Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


Jak stworzyć konkursową aranżację?



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



23 paź 2012, 21:04   (#21)  

A może właśnie jesteśmy głupcami dając sobie wmówić, że dobra aranżacja musi być zrobiona na drogich firmowych materiałach, że jest tylko jedna właściwa estetyka, którą należy naśladować?

Pozdrawiam
jedrek

jedrek1911
Zaawansowany użytkownik

Posty: 816
Dołączył: 18 sty 2010, 10:01
Miasto: Kraków

23 paź 2012, 21:26   (#22)  

A może posłuchamy co ma do powiedzenia na ten temat najlepszy z najlepszych?!

http://www.youtube.com/watch?v=p38q8r0mk9o

http://www.youtube.com/watch?v=63jhu3AUDR8

Reasumując moje przemyślenie uważam, że każdy profesjonalny aqua skejper, który potrafi tworzyć piękne akwaria w ostatniej kolejności ocenia sprzęt. Ta działka pozostaje dla amatorów, którzy zwracają uwagę na rzeczy, które potrafią dostrzec swoim nie wytrawnym okiem, a przecież chodzi o kompozycje i o to jak się prezentuje, czy wnosi coś nowego, coś pięknego, a nie o jakieś tam graty z półki sklepowej!!!
Oczywiście zdjęcie musi być dokładne, ale nie musi być najlepsze i zrobione najlepszym sprzętem!!!
A żeby być szczegółowym, to na zdjęciach konkursowych nie widać sprzętu!!! :D
Oczywiście jest opis, ale kogo to obchodzi?! :D
To są tylko półśrodki, które pomagają osiągnąć cel.

romekwawa
Początkujący

Posty: 35
Dołączył: 17 lut 2012, 21:52

24 paź 2012, 07:43   (#23)  

Wracając jeszcze do mojej konkursowej aranżacji...
Zdaję sobie doskonale sprawę z tego, że akwarystyka obecna a ta sprzed 5-8lat znacznie się różni i aquascaping poszedł do przodu. Wtedy w konkursie startowało po 700-900 osób a teraz po 2000 :wink: Zresztą popatrzcie na czołówkę z pierwszych 5lat konkursu - w porównaniu z ostatnimi latami to aranżacje tamtych mistrzów wypadają nieco blado w dzisiejszych czasach. Oczywiście nic nie ujmując zwyciężcom - zwycięstwo to zwycięstwo.

Moim zdaniem są aranżacje w których hardscape nie musi być wcale drogi. Wystarczy umiejętnie poprowadzić rośliny i nie eksponować zbytnio hardscapu.
Cala reszta: filtracja, oświetlenie, CO2, nawożenie, estetyka szafki czy jakość szkła NIE MA WPŁYWU na aranżację - ma wpływ jedynie na nasze samopoczucie bo tego w aranżacji przecież nie widać więc nie ważne czy na zestaw wydasz 1000 czy 10.000pln

Moim zdaniem jakość zdjęcia ma spore znaczenie. Po prostu na dobrym zdjęciu widać wszystkie detale a tym samym odbiór zbiornika jest lepszy. Tutaj nie ma się co oszukiwać, że jednak kasa się nie liczy ale też nie ma co przesadzać i kupować od razu lustrzankę za 10tysi. Równie dobre efekty można uzyskać tanim sprzętem pod warunkiem, że ma się wystarczającą ilość światła.

Obecnie sam jestem sędzią w konkursie rosyjskim i oceniam na podstawie zdjęć wydrukowanych na formacie A4. Na takim formacie od razu widać czy zdjęcie było robione dobrym sprzętem i przy silnym oświetleniu czy też słabym lub wysłanym na konkurs w niskiej rozdzielczości.

Niestety nie ma uniwersalnej recepty, która pozwoli nam zająć wysokie miejsce w konkursie. Nie da się powiedzieć, że robiąc plażę z lewej strony z dużą ilością detali z okruchów skalnych i umieszczając fajny korzeń wg złotego podziału będę w czołówce :wink: Po konkursach widać, że przez 2-3lata co roku pojawiają się powielane schematy które zdobyły wysokie lokaty np. był okres gdzie królowały duże pionowe skały, drzewa, korzenie ułożone w "szpony" z plażą z jednej bądź drugiej strony.
Rzadko pojawiają się prace, które wnoszą coś innowacyjnego...
W konkursie rosyjskim jedna praca na prawdę mnie zadziwiła. Nie wiem czy była w konkursie ADA ale efekt 3D jest piorunujący - przynajmniej na zdjęciu. Grota ze skalarami ze szczelinami w "stropie" :wink:
Pozdrawiam, Norbert

Avatar użytkownika
Norbert Sabat
Znający temat

Posty: 1271
Dołączył: 27 gru 2003, 00:35
Miasto: Deep In Underground

26 paź 2012, 12:35   (#24)  

Witam
Może podejdę trochę inaczej do tematu i powiem co jest dla mnie ważne podczas tworzenia aranżacji . Muszę tu napisac ,że aranżacje które tworzę i je dokumentuję poprzez zdjęcia - ROBIĘ DLA SIEBIE. Oczywiście konkursy są po to aby się sprawdzić , zobaczyć jak wypadam na tle innych , i są oceną tego co zrobiłem, ale gdyby nie było już konkursów
też tworzyłbym i kreował nowe pomysły pod wodą.
Ale do rzeczy co jest ważne( według mnie) przy aranżacjach.
1. TEMAT - każda praca powinna przedstawiać pewną Historię, czyli co chcesz pokazać ,opwodzieć światu. Pomocą w określeniu tematu może być myśl /widok , który Cię teraz inspiruje( łaka,las, góry itd) , a może oddanie pory roku( np. w tegorocznej aranżacji chciałem oddać kllimat jesieni w lesie itd.)
2. POMYSŁ - staraj się przekazać temat Twojej pracy w sposób ORGINALNY na miarę swoich możliwości - Zawsze bądź o krok dalej niż inni( Nie powielaj innych) , JEST TO CHYBA NAJTRUDNIEJSZE , ale niezmiernie ważne.
3. KLIMAT - na samym początku zawsze staram się mieć przed oczami klimat w jakim utrzymam aranżację( mroczny las, wesoły widoczek) - dzięki temu dobieram rośliny / pracuję nad oświetleniem podczas zdjęcia itd.
4. ASYMETRIA , czyli to co tworzę staram się przedstawić w sposób interesujący , łamiąc czasami pewne kanony. ale z drugiej strony bardzo ważną rzeczą jest perpsektywa i budowanie głębii, złoty punkt - pokazuje to w sposób asymetryczny, tak przynajmniej staram się to robić.
5. PORADY - zawsze pytam się innych ( LAIKÓW, artystów - nie akwarystów ) jak odbierają daną aranżację na podstawie zdjęcia - bardzo wiele razy powiedzą Ci coś czego Ty nie zobaczysz i dadzą wiele wskazówek.
6. STYL/ Charakter Twoich prac - Staraj się pracowac nad swoim stylem w tworzeniu. Po kilku latach konkursu ADA , myślę ,że każdy z nas rozpona prace czołowych akwarystów bez podawania ich nazwisk - to jest to.
7. PASJA - praca przy akwarium i tworzenie nowego -jest dla mnie formą relaksu , formą odpoczynku, bardzo lubię to robić.
8. MATERIAŁY - są bardzo ważne , ale nie najważniejsze. I wcale nie musisz wsadzić 60kg kamieni za 40zł/1kg ,żeby zachwycić innych.Czasami wystarczy trochę rzecznych kamieni i trochę korzeni ,żeby kogoś zachwycić - SZTUKĄ JEST UMIEĆ TO ZROBIĆ.

pozdrawiam
Piotr
pozdrawiam i zapraszam na moją stronę
www.aquascaping.com.pl
Obrazek
Ostatnio edytowano 31 paź 2012, 11:05 przez Be-Pio, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Be-Pio
Najlepszy Aquadesigner 2015

Posty: 370
Dołączył: 07 maja 2004, 09:41
Miasto: Lublin

31 paź 2012, 10:26   (#25)  

Ciekawy temat. Wyposażeniem nie nadrobi się braku talentu, z kolei mając talent, dużo się nie zdziała bez fajnych kamlotów czy korzeni. Choć zdarza się, że ktoś ma jedno i drugie a po prostu coś nie wyjdzie, nie trafi się z pomysłem w obowiązujące trendy. Można mieć też dostęp do drogich i topowych materiałów i zająć znacznie niższe miejsce niż ktoś, kto nie ma "grama" ADY w swoim zbiorniku. Bywa.
A czasem super zbiornik załatwi słaba fotka :)

Trzeba wszystkiego po trochu plus trochę szczęścia jak to zwykle bywa w konkursach, gdzie ocena jury jest czysto subiektywna. Do ścisłej czołówki, potrzeba trzeba też sporo odwagi, żeby pójść na całość z jakimś wyjątkowym pomysłem.

W ogóle, to warto podchodzić z dystansem, nie spinać się za bardzo. Zrelaksowany umysł jest zdolny do rzeczy wielkich. :wink:

marhaba
Poznaje temat

Posty: 77
Dołączył: 15 wrz 2010, 13:10
Miasto: Kraków

31 paź 2012, 13:54   (#26)  

Bzdura, np low tech z zeszłego roku z IAPLC ..nie pamiętam dokładnie w każdym razie miejsce od 20-30, ja tez preferuję low tech'y bo da się zrobić wszystko co co w HT tylko trzeba mieć cierpliwość, bo wszystko dojrzewa wolniej niż w HT .. A koszta założenia low tech'a są takowe że każdego na to stać .. :) Takie jest moje zdanie na ten temat. Da się tylko trzeba mieć pomysł i chcieć ;)

Avatar użytkownika
sebolerro
Aktywny użytkownik

Posty: 536
Dołączył: 24 cze 2009, 14:17
Miasto: Bydgoszcz











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: AquaMolitor i 474 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.