Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Rośliny


Bucephalandra - Majestatyczna roślina z Borneo



Biologia roślin i problemy z konkretnymi gatunkami roślin.



Przedstawiam mój artykuł przygotowany dla pewnego magazynu akwarystycznego. Artykuł traktuje o Bucephalandrach, warunkach ich uprawy, środowisku naturalnym oraz innych ciekawostkach z mojego doświadczenia oraz wiedzy jaką nabyłem podczas kilkuletniej uprawy tych pięknych roślin. Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa, można je znaleźć również w galerii flickr: http://portfotolio.net/62693539@N07

W wyglądzie trochę jak Anubiasy i trochę jak Cryptocoryny. Gdy po raz pierwszy je ujrzano zostały porównane do Cryptocoryny. Szczupłe, często oliwkowe liście bardzo ja przypominały. Ale pełzające kłącza i chwytne korzenie pasowały bardziej do Anubiasa. Bucephalandry, bo o nich mowa, to wspaniałe i jeszcze stosunkowo trudno dostępne rośliny, które podbijają serca akwarystów na całym świecie za sprawą swojego majestatycznego wyglądu.

Obrazek

ŚRODOWISKO NATURALNE
Rodzaj roślin błotnych z rodziny Araceae, przystosowane do życia w rzekach z wartkim prądem wody. W botanice, rośliny są znane od 1858 roku. Nazwa rodzaju została nadana od imienia czarnego konia Aleksandra - Bucephalusa. Wszystkie Bucephalandry są endemiczne co oznacza że występują tylko na ograniczonym obszarze i nigdzie indziej. Można je spotkać na największej wyspie Archipelagu Malajskiego czyli na wyspie Borneo. Wyspa ta należy do najsłabiej poznanych regionów świata. Od 1996 roku na Borneo odkryto 361 nowych gatunków fauny i flory. Do dnia dzisiejszego odnajdywane są również kolejne nowe odmiany Bucephalandr, które nie zostały jeszcze opisane w podręcznikach. Bucephalandry widywane są w rzekach i strumieniach, a czasami na brzegach rzek. Borneo znajduje się w strefie klimatu równikowego a to oznacza że panuje tutaj jednakowy klimat przez cały rok ze średnimi rocznymi amplitudami temperatury przekraczającej 20 st. Pomimo niezmiennego klimatu na niektórych obszarach wyspy panują 2 sezony określane przez intensywność opadów. Podczas sezonu deszczowego, kiedy podnosi się poziom rzek, Bucephalandry rosnące na brzegu są zanurzane pod wodę nawet na kilka miesięcy. Nie przeszkadza to im jednak dalej rosnąć gdyż łatwo przeobrażają się w wersje submersyjne. Zasadniczą różnicą wersji submersyjnych, w stosunku do emersyjnych rosnących na lądzie, jest bardziej delikatna struktura liści oraz intensywniejsze ubarwienie.

WARUNKI UPRAWY
Bucephalandry mogą rosnąć na kawałkach drewna, korzeni czy kokosów, ale z moich kilkuletnich obserwacji wynika że system korzeniowy lepiej jest rozwijany na twardym podłożu jak łupki lawy czy kamieni. Korzenie przyczepiają się mocno nawet do śliskich kamieni. Czasami by odczepić roślinę wymagane jest użycie noża
Istnieją dowody na to, że w czasie stresu związanego ze zmianami środowiskowymi (zmiana oświetlenia czy parametrów chemicznych wody) Bucephalandry mogą utracić swoje liście. Podobnie zresztą dzieje się u Cryptocoryn, dlatego też spotkałem się z określeniem "choroby Kryptokorynowej". W moich akwariach dochodzi do utraty bądź rozpuszczania się liści w wyniku nagłych zmian w nawożeniu, czy też powstania plagi glonów. Proces ten jest jednak stopniowy i nie dochodzi do rozpuszczenia od razu całej rośliny, więc jest czas na szybką interwencję. Póki pęd jest twardy i zdrowy, póty roślina jest dalej żywa i nawet tracąc wszystkie liście jest w stanie się odrodzić. W takim wypadku najczęściej pomaga zaciemnienie i natlenianie akwarium, podczas którego rozpuszczanie liści ustępuje i można zająć się stabilizacja parametrów. Bucephalandry w ciemnościach potrafią dalej rosnąć i wypuszczać nowe liście, jednak ich barwa nie jest już tak intensywna.
Aby zapewnić dobre ubarwienie wymagane jest mocniejsze oświetlenie (od 0.5W/L) oraz dodatkowe nawożenie wody. Już minimalne ilości CO2 i nawozów powodują ciekawe wybarwienie się liści. W swoich akwariach stosuję nawożenie wg. metody Estimative Index, dzięki czemu barwa liści jest mocno podkreślona. Wymieniając się roślinami z akwarystami prowadzącymi akwaria typu Low-tech dowiedziałem się że liście wyrosłe w gorszych warunkach nie były juz tak wybarwione.

Etapy wybarwiania się odmiany Brownie Brown:

Zielone liście wyrosły jeszcze z formy emersyjnej na ladzie. Natomiast nowe ciemne, już u mnie w akwarium:

brown.jpg
(837.33 KiB) Pobrane 22243 razy


Z czasem liście zaczęły ciemnieć:
Obrazek

By finalnie uzyskać ciemnogranatowy kolor:
Obrazek

Fotka przedstawiająca wybarwienie się podwodnych liści odmiany Sayan-1 Black:
Obrazek

Bucephalandry mogą być uprawiane również w paludariach, ale liście są zazwyczaj słabszego ubarwienia, oraz są sztywniejsze. Należy wtedy zapewnić dużą wilgotność powietrza gdyż w przeciwnym razie liście po prostu wyschną.
Parametry wody jakie tolerują Bucephalandry to pH z zakresu 5-8, szeroki zakres GK i KH, temp 22-28 st. Na początku mojej przygody z Bucephalandrami dowiedziałem sie że nie tolerują one temp. wyższych niż 28 st. gdyż mogło by to doprowadzić do rozpuszczania się liści. W praktyce okazało się to jednak nieprawdą i w okresie letnim przy temp. wody dochodzącej nawet do 32 st. nie zaobserwowałem żadnego negatywnego zjawiska.
Należy zwrócić uwagę, że ze względu na fakt, iż Bucephalandry należą do rheotypów (rośliny prądolubne) więc optymalne będzie zapewnienie im podobnych warunków w naszych zbiornikach. Szybki nurt wody można wytworzyć za pomocą wewnętrznego filtra lub ustawić wylot filtra tak aby poruszały liśćmi Bucephalandr. Liście są bardzo elastyczne przez co odporne na duży ruch wody.
Tempo wzrostu Bucephalandr jest zależne od odmiany. Niektóre odmiany po zapewnieniu optymalnych warunków potrafią wypuszczać 2 liście tygodniowo, inne zaś 1 liść na 2 tygodnie. Ogólnie mówi się że są to rośliny wolno rosnące. Należy dbać o to by cała roślina miała dostęp do światła, a częste przycinanie może być sposobem na szybszy rozwój całej rośliny.
Kwitnienie ich odbywa się głównie pod wodą. Trudno jest powiedzieć od czego jest uwarunkowane. W przypadku Anubiasów kwitnieniu często towarzyszą pogarszające się warunki środowiskowe i uznawane jest jako forma przetrwania rośliny. Jednak u mnie Bucephalandry, mając dostęp do bogatych składników odżywczych, potrafią kwitnąć na okrągło, nie rzadko wypuszczając po kilka kwiatostanów na raz w obrębie jednej rośliny matecznej (fot. poniżej).

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wolne tempo wzrostu może spowodować pojawienie się kropek zielenic na liściach, które mogą ograniczać dostęp do światła i dodatkowo spowalniać tempo wzrostu. Jednakże iż są to dość odporne rośliny to można temu zaradzić stosując 10-20 minutową kąpiel w roztworze kwasu cytrynowego (jedna łyżeczka kwasku na 1.5 szklanki wody). Roztwór taki jest zbyt słaby aby uszkodzić mocne liście Bucephalandr, ale jest wystarczający aby pozbyć się z nich glonów.

NAZEWNICTWO HANDLOWE:
Obecnie tylko trzy rodzaje odmian są opisane w podręcznikach: Bucephalandra Gigantea, Bucepholandra Magnifolia, Bucepholandra Motoleyana. W akwarystyce jednak spotykanych jest już blisko 200 wariacji nazw handlowych, spośród których wiele może stanowić nowe gatunki. Dlaczego jednak nie wszystkie? Dlatego że w sprzedaży, rośliny te występują głównie pod nazwami handlowymi, utworzonymi zgodnie z nazwami regionów, rzek bądź stanów, w obrębie których zostały one zebrane (Kedagang, Kualakuayan, Tapah, Sabah, Kalimantan, Sintang). Nazwy tworzone są też wedle sposobu ubarwienia i kształtów liści (Brownie Brown, Red Gaia, Super Blue). Ciekawym przykładem nazewnictwa jest nadanie nazwy Brownie Ghost ("Karłowaty duszek") odmianie, która pojawiła się tylko raz w jednym miejscu po czym zanikła.

W kulturze akwarystycznej Bucephalandry pojawiły się dopiero w latach 2005-2006 i od razu stały się bardzo popularne wśród zagranicznej (głównie japońskiej) akwarystyce. Rośliny są bardzo drogie, ale z czasem staną się bardziej przystępne.

UBARWIENIE I WYGLĄD
Dużą zaletą Bucephalandr jest występowanie wielu odmian o bardzo ciekawych kształtach liści. Można wymienić odmiany o kształcie liści podobnym do liści wiśni czy jabłoni. Liście mogą być owalne o równych obrzeżach, owalne o obrzeżach karbowanych, liście długie i proste, jak również długie i falowane, w kształcie migdału oraz o kształcie kropli wody. Kolory łodyg Bucephalandry są głównie różowe lub czerwone a liście wielobarwne. W zależności od gatunku, u niektórych można zaobserwować niemalże wszystkie kolory tęczy. Dużo jest odmian, u których na liściach pojawia się niebieski odcień. Jest to na tyle ciekawe ze odcień ten widoczny jest tylko pod pewnym kątem ułożenia liścia. U niektórych odmian można też zobaczyć inne odcienie tj. soczysta zieleń (połyskująca wręcz i widoczna również pod pewnym kątem ułożenia liścia), odcienie miedziane czy czerwonawe. Stosunkowo mało jest odmian typowo zielonych (Shine Green, Treasure 2011), a najbardziej atrakcyjnie prezentują się odmiany ciemne o granatowych liściach (Brownie Brown, Kedagang, Black Centipede, Black Leaf).
Przykładowe formy występujących kształtów liści:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Bucephalandry są to głównie rośliny małe (dorastające do 3-5 cm) i średniej wielkości (8-15 cm) Wstępują również w nieco większych odmianach do około 25 cm wysokości. Traktowane są przez kolekcjonerów jako odmiany duże, ale sami chyba stwierdzicie ze 25 cm roślina nie jest w cale duża.
Fotki porównawcze kilku odmian na dłoni:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Charakterystyczną i rozpoznawalną cecha u wszystkich Bucephalandr są błyszczące plamki na liściach, mylnie rozpoznawane przez wielu akwarystów jako pęcherzyki powietrza wynikłe z procesu fotosyntezy. Plamki te występują u większości odmian z rodziny Araceae. W zależności od odmian rozmieszczenie plamek może być mniej lub bardziej intensywne. Podobne plamki można zaobserwować również u Anubiasów, z tym że nie są one aż tak wyeksponowane. W przypadku wersji emersyjnych Bucephalandr plamki są również mniej widoczne, a ich intensywność zwiększa się po zanurzeniu rośliny.

Zdjęcia odmian u których plamki są najbardziej wyeksponowane:

Obrazek
Obrazek

Niestety Bucephalandry powoli zanikają ze środowiska naturalnego, głównie za sprawą eksploatacji i wycinania lasów na wyspie Borneo. Część odmian jest coraz trudniej dostępna, a niektóre występują już tylko w akwariach u kolekcjonerów. Jest to niestety smutna informacja, ale pocieszającym jest jednak fakt że zbieractwo tych pięknych roślin może odbywać się tylko w rejonach przeznaczonych do wycinki, więc "kolekcjonerzy/zbieracze" innymi słowy ratują je, dając im szanse na przetrwanie w naszych akwariach. Pozostaje nam tylko wierzyć że tak się dzieje na prawdę.

Avatar użytkownika
vasteq
Aktywny użytkownik

Posty: 610
Dołączył: 22 lip 2005, 10:52
Miasto: -=POZNAŃ=-

Wspieram stronę kontem Premium

Tak to już jest.Człowiek wszystko zniszczy.Tylko nadzieja w akwarystach,oni ratują wiele gatunków ryb,krewetek.Oglądałem film na Discovery jak zniszczyli jedno jezioro, skąd wyławiano jedną śliczną krewetkę.Ludzie żyjący w okolicy żyli z jej odłowu i co potem się stało?.Wpuszczono pewien gatunek ryby,która zdziesiątkowała tam żyjącą sobie krewetkę.Dlatego trzeba wszystko zrobić i popierać takich ludzi,którzy ratują ginące gatunki! :D
Zapraszam do obejrzenia moich zbiorników:
112l. MT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56541.html wyróżniony - IAPLC2015 - 768, EAPLC2015 - 122 :?:
72l. LT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59909.html czyżby EAPLC - :?:
30l. krewetkarium
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 65744.html
W planach małe krewetkarium 25x25x25 (część materiału jest)
Pozdrawiam Tomasz

Avatar użytkownika
tomaszsu75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3273
Dołączył: 23 cze 2013, 21:34
Miasto: Wrocław

Wspieram stronę kontem Premium

No ale tą krewetkę dla kogoś łowili, pewnie dla nas akwarystów.
A te rośliny są śliczne. + za artykuł.

Avatar użytkownika
Kordek
Stały bywalec

Posty: 375
Dołączył: 04 sie 2005, 18:02
Miasto: k/Zakopanego

Oczywiście,że dla akwarystów.Może nie zarabiali dużo ale był popyt i było w porządku,mieli pracę.Zgodnie z zasadami,nie za dużo i każdy był zadowolony a nazywa się "czarny kardynał" czy coś w tym stylu.I teraz po tym gatunku nie ma śladu!Została tylko u pośredników,hodowców.Może uda się rozmnożyć,i dzięki takim zabiegom może przetrwa. :(
Zapraszam do obejrzenia moich zbiorników:
112l. MT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56541.html wyróżniony - IAPLC2015 - 768, EAPLC2015 - 122 :?:
72l. LT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59909.html czyżby EAPLC - :?:
30l. krewetkarium
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 65744.html
W planach małe krewetkarium 25x25x25 (część materiału jest)
Pozdrawiam Tomasz

Avatar użytkownika
tomaszsu75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3273
Dołączył: 23 cze 2013, 21:34
Miasto: Wrocław

Wspieram stronę kontem Premium

Moim daniem, warto by było w tym temacie podzielić się własnymi doświadczeniami z hodowli.
Zdjęcia własnych sadzonek a nawet kolekcji też by na pewno wiele wniosły.
Co sądzicie? :)

Avatar użytkownika
kichnu
Zainteresowany tematem

Posty: 277
Dołączył: 04 sty 2011, 20:09
Miasto: Mosina

Potwierdzam, że lubią się rozpuszczać. Co najdziwniejsze podróż pocztą w upałach oraz wsadzenie do zbiornika o innych parametrach w ogóle bucki nie ruszyła o tyle kiedy stłukłam dyfuzor i nie było CO2 przez dwa dni i pH podskoczyło z około 6,2 do 7 to dostały dziur w mgnieniu oka. Zaciemnienie na 24h pomogło. Na następny dzień normalne dawkowanie gazu i wszystko wróciło do normy.

U mnie w zbiorniku w przeciwieństwie do anubiasów służy im mocne światło. Rosną zdecydowanie szybciej.

Avatar użytkownika
Inekane
Stały bywalec

Posty: 363
Dołączył: 24 sty 2012, 21:09
Miasto: Bolesławiec

Bardzo ciekawie napisane, fajne fotko, wielki +

spoko9711
Początkujący

Posty: 21
Dołączył: 01 lip 2013, 16:54

Dotychczas te rosliny mnie zbytnio nie interesowaly ... dotychczas. Swiety artykul i fotki

roob
Początkujący

Posty: 17
Dołączył: 26 cze 2013, 13:15

Dla fanów "bucków" polecam ciekawy artykuł dr Petera Boyce-a,

Według badacza rośliny te nie są roślinami wodnymi w przyrodzie a okresy, które spędzają w pełni zanurzone są bardzo krótkie (chodzi godziny i dni/miesiąc). Badacz twierdzi, że w przyrodzie nie ma gatunków Bucephalandr, które rosną nieustannie w pełnym zanurzeniu.
Link do artykułu: http://shrimpscape.blogspot.com/2014/08 ... -with.html

Artykuł spotkał się z głośnym oddźwiękiem hodowców i miłośników tych roślin, wśród których są podzielone zdania co do prawdziwości twierdzeń dr Boyce.

Avatar użytkownika
robert-szostak
Stały bywalec

Posty: 311
Dołączył: 20 paź 2013, 22:49
Miasto: Olsztyn

Trudno się nie zgodzić z opinią takiego fachowca jak Peter, dotychczas również tak sądziłem. Nie mniej jednak istotny jest dla mnie fakt że bardzo dobrze przystosowują się do życia pod wodą.

Avatar użytkownika
vasteq
Aktywny użytkownik

Posty: 610
Dołączył: 22 lip 2005, 10:52
Miasto: -=POZNAŃ=-

Wspieram stronę kontem Premium

U mnie w akwarium również ładnie rosną, choć nie wszystkie odmiany w takim samym stopniu. dr Boyce stwierdził, że wegetacja tych roślin, a następnie powolne obumieranie może trwać latami, a tak wyczekiwane przez kolekcjonerów zamiany kolorów to forma systemu obronnego tych roślin. Miejmy jednak nadzieję, że rośliny te przystosują się do warunków akwarystycznych (w terrarystycznych ponoć rosną znacznie lepiej) i po kilku lub kilkunastu latach, uda się obalić twierdzenia, a jednocześnie zapewnić przetrwanie wielu ciekawych odmian. Zwłaszcza, że w naturze wiele odmian przestało istnieć, jak donosi dr Boyce.

Avatar użytkownika
robert-szostak
Stały bywalec

Posty: 311
Dołączył: 20 paź 2013, 22:49
Miasto: Olsztyn

Dla mnie trochę dziwnym jest fakt że rośliny te nie potrafią przez dłuższy okres rosnąć pod wodą bo to oznaczałoby to że u wielu akwarystów znikły by odmiany najstarsze takie jak Kedagang, Kualakuayan2. Zajmuje się Bucephalandrami od kilka lat i do dnia dzisiejszego mam wiele z tych najstarszych odmian więc ciężko mi się zgodzić z tymi teoriami. Co do szybszego wzrostu w paludariach - się nie jestem w stanie stwierdzić czy to prawda gdyż robiłem tylko kilku miesięczny test i w tym czasie dość średnio sobie radziły ze wzrostem podczas gdy w dobrze nawozowym akwarium toczyło się istne szaleństwo. Ale ile ludzi tyle opinii

Avatar użytkownika
vasteq
Aktywny użytkownik

Posty: 610
Dołączył: 22 lip 2005, 10:52
Miasto: -=POZNAŃ=-

Wspieram stronę kontem Premium



Borneo - krótki film z wyprawy.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12264
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Kolejna ciekawostka z rodziny Araceae:
18871595969_32a34a3671_b.jpg
(147.63 KiB) Pobrane 7456 razy

Avatar użytkownika
vasteq
Aktywny użytkownik

Posty: 610
Dołączył: 22 lip 2005, 10:52
Miasto: -=POZNAŃ=-

Wspieram stronę kontem Premium

Czym jest spowodowana taka wysoka cena ?

Wysłane z Samsung Galaxy S6

Avatar użytkownika
kazujama
Aktywny użytkownik

Posty: 652
Dołączył: 21 kwi 2014, 10:44

Super artykuł.

Avatar użytkownika
Rafik25
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2272
Dołączył: 26 mar 2014, 18:59
Miasto: Radzymin

Dzisiaj trafiły do mnie 4 koszyki Deep Purple. Rozumiem ze te w koszykach to wersja emersyjna i teraz mogą zacząć gnić aby po czasie odbić pod woda?
Glossy 200L
Shrimp Set 30L

Avatar użytkownika
mihow1979
Zainteresowany tematem

Posty: 259
Dołączył: 19 kwi 2016, 17:29

Z reguły jest dokładnie jak piszesz.

Avatar użytkownika
Rafik25
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2272
Dołączył: 26 mar 2014, 18:59
Miasto: Radzymin

Rafik widzę że jesteś posiadaczem kilku odmian Bucek.
Jaką byś polecił odmianę, głównie na skały wulkaniczne.
Jakie byś widział w moim zbiorniku.
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71920.html

Avatar użytkownika
dadors
Znający temat

Posty: 1075
Dołączył: 26 maja 2013, 10:12
Miasto: Iława

Każda bucka nadaje się na lawę ( u mnie rosną la lawie ). Twoje szkło jest duże więc radził bym kupić sobie bucki z większych gatunków, będzie wizualnie lepiej pasować i nie zanikną w takim litrażu.

Avatar użytkownika
Rafik25
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2272
Dołączył: 26 mar 2014, 18:59
Miasto: Radzymin











Powiązane tematy
  • Dlaczego moja roślina bieleje proszę o pomoc

    Hej, ostatnio borykam się z problemem słabego wzrostu Hemianthus Cube, listy bieleją i roślina znika. Po wsadzeniu sadzonki invitro, po 4 dniach listki robią się białe. Parametry wody po4: 1.9 No3: ...

    Wyświetlenia: 459 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Jaka to roślina?

    Jaka to roślina na pierwszym planie (zielona) 20230615_191528.jpg

    Wyświetlenia: 721 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Roslina na trawnik

    Witam taki problem a zarazem poradę jaka rosline polecacie na trawnik Posiadam Eleocharis parvula ale moim kosiarką co im nie pasuje i codziennie wyrywaja go i raczej nie uda mi się go wyhodowac Co ...

    Wyświetlenia: 562 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Problem z rośliną prośba o pomoc - prawdopodobne braki

    Cześć, Na wstępie chciałem się przywitać na forum, do tej pory czytelnik ale sytuacja zmusiła mnie do aktywnego udziału w forum. Mianowicie mam problem z rośliną (niestety nie pamiętam jej nazwy). Na ...

    Wyświetlenia: 454 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Bucephalandra - emersyjna hodowla - kilka pytań

    chciałbym spróbować emersyjnej hodowli bucephalandry. W związku z tym mam kilka pytań: jakie podłoże wybrać? (akwarystyczne, ogrodnicze), czym i jak nawozić? sadzić kładąc na podłożu, czy może mocować...

    Wyświetlenia: 2027 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Czerwona roślina na trzeci plan łatwa w uprawie

    Potrzebuję na trzeci plan do istniejącego już od dwóch lat akwarium w miarę łatwą w uprawie roślinę czerwoną, poza lotosani co byście polecili? Wysłane z M2102J20SG przy użyciu aplikacji mobilnej...

    Wyświetlenia: 800 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Roślina poszukiwana

    Jak w temacie, poszukuję nazwy rośliny łodygowej podobnej do rogatka, pogostemon erectus, długa łodyga, grube wąsy/igły, wybarwiające w złoty kolor, igły poskręcane w osi, jak takie świderki, miałem j...

    Wyświetlenia: 536 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Limnophila aquatica jako roślina środkowego planu.

    Witam, Chciałem poradzić czy roślina limnophila aquatica nada się jako roślinka drugiego planu? (oczywiście odpowiednio przycinana). Chciałem stworzyć kontrast dla Ludwigi Repens Red, tzn. czerwona r...

    Wyświetlenia: 1915 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Zapytanie - jaka to roślina?

    Witam chciałem zapytać co to za roślina? IMG_20210620_154025.jpg

    Wyświetlenia: 2065 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Co to za roslina

    Co to za roślina jak się nazywa oraz co z nią się dzieje PH 7.6 No2 0 Nh3 0 No3 20 KH 13 GH 7 Po4 0.5 Fe 0 - 0.1 K 10 Oświetlenie – LED Aquael Leddy 16 W Sunny oraz AQUAEL PLANT 16W ( 9H dziennie ś...

    Wyświetlenia: 2549 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 190 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.