Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Poskręcane młode liście, problem z identyfikacją a Ca/Mg



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Proszę o poradę w identyfikacji niedoboru, lub blokady.
Poskręcane liście występują w zbiorniku tylko na Alternanthera Reineckii.
Na pierwszy rzut oka - coś z Ca/Mg/K , ale tu nie powinno być problemu, od dłuższego czasu jest 55/15/15.
Pozostałe parametry
No3 5
Po4 0,4
Kh 3
Gh 11
Ph ok 6,8
Mikro podaje bardzo mało, wydaje mi się że przy każdym podaniu nasilają się problemy z nitkami.

Jeśli by szukać problemu w Ca/Mg/K to tu jest sprawa dziwna.
Od startu w marcu lalem kran:RO 1:3, miałem Ca:Mg 70:6, dodawałem Mg do ok 15. Od czerwca przeszedłem na RO mineralizowane na Ca: Mg 25:6, i pomimo cotygodniowych podmian, obecne poziomy są takie jakie są i nie spadają. Wyglada jak by coś zatwardzalo wodę ale nie mam pomysłu co - podłoże jałowe Dennerle, dużo skał Dragon Stone, sprawdzane octem.
Załączniki
42043A73-94E9-4B93-9BE1-73F203244F12.jpeg
A5CBD89F-2DA8-4052-9D57-49EFFD9DCB5B.jpeg

rekordarek
Początkujący

Posty: 40
Dołączył: 10 kwi 2021, 14:55

Mówisz, że obstawiasz problem z Ca/Mg/K - może tak być, bo trzymasz potas na równi z magnezem. Przy mg 15, potas na 30. Chyba że Potas idzie wyżej niż wapń, to co innego - ale nie niżej niż magnez. To jest jedna sprawa a teraz druga: Alternathera lubi sobie coś opędzlować z podłoża, więc zanim zmienisz fundamentalne parametry zbiornika, wsuń pod nią jakieś kapsuły. Octem to sobie możesz sprawdzać ;) Każda skała zmieni parametry wody - dragony śladowo podniosą KH, ale mogą też delikatnie wpływać na GH (niektóre egzemplarze nie są jednolite). Inna możliwa przyczyna, to akwarysta, który nieprawidłowo wykonuje testy, lub ma zwietrzały (niekoniecznie przeterminowany) odczynnik Mg ;) Poza tym - jakiego mineralizatora używasz? Niektóre trzeba bardzo solidnie wstrząsnąć przed podaniem (telepać nawet 60 sekund bez przerwy). Po co mineralizujesz na GH 11??? 7/8 w zupełności wystarczy, skoro już chcesz bardziej "twardą" wodę. Przy twoim GH, książkowe wartości Ca/Mg to kolejno: 56,7 oraz 14,18.

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

#AquaMolitor ma rację zacznij od kapsułek pod rośliny i zacząco zacznij podnosić potas. Przy podnoszeniu potasu uważaj z żelazem, ja bym nawet posunął się do tego aby relatywnie obniżać Fe w czasie podnoszenia K.

Wysłane z SM-A600FN przy użyciu aplikacji mobilnej roslinyakwariowe.pl
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

AquaMolitor napisał(a):Mówisz, że obstawiasz problem z Ca/Mg/K - może tak być, bo trzymasz potas na równi z magnezem. Przy mg 15, potas na 30. Chyba że Potas idzie wyżej niż wapń, to co innego - ale nie niżej niż magnez. To jest jedna sprawa a teraz druga: Alternathera lubi sobie coś opędzlować z podłoża, więc zanim zmienisz fundamentalne parametry zbiornika, wsuń pod nią jakieś kapsuły. Octem to sobie możesz sprawdzać ;) Każda skała zmieni parametry wody - dragony śladowo podniosą KH, ale mogą też delikatnie wpływać na GH (niektóre egzemplarze nie są jednolite). Inna możliwa przyczyna, to akwarysta, który nieprawidłowo wykonuje testy, lub ma zwietrzały (niekoniecznie przeterminowany) odczynnik Mg ;) Poza tym - jakiego mineralizatora używasz? Niektóre trzeba bardzo solidnie wstrząsnąć przed podaniem (telepać nawet 60 sekund bez przerwy). Po co mineralizujesz na GH 11??? 7/8 w zupełności wystarczy, skoro już chcesz bardziej "twardą" wodę. Przy twoim GH, książkowe wartości Ca/Mg to kolejno: 56,7 oraz 14,18.


Pod żwirem mam substrat podżwirowy , akwarium zalane w marcu wiec powinien być jeszcze aktywny… ale kapsułki spróbuje , dzięki.
Nieprawidłowo wykonane testy raczej bym odrzucił , akwarystyką zajmuje się z przerwami już kilkanaście lat, mnie więcej wiem jak się je wykonuje :wink:
Testy gh/kh i Ca/Mg pokazują takie same wartości gh wiec tu powinno się zgadzać.

Mineralizator mam w proszku, i dobrze go mieszam przed wlaniem. A po co mineralizuję na gh 11? Odpowiedz jest prosta - ja tego nie robię :lol: mineralizator jest na gh=6 kh=0 i dlatego nie rozumiem co się dzieje w zbiorniku z twardością.
Masz jakiś pomysł ?
Chyba ze mineralizator jest skopany, przekonam się jak zmienię…

rekordarek
Początkujący

Posty: 40
Dołączył: 10 kwi 2021, 14:55

Daj mniej mineralizatora i sprawdź. Nie wiem jaki i ile nasz tego substratu, ale po pół roku jest szansa, że już niewiele oddaje. Weźmy np. taką ziemie naładowaną nawozami. W LT pociągnie długo, ale jak zapniesz światło i gaz…

KH masz zapewne z dragonów. Zapewne, bo nie opisałeś akwarium regulaminowo (a szkoda) i nie mamy pełnego obrazu sytuacji. Nie wiemy na przykład nadal jakiego mineralizatora używasz. Wiemy że w proszku…Nie znamy podłoża ani mediów filtracyjnych. Czasem kompletny opis akwa nie wnosi wiele nowego, ale zdarzały się tutaj sytuacje, że jeden szczegół (np. umieszczenie kubła obok akwarium zamiast pod), nie tylko zmieniał wszystko, ale także sprawił, że wielostronicowe dyskusje okazały się bezsensowne.


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

AquaMolitor napisał(a):nie opisałeś akwarium regulaminowo (a szkoda)


Już się poprawiam, wklejam całą litanię :wink:
Zdjęcie poglądowe, nie zwracajcie uwagi na usyfioną szybę :mrgreen:
Skimmer jest tu chwilowo.

1. Akwarium 80x40x40
2. Oświetlenie Chihiros RGB A601 plus 48W, 6,5h , 6500K, na 65% mocy.
3. Podłoże substrat podżwirowy Tropica, żwirek neutralny Dennerle Crystal Quartz
4. Co2 butla , ok 2b/sek, 24h, dyfuzor NEO, poziom co2 ok 14.
5. Filtr tetra Ex800plus
6. wkłady filtracyjne - gąbki firmowe 2,5 kosza , Eheim Substrat Pro 0,5 kosza, Matrix 1 kosz. Fluval węgiel aktywny jeden woreczek
7. Temperatura wody 24st
9. Parametry chemiczne wody
- twardość ogólna GH 11
- twardość węglanowa KH 3
- pH wody 6,8
- poziom NO3 5
- poziom PO4 0,4
- poziom CO2 14, kolor jasnozielony
- poziom NO2 0
- poziom Fe —-
- poziom Mg 15
- poziom K 15
10. Nawozy - Growise K, Makro, mikro. QualDrop Carbo, dodatkowo KH2PO4.
11. Woda RO plus mineralizator Biały v6 (gh 6, kh 0 )
13. Podmiany regularnie co tydzień, 30 Litrow
14. korzenie i kamienie - duza ilosc Dragon Stone, jeden korzen mangrowca, dwa małe spider wood
15. Naruszanie podłoża tylko przy odmulaniu
16. Preparaty antyglonowe - kuracja Femanga Stop General
17. Brak uzycia lekarstw
18. Nie używam lampy UV
19. Karmienie ok 5 razy na tydzień, całość pożywienia zjadana
20. Obsada 5 krewetek Amano, 5 otosków i „niedobitki” po awarii co2 :( - jeden neon czerwony i dwa gupiki.
21. Zbiornik funkcjonuje od marca.
Załączniki
B25043C5-F5DA-4A1F-A60D-B1103ED623F2.jpeg

rekordarek
Początkujący

Posty: 40
Dołączył: 10 kwi 2021, 14:55

To jest mineralizator dla krewetek. Zawiera chlorek sodu (w większej ilości niekorzystny dla roślin) u Ciebie może być już kumulacja od marca. Może innym roślinom nie przeszkadza tak bardzo, jak alternatherze. Jest też wysoko skoncentrowany i łatwo z nim przesadzić. Jak odliczasz właściwą dawkę? Masz wagę? Zaproponowałbym mineralizator zawierający tylko wapń i magnez. Qualdrop? Poza tym utrzymuję tezę o potasie (jak zmienisz mineralizator i zaczniesz dozować na GH 6, trzeba także dostosować potas do magnezu) i kapsułach nawozowych.


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23

Dzięki za wskazówki.
Fakt, mineralizator byl kupowany pod krewetki, ale nie spodziewalem sie ze moze nie do konca pasowac pod taki zbiornik. Producent zalecał zmieszanie całej porcji w 500ml wody, i z tego roztworu dozuję. Zdaje sobie sprawę że przy takiej zawiesinie, margines błędu może być dość duży, nawet przy dobrym zmieszaniu…
Zrobię jak proponujesz.

rekordarek
Początkujący

Posty: 40
Dołączył: 10 kwi 2021, 14:55

Ok. Daj znać za 2-3 tygodnie czy pomogło.


Wysłane z iPhone za pomocą Akwarium

Avatar użytkownika
AquaMolitor
Znający temat

Posty: 1608
Dołączył: 25 lis 2019, 23:23











Powiązane tematy
  • Identyfikacja niedoborów i nadmiarów na podstawie zdjęć

    Witam Od jakiegos czasu pojawiły mi sie dziury na roslinkach akwarium 76 litrow swiatło 20 wat jarzeniowka(6500lumenow)i dwie żarówki energoosz. (6500lm) nawozenie Tmg 9ml po podmianie wody (15 l) co ...

    Wyświetlenia: 422970 | Odpowiedzi: 1449 czytaj więcej...

  • Problem z roślinkami

    Witam Akwarium 240 lirtrow,2 filtry jbl e-1502. Oświetlenie luwela 1 x led naturę 6500K 21W, 1 x led Day 9000K 21W + sinkor wrb 6000K 40W. Podłoże zwykły żwir. Woda podmieniana co tydzień na ro w ilo...

    Wyświetlenia: 843 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Problem z roślinami - nawożenie

    Witam, jestem początkującym akwarystą. zawsze miałem akwaria na podłożu jałowym bez nawozów. Teraz założyłem akwarium 112l na substracie jbl aquabasis i zacząłem nawozić akwarium nawozami aqua art bez...

    Wyświetlenia: 18447 | Odpowiedzi: 74 czytaj więcej...

  • Skręcone liście ludwigi

    Może ktoś spotkał się z problemem skręconych liści poniżej stożka wzrostu (sam stożek jest zdrowy). Pacjent: ludwigia rubin red. Parametry: GH:9-10 KH:4 K:25-28 P:0.25 NO3:2-5 Fe:0.1 Ca:45 Mg:18 C...

    Wyświetlenia: 1319 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Problem z roślinkami pojawiają się dziury

    Witam ! Posadziłem roślinki i po tygodniu ,czyli dziś zauważyłem dziury na liściach nie wiem jakie jest pH wody ,wodę podmieniam co tydzień ,prosto z kranu , nie wiem co już robić żeby ładnie rosło ma...

    Wyświetlenia: 3378 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Problem z ustaleniem dawki azotu

    Akwarium: 25l Oświetlenie: 10W Aquael LED Podłoże: ziemia, glina, torf i na to 3cm żwiru Filtracja: kaskada CO2: 1 bąbel na 5 sekund, drabinka jbl Nawożenie: 5 ml Nitro easylife, 2...

    Wyświetlenia: 1920 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Białe liście i nitki

    Witam. Zbiornik na 2 tygodnie w zasadzie od kilku dni zacząłem zauważać białe i przezroczyste listki na początku na Monte Carlo , teraz również na innych roślinach którym towarzyszy białe nitki . Nie...

    Wyświetlenia: 2819 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Duży problem z roślinami w low-tech

    Cześć! Zarejestrowałem się na tym forum aby poprosić Was o poradę w ustabilizowaniu mojego akwarium. Nie mogę sobie z tym poradzić od dłuższego czasu ani nawet ustalić czy chodzi o mikro/makro oraz mo...

    Wyświetlenia: 4477 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Problem z nawozeniem

    Witam wszystkich. Mam problem z nawozami. Dużo czytałem ale widać nadal sobie nie radzę. Ale od początku. Parametry Akwarium: 112l Filtr Unimax 150- gąbki, wata i dwa koszyki cemramiki. Butla Co2 ...

    Wyświetlenia: 14362 | Odpowiedzi: 84 czytaj więcej...

  • Bardzo wysokie NO3, problem.

    Witam. Mam problem z bardzo wysokim poziomem NO3. Zaczęło się od tego, że u dwóch ryb zauważyłem objawy posocznicy, ten problem ogólnie jest juz zażegnany, kupilem testy paskowe, zeby skontrolować wod...

    Wyświetlenia: 1655 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: KubaGsxR i 507 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.