Lista działów » Pielęgnacja » Zwierzęta


Pseudomugil furcatus a podawanie CO2.



Ryby w akwarium roślinnym - dobór obsady, metody karmnienia, profilaktyka i leczenie.



Witam Wszystkich uzytkownikow po dluzszej przerwie. Troche sie u mnie pozmienialo, ale to temat na inny watek. Obecnie mam dwa akwaria po 270 l kazde. Kilka miesiecy temu zauroczyly mnie Pseudomugil furcatus. Zakupilem ich 2 sztuki na probe i niestety nastepnego dnia byly martwe. Po przeprowadzce i uruchomieniu zbiornikow zakupilem ponownie te rybke tym razem w ilosci 5 szt. Przez pierwsze dni nie podawalem CO2 i rybki czuly sie dobrze. Po podlaczeniu CO2 i deklikatnym jego podkreceniu zaobserwowalem, ze rybki plywaja przy lustrze wody z objawami przyduchy (tylko Pseudomugil furcatus) Nastepnego dnia jedna znalazlem martwa. Zmniejszylem podawanie CO2 i podlaczylem napowietrzanie do zbiornika. Po kilku godzinach rybki plywaly normalnie. Przez kilka tygodni, powoli podkrecalem CO2 i ograniczalem napowietrzanie i wszystko bylo OK. Dzis dokupilem jeszcze 3 rybki, bo okazalo sie, ze mialem tylko jednego samczyka. Po wpuszczeniu ich do akwarium sytuacja sie powturzyla. Wylaczylem wiec CO2 i ustawilem na maxa napowietrzanie. Minelo kilka godzin i rybki zachowuja sie normalnie. Moje pytanie brzmi, czy te rybki sa tak wrazliwe na CO2? Czy Dobrym rozwiazaniem byloby podawanie CO2 z reaktora narurowego przy jednoczesnym delikarnym napowietrzaniu zbiornika? Wiem, ze spowoduje to wytracanie CO2 z wody, ale moze, bedzie to bezpieczniejsze dla ryb.

radekr


Moze nie jestem szpecem ale Co nie powinno mieć wplywu na te rybki.Owszem jeżeli zakupiłes rybki gdzie w sklepie zapewne nie podawane było co2 i wpuściłes do swojego akwarium bez kwarantanny to mogło to spowodować ich "śmierć".Sprawdz tez inne parametry wody bo samo co2 nie powinno im zaszkodzic.Ja je trzymam podajac duzo co2 i jakoś nie zaobserwowałem problemów.Ostatnio zakupiłem wernery i bespośrednio wpusciłem do akwa miałem to samo,pływały przy powierzchni wody tak jakby sie dusiły,wyłowiłem do mniejszego zbiornika gdzie przez tydzień po troszku dolewałem wody z głownego zbiornika.Teraz jest wszystko ok.Pozdrawiam.

Perolski
Poznaje temat

Posty: 55
Dołączył: 11 paź 2009, 01:16
Miasto: Swinoujscie-Midleton

Rybek nie mam, ale może problem to nie CO2, a spadek PH, gdzieś wyczytałem, że lubią PH neutralne do lekko zasadowego, więc jeśli normalnie masz wodę lekko kwaśną podajesz jeszcze CO2 to zakwaszasz dodatkowo, pamiętajmy że skala PH jest skalą logarytmiczną więc różnica 1 stopnia to 10 krotna różnica kwasowości.
Proste są dla szybkich samochodów, zakręty dla szybkich kierowców - CMr

chorda
Poznaje temat

Posty: 123
Dołączył: 24 lis 2011, 23:04
Miasto: Opole

Dzieki za podpowiedzi. Zdecydowanie moge stwierdzic, ze sytuacja ta jest bezposrednio lub posrednio zwiazana z podawaniem CO2. CO2 podaje tylko w ciagu dnia. Gdy rano swiatla sie zapalaja widze, ze rybki swobodnie plywaja po calym zbiorniku. Sytuacja zmienia sie po poludniu. Rybki trzymaja sie lustra wody. Czyli wnioskuje ze, albo stezenie CO2 jest za wysokie, albo faktycznie PH uleglo takiej zmianie, ze rybki czuja sie w niej niekonfortowo. Dziwi mnie tylko, ze moj miernik nasycenia wody przez CO2 jest jasno zielony. Nigdy nie robi sie zolty. Nowe testy niestety sa jeszcze w sklepie ;) Musze je zakupic na dniach i posprawdzac co jest z ta woda. W poprzednim miejscu mojego zamieszkania woda byla miekka i ja znalem. Tutaj niestety jeszcze nic o niej nie wiem. Musze cos z tym zrobic, bo szkoda mi rybek, ktore przez kilka godzin "siedza" pod lustrem wody.

radekr


Chorda opisał już w czym ,leży problem' doradzę tylko byś jak najszybciej zmierzył testem wysokość Tww bo zapewne jest zbyt niska co po dodaniu nawet małej dawki CO2 powoduje raptowne skoki pH a takie skoki pH przetrzymają jedynie rośliny.Podnieść Tww możesz np. sodą oczyszczoną,ale rób to P O W O L I !!!

Avatar użytkownika
krzych4120
Zainteresowany tematem

Posty: 191
Dołączył: 16 mar 2009, 11:30

Wykonalem testy na PH. Wyszlo 6.4 !!! Mialem w domu produkt Seachem Neutral Regulator ktory zbija lub podnoci PH do 7.0. Podalem polowe zalecanej dawki. Po jakims czasie bylo juz 6.6. Jutro podam jeszcze jedna dawke i mam nadzieje, ze bedzie ok. Wielkie dzieki za podpowiedz. Prawdopodobnie uratowaliscie zycie moim rybkom :)

radekr


krzych4120 napisał(a):Chorda opisał już w czym ,leży problem' doradzę tylko byś jak najszybciej zmierzył testem wysokość Tww bo zapewne jest zbyt niska co po dodaniu nawet małej dawki CO2 powoduje raptowne skoki pH a takie skoki pH przetrzymają jedynie rośliny.Podnieść Tww możesz np. sodą oczyszczoną,ale rób to P O W O L I !!!

Zakupilem testy kropelkowe, lecz niestety tylko podstawowe na PH, NO2, NO3 i NH3/NH4. Nic innego u mnie w sklepach nie znalazlem. W jakie testy powinienem sie jeszcze zaopatrzyc poza Kh i Gh?

radekr


Radek,na tą chwilę skup się na utrzymaniu Tww i CO2 na STAŁYM poziomie i pH powiedzmy 6.8 i na regularnych podmianach wody :D a potem pobaw się testami :wink:

Avatar użytkownika
krzych4120
Zainteresowany tematem

Posty: 191
Dołączył: 16 mar 2009, 11:30

Na razie moge sprawdzac i regulowac tylko ph. Testy na Kh i Gh juz zamowilem i powinny przyjsc za jakies 3 dni. Jak dostane testy na twardosc wody, to pewnie okaze sie, ze jest niska. Czy mozecie zaproponowac jakies produkty do jej podniesienia?

radekr


Soda oczyszczona podniesie Ci twardość. Z tego co pamiętam 1 łyżeczka na 100 l wody podnosi o 1 stopień GH. Dla podniesienia KH musisz mieć jakiś wapń, np węglan wapnia. Można jeszcze w akwarystycznym kupić preparat KH +, KH-.
Na początek można zrobić kilka podmian (większych - 50%) na wodę kranową - pod warunkiem, że jest to woda twarda/średnio twarda.
126l: A. agassizi, Poecilia wingei, Corydoras pygmaeus WF, Pseudomugil Gertrudae, Atyopsis moluccensis

10l: Różowe zatoczki na parapecie, świderki i Neocaridina heteropoda var. blue "Blue Pearl"

don_Vall
Zainteresowany tematem

Posty: 160
Dołączył: 10 wrz 2011, 17:24
Miasto: Warszawa

Soda oczyszczona inaczej WODOROWĘGLAN SODU podnosi Tww a nie ogólną i nigdy nie sypie się jej łyżkami bo podniesienie Tww o jeden stopień spowoduje SPADEK pH zgodnie z regułą : Tww+CO2=określone pH.Wszystkie specyfiki korygujące Tww czy jak to podają producenci pH :D dodajemy POWOLI i najlepiej bez udziału ryb.

Avatar użytkownika
krzych4120
Zainteresowany tematem

Posty: 191
Dołączył: 16 mar 2009, 11:30

Popełniłem błąd.Wraz ze wzrostem Tww wzrośnie pH jeśli oczywiście ilość rozpuszczonego CO2 pozostanie na tym samym poziomie :oops:

Avatar użytkownika
krzych4120
Zainteresowany tematem

Posty: 191
Dołączył: 16 mar 2009, 11:30

PH mam juz bliskie 7.0. Testy na KH i GH juz w drodze. Ale mam kolejne pytanie. Czy ktos z Was zna produkt Seachem - Neutral Regulator , Adjusts high or low ph to 7.0? Czy produkt ten zmienia jedynie ph do 7.0, czy rowniez ma wplyw na twardosc wody? Jesli zmienia twardosc to ktora? Czy moze do zmiany twardosci KH wody potrzebny mi dodatkowo np. Alkaline lub Acid Regulator z tej samej firmy?

radekr


Wszystkie preparaty pH+,pH-,Tww+,Tww- działają na tej samej zasadzie obniżając jedynie Tww !!! Są to poprostu różne kwasy,najczęściej ortofosforowe. A to ma bezpośredni wpływ na pH zgodnie z regułą : określona Tww +określona ilość rozpuszczonegoCO2=określona wysokość pH.Tabelkę tych zależności znajdziesz np.na stronce K.Rataja

Avatar użytkownika
krzych4120
Zainteresowany tematem

Posty: 191
Dołączył: 16 mar 2009, 11:30

Znowu za bardzo się rozpędziłem. :oops: Preparaty pH+ i Tww+ podnoszą tylko Tww, a co za tym idzie również pH.Są to zasady alkaizujące wodę identycznie jak soda oczyszczona która kupiona w aptece jest o wiele tańsza od tych preparatów :D

Avatar użytkownika
krzych4120
Zainteresowany tematem

Posty: 191
Dołączył: 16 mar 2009, 11:30

Nie mam jeszcze testow na twardosc, ale bylem w sklepach zoologicznych i spytalem o twardosc tutejszej kranowki. Dowiedzialem sie, ze jest ekstremalnie twarda :( Zrobilem podmiane (okolo 40%) wody z dodatkiem jednej, plaskiej lyzeczki sody na 280 litrowe akwarium. Bardzo sie zdziwilem gdy ph z 6,4 zmienilo mi sie na 7,2. To troche gwaltowna zmiana. Nie spodziewalem sie tego. Co teraz mam zrobic? Czy tak zostawic? Podkrecilem delikatnie podawanie co2. Czy to zbije troche ph? Po rybkach nie widac szoku. Plywaja normalnie. Czy to normalne, ze az tak zmienilo sie ph? Czy moze dodalem za duzo sody za jednym razem? Odszedlem od podawania "Neutral Regulator" bo bazuje na fosforze i moze napedzac wzrost glonow.

radekr


Cały czas doświadczasz Pseudomugile pewnie są na skraju załamania :D cały czas piszę o tym że wysokość pH jest zależna od wysokości Tww i dodanego CO2 oraz o tym że nie dodaje się łyżkami specyfików korygujących parametry wody.Skoro już po raz kolejny zmieniłeś raptownie parametry wody to niech tak zostanie bo kolejnej takiej zmiany ryby mogą nie przeżyć.

Avatar użytkownika
krzych4120
Zainteresowany tematem

Posty: 191
Dołączył: 16 mar 2009, 11:30

Nie obraźcie się ale poruszacie się jak słoń w składzie porcelany. Do czasu też tak miałem :oops:

Chlupniecie jakąś „chemię” do akwarium i patrzycie co to da :?: Ano burze, gradobicia i trąby powietrzne :?

Moim zdaniem, kolejność postępowania powinna być następująca:
1. Zakup dobrych testów kropelkowych połączona z nauką posługiwania się nimi oraz prawidłową interpretacją wyników.
2. Przygotowanie osobnego zbiornika do „eksperymentów z chemią wody”.
3. Przeprowadzenie szeregu prób z kwasami, zasadami, solami, CO2 i wodą RO - rozłożonymi w odpowiednio długo w czasie.
4. Po upewnieniu się że jako tako panujemy nad ingerencją w parametry naszej wody, przeprowadzamy eksperyment w akwarium docelowym.
5. Pamiętamy że każde akwarium może reagować trochę inaczej na naszą „chemiczną” ingerencję, dlatego w innym akwarium postępujemy z dozą ostrożności.

Odrobienie punktu 3 zbyt szybko i prowadzenie go na żywym ekosystemie akwarium gwarantuje permanentne niepowodzenia :shock:

teo
Początkujący

Posty: 10
Dołączył: 16 sty 2005, 21:29

Teo,zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości :D ale mam jedno małe ,ale' to nie ja prowadzę te eksperymenty z chemią wody ja jedynie podpowiadałem Radkowi co i jak.Starałem się nie poruszać w tym temacie jak słoń w składzie porcelany.Ty napisałeś wprost to co ja robiłem okrężną drogą starając się naprowadzić Radka na właściwą drogę postępowania. :idea:

Avatar użytkownika
krzych4120
Zainteresowany tematem

Posty: 191
Dołączył: 16 mar 2009, 11:30

Teo,zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości :D ale mam jedno małe ,ale' to nie ja prowadzę te eksperymenty z chemią wody ja jedynie podpowiadałem Radkowi co i jak.Starałem się nie poruszać w tym temacie jak słoń w składzie porcelany.Ty napisałeś wprost to co ja robiłem okrężną drogą starając się naprowadzić Radka na właściwą drogę postępowania. :?

Avatar użytkownika
krzych4120
Zainteresowany tematem

Posty: 191
Dołączył: 16 mar 2009, 11:30











Powiązane tematy
  • Pseudomugil luminatus

    Pseudomugil luminatus - znajduje mało informacji na temat tej rybki. Młodzież założyła akwarium i jedną z opcji jest właśnie ta ryba. Do tego chyba nie tak prosto kupić - na tę chwilę znalazłem jedneg...

    Wyświetlenia: 2378 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Krewetki Caridina a CO2

    Siemka! Chciałem się zapytać kogoś, kto hoduje Caridina cantonensis jakie macie stężenia CO2 w akwarium (i oczywiście nie ma przyduchy). Mam KH 3,5 i planuje zbić PH z 7,2 (tak, żyją i mają się dobrze...

    Wyświetlenia: 1519 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Pseudomugil furcatus informacje

    Witam was, chciałbym zasięgnąć porady od osób które posiadają w/w rybkę w swoich zbiornikach. Czytałem o niej troszkę w internecie, lecz nigdzie nie znalazłem odpowiedzi, czy można i w jakiej ilo...

    Wyświetlenia: 3783 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Krewetki a CO2

    Zamierzam założyć krewetkarium, a tak dokładnie to akwarium w stylu iwagumi z krewetkami. Akwarium ma 35 l ale mam dość duże skały grey stone wiec wody pewnie będzie z 20 l. Dysponuję filtrem RO więc ...

    Wyświetlenia: 6001 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • Podawanie CO2 - ryby pływają głową w dół.

    Witam serdecznie. To mój pierwszy post na forum RA i od razu z problemem, a mianowicie: Wczoraj uruchomiłem zestaw CO2 z komputerem. Ph w ciągu trzech godzin spadło z 7.6 do 7.2. Po tym czasie zauważ...

    Wyświetlenia: 2025 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Gupiki wrażliwe na co2?

    Od ponad roku mam Neony i Razbory, parę dni temu dokupiłem Gupiki (Endlery i Tigery). Zauważyłem, że gupiki szczególnie nocą, wszystkie pływają pod taflą wody, wygląda jak przyducha... Ale pozostałe m...

    Wyświetlenia: 1730 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Pseudomugil

    Witam, mam kilka pytań odnośnie tych rybek: - czy będą żyć w zgodzie z krewetkami i hellenkami, - ile mogę ich trzymać minimum i maksimum w 72l, - czy nadają się do iwagumi, - jaka jest dostępność w s...

    Wyświetlenia: 5500 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Ryby labiryntowe a CO2

    Witam, zawsze wychodziłem z założenia, że ryby labiryntowe typu prętniki czy bojowniki oddychając powietrzem atmosferycznym są obojętne wobec stężenia CO2 w wodzie. Z tym zamysłem wprowadziłem bojowni...

    Wyświetlenia: 816 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • otoski - wrażliwość na CO2

    Postanowiłem zarybić zbiornik partią testową ryb, częściowo po to żeby jakieś życie było, częściowo po to żeby zobaczyć jak wygląda poziom CO2 w zbiorniku. Wpuściłem danio, okazało się, że po 5 minu...

    Wyświetlenia: 10033 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Ramireza połyka co2

    Mieliście kiedyś problem z łykaniem przez rybki co2 wylatującego z dyfuzora? Cały czas ramireza pływa wokół kostki lipowej i łyka bąbelki gazu. Może się jej coś stać? A tak poza tym czemu tak się za...

    Wyświetlenia: 983 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 336 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.