Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Glony w akwarium 260l, ADA, 3 miesiące. Nawozić czy nie?...



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



24 gru 2009, 12:22   (#121)  

Witam świątecznie,
niestety moje zamglenie wróciło do pierwotnego stanu. Teraz woda jest jakby mniej żółtawa, ale jakby bardziej biaława... Wyszło też kilka pojedynczych kilkunastocentymetrowych nitkowatych glonów. Pyłu na szybie na razie za to nie widać. Jutro zmierzę parametry wody dla orientacji, w niedzielę świąteczna podmiana wody i kolejny cykl nawożenia.
Rośliny rosną jak rosły, ale to chyba za wcześnie na jakiekolwiek objawy ew niedoborów..

W ostatnią niedzielę przepłukałem też wkłady filtra w wodzie z akwarium i wysiedliłem z niego jedną krewetkę...

Zastanawiam się czy jednak nie pociągnąć 50% nawożenia drugi tydzień dla upewnienia się, że wszystko przestawiło już się trochę na nowe dawki nawozów i że zmętnienie nie zamierza ustąpić?.. W końcu jakiejś tragedii z tym nie mam i nie wywołuje to u mnie odruchu wymiotnego.. ;-)

Ostatnio zastanawiałem się czy "podkłady" w proszku ADA (clear super, bacter 100, tourmaline F) mogą powodować to zmętnienie.. Dawałem te proszki też pod piasek z przodu akwarium, a jego warstwa z upływem czasu znacznie się zmniejszyła... Chociaż z tego co pamiętam, to te proszki można podawać w określonych sytuacjach nawet bezpośrednio do wody, więc chyba głupio wykombinowałem.. ;-)

Myślę, że nie ma co się czarować i to jednak moje nawożenie musi kuleć.
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

27 gru 2009, 13:17   (#122)  

Witam po świątecznym leniuchowaniu..

Mój zakwit chyba poczuł się jak nieoczekiwany wigilijny gość i zadomowił się chyba na dobre ;-)
Woda trochę pozieleniała i od przodu już też już widać zmętnienie. Właśnie woda sięwlewa po przeczyszczeniu dna, przycięciu roślin i spuszczeniu ok 50% wody. Chyba pociągnę jeszcze ten tydzień z 50% dawkami nawozów i jak nadal będzie się pogarszać przejdę na 75%.

Woda po pomiarze parametrów dzisiaj:
PH żółte jak zawsze (rośliny trochę bąblują);
PO4- ledwo 0,2;
NO2- 0,05;
NO3- 20;
Fe- 0,4.

Generalnie wszystkiego jest dużo mniej niż zwykle, ale rośliny w tym tygodniu nie narzekały i rosły jak zwykle.

P.S. Mam po dzisiejszej przycince odłożone dużo różnych roślin w świetnym stanie do oddania osobie walczącej z glonami, która potrzebuje zwiększyć masę roślinną. Wyślę gdziekolwiek za cenę przesyłki, odbiór osobisty- Gdańsk, ul. Guderskiego. Im szybciej tym lepiej... ;-)
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

29 gru 2009, 10:07   (#123)  

Witam,
zmętnienie utrzymuje się na obecnym poziomie. Jest dużo gorzej niż na dotychczasowych zdjęciach, ale nadal nie ma strasznej tragedii..

Oczywiście wciąż zastanawiam się skąd się bierze u mnie ten zakwit. Muszę powiedzieć że woda jest mętno zielonkawa. Nie wiem czy to pierwotniaki czy glony, ale stawiam na glony, bo nie znajduję powodów pojawienia się i utrzymywania tak długo pierwotniaków... A jeśli glony to co je powoduje: złe światło, nawożenie?.. Światło mam od początku to samo.
Od momentu rozpoczęcia walki z glonami, kiedy to woda była bez zarzutu, zwiększyłem dozowanie CO2, cyrkulację i rozpocząłem podawanie soli. Później doszło EC.
Zmętnienie zaczęło się powoli pokazywać jakiś czas od rozpoczęcia nawożenia solami, przy jednoczesnym podawaniu EC, więc jeśli miałaby to być wina soli, to albo je źle dozuję, albo coś z nimi nie tak. Na pewno nie rozpuszczają się w 100% przy robieniu makro...

Teraz nawożę drugi tydzień połową dawek mikro i makro. Po roślinach nie widać objawów niedoborów- rosną, bąblują lepiej niż kiedykolwiek, mają piękne kolory... Z pomiarów wychodzi, że chemii mam bardzo mało w wodzie i nawet jak roślinom to jeszcze nie robi, to boję się, że glony znów pokochają ten stan...;-)
Jednak jestem gotowy zaryzykować powrót glonów i chyba zmienię nawożenie. Mój plan jest taki, że po tym tygodniu robię normalną podmianę i do czwartku będę nawozić 75% dawek. We czwartek wieczorem zapodam gąbki, watę węgiel do kubełka oraz filtr wewnętrzny z watą. W niedzielę zrobię podmianę i zacznę nawozić zalecanymi dawkami brighty K, step 2 i ECA. I tak ze dwa tygodnie albo do momentu pojawienia się jakiś ogromnych problemów. Jeśli nic się nie będzie działo na minus to uznam to za znak, że coś jest nie tak z solami, zmienię źródło zakupu soli i znów zacznę zabawę z solami... Nie wiem czy to mądre czy głupie, ale taki mam pomysł na dzisiaj...

Jest jeszcze trochę czasu wiec chętnie poznam Wasze zdanie..
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

29 gru 2009, 15:09   (#124)  

Witam
Powiem tak to zbieg okoliczności i jak dzisiaj poczytałem twój ostatni post to strasznie się uśmiałem - bo wczoraj wieczorem uznałem dokładnie to samo !!!!!!!!!
zostało mi pół butelki Brighty K, Prawie cały Step1, Nieruszone ECA - i stwierdziłem że dopóki moje rośliny nie zarosną całego akwa to wrócę do ADY
jak będzie OK - to będę nadal ady korzystał - a jak nie to zrobię kolejne podejście do EI

U mnie jak leję sole to:
po 1 robi się zakwit
po 2 rośliny niestety marneją
po 3 - fakt pięknie bąblują

chyba nie umiem tego odpowiednio zbilansować ( pomimo używania kalkulatora ) - i nie dość że robi mi to problemy bo czegoś jest za dużo - to innych rzeczy mam za mało - przykład:
moje rośliny marnieją już 3 tygodnie brązowe liście, rozpadanie się łodyg itd. wlałem 3 dawki Brighty K - i efekt nie do uwierzenia !!!!!!!!!!

po prostu EI chyba mnie jeszcze przerasta - i dopóki nie będę wymiatał z rozpoznawaniem niedoborów w akwa, i innych spraw - to będę płacił za niewiedzę

Marcinie - znowu robimy ten sam krok - wracamy do gotowych nawozów - potraktuję to jako podwójną próbę i zobaczymy co z tego wyjdzie

zastanawiam się tylko co z Easy Carbo??

sigmar
Zainteresowany tematem

Posty: 170
Dołączył: 22 paź 2009, 13:25
Miasto: Ustroń

29 gru 2009, 16:14   (#125)  

olać na czas powrotu do ADA, wrócić przy ponownych glonach... ;-)
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

05 sty 2010, 10:07   (#126)  

Witam,
pora na kolejną aktualizację...
Przez piątek i sobotę w akwarium chodził wewnętrzny filtr z watą, który nie wyrabiał i nie było żadnej poprawy pomimo zielonej waty codziennie. Przestałem podawać sole i EC. CO2 chodziło mocno jak zwykle. Rośliny pięknie bąblowały. W niedzielę zrobiłem tradycyjną podmianę (większą niż zwykle- ok 60%) , przy mętno-zielonkawej wodzie i przejrzystości ok 40-50cm. Zmętnienie oczywiście "rozcieńczyli się" i w akwarium zrobiło się całkiem przyjemnie. Zapakowałem wewnętrzny filtr z watą i wlałem pół dawki brighty K i pół dawki Step 2. Do dzisiaj zmętnienie ustępuje dość szybko, wata w filtrze zapycha się zielonym badziewiem do tego stopnia, że po dobie nie ma prawie żadnego prądu wypływającej wody, a wata jest niesamowicie oślizgła. Wywaliłem na razie deszczownię i z pomocą zwykłego wylotu z kubełka i filtra wewnętrznego z małą deszczownią w drugim końcu akwarium, zrobiłem niezłą pralkę.. CO2 puszczam jak zwykle.
Dalsze plany są takie:
W ubiegłym tygodniu zamówiłem węgiel aktywowany Sachema i jak tylko przyjdzie, robię płukanie wkładów z filtra zewnętrznego, ładuję węgiel do kubełka zamiast biobali, które upcham w komorze dla gąbek (mam fluvala 304). Dodatkowo nadal będę filtrować przez watę. Będę podawać Brighty K na zmianę ze Step 2, plus ECA 2 razy w tygodniu. Po tygodniu do dwóch, wywalę węgiel z filtra i będę nawozić nadal ADA aż mi się nie skończy. Jeśli nie pojawią się problemy to pewnie wrócę do soli w dużo mniejszych dawkach, przy dużo mniejszym założonym poborze nawozów przez rośliny. No i wtedy zobaczymy jak to wszystko będzie wyglądać.
Póki co będę wypatrywać moich ulubionych glonów i ewentualnych niedoborów na roślinach.
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

06 sty 2010, 00:22   (#127)  

Przeczytałem cały Twój "dziennik" z walki z zakwitem i aż mi się nie chce wierzyć, że przy tym co robisz glony jeszcze nie ustąpiły.
Obawiam się jednak, że zmniejszenie nawożenia nie da rezultatu na dłuższą metę.
Ja z zakwitem nigdy nie walczyłem jeszcze dłużej niż tydzień i zawsze pomagało to samo. Zmniejszenie ilości światła (skrócenie czasu mniej więcej o połowę), zwiększenie makro (a w szczególności PO4) oraz zmniejszenie, albo zaprzestanie nawożenia mikro. Oczywiście na wstępie duża podmiana. Po spełnieniu tych warunków zakwit zawsze ustępował dość szybko, a po tygodniu zwiększenie światła i nawożenie mikro już nie powodowało nawrotów.
Zakładam że ilość CO2 masz wystarczającą. ;)
"Wiem, że nic nie wiem". Ale próbuję się dowiedzieć... ;)

390l - http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?p=456424

Avatar użytkownika
Trezor
Zaawansowany użytkownik

Posty: 785
Dołączył: 18 lip 2004, 17:21
Miasto: Wrocław

06 sty 2010, 13:28   (#128)  

Dzięki za wytrwałość.. ;-)

Dobre podpowiedzi, jak nic nie da mój obecny plan to na pewno wypróbuję.. Mnie ten mój zakwit jakoś tam z nóg nie zwalał, bo nie był ogromny i nie było innych glonów. Dziś rano woda była piękna, resztki zakwitu zniknęły wczoraj po południu w 5 godzin, ale nie uważam tego za sukces. Będę chciał wypróbować to co wymóżdżyłem ostanio (z węglem, ADA, powrotem do soli, iitd) i wtedy zobaczę jak to wygląda.. Cieszy mnie, że zakwit przestał się utrzymywać na swoim niewielkim, ale stałym poziomie, co do tej pory (w czasie używania przeze mnie soli) było normą pomimo waty itp zabiegów.

Zastanawiam się też nad odjęciem 1 godziny świecenia i chyba tak zrobię w dwóch "krokach półgodzinnych".
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

07 sty 2010, 00:47   (#129)  

Spokojnie możesz odjąć godzinę na raz. Nawet więcej. Nie zauważyłem żeby zmniejszanie oświetlenia miało jakieś negatywne skutki, oczywiście poza spowolnieniem fotosyntezy.
"Wiem, że nic nie wiem". Ale próbuję się dowiedzieć... ;)

390l - http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewtopic.php?p=456424

Avatar użytkownika
Trezor
Zaawansowany użytkownik

Posty: 785
Dołączył: 18 lip 2004, 17:21
Miasto: Wrocław

07 sty 2010, 09:43   (#130)  

Cześć,
odjąłem godzinę i zobaczę jak sytuacja przez najbliższe 2-3 tyg z tym oświetleniem.

Woda zrobiła się kryształowa, że "oczy bolą" co jest dla mnie szokiem termicznym, bo widziałem taką tylko do momentu odpalenia przeze mnie soli, gdy zaatakowały mnie glony, w pierwszym miesiącu po uruchomieniu akwarium. Nie uważam, że to koniecznie zasługa ADA, tylko raczej, że podawałem za wysokie dawki soli.

Tak samo teraz znów zaczęła bąblować wgłębka. "Boję się" trochę tego przejścia tylko na ADA i spodziewam sie zerowego poziomu PO4 w kolumnie.. Jeśli zaatakują za jakiś czas glony to chyba będzie wypadało dorzucić Special Lights, albo podnosić trochę samo PO4 za pomocą roztworu soli.
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

08 sty 2010, 16:02   (#131)  

Witam,
wata po kolejnej dobie filtrowania wody już nie jest zielona, tylko zwyczajnie brudna z wierzchu, a biała wewnątrz. Nie mniej jednak na razie ją zostawię, a wyciągnę chyba dopiero jak zakończę filtrowanie węglem, którego zresztą ciągle jeszcze nie mam...
Zobaczę w sobotę i niedzielę jak wyglądają parametry wody przed i po podmianie i po podaniu nawozów ADA. Jak coś to najwyżej będę podnosić NO3 i PO4 co 3 dni solami do dolnych wartości normy.

Światło mam zmniejszone o godzinę.
Na razie nadal nie widzę nic niepokojącego, chociaż to dość wcześnie na wnioski jakieś. Z mchu wychodzą pojedyncze zielone gałązki czegoś pomiędzy mchem a watą. Zawsze to miałem i nadal nie wiem czy to glon, czy może np gałęzatka, ale rwę dziada na wszelki wypadek co parę dni jak już się to daje złapać.... Nie ma nadal pyłu na szybach, ani sinic, na piasku jest dużo mniej zieleni, a na skałach są te same resztki glonów co zwykle, czyli zielone skupiska i płaskie czarne pozostałości po krasnorostach.

Za to na jednej skale mam dwie "samosiejki" mchu, a na drugiej zaczęło samo z siebie rosnąć coś co wygląda jak minipelia (nigdy tego nie miałem w akwarium).. Niech rośnie skoro moja sztuczna natura tak chciała.. :-)

Dorzucam zdjęcie ze skosu.
Załączniki
skos.jpg
(229.33 KiB) Pobrane 958 razy
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

11 sty 2010, 11:42   (#132)  

Woda nadal super i powoli się już do niej przyzwyczajam.. ;-) Co prawda węgla ciągle nie mam (nasz ulubiony i jedyny właściwy sklep coś mnie nie lubi i kompletuje zamówienie długo.. ;-) ), ale chyba już nie będzie koniecznie potrzebny.

Po tygodniu podawania samego Brighty K, ECA i Step 2, wszystkie poziomy chemii spadły do okolic 0. Na niektórych roślinach pojawiły się pojedyncze bardzo długie, półprzezroczyste nitki. Usunąłem ręcznie ile się dało i postanowiłem przy podmianach i później jeszcze we środę podnosić poziom PO4 i NO3. Podniosłem PO4 i NO3 w piątek wieczorem (08.01) i w niedzielę było po nitkach, tzn przestały już się pojawiać..
Przy podmianie niedzielnej zmierzyłem wodę, było Fe-0,1 ; PO4-0,1 ; NO3-1.
PO podaniu chemii: Fe-0,2 ; PO4-0,6 ; NO3-ok 20.

Pyłu na szybach nadal nie ma, na skałach utrzymuje się od czasów walki z krasnorostami czarny, śliski nalot, ale nie rosną z niego pędzelki..Może trochę pousuwam w niedzielę szczoteczką..
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

11 sty 2010, 21:21   (#133)  

No to fajno, ze i u Ciebie sie wszystko zaczyna ukladac :D
A jakim testem mierzysz Fe?

U mnie nawet gdybym podal 0.8 Fe to na drugi dzien bedzie 0..

Fosforan


11 sty 2010, 23:22   (#134)  

to nieźle..
Wszystkie testy mam JBL.
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

13 sty 2010, 00:52   (#135)  

No i teraz pytanie:
Czy "0" dlatego, ze rosliny wszystko wchlonely, czy test nie wykrywa utlenionego zelaza?

Ja tez mieze Fe JBL-em.
Czyli rozumiem, ze u Ciebie o kazdej porze dnia i nocy, kiedy mierzysz,to test zawsze Ci pokarze minimum 0,1 Fe ?

Jezeli tak, to ja cos u siebie chyba przegapilem... :(

Fosforan


13 sty 2010, 08:54   (#136)  

Aż tak często nie mierzyłem ;-) , ale w ubiegłym tygodniu 09.01 miałem Fe-0,05. Dolałem 12 kropel ECA, po kilku godzinach było Fe-0,2, więc test pokazuje chyba jakieś zmany. Teraz leję ECA 10 kropel co drugi dzień (ND przy podmianie , PN, Śr, Pt -wieczorem po zgaszeniu światła).
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

13 sty 2010, 23:24   (#137)  

Dziś rano, zgodnie z moim aktualnym sposobem na życie, podałem NO3 i PO4. Po powrocie z pracy, po południu okazało się, że jest bardzo delikatne, szarawe zmatowienie wody, które do teraz powoli ustępuje...

Od przyszłego tygodnia jeszcze lekko zmodyfikuję więc podawanie nawozów po podmianie, w tygodniu. Sole będą przy podmianie, a we środę trochę mniej. Mikro i ECA będzie przy podmianie i później dwa razy ale mniej.
Watę mam nadal normalną, czyli po dobie tylko brudną z wierzchu - szaro brązową.
Jutro w końcu mam dostać przesyłkę z roślinakwariowych i wreszcie przefiltruję akwarium przez węgiel..
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

14 sty 2010, 20:05   (#138)  

Dziś zmętnienie się utrzymało, ale nie jest to zielona woda..Wygląda to na delikatne pierwotniaki, bo kolor wpada w mleczno-szarawy. Samo zmętnienie nadal jest malutkie, ale jest. Wata w filtrze wewnętrznym była niespecjalnie brudna ale tak oślizgłą, że ledwo ją się dało w ręku utrzymać...

Dostałem wreszcie węgiel.. Co prawda, całkiem nie taki jak zamawiałem (Exel), a nawet nie taki jak ustaliłem (Aquamedic)z kimś z "naszego ulubionego sklepu" przez telefon (dostałem Aquael- też na "A" ;-) )...Coś mnie tam nie lubią chyba.. ;-) W każdym bądź razie zrobiłem przepłukanie wkładów filtra w wodzie z akwarium, zostawiłem gąbki i wkłady Eheima- lava i pro, a zamiast biokulek dałem kosz węgla z matą kokosową.
Zobaczymy jak pójdzie...

Węgiel był tak zapylony, że szok- jeszcze gorszy niż Fluvala, o którym myślałem, że jest najbardziej zasyfiony... Płukałem w nieskończoność i byłem czarny po pachy.. ;-)
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

16 sty 2010, 10:51   (#139)  

Mam szybkie pytanie- w sklepiku z solami pojawił się nowy związek K2HPO4. Czy stosując go zamiast KH2PO4 coś się zmieni w kalkulatorze spidera?..Pamiętajcie, że rozmawiacie z niereformowalnym "jełopem" chemicznym..;-)

Woda znów się praktycznie wykrystalizowała. Watę w filtrze mam codziennie brudnawą, ale oślizgłą jak kisiel... We środku jest biało-kremowa.

Dziś w ramach eksperymentu przed podmianą podałem 1/2 mojej poprzedniej dawki KNO3 i 1/6 KH2PO4. Chcę zobaczyć czy w związku z tym do jutra pogorszy się zmętnienie, czy będzie dalej znikać.
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk

18 sty 2010, 14:43   (#140)  

Woda znów kryształ, a w zasadzie to ostatnio mi się wydawało, że miałem kryształ, bo teraz jest to stan miły dla oka.. Nie ma wody.. ;-)
Wata w filtrze wewnętrznym jest brudnawa z wierzchu, we środku bez kolorów i bez "kisielu"" na wierzchu. Przy ostatniej podmianie podałem ADA plus NO3 i PO4 z soli. Sole znów podam we środę. Zobaczymy jak to wszystko będzie wyglądać teraz...
Pozdrawiam, MarcinLenda

Avatar użytkownika
MarcinLenda
Stały bywalec

Posty: 405
Dołączył: 13 maja 2006, 14:41
Miasto: Gdańsk











Powiązane tematy
  • Rośliny rosną i glony też

    Cześć, To jest moje pierwsze akwarium. Proszę o pomoc w pozbyciu się glonów. Znajdują się na prawie każdej roślinie, rurkach od filtra. Szyby są delikatnie zielone. Rośliny fajnie rośną a od ok 2 tygo...

    Wyświetlenia: 11021 | Odpowiedzi: 72 czytaj więcej...

  • Zielenice i czy za silne światło?

    Witam Posiadam 112 litrowe roślinne akwarium. I mam problem z glonami. Konkretnie z tymi zielonymi zielenicami. Bo dwa tygodnie temu zmieniłem oświetlenie z 25 wat led sinkora na aż 75 wat led też si...

    Wyświetlenia: 1381 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium problem z mętno-żółtą wodą

    Cześć, Po latach powróciłem do akwarystyki, założyłem baniaczek 240l i od drugiego dnia pojawiła się mętno biała woda. Tydzień mija dorzuciło jeszcze odcień żółtawy. Brunatnice i pierwotniaki? okrzem...

    Wyświetlenia: 1018 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Glon nie do pokonania

    Witam Tak jak w temacie nie mogę zwalczyć glona widocznego na zdjęciach mimo czyszczenia podczas podmian wody następnego dnia wraca parametry wody w normie , rośliny rosną jednak są bardzo nieestetyc...

    Wyświetlenia: 1818 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Co to za glony i jak je zwalczyć oraz ocena parametrów wody

    Dzień dobry koleżanki i koledzy, Właśnie założyłem tu konto gdyż mam następujący problem. Po około 1 roku nagle pojawiły mi się glony jak na zdjęciach. Czy możecie pomóc w ich identyfikacji oraz w jak...

    Wyświetlenia: 570 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Gnijące korzenie czy krasnorosty?

    P_20240202_164904.jpg Witam. Jak w temacie czy to gnijące korzenie czy jakieś glony? Bo ciągle to wraca.

    Wyświetlenia: 768 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Czerwone glony w akwarium

    Ostatnio zrobiłem restart zbiornika zakupiłem nowe rośliny i pojawiły się pierwotniaki wlałem odpowiednie preparaty i już zaczęły schodzić po kilku dniach zauważyłem czerwone glony na gałęzatkach nie ...

    Wyświetlenia: 513 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Czy to glon, pleśn czy jakieś bakterie?

    Czy czarna lub szaroczarna plecha, która tworzy się na korzeniu tylko głównie pod spodem i w zacienionych miejscach to jest jakaś pleśn, bakteria czy glon? Uniosłem korzeń lekko do góry, żeby zrobić z...

    Wyświetlenia: 574 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Glony z waty na liściach roślin

    Witam Mam 3 tygodniowy zbiornik 112 L. Podłoże mam aktywne Controsoil. Nie nawoziłem jeszcze(ale miałem takie zapędy) bo producent zaleca czekać 4 tygodnie aby podłoże się uaktywniło. Niestety pojawi...

    Wyświetlenia: 526 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Czy to są glony? Okrzemki?

    Witam, Akwarium zalane 25/11. Dodawane Seachem Stability według instrukcji. Czyli ma prawie 2 tyg. Zauważyłem na roślinach i korzeniu takie brązowe coś. Światło dzienne 6h, potem zachód 50% (plus n...

    Wyświetlenia: 1168 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 377 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.