Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Zwierzęta


Dyskowce - akwarium roslinne Prawda i Mity



Ryby w akwarium roślinnym - dobór obsady, metody karmnienia, profilaktyka i leczenie.



31 lip 2010, 00:00   (#61)  

adriaco napisał(a):
aquamateo napisał(a):Sol to przedewszystkim dobry srodek leczniczo- zapobiegawczy, czesto przez wielu uwazany za anachroniczny - zapomniany przez tych ktorzy kochaja antybiotyki a im silniejszy tym lepszy.
Ryby zmieniajace wlasciciela zmieniaja tez srodowisko, i choc moze nam sie wydawac ze nasze warunki sa idealne to dla ryb jest to kontakt z nowymi bakteriami i pasozytami. a ryby wolne od tych czynnikow to ryby wolne od stresu. Sol to doskonaly odkazalnik.

Zabawne jak czesto akwarysci sa chetni do podania antybiotyku, szczegolnie metronidazolu, w przypadku np. choroby ukladu pokarmowego albo jego przeciazenia, a tu doskonale daje rade zwykla soda oczyszczona. Sczegolnie jezeli mamy do czynienia z zaparciami i poczatkowa inwazja pasozytow.
Jak to dziala.... mozna przetestowac na samym sobie :wink:....bez obaw bo to wlasnie czlowiek leczyl sie tym pierwszy a pozniej znalazlo to zastosowanie do celow akwarystycznych

Obydwa te srodki w rozsadnych ilosciach maja znikomy wplyw na rosliny akwariowe.
Jezeli kuracje chcemy przeprowadzic uzywajac wiekszego stezenia, zbawienna role odgrywaja tu krotkie kapiele wykonane poza akwarium.


Niestety nie zgodze sie z toba ze sol jest odkazalnikiem w pełnym słowa znaczeniu , jedynie moze pełnic srodek grzybobojczy o działaniu zewnetrznym.Za pomoca soli niejodowanej mozna pozbyc sie niektorych pasozytow zewnetrznych u ryb.
Jedyne działanie wewnetrzne jakie moze sol spowodowac to blokade wchłaniania NO2 poprzez nasycenie krwi jonami CL+ co jest niezbedbe przy poczatkowej fazie kwarantanny w nieustabilizowanym biologicznie zbiorniku.
Sol jest niezbedna rybą do osmoregulacji , co za tym idzie jest im potrzebna dla leprzego samopoczucia a wszyscy wiemy ze swiety spokj jest najlepszym lekarstwem.

Co do stosowania antybiotykow to daleki byłbym w porownywaniu działania antybiotyku i działania soli niejodowanej badz akwarystycznej (osobiscie niepolecam ze wzgledu na zawartosc błękitu metylenowego .
Sol akwarystczna stosowac mozemy w momecie leczenia ryb w kapielach krotko lub długotrwałych w celu pozbycia sie grzybow pirerwotniakow i niektorych pasorzytow skornych i skrzelowych.


Zgadza sie ze sol jest dobrym srodkiem grzybobojczym, to wlasnie powoduje ze mozna dzieki niej usowac pewne problemy zewnetrzne u chorych ryb a dokladnie choroby skory ryb co jest bardzo wazne przy odchowywaniu mlodych przez rodzicow. Dorosle ryby podczas karmienia mlodych czesto "przekazuja" mlodym razem z wydzielina czesc choroby grzybicznej, czasem tez pasozyty jezeli takie maja, co daje efekt duzej umieralnosci wsrod narybku. Przy ranach skornyh doskonale zabezpiecza przed infekcja, czyli moze odkazalnik to nie idealne slowo ale wlasnie tak jak on sie zachowuje, zabezpieczajac chore miejsce lub skore ryb. Nigdy nie napisalem ze ma ona dzialanie lecznicze w wypadku chorob wewnetrzych.

Nie porownywalem tez antybiotyku do soli, nie przeczytales uwaznie :wink: Chodzilo o sode oczyszczona i o to ze mozna ja stosowac w sytuacji klopotow pokarmowych dyskowcow i pierwszej fazie leczenia pasozytow ukladu pokarmowego zamiast np. metronidazolu. Co nie oznacza ze dziala ona tak samo jak antybiotyk, wlasnie dlatego ze tak nie jest moze byc tak przydatna.

Niektorzy uzywaja blekit metylenowy do ochrony ikry przed infekcjami grzybicznymi....jednak ja tez tego nie polecam, tym bardziej ze nie zauwazylem zeby mialo to jakos znacznie pomoc, wrecz przeciwnie. Mozna bawic sie w malego chemika przed podejsciem ryb do tarla, a w jego czasie i zaraz po nim najlepiej siedziec i patrzec..natura sama zrobi swoje.
Jezeli ktos nie wie co zrobic po tarle i w czasie samego wylegu jak i wychowu zeby stracic tylko maly % mlodych to zadne "ulepszacze" tu nie pomoga.
Podsumowujac im mniej nowosci medycznych w naszych zbiornikach tym lepiej

Cieszy mnie fakt ze starasz sie wylapywac pewne sprawy i je rozwijac, bo to znaczy ze temat zyje a dzieki takiej postawie latwiej go prowadzic. Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 31 lip 2010, 05:29 przez aquamateo, łącznie edytowano 3 razy

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

31 lip 2010, 02:09   (#62)  

skaczacy napisał(a):Sól niejodowana, najlepiej kupować teraz w okresie gdzie są przetwory. Np w Makro jest 5 kg za 4 zł

bardzo dobry temat, potrzebny na tym forum. Pozdrawiam


Dzieki za zdjecia, mam nadzieje ze bedziesz w nim uczestniczyl. Ogladalem Twoje akwarium typu LT, bardzo ladny zbiornik...moze opisz tutaj czy napotkales jakies problemy w zwiazku rosliny a dyskowce w swoim zbiorniku na bazie ziemi. Napewno wiele osob planuje taki zbiornik i bylo by zainteresowanych tematem.
Milo widziec kogos z moich stron, ciesze sie ze podkarpacie rozwija sie akwarystycznie.
Pamietam pare sklepow w Rzeszowie ktore dawno temu odwiedzalem. Istnieje jeszce sklep chyba to byla ulica Kreta? Jako pierwsi mieli tam dyski jak i rowniez akwarium morskie (przez takie tez przeszedlem :D ), potem mieli drugi sklep w piwnicach Europy, chyba ze to nie byl tych samych wlascicieli. hmm szmat czasu.
Pozdrawiam Podkarpacie :D

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

02 sie 2010, 11:12   (#63)  

Problemów trochę było, choć nie są one tak straszne, przede wszystkim należy pilnować akwarium od pierwszych chwil, ja teraz bym trochę inaczej to wszystko zrobił. Ważne jest by stworzyć na prawdę działającą biologię, mieć ślimaki, robaczki, krewetki i inne stworzenia które żyją naturalnie z rybami. Dla przykładu świderki i krewetki, doskonałą ekipa czyszcząca dno, przekopują i oczyszczają dno z resztek jedzenia. Miałem robaczki i wypławki, ale już ich nie mam coś naturalnie sobie z nimi poradziło, one zjadały poniekąd odchody ryb i krewetek ... przynajmniej miałem takie wrażenie. Dyski znakomicie czują się w roślinach, chowają się w nich, mają swoje rewiry w tych większych. Jakoś tak działa to bez problemu. Nie wiem co jeszcze mogę napisać. Ja zaryzykowałem mam ziemie ogrodową (najprostszą i najtańszą) potem jest przykryta dwa razy grubszą warstwą bazaltu, roślin mam około 34 gatunków. Oprócz paletek w akwarium mam neony (ok 100), zbrojniki, otoski, sporo (xxx) krewetek babaulti i red cherry, świderki, zatoczki, błotniaczki, nertiny, helenki (dla równowagi).

Co do sklepów to na chwilę obecną chyba już nie istnieją, ma jeden sklep na rejtana dyski, ale jest bardzo drogi i nie chodzę nawet do niego, a tak to iguana też ładne dyski mają, ale niestety też drogie. Skąd jesteś dokładnie ? :)

Nie chciał bym za dużo mówić ale na discusforum.pl jest bardzo dużo zbiorników roślinnych. Nie jesteśmy jedyni ;)
Obrazek

Avatar użytkownika
skaczacy
Początkujący

Posty: 41
Dołączył: 03 lip 2010, 18:10
Miasto: Rzeszów

03 sie 2010, 05:09   (#64)  

W moim zbiorniku roslinnym mam tylko pare dyskow i mysle o dodaniu malego stada neonow, nigdy jednak nie preferowalem laczenia paletek ze zbyt duza iloscia innych gatunkow ryb.
Jest to chyba wynik doswiadzczen hodowlanych, ryby te trzymane tylko w swoim towarzystwie daja gwarancje zdrowia. Laczenie z neonami jak i ze wszystkimi gatunkami kasaczowatych jest bezpieczne, natomiast ryby denne jak piskorzowate, glonojady itd a w szczegolnosci zbrojnik niebieski sa nie najlepszym towarzystwem dla dyskow. Sa to ryby znacznie odporniejsze ktore czesto przenosza choroby na ktore same sa odporne, leczenie palet w ich towarzystwie jest utrudnione. Widze ze w Twoim akwarium posiadasz caly arsenal ( slimaki, wyplawki itd..)"dawcow" i roznosicieli :wink: Jezeli nic zlego sie nie dzieje i nie zauwzyles zadnych niepokojacych sygnalow no to chyba cud :wink: Ja tak odwazny nie jestem i wole unikac takiego towarzystwa dla moich ryb, choc moze na Twoim przykladzie przestanie istniec nastepny mit .
Szkoda ze sklepy o ktore pytalem to juz przeszlosc.
Czesto odwiedzalem Rzeszow bo to blisko z Debicy, jednak juz od lat mieszkam poza granicami naszego pieknego kraju

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

03 sie 2010, 08:47   (#65)  

Słyszałem, że łączenie nalesników z żyworodnymi jest bardziej niebezpieczne niż ze zbrojnikami ... prawda to ?
Pozdrawiam
Tomasz Kurek

Avatar użytkownika
Tomasz Kurek
Zainteresowany tematem

Posty: 283
Dołączył: 26 cze 2003, 21:00
Miasto: Konstancin - Jeziorna

03 sie 2010, 13:22   (#66)  

@Aquamateo,a z kad jestes?

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

04 sie 2010, 00:27   (#67)  

Tomasz Kurek napisał(a):Słyszałem, że łączenie nalesników z żyworodnymi jest bardziej niebezpieczne niż ze zbrojnikami ... prawda to ?


Nigdy nie laczylem zyworodek z dyskami, powiem wiecej nigdy nie bylem posiadaczem zyworodek, bo nie za specjalinie za nimi przepadam, wiec czy sa one bardziej niebezpieczne nie mnie oceniac, osobiscie nie spotkalem nikogo kto by laczyl te dwa gatunki.

Wedlug mnie zyworodki i dyskowce pochodza z roznych bajek, i nawet przez mysl by mi nie przeszlo polaczyc te gatunki, juz nie chodzi nawet o rozne warunki zyciowe tych ryb ale o to ze jakos takie polaczenie nie miesci sie w mojej akwarystycznej estetyce.
Bo to tak jak bys postawil kolo siebie porsche 911 i trabanta, to samochod i to tez jakas mysl technologiczna :wink: jedyna cecha wspolna to 4 kolka poza tym to dwa rozne swiaty, oczywiscie kazdy z nich ma swoich zwolennikow
Ostatnio edytowano 04 sie 2010, 00:59 przez aquamateo, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

04 sie 2010, 00:34   (#68)  

macek.g napisał(a):@Aquamateo,a z kad jestes?

Obecnie Arlington Hts usa

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

04 sie 2010, 00:45   (#69)  

chodzi mi raczej o miejscowosc w pl :wink:

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

04 sie 2010, 00:55   (#70)  

macek.g napisał(a):chodzi mi raczej o miejscowosc w pl :wink:


Miales odpowiedz dwa posty wczesniej..Debica

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

04 sie 2010, 01:50   (#71)  

Wiec wlasnie nie bylem pewien dlatego pytalem,co nie zmienia faktu gdyz sam jestem z Debicy,a obecnie w UK.
Jak rowniez pytalem sie kilkanascie postow wczesniej o mozliwosc trzymania paletek przy roslinach bardziej wymagajacych,po zdjeciach u ciebie przynajmniej co do HC mozna smialo trzymac tylko jestem ciekaw jak przezylby trawnik u Ciebie przy wiekszej ilosci Dyskow.

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

04 sie 2010, 02:32   (#72)  

macek.g napisał(a):Wiec wlasnie nie bylem pewien dlatego pytalem,co nie zmienia faktu gdyz sam jestem z Debicy,a obecnie w UK.
Jak rowniez pytalem sie kilkanascie postow wczesniej o mozliwosc trzymania paletek przy roslinach bardziej wymagajacych,po zdjeciach u ciebie przynajmniej co do HC mozna smialo trzymac tylko jestem ciekaw jak przezylby trawnik u Ciebie przy wiekszej ilosci Dyskow.


No to jest mi bardzo przyjemnie spotkac kogos z mojego miasta na tym forum pozdrawiam.
Co do roslin w moim akwarium to zmienialy sie one dosc czesto zanim akwarium nabralo obecnego wygladu. Eksperymenty z roznymi gatunkami spowodowane byly raczej przez chec poznania poszczegolnych gatunkow niz przez problemy z ktorymkolwiek z nich. Wszystkie rosliny ktore mialem wczesniej i te obecne dobrze znosily towarzytwo dyskowcow. Zalozylem 240l akwarium roslinne z para dyskow tak na probe, w niedalekiej przyszlosci powstanie znacznie wiekszy zbiornik roslinny z wieksz obsada dyskow , tylko potrzebuje troche czasu.... a cierpie na jego notoryczny brak.
Co do HC nie mysle zeby stanowilo to problem przy wiekszej ilosci ryb, to kwestia "higieny zbiornika" i racjonalnego podawania pokarmu.

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium

Po 6 miesiacach trzymania dyskowcow zaczynam rozumiec dlaczego profesjonalisci trzymaja je w akwariach bez zadnego wystroju.

Nie jest to bynajmniej troska o jakosc wody i czystosc akwarium lecz............................... :D po prostu najlepszy sposob na ochronienie ulubiencow przed wlasna glupota :D Bez kitu. Przebijaja nawet muszki owocowki. :lol:

Jedna z moich palatek, w pogoni za krewetka, wbila sie pomiedzy siatke od kotnika a sciane akwarium. Ledwo dychala dgy ja dostrzeglem i uratowalem.

Druga z impetem torpedy wbila sie pomiedzy gabke od filtru a bok akwarium. Glowa zakopala sie na 2cm w substracie i ani dygnie :lol:. Nadal zyje tylko dlatego za akurat to spostrzeglem.

Trzecia tak przydzwonila w skale ze miala podrapane czolo przez dwa tygodnie :roll:

Czwarta. Czwarta to juz byl szczyt :D :D :D :D. Oszukac przeznaczenie czesc 4 .
W akwarium plywal korek od butelki z nawozami. Mala pelatka sie w niego wbila. Korek postawil sie denkiem do dolu. Czyl paletka wyladowala glowa do dolu i ogonem sterczacym z korka. No ta nie dala rady. Przyszedlem za pozno.

Jedno jest pewne. Darwin sie mylil ;o)

Avatar użytkownika
Amoeba
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 24 lis 2008, 22:25

29 wrz 2010, 20:46   (#74)  

A moze Twoje nalesniki mialy przypadlosc tzw. speeda. , gdzies o tym czytalem na jednym z portali dotyczacym dyskow.

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

29 wrz 2010, 23:20   (#75)  

Raczej rzeczywiscie masz te dyski rodem z filmow Kung-fu :D i nie winił bym tu wystroju akwarium lecz przedewszyskim stres, byc moze rowniez chorobe układu nerwowego"spidowanie"
Odnosnie trzymania kilku gatunkow ryb z dyskami w jednym akwarium to popieram ta teze gdyz paletki nie sa tak płochliwe bytujac z czymkolwiek co sie rusza.

Skaczacy w jaki sposob pogodziłes dyski i krewetki mam na mysli przede wszystkim temperature !! pomijajac apetyt ryb na robale
:shock:
300 L Palety
112 L Roslinne
27 L CUBE 30 Iwagumi

Avatar użytkownika
adriaco
Stały bywalec

Posty: 322
Dołączył: 05 kwi 2009, 20:04
Miasto: Norwegia

30 wrz 2010, 12:04   (#76)  

Coz za krotko je trzymam aby na 100% okreslic poziom stresu ;o)))
Nie chowaja sie po katach (mimo ze jest sporo ladnie zarosnietych i zacienionych miejsc). 100w czy 200w (300l zbiornik) nie robi dla nich roznicy.
Do jedzonka pedza szybciutko. Kolorki tez ok. Ciemnieja jedynie czasami gdy dochodzi do wewnatrzgrupowych przepychanek.

Avatar użytkownika
Amoeba
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 24 lis 2008, 22:25

30 wrz 2010, 15:33   (#77)  

możecie coś podać na temat sody oczyszczonej ? jak podać ? na co się stosuje ? szkodzi innym rybom ?

Avatar użytkownika
azet
Zainteresowany tematem

Posty: 287
Dołączył: 08 gru 2003, 23:50

Wspieram stronę kontem Premium

30 wrz 2010, 22:42   (#78)  

adriaco napisał(a):Skaczacy w jaki sposob pogodziłes dyski i krewetki mam na mysli przede wszystkim temperature !! pomijajac apetyt ryb na robale
:shock:


Krewetki trzymaja sie w roslinnosci a przy dobrym karmieniu dyski sie sa zbyt chetne sie za nimu uganiac. Po co biegac skoro na miejscu jest fajna krowka. :wink: Poza tym pewnie placze im sie w oczach bo w akwa jest tez sporo tetr. :lol: Woda 26.5st.

Avatar użytkownika
Amoeba
Zainteresowany tematem

Posty: 159
Dołączył: 24 lis 2008, 22:25

01 paź 2010, 00:05   (#79)  

azet napisał(a):możecie coś podać na temat sody oczyszczonej ? jak podać ? na co się stosuje ? szkodzi innym rybom ?


A dokładnie o co ci chodzi ??? i po co ci soda oczyszczona

Mozesz ja zazyc na nadkwasote lecz nie za czesto gdyz na dłuzsza mete szkodzi na zoładek :D

A tak na serio słuzy dłownie do podniesienia twardosci weglanowej wody czyli KH .
300 L Palety
112 L Roslinne
27 L CUBE 30 Iwagumi

Avatar użytkownika
adriaco
Stały bywalec

Posty: 322
Dołączył: 05 kwi 2009, 20:04
Miasto: Norwegia

01 paź 2010, 03:56   (#80)  

azet napisał(a):możecie coś podać na temat sody oczyszczonej ? jak podać ? na co się stosuje ? szkodzi innym rybom ?


Pisalem juz o tym w innym temacie, ponizej wklejam kopie tamtego posta jako odpowiedz na Twoje pytanie:

aquamateo napisał(a):
kode napisał(a):mam pytanie ... może ktoś ma doświadczenie i przeprowadzał leczenie ryb w zbiorniku głównym. Mam 540L jak w opisie i zauważyłem u palet dziwne odchody więc mogę się szykować na najgorsze. Leczenie w sposób wyjmowanie całej obsady? wiem, że to najlepsze wyjście ale jak wiadomo niektóre pasożyty "czekają" w formie przetrwalnikowej do 3 a nawet > miesięcy, więc może się to okazać syzyfową pracą ....
Pytanie jak zachowa się podłoże po leczeniu. Zastosowane jest Full ADA czyli wszystkie podsypki i szlak mnie trafia jak myślę, że teraz mam dodać np. Metronidazol ...
P.s Proszę o podpowiedzi tylko zaawansowanych akwarystów .. .
Dziękuje.


Bez używania metro możesz wyleczyć swoje dyski przy użyciu zwykłej sody oczyszczonej, która nie będzie miała wpływu na Twoje podłoże, na te 540L użyj 3 płaskie łyżki stołowe, i powtarzaj to co tydzień az do momentu ustąpienia objawów (ok 3tyg)w postaci białych nitkowatych odchodów. Nie rozpuszczaj jej wcześniej, po prostu wsyp ją w takiej formie bezpośrednio do akwarium, jeżeli ryby będą jadły z dna nie rozpuszczone jeszcze kawałki sody tym lepiej.
Jeżeli któryś z osobników jest bardziej zainfekowany przenieś go do wiaderka z 2/3 wody akwariowej plus 1/3 kran, podgrzej ją do 37* i dodaj 40% roztwór formaliny 1 lyżeczka na 10l pojemnik. Formalinę o takim roztworze dostaniesz w każdej aptece. Uzyj też silnego natleniacza. Potrzymaj chora rybę do ok 20 min. jeżeli zauważysz że ryba jest widocznie osłabiona wyciągnij ją wcześniej. Przy takiej kąpieli ryba często wydziela dużo śluzu w reakcji obronnej, to normalne i przy okazji oczyścisz tez pasożyty zewnętrzne.
Swoim podopiecznym w czasie kuracji podawaj pokarm suchy a jęzeli używasz mrożonek
zwierzęcych to przed podaniem nasącz je roztworem czosnku w płynie. Jeżeli takigo nie posiadasz to rozgnieć ząbek i zalej go goracą wodą w szklance poczekaj aż ostygnie i w tej wodzie/wywarze namocz pokarm przed podaniem.
Jeżeli bedziesz używał sody profilaktycznie raz na jakiś czas, a roztworu czosnku systematycznie chroniac tym samym ryby doprowadzisz do naturalnego wymarcia larw pasożyta ukrytego na roślinach, w podłożu itd. Powodzenia

Jeżeli chcesz dowiedzieć sie coś jeszcze to zapraszam:
http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewto ... highlight=

Avatar użytkownika
aquamateo
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3094
Dołączył: 04 sty 2010, 23:54

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • Zbrojnik terroryzuje akwarium

    Witam, Akwa 72l, 60cm długość, filtracja ultramax 1500. Obsada: 6 gupikow dorosłych i kilka sztuk narybku 4 danio 6 brzanek wysmuklych Kilka krewetek 1 zbrojnik pospolity... No i właśnie... Syn ż...

    Wyświetlenia: 239 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Krewetki w 8L "akwarium"?

    Czy w zbiorniku 20X20X20 mogę trzymać krewetki? A jeśli tak, to ile? Zastanawiam się nad restartem mojego zbiornika 72L, w którym mam ze 25-35 krewetek i szukam im "tymczasowego domu". Tak s...

    Wyświetlenia: 293 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Jakie ryby do akwarium 60l?

    Jakie ryby do akwarium z brzankami ktorymi jest 6 i jedna molinezja oraz 2 kryskami chcial bym cos jescze dorzucic zeby ladnie to wygaldalo

    Wyświetlenia: 555 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Niezidentyfikowane stworzenia w akwarium

    Witam! Zaobserwowałem w akwarium dziwne stworzenia (widoczne na zdjęciach w załączniku). Owe stworzenia są przyklejone do ścianki, lekko falują i się przemieszczają. W akwarium obecnie są tylko dwa oz...

    Wyświetlenia: 456 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Obsada do akwarium 72l

    Hej, Posiadam akwarium 72l, akwarium "działa" już bez obsady ponad miesiąc i powoli przymierzam się do zaopatrzenia akwarium w jakieś życie :D Temperatura w akwarium to ok 25 stopni bez gr...

    Wyświetlenia: 607 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Identyfikacja - robaki w akwarium

    Witam Niedawno zauważyłem w akwarium półcentymetrowe różowe robaki o średnicy około milimetra.Występują one na powierzchni podłoża i roślin trawnikowych. Gdy zostaną porwane przez prąd wody mocno się...

    Wyświetlenia: 127520 | Odpowiedzi: 103 czytaj więcej...

  • Obsada akwarium 70x35x25

    Cześć mam zamiar zalozyc zbiornik 70 długosci 35 szerokości 25 wysokosci i zastanawiałem się nad obsada harem pretnika trojbarwnego 1/2 ,10 razbor boreanskich ,5 piskorkow i trochę krewetek neocardina...

    Wyświetlenia: 1034 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Dyskowce w akwarium roślinnym

    Myślałem że ze względu na rozmiar tych ryb niewielu jest roślinniarzy trzymających dyski w akwarium, jak się okazuje trochę jednak nas tutaj jest. :D Teoretycznie parametry wody dla dysków i roślin ...

    Wyświetlenia: 1564 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Ile neonów czerwonych do akwarium 240 l

    Potrzebuję pomocy mam akwarium 240 l temperatura 23º c pH 7 gh 20 Akwarium ma 120 cm długości 50 cm wysokości i 40 cm szerokość Mam 20 neonów czerwonych 6 żałowników 3 piskorki 10 ampularii 5 kiryskó...

    Wyświetlenia: 1266 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Czy akwarium nie będzie za małe

    Planuje założyć akwarium, kostkę 30x30x30. Chcę tam trzymać bojownika i krewetki. Moje pytanie brzmi czy mogę do niego jeszcze dobrać kilka bystrzyków amandy czy to już będzie za dużo? Wysłane z M2...

    Wyświetlenia: 558 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 372 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.