Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Potas jest, ale jakby go nie było! Co jest nie tak? Zagadka!



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Szybki opis baniaka:
180l brutto-140l netto.
Filtracja zew.: Tetra EX700 biologiczny (900l/h)+Ehaeim 2210 classic mechaniczny (300l/h).
Fitracja wew.i też dyfuzor(CO2 Energy Mixer Ferplast rozprowadza CO2 z butli wysokocisnieniowej).
Podawanie CO2 sterowane kompem przez 24h/dobe.
Swiatło: Razor Maxspect. 160w (swieci na 70% (zwiekszylem na 75%), 12h z tego 2h tryb zmierzch-swit)
Podłoże:Na wierzch Manado, a pod spodem JBL AquaBasis plus.
Podmiany min. co dwa tyg. 60l=45l RO + 15l kranowka ok. 40% objetosci baniaka.
Co jakiś czas 80l=60% objetosci baniaka (60l-RO + 20l Kranowka).
Woada w kranie... jurajska..28 st. niemieckich.
W baniaku mam:
Ph: 6,6-6,7,
kH: 4
GH: 8
NO2: 0
NO3: 10
PO4:0,8-1,0
Fe: 0,3-0,4
K: 15 (przed podmiania mialem 25 ppm)
Mg: 7
Ca: 40
Temp.25-26
Nawożenie sole:
NH4NO3 bo walcze z kumulacja potasu...nie wiem czemu go rosliny nie pobierają
, a jak pobierają to maaaało...bardzo mało.
Reszta standardowe, co potrzebne do baniaka roslinnego.
Pierwszy pomysł to pewnie zły stosunek K:Ca:mg...o tym później!
ZIELSKO:
-Lobelia cardinalis
-Pogostemon Helferi(podaje kapsulki ferrka rosetta co jakis czas)
-Alternanthera reineckii "Pink"(podaje kapsulki ferrka stamina co jakis czas)
-Hygrophilia "Siamensis"
-Eleocharis
-Wąkrotka Zwyczajna
-Żabienica Blehera
-Kryptokoryna affinis
-może coś jeszce ale nie pamietam:)
OBSADA:
4x Ramirezki
17x Neon czerwony
4x Razbora klinowa
3x Kosiarka
4x Kirysek Panda
2x Zbrojnik
4x Molinezja srebrna ok.8 szt. z narubkiem mniejszym i wiekszym
4x Krewetki Amano
15x ślimak helenka(atak zatoczaków) zrobiły piękną robotę...na polu walki zostały tyklko muszeleczki zatczaków:)
Ogólnie to zielska mam na 90% powierzchni akwa (FOTO)
Problem polega na tym że, na Alternanthera reineckii,Hygrophilia "Siamensis",
szczyty lisci, a pozniej reszta blaszki liściowej zwijaja sie w dół.
Pojawia sie czarno-brązowy nalot na brzegach a pozniej na srodku liscia,przechodzacy
nekroze punktową, a na starszych liściach nekroze całkowitą i odpadają one,czasem cała łodyga z liśćmi (Helferi).
Młode liście wykazują typowy niedobór K, czyli dziurki bez istotnych zmian...(przypominam potas był na 25ppm przed podminą).
Eleocharisa wyławiam po kilkadziesiąt źdźiabełek dziennie( jest brązowo-czarny)i blady u podstawy.
Mg nie podawałem ale na stronie wodociągów w stosunku do Ca jest go mało więc powdaje teraz ok 0,6 ppm co dwa dni.
Czekam na rezultay, ale pytam doświadczonych nieco mocniej o porade;)
Moj plan:
zwiekszenie Mg do 10-12 ppm co wy na to?
Czy nadmiar potasu może powodowac na roślinach "jego brak"??
Wasze pytanie pytanie o glony...brak tych najcenniejszych:)
Wystepują u mnie zielenice punkowe i kolonijne na szybie...raz lub dwa razy na tydzien musze przetrzęć szybę frontową.
jakiś czas temu pojawiły się sinice w podłożu przy szybie( mało), traktuje je woda utlenianą w strzykawce (pomaga).
Co do wiedzy o parametrach...uzywam tylko kropelkowych JBL.
Tylko konkretne pomysły zapowadawać!
Dzieki i pozdrawiam akwa-maniaków :D
Załączniki
DSC_0232.JPG
(1.87 MiB) Pobrane 4207 razy
DSC_0243.JPG
(2.87 MiB) Pobrane 4207 razy
DSC_0244.JPG
(3.06 MiB) Pobrane 4207 razy
DSC_0235.JPG
Tak wyglądało przed problemem.
(3.29 MiB) Pobrane 4207 razy

Avatar użytkownika
forman2
Poznaje temat

Posty: 73
Dołączył: 26 sie 2016, 19:57
Miasto: Berlin

Woda Twoja wygląda wygląda mi na dość oleistą, co by wskazywało na to że przenawoziłeś.

Zawsze ja to rozumiałem w ten sposób,
System EI dozowania samych soli jest dla kogoś kto umie już wszystko i nie pogubi się z niczym. W każdym bądz razie EI jest dla tych którzy już mają swoje większe doświadczenie powiedzmy że Ei dla wytrwałych jest. Nie, ja po prostu nie rozumie jak można się bawić z solami z chyba nie za wielkim bagażem.
Potas może w manado się skumulował? No chyba że masz go z postaci która nie odpowiada Jurajskiej berlince?
NA pewno zachwiana równowaga. Mogłeś lekko ruszyć podłoże co samemu często mi się przytrafiało w trakcie podmian i to mogło być przyczyną zachwiania, nadmiaru, nieskumulowanych, przyblokowania, w konsekwencji dało to poskręcane liście.
To nie jest tak że to napewno wina potasu, nie jest to powiadziane, na skręcenie mogło nałożyć się więcej czynników, weżmy pod uwagę skumulowanie itd, często te wyliczenia obstawienie że skręcone liście to taki a taki niedobór,nadmiar,, to nie jest tak.
Trzeba patrzeć na całościowy obraz zdarzeń i poprzez to analizować co poszło nie tak.

bidzis004
Zainteresowany tematem

Posty: 167
Dołączył: 19 kwi 2006, 01:40

Co do nawozenia solami moze nie sprecyzowalem doklanie o co mi chodzilo. Z soli robie gotowe nawozy i limituje nawozenie, poprzez znane sredni pobory przez rosliny danych pierwiastkow i trzymam w ten sposob zalozone z gory stezenia. Co do wody w kranie to na stronie wodociagow sosunek Ca-Mg wynosi jakies 5:1 dlatego podejrzewam, ze za malo magnezu mam. Nie bawie sie w metody EI bo jak sam zauwazyles, to wyzsza szkola jazdy.

Avatar użytkownika
forman2
Poznaje temat

Posty: 73
Dołączył: 26 sie 2016, 19:57
Miasto: Berlin

bidzis004 napisał(a):Woda Twoja wygląda wygląda mi na dość oleistą, co by wskazywało na to że przenawoziłeś.

Mógłbyś jakoś rozwinąć temat, jak po wodzie poznać że jest przenawożone? I to ze zdjęcia!
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/200l-opti-astar-75237.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/180l-roslinne-astar-73663.html
"... pamiętaj, że założywszy akwarium, nakładasz na siebie stały obowiązek właściwej opieki nad hodowanymi zwierzętami. A to już jest sprawa kultury i wrażliwości ..."
Pozdrawiam, Andrzej

Avatar użytkownika
astar
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2143
Dołączył: 27 gru 2015, 19:05

bidzis004 napisał(a):Woda Twoja wygląda wygląda mi na dość oleistą, co by wskazywało na to że przenawoziłeś.

Zawsze ja to rozumiałem w ten sposób,
System EI dozowania samych soli jest dla kogoś kto umie już wszystko i nie pogubi się z niczym. W każdym bądz razie EI jest dla tych którzy już mają swoje większe doświadczenie powiedzmy że Ei dla wytrwałych jest. Nie, ja po prostu nie rozumie jak można się bawić z solami z chyba nie za wielkim bagażem.
Potas może w manado się skumulował? No chyba że masz go z postaci która nie odpowiada Jurajskiej berlince?
NA pewno zachwiana równowaga. Mogłeś lekko ruszyć podłoże co samemu często mi się przytrafiało w trakcie podmian i to mogło być przyczyną zachwiania, nadmiaru, nieskumulowanych, przyblokowania, w konsekwencji dało to poskręcane liście.
To nie jest tak że to napewno wina potasu, nie jest to powiadziane, na skręcenie mogło nałożyć się więcej czynników, weżmy pod uwagę skumulowanie itd, często te wyliczenia obstawienie że skręcone liście to taki a taki niedobór,nadmiar,, to nie jest tak.
Trzeba patrzeć na całościowy obraz zdarzeń i poprzez to analizować co poszło nie tak.


Przykro mi, ale ja nie rozumiem tego wywodu :P

forman2 napisał(a):Podmiany min. co dwa tyg. 60l=45l RO + 15l kranowka ok. 40% objetosci baniaka.
Co jakiś czas 80l=60% objetosci baniaka (60l-RO + 20l Kranowka).


Dlaczego co 2 tygodnie? Co to jest "co jakiś czas" ?
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika
mirek5566
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4059
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Wspieram stronę kontem Premium

Zbieram wode RO do kanistrow i z racji mojej pracy moge tak co 2tyg robic podmianki.
Czasem wiecej, bo jak mam urlop czy L4 od Pana dr. to robie wieksze pomianki. Ale standardowo to te 60 litrowe. Miem ze lepiej co tydzien, ale musialbym wiecej kranu wtedy lac tak 1/1 i GH,kH pojda w gore:/ :roll:

Avatar użytkownika
forman2
Poznaje temat

Posty: 73
Dołączył: 26 sie 2016, 19:57
Miasto: Berlin

Zrobilem 2 wieksze podmiany. Potas spadl do ok. 10 ppm, magnez podaje, teraz mam jakies 9ppm, Ca przy Kh 4 ok 40 ppm. Widze poprawe :P Nowe liscie prawidlowych rozmiarow, koloru i nie zdeformowane. Wyglada na to, ze zmierzam w dobra strone, potas zbilem, magnez podnioslem...poczekamy i zobaczymy co z tego wyjdzie. Problem byl w stosunku Ca:Mg:K. Szukam zlotego srodka dla mojego baniaka.

Avatar użytkownika
forman2
Poznaje temat

Posty: 73
Dołączył: 26 sie 2016, 19:57
Miasto: Berlin

Mam dokładnie takie same objawy u siebie, niestety prowadze akwarium narazie bez tesów i tak kombinuje troche. Tez spróbuje podnieść magzez na początek. Nawoże VIMI all in one i do tego KNO3 rozrobuone przy podmianie oraz co2 z butli i do tego w płynie.Pisz jak rozwiążesz problem tych poskręcanych lisci i brazowych brzegów :)

Avatar użytkownika
DarekSlim
Zainteresowany tematem

Posty: 259
Dołączył: 24 lis 2011, 01:14

Sadze,mysle iz uwazam, ze jestem na dobrej sciezce :) Widze roznice na nowych przyrostach. Dam znac za jakis czas co tam sie wykluje...Pozdro!

Avatar użytkownika
forman2
Poznaje temat

Posty: 73
Dołączył: 26 sie 2016, 19:57
Miasto: Berlin











Powiązane tematy
  • Czy nie mam za niskie Gh i Kh??

    Witam Posiadam roślinne akwarium 112 litrów. Rośliny to lotosy, cryptokoryny, anubiasy, dzisiaj przyjdzie żabienica i jeszcze jakaś roślina. Posiadam filtr ro. W kranie mam wode o Gh jakieś 12 i Kh j...

    Wyświetlenia: 1277 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Potas z KH Buildera czy z nawozu?

    Wystartowałem nowe akwarium na podłożu Tropica. Korzenie plus lawa więc nic nie podnosi Kh. Zawsze sugerujecie, żeby na początku nawozić potasem i tu moje pytanie. Czy może zamiast nawozić potasem, le...

    Wyświetlenia: 282 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Co to jest?

    Witam Czy ktoś się spotkał z białą pianą w wodzie z kranu po dodaniu Aquasafe od Tetry. Czy to efekt usuwania chloru z wody? Fotka trochę niewyraźna. Macie jakieś pomysły co to może być.

    Wyświetlenia: 936 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Jbl direct co2 test - nie działa

    Dzień dobry, Jakiś czas temu zakupiłem wyżej wymieniony test do bezpośredniego pomiaru co2. Nieważne czy mierze wodę z akwarium LT, wodę kranową, wodę przegotowaną, dopiero po wlaniu wielu kropel mi...

    Wyświetlenia: 478 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Potas Easy life a twardość wody

    Witam. Pytanie czy jest możliwe że Nawóz potasowy Easy-life: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/nawozenie/potas-k/nawoz-easylife-kaliumpotassium-500ml-potas-p-5914.html podnosi twardości wody (KH i G...

    Wyświetlenia: 463 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Gdzie jest moje PO4

    Witam Wszystkich. Chyba od października ubiegłego roku jestem posiadaczem 200 litrowego akwarium, chciałem aby było było roślinne i jest. Akwarystą jestem od lat , ale zawsze było to malawi. Wszystko...

    Wyświetlenia: 1631 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • PO4 nie do zbicia na podłożu Yokuchi jiban soil

    Witam forumowiczów, Jestem początkujący akwarystą, założyłem akwarium 77 l,wymiary 60x35x35, na podłożu aktywnym yokuchi jiban soil w rogu piach. Start akwarium to 2.02.2023.Zastosowany filtr to Aquae...

    Wyświetlenia: 1351 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • O twardości wody w akwarium - tego nie wiedziałeś

    Zapraszam do obejrzenia, udziału w ankiecie i dyskusji. Fajnie omówione najważniejsze kwestie związane z twardością wody. https://www.youtube.com/watch?v=kWz0O9jx33k Zapraszam do poczytania artyku...

    Wyświetlenia: 1247 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Potas bez podnoszenia ph

    Panowie, czy możecie wskazać mi sól potasową, która nie podnosi ph? Ewentualnie wskazać nawóz potasowy zawierający taki związek potasu? Qualdrop (mój ulubiony) niestety ph dźwiga. Wiem że jest ADA neu...

    Wyświetlenia: 2651 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Sole Potas

    Witam, mam taki problem a raczej pytanie do bardziej zaawansowanych Mam trochę niedoborów potasu ( generalnie nawóz z akwarium-net się skończył. I teraz pytanie czy mogę poprostu kupić sole k2s04 i...

    Wyświetlenia: 3739 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 333 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.