Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Technika » Podłoże


Koci żwirek (bentonit) zamiast gliny - dobry pomysł?



Dobór podłoża. Granulaty aktywne, żwiry, piaski, substraty i podsypki związane z uprawą roślin w akwarium.



Żwirek kupiłem żeby zobaczyć co to w ogóle jest.Dużo czytałem o wykożystyuwaniu go w podłożu. Przypomina gline w granulkach, zalałem go wodą, wymieszałem i powstała zawiesina która po kilku dniach podzieliął sie na jakby 3 poziomy o różnym chyba nasyceniu i różnej przejżystości.

W pierszym akwarium użyłem tylko żwirek 3-5 mm , pierwsze akwarium małe jakoś tam sobie rosło. W kolejnym użyłem substrat od JBL na top taki sam żwirek, rośliny ukorzeniały sie jak szalone:) Ale po zlikwidowaniu z powodu przeprowaddzki płukałem żwirek z resztek tego własnie substratu pełno było w nim piasku i grudek jak by gliny, może to przypadek ale mi te grudki wąłśnie przypominały ten bentonit(koci żwirek) . A sam substrat pachniał jak ziemia, bardzo intensywnie.

Jak sprawdzam skąłd chemiczny to glina ma więcej żelaza zaraz po krzemionce(Si) i glinie(Al) natomiast bentonit po żelazie ma właśnie potas.

I moje pytanie jest czy skład gliny bądx bentonitu jest lepszy dla korzeni roślin w połaczeniu z ziemią ogrodową. Głównie zastanawia mnie poziom żelaza w podłożu

spokojnie
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 01 kwi 2013, 23:02

Kadazan napisał(a):
kamil_waw napisał(a):A ja jednak jak już miał bym stosować ziemie z lasu.To wolał bym zastosować Tetra plant.To też podłożę z ziemi i ma trochę żwirku.Wtedy masz pewność że nic ci się nie stanie dziwnego.


Możesz podać jakieś argumenty, aby umotywować taką opinię? Ale konkretne, a nie "coś dziwnego". Przez 6 lat miałem akwarium z ziemią (w tym trzy lata z ziemią z lasu) i uważam to podłoże za lepsze od Amazonii. Nie rozumiem też jak można kupić coś, co można mieć praktycznie za darmo.



Zgadzam się z tym co piszesz,ziemia z lasu to super podłoże tylko jest jedno ale trzeba mnieć praktykę,wiedzieć gdzie kopać co kopać bo nie wszystko się nadaje Ty to wiesz ale zapewniam Cię,że połowa ludzi z tego forum
wkładając ziemię z lasu poległaby.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

Kadazan napisał(a):koci żwirek to nie jest absurdalne rozwiązanie - to jest po prostu palona glinka (jeśli jest bez zbrylaczy), używana także jako sorbent do oleju albo podłoże do bonsai. Koci żwirek powstaje w identycznym procesie technologicznym jak granulaty akwarystycznych producentów. Różnica polega na tym, że do granulatów oprócz gliny dodaje się... ziemię. A jeśli tego "użyźniacza" się nie doda, to otrzymujemy obojętne podłoże o wysokim CEC, np. Manado albo Malaya... albo koci żwirek.


Dodaje się także inne substancje, zarówno organiczne jak i mineralne.
Z tym procesem technologicznym nie zgodzę się: jest dużo granulatów na rynku, nie wypada sprowadzać wszystkich do jednego mianownika, szczególnie że np. taka Amazonia na przełomie ponad 10 lat zmieniała się w czasie i to wielokronie (konia z rzędem kto pamięta pierwszą wersję z malutkimi jasnymi granulkami w środku).

Poza tym procesy technologiczne są silnie strzeżone, więc...

Kadazan napisał(a):Możesz podać jakieś argumenty, aby umotywować taką opinię? Ale konkretne, a nie "coś dziwnego". Przez 6 lat miałem akwarium z ziemią (w tym trzy lata z ziemią z lasu) i uważam to podłoże za lepsze od Amazonii. Nie rozumiem też jak można kupić coś, co można mieć praktycznie za darmo.


Momentami przesadzasz w dyskusjach stawiając ostro Kolegów pod ścianą prosząc o coś co jest trudne do zrealizowania. Bądźmy szczerzy - 1 akwarium leży w granicach błędu statycznego. Masz prawo do swojego zdania, ale nie narzucaj go innym ponieważ miałeś 1 akwarium przez 6 lat. Inni mieli po 10, też chcą się wypowiedzieć.

Są osoby, które chcą lub mają dużo czasy by bawić się ziemią jak w latach 70, a są też takie które wolą użyć gotowego granulatu, posadzić wygodnie rośliny wedle własnego zamysłu aranżacyjnego a wolny czas spożytkować na inne przyjemności. Wałkowaliśmy te tematy 20 razy i wiecznie ktoś ma z tym problem.

Poza tym:
wystarczy wejść w ARTYKUŁY -> TECHNIKA - Podłoże
drugi od góry jest artykuł: Akwaria na bazie ziemi ogrodowej

a w nim m.in. 2 ważne linki:
Ziemia ogrodowa w akwarium - spostrzeżenia po 7 miesiącach:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... ?start=150

linki do stron - Akwaria na bazie ziemi ogrodowej (LT i HT)
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 25304.html

Aby uniknąć niepotrzebnego nabijania postów, proszę wejść, poczytać,
przejrzeć prezentowane akwaria (a szczególnie okres ich funkcjonowania i postępowanie w przypadku restartu) i wyrobić sobie własne zdanie.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12284
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Piotr Baszucki napisał(a):Dodaje się także inne substancje, zarówno organiczne jak i mineralne.


Czy możesz je wymienić, lub podać link do opisu?
Czy chodzi o to trochę wapnia, humusu, popiołu, ziemi okrzemkowej?

Piotr Baszucki napisał(a):Z tym procesem technologicznym nie zgodzę się: jest dużo granulatów na rynku, nie wypada sprowadzać wszystkich do jednego mianownika, szczególnie że np. taka Amazonia na przełomie ponad 10 lat zmieniała się w czasie i to wielokronie (konia z rzędem kto pamięta pierwszą wersję z malutkimi jasnymi granulkami w środku).


Zmieniali proporcje składników i odsiew, sam proces nigdy nie odbiega znacząco od tego:
http://www.pbase.com/plantella/naturesoil_production

No chyba, że masz informacje o innym sposobie - podaj je proszę.

Piotr Baszucki napisał(a):Poza tym procesy technologiczne są silnie strzeżone, więc...


Eee... są powszechnie znane, więc...

Piotr Baszucki napisał(a):Momentami przesadzasz w dyskusjach stawiając ostro Kolegów pod ścianą prosząc o coś co jest trudne do zrealizowania. Bądźmy szczerzy - 1 akwarium leży w granicach błędu statycznego. Masz prawo do swojego zdania, ale nie narzucaj go innym ponieważ miałeś 1 akwarium przez 6 lat. Inni mieli po 10, też chcą się wypowiedzieć.


To Ty przesadzasz w dyskusjach ilekroć wpadasz z tym swoim protekcjonalnym tonem i piszesz posty obok tematu. Nie zachowuj się jak przedszkolanka.
Na jakiej podstawie stwierdziłeś, że miałem 1 akwarium przez 6 lat?
Na jakiej podstawie stwierdziłeś, że kamil_waw miał 10?
To taki dla Ciebie problem, że wymagam, aby opinie popierać przykładami, doświadczeniami, artykułami, źródłami? Przyzwolenie na niedopowiedzenia prowadzi do ogłupienia i sprawia, że wszyscy, którzy mają jakąś wiedzę w temacie opuszczają powoli to forum.

Piotr Baszucki napisał(a):Są osoby, które chcą lub mają dużo czasy by bawić się ziemią jak w latach 70, a są też takie które wolą użyć gotowego granulatu, posadzić wygodnie rośliny wedle własnego zamysłu aranżacyjnego a wolny czas spożytkować na inne przyjemności. Wałkowaliśmy te tematy 20 razy i wiecznie ktoś ma z tym problem.


Nie z tym mam problem, tylko z tym, że mimo wałkowania 20 razy zabobony nadal żyją.
W takim razie powiem tak: "ja bym się bał dawać Amazonii do akwarium, bo kto tam wie co oni dają do tych kulek. Ziemia jest lepsza bo naturalna".
Widzisz o co chodzi?

Piotr Baszucki napisał(a):a w nim m.in. 2 ważne linki:


Dzięki, że linkujesz do wątku, który sam założyłem, ale nie wprowadziłeś niczego nowego do tego wątku. Autor chce wystartować akwarium na ziemi, więc można założyć, że poczytał już gdzie należało.
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

Piotr Baszucki napisał(a):
Kadazan napisał(a):Momentami przesadzasz w dyskusjach stawiając ostro Kolegów pod ścianą

Również wyczuwam ten ton i dlatego zrezygnowałem z dyskusji.
Każdemu słońce doskwiera i z tego powodu możemy być nadpobudliwi,ale nie bez przesady Kadazan.
Wyluzuj proszę.
Żaden system nawożenia nie gwarantuje sukcesu ,wszystko zależy od twojej wiedzy.
tao.

Avatar użytkownika
tao
Znający temat

Posty: 1359
Dołączył: 16 mar 2012, 10:44

tao napisał(a):
Piotr Baszucki napisał(a):
Kadazan napisał(a):Momentami przesadzasz w dyskusjach stawiając ostro Kolegów pod ścianą

Również wyczuwam ten ton i dlatego zrezygnowałem z dyskusji.
Każdemu słońce doskwiera i z tego powodu możemy być nadpobudliwi,ale nie bez przesady Kadazan.
Wyluzuj proszę.


No przecież jestem oazą spokoju :)
Pozdro!
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

A mi sie wydawało to takim miewinnym pytaniem i zdaje si eze nikt mi tak do końca nei odpowiedział na pytania:)

spokojnie
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 01 kwi 2013, 23:02

Kadazan:
Nie wszyscy potrafią przyjąć spokojnie do wiadomości grzeczną uwagę.

Pragnę niniejszym sprostować iż technologie produkcji podłoży dużych znanych marek są trzymane w ścisłej tajemnicy - każdy rozsądny człowiek zdaje sobie z tego sprawę. Sugerowanie posiadania takiej wiedzy nt. innych podłoży na podstawie zdjęć udostępnionych przez Olivera Knotta (1-osobową firmę) jest daleko posuniętym nadużyciem mającym na celu przekonanie do swoich racji. Tym bardziej iż taki zabieg mógł być niczym innym jak zmyleniem konkurencji, czego w ogóle nie wzięto pod uwagę naiwnie budując na jego podstawie przekonanie o nieomylności.

Pozostałą część wypowiedzi z szacunku do siebie i innych forumowiczów pozostawię bez komentarza.

-------------------------------------------------------------------
Wracając do pytania autora wątku:
Spokojnie:

Bentonitowy żwir dla kotów nie nadaje się.

Jeśli planujesz podłoże żwirowe to dwie najwygodniejsze opcje to:
a) substrat nawozowy + żwir
b) kulki gliniano-torfowe + żwir

a) Dobre substraty:

- Tetra, przetestowany tutaj:
http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... a-art.html
- Tropica
- Rataj Stare dno
- JBL Aquabasis

Wszystkie były i są używane w akwariach osób odwiedzających galerię roslinyakwariowe.pl z dużym sukcesem w postaci ładnych podwodnych ogrodów, które pielęgnujemy lub mamy okazję regularnie oglądać.

b) Kulki gliniano-torfowe to najłatwiejszy i najszybszy sposób zwiększenia pojemności chłonnej podłoża - choć obecnie już trochę archaiczny.
O ile sam żwir z uwagi na swoją strukturę jest jałowy - o tyle glina w odpowiednim pH ma zdolności akumulacji jonów pierwiastków niezbędnych do życia roślin.

Glinę możesz spreparować sam w piekarniku (pierwszy sposób opisywałem na Forum bodajże w 2003 roku), lub kupić gotowe kulki (są bardzo tanie).

Takie kulki umieszczamy pod korzeniami grup roślin - jeśli planujesz akwarium gęsto obsadzone - można je rozmieścić na całej powierzchni dna.

---------
Jeśli koniecznie chcesz użyć żwiru dla kota - zastosuj taki, który się nie zbryla.
Nie widzę jednak większego sensu, lepiej zastosować żwir akwarystyczny i po spód dać substrat (może być także ziemia - na własną odpowiedzialność).
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12284
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

spokojnie napisał(a):A mi sie wydawało to takim miewinnym pytaniem i zdaje si eze nikt mi tak do końca nei odpowiedział na pytania:)


No to w skrócie jeszcze raz:
1. sama ziemia wystarczy jako substrat
2. żwirek dla kota można zastosować jako dodatek do ziemi, jeśli jest bez zbrylaczy i innych dodatków. Jeśli wygląda jak suchy cement, to go nie używaj.
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

Dziękuje za odpowiedzi,

ale jeszcze czy ktoś mi jest w stanie powiedzieć jaki wpływ na korzenie może mieć krzem (Si)

spokojnie
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 01 kwi 2013, 23:02

spokojnie napisał(a):Dziękuje za odpowiedzi,

ale jeszcze czy ktoś mi jest w stanie powiedzieć jaki wpływ na korzenie może mieć krzem (Si)


Krzem w jakiej formie? Bo jako piasek kwarcowy nie ma wpływu na korzenie.
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

Piotr Baszucki napisał(a):Wracając do pytania autora wątku:
Spokojnie:

Bentonitowy żwir dla kotów nie nadaje się.

Jeśli koniecznie chcesz użyć żwiru dla kota - zastosuj taki, który się nie zbryla.


Ale żwirek na bazie glinki jak najbardziej się nadaje.
To dwie fotki mojej piaskownicy dla kota :D
Po zalaniu:
Obrazek

Około 1.5 miesiąca od zalania:

Obrazek

Pod żwirkiem mam substrat Tetry i JBL'a
Pozdrawiam Artur
akwarysci.co.uk

beny_81
Poznaje temat

Posty: 140
Dołączył: 30 kwi 2010, 21:53

kurcze beny świtnie to wygląda, ale ten mój żwirek jest jasny i przypomina raczej gline po zalaniu wodą dlatego pomyślałem że nadaje sie do zmieczania z ziemią pod żwir zwykły jak włąśnie substrat czy jego elemęt.

spokojnie
Początkujący

Posty: 14
Dołączył: 01 kwi 2013, 23:02

Piotr Baszucki napisał(a):Pragnę niniejszym sprostować iż technologie produkcji podłoży dużych znanych marek są trzymane w ścisłej tajemnicy - każdy rozsądny człowiek zdaje sobie z tego sprawę. Sugerowanie posiadania takiej wiedzy nt. innych podłoży na podstawie zdjęć udostępnionych przez Olivera Knotta (1-osobową firmę) jest daleko posuniętym nadużyciem mającym na celu przekonanie do swoich racji. Tym bardziej iż taki zabieg mógł być niczym innym jak zmyleniem konkurencji, czego w ogóle nie wzięto pod uwagę naiwnie budując na jego podstawie przekonanie o nieomylności.


Dla wszystkich, których nie zadowala argumentacja Piotra, polecam wygooglać firmę Marfied z Japonii (ma także oddział w USA). Jest to producent granulatów - jego produkty ukrywają się pod markami: ControSoil, Nature Soil, Fluval, Mr.Aqua, Columbo, Brightwell Aquatic, UP Aqua Shrimp Sand, i wielu innych. Dwa pierwsze produkty, czyli ControSoil i Nature Soil (Oliver Knott) to jest dokładnie ten sam granulat. Kto miał szansę porównać organoleptycznie NatureSoil i Amazonię (2 albo "new") na pewno nie pokusi się o obronę tezy, że te dwa produkty powstają w zupełnie inny sposób ;)

Sporo wyjaśnia także ten mądry artykuł: http://bialix.com/amania/Chapters/Tech/ ... ls_en.html

Pamiętajcie także, że zanim Amazonia została wprowadzona na rynek, Takashi Amano używał Akadamy (spiekana glina, podobna do kociego żwirku, używana w uprawie bonsai), a na rynku były inne granulaty przeznaczone do hodowli krewetek (spiekana glina obniżająca twardość i pH). Także technologia istniała, wystarczyło popracować nad składem, aby lepiej odpowiadał potrzebom roślin wodnych (dodatek substancji humusowych) - i otrzymaliśmy Amazonię.

I tyle, nie ma tu żadnej tajemnicy, magii, niedopowiedzeń, czy opatentowanych technologii.
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

Siostra tak ma w akwarium i fajnie w miarę wygląda i nie ma z tym problemów :)

Szpak
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 30 lip 2013, 16:33

Nice Beny. Wygląda to na prawdę świetnie ;)

Avatar użytkownika
Fikus
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 08 sie 2013, 09:38

odkopie lekko i dorzucę moje 3 słowa. ;D

Na kocim żwirku da się postawić ładne akwarium roślinne. Piszę oczywiście z własnego doświadczenia. Trzeba go tylko lekko przygotować i uważać na starcie. Tu już nie jest tak jak na gotowych granulatach, że podłoże robi za całą robotę tylko trzeba mu pomóc, ale się da. A fakt, że mam w kieszeni niewydane 300zł przy tym samym efekcie co koledzy z forum było warte poświęcenia. Przynajmniej dla mnie, niepracującego gdzie uzbierać 100zł na worek AS II+ jest nie lada wyczynem.

Co do "technologii tworzenia granulatów". Faktycznie metoda, którą opisał Knott może być prawdziwa, tylko na pewno dają coś jeszcze do tej ziemi przed spaleniem chyba, że mają naprawdę dobrą glebe.
Nawet dodam, że w zeszłym roku próbowałem zrobić własny "granulat". Pisałem o tym w tym temacie: http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 49586.html . Całości nie wyszło sporo, bo tylko na dno słoika, ale efekt mnie zadowalający. Po przepłukaniu woda czysta. Słoik stał tydzień. Może mało żeby wyciągać jakiekolwiek wnioski, ale ku mojemu zdziwieniu nic się nie rozjechało, woda czysta. Granulki były granulacji gdzieś 2-6 mm. Trzeba było się zaprzeć, żeby je pokruszyć w ręce.

2 rodzaje "czarna":
Obrazek

i "czerwona" (Malaya :D):
Obrazek

Z braku czasu nie kontynuowałem "produkcji". Ostatnio mam więcej czasu, więc chyba coś znowu wykminię. Na pewno większą ilość. ;D

Avatar użytkownika
misiek9613
Zainteresowany tematem

Posty: 155
Dołączył: 02 paź 2011, 11:33

To ostatnie zdjęcie wygląda jakby na nim była k.... ;) A mi żwirek ciągle robi wodę mętną ;/

Mobaj461
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 05 sie 2013, 08:32

Żwirek nie ma prawa zmętniać wody, coś innego ci siedzi w akwa i stąd te problemy.
Przyczyną mogą być różne rzeczy: niedojrzałe akwarium lub jakieś pierwotniaki czy inne badziewo...

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

Dziwnie wygląda takie podłoże...

Arasar












Powiązane tematy
  • Czarny żwirek kwarcowy który?

    Witam wszystkich. Chciałbym po zlikwidowanym akwarium malawi założyć zbiornik ogólny. Będzie do akwarium Aquael Glossy 260 l.Na dno chcę dać ziemi ogrodowej i na to czarny żwirek kwarcowy. Robię to p...

    Wyświetlenia: 1637 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Rośliny trawnikowe a żwirek

    Wczoraj w sklepie akwarystycznym sprzedawca, który według mnie faktycznie ma dużą wiedzę z akwarystyki, powiedział mi, że dla roślin trawnikowych Seachem Flourite Dark może być zbyt ciężkim podłożem. ...

    Wyświetlenia: 2765 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Podłoże do akwarium - żwirek i siatka elewacyjna

    Witam mam pytanie czy dobry to jest pomysł żeby na dno najpierw nasypać zwirek przykryć go siatka elewacyjna plastikowa a następnie na to nasypać piasek kwarcowy? Wysłane z SM-A515F przy użyciu apl...

    Wyświetlenia: 2697 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Biały żwirek - chyba marmurkowy

    Witam. Mam taki problem, z mojej niewiedzy na temat takiego żwirku i szukam potwierdzenia. Potrzebowałem zasypać czymś siatkę pod piaskiem kwarcowym. Cyrkulacja wody w akwarium rozdmuchiwała piasek p...

    Wyświetlenia: 2027 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Pytanie o żwirek

    Witam. Orientujecie się czy zwirek ze zdjęcia to to samo co zwirek marki EBI?? Chodzi o czarny zwirek 1-3mm

    Wyświetlenia: 864 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Podłoże aktywne utrzyma żwirek?

    Chciałbym podsypać nowe akwarium podłożem aktywnym (CAL lub ADA) a na to położyć 2 cm warstwę żwirku drobnego (3mm). Tylko pytanie czy podłoże aktywne utrzyma żwir? Czy nie będzie tak, że z czasem żwi...

    Wyświetlenia: 1071 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Co zamiast ziemi bez nawożenia?

    Zakładam akwarium 124l, nie chcę stosować CO2 i nawozów, ale nie podoba mi się żółtawe zabarwienie wody przez ziemię ogrodową. W akwarium będzie mieszana obsada + niezbyt wymagające rośliny. (Nie zal...

    Wyświetlenia: 3693 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Żwirek bazaltowy plus Aqua Substrate II+

    Witam serdecznie, jako nowy użytkownim chciałbym wszystkich gorąco powitać i prosić o poradę w następujucącej kwestii. Mianowice, chciałbym założyć nowe akwarium o wymiarach 60x30x35 (63L) wykorzystu...

    Wyświetlenia: 3902 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Żwirek bazaltowy 1-3 mm

    Czy miał ktoś z was żwirek bazaltowy 1-3 mm. Płukam worek 10 kg (zostały jeszcze dwa) już bardzo długo i woda cały czas mętna! Masakra! Sprzedawca powiedział żebym wcale nie płukał a filtr w 2-3 godzi...

    Wyświetlenia: 1511 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Piasek czy żwirek?

    Witam wszystkich. Przymierzam się do kupna akwarium GLOSSY 80 o wymiarach dna 35cm*80cm. Nie wiem jakie dać podłoże. Czy może być sam piasek? Zastanawiam się na takimi: -Biały piasek kwarcowy 0,5-1,2 ...

    Wyświetlenia: 15131 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: FoCuS_PL i 156 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.