Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


Odmulanie zarsonietego dna akwa...



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



02 cze 2007, 22:05   (#41)  

To ja też się wypowiem (wniosek jest na końcu postu, nie musicie czytać wszystkiego :) )
Pod koniec marca wystartowałem swoje 112 litrów na ziemii ogrodowej. Znaczy... w zasadzie to nie jest ziemia ogrodowa, a "oczkowa" :) Firma Bluh-Fix ma taką ziemię do oczek wodnych, charakteryzuje się dużym udziałem gliny i zmodyfikowaną domieszką torfu. Klei się w rękach jak plastelina.
Wrzuciłem tego dość sporo (od 2 do 4cm) i przysypałem żwirem. Posadziłem takie roślinki: Echinodorus Tenellus, Sagitaria Subulata (różnica jest między nimi ;) ), Hygrophila Corymbosa, Ludwigia Repens (chyba - czy ona może mieć liście czerwone także z góry?), Valisineria Spiralis, Cryptocoryne (nie umiem zidentyfikować gatunku) Glossostigma Elatinoides, rogatek sztywny i na korzeniu Vesicularia sp. oraz Mikrozorium sp. Raczej nie to co chciałem, ale z powodu komplikacji wszelakich nie mogłem zamówić nic z internetu, tylko polegać na sklepach.

Dane baniaczka: 112l, 4x18 (w tym Fluora) przez 9 godzin, Eheim 2213 z oryginalnymi wkładami + węgiel, woda RO+kran
Popełniłem błąd, który pokutuje do teraz: na ziemię położyłem zbyt niską warstwę żwiru. Przynajmniej tak sobie tłumaczę swoje problemy:
1. Po trzech tygodniach pojawiły się pierwsze glony: okrzemki. Wzrost roślin - bardzo dobry, szybkie przejście na formy submersyjne, dużo odnóg - za wyjątkiem Cryptokoryny. Od Mewasha (pozdrawiam!) kupiłem i wpuściłem krewetki, które w dobę zjadły wszystkie okrzemki. Doszło też 10 brzanek wysmukłych
2. Zaraz po okrzemkach przywędrowały prawdziwe niemilce: Compsopogon. Nie wiem jak, ale jakoś się ich pozbyłem. Zdaje się, że pomogło mocne podbicie CO2. W pomiarach wyszło mi zero Fe i NO3, więc dołączyłem ostrożnie nawożenie PlantaActive w minimalnych dawkach. Efekt: rośliny wszystkie oprócz Cryptocoryne przyspieszyły wzrost, puściły dużo nowych pędów.
3. Po pierwszych dwóch tygodniach podawania nawozów musiałem wyjechać (długi weekend). Po powrocie zastałem istny koszmar: wszystko zarośnięte zielonym futrem! Istna plaga krótkich zielenic o gęstości i wytrzymałości krasnorostów. Zrobiłem zaciemnienie na trzy dni i w tym czasie dwie podmiany po 50%.
4. Stan obecny: zielone futro się wycofuje, ale na dno wracają krasnorosty, tym razem w postaci typowych kępek, a nie tego świństwa Compsopogon. Pewnie pomogłyby kosiarki (już kiedyś mnie uratowały), ale szkoda mi mchu. Walczę jakoś podmianami i minimalnymi dawkami nawozów. Wydaje mi się, że jestem w stanie wyprowadzić to jakoś z kryzysu.

Diagnoza problemu:
W ostatnim Naszym Akwarium przeczytałem artykuł Karela Rataja o akwarium z dyskowcami. Autor pisał, że pomimo niziutkich poziomów NO3 i PO4 pojawiały się tam glony (na zdjęciach w artykule rozpoznałem znajomych z mojego akwarium). Winowajcą okazał się CHZT, czy jak to się promuje na tym forum, DOC. Zakładam, że u mnie sprawa ma się tak samo. W ziemii było dużo kawałków drewna, gałązek, etc. Podejrzewam, że jakbym dał jej wyschnąć trochę, to by chociaż trochę azotu zostało przetworzonego. Ja natomiast, zgodnie z instrukcją na opakowaniu, włożyłem ziemię od razu do akwarium i przywaliłem żwirem. Napisano: nie dopuścić do wyschnięcia ziemi!

Uważam, że problem tkwi w tym, że u mnie owe substancje organiczne wypłukiwane są z ziemii spod zbyt cienkiej warstwy żwiru. Daję sobie jeszcze czas, aby zwiększyć maksymalnie biomasę (Echinodorus tenelus i większość pozostałych rosną jak szalone. Te, które mogą barwią się na czerwono. A głupia Cryptocoryne nadal stoi, nie wiem co jest) i może w ten sposób opanować sytuację. Wybieram też dokładnie zbędne liście, zbieram znad dna odchody ryb, usuwam mechanicznie glony. Zobaczymy.

Wniosek:
Myślę, że na każdy centymetr ziemii ogrodowej (stawkowej) powinno się dać przynajmniej dwa centymetry drobnego żwiru. Dobrze też ziemię przesuszyć lekko, albo chociaż przewietrzyć przez tydzień po otwarciu opakowania - rozłoży się przynajmniej część azotu.
Mimo wszystko polecam i zachęcam do stosowania takiego podłoża. Wiadomo, że uczymy się na błędach. Dodam jeszcze, że nigdy na czystym żwirze nie miałem takiego szybkiego wzrostu roślin, ani takich ładnych barw. No i cena kusząca, prawda? :)

I jeszcze jedno: 20 litrów ziemii do stawów ogrodowych kosztuje 12zł w Obi w Bydgoszczy. Na akwarium 112l wchodzi ok. 40% opakowania.[/b]

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

02 cze 2007, 22:59   (#42)  

Serdeczne dzięki! Bardzo mi (i napewno nie tylko mi) pomogłeś.
Teraz wiem co robić ale jeszcze jedna sprawa:
Ziemia powinna być ugnieciona czy zostawić luźno, tak jak wsypałem?
Edit:
Kadazan napisał(a):Wybieram też dokładnie zbędne liście, zbieram znad dna odchody ryb, usuwam mechanicznie glony. Zobaczymy.

Hmm... Dominito to odradzał...
Pozdrawiam
------
>>Moja strona<<
Na tym forum można odnieść wrażenie, że Heteranthera zosterifolia nigdy nie istniała...

Avatar użytkownika
Yahilles
Znający temat

Posty: 1678
Dołączył: 21 maja 2007, 21:02

02 cze 2007, 23:15   (#43)  

Ziemia powinna być ugnieciona czy zostawić luźno, tak jak wsypałem?


Z czasem sama się i tak ugniecie. Ja bym docisnął tylko leciutko, tak, aby rośliny na początku zdołały tam szybko wrosnąć korzeniami - to zapobiega strefom beztlenowym, gdyż rosliny wypuszczają tlen korzeniami.
A na ziemię dużo żwiru i wyrównać :)

Dominito odradzał, bo nie ma problemu z CHZT. Ja walczę z glonami, więc sytuacja jest inna.

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

03 cze 2007, 22:24   (#44)  

A i jeszcze jedno - czy można na warstwę ziemi wysypać warstwę Florana i na niego zwykły żwirek? Czy specjalne podłoże w czymś przeszkodzi?
Pozdrawiam
------
>>Moja strona<<
Na tym forum można odnieść wrażenie, że Heteranthera zosterifolia nigdy nie istniała...

Avatar użytkownika
Yahilles
Znający temat

Posty: 1678
Dołączył: 21 maja 2007, 21:02

11 cze 2007, 15:12   (#45)  

Dominito napisał(a):Cóż, w takim razie Tropica sprzedaje ją pod nazwą Echinodorus tenellus. :wink: Kupiłem za granicą z taką właśnie etykietką. Jaki jest pewny sposób na ich rozróżnienie (oczywiście bez kwiatów)?


http://images4.fotosik.pl/213/130f24e3faefcd2d.jpg
Pod tym linkiem znajduje się fotka e. tenellus autorstwa naszego forumowego kolegi furrana. E. tenellus kupiony przeze mnie z w sklepie również wykształcił liście submersyjne takie jak na fotce z linka.
Pozdrawiam - Paweł Działowski
Aktualnie
Drzewiej bywało

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

11 cze 2007, 17:22   (#46)  

Yahilles napisał(a):A i jeszcze jedno - czy można na warstwę ziemi wysypać warstwę Florana i na niego zwykły żwirek? Czy specjalne podłoże w czymś przeszkodzi?


Nie stosowałbym takiego zestawu, sama ziemia wystarczy w zupełności.
Taki miks jest przede wszystkim nieprzewidywalny w swoich reakcjach i zbędny, bo gleba jest pełnowartościowym źródłem składników pokarmowych.

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

11 cze 2007, 20:34   (#47)  

Tyle że Floran nie jest czymś ekstra wzbogacany ma jedynie poprwić strukturę podłoża i zapewnić lepsze siedlisko dla bakteri nitryfikacyjnych. Też się zastanawiałem nad przykryciem ActiSubstratu mieszanką żwiru z floranem, gdyż ponoć sam floran jest za lekki i ciężko sie w nim sadzi rośliny.

pozdrawiam

hetyt
Poznaje temat

Posty: 65
Dołączył: 24 gru 2005, 00:04
Miasto: Wiązów/Wrocław

20 cze 2007, 20:11   (#48)  

armek napisał(a):Super baniaczek, jakiej jest wielkości?
Właśnie od soboty jestem po restarcie na low-tech'a z ziemią doniczkową. Myślę, że to ciekawsze wyzwanie, a przede wszystkim bardziej naturalne. Przy high-tech'u czułem się jak hodowca tuczników. :wink: Nie wspominając już o przykładaniu ręki do efektu cieplarnianego i katowaniu swojej oczyszczalni ścieków tablicą Mendelejewa. :wink: Do tego jeszcze kupa kasy na sprzęt, prąd, woda, nawozy und so weiter.
Pora na back to nature! :D
Myślałem o neonie czerwonym ale nie wiem czy nie zmasakruje mi red cherry. :?
Zastanawiam się czy nie lepiej wpuścić piękniczkowate, być może lepiej się sprawdzają w takim typie akwarium.
Szkoda, że nie można z Dianą pogadać, bo byłoby o co zapytać.

slawny76


20 cze 2007, 20:14   (#49)  

Dziękuję, ale to już było. :wink:

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

20 cze 2007, 20:17   (#50)  

Witam moim zdaniem neon czerwony sprawdzi się doskonale. W moim baniaczku 54L trzymam neonki czerwone 10 szt z nieokreśloną ilością red cherry oraz dwoma amano. Nie widziałem żeby neony uganiały się za moimi wisienkami. Kluczem do sukcesu jest gęsto zarośnięte akwa daje to możliwość ukrycia się krewciom a i neonki lubią gęsto zarośnięty zbiornik szczególnie roślinnośc pływającą zacieniającą światło. Doszedłem do tego na podstawie obserwacji więc może ktoś ma inne zdanie na ten temat

slawny76


20 cze 2007, 20:32   (#51)  

Dzięki za wiadomość.
Pytałem bo miałem neona czarnego i zauważyłem, że czasami wcinał małe redy. :evil:

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

21 cze 2007, 08:21   (#52)  

Kadazan napisał(a):Diagnoza problemu:
W ostatnim Naszym Akwarium przeczytałem artykuł Karela Rataja o akwarium z dyskowcami. Autor pisał, że pomimo niziutkich poziomów NO3 i PO4 pojawiały się tam glony (na zdjęciach w artykule rozpoznałem znajomych z mojego akwarium). Winowajcą okazał się CHZT, czy jak to się promuje na tym forum, DOC.


Mała poprawka. Odpowiednikiem DOC jest polskie OWO (Ogólny Węgiel Organiczny) a nie ChZT.
z podobnych wskaźników występują: BZTx, ChZT, OWO, UTL(cr)
jednak trudno przeliczać jedne na drugie, bo ich skrajne wartości zależą często od zupełnie różnych składników.

Nuroslaw
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 17 gru 2004, 13:07
Miasto: Sieraków

12 lip 2007, 20:21   (#53)  

Dotychczas, po kilku swoich eksperymentach byłem przeciwnikiem dodawania próchnicznej ziemi (zawierającej szczątki organiczne) i torfu do podłoża. Byłem i jestem natomiast zwolennikiem dodawania glliny (czy to w postaci kulek, czy cienkiej warstwy z piaskiem lub bez). Po przeczytaniu książki zwróciłem uwagę, że sama autorka pisze, że próchniczna ziemia (zawierająca dużo dużych szczątków organicznych) nie nadaje się do akwariów z wodą miękką. Zwraca też uwagę, na pH podłoża (przy takiej ziemi może być potrzebny dodatek np. dolomitu) i pisze, że niekorzystne zjawiska przestają działać po jakimś czasie (np. 6 tygodni) od zalania gleby. Jest też chyba napisane, że duża grubość warstwy takiej ziemi jest niewskazana (gdy pisala coś o doniczkach). Myślę, że po uwzględnieniu tych ograniczeń można używać ziemi ze szczątkami organicznymi. Należy mieć jednak świadomość, że taka ziemia poza niebezpieczeństwem procesów gnilnych (zagrażającym nam, gdy pH gleby spadnie, słabym oświetleniu i małej ilości roślin) niesie ryzyko rozwoju glonów przy silnym oświetleniu, na skutek dostawaniu się do wody dużej ilości DOC (W każdym z moich doświadczeń z taką ziemią i torfem występowała plaga długich nitek). Dlatego taką ziemię poleciłbym wyłącznie do akwariów z wodą twardą, oświetleniem przez większą część dnia słabym, a przez kilka godzin dziennie silnym. Autorka ma mniejsze zastrzeżenia do ziemi kopanej z ogródka (prawdopodobnie o większym udziale części spławialnych, dobrze rozłożonych oraz frakcji mineralnych). Dla mnie jednak najbezpieczniejszym podłożem pozostanie cieńka warstwa gliny zmieszanej z piaskiem i na to najdrobniejszy żwirek jaki uda nam się zdobyć. Niedobory CO2 wolę uzupełniać z butli, tak aby pH nie spadło poniżej 6 (mam nad tym wiekszą kontrolę). Podobnie też jak autorka uważam, że najbardziej bezproblemowe akwaria, to takie z niezbyt silnym oswietleniem, w którym N, P i mikroelementy zawarte są przede wszystkim w podłożu, a nie w wodzie, ale podłoże nawożę za pomocą kulek w których glina jest zmieszana z nawozami.
Pozdrowienia
Waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław

13 lip 2007, 00:12   (#54)  

Panie Waldku jak uzupełnić podłoże w NPK w działającym akwarium i jak zrobić podłoże w czasie zakładania akwarium według pana doświadczenia? Chodzi o akwa z miękką wodą i CO2.

Kansol
Aktywny użytkownik

Posty: 570
Dołączył: 21 wrz 2004, 17:52
Miasto: Bydgoszcz

13 lip 2007, 11:59   (#55)  

Obecnie mam ciągły system podmiany wody i nawożę N,P i mikroelementy głównie przy pomocy kulek glinianych, które robię sam. Potas i magnez podaję zarówno do podłoża jak i do wody. Mam kilka akwariów połączonych z jednym spełniającym rolę filtra w którym rozpuszcza się CO2. Podaję KOH (bojest tanie) i węglan magnezu, bo kupiłem 50 kg (najmniejsze opakowanie). Gdy miałem pojedyńcze akwaria nawożone CO2 stosowałem węglan i kwaśny węglan potasu oraz siarczan magnezu (ale dodawałem go tylko do wody). Nawoże kilkoma rodzajami kulek glinianych o różnej zawartości makroelementów i mikroelementów (w zależności od gatunku rośliny). Niestety przy silniejszym świetle samo nawożenie przez podłoże nie wystarcza (wtedy skracam długość oświetlenia). Przy zakładaniu akwarium podłoże i woda powinny mieć jak najmniej P. Jeśli nie wpuszczamy od razu rybek (tak jest lepiej) w wodzie powinna się znaleźć pewna ilość jonów amonowych po to, aby namnożyć odpowiednią ilość bakterii nitryfikacyjnych. Ten etap najbezpieczniej jest przeprowadzić bez roślin w ciemności. Gdy nie mamy w wodzie jonów amonowych, to późniejsze wprowadzanie ich przy pomocy ryb i rozkładu gromadzących się szczątków organicznych przy małej ilości bakterii nitryfikacyjnych może prowadzić do rozwoju glonów. Rośliny wprowadzam, gdy azotany przestają rosnąć. Ryby kilka dni później. Potas podaję do wody i podłoża od początku. Przy miękkiej wodzie i roślinach wymagających wapnia do podłoża dodałbym węglanu wapnia i węglanu magnezu (unikałbym siarczanów). Chlorków też nie podawałbym bezpośrednio do akwarium. Przy miekkiej wodzie nie przesadzałbym z nawożeniem. Gdy nie miałem ciągłej podmiany wody dbałem intensywnie o czystość podłoża i prefiltrów. Obecnie również odmulam i dbam o czystość prefiltrów, ale robię to rzadziej (raz namiesiąc)
Pozdrowienia
Waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław

11 sie 2007, 16:38   (#56)  

Waldek, nawozisz kulkami ale jak dokładnie to wygląda? Sadzisz roślinę, dajesz kulki i koniec? Czy co jakiś czas zakopujesz nowe kulki?

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

16 lis 2007, 18:18   (#57)  

Witam
Odgrzebię troszkę temat, gdyż ostatni post wysłany był w sierpniu. Ciekawi mnie jak Ci którzy próbowali z ziemią ogrodową i/lub doniczkową sobie radzą.

Sam zastanawiam się nad tym rozwiązaniem w akwarium.

damczer
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 13 gru 2006, 20:18

16 lis 2007, 19:11   (#58)  


Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

30 gru 2007, 16:43   (#59)  

Yahilles napisał(a):Ale chodzi mi o to, że ja po prostu nie mam wystarczającego "wykształcenia" żeby zrozumieć teksty o reakcjach chemicznych między podłożem a korzeniami itp. O samo tłumaczenie mi nie chodzi, zrozum :D

Mój pierwszy post na to zacne forum. :)
Nie musisz mieć "wykształcenia" Mądre pytania zadajesz, więc widać, żeś nie w ciemię bity. Przeczytanie książki Diany od dechy do dechy otwiera oczy na pewne zagadnienia. A przede wszystkim uświadamia jak mało wiemy o procesach zachodzących w ekosystemie wodnym. Myślę, że książka D.W. ma jedną myśl przewodnią. Nie ingeruj w coś o czym masz blade pojęcie. Naśladuj naturę. Nie dodawaj chemii bo nie wiesz jakie skutki uboczne ona wywoła.
Książkę naprawdę warto przeczytać. Dawno temu miałem Low-Tech nie zdając sobie sprawy, że to właśnie L-T. W polskich opracowaniach z lat 50-60 XX w, bardzo często zalecano ziemię ogrodową pod żwir. Wtedy moje akwa działało pięknie z brzęczykiem własnej konstrukcji i grzałką "U" rurką na sól.
Po wielu latach jak już warunki mi pozwoliły postanowiłem wrócić do młodzieńczego hobby. Zacząłem czytać, nowe książki, grupy dyskusyjne w sieci i co się jeszcze dało. Zaczął mi są włos jeżyć na głowie, jak dowiadywałem się o cotygodniowych podmianach 30% wody, filtrach kubełkowych, sumpach, podżwirówkach. Kulkach nawozowych, nawożeniu CO2, mikro i makro. Preparatach na ślimaki, na glony takie i śmakie. Myśle sobie przecież kiedyś tego nie było, a wszystko hulało jak ta lala. Trafiłem w końcu na Rośliny w akwarium i już wiem, że nie zrobię inaczej.
Start Low-Tech 450 l brt już w styczniu :D

BTW. Kto ze Śląska będzie robił w połowie stycznia jakieś duże sianokosy i odsprzeda mi jakieś wiadro albo dwa? Będę potrzebował mnóstwo ziela na każdy plan akwa.
--
Pozdrawiam
JerzyA

Avatar użytkownika
JerzyA
Zainteresowany tematem

Posty: 180
Dołączył: 09 gru 2007, 22:01
Miasto: Bielsko-Biała

30 gru 2007, 16:49   (#60)  

Witamy Jerzy!
Powodzenia w starcie i eksploatacji baniaka.
Chwal się jak Ci idzie i w razie czego pytaj, na pewno ktoś z nas pomoże.
SNOW PATROL
Obrazek

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16











Powiązane tematy
  • Jak przymocowac roslinki do dna

    Witam! Mam problem, a mianowicie wypadają mi roślinki, z których mam plan zrobić trawnik.Chce dowiedzieć się czy mogę je przymocować do dna za pomocą zszywaczy czy macie inny lepszy pomysł?

    Wyświetlenia: 3465 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Ochrona dna akwarium przed uszkodzeniem

    Cześć, Czy mogę użyć piankę, którą użyłem pod akwarium do zabezpieczenia dna wewnątrz? Kupiłem w roslinyakwariowe i Został mi spory kawałek... Proszę o radę. Dziękuję

    Wyświetlenia: 2371 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Nowe akwa 70L - rozterki przed startem.

    Witam Wszystkich serdecznie, Jak do tej pory byłem biernym użytkownikiem forum, zazwyczaj czytałem i starałem się jak najwięcej nauczyć. Przyszła pora by to zmienić i zacząć być aktywnym użytkownikie...

    Wyświetlenia: 40059 | Odpowiedzi: 172 czytaj więcej...

  • Akwa-vivarium Glossy 100cm

    Witam, swój poprzedni zbiornik sprzedałem [https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/wabi-kusa/akwa-vivarium-45x45x60cm-68173.html?p=512568#p512568] Może wypłynie u innego użytkownika ;) ...

    Wyświetlenia: 15612 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

  • Akwa-Vivarium 45x45x60cm

    Poprzedni projekt spotkał się z przychylną opinią więc pokażę jeszcze jeden. Wprawdzie ten jeszcze czeka na komplet roślin - dzbaneczniki oraz heliamfory, ale myślę, że już można go prezentować. Terr...

    Wyświetlenia: 41460 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

  • Moje akwa ;]

    C haos i proste rosliny, czyli moja najbardziej leniwa "kompozycja" ;) oto i ona: http://www.jp2doc.org/akwa/akwa.jpg W yzywanie sie jest mile widziane :] pozdro, tome...

    Wyświetlenia: 7512 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Małe, ciemne akwa - jakie rośliny?

    Hej. Baniak 25l od Aquael z ich pokrywą i oświetleniem led 6W. Mam z 10 kulek gałęzatek od 3 miechów i dają radę, urosły cholernie. Rogatek na próbę też jako tako. Jakie rośliny polecacie do takie...

    Wyświetlenia: 2293 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Akwa - Paludarium 60X45X45

    Chciałem Wam przedstawić Akwa-Terrarium jakie przygotowałem dla pewnej Pani. Cukierkowy charakter zbiornika nie jest przypadkowy. Terrarium o wymiarach 60x45x45cm Oświetlenie 2x24W Struktura zbudowana...

    Wyświetlenia: 8412 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Rozwiązanie aranżacji akwa oglądanej z obu stron

    Szukam inspiracji gdyż takiego akwarium jeszcze nie tworzyłem.Robię akwarium które będzie mi dzieliło poddasze .Mile widziane jakieś foty linki YouTube.

    Wyświetlenia: 1231 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Akwa buni - poczatki

    Akwarium - 200 l Obsada - Heros Severum Gold 6x, Pielęgnica Zebra 2x , Tropheus Bemba 4x, Yelow 3x , Kosiarki 3x,Kasatka 2x , Agamix 2x,Danio tęczowe 5x, Barwniak czerwonobrzuchy 4x. W środku jes...

    Wyświetlenia: 3924 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 317 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.