Lista działów » Pielęgnacja » Zwierzęta


Puntius titteya - Brzanka wysmukła - Titteya



Ryby w akwarium roślinnym - dobór obsady, metody karmnienia, profilaktyka i leczenie.



Jak dotychczasowa obsada mojego LTka dożyje sędziwego wieku, chcę wpuścić poniższe rybki. Myślę, że ładnie będą kontrastowały z zielenią roślin oraz dobrze czuły się w ich gąszczu. :wink:

Brzanka wysmukła (Puntius titteya ) – wytrzymała, atrakcyjnie ubarwiona, niewielka słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych.

Pochodzenie
Azja. Gatunek endemiczny – występuje tylko w dorzeczach rzek Kelani i Niwala, a także ciekach wodnych między nimi, w południowo-zachodniej „mokrej strefie” wyspy Sri Lanka. Zamieszkuje liczne, płytkie strumienie z przejrzystą, raczej miękką i kwaśną wodą.

Charakterystyka, płeć i usposobienie
Osiąga do 5 cm długości. Ciało bardziej torpedowate niż tak jak u np. Brzanki sumatrzańskiej zaokrąglone. Wzdłuż tułowia biegną dwa ciemne pasy, jeden wzdłuż grzbietu a drugi od pyska do płetwy ogonowej. Podbrzusze kremowe. Samiec jest troszkę mniejszy i odróżnia się dość znacznie czerwonym ubarwieniem, które w okresie tarła nabiera aksamitno-bordowego odcienia. U samicy jedynie płetwy przyozdobione są czerwienią. W hodowli akwariowej spotykana jest również odmiana albino i weloniasta.
Brzanki wysmukłe są pięknymi, aktywnymi i łagodnie usposobionymi rybkami. Najlepiej wyglądają i czują się w większych grupach. W akwarium zalecane trzymanie 6-10 lub więcej osobników. Odpowiednie do akwarium towarzyskiego. Szczególnie polecane początkującym akwarystom.

Odżywianie
W środowisku naturalnym odżywiają się glonami, szczątkami organicznymi, małymi owadami, skorupiakami, larwami i zooplanktonem. W akwarium można podawać wszelkie dostępne drobne pokarmy suche, jednak najlepszą kondycję i wybarwienie zapewni regularnie karmienie żywymi lub mrożonymi pokarmami np. ochotką, dafnią czy artemią oraz z dodatkiem spiruliny.

Akwarium
Grupę 6-10 osobników możemy trzymać w akwarium o wymiarach 60x30x30 cm. Najlepiej prezentują się w zbiornikach gęsto obsadzonych roślinnością i z ciemnym podłożem. Pomimo, że są rybkami dość śmiałymi to pewniej się czują mając kilka zacienionych, zakamarków gdzie mogą się schować. Do tego celu można użyć np. roślin pływających, korzeni i suchych gałęzi. Lubią wymuszony prąd wody. Ryby ze sklepów pochodzą głównie z farm hodowlanych, są dość wytrzymałe i łatwo adaptują się do różnych właściwości chemicznych wody. Dzika forma preferuje wodę lekko kwaśną i miękką.
Te nieduże brzanki idealnie pasują do akwarium towarzyskiego. Można je trzymać z większością łagodnych ryb akwariowych o podobnych rozmiarach i wymaganiach np. inne karpiowate, tetry, żyworódki, tęczanki, bocje, sumiki, kiryski.

Rozmnażanie
Rozmnażanie stosunkowo łatwe. Brzanki wysmukłe, tak jak inne karpiowate, rozrzucają ikrę wśród roślin i nie opiekują się potomstwem. W dojrzałych i dobrze utrzymanych akwariach pojedyncze sztuki narybku mogą pojawiać się bez interwencji akwarysty.
Jeżeli chcemy uzyskać lepsze rezultaty to niezbędne będzie założenie oddzielnego akwarium tarliskowego. Zbiornik ten zacieniamy i wypełniamy przynajmniej w połowie drobnolistnymi roślinami np. Java moss. Woda powinna być miękka do lekko twardej, lekko kwaśna między 6.0 – 6.5 pH, o temperaturze 24 – 26°C. Przed planowanym rozrodem ryby częściej karmimy żywymi pokarmami. Najlepiej wybarwionego samca i najgrubszą samicę przenosimy do wcześniej przygotowanego zbiornika.
Samica podczas tarła składa ok 300 lepkich jaj. Dorosłe ryby wyjadają ikrę i po zakończonym tarle, należy je w miarę szybko odłowić. Samiec w czasie zalotów bywa bardzo agresywny i samica może wymagać odpoczynku w oddzielnym akwarium.
Wylęg następuje po ok. 24 godzinach. Swobodnie pływające larwy karmimy mikro pokarmami w płynie lub żelu a jak tylko troszkę podrosną zaczynamy podawać drobne pokarmy żywe np. larwy artemii czy mikro nicienie.

Załączniki
images.jpg
fot. rybyakariowe.eu (z sieci)
(4.58 KiB) Pobrane 3654 razy
Zapraszam do obejrzenia moich zbiorników:
112l. MT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 56541.html wyróżniony - IAPLC2015 - 768, EAPLC2015 - 122 :?:
72l. LT
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59909.html czyżby EAPLC - :?:
30l. krewetkarium
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 65744.html
W planach małe krewetkarium 25x25x25 (część materiału jest)
Pozdrawiam Tomasz

Avatar użytkownika
tomaszsu75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3273
Dołączył: 23 cze 2013, 21:34
Miasto: Wrocław

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • Brzanka wysmukła - 50 dni z życia narybku

    Witam, w czasie kiedy mało się u mnie działo udokumentowałem swoje pierwsze doświadczenie z jajorodnymi rybkami, trafiło na brzanke wysmukłą jako że dopadły je amory. Jakby komuś przeleciały za szybko...

    Wyświetlenia: 3485 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Brzanka sumatrzańska

    Witam Czy brzanki mogą być z krewetkami amano, raczkami CPO i otoskami?

    Wyświetlenia: 1315 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Brzanka Pięciopręga

    Witam, Podpowiedzcie co mogło sie zadziałać że wspomniane ryby w akwa przestały pływać w ławicy. Teraz cały czas są pochowane w "krzakach". Ogólnie to jest im raczej dobrze, bo już mam 3 pok...

    Wyświetlenia: 686 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Brzanka mszysta - problemy z plywaniem

    Od wczoraj jedna z moich Brzanek mszystych ma problemy z pływaniem. Od czasu do czasu płynie do powierzchni głowa do góry jak korek i przekręca sie brzuchem do góry jakby robiła fikolka. Widać że prze...

    Wyświetlenia: 955 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Brzanki Titteya

    Cześć. Mam pytanie o te rybki, a dokladnie w jakiej liczbie i rozkładzie samiec/samica będą optymalnie funkcjonować. Na różnych forach czytam sprzeczne informacje, tzn np. że powinny być w parach...

    Wyświetlenia: 846 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Brzanka mszysta

    Witajcie, szukam informacji o mszystych. Interesuje mnie ich zachowanie w akwarium. Jestem właśnie przed restartem i powiększeniem litrażu i docelowo chcę hodować brzanki i tęczanki. Wiem, że mszyste ...

    Wyświetlenia: 1677 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Puntius tetrazona- Brzanka sumatrzańska

    Brzanka Sumatrzańska- Demon nie ryba :D Jak ktoś miał przyjemność gościć te maluchy w swoim akwarium wie o czym mówie. Te rybki ożywią nawet najbardziej smętne i monotonne akwarium. :lol: Opis Br...

    Wyświetlenia: 5793 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • 112l Wielkopłetw Wspaniały i Brzanka Odeska?

    Co sądzicie o takim połączeniu? Czy harem Wielkopłetwa 1+3 będzie potrafił się dogadać ze stadkiem Odeski (8-10szt.)??? Odeski jak na Brzanki przystało to ryby bardzo ruchliwe, nadpobudliwe i ciekaw...

    Wyświetlenia: 1639 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • PH a Brzanka sumatrzańska

    Witam Co mam zrobić żeby trzymać w zbiorniku Brzanke Sumatrzańską ? Zbiornik 112 l PH 7/8 GH 15 KH 10 :arrow: Help mi

    Wyświetlenia: 6515 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Brzanka odeska czy pasuje do zbiornika roślinnego?

    Jak w temacie czy ktoś miła tę rybę w zbiorniku i podzieli się doświadczeniem. Głównie interesuje mnie czy nie obgryza roślin i nie męczy krewetek i innych rybek.

    Wyświetlenia: 1586 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: tazat67 i 354 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.