Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Prośba jakich bylo wiele - problem z roślinami i nawożeniem



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



bobi czyta to co chce a potem leci z teoriami...
Ma więcej światła niż piszesz i nie radzi sobie z tym stanem a Ty pchasz go na głęboką wodę w której utonie.

Avatar użytkownika
BOROTom
Znający temat

Posty: 1479
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04

Widzę, czytam uważnie. Stwierdzenie " rośliny rosły" jest tak ogólnikowe, że nie umiem się do tego odnieść. Moczarka, kabomba, rogatek czy paprotnica w słoiku też urośnie.
Akwaria widziałem, są bardzo ładne. Ile lm ma taka 1W dioda?
Nie jest żadną tajemnicą, że im większy zbiornik tym mniej światła potrzeba. Pojawia się efekt lustra. Czy aromatica jest taka wymagająca? Moim zdaniem mniej niż wynika to z opisów vs. np anubias pinto. Albo pinto jest tak kapryśne, że wybarwia się okresowo na biało.
Przedstawiłem swój pomysł na rozwiązanie problemu autora, chętnie poczytam o innych.
w życiu wina leży po dwóch stronach: żony i teściowej, w akwarium zawsze jest po mojej stronie

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

bobi200 napisał(a):Widzę, czytam uważnie. Stwierdzenie " rośliny rosły" jest tak ogólnikowe, że nie umiem się do tego odnieść. Moczarka, kabomba, rogatek czy paprotnica w słoiku też urośnie.
Akwaria widziałem, są bardzo ładne. Ile lm ma taka 1W dioda?
Nie jest żadną tajemnicą, że im większy zbiornik tym mniej światła potrzeba. Pojawia się efekt lustra. Czy aromatica jest taka wymagająca? Moim zdaniem mniej niż wynika to z opisów vs. np anubias pinto. Albo pinto jest tak kapryśne, że wybarwia się okresowo na biało.
Przedstawiłem swój pomysł na rozwiązanie problemu autora, chętnie poczytam o innych.
W ledach mam mniej lumenów niż on w swojej lampie ledowej..
Ja mam 2*30 wat
On 2*36 wat
Nie ma żadnych wymagających roślin, podmienia niewiele wody.Po co ma pchać się w światło, codzienne lanie nawozów, duże podmiany ??
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

A co z brunatnicami? Otoski?Może prościej zrobić restart z odpowiednim doborem roślin niż to wyprowadzać na prostą?
w życiu wina leży po dwóch stronach: żony i teściowej, w akwarium zawsze jest po mojej stronie

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

uff ale sie porobilo ;)

tak, kiedys wszystko mi roslo, mam teraz 2x36W swietlowki Aqurelle Philips 850 (o ile dobrze pamietam bo teraz nie mam jak sprawdzic). + LEdowa rure.

Tak, mam dziury - wieczorem postaram sie podeslac zdjecia lisci. Dzieje sie to na starszych lisciach.

Ja nie aspiruje na nic wiecej niz LT.

O co chodzi z Ca i Mg?

Leje "kraniczanke" krakowska, podobno najlepsza w Krakowie. Staram sie zeby woda odstała sie co najmniej 12h przed wlaniem do akwarium. Jak Wy to robicie? skoro mam podmieniac 50 litrow? nie mam w bloku miejsca na 3 wiadra 20l ani tym bardziej na filtr RO ...

Jak akwarium nie zacznie byc "zielone i ładne" - tak mówi żona - to po tych kilku latach przez ktore je mialem, bede musial je zlikwidowac.

Pozdrawiam
Slawek

slv_slv
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 24 wrz 2019, 20:01

Dziury mogą świadczyć o niedoborach potasu.
Ca to wapń Mg to magnez ich nadmiar również może powodować blokady.Nie słuchaj rad o świetle i co2.Zbadaj ilości tych pierwiastków.

Avatar użytkownika
BOROTom
Znający temat

Posty: 1479
Dołączył: 13 mar 2015, 17:04

Nie czekaj żadnych 12 godzin. Ilości, które lejesz nie zaszkodzą wlane od razu.
Podmiany musisz robić większe, na roślinach masz krasnorosty a to świadczy o zbyt małych podmianach, brudnym dawno nie czyszczonym filtrze.
Jeżeli masz dziury to jak najbardziej podawaj K.
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

Raport z pola walki:

1. wymienilem 60l wody
2. swiatlo zostawiam bez zmian, ma byc LT i jest LT.
3. filtr Fluval 206 czyscilem tydzien temu, ale przyznaje ze czyszcze raz na miesiac albo i zadziej jak zapomne.
W filtrze mam gabki (niedawno kupione) oraz ceramike. Nic wiecej. Czy to wystarczy
4. Jestem laikiem, dla mnie roslinki to roslinki. Nie znam ich nazw. Wiec moje opisy sa lakoniczne nie to co Wasze. Dziury w lisciach zauwazylem przede wszystkim na:
2019-10-17 18.51.33.jpg
Lisc 1
(3.02 MiB) Pobrane 1828 razy

2019-10-17 18.51.15.jpg
Lisc 2
(3.62 MiB) Pobrane 1828 razy

5. zauwazylem jakis czas temu ze myszle slimakow (helenek i tych duzych) maja dziwne kolory na czubkach.
Czy ma to zwiazek z problemem z Ca? Czy to cos innego?
Mialem 5 tych duzych, ale w ostatnich tygodniach widze 2 puste muszle, byc moze to sprawka helenek... one potrafia rozprawic sie z nimi.
2019-10-17 19.17.10.jpg
slimak2
(3.95 MiB) Pobrane 1828 razy

2019-10-17 19.15.39.jpg
slimak1
(3.39 MiB) Pobrane 1828 razy


Prosze o komentarz.

Pozdrawiam
SLawek

slv_slv
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 24 wrz 2019, 20:01

Witam ponownie

Raport NO3 - jest 10 lub ciut mniej, wciaz nie zauwazylem zeby rosliny jakos zaczely rosnac. Nie bąbelkują również.
Nie mam testów Ca ani Mg wiec pozostaje cierpliwosc ze w koncu sie odblokuja.

Podmieniam wode dalej.

Pozdrawiam
Slawek

slv_slv
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 24 wrz 2019, 20:01

slv_slv napisał(a):Witam ponownie

Raport NO3 - jest 10 lub ciut mniej, wciaz nie zauwazylem zeby rosliny jakos zaczely rosnac. Nie bąbelkują również.
Nie mam testów Ca ani Mg wiec pozostaje cierpliwosc ze w koncu sie odblokuja.

Podmieniam wode dalej.

Pozdrawiam
Slawek
Przecież chcesz LT.
Tam wszystko dzieje się powoli, nie ma żadnego bąbelkowania roślin...
Sprawdź czy Twój doradca posiada zbiornik ,który Ci odpowiada...w innym przypadku uważaj na glony...

gazownik
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3355
Dołączył: 24 kwi 2010, 08:13

hmmm wydawalo mi sie ze po tak duzych podmianach widzialem czasem bąbelkowanie ... chyba ze mi sie to wydawało.

Ktos cos podpowie co z moimi slimakami? dlaczego takie muszle maja?

slv_slv
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 24 wrz 2019, 20:01

Czubek muszli to stara muszla zwykle gromadza się tam glony lub widać uszkodzenia mechaniczne. Muszla rośnie przy ślimaku i tam najczęściej braki się objawiają Ca.
Nie znam się, więc się wypowiem.

Avatar użytkownika
zmijka85
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2391
Dołączył: 03 kwi 2016, 22:11
Miasto: Rzeszów











Powiązane tematy
  • Nakierowanie z nawożeniem - po kolei

    Od początku, Mam w kranie NO3 1 PO4 0 K 6.5 Ca 69 Mg 18 W akwarium NO3 12 PO4 1.2 Biorę pod uwagę zależności: N:P:K 12:1.2:24 (upraszczając azot do NO3 nie jako samo N i to samo z fosforem) Ca...

    Wyświetlenia: 614 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Problem z roślinkami

    Witam Akwarium 240 lirtrow,2 filtry jbl e-1502. Oświetlenie luwela 1 x led naturę 6500K 21W, 1 x led Day 9000K 21W + sinkor wrb 6000K 40W. Podłoże zwykły żwir. Woda podmieniana co tydzień na ro w ilo...

    Wyświetlenia: 932 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Problem z roślinami - nawożenie

    Witam, jestem początkującym akwarystą. zawsze miałem akwaria na podłożu jałowym bez nawozów. Teraz założyłem akwarium 112l na substracie jbl aquabasis i zacząłem nawozić akwarium nawozami aqua art bez...

    Wyświetlenia: 18763 | Odpowiedzi: 74 czytaj więcej...

  • Prośba o pomoc w ustaleniu nawożenia

    Cześć wszystkim. Proszę o pomoc w dobraniu właściwych dawek nawozów. Przegapiłem pojawienie się niedoborów i trochę się nakomplikowało w zbiorniku. Akwarium: 130x60x65cm ok. 400l netto. Oświetlenie:...

    Wyświetlenia: 1744 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Rośliny stanęły problemy z nawożeniem

    Akwarium 1,5 roku na ziemi ogrodowej 204 l, filtracja prefiltr z wkładem z włókniny, za nim JBL 1502 za nim filtr do wody gdzie rozpuszczam CO2 z butli około 2bąble/s Oświetlenie CHIHIROS LED PLUS RGB...

    Wyświetlenia: 840 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Problemy z nawożeniem

    Witajcie. Moje dotychczasowe nawożenie akwarium było dość nieregularne, na oko, bez magnezu, z niestabilną bimbrownią. Te czynniki wpłynęły zapewnie na kondycję niektórych roślin, jak np ciemne igiełk...

    Wyświetlenia: 1055 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Problem z roślinkami pojawiają się dziury

    Witam ! Posadziłem roślinki i po tygodniu ,czyli dziś zauważyłem dziury na liściach nie wiem jakie jest pH wody ,wodę podmieniam co tydzień ,prosto z kranu , nie wiem co już robić żeby ładnie rosło ma...

    Wyświetlenia: 3546 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Poskręcane młode liście, problem z identyfikacją a Ca/Mg

    Proszę o poradę w identyfikacji niedoboru, lub blokady. Poskręcane liście występują w zbiorniku tylko na Alternanthera Reineckii. Na pierwszy rzut oka - coś z Ca/Mg/K , ale tu nie powinno być problemu...

    Wyświetlenia: 1976 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Problem z ustaleniem dawki azotu

    Akwarium: 25l Oświetlenie: 10W Aquael LED Podłoże: ziemia, glina, torf i na to 3cm żwiru Filtracja: kaskada CO2: 1 bąbel na 5 sekund, drabinka jbl Nawożenie: 5 ml Nitro easylife, 2...

    Wyświetlenia: 1942 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Prośba o identyfikacje problemu

    Witam wszytskich po dłuższej przerwie! Jest światełko w tunelu ze z powrotem wrócę do ulubionego hobby :D Piszę od razu z problemem :? Próbuję wyciągnąć jeden zbiornik na prostą i szło bardzo dobrze...

    Wyświetlenia: 4178 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 305 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.