Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Zielona woda w akwarium .



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



19 lut 2015, 21:42 Zielona woda w akwarium .  (#1)  

Hej . Zielona woda pojawiła się po walce z pyłem na szybach .

PO4 0,8
NO3 10
Fe 0
Akwarium 80x30x40

Filtr unimax 250 ( gąbka i bioceramika )
Oświetlenie 2x24 W
Podłoże - piasek plus GT
Obsada - 15 neon inessa , 5 kirysków panda , para ramirez .

Karolina4321
Początkujący

Posty: 41
Dołączył: 17 lut 2015, 12:07

20 lut 2015, 05:32 Re: Zielona woda w akwarium .  (#2)  

Jak masz lampe uv to sproboj ja użyć. A obsada dość mała jak na 96l

Avatar użytkownika
dariuszmachander
Znający temat

Posty: 1643
Dołączył: 30 maja 2014, 11:31

20 lut 2015, 08:20 Re: Zielona woda w akwarium .  (#3)  

Właśnie nie mam lampy UV . No może nie za mała , podstawa że nie przerybione .

Karolina4321
Początkujący

Posty: 41
Dołączył: 17 lut 2015, 12:07

20 lut 2015, 12:33 Re: Zielona woda w akwarium .  (#4)  

Najlepszy sposób to mimo wszystko lampa UV.

Zobacz u kolegi jaki był efekt działania takiej lampy po 24h
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 10#p402710

Avatar użytkownika
Matrial
Aktywny użytkownik

Posty: 706
Dołączył: 22 gru 2014, 09:55
Miasto: Poznań

20 lut 2015, 12:57 Re: Zielona woda w akwarium .  (#5)  

Można też dodatkowo węgiel aktywny do kubla wsadzić

balagaann
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 07 gru 2014, 20:34

21 lut 2015, 01:32 Re: Zielona woda w akwarium .  (#6)  

u mnie po miesiącu walki zdecydowałem się na lampę po 2 dniach woda kryształ :)

Avatar użytkownika
Dejvid
Początkujący

Posty: 27
Dołączył: 03 kwi 2014, 11:01
Miasto: Trzebnica

21 lut 2015, 20:35 Re: Zielona woda w akwarium .  (#7)  

A jest ktoś z krakowa kto orzyczyłby taką lampę ?

Karolina4321
Początkujący

Posty: 41
Dołączył: 17 lut 2015, 12:07

21 lut 2015, 23:24 Re: Zielona woda w akwarium .  (#8)  

Inna opcja to wpuścić na noc po zgaszeniu swiatła rozwielitki/dafnię, fantastycznie klarują wodę przy każdym zakwicie czy glonów czy też pierwotniaków, najlepszy i najtańszy sposób. Jedyna wada to taka że ryby mogą zjeść naszych pomocników szybciej niż one glony dlatego warto zaczekać aż ryby pójdą lulu. :D

kaboom
Aktywny użytkownik

Posty: 691
Dołączył: 29 sie 2011, 17:52

21 lut 2015, 23:53 Re: Zielona woda w akwarium .  (#9)  

kaboom napisał(a):Inna opcja to wpuścić na noc po zgaszeniu swiatła rozwielitki/dafnię, fantastycznie klarują wodę przy każdym zakwicie czy glonów czy też pierwotniaków, najlepszy i najtańszy sposób. Jedyna wada to taka że ryby mogą zjeść naszych pomocników szybciej niż one glony dlatego warto zaczekać aż ryby pójdą lulu. :D


A skąd masz rozwielitkę w lutym w takiej ilości. Jeśli to ma być tanie to raczej nie z woreczków z marketów ZOO.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

22 lut 2015, 15:22 Re: Zielona woda w akwarium .  (#10)  

Rozwielitkę mam z bajorka w którym nie ma ryb i własnej hodowli, w bajorku zawsze można wyciągnąć trochę, na kurację wystarczy a co do kupnej to spokojnie parę woreczków wystarcza na baniak, a koszt minimalny. Jedynie co to trzeba wpuscić jak ryby śpią bo tak to ją szybko wyjedzą. Trzeba sie weder troche ruszyć z domu to i akwen z darmowym żarciem znajdziesz.

kaboom
Aktywny użytkownik

Posty: 691
Dołączył: 29 sie 2011, 17:52

22 lut 2015, 16:01 Re: Zielona woda w akwarium .  (#11)  

Trzeba najpierw wiedzieć kiedy warto się ruszać z tego domu.

W naszym kraju Rozwielitka występuje od wczesnej wiosny do późnej jesienie. Ale nie w lutym.
Tylko własna hodowla pozwala na pozyskanie jej w okresie zimowym. Więc ruszanie się z domu w lutym to strata czasu.

Temat mam zgłębiony dość mocno. Do lasu miałem 50m a w nim liczne rozlewiska i bagna. Rozwielitka występuje w kałużach, małych rozlewiskach w większych zbiornikach wodnych praktycznie jej nie ma lub jest w ilości która wymaga od nas poświęcenie sporej ilości czasu na odłowienie odpowiedniej ilości.

Kilka woreczków to nic nie pomoże. Pojedyncza rozwielitka potrafi w ciągu doby przefiltrować maksymalnie kilka mililitrów wody.

Przez wiele lat łapałem rozwielitkę w rozlewiskach które występowały tylko wiosną i część lata. Po lecie wysychały.W większych rozlewiskach które nie były zamarznięte oraz w rzece którą miałem pod domem rozwielitki nie było w okresie zimy. Rozwielitka jest do pozyskania w większych ilościach tylko w okresie letnim tak jak larwa komara. W zimę nawet jak woda jest bez pokrywy lodu i umożliwia nam to jej łapanie praktycznie jej nie ma. Obecnie podaję tylko pokarm suchy.


Tu mamy ciekawą wzmiankę o rozwielitce z innego forum.


Dafnia (Daphnia)
Rozwielitka (daphnia) w powiększeniu. fot. Arkadiusz PrażmowskiOglądając zdjęcie z boku wielu z nas przypomina sobie lekcje biologii, gdzie na przykładzie rozwielitki łatwo było prześledzić funkcjonowanie poszczególnych układów. Akwaryści z pewnością znają to zwierzątko doskonale, jako że jest doskonałym pokarmem dla ryb - tak żywym jak i suszonym. Niestety i w oczku wodnym nasze ryby szybko rozprawią się z wpuszczonymi dafniami. A szkoda bo rozwielitki były by w stawie bardzo pożądane jako naturalny filtrator wody. Odżywiają się one bowiem glonami i innymi bardzo drobnymi organizmami planktonowymi. Mój znajomy ma bardzo małe oczko wodne (ponoć w takim zbiorniku bardzo trudno uzyskać równowagę biologiczną). W oczku owym nie ma ryb i dzięki temu rozwielitki mogą się rozwijać masowo. Woda w jego oczku jest tak krystaliczna, że można liczyć ziarenka piasku na dnie mimo, iż nie używa on filtrów i innych chemicznych czy biologicznych uzdatniaczy wody.
W środowisku naturalnym dafnie można spotkać od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Najwięcej ich występuje w małych nie zarybionych stawach. Szczególnie masowo rozwielitki występują w wiejskich stawikach czy kałużach, w których kąpią się kaczki (ich odchody są żyzne więc powodują namnażanie się glonów potrzebnych dafniom jako pokarm). Rozwielitki mnożą się masowo partenogenetycznie tzn. samice rodzą kolejne pokolenia samic bez udziału samców (dzieworództwo). Gdy pogarszają się warunki w ich zbiorniku np. oczko wysycha, zamarza, zaczyna w nim brakować pożywienia lub tlenu wtedy pojawiają się samce. Zapładniają one jaja przetrwalnikowe (efipia) zwane też zimowymi (fot. poniżej). Gdy w wyniku pogorszenia warunków ginie cała populacja dafnii wówczas można zaobserwować duże ilości czarnych płaskich jaj efipialnych przy brzegu stawu.
Oprócz dafnii do podrzędu wioślarek (Cladocera) zaliczane są jeszcze rodzaje Diaphanosoma, Bosmina, Bythotrephes, Alona, Iliocryptus, Moina, Ceriodaphnia, Sida, Chydorus i inne. W Polsce żyje około 90 gatunków. Choć występują między nimi spore różnice w budowie to laik pozna charakterystyczny kształt wioślarki. W zależności od gatunku osiągają one od 1-6 mm. Rozwielitki są małymi skorupiakami lecz szczegóły ich budowy widać nawet gołym okiem. Przez przezroczysty pancerz (karapeks) można obserwować nawet młode osobniki, w znajdującej się pod grzbietem samicy komorze lęgowej (pomocna w tym będzie lupa). Rozwielitki poruszają się za pomocą czułek, które opuszczane w dół powodują ruch dafnii do przodu, podnoszone zaś sprawiają, że rozwielitka opada. Ruch ten jest bardzo charakterystyczny i wygląda jakby wioślarki poruszały się za pomocą skoków


Gdy w oczku wodnym mamy sporą obsadę ryb nie ma sensu wpuszczać rozwielitek jako pokarm. Dorosłe ryby takie jak karasie czy karpie aby się nasycić musiały by wchłonąć niewyobrażalne ilości wioślarek. Jednak warto podawać te skorupiaki młodemu narybkowi, jeśli hodujemy go w osobnym zbiorniku lub akwarium. Młode na rozwielitkach rosną jak na drożdżach. Między bajki należy wsadzić opowieści, które można czasem usłyszeć jak i znaleźć w sieci jakoby dafnie wpuszczone do oczka wieczorem, w nocy oczyszczą oczko z glonów a rankiem staną się pełnowartościowym posiłkiem dla ryb. Pojedyncza rozwielitka potrafi w ciągu doby przefiltrować maksymalnie kilka mililitrów wody. Choć wydaje się, że to niedużo, to rozwielitki występujące masowo (często w takich ilościach, że ich stada zabarwiają wodę na pomarańczowo) szybko mogą oczyścić z glonów każdy zbiornik. Jeśli w naszym oczku wodnym będziemy mieli spory obszar z gęstym porostem roślin podwodnych (najlepszy jest wywłócznik) możemy spotkać w nim śladowe ilości rozwielitek mimo obecności ryb. Taka sytuacja ma miejsce w moim oczku
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

22 lut 2015, 17:33 Re: Zielona woda w akwarium .  (#12)  

Może przez włókninę filtracyjną przefiltrować wode. U mnie pomogło

Avatar użytkownika
Kamil Sobala
Stały bywalec

Posty: 313
Dołączył: 22 kwi 2010, 15:50
Miasto: ----------

23 lut 2015, 22:55 Re: Zielona woda w akwarium .  (#13)  

Weder gwarantuję Ci że jak weźmiesz w lutym wodę z bajora ale z syfkiem, wlejesz do kuwety i dasz 10 -12 cm wody z baniaka to w ciągu 3-4 dni będziesz miał rozwielitkę, oczywiście w temperaturze pokojowej a nie balkonowej :). A w akwarium można wykorzystać stary kotnik dla żyworódek ale z gęściejszą siatką, wtedy filtracja będzie stała a ryby nie wyjedzą dafni. Więcej praktyki mnie teorii w szczególności internetowej.

kaboom
Aktywny użytkownik

Posty: 691
Dołączył: 29 sie 2011, 17:52

23 lut 2015, 23:54 Re: Zielona woda w akwarium .  (#14)  

Nie kilka dni tylko tydzień bo cykl rozwoju rozwielitki to dokładnie 7 dni.Nie wiem czy pozwolił bym sobie przy zakwicie na odczekanie 7 dni.
Więc, życzę Ci powodzenia i cierpliwości w tej hodowli a zwłaszcza glonów które trzeba mieć jako pokarm dla rozwielitek. W przypadku zakwitu trzeba działać szybko i skutecznie a nie bawić się w hodowlę. Bo zwlekanie może się marnie skończyć dla zbiornika.

Osobiście wolę podać dawkę bakterii Sera.1szt tabletkę tetra bactozym do filtra i biocoryn tetra 1szt na 50l wody i do tego wata na wlocie filtra jak ktoś ma to polecam filtr wewnętrzny z taką wata na trzpieniu. Najlepsza zwykła z apteki najlepiej zbiera.Efekt gwarantowany i pewny bez zbędnej zabawy.Po 24h poprawa 50% po 48h woda kryształ. Temat sprawdzony w praktyce nie z netu :wink:
Załączniki
1_zakwit.JPG
2_zakwit.JPG
po kuracji 1.JPG
po kuracji 2.JPG
po kuracji.JPG
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.
Ostatnio edytowano 24 lut 2015, 00:14 przez weder, łącznie edytowano 3 razy

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

24 lut 2015, 00:09 Re: Zielona woda w akwarium .  (#15)  

Dafnia żywi się tez pierwotniakami więc papu ma pod dostatkiem.

kaboom
Aktywny użytkownik

Posty: 691
Dołączył: 29 sie 2011, 17:52

24 lut 2015, 00:16 Re: Zielona woda w akwarium .  (#16)  

Każdy ma swoje sposoby i się ich trzyma. Ważne aby były skuteczne. :)
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

24 lut 2015, 22:04 Re: Zielona woda w akwarium .  (#17)  

Dziś woda z bajora wlana do kuwety, zobaczymy po ilu dniach będzie wylęg, wiem ze po paru ale nigdy tego nie mierzyłem :)

kaboom
Aktywny użytkownik

Posty: 691
Dołączył: 29 sie 2011, 17:52











Powiązane tematy
  • Nowe akwarium problem z mętno-żółtą wodą

    Cześć, Po latach powróciłem do akwarystyki, założyłem baniaczek 240l i od drugiego dnia pojawiła się mętno biała woda. Tydzień mija dorzuciło jeszcze odcień żółtawy. Brunatnice i pierwotniaki? okrzem...

    Wyświetlenia: 1017 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Czerwone glony w akwarium

    Ostatnio zrobiłem restart zbiornika zakupiłem nowe rośliny i pojawiły się pierwotniaki wlałem odpowiednie preparaty i już zaczęły schodzić po kilku dniach zauważyłem czerwone glony na gałęzatkach nie ...

    Wyświetlenia: 513 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium i glony po 2 tygodniach?

    Witam! 2 tygodnie temu zrobiłem całkowity restart akwarium, obecnie wystrój wygląda tak jak na zdjęciach. Zdecydowałem się nie używać filtra zewnętrznego jedynie tego, który dostajemy z Juwel Rio 125...

    Wyświetlenia: 1123 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Problem z glonami w nowym akwarium

    Witam wszystkich forumowiczów, Chciałbym się podzielić problemem zielono-brązowej wody w akwarium. Zbiornik jest nowy 200 L ale założony 2 miesiące temu. Lampa led chrono 100w - dawkowanie 6h dzienni...

    Wyświetlenia: 4360 | Odpowiedzi: 49 czytaj więcej...

  • Siwa woda

    Napisze tutaj, choć nie jestem przekonany czy to glon. Do rzeczy: Kostka 27L zalana 11 sierpnia. Na drugi dzień woda zmętniała. Pomyślałem normalka - pierwotniaki, przejdzie. Jednak nie przeszło do dz...

    Wyświetlenia: 492 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Krasnorosty w akwarium - co robić dalej

    Witam, pisze bo już moja wiedza się skończyła, nie mam pojęcia co zrobić dalej. . . Opis akwarium: 240x70x60h + sump 240x60x50h (zalany do 35cm) - łącznie ponad 1300l wody w obiegu. Flora: Anubiasy,...

    Wyświetlenia: 21942 | Odpowiedzi: 202 czytaj więcej...

  • Sekrety walki z glonami - woda utleniona

    http://www.youtube.com/watch?v=geFDaOhCphA Zapraszam do zapoznania się z doświadczeniami autora filmu.

    Wyświetlenia: 80071 | Odpowiedzi: 87 czytaj więcej...

  • Glony w 4-tygodniowym akwarium

    Dzień dobry, proszę o pomoc w identyfikacji glonów i sposób na walkę z nimi. Akwarium założone niecałe 4 tygodnie temu. Glony w formie drobnych nitek - bardzo szybko rosnących, głównie w oświetlonej ...

    Wyświetlenia: 1822 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Glony w nowym akwarium [poczatkujacy]

    Drodzy Państwo To moje pierwsze akwarium. Odpaliłem je dwa tygodnie temu wiec tylko pytam czy to normalne zjawisko. I co to jest tak naprawdę (algi)? Dodam jeszcze ze swiece 12h na dobę i przez ten c...

    Wyświetlenia: 2013 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Zielona woda

    Witam po podmiance dwa tygodnie temu 30% jak co tydzień woda zrobiła mi się mleczna. Następnego dnia była jakby brązowa a następnie zielona. Została taka do dzisiaj. Nawoził do wartości no³- 11.5 po⁴-...

    Wyświetlenia: 1682 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 374 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.