Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Rośliny


Hemianthus callitrichoides - wybrzuszanie się heńka małego



Biologia roślin i problemy z konkretnymi gatunkami roślin.



Witam.

Mam w akwarium jako dywan heńka małego... rośnie pięknie, ale po czasie zaczął się wybrzuszać, tzn zrobił się zbyt gęsty i zaczęła się robić górka z heńka.. coraz wyższa i wyższa, a korzenie nie sięgały podłoża. Załączam zdjęcie żeby pokazać mniej więcej o co chodzi.. zdjęcia z dużą górką nie mam, bo nie zrobiłem a później cały trawnik się oderwał od dna.
Z drugiej strony akwa miałem drugi trawnik.. jeśli próbowałem ściąć wierzchołek górki, to system korzeniowy splątany się rozczłonkował i dzień po dniu zaczęły odrywać się nowe kawałki aż się zrobiła wielka dziura w trawniku.

Jak sobie radzicie z tym problemem?

Pozdrawiam.
Załączniki
heniek.jpg
(2.03 MiB) Pobrane 1832 razy

Zeman
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 28 lis 2015, 17:41

Ja robiłem z zaizolowanego drutu kotwice [taka litera U z wydłużonymi ramionami] i ją wbijałem - po tygodniu zarastała i nie było jej widać - trzeba mieć jednak do tego kilka cm warstwę podłoża...

Żeby uniknąc takich sytuacji należy MOCNO ciąć heńka nawet jeśli po cięciu nie będzie wyglądał super estetycznie - zobacz na Youtube jak to robią najlepsi ;)

Avatar użytkownika
ArturI
Zaawansowany użytkownik

Posty: 967
Dołączył: 14 sty 2013, 23:03
Miasto: Cegłów

Sam uprawiam małego heńka i mam te same problemy rośnie jak szalony dopóki ma miejsce na dnie później się spiętrza i odrywa. Tak naprawdę jest to bardzo trudna roślina w uprawie i często zastępuje się ją micranthemum monte carlo, które lepiej trzyma się podłoża (ma bardziej rozwinięty system korzeniowy). Widziałem patenty z przerzedzaniem, czyli co jakiś czas wyrywa się takie dziury w trawniku, żeby mógł sobie rosnąć (dużo z tym roboty niestety). ADA na swoich filmach poleca umieszczać go punktowo pomiędzy innymi roślinami, które będą go trzymały. Zamiast stosować kotwic z drutu można posadzić glosię i ona posłuży nam za zszywacz naturalny :)

Avatar użytkownika
maciej87
Poznaje temat

Posty: 53
Dołączył: 08 lut 2015, 23:33

Dziękuję za pomysły :)

Przerzedzanie to chyba kupa roboty, bo trzeba co mały kawałeczek usunąć niewielką ilość, pewnie też mie łatwe bo to wszystko jest splątane..
Skoble - a nie rdzewieją?
Pomysł z roślinkami też ciekawy, na to nie wpadłbym, tyle że to już przestaje być dywan..
A co myślicie o takiej siatce po cebuli z tesco (zastosowałem siatkę przy utricularii graminifolii)
Przy trawce się jak narazie sprawdza, choć mam krótko, ale przy heńku - mam wątpliwości - wystarczy, że się spiętrzy ponad siatką i wtedy siatka nic nie da.. co myślicie?
Załączniki
DSC_0622.JPG
(228.72 KiB) Pobrane 1711 razy

Zeman
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 28 lis 2015, 17:41

Nawet nie wkładaj wykałaczek bo koniec z Heńkiem. Ja miałem tak u siebie z Monte Carlo... Całe zgniło. A ta siatka to taki sobie pomysł. Bo jak się wplącze Heniek to całego wyrwiesz ;)

Avatar użytkownika
Baartuss
Zaawansowany użytkownik

Posty: 992
Dołączył: 12 lip 2015, 20:15
Miasto: Lublin

Kamyczki jaka gradacja? Podłoże kompletnie nie pod trawnik.... Powinno być 1-3mm.

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

No tak, u mnie granulacja tak na oko 4-6mm, pod spodem jakieś tam niemieckie podłoże akwarystyczne do roślin zmieszane 50/50% z gliną, że tak powiem. Też się zastanawiałem czy to może być problemem.

Zeman
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 28 lis 2015, 17:41

maciej87 napisał(a):ADA na swoich filmach poleca umieszczać go punktowo pomiędzy innymi roślinami, które będą go trzymały. Zamiast stosować kotwic z drutu można posadzić glosię i ona posłuży nam za zszywacz naturalny :)


Cenna wskazówka, u siebie w starej aranżacji posadziłem miejscami eleocharisa parvule między hemianthusa i nie było żadnego wypiętrzania się a i efekt był ciekawy.

Avatar użytkownika
dogepl
Poznaje temat

Posty: 128
Dołączył: 15 lut 2014, 16:38

Takie moje obserwacje po dłuższym czasie, może się jakiemuś czytającemu przyda:

O Heńku za dużo nie napiszę, mam go mało i się już ie rozrasta jak dzikie, więc nie mam problemu z piętrzeniem, natomiast utrzymuje się stale na takim samym poziomie.

Utricularia graminifolia.. tu miałem przejścia z tą rośliną. Zawsze brałem z in-vitro...

- wykałaczka - nie zdaje egzaminu ani taka świeża pływająca po powierzchni ani nasiąknięta... roślina i tak się odrywała. Być może przy grubym podłożu jakby tak całą wykałaczkę wsunąć to może by było inaczej.

- siatka po cebuli - zdaje egzamin, chyba najlepiej, jednak trochę na początku ciężko przytwierdzić tę siatkę do podłoża. Ja to robiłem na skoble. Jeśli są ryby kopiące w podłożu to chyba tylko siatka. Wada - dopóki całkowicie nie zarośnie to widać tę siatkę.

- skoble - przytwierdzanie kępki na skobel. Też dobrze się sprawdza. Skobel szybko zarasta i go po kilku tygodniach nie widać. Skoble, żeby się lepiej trzymały dna, wyginam na kształt dużej litery omega.

- granulacja podłoża - tutaj duża przyczyna niepowodzeń.. jakbym nie kombinował, to przy dużej granulacji żwirku roślina się nie przyjmowała.. Dopiero jak usunąłem całkowicie żwirek na części podłoża gdzie miała być utricularia (pozostała odsłonięta ziemia akwarystyczna z gliną), zaczęła się przyjmować i ukorzeniać.

- kępki - jak porcję invitro podzieliłem na 8 części, to miałem średnie efekty. Lepsza strategoa wedle mojego doświadczenia, to podzielić porcję na kilkadziesiąt części takich faktycznie wąskich i sadzić je bardzo gęsto obok siebie.. wtedy szybko kępki się połączą puszczając boczne pędy i szybko dojdzie do złączenia się tych malutkich kępek.

Ostatnio posadzona utricularia z wykorzystaniem skobli rosła wyśmienicie, dopóki nie wyjechałem na 2 tygodnie... po powrocie jakby przestała tak rosnąć. Być może brak wymiany wody przez te 2 tyg. zadziałał.

Akwarium:
45L, podłoże ziemia akwarystyczna nie pamiętam jaka + glina ze sklepu wędkarskiego + żwirek sporej granulacji, ryby: 2 glonojady + kilka neonków, masa krewetek niebieskich, oświetlenie na 3 żarówki ledowe ok 10W każda: 6500K, 2700K, 6500K. Woda z kranu (Warszawa), brak dodatkowego nawożenia.

Zeman
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 28 lis 2015, 17:41

Testował ktoś siatkę do mchów skoro ta od cebuli się nie nadaje?

piotrasta
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 15 mar 2015, 02:42

Podłoże jest za grube ale myślę że tu jest problem w przycinaniu jest za wysoki ja przycinac co tydzień i nie mam takich problemów idzie w korzenie

mirekasia
Poznaje temat

Posty: 67
Dołączył: 23 paź 2015, 11:50

Tutaj nie ma żadnego problemu, henryk rośnie normalnie tylko trzeba go często przycinać. Jak chcesz pod linijkę to przy każdej podmianie delikatnie przycinaj powierzchownie, jednak to nie wygląda naturalnie jak jest równiutki dywan z heńka.

Popatrz na filmy ADA, szczególnie te starsze jak wygląda u nich dywan na pierwszym planie. Prawie zawsze jest poprzerastany z glośką, eleocharisem itp. i jest nierówny, przez to wygląda naturalnie.

Avatar użytkownika
Rfck
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4997
Dołączył: 24 mar 2010, 23:34











Powiązane tematy
  • Wywijające się listki ludwigi meta

    Witam czego to mogąbyc niedobory u ludwigi meta wywijają się listki do dołu.parametry wody to PH-6,2 GH-6,3 KH-4 CO2-38 PO4-0,50 NO3-10-20 CA-30 MG-9 K-25 Testy kropelkowe Zooleka Z góry dzięki za po...

    Wyświetlenia: 784 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Czy Epipremnum złociste nadaje się do akwarium?

    Witam. Czy liscie i łodyga Epipremnum złociste może być trzymana w całości w akwarium? 3 tygodnie temu jedną galazkę włożyłam do akwarium aby puściła korzenie, ale często wpada do wody i ryby mają kon...

    Wyświetlenia: 488 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Utricularia graminifolia - jak się pozbyć

    Cześć, mam pytanie czy ktoś może miał taki problem że Utricularia graminifolia wszystko zarastała. Mam jej dość nie mogę kontrolować roślin w akwarium przez ten chwast. Czy może ktoś wie jak się skut...

    Wyświetlenia: 475 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Micranthemum Monte Carlo czy Hemianthus Cuba

    Cześć, która z wyżej wymienionych roślinek sprawdzi się lepiej w takich warunkach?: -35x35x40, 49l brutto, ok.38l netto, -oświetlenie chihros wrgb 2 slim 30, 31,5lumena/l netto, 0,6w/l netto, -co2, -z...

    Wyświetlenia: 918 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Co się dzieje z roślinkami?

    Witam mam problem z roślinkami. Robią się nie ładne, chociaż młode które wyrastają są ładnie zielone. Rosną w miarę szybko. Nie znam parametrów wody.

    Wyświetlenia: 1155 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Płożące się rotale - przyczyny i co na to poradzić

    Mam problem z płożącymi się rotalami, dodatkowo pojawiły im się korzenie z łodyg, oraz pąki w międzywięźlach. Wcześniej rosły w miarę pionowo, przestały po zmianach: -zmiana oświetlenia na Chihiros ...

    Wyświetlenia: 619 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Hygrophila Corymbosa, zwijaja sie liscie

    Witam,zbiornik założyłem około 2 miesięcy temu, co2 ,4 belki świetlne 2x sunny i dwa razy plant każda po 14W. Aktywne podłoże, świece po 9h. Gh 8, kh 3, ph 6.8, azot około 10, CA 70,Mg 9, Fe lekko wyk...

    Wyświetlenia: 2930 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • Niskie KH i rozpuszczające się rośliny

    Witam. Dwa tygodnie temu założyłam akwarium na podłożu aktywnym platinum soil normal i zalałam je wodą RO z mineralizatorem growise KH =3-4 GH= 6-7. Oświetlenie to 2× aquael retrofit sunny i 1× plant....

    Wyświetlenia: 3385 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Płożące się rosliny

    Cześć. Płożące się rośliny to znaczy za dużo światła czy za długo światła. Rośliny to hygrophila diffornise, hygrophila polysperma, moczarka kanadyjska, cabomba. Rośliny nie idą w górę tylko rosną na ...

    Wyświetlenia: 2753 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Rośliny się rozpuszczają

    Witam serdecznie, toczyłem walkę z glonami (długie nitki), podałem co w ilości 3x więcej niż zaleca producent, na drugi dzień ponownie. Po tym glony prawie w całości ustąpiły, ale rośliny zaczęły się ...

    Wyświetlenia: 1326 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 180 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.