak wygląda sytuacja z azotem i fosforem?

FoCuS_PL
Z dużym doświadczeniem

W kranie?

NO3 1
PO4 0

uukassiupl
Poznaje temat

Przy Mg=18 to potas spokojnie można dać na 30. Od jak dawna masz masz te rośliny? Może braki pojawiły się jakiś czas temu, a dopiero teraz nagle wystrzeliły oznaki niedoborów, w jak szybkim czasie te rośliny tak zmarniały? Żelaza jeśli masz 0,02, a dajesz micro zgodnie z zaleceniami, to od czasu do czasu też możesz go podlać. Zwykle jego z puli micro schodzi najwięcej, bo też się degraduje stosunkowo szybko. Ja osobiście też nie dodaję micro w nawożeniu tygodniowym, jedynie na podmienianą wodę. Jednak co jakiś czas jak w testach przed podmianką zaczyna żelazo być niewykrywalne, to podlewam samym żelazem.
Z testu wynika jasno K za mało, podnieś tak do 30 przy takim Mg, lub zjedź z tym GH jak możesz. No i tego żelaza też możesz delikatnie wkropić.
Jakie masz tam podłoże i czy dajesz CO2?

BATERIA
Aktywny użytkownik

Miasto: Poznań

Tylko jedna tak zmarniała (nie dodałem, że była piękna (wg mnie) i wybarwiona, ściąłem szczyt i posadziłem obok jak inne ale tylko 1 szt taka podziurawiona.
Bez Co2 (częste wyjazdy nie pozwalają mi na zabawy z butlą więc klikam pośrednio 2x EC zooleka), podłoże kwarcowe 1-1.6

Te parametry to z kranówki, więc wpada tyle co podmienianej wody. Ostatnia akurat 50% ale następne będą tylko 20% (lub więcej gdy no3/po4 będzie zbyt duże) więc te wartości będą mniejsze. No właśnie 3x lałem k 16, 8 i 5ppm w ciągu 3ch dni bo tak do 30 chciałem trzymać. Ustabilizuje dawkowanie.

Ogólnie Akwa od 2021 miało już mnóstwo rewolucji ale nie przez glony (choć też się zdarzało) a wyjazdy i zmiany aranżacji. Obecnie jestem na przesadzaniu Rotali z której po cięciu staram się zagęścić. I jak się uda to aby Parvula mini mi odrosła. Narazie to Heniek ciśnie (kiedyś rosło wszystko prócz niego :D)

uukassiupl
Poznaje temat

Witam,

Pojawiły mi się dziury w liściach na 2 roślinach, to chyba kryptokoryny.

Akwa 72l (4 miesiące), aktywne podłoże I żwirek) podmiany 30% co tydzień woda kranowa.

Woda:

No2 0
No3 10 - 15
Po4 0
Kh 2
Gh 11
Ph 7,5 lub 8,0 (zależy od skali dokładności)
K 3,5

Codziennie carbo (od 2 dni połowa zalecanej dawki producenta)

Czy to niedobór K? Jeśli tak to ile dziennie podawać?

Mam też kupiony fosfor który chce zacząć podawać.

Dziekuje za pomoc.
Załączniki
20240223_201518.jpg

aureum
Zainteresowany tematem

Prawdopodobnie to właśnie niedobór K. Masz go ok 3,5ppm przy GH=11
Domyślam się że nie masz testu na Ca i Mg. Ale skoro lejesz kran, to wiesz jaka jest zawartość tych pierwiastków ze strony wodociągów miejskich. Podlej K na początek śmiało do 20-25ppm. A jak podasz nam parametry z wodociągów to będziemy dalej myśleć jak zrobić ideał :)

BATERIA
Aktywny użytkownik

BATERIA napisał(a):Prawdopodobnie to właśnie niedobór K. Masz go ok 3,5ppm przy GH=11
Domyślam się że nie masz testu na Ca i Mg. Ale skoro lejesz kran, to wiesz jaka jest zawartość tych pierwiastków ze strony wodociągów miejskich. Podlej K na początek śmiało do 20-25ppm. A jak podasz nam parametry z wodociągów to będziemy dalej myśleć jak zrobić ideał :)

Hej,

Tak piszą na mojej ulicy, że jest.

A jak to się nawozi? Mam wlewać codziennie dawkę opisana z butelki?
Załączniki
Screenshot_20240225_154112_Opera.jpg

aureum
Zainteresowany tematem

Tak żeby wyszło tak jak wyżej wspomnial. A później będzie wprowadzał korekty.

Widzę że kolega chyba ze Szczecina sądząc po parametrach kranówki.

uukassiupl
Poznaje temat

Ze Szczecina, dokładnie.

Czyli podaje dzienna dawkę i za kilka dni mierzę ponownie?

aureum
Zainteresowany tematem

Ja mam te same parametry co ty tyle że fosforu mam 1-1.5, a samego K daje ~3.5ppm dziennie.

uukassiupl
Poznaje temat

@aureum, z takimi parametrami kranówki, to śmiało zacznij od K=35. Masz sporo magnezu, jednak pocieszające jest to, że masz odpowiedni stosunek Ca:Mg w kranie, ja u siebie jak korzystałem z kranu to musiałem do niego dolewać Mg dodatkowo.
Oblicz jaką dawkę obecnego nawozu K musiał byś dodać do akwarium, żeby podnieść potas do tych 35ppm. Następnie podziel to na 3 części i co dzień przez te 3dni dolewaj jedną część. Czwartego dnia zrób testy i pochwal się nimi :)

BATERIA
Aktywny użytkownik

Przy tak duzym K chyba też powinien dawać Ca i Mg dodatkowo. Zakładając np 20% podmiany jak np mam ja to z tej kranówki wpada tylko 1/5.

Czy się mylę?

uukassiupl
Poznaje temat

uukassiupl napisał(a):Przy tak duzym K chyba też powinien dawać Ca i Mg dodatkowo. Zakładając np 20% podmiany jak np mam ja to z tej kranówki wpada tylko 1/5.

Chyba nie rozumiem o co chodzi z tym że z tej kranówki wpada 1/5? Czego Ca i Mg? A dlaczego miała by wpadać 1/5 skoro nie rozcieńczasz wody z kranu wodą RO to wpada 100% stężenia substancji rozpuszczonych jakie ona w obie zawiera. A to jaką ilość tej wody dodasz to już osobna sprawa.

Nie dolewać żadnego Ca i Mg. W kranie jest już ich aż nadto. Dolać do tego K jak wspomniałem i będzie git.

BATERIA
Aktywny użytkownik

Źle się wyraziłem. Nie 1/5 ilości danego pierwiastka a 1/5 względem obj zbiornika. Zakladamy że rośliny coś tam pobierają. Przykładowo wiec gdyby jednak w całości zbiornika było 18 Mg ale rośliny by wzięły 6 to zostaje 12. Dolewając te 20% z wciąż 18 Mg rozcieńczany (mimo wszystko) z tym co jest w akwa. Wiem że by trzeba było robić testy żebym być dokładnym ale chyba jakieś założenie można przyjąć?

uukassiupl
Poznaje temat

Zakładając, że dodajemy nawóz micro w którym zazwyczaj jest też magnez i to w sporej ilości, moim zdaniem prowadząc zbiornik w stylu LT nie ma obaw o nadmierną konsumpcję Magnezu.

BATERIA
Aktywny użytkownik

Cześć,

proszę o pomoc w identyfikacji problemów z roślinami w moim akwarium. Generalnie akwarium trzyma się od jakichś 5 miesięcy całkiem nieźle, rośliny wolnorosnące prezentowały i prezentują się nieźle, Anubiasy ciągle wypuszczają nowe liście, niektóre sporadycznie kwitną. Niestety rok temu walczyłem trochę z sinicami, pomógł dopiero specjalistyczny środek na sinice (Chemiclean). Od tej pory w akwarium praktycznie nie było problemu z glonami, czasem gdzieś pojawił się lekki zielony pasek, ale na liściach Anubiasów czysto, szyby bardzo lekko pylone nalotem. Niestety inne rośliny albo nie rosną (stoją w miejscu), albo rozpadają się lub jak to aktualnie ma miejsce ich liście przebarwiają się na pomarańczowo (ciężko powiedzieć czy to nalot, może na niektórych większych liściach Anubiasów jest wyczuwalny lekki nalot, ale miękki, nie szorstki jak przy okrzemkach), a po przebarwieniu się robią się przezroczyste i odpadają.

Co ciekawe, to cały czas widać na większości roślin nowe przyrosty, walkę, ale tak jakby coś je od razu zabijało. Dodatkowo pływające Pistie sprawiają mi problemy - ich korzenie ładnie rosną, po czym pokrywają się pomarańczowym nalotem i zatrzymują wzrost, dalej niekiedy czernieją. Z kolei same rośliny, liście rosną, ale nie jakoś mega szybko jak na ten "chwast". Niekiedy kupowałem pistie i po około tygodniu liście robiły się żółte, a następnie rozpuszczały się i całe rośliny umierały.

Aktualnie nie dodaję do wody żadnych środków chemicznych typu na glony. Poniżej parametry akwarium i zdjęcia, proszę o pomoc.

Akwarium: Juwel Rio 180
Pojemność: 180 L
Oświetlenie: 2 x 18W LED, około 27-28 lm/L
Filtracja: wewnętrzny filtr Juwel, zastosowałem łącznie 4 wkłady porowate gąbki + 1 wkład z ceramiką + wata filtracyjna na górę (wata wymieniana raz na tydzień)
Podmiany wody: około 30% co 3 tygodnie, kranówka
Rośliny: jak widać na zdjęciach, na korzeniach sporo wolnorosnących, a w podłożu raczej rośliny średnio szybko rosnące
Zwięrzęta: 5 małych gurami mozaikowych, 1 większa samica prętnika karłowatego, 15 razbor espei, 7 kirysyków oraz około 10 krewetek amano
Podłoże: idąc od dołu to gruby żwirek, dalej warstwa 2-3 cm podłoża aktywnego i na górę warstwa 3 cm drobniejszego żwirku; do tego zaaplikowane ostatnio pastylki nawozowe pod korzenie, głęboko, nie było możliwości, aby coś wypłynęło
Czas świecenia: 9h (ostatnio zwiększyłem na tydzień do 10h, bo myślałem, że świeżo wsadzone rośliny szybciej rosnące będą tego wymagały, ale ostatecznie zredukowałem do 9h)
Temperatura wody: 24'C

NO2: 0
NO3: 15
PO4: 1,8
GH: 15
KH: 10
pH: 7,6

Nie mam niestety testu na potas (K), ale dawkuję go co tydzień w dawce około 3 ppm. Jeżeli chodzi o mikro, to przy podmianie wody stosuję zalecaną dawkę preparatu AquaArt Classic. Dodatkowo codziennie dozuję 2 kliknięcia Carbo.

Zdjęcia wychodzą nieco przekłamane, akwarium nie jest tak zielone. Niestety aparat dziwnie dobiera kolory, powodem może być tło typu mgła na tylnej szybie.

Tenarion
Początkujący

Witam,

Chyba popsułem akwarium

72l aktywne podłoże.

Testy wody.

Po4 0,3
K 45
No3 0
No2 0
Ph 8
Kh 2
Gh 11

Zaczely mi rozpuszczać się rośliny :(

Podawałem dziennie potasu 5ml, fosforu 3ml i 1,5ml carbo.

Przed podawaniem bylo
K 3,5
Po4 0
No3 10 do 15

Rogatek ściemniał na czubkach i przestał rosnąć, moczarka zolknie i też nie rośnie już. Kryptokoryny oprócz dziur zaczęła się rozpuszczac 😱

Jak to naprawić? Za dużo podawałem? Chciałem pozbyć się dziur i glona zielonego... :( a to no3 czemu już nie ma a było?
Załączniki
20240309_193607.jpg
20240309_193612.jpg
20240309_193619.jpg
20240309_193632.jpg

aureum
Zainteresowany tematem

No cóż , podmieniłbym na Twoim miejscu wodę, dwie duże podmiany. Kupiłbym NO3 I podał tak żeby poziom podskoczył do 5mg/L. Nie podawaj w tym momencie K i carbo - zabija biologię. Z PO4 bardzo ostrożnie , masz już poziom 0,3mg/L pomimo że aktywne ci wchłania fosfor.

Bernhard Roth
Zainteresowany tematem

Miasto: Lusówko k. Poznania

Wspieram stronę kontem Premium

Masz biale stozki czyli brak mikro jednak brak NO3 i PO4 moze blokowac wchlanianie mikro.
Zacznij podawac nawozy makro i obserwuj kilka dni. Jak szczyty sie zazielenia to OK a jak dalej jasne to zacznij podawac mikro.
Glodzisz rosliny wiec nic dziwnego ze sie rozpuszczaja a glony szleja.

marikfox
Aktywny użytkownik

Powiązane tematy

Baza wiedzy akwarystycznej

Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Użytkownicy przeglądający ten dział: konrad maciałek, kusy, Stonka361, waldimaszewski i 496 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.