Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


Akwarium a la Diana Walstad



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



10 sty 2010, 11:40   (#3141)  

Nie jestem specjalistą w dziedzinie zwalczania glonów, ale żeby ci ktoś z bardziej doświadczonych doradził podaj podstawowe dane. Kiedy zalany baniaczek, oświetlenie,parametry wody po 24 h jak wyłączyłeś napowietrzanie.
Stosowałem AlguMin Tetry ,środek naturalny przeciw glonom, u mnie się sprawdził w baniaczku HT nie na bazie ziemi.
Każdy ma prawo wypowiedzi, nie mylą się tylko politycy, a ja biedny przyjmę roślinki od każdego, bo mi z akwarium zostanie sadzawka i wstyd.

Avatar użytkownika
akwneon
Początkujący

Posty: 42
Dołączył: 05 sty 2010, 11:41
Miasto: Śląsk

10 sty 2010, 12:19   (#3142)  

Parametry podałem dwa posty wyżej. Mam Jeszcze pytanie co do preparatu cristal. Usuwa on biologiczne zmętnienie wody. Nie wiem czy mogę go użyć ponieważ usuwa pierwotniaki ale też resztki pokarmów. A w low tech te resztki są cenne.

chible
Poznaje temat

Posty: 53
Dołączył: 14 gru 2009, 16:09

10 sty 2010, 15:46   (#3143)  

akwneon napisał(a):Źle zrozumiałaś post, w LT nie napowietrzamy zbiorników, wytrącasz CO2 potrzebne do rozrostu roślin.


Dziękuję bardzo! Nigdzie w tym temacie (przynajmniej w tej części, którą przeczytałam), nie znalazłam, że nie wolno napowietrzać. Wręcz przeciwnie! Na kilku fotkach zakładanych akwa LT widać było, że zbiorniki były napowietrzane i nikt nie wspomniał, że to źle. Mowa o wytrącaniu CO2 była, ale przy dużym ruchu powierzchni zbiornika.

Ja jednak póki co będę chyba wyłączałą napowietrzanie na noc (bo przecież w nocy rośliny oddają O2), bo boję się, że przy tak dużym zarybieniu, rybki moga padnąć.

Zastanawia mnie jednak cały czas zachowanie Danio - nie bardzo rozumiem dlaczego brak tlenu ma u nich powodować ich zatrzymywanie się przy dnie?

Pozdrawiam, Ania

archeoepert


10 sty 2010, 15:53   (#3144)  

archeoepert
Moja sugestia.... skłaniaj się bardzie ku 100 litrom niż 50 ;) Większy baniak jest stabilniejszy[/quote]

Dziękuję za radę :). Też sądzę, że im większy baniak, tym lepiej i łatwiej ustabilizować sytuację. Problemem w tym zakresie jest u mnie kwestia finansowa i mały metraż - w dwóch niedużych pokojach mieszkamy we czwórkę, a za miesiąc nawet w piątkę, + pies + tysiące książek, więc trudno cokolwiek wykombinować. Mamy z męzem marzenie, aby kiedyś zaadaptować nasz strych, a z dwóch pokoi zrobić jeden, i przedzieliś go ścianą z olbrzymiego akwarium, ale to na razie kwestia planów :). Ale człowiek, to takie "durne" zwierzę, że jak sobie coś wbije do głowy, to potem robi wszystko, żeby to zrealizować. więc może kiedyś...

archeoepert


10 sty 2010, 16:12   (#3145)  

archeoepert napisał(a):Ja jednak póki co będę chyba wyłączałą napowietrzanie na noc (bo przecież w nocy rośliny oddają O2), bo boję się, że przy tak dużym zarybieniu, rybki moga padnąć.

Pozdrawiam, Ania


Niestety to błędne rozumowanie, w nocy rośliny rywalizują o tlen z rybkami, ponieważ nie zachodzi fotosynteza i CO2 nie jest im potrzebne. Skałaniałbym się razczej na noc włączać.

chible
Poznaje temat

Posty: 53
Dołączył: 14 gru 2009, 16:09

10 sty 2010, 16:23   (#3146)  

Czyli w takim układzie pozostaje wogóle nie natleniać, albo natleniać 24 godziny / dobę? Czy tak?

archeoepert


10 sty 2010, 16:55   (#3147)  

archeoepert napisał(a):Czyli w takim układzie pozostaje wogóle nie natleniać, albo natleniać 24 godziny / dobę? Czy tak?


Powyżej masz odpowiedź. Jak już się boisz o rybki to lepiej w nocy natleniaj a w dzień wyłączaj natlenianie.
Każdy ma prawo wypowiedzi, nie mylą się tylko politycy, a ja biedny przyjmę roślinki od każdego, bo mi z akwarium zostanie sadzawka i wstyd.

Avatar użytkownika
akwneon
Początkujący

Posty: 42
Dołączył: 05 sty 2010, 11:41
Miasto: Śląsk

10 sty 2010, 17:05   (#3148)  

Dziękuję! Teraz pytanie czy sie odważę :).

Pozdrawiam

archeoepert


10 sty 2010, 20:10   (#3149)  

Witam
Ja wogóle nie natleniam baniaka choc mam srednia obsade i mało roslin w LT...

Avatar użytkownika
malinzg
Poznaje temat

Posty: 92
Dołączył: 01 sty 2010, 21:41
Miasto: Zielona Góra

10 sty 2010, 23:20   (#3150)  

Dziś przeżyłem mały kryzys z powodu właśnie napowietrzania. Rano odłączyłem rybkom za waszą radą źródło tlenu. Przed chwilą przyszedłem i wszystkie rybki pływały przy tafli wody. Natychmiast podłączyłem napowietrzacz powoli ich stan się stabilizuje. Przyczyny mogą być trzy: 1 . mam zbyt dużą obsadę (chętnie bym zmniejszył i wrzucił krewecie) a mianowicie 5xbrzanka sumatrzańska, 5x brzanka różowa, 7x danio różowe, 2x glonojad po ok.25cm oraz jedna bocja tygrysia 10cm. Wszystko to na 200l. Jeśli miałbym poczyniać zmiany w obsadzie to wyrzuciłbym wszystkie brzanki oraz glonojady i wtedy dokupił czegoś pokroju neonów, danio(i tu mam pytanie czy wiecie coś o tych żółtych czy też zielonych z alledrogo?), oraz stadko kreweci i kilka ślimaków. 2. Dziś rano podmieniłem 10-15% wody oraz dolałem pożywki AquaPlant. 3. moje rybki przyzwyczaiły się do łatwo dostępnego tlenu i mają slabo wyrobione skrzela :)
Czekam na sugestie.

chible
Poznaje temat

Posty: 53
Dołączył: 14 gru 2009, 16:09

10 sty 2010, 23:25   (#3151)  

Powinieneś mieć dziesięć razy więcej roślin w dobrej kondycji. Wtedy ryby nie będą się dusiły bez napowietrzacza.
390 l bruto150x52,5x50,roślinne.Oświetlenie 3x80W T5.Nawozy Aqua Art,Co2 z butli.Woda z RO.
Krewetki(około 200szt),Otocinclus affinis(4szt)Crossohelius siamensis(5szt)Rineloricaria lanceolata(2szt).Ancistrus dolihopterus (8 szt)

Avatar użytkownika
eretmodus
Poznaje temat

Posty: 149
Dołączył: 04 sty 2005, 00:30
Miasto: Warszawa

11 sty 2010, 12:50   (#3152)  

eretmodus napisał(a):Powinieneś mieć dziesięć razy więcej roślin w dobrej kondycji. Wtedy ryby nie będą się dusiły bez napowietrzacza.


chible napisał(a):Dziś przeżyłem mały kryzys z powodu właśnie napowietrzania. Rano odłączyłem rybkom za waszą radą źródło tlenu. Przed chwilą przyszedłem i wszystkie rybki pływały przy tafli wody. Natychmiast podłączyłem napowietrzacz powoli ich stan się stabilizuje.


Ja miałam podobny problem, tzn. wyłączyłam rybkom napowietrzanie, ale już po dwóch - trzech godzinach wszystkie danio pływały przy powierzchni "dziubkując" jak, nieprzymierzając, karp na Wigilię. Ale ja jestem pewna, że w moim przypadku powody są dwa:
1) mam zbyt mało roślin, które się ukorzeniły i mogłyby produkować tlen w dużych ilościach
2) przez natlenianie jest zbyt mała ilość CO2 w wodzie, a co za tym idzie - rośliny nie produkują tlenu, tylko go zabierają

Wygląda więc na to, że póki co zostanę przy natlenianiu, a gdy zakupię większe akwarium i roślinki będą się w nim porzadnie rozwijać, to przesadzę tam moje pupilki, już oczywiście bez napowietrzacza. Myślę, że jest to najsensowniejsze w tej chwili, bo nie przerywa wzrostu roślin (które docelowo mają zostać przesadzone do większego akwa, wiec bardzo mi zależy, żeby sie pięknie rozwijały), a jednocześnie nie uprzyksza zbytnio życia rybkom. Tylko, że nie jest to już "czysty" Low Tech :(. Szkoda. Jak widać - trzeba było się do tego zabrać nieco inaczej...

chible napisał(a):Jeśli miałbym poczyniać zmiany w obsadzie to wyrzuciłbym wszystkie brzanki oraz glonojady i wtedy dokupił czegoś pokroju neonów, danio(i tu mam pytanie czy wiecie coś o tych żółtych czy też zielonych z alledrogo?), oraz stadko kreweci i kilka ślimaków


Nie wiem nic konkretnego na temat tych Danio z Alledrogo, ale ja kupowałam Danio różowe w moim akwarystycznymi. Mieszkały one w jednym akwa z zielonymi i żółtymi. Więc wymagania na pewno mają te same. Poza tym wyczytałam gdzieś w necie (chyba na Wikipedii), że różowe, zielone i żółte Danio to krzyżówki danio prążkowanych (chyba?) i w dodatku między sobą też bez problemów sie krzyżują (a swoją drogą, ciekawe jaki kolor uzyskałoby się krzyżując danio różowego z zielonym? Ale chyba bym nie chciała takiej rybki :) ). Więc może zamiast grzebać na Allegro - zajrzyj do zoologicznych w twoim mieście? Odejdzie Ci koszt przesyłki, a te rybki w sklepie nie są drogie (u mnie kosztują 3 zł /szt.). No, chyba, że chcesz kupić hurtowo, np. kilkadziesiąt sztuk :lol: I zawsze wydaje mi sie, że sklep stacjonarny jest nieco bardziej pewny niż zakupy przez Allegro, o czym zresztą nie raz było na tym forum (głownie w kontekście roślinek, ale to przecież też towar żywy, który zimą na pewno ucierpi), chyba, że masz je "pod ręką" i mógłbyś odebrać je osobiście. Jeśli tak - możesz zaryzykwać. Ja bardzo lubię moje Danio i chętnie dokupię kilka innych wersji kolorystycznych, gdy już zakupię to większe akwa.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam :)

Pozdrawiam

archeoepert


11 sty 2010, 14:22   (#3153)  

Raczycie przestać dyskutować o dawkowaniu CO2 w temacie o akwarium BEZ suplementacji dwutlenkiem węgla?
Pozdrawiam
------
>>Moja strona<<
Na tym forum można odnieść wrażenie, że Heteranthera zosterifolia nigdy nie istniała...

Avatar użytkownika
Yahilles
Znający temat

Posty: 1678
Dołączył: 21 maja 2007, 21:02

11 sty 2010, 14:40   (#3154)  

Ale tu nie chodzi o sztuczne dawkowanie CO2, tylko o wykorzystanie tego, co jest (a właściwie, w moim przypadku) powinno być w zbiorniku. Większość postów na tym topiku dotyczyła sztucznego dodawanie CO2 - bimbrownia, butle itp. czego ja osobiście unikam i nie mam zamiaru nigdy stosować. Problem polega jednak na tym, że mam go zbyt mało w swoim zbiorniku, aby rośliny, w procesie fotosyntezy, mogły wyprodukować tlen, dlatego sztucznie dodaję tlen (O2) a nie dwutlenek węgla (CO2). Proszę zwrócić uwagę, że oba gazy dzieli nie tylko literka C :!:

archeoepert


11 sty 2010, 14:50   (#3155)  

archeoepert napisał(a):Proszę zwrócić uwagę, że oba gazy dzieli nie tylko literka C :!:

A co jeszcze?
Spróbuj rozwiązania pośredniego, napowietrzania przez falowanie wody, w miare mozliwości bez 'zrywania' tafli. Masz czystą powierzchnię czy jakieś błony się tam unoszą?

Plejstocen
Stały bywalec

Posty: 395
Dołączył: 09 gru 2003, 14:04

11 sty 2010, 15:07   (#3156)  

Plejstocen napisał(a):
archeoepert napisał(a):Proszę zwrócić uwagę, że oba gazy dzieli nie tylko literka C :!:

A co jeszcze?


To spróbuj założyć szczelną reklamówkę na głowę, na jakieś 5 minut, to będziesz wiedział czym jeszcze róźnią sie te gazy :D

Na razie nie mam żadnej błony (filmów itp.) ale to prawdopodobnie efekt tego, że bąbelki z napowietrzacza poruszają taflą wody. Aby to wyeliminować musiałbym wyłączyć napowietrzacz, ale tego nie zniosą moje rybki. Jak będę miała inny zbiornik - zmniejszę obsadę i wówczas wyłaczę to ustrojstwo i pozostawię tylko filtr, ale teraz z powodu zbyt dużego zarybienia - podusiłabym je. Ale postaram się co jakiś czas, w ciagu dnia wyłączać napowietrzanie. Gdy zobaczę jednak, że rybki sie duszą - będę musiała do niego wrócić. Mam jednak nadzieję, że z czasem (jak zbiornik sie ustabilizuje i większość roślin się porządnie ukorzeni) będę mogła całkiem zrezygnować z napowietrzania. Bo o to w końcu chodzi w LT. Na razie jednak po prostu nie moge - nie chće zabić rybek tylko dlatego, żeby zbiornik był LT

archeoepert


11 sty 2010, 21:59   (#3157)  

U mnie póki co nie da rady odłączyć napowietrzacza. Pozbędę się glonojadów. Roślniki urosna i być może wtedy wszystko się unormuje, ale do tego czasu zamierzam założyć na swoim biureczku przy monitorze kolejne akwa- małe dla uciechy oka. Myślałem o cube 30X30x30 tylko czy w tak maływ zbirniku low tech zda egzamin? Teoretycznie podejrzewam, że powinno być ok jeśli dostosuje wszystko odpowiednio i proporcjonalnie.
Miałem jeszcze jedno życzenie ale myślę że tu się nie uda, a mianowicie chciałem aby był to a'la holender ale tutaj LT chyba sobie nie poradzi i więcej na tym strace niż zyskam. Za kilka tygodniu dorzuciłbym jakiś odkurzaczy w postaci krewetek. Co o ty sądzicie?

chible
Poznaje temat

Posty: 53
Dołączył: 14 gru 2009, 16:09

12 sty 2010, 18:18   (#3158)  

chible napisał(a):Myślałem o cube 30X30x30 tylko czy w tak maływ zbirniku low tech zda egzamin? Teoretycznie podejrzewam, że powinno być ok jeśli dostosuje wszystko odpowiednio i proporcjonalnie.
Miałem jeszcze jedno życzenie ale myślę że tu się nie uda, a mianowicie chciałem aby był to a'la holender ale tutaj LT chyba sobie nie poradzi i więcej na tym strace niż zyskam. Za kilka tygodniu dorzuciłbym jakiś odkurzaczy w postaci krewetek. Co o ty sądzicie?

Pytanie podstawowe... Dlaczego tak uważasz? Kwestia doboru roślin (duży heniek, glosia i rotala spokojnie się nadadzą) i doświadczenia w ich sadzeniu i przycinaniu (mam wrażenie, że właśnie stąd jest mit o LT... za LT biorą się głównie nie-eksperci którzy dopiero zaczynają lub nigdy się szczególnie nie angażowali w aranżację, więc nie tworzą żadnych specjalnie odpicowanych podwodnych ogrodów, a potem wszystkim się wydaje, że to w LT jest niemożliwe ;)
Pozdrawiam
------
>>Moja strona<<
Na tym forum można odnieść wrażenie, że Heteranthera zosterifolia nigdy nie istniała...

Avatar użytkownika
Yahilles
Znający temat

Posty: 1678
Dołączył: 21 maja 2007, 21:02

13 sty 2010, 00:41   (#3159)  

marofoxyz napisał(a):elfir

2 X 75 HQI = 150 wat ( nawet jeżeli są zużyte to jednak HQI ) przy założeniu że te 250 litrów to brutto i odejmując od tego podłoże to się równa ok 1W/l a to się równa HT nie LT ;)


Jakbym nie liczyła wychodzi coś bardziej 0,5 W/l (150/250 = 0,6)

elfir


14 sty 2010, 11:45   (#3160)  

Mam możliwość zakupu dolomitu... ma też już ziemię z jego niewielkim dodatkiem. I zastanawiam się czy przy kranowicie olkuskim (~20n) jest sens sypania dolomitu w ziemię.

Co do planowanego podłoża to mam zamiar użyć ziemi i trochę keramzytu. Na to żwir 2-4mm. Czy coś jeszcze warto dodać do mieszanki ziemi :?:
"Akwarium może mieć każdy, ale akwarystą trzeba się urodzić"

Avatar użytkownika
adrianolkusz
Aktywny użytkownik

Posty: 517
Dołączył: 10 kwi 2006, 07:35
Miasto: Mirówek











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 216 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.