Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


Akwarium a la Diana Walstad



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



09 lis 2013, 13:21 Akwarium a la Diana Walstad  (#4021)  

Napiszcie proszę jeszcze raz ile świecić na początku i jak z podmiankami (zbiornik ponad 100L. ). Zniknęły poprzednie odpowiedzi :( nie wiem czemu :(:(
Jak rozumiem uzdatniacz i bakterie dodać jak zwykle do zbiornika. Mam do dyspozycji wodę z filtra RO - zastosować taką będzie lepsza? :roll:
Na dnie będzie min granit (takle nieregularne odpadki od kostek), wg netu :shock: :shock: granit nie zmienia właściwości chemicznych wody. P przegotowaniu we wodzie ma takie brązowe plamki- możne to żelazo- czy to nie przeszkadza- ale nie wszystkie kamienie to mają...
[30] RC
[100] ...

woda utleniona 3 % do walki z glonami: www.roslinyakwariowe.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2540:glony-woda-utlenion

Avatar użytkownika
omg
Początkujący

Posty: 40
Dołączył: 24 paź 2011, 12:51
Miasto: abcdef

11 lis 2013, 23:49 Akwarium a la Diana Walstad  (#4022)  

Hej bylo duzo zapytan odnosnie ziemi athena bio produkty z leroya bo w biedronce juz nie ma, czy ktos probował na tym zakladac lt bo nigdzie nie znalazlem odpowiedzi ?

dkpl
Początkujący

Posty: 2
Dołączył: 26 paź 2013, 00:52

12 lis 2013, 23:09 Akwarium a la Diana Walstad  (#4023)  

Witam serdecznie.
Mam od razu konkretne pytanie.
Likwiduje obsadę obecnego akwarium (malawi) i chcę założyć w nim L-Tka. Mam pytanie odnoście grubości ziemi w podłożu (akwa 60 cm wysokie) oraz wkładów w filtrze? (mam sumpa z 5 komorami, miałbym w 1 gąbka, 2 biobale, 3 keramzyt, 4 bioceramika, 5 pompa) Czy takie media mogą być (musiałbym tylko worek keramzytu kupić w miejsce grysu koralowego).
Dziękuję za porady.

Gregory85
Początkujący

Posty: 1
Dołączył: 12 lis 2013, 22:57

13 lis 2013, 03:01 Akwarium a la Diana Walstad  (#4024)  

Ja Ci Panie Kolego radzę wykopać ziemię z jakiś nieużytków i ją przesiać przez sitko zmieszać z tą najtańszą z marketu w proporcji 70% ziemia z pola 30% ziemia ze sklepu. Ja gdy tak postąpiłem to przez 3 lata miałem piękne akwarium zresztą na forum są wystawione foty mojego baniaka, Oprucz bimbrowni i podawania Aquaflorin Potassium i Ferro Activ z Tropicala nic nie robiłem. Czasem filtr wewnętrzny tak się zapychał, że woda nie płynęła jednak akwarium przycinane wyglądało wg mnie super.

Zdecydowanie odradzam wkładanie tylko i wyłącznie ziemii ze sklepu czy marketu, ja obecnie gdy z lenistwa po 3 latach tak zrobiłem to wszystkie rośliny mi zmarniały, pojawiły się słynne krasnale (krasnorosty) i teraz wszelkimi siłami próbuje jakoś utrzymać i może rozwinąć to akwarium do wiosny gdy będzie znów ciepło by grzebać na dworze z zimną wodą.

Gdy miałem ziemię z pola nieużywanego od kilkunastu lat, wcześniej rosła tam cebula to rośliny wprost od samego wsadzenia eksplodowały. Dodawałem CO2 z bimbrowni to całe akwarium pokryte było bombelkami tlenu z fotosyntesy. Nawet te wymagające, miałem piękne akwarium jednak po 3 latach ziemia się wyjałówiła bo warstwa miała tylko 2 cm.

Teraz nakładłem 4 cm ziemii z Kauflandu, coś mi tam dużo torfu było, przykryłem to 1,5 so 2 cm ziemii i zalałem wodą,
Rośłiny takie jak Rotala Green całkiem zmarniały do wyginięcia, mały heniek rozwija się zadziwiająco dobrze oraz Heteranthera Zosterifolia rosną ładnie, Hydrocotyle dissecta umarła, glossostigma zgniła, i wszystko szlag trafił,

Ludzie wiedzą co mówią, że ziemia z pola jest dobra nie trzeba koniecznie jej specjalnie przygotowywać wystarczy przesiać przez w miarę drobne sito by nie była to zbita bryła tylko coś ala substrat. A 30% ziemi ze sklepu sprawi, że ziemia z pola stanie się lżejsza dzięki temu torfowi tam zawartemu.
Zobacze jak to będzie, ja robie wszystko jak najniższymi kosztami, Miałem akwa MEDIUM -TECH, tzn do baniaka na ziemi podawałem CO2 i miałem troche więcej światła, robiłem podmiany wody itp.
Wcześniej wszystko robiłem na tzw "oko" teraz jest kaplica, a akwarystyką się zajmuje od ok 20 lat.
pzdr

lukasvip8
Poznaje temat

Posty: 122
Dołączył: 18 cze 2009, 19:16

15 lis 2013, 22:41 Akwarium a la Diana Walstad  (#4025)  

Witajcie,
Od kilku dni śledzę ten wątek i planuję zrobić restart akwarium. Pytanie moje brzmi (bo raczej nie znalazłem jeszcze odpowiedzi) czy będzie się nadawać na podłoże ziemia kokosowa? Jej PH to podobno 5,4 do 6,8, produkt 100% naturalny i made in SRI LANKA.
1. Wymiary akwarium (100 x 45 x 45)
2. Moc i rodzaj oświetlenia: 117W(3x39) T5 czas świecenia dostosuję do propozycji
3. Rodzaj podłoża: planuję właśnie tą ziemię i do tego żwir 2-4 mm
4. Rodzaj systemu CO2: Amatorska bimbrownia ew. do skasowania. W jakim trybie działa - 12h
5. Rodzaj filtracji: zewnętrzny UNIMAX 250 Professional
6. Jakie stosujesz wkłady filtracyjne: hmm dostosuję się do sugestii
7. Czy filtr chodzi non-stop przez 24: tak
8. Temperatura wody ok 28 stopni na razie
9. Parametry chemiczne wody (podaj te, które znasz):
- twardość ogólna GH - kranówka (GH14) a w akwa (GH5)
- twardość węglanowa kranówka (KH19) w akwa (KH19)
- pH wody - nie pamiętam ale chyba ok 15
- poziom NO3 - nie mam testów
- poziom PO4 - nie mam testów
- poziom CO2 - nie mam testów (jeśli posiadasz indykator CO2 - podaj nam kolor cieszy we wskaźniku)
- poziom NO2 - nie mam testów
- poziom Fe - nie mam testów
- poziom Mg - nie mam testów
10. Jakie nawozy stosujesz obecnie - żadnych
11. Czy używasz wody z filtra RO lub zmiękczane żywicą jonowymienną? - nie nigdy
12. Czy używam środków uzdatniających wodę? (Antychlor, odkażacz itp). - nie nigdy
13. Jak często podmieniasz wodę (ile na raz? Czy są to regularne podmiany)- do tej pory dolewałem tylko raz w tygodniu ok. 10 - 15 litrów które odparowały (akwarium otwarte)
14. Czy w akwarium są korzenie lub kamienie (jakie?) - docelowo tylko polne ponieważ chcę wywalić wapniaki
15. Jak często manipulujesz we wnętrzu akwarium (raz dziennie, raz na kilka dni, raz w tygodniu?)- dużo rzadziej
16. Czy używasz lub używałeś w ostatnim czasie preparatów antyglonowych? - nigdy
17. Czy używasz lub używałeś w ostatnim czasie leków dla ryb lub? nigdy
18. Czy używasz lampy UV? - nie
19. Jak często karmisz ryby? Czy istnieje ryzyko, że ktoś dokarmia je podczas Twojej nieobecności? raz dziennie i brak ryzyka
20. Ile sztuk ryb i krewetek posiadasz w swoim zbiorniku?- ok 20 większość to gupiki, jeden glonojad, zostały trzy neonki
21. Jak długo funkcjonuje akwarium- przynajmniej osiem lat. Wcześniej ok 5 lat MALAWI i głównie pyszczak złocisty, strasznie agresywna ryba i miałem ich na mojej powierzchni ok. 90 szt. zbyt dużo ich wyławiałem zdechłych i dlatego zrezygnowałem

mbloy
Początkujący

Posty: 21
Dołączył: 08 lis 2013, 22:29

20 lis 2013, 15:47 Akwarium a la Diana Walstad  (#4026)  

Witam.
Z racji, że akwarystyką zajmuję się od roku i to zupełnie przypadkowo (prezent dla małego syna) mam z związku z tym kilka pytań, na które nie znalazłem w tym wątku odpowiedzi.
W chwili obecnej posiadam 200l baniak, który niby działa od prawie roku, ale co chwilę jest z nim coś nie tak. Zbiornik założony jest wg zaleceń "pana ze sklepu" i jak widzę jest to pomieszane wszystko co tylko można. Ziemia na podłożu, podmiana wody ok 30l tygodniowo, nawożenie potas, żelazo i do tego CO2 z takiej małej ręcznej butli (coś jak duży dezodorant :))
Z racji, że chciałbym mieć ładny zbiornik a przy tym mało pracy, to postanowiłem sam zapoznać się z tematyką i zrobić wszystko jak należy. Ale mam kilka pytań, które mnie nurtują:

1. Dolewkę robimy z kranówki, w mojej okolicy jest woda bardzo twarda, ale zastanawiam się co robicie z osadem kamienia na brzegach akwarium. Bo przyznam się, że po tygodniu jest u mnie aż grubo i dość trudno się go pozbyć, już nie wspomnę o walorach estetycznych.
2. Odmulanie - wiem że przy LT nie wolno odmulać, ale teraz po tygodniu mam tyle brudu na dnie, że nie wyobrażam sobie jak to może wyglądać, jeśli zaniecham tej czynności.
3. Restart - nie posiadam innego zbiornika, a jednocześnie niektóre moje ryby są już dość duże. Czy jeśli restart zrobię z wykorzystaniem np 50% obecnej wody, to mogę je od razu wpuścić do zbiornika?
4. Ciemne podłoże - wraz z przejściem na LT chciałbym również utworzyć ciekawsza aranżację z większymi kamieniami oraz korzeniami, czy w związku z tym mogę zastosować czarny żwirek np bazalt?
5. Sadzenie roślin o małym systemie korzeniowym - obecnie posiadam właśnie wspomniany bazalt i mam ogromny problem z posadzeniem tego typu roślin, ponieważ dość pokaźne sumiki, raz glonojad robią dość duże spustoszenie jak przepłyną po dnie. Jak sobie z tym radzicie?

Z góry dziękuję za odpowiedź na te pytania, jeśli czegoś nie dopisałem a jest istotne, to śmiało proszę o pytania a dopiszę.
Mam również nadzieję, że nie jesteście jeszcze zmęczeni takimi nowicjuszami jak jak :)

Pozdrawiam
Seba

seba_77
Początkujący

Posty: 10
Dołączył: 26 kwi 2013, 11:41

Hej ! Napiszcie jak macie wlot i wylot filtra. Rurka wylotowa może być zakrzywiona w duł? Wlot powinien być od samego dna, tak ? Czy obie rurki "wchodzić" przez jedną dziurkę w pokrywie, czy powinny boć po przeciwległych stronach akwarium... ?

Avatar użytkownika
omg
Początkujący

Posty: 40
Dołączył: 24 paź 2011, 12:51
Miasto: abcdef

Ja mam filtr zewnętrzny i pobiera dołem a puszcza delikatnie górą tak żeby był minimalny ruch tafli wody. Inaczej kożuch bakteryjny mam że hej. Generalnie akwa na ziemi kokosowej daje jak na razie radę (minął tydzień) choć woda deczko brązowawa. Widzę dość znaczne przyrosty moczarki i innych roślin. Część jeszcze się nie ukorzeniła bo wkładałem z rana dzisiaj :). Na razie to petarda ale czekam również na komplikacje bo zbyt młody baniak żeby się cieszyć. :lol:
Załączniki
DSC_0007.JPG
(519.61 KiB) Pobrane 910 razy

mbloy
Początkujący

Posty: 21
Dołączył: 08 lis 2013, 22:29

Witam . Co się tyczy podłoża to zdecydowanie najlepsza według mnie jest zwykła ziemia ,najlepiej z łąki w pobliżu zbiornika wodnego . Ja eksperymentalnie zmieszałem taką ziemię z jakąś ogrodową w stosunku 70% łąka 30% sklepowa i jestem mile zaskoczony efektami . W innym zbiorniku syn zastosował samą ziemię sklepową i są znacznie mniejsze przyrosty roślin , a niektóre całkowicie zginęły. Zbiornik na ziemi postawiłem eksperymentalnie , aby się przekonać czy da radę mieć w miarę przyzwoite akwarium , które będzie bez obsługowe . W planach zbiornik ok. 400l.
Załączniki
DSCF3755-1.jpg
112l na ziemi po 100 dniach
(70.77 KiB) Pobrane 881 razy
DSCF3676s.jpg
start
(82.07 KiB) Pobrane 881 razy

dukemar
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 10 kwi 2013, 21:52

Ja swojego czasu zastosowałem ziemię w 200 l i poszło super były to zupełne początki akwarystyki na ziemi :))
Akwarium pracowało samo ze 4 lata nawet raz filtr nie działał ze 2 miesiące :)) zapomniałem włączyć :))
Teraz mam akwarium 160x60x60 i tez na ziemi japońskiej keto i francuskiej chabasai :)
Nie wiem czemu wy tej ziemi sie tak boicie ?
Na sawannach spada deszcz i są wielkie rozlewiska zaczyna tętnic życie wracają ryby rosną rośliny
Wiec czemu ma się nie udać w akwarium ?
Istotna spraw jest to aby miec duża czesc starej wody z akwarium które kończy żywot :))

TURYSTA
Aktywny użytkownik

Posty: 512
Dołączył: 10 paź 2005, 19:43
Miasto: Trzebinia

Witajcie, moje 100L jest już zalane i wbrew moim obawom wcale nie zrobiła się breja z wody. Woda wlana tak do 3/4 + ze 3 litry z mojego mniejszego akwarium. Światło (2x L18 W/840)mam na 11 h - zwiększać jeszcze czy z zmniejszać na tydzień ? Wody ile podmienić połowę? czy więcej.... bo różne są opisy... (może być nie odstana ?). Co z rybkami bo jedni piszą że już 1 dnia.... Ale widzę ze ruch wody jest chyba za duży bo powierzchnia od strony wężyka faluje :x (wężyk wylotowy filtra jest bliżej powierzchni )- więc chyba go skieruje bardzie do dna, do samego dołu, czy zostawić?
Acha, moja ziemia to ziemia z kretowisk :lol: :lol: z łąki tuż przy naturalnym dużym zbiorniku wodnym, jakieś 4 do 10 metrów do brzegu była zbierana :P

Avatar użytkownika
omg
Początkujący

Posty: 40
Dołączył: 24 paź 2011, 12:51
Miasto: abcdef

Jeżeli chodzi o światło to w LT polecane jest startować od 6h i zwiększać o 1h co tydzień.
Ja rybki wpuściłem drugiego i czwartego dnia i mają się świetnie.
Wody podmianki będę robił 30% co miesiąc wg. opisu z wcześniejszych postów. Falowanie wody rybkom raczej nie będzie przeszkadzać bo tu bardziej chodzi o roślinki. Kretowisko jak najbardziej jest wskazywane przez specjalistów z poprzednich postów. Sporo jeszcze muszę przeczytać bo jestem dopiero na 120 stronie na 269 możliwych ale generalnie powyższe zasady powinno się stosować.

mbloy
Początkujący

Posty: 21
Dołączył: 08 lis 2013, 22:29

W ostatnich postach.... właśnie pisze ze nadmierny ruch pow. wody powoduje utratę CO2, więc widząc falującą pow. wody chyba muszę rurkę od filtra skierować bardziej w dół. :x :x

Dopiszcie jeszcze przez jaki okres (tydzień miesiąc.... :idea: ) trzeba w początkowym okresie tą wodę podmieniać codziennie. Czy skoro daje wodę odstaną to nie muszę dodawać uzdatniacza ? :roll:

Avatar użytkownika
omg
Początkujący

Posty: 40
Dołączył: 24 paź 2011, 12:51
Miasto: abcdef

Witam.

Mam pytanie odnośnie twardości wody, moja twardość wynosi KH 6-7 a GH 15-20, czy moja twardość ogólna nie jest za wysoka pomimo tego, że jest napisane aby twardość ogólna wynosiła powyżej 8. Konkretnie to, czy ktoś z Was prowadził tego typu akwarium z wodą podobna do mojej, bo nie wiem czy konieczne będzie zaopatrzenie się w filtr RO.

Avatar użytkownika
Sylwas
Początkujący

Posty: 43
Dołączył: 03 lis 2013, 13:51
Miasto: Ustka

omg napisał(a):Dopiszcie jeszcze przez jaki okres (tydzień miesiąc.... :idea: ) trzeba w początkowym okresie tą wodę podmieniać codziennie. Czy skoro daje wodę odstaną to nie muszę dodawać uzdatniacza ? :roll:


W ziemniaku po uruchomieniu lepiej wodę podmieniać nawet codziennie 20% - 30%, przez pierwszy tydzień, potem rzadziej. Niezależnie od tego ile da się żwiru/piachu na ziemię, to i tak substancje w niej zawarte będą się przedostawały do wody.

Ja nie dodawałem uzdatniacza do podmian i lałem prosto z kranu (nie mam chlorowanej wody), chociaż uzdatniacz nie zaszkodzi.

DavyJones


DavyJones napisał(a):
omg napisał(a):Ja nie dodawałem uzdatniacza do podmian i lałem prosto z kranu (nie mam chlorowanej wody), chociaż uzdatniacz nie zaszkodzi.


A jaką masz twardość wody u siebie ?

Avatar użytkownika
Sylwas
Początkujący

Posty: 43
Dołączył: 03 lis 2013, 13:51
Miasto: Ustka

Sylwas napisał(a):
DavyJones napisał(a):
omg napisał(a):Ja nie dodawałem uzdatniacza do podmian i lałem prosto z kranu (nie mam chlorowanej wody), chociaż uzdatniacz nie zaszkodzi.


A jaką masz twardość wody u siebie ?


KH 6-7, GH nie pamiętam ile, ale na pewno sporo wyższe niż KH. Bez CO2 PH 7-7,5, przy CO2 spada do 6,8.

Co to ma wspólnego z uzdatniaczem?

DavyJones


To się tyczyło mojego poprzedniego pytania o twardość wody, której używacie prowadząc akwarium metodą a la Diana Walstad.

Sylwas napisał(a):Mam pytanie odnośnie twardości wody, moja twardość wynosi KH 6-7 a GH 15-20, czy moja twardość ogólna nie jest za wysoka pomimo tego, że jest napisane aby twardość ogólna wynosiła powyżej 8. Konkretnie to, czy ktoś z Was prowadził tego typu akwarium z wodą podobna do mojej, bo nie wiem czy konieczne będzie zaopatrzenie się w filtr RO.

Avatar użytkownika
Sylwas
Początkujący

Posty: 43
Dołączył: 03 lis 2013, 13:51
Miasto: Ustka

Moja woda właściwie jest w miarę "dobra" :roll: . Jeśli chodzi o podmiany robię na razie raz na tydzień. Ale nie było mnie kilka dni :? ..... wracam... a tu.... brunatno zielone glony na tylnej ściance :?: światło było co tydzień zwiększane o 1h. Obecnie 12 h się świeci (od dziś). Co poradzicie, może znikną.... :| A może częstsze podmianki robić czy raczej one wpływu nie mają na powstanie glonów ?

Avatar użytkownika
omg
Początkujący

Posty: 40
Dołączył: 24 paź 2011, 12:51
Miasto: abcdef

omg napisał(a):[...] brunatno zielone glony na tylnej ściance [...] może częstsze podmianki robić czy raczej one wpływu nie mają na powstanie glonów ?


W ziemniaku trzeba robić na początku duże podmiany, bo z gleby przedostają się w nadmiarze substancje odżywcze, nawozy, jakaś chemia itp, jednym słowem: wszystko. Podmiany co kilka dni, a nawet każdego dnia w początkowym okresie. Wszystko się może zdarzyć. Możesz mieć atak glonów - co akurat masz, możesz zatruć wodę, rośliny i zwierzęta "kiepską" glebą, bo oddaje ona do wody wszystko co wcześniej zgromadziła w sobie - u mnie tak było.

Na początku rośliny są za słabe, jest ich za mało i nie są w stanie pochłonąć tych substancji. Dlatego podmiany są konieczne. Zauważ, że wielu producentów markowych podłoży tez zaleca w początkowym okresie bardzo częste podmiany, np. firma Tropica. Ma to na celu "zubożenie" wody w składniki pokarmowe, żeby nie narazić zbiornika na niekontrolowany rozrost glonów.

DavyJones












Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 406 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.