Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Filtr UV



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



28 sie 2003, 11:03   (#21)  

MarcinD napisał(a): co sie dzieje z produktami rozpadu chelatow. Wiadomo, ze zelazo trojwartosciowe jest szkodliwe dla roslin. Czy ono przypadkiem sie jakos nie kumuluje w zbiorniku?.


Dlaczego sądzisz że żelazo 3-wartościowe jest szkodliwe dla roślin? Rośliny mogą pobierać zarówno 3 jak i dwuwartościowe żelazo. To pierwsze muszą jedynie wcześniej zredukować. Po rozpadzie chelatu Fe 3+ szybko wytrąca się w postaci wodorotlenku żelaza (o ile dobrze pamiętam). Można to zaobserwować również w nawozach.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

28 sie 2003, 13:25   (#22)  

Marcin Baranowski napisał(a): Rośliny mogą pobierać zarówno 3 jak i dwuwartościowe żelazo. To pierwsze muszą jedynie wcześniej zredukować. Po rozpadzie chelatu Fe 3+ szybko wytrąca się w postaci wodorotlenku żelaza (o ile dobrze pamiętam). Można to zaobserwować również w nawozach.


"Fe występuje w przyrodzie jako utlenione związki o wartościowości +3 i w takiej postaci żelazo jest nieprzyswajalne. Chelator ma za zadanie związać atomy utleniacza i przeksztalcić Fe do postaci +2, dopiero w takiej postaci jest ono przyswajalne dla roślin."

Cytat pochodzi z artykułu zamieszczonego w serwisie.

To jednak mogą pobierać Fe3+ czy nie? (aby je zredukować) ;-) A jak mogą je wcześniej (w rozumowaniu autora - przed pobraniem) zredukować skoro nie moga ich najpierw pobrać?

Avatar użytkownika
Paweł
Aktywny użytkownik

Posty: 664
Dołączył: 07 lip 2003, 11:47
Miasto: Warszawa

28 sie 2003, 13:54   (#23)  

Marcin Baranowski napisał(a):Dlaczego sądzisz że żelazo 3-wartościowe jest szkodliwe dla roślin?

Mowil o tym Karel Rataj kiedys na spotkaniu. Nawet pokazywal zdjecia roslin, ktore rosly w wodzie, w ktorej stezenie Fe 3+ bylo dla nich toksyczne.

To pierwsze muszą jedynie wcześniej zredukować.

Redukcja zelaza 3+ do 2+ nie jest latwym procesem. Jony Fe2+ sa bardzo nietrwale i szybko utleniaja sie do zelaza 3+. Dlatego zelazo dla roslin sie chelatuje, bo tylko w zwiazkach organicznych mozna je utrzymac dluzej na plus drugim stopniu utlenienia. Gdyby rosliny mogly przyswajac zelazo 3+, to chelatowanie byloby zbedne. Wystarczyloby wrzucic kilka gwozdzi do wody i po klopocie. No, a jak wiadomo rdzewiejace w wodzie rzeczy metalowe szkodzą rybom i roslinom.

Po rozpadzie chelatu Fe 3+ szybko wytrąca się w postaci wodorotlenku żelaza (o ile dobrze pamiętam). Można to zaobserwować również w nawozach.

Wedlug mnie (o ile pamietam ze szkoly) to tlenku. W kazdym razie, aby tlenek zelazowy zaczal sie wytracac (rdzawa woda), to stezenie zelaza musi byc juz bardzo wysokie. Mam niestety taka wode na dzialce :cry: . Jak jest w rurach, to jest O.K. Ale wystarczy nalac ja do miski. Po kilku minutach, pod wplywem kontaktu z tlenem atmosferycznym robi sie rdzawa. Juz nie wspomne o gotowaniu. natychmiast powstaje zupa z rdzy. W istocie to wode o znacznie nizszych stezeniach zelaza uwaza sie za zazelaziona i nie nadajaca sie do celow spozywczych rowniez dla ludzi.

MarcinD


28 sie 2003, 14:27   (#24)  

Waldemar Żak napisał(a):Jaką wytajność filtra masz na myśli, tzn jak dużą w stosunku do objętości akwarium?

Mam akwarium 360l i filtr Eheim 2227. Pulsacyjny z dwoma komorami. Kazda miesci 2l substratu. Planuje dokupic kilka czesci i rozbudowac go do wersji 2229. Czyli zeby mial jeszcze jedna komore.
Nie lacze filtracji biologicznej i mechanicznej. Jako filtra mechanicznego uzywam glowicy 802 z koszyczkiem wylozonym wata filtracyjna, ktora co tydzien wymieniam na nowa. Natomiast w dwa filtry kubelkowe nie chcialbym sie bawic. Za duzo rur wystawaloby z baniaka i dosc klopotliwa obsluga filtrow kubelkowych (duuuuzo czyszczenia). A ja leniwy jestem :oops: . A glowice czysci sie szybko i sprawnie. Ma duzy przeplyw wody (1600 l/h), wiec tempo czyszczenia mechanicznego wody jest duze.

MarcinD


28 sie 2003, 16:05   (#25)  

Problem z żelazem trójwartościowym jest taki, że szybko wytrąca się ono z roztworu w postaci trudno rozpuszczalnych tlenków i wodortlenków. I rzeczywiście w tej postaci jest niedostępne dla roślin. Natomiast wolne jony Fe3+ są jak najbardziej użytkowane przez rośliny. Rozpuszczalność wymienionych wcześniej związków żelaza zwiększa się znacznie wraz ze spadkiem pH. Niektóre rośliny zakwaszają więc środowisko wokół korzeni (np. wydzielają jony H+) aby zwiększyć ilość żelaza w formie jonowej. Część roślin posiada w błonie specjalne enzymy, które redukują żelazo do formy dwuwartościowej przed pobraniem. Inne wydzielają związki chelatujące jony Fe3+, które w tej postaci są przenoszone do wnętrza komórki i następnie redukowane. Tak więc nie ma znaczenia czy będzie to zardzewiały gwóźdź czy lateryt. W odpowiednich warunkach (niedostatek tlenu, niskie pH) żelazo i tak stanie się dostępne dla roślin.

Obszerny artykuł na ten temat można znaleźć tutaj:
http://home.infinet.net/teban/iron/ironw.html

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

01 wrz 2003, 09:48   (#26)  

MarcinD napisał(a): Ma duzy przeplyw wody (1600 l/h), wiec tempo czyszczenia mechanicznego wody jest duze.


Jak dajesz sobie rade z ruchem wody. Nie "kotłuje" ci się nadto w zbiorniku? Ja ograniczam ruch wody do minimum (ostatnio aż do zakwitu :lol: ) Nie lubię jak mi się rośliny kładą.

Waldemar Żak


01 wrz 2003, 16:12   (#27)  

Polecam artykuł na stronie www.fisher.weikrim.eu.org . Tam jest sporo o żelazie w akwarium.
dkarbowy

Avatar użytkownika
Dariusz Karbowy
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 26 cze 2003, 17:40
Miasto: Konin

02 wrz 2003, 08:23   (#28)  

Waldemar Żak napisał(a):Jak dajesz sobie rade z ruchem wody. Nie "kotłuje" ci się nadto w zbiorniku? Ja ograniczam ruch wody do minimum (ostatnio aż do zakwitu :lol: ) Nie lubię jak mi się rośliny kładą.

Na wylocie glowicy mam zalozona gabke Aquaela do filtra (najmniejsza jaka udalo mi sie znalezc na rynku). Ta gabka tak rozprasza strumien wody, ze roslinami nie kolysze.

MarcinD


10 kwi 2006, 18:12   (#29)  

A czy ma jakieś znaczenie miejsce montażu lampy :?: chodzi mi o to czy zaleca się montaż na dolocie filtra czy wylocie.
Zarys aranżacji w 375 l ;)

Avatar użytkownika
filip
Zainteresowany tematem

Posty: 213
Dołączył: 10 gru 2003, 23:05
Miasto: Łomianki/Warszawa

10 kwi 2006, 21:54 Lampa UV jaką wybrać  (#30)  

Mam pytanie albo raczej prośbę.
Mam zielone zmętnienie wody (straszne nawet drugirj ściany akwa nie widze.) Już wszystkiego chyba prubowałem i teraz zastanawiam się nad zakupem lampy UV i Pytam się Was Forumowiczów jaką sobie kupić, jaka jest najlepsza. Dodam jeszcze że mam akwa 130l

krisoo


03 maja 2006, 23:07   (#31)  

Cześć .Nie masz zbyt dużego wyboru rzecz jasna mam na myśli lampy najsłabsze z możliwych czyli 5W.I tak Atman cena ok.170zł.Tetra cena ok.270zł. i Aquael cena ok 240zł.Sam wybrałem Tetrę (bo jest najmniejsza a w mojej szafce robi się coraz ciaśniej)ale równie dobą ofertę ma Aquael w razie problemów można do nich zamówić jakieś części.O częściach do Atmana nic nie słyszałem.Powodzenia.

Wojtek B.
Zainteresowany tematem

Posty: 219
Dołączył: 31 sie 2005, 13:43
Miasto: Bydgoszcz

05 maja 2006, 08:10   (#32)  

filip napisał(a):A czy ma jakieś znaczenie miejsce montażu lampy :?: chodzi mi o to czy zaleca się montaż na dolocie filtra czy wylocie.


jak najbardziej na wylocie. wtedy dostaję najczystszą wodę i skuteczniej działa dłuższy czas.

Nuroslaw
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 17 gru 2004, 13:07
Miasto: Sieraków

05 maja 2006, 13:46   (#33)  

Cześć .Tak jak pisze mój kolega filtr UV montuje się na wylocie kubełka .A to dlatego by do filtra kubełkowego wszystko co jest pożywką dla bakteri nitrifikujących docierało w nie zmienionym składzie.Wszak z doświadczeń naszych kolegów wynika,że promieniowanie UV powoduje rozkład chelatów żelaza (o tym już wiemy a jak działa na inne ?)A jesli już coś się przemknie będzie unieszkodliwione na wylocie kubełka w lampie Uv.Stąd wniosek by lampy używać jak najkrócej.

Nie chcę pisać kolejnego postu więc zmieniam istniejący.Uwagi po trzech tygodniach pracy.Nie zauważyłem by glonom w akwarium działo się gorzej za to w wężach z filtra UV
wyrażnie widać ,że nie rozwijają się .Trzeba przyznać woda zrobiła się bardzo klarowna.Zużycie energii jest dużo wyższe niż podaje producent ,przy lampie UV 5W rzeczywisty pobór mocy wynosi 37W.Powodzenia.

Wojtek B.
Zainteresowany tematem

Posty: 219
Dołączył: 31 sie 2005, 13:43
Miasto: Bydgoszcz











Powiązane tematy
  • filtr narurowy

    Cześć Potrzebuje porady w temacie filtra narurowego. Jestem na etapie zmiany akwarium z 240l na 450l. Myślę nad zrobieniem filtra narurowego z grzałką ze spustem i dopuszczaniem wody. Czy jest ktoś na...

    Wyświetlenia: 791 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Ankieta: jakiej firmy filtr posiadamy w naszych akwariach

    Na forum bardzo często padają pytania jakiej firmy filtry są godne polecenia. Pomóżmy początkującym oddając głos w ankiecie nt. marek posiadanych przez nas filtrów. Ponieważ wielu z nas posiada wię...

    Wyświetlenia: 32501 | Odpowiedzi: 62 czytaj więcej...

  • Jaki filtr zewnętrzny do 43l (spośród najpopularniejszych ma

    Cześć. Stoję przed wyborem filtra do nowo zakładanego akwarium. Powiedzmy, że koszt nie gra roli, ale musiałbym wyrobić się do 500 zł ;) Do takiego akwarium pasują chyba najmniejsze filtry z serii ró...

    Wyświetlenia: 836 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Filtr narurowy do akwarium roślinnego

    Witajcie. Mam pytanie odnośni filtracji na bazie filtrów narurowych do wody połączonych rurami PCV i pompą od ogrzewania. Czy macie jakieś opinie na ten temat? W internecie można znaleść dość dużo got...

    Wyświetlenia: 15341 | Odpowiedzi: 41 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 1243 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Aquael Turbo Mini - nowy filtr wewnętrzny Aquaela

    aquael-turbo-mini-news.jpg Zapraszam do zapoznania się z opisem nowości Aquaela: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/aquael-turbo-mini-320l/h-filtr-wewnetrzny-akwarium-1080l-p-49327.html

    Wyświetlenia: 435 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Aquael HYPERMAX - nowy filtr zewnętrzny

    hypermax.jpg Wątek w którym będziemy zbierać informacje o nowym modelu filtra: Aquael Hypermax. Link do sklepu: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/filtr-aquael-hypermax-4500-przedsprzedaz-p-47006...

    Wyświetlenia: 20926 | Odpowiedzi: 60 czytaj więcej...

  • Jaki filtr zewnętrzny

    Witam wszystkich , jaki polecacie filtr zewnętrzny do akwarium , żeby był wydajny a nie głośny ? Mam akwarium 100l . Dziękuje za odpowiedzi Wysłane z iPhone przy użyciu aplikacji mobilnej roslin...

    Wyświetlenia: 892 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Filtr Aquael turbo 500 a włóknina.

    Witam, Mam sporo pylkow w wodzie, zwłaszcza jak dotknę roślin to się tego dużo wydobywa z podloza. Mam aktywne a na nim żwirek choć przez dosadzanie to wylazł aktywny trochę na zewnątrz. Mam filtr A...

    Wyświetlenia: 314 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Filtr zewnętrzny do 125L

    Witam! Jaki filtr zewnętrzny polecacie do akwarium 125L? Posiadam Juwel Rio 125L. Chciałbym do niego również podpiąć sterylizator EHEIM UV Reeflex 500. Posiadam z poprzedniego akwarium Tetra 1000 E...

    Wyświetlenia: 728 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 391 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.