Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Zielenice - długie nitki - jak zwalczyć...?



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



24 sty 2009, 21:32   (#21)  

Robcio,pewnie masz rację że chester nie do końca chciał to usłyszec .
Moją intencją było jednak wskazanie jednej z mozliwych przyczyn inwazji glonów.
Zaburzenie cyklu azotowego ,jest jedna z podstawowych przyczyn inwazji glonów nitkowatych ,zielenic w szczególności.
Chester,utarło sie że w zbiornikach ustabilizowanych równowaga chemiczna i biologiczna jest zachowana.Nie do końca jest to prawda.Odpowiedzialne za to drobnoustroje i bakterie
sa wrazliwe na wiele czynników środowiskowych ,takich jak temperatura ,tlen ,oświetlenie zawartosc metali,dwutlenek węgla.Często zdarza się że bakterie giną masowo,czego nie da się zauważyć gołym okiem.Nie do końca mogę wyjaśnić przyczynę tego zjawiska.Nagły wzrost poziomu związków amonowych i azotynów trwa na ogól krótko i może nie być czasu na reakcję ,zwłaszcza że często się tego nie zauważy gdyż sytuacja szybko się normuje.
Wystarczy jednak by glony znalazły pożywkę.
Również używanie niektórych uzdatniaczy wody może na krótko zaburzyć równowagę chemiczną.Moim skromnym zdaniem najważniejszym czynnikiem stabilizującym w akwarium jest podłoże.Zachodzące tam reakcje pozostawiam naturze .Osobiście nigdy go nie czyszczę,wzruszane jest minimalnie tylko podczas sadzenia roslin.
Jężeli chodzi o nawożenie nowych zbiorników ,to tak jak już pisałem ,ruszam od razu na maksa,nie stosuję jednak makroelementów.Stosuję nawozy płynne ,nie bawiąc się w eksperymenty.PG to dobry wybór.
Oczywiście nie zapominam o bakteriach,jak wyżej pisałem.
Zawsze też uważałem że stosowanie wody z RO to duże ryzyko,łatwiej zapewnić stabilne warunki przy kranówie o czym sam się przekonałem
No i oczywiście to co w akwa najpiękniejsze -rośliny-dużo ,gęsto i róznorodnie.

Avatar użytkownika
mayaca
Zaawansowany użytkownik

Posty: 804
Dołączył: 09 maja 2008, 20:58
Miasto: Polska -wyłącznie

24 sty 2009, 23:46   (#22)  

Chester, podawanie NPK, bez znajomości proporcji owych makro w nawozie ? Czym to pachnie ? Kolejna loteria. Może jednak trochę z tym poczekaj do czasu , kiedy będziesz miał test na PO4 ... To już truizm, ale przy solach, w penym stopniu kontrolujemy sytuację. A propos micro z ADY, mnie też nie za bardzo się sprawdził Step 2 i obecnie wróciłem do mojego ulubionego napoju, czyli Tropiki. Nie wiem, czy się ze mną zgodzisz, ale wydaje mi się, że wiedza nt, poprawności stosowania nawozów ADA, jest nadal dość skąpa na forum. Czas zejść na Ziemię ! Jakby to powiedziała Diana Walstad...
Pokora wobec praw natury.
Robert Ruszczyk
Zapraszam do odwiedzenia bloga, małe formaty

Avatar użytkownika
Robcio
Stały bywalec

Posty: 370
Dołączył: 29 maja 2005, 07:56
Miasto: Łódź

26 sty 2009, 00:04   (#23)  

Mayaca, ja też wolałbym lać kranówkę, wystarczyłoby mieszkać w innej części Krakowa :) Kiedy używałem kranówki miałem zawsze problemy z krasnorostami w większej lub mniejszej kranówki. Odkąd leję RO pojawi się czasem kilka szantransji i na tym koniec. Po zielsku też widać, że mu lepiej. Jedynie te nitki...

Robcio, czy ja wiem czy z tą ADĄ jest tak źle? STEP 2 bardzo dobrze sprawdzał mi się w pierwszych dwóch aranżacjach na Amazonii, ostatnio trochę mniej dlatego postanowiłem zmienić. A nawozy ADA stosuje się tak jak każde inne, zalecenia producenta również są dość jasne. Fakt, że w zasadzie stosunkowo niewiele ludzi u nas z nich korzysta, pewnie o to Ci chodziło. Tropicę pewnie też kiedyś wypróbuję, dawno temu się do niej zraziłem bo nie potrafiłem pozbyć się glonów przy tym nawozie.

Wracając stricte do tematu. Dzisiaj odsłoniłem zbiornik. Glonów prawie, że nie ma co żadną niespodzianką nie jest. Zobaczymy co będzie za 3 dni :roll: Zrobiłem 40% podmianę na mineralizowane RO. W sprawie makro spróbowałem mieszanki wybuchowej - 10ppm azotu z KNO3, 0,5ppm P i KH2PO4 no i 20 ppm K z K2CO3 a do tego 4 ml PG Makro. Co do mikro to na razie tylko 1 ml dawka PG Classic. Zamierzam podobne dawki powtórzyć w środę. Standardowo do podmiany podałem 6 kropli Green Bacter, 6 kropli Green Gain oraz 12 kropli Phyton Git.
Co najważniejsze: dołożyłem sporo zielska. Docelowo za korzeniami duża ilość Blyxy oraz 3 spore kępy Hemianthusa (wielkie dzięki dla Grześka M. za zielsko!). A chwilowo kępa rogatka plus kilka Pistii.
Podłączyłem zewnętrzny dyfuzor CO2, zamiast kostki Rataja. Poziom mierzę testem stałym, wypełnionym mineralizowaną wodą RO (KH 3, przy okazji podmienię na wodę o KH 4). Generalnie będę dążył do żółtego koloru wskaźnika oczywiście obserwując co na to zwierzaki.
Czas świecenia skróciłem do 6 godzin - od 13 do 21 z 2 godzinną przerwą od 16 do 18.

Fotka poglądowa zbiornika:
Obrazek

Anonim 1811


26 sty 2009, 00:16   (#24)  

Teraz obserwuj rogatka...on Ci będzie mówił czy coś się zmienia w wodzie (jego kolory..., tempo wzrostu, grubość, mięsistość i kolor łodyg i szczytów ) - to najlepszy czujnik nadmiarów bądź niedoborów :)
Naprawdę trzeba aż takich dawek nawozów na ADA :shock: . Takie nitki zawsze mnie się kojarzyły ze zbyt mocnym światłem (widmo również ma tu znaczenie...) i zbyt żyzną wodą...
120x40x50 - ruszyło 29.03.2008 (LT - HT) - 240l Tusi = ziemia + substraty . Koniec 10.09.2011
120x40x50 - ruszyło 10.09.2011 - Pomroczność i bocje

Avatar użytkownika
Tusia
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2272
Dołączył: 27 sty 2005, 16:05
Miasto: Rzgów

26 sty 2009, 17:07   (#25)  

Chester, cieszę się, że zauważasz już pierwsze pozytywne zmiany w akwarium. Myślę też, że makro z soli to w tej sytuacji najrozsądniejsze wyjście. Co do mikro Ada, czyli Stepu 2, to moje wrażenia z nawożenia tym preparatem, są takie jak Twoje w przypadku Tropici :wink: Co oczywiście wcale nie oznacza, że te nawozy są złe. Raczej to My musimy się jeszcze dokształcić. Zbyt wiele pięknych akwariów na nich właśnie opiera swój byt, aby w ogóle o tym dyskutować. Ale jeszcze nawiązując do Twoich zmagań z nitkami w akwarium na pełnej linii Ady. Jedna myśl nie daje mi spokoju. Dlaczego w momentach , spadku formy zbiornika, czyli tak jak teraz, nie potrafimy sobie radzić, opierając się tylko na produktach ADA ? Stosujemy sole, trochę mikro PG, i trochę ADY... O czym to świadczy ? Najprawdopodobniej o tym, ze wciąż mamy mało informacji o tym jak prawidłowo stosować te produkty. I obawiam się, że nie powiedzą nam tego ulotki o stosowaniu danego preparatu .
Powodzenia w walce z glonami !
Pokora wobec praw natury.
Robert Ruszczyk
Zapraszam do odwiedzenia bloga, małe formaty

Avatar użytkownika
Robcio
Stały bywalec

Posty: 370
Dołączył: 29 maja 2005, 07:56
Miasto: Łódź

08 mar 2009, 14:14   (#26)  

Jak tam idzie walka z glonami? :D Udało się ustabilizować zbiorniik? Podzielisz się spostrzeżeniami?

Pozdrawiam
Kuba

Avatar użytkownika
Kubek75
Początkujący

Posty: 45
Dołączył: 21 mar 2006, 23:10
Miasto: Łódź

13 kwi 2009, 16:06   (#27)  

Ja również dołączam się do prośby o jakąś aktualizację. Czy udało się wyjść na prostą?

misti


13 kwi 2009, 17:15   (#28)  

U mnie nadal sobie rosną w najlepsze, wczoraj ponownie wyciągnąłem kuleczkę wielkości piłki tenisowej. Niczym nie nawożę, świecę 10h, dodaje garbniki ... nitki rosną lepiej od roślin. Prosty wniosek - musiałem je wprowadzić do akwa razem z roślinami, teraz wystarczy że podczas wybierania pozostanie maluteńki kawałeczek i .... mamy błędne koło :?
pozdrawiam
Ben.

Avatar użytkownika
BenGar
Zainteresowany tematem

Posty: 277
Dołączył: 17 sty 2006, 11:47

13 kwi 2009, 18:38   (#29)  

Długo czekałem na tłumaczenie tego tekstu, ale w końcu jest dzieki wkładowi w tłumaczenie spider72
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/vi ... hp?t=26351

polecam lekturę, zapodanie troche świeżego zielska do baniaka i zastosowanie tego co zawarte w tekście powyżej.

bartf
Początkujący

Posty: 42
Dołączył: 07 maja 2008, 12:50
Miasto: Krynica-Zdrój

16 kwi 2009, 22:03   (#30)  

No więc tak. Glony, które występowały/występują w moim akwarium to gatunek Spirogyra. Diablo ciężkie do wykończenia bo rosną w takich samych warunkach jak rośliny. Nie będę się na razie na ich temat rozpisywał.
Prawdopodobna metoda okazała się być jednak bardzo prosta. Jest to zaciemnienie zbiornika na przynajmniej tydzień. Wygląda na to, że ten sposób jest skuteczny, chociaż na ostateczne wnioski trzeba jeszcze z miesiąc poczekać.
Prawdopodobnie powstanie na ten temat nowy artykuł na moją stronkę, wrzucę wtedy tutaj linka.
bartf, takie metody to nie z tym glonem, wierz mi :twisted:

Anonim 1811


27 kwi 2009, 19:03   (#31)  

Problem z nitkami pojawia sie w przypadku zawleczenia tego cholerstwa z roslinami. W pierwszym akwarium gdzie rosliny pochodzily tylko z Tropici nie mam problemu z nitkami. W drugim akwarium gdzie sa rosliny, a dokladnie mchy z hodowli wlasnej pewnego sklepu nitki rosna nieublaganie. Wybieram mechanicznie, torf plus stosowanie metody Toma nic nie pomaga. Ilosc znacznie sie zmiejszyla jak podawalem duze ilosci Excela plus Amanki. Ale teraz kiedy skonczyl mi sie nawoz a krewcie wybraly sie na wycieczke po pokoju problem powrocil. Jedynym wyjsciem jest wywalenie roslin i restart na porzadnym zasobie roslin od sprawdzonego dostawcy. Dalsza walka to jak walka z wiatrakami
Czekam na nowy rodzaj (tanszy) wegla w plynie i nowa dostawe Amanek. Powalcze dalej bo chce ten aranz skonczyc i wyslac na konkurs. Pozniej zobacze co dalej. Chyba zmiana aranzu i kompost zarazonych roslin.
Obrazek

Avatar użytkownika
cHris dm
Zainteresowany tematem

Posty: 252
Dołączył: 01 wrz 2007, 23:38
Miasto: Dundalk

01 maja 2009, 01:14   (#32)  

cHris dm napisał(a):Problem z nitkami...

A może by tak cHris Shake The Disease? :wink:
A propos DM...jeszcze 22 dni...będzie jazda na Gwardii...już się szykuję... :D 8)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
20.05.
No i się nie wyszykuję. :( :? :cry: :roll: Trzymaj się David!
SNOW PATROL
Obrazek
Ostatnio edytowano 20 maja 2009, 23:04 przez Armek, łącznie edytowano 3 razy

Avatar użytkownika
Armek
Znający temat

Posty: 1348
Dołączył: 03 wrz 2003, 14:16

05 maja 2009, 00:38   (#33)  

Nowy wegiel w plynie juz jest. Wzrost nitek zatrzymany. Podaje rowniez CO2 az drop checker robi sie zolty mimo tego same CO2 nic nie pomagalo. Nie wiem jak, ale plyn jest lepszy. Krewcie czyszcza pozostalosci spaghetti, a jest tego sporo. Musze teraz znalezc tansza wersje wegla w plynie. Spider licze na Ciebie ;) moze cos polecisz z Tesco? 15 funtow + 25 za P&P to troche drogo. Mozesz cos zarekomendowac?

Armek: Some algees have to be permanently together.... w tym temacie. Niektorym szczescie dopisuje i zdobyli bilety :( Za zla dystrybucje w Polsce odbijam do innych krajow. Zaluje tylko, ze nie bede na afterze i nie spotkam swoich przyjaciol. Przepraszam za OT.
Obrazek

Avatar użytkownika
cHris dm
Zainteresowany tematem

Posty: 252
Dołączył: 01 wrz 2007, 23:38
Miasto: Dundalk

03 cze 2009, 16:50   (#34)  

i jakie efekty po tym czasie? chyba ze zbiornik zlikwidowany,ale jakie byly efekty koncowe i czy skuteczne.

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

03 cze 2009, 18:15   (#35)  

macek.g napisał(a):i jakie efekty po tym czasie? chyba ze zbiornik zlikwidowany,ale jakie byly efekty koncowe i czy skuteczne.


Podpisuje się również pod tym pytaniem :?
pozdrawiam
Ben.

Avatar użytkownika
BenGar
Zainteresowany tematem

Posty: 277
Dołączył: 17 sty 2006, 11:47

03 cze 2009, 21:14   (#36)  

Wegiel w plynie AF pomogl i 20 Amanek. Na poczatku wybralem co sie da, pozniej wlewalem podwojna dawke tego ( http://www.aquaessentials.co.uk/index.p ... ts_id=2988), Amanki i rzetelne stosowanie systemu nawozenia i podmian EI. Rosliny bujne, a po nitkach ani sladu.
Oto efekt:

Obrazek

Akwarium nadal istnieje i ma sie swietnie. Pociagnie chyba z roczek bo po wakacjach czas na zmiane szkla w sypialni. Pamietajcie tylko aby zbytnio nie karmic krewetek. Tylko od czasu do czasu podawac cos z witaminami.

Spider znalazles cos w sklepach tanszego od AF????
Obrazek

Avatar użytkownika
cHris dm
Zainteresowany tematem

Posty: 252
Dołączył: 01 wrz 2007, 23:38
Miasto: Dundalk

03 cze 2009, 21:50   (#37)  

no to git :lol: bo sam sie tego nie moge pozbyc ufff,mniejwiecej mam tak
zbiornik 360l roslin duzo,bardzo duzo.
woda podmiana 40%na tydzien RO+mineraly
parametry:

Ph-6.2
Kh-3
Gh-6
Ca-30
NO3-15
PO4-1,5-codziennie dawkuje bo ubywa
Fe-niewykrywalne
C02-indykator limonkowo-zolty

swiatlo narazie tylko 2x39 7 godzin
reszta czeka 2x39+2x54

mam tez EXCEL Seachema

zaciemnilem zbiornik dwa tygodnie temu na 4 dni po odslonieciu bylo git ale cholerstwo powrocilo.

Nie mam krewetek-bo mam skalary :(

i co teraz :?: juz sam nie wiem

mialem na konkurs wyslac :twisted:

spider cos znikl jakis czas temu ani slychu ani dychu :wink:

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

03 cze 2009, 22:31   (#38)  

Z tego co czytalem to Excel moze rozpuscic badz zniszczyc nitki ale jakos w to nie wierze. Mysle, ze mi bardziej pomogly krewcie niz jakbym stosowal tylko i wylacznie Excela. Excel pomaga roslinom asymilowac macro i micro tak zeby spaghetti sie nie panoszyly. Dlaczego nie mozesz miec krewek z skalarami????
Obrazek

Avatar użytkownika
cHris dm
Zainteresowany tematem

Posty: 252
Dołączył: 01 wrz 2007, 23:38
Miasto: Dundalk

03 cze 2009, 22:38   (#39)  

Witam,

Ja u siebie też mam nitki odkąd naszpikowałem żwir DIY kapsułkami z Osmocote :cry:
Pomimo znacznych podmian 30% tydzień mam ponad 20ppm NO3, gdzie zawsze było ok 10ppm. Ewidentny dowód na uwalnianie się amoniaku z podłoża.
Wcześniej zrażały się nitki ale nie na taką skalę. Mam dwa filtry Fluval 205 + Juwel Compact H naładowanie nazwijmy to" biopumeksem" ok. 6-7l. Co ciekawe nitki pojawiają się na 2-3 dni, potem prawie znikają, każda większa dawka mikro pobudza ich wzrost.
Woda w akwarium:
kH 4
gH 7
NO3 >20
PO4 2.5-3
Fe 0.1-0.2
K ok. 30

A co do ADA Amazonia Soil. W nowym akwarium na ww. przez ponad 1.5 tygodnia nic nie rosło - ani glony ani rośliny. Podmiany 2x tydzień 30% RO+20ppm K z K2CO3. Po tygodniu fosfor był niemierzalny w wodzie a NO3 ponad 40ppm. Wszystko ruszyło z kopyta [dosłownie na drugi dzień] po podaniu znacznej ilości PO4 i odkąd zacząłem podawać mikro [0.025Fe/dzień].

No i po raz kolejny jestem zdziwiony. Bo wszyscy trąbią o nie nawożeniu w pierwszych 2-3 tygodniach :? A u mnie w 2 tygodniu widać było braki mikro [białe nowe listki (Heterantery paskowanej, karłowate stożki rotali, brak wzrostu Glossostigmy]

Pytanie do znających temat. Czy pojawianie się nitek na akwarium z Amazonią, to czasem nie wina limitowania jednak roślin :?: Szczególnie w nowych akwariach.

Avatar użytkownika
zvirus
Aktywny użytkownik

Posty: 534
Dołączył: 31 sty 2008, 22:32

03 cze 2009, 22:43   (#40)  

myslisz ze niemialem :lol: ,kupowalem po dziesiec szt. raz,drogi i co ostatnio widzialem doslownie jedna sztuke jak korzen przemieszczalem z jednej strony na droga.
W innym przypadku nie zauwazylem. z kupnem nie ma problemu bo moglbym kupic i 30szt ale czy sie utrzymaja? po tylu probach.
Pytalem nawet zvirusa czy u niego przy skalarach jest mozliwosc trzymania krewetek,odpowiedzial jak pamietam :D one jedza doslownie wszystko co sie rusza :wink:

Takze sam nie wiem jak to ugryz.

Moze pozbede sie skalarow ale mialbym jazde z zona to jej ulubiency.

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK











Powiązane tematy
  • Zielenice i czy za silne światło?

    Witam Posiadam 112 litrowe roślinne akwarium. I mam problem z glonami. Konkretnie z tymi zielonymi zielenicami. Bo dwa tygodnie temu zmieniłem oświetlenie z 25 wat led sinkora na aż 75 wat led też si...

    Wyświetlenia: 1381 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Jak wywołać zielony zakwit?

    Panowie drodzy. Pytanie jak w temacie. Czy macie jakieś doświadczenia i możecie polecić skuteczny sposób na szybki zielony zakwit? Pytam, bo nie jest tak łatwo wyhodować taki glon jak się chce :)...

    Wyświetlenia: 678 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Co to za glony i jak je zwalczyć oraz ocena parametrów wody

    Dzień dobry koleżanki i koledzy, Właśnie założyłem tu konto gdyż mam następujący problem. Po około 1 roku nagle pojawiły mi się glony jak na zdjęciach. Czy możecie pomóc w ich identyfikacji oraz w jak...

    Wyświetlenia: 570 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Zielenice punktowe

    Witam. Mam problem z zielenicami punktowymi jest ich sporo na liścich roślin które na bierząco usuwam. Są też codziennie na szybach, tu już działam skrobakiem. Mój baniak to standard 240l oświetlany 8...

    Wyświetlenia: 1914 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Glon zielone plus nitki POMOCY!

    Dzień dobry potrzebuje pomocy wyszło mi takie o to gówno zbiornik ponad miesiąc 5-6 tyg 250 l, CO2 , światło start akwarium 6h teraz koło 10h, podmiany wody raz w tygodniu różnie od 65l do 120 ostat...

    Wyświetlenia: 1785 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Jak wygrać z glonami?

    Witam, od jakiegoś czasu jestem aktywnym "czytającym" forum - analizuję wpisy, starając się wdrożyć je w swoim zbiorniku. Do takiego działania zmusza mnie sytuacja w moim akwarium, a mianow...

    Wyświetlenia: 5319 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

  • Plaga okrzemek - jak pomóc roślinom

    Cześć. Moje akwarium nawiedziła plaga okrzemek. Zbiornik ma 5 tygodni więc jest relatywnie świeży, przy czym ja swoim niedoświadczeniem dodatkowo tą plagę wzmocniłem, gdyż: - W drugim tygodniu zmieni...

    Wyświetlenia: 1136 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Czarne glony, których nie da się pokonać (zielenice?)

    Witam. Nie mogę pozbyć się z akwarium czarno - brunatnego osadu, który wyniszcza mi rośliny. Zakładam że są to zielenice. Co mógłbym zrobić żeby się tego pozbyć, biorąc pod uwagę, że próbowałem już ...

    Wyświetlenia: 11393 | Odpowiedzi: 28 czytaj więcej...

  • Akwarium 200L zielenice

    Witam serdecznie Prowadze sobie od 3 msc akwarium rosline praktycznie do 2 msc było bez problemów od msc mam problem z zielenicami punktowymi, akwarium jest prowadzone ala lowtech beż co2 i nawozów j...

    Wyświetlenia: 4443 | Odpowiedzi: 35 czytaj więcej...

  • Kilka wskazówek jak zapobiegać glonom

    https://www.youtube.com/watch?v=lvjnChJSJvE Fajnie przygotowane opracowanie Zenona, warto obejrzeć.

    Wyświetlenia: 1185 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: kamil piputa, Niepohamowany i 473 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.