Lista działów » Pielęgnacja » Zwierzęta


KRYSTALIZATOR WODY A ZDROWIE



Ryby w akwarium roślinnym - dobór obsady, metody karmnienia, profilaktyka i leczenie.



10 cze 2006, 19:37 KRYSTALIZATOR WODY A ZDROWIE  (#1)  

Witam, chcialbym poruszyc taki temat.. czy stosowanie chemicznych krystalizatorow wody zle wplywa na roslinki, badz zdrowie rybek? Pozdrawiam!
-D4ni3l-
Ostatnio edytowano 12 cze 2006, 18:43 przez D4ni3l, łącznie edytowano 1 raz

D4ni3l
Poznaje temat

Posty: 60
Dołączył: 21 mar 2006, 21:23
Miasto: Gdańsk

D4ni3l napisał(a):Witam, chcialbym poruszyc taki temat.. czy stosowanie krystalizatorow wody zle wplywa na roslinki, badz zdrowie rybek? Pozdrawiam!

Przepraszam ale nie wiem co to jest "krystalizator". Do zwiększenia "krystaliczności" wody można użyć conajmniej kilku urządzeń/sposobów i nie wiem, który z nich możesz mieć na myśli:
:arrow: lampa UV zabijając unoszące się w toni mikroorganizmy zwiększa jej przejrzystość
:arrow: filtr okrzemkowy usuwa mechanicznie bardzo drobne zawiesiny i w ten sposób również można go nazwać "krystalizatorem"
:arrow: węgiel aktywny adsorbuje związki chemiczne powodujące zabarwienie wody (najczęściej w akwarium jest to zażółcenie) - czyli też "krystalizuje"
:arrow: istnieją preparaty chemiczne działające np. na zasadzie koagulacji, które jak najbardziej służą do "krystalizacji".

Poraz pierwszy spotykam się z nazwą "krystalizator" i, sądząc po "obfitości" odpowiedzi kolegów, oni również. Za Chiny nie wiem, który z powyższych przypadków (a może inny) masz na myśli. Możesz napisać coś więcej?
pozdrawiam
--
Łukasz Kaczmarek

lukaszk
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 05 sty 2005, 13:38
Miasto: Lublin/Kraków

12 cze 2006, 17:34   (#3)  

Chodzi mi o preparaty chemiczne. Np. takie firmy Tropical. Czy jego stosowanie wedlug instrukcji nie wplywa niekorzystnie na reszte.
-D4ni3l-

D4ni3l
Poznaje temat

Posty: 60
Dołączył: 21 mar 2006, 21:23
Miasto: Gdańsk

13 cze 2006, 10:39   (#4)  

D4ni3l napisał(a):Chodzi mi o preparaty chemiczne. Np. takie firmy Tropical. Czy jego stosowanie wedlug instrukcji nie wplywa niekorzystnie na reszte.

U siebie stosowałem chyba 3-krotnie preparat firmy Nutrafin - nawet w dawkach większych od zalecanej. Żadnych szkodliwych efektów nie zauważyłem.

Nie wiem co dokładnie zawiera i na jakiej zasadzie działa preparat Tropicalu. Jeśli kogoś to interesuje to mogę jedynie napisać kilka ogólnych uwag o tego typu "specyfikach".

I tu "miniwykładzik" dla odpornych i ciekawych: :wink:
Działają one przeważnie na zasadzie koagulacji. W skrócie polega ona na zobojętnieniu ładunku powierzchniowego drobnych zanieczyszczeń, np. koloidanych, które unoszą się w wodzie i powodują jej zmętnienie. Drobinki te mają na swojej powierzchni rozmieszczony ładunek elektryczny. Ponieważ z reguły wszystkie mają ten sam ładunek więc zgodnie z zasadami elektrostatyki odpychają się od siebie. Koagulant jest to odczynnik, który rozpuszczając się w wodzie (przeważnie dodajemy go w postaci już rozpuszczonej) wprowadza do niej jony o ładunku przeciwnym do tego zgromadzonego na powierzchni cząstek. Te z kolei przyciągane są elektrostatycznie i "przyklejają" się do powierzchni zanieczyszczeń jednocześnie równoważąc/neutralizując ich ładunek powierzchniowy. W ten sposób drobinki powodujące zmętnienie stają się obojętne elektrycznie i przestają się wzajemnie odpychać. W takich warunkach zderzając się mogą zacząć łączyć się w coraz większe zbitki - tzw. kłaczki. Kłaczek rośnie i staje się na tyle duży, że może zostać wychycony przez filtr lub opaść na dno. Woda staje się "krystalicznie" czysta.

W celu zwiększenia skuteczności koagulacji często stosuje się związki łatworozpuszczające się, które zawierają jony o wysokim ładunku elektrycznym - najczęściej są to Fe3+ lub Al3+.

Co do szkodliwości stosowania tego typu preparatów:

:arrow: istnieją różne koagulanty (nawet zwykła NaCl w odpowiedniej dawce działa jak koagulant). Mogą to być np. FeCl3, Fe2(SO4)3, AlCl3, Al(OH)3 itp. Trudno wszystkie je wrzucać do "jednego wora" pod względem szkodliwości. Z tego co pamiętam to preparat Nutrafinu oparty jest na AlCl3
:arrow: jeżeli dawka jest dobrze dobrana to jony aktywne (Al3+ czy Fe3+) powinny zostać w większości związane na powierzchni usuwanej zawiesiny i nie powinno ich zbyt dużo zostać w wodzie. Nie powinny więc szkodzić. Inaczej sprawa wygląda z anionami (Cl-, SO42-, OH-, itp.), które pozostają w wodzie. W przypadku preparatów akwarystycznych koagulant powinien być jednak tak dobrany aby pozostała reszta była możliwe obojętna dla zbiornika (np. Cl-). Poza tym jest jeszcze coś takiego jak podmiana wody.
:arrow: przedawkowanie koagulanta może powodować conajmniej 2 istotne skutki. Po pierwsze w wodzie pozostanie część aktywnych kationów (Fe3+, Al3+). Po drugie nadmiar kationów może początkowo zobojętnić ładunek powierzchniowy zawiesiny ale w wyniku "przesady" później doprowadzić do powstania warstewki powierzchniowej o ładunku przeciwnym - zawiesina nieskoaguluje.

No i to by było na tyle jeśli chodzi o pogadanki fizyko-chemiczno-akwarystyczne. Rozwinięciem tematu jest flokulacja. Póki co nie spotkałem się chyba z przypadkiem zastosowania flokulantów w akwarystyce (może się nie nadają choć znane są flokulanty np. do wody pitnej) więc nie będę drążył tematu - chyba, że kogoś to zainteresuje (wątpię :wink:).
pozdrawiam
--
Łukasz Kaczmarek

lukaszk
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 05 sty 2005, 13:38
Miasto: Lublin/Kraków

13 cze 2006, 21:58   (#5)  

Dzieki bardzo za odopwiedz :) Wiec podsumowujac raczej ciezko jest zaszkodzic wodzie uzywajac chemicznych premaratow krystalizujacych wode, chyba, ze znacznie przedawkujemy zalecane proporcje:)
-D4ni3l-

D4ni3l
Poznaje temat

Posty: 60
Dołączył: 21 mar 2006, 21:23
Miasto: Gdańsk











Powiązane tematy
  • Parametry wody

    Witam wszystkich użytkowników forum. Jestem tu nowy i pierwszy raz na forum. Akwarium zajmuje się hobbistycznie od 20lat Obsada : 3 skalary , ok 15 rodostomusów, 2 bocje wspaniałe, 2 glonojady , ...

    Wyświetlenia: 1542 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Preparaty do czystej wody a krewetki

    Cześć, Chciałem zapytać Was o preparaty pomagające uzyskać "krystalicznie czystą wodę" w zbiornikach z krewetkami. Zakupiłem Tetra Crystal Water i jakie było moje zdziwienie w domu, gdy pod ...

    Wyświetlenia: 8971 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...

  • Ryby pływające blisko tafli wody do zbiornika otwartego

    Czy polecicie jakieś rybki do akwarium 150l, które pływają blisko powierzni wody i nie wyskakują za często. PH w akwarium 6.8, temperatura 23 stopnie, podmiany woda ro. W tej chwili górna część akwari...

    Wyświetlenia: 3940 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Jak podnieść twardość wody?

    Witam, mam akwarium 30l da krewetek Sakura Red. Przy ostatnich pomiarach twardości Gh wyszło mi na poziomie 5-6. Na stronie MZK pokazało mi że woda w kranie ma pH 7,6 i gh 6. pH w akrawium wynosi okoł...

    Wyświetlenia: 2133 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Zmiekczanie wody - czy konieczne

    Witam, zamierzam załozyc akwarium wielogatrunkowe , amazonka z obsada np. neon inessa, gupik, z kirysek pstry, otosek, może jeszcze drobnoustek obrzeżony. Czy kranówka będzie dobra do takiej obsad...

    Wyświetlenia: 863 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Parametry wody a krewetki White Peral

    Witam. Na samym początku opiszę mniej więcej swoje akwarium które postawione jest ponad miesiąc temu. Wymiary: 25x25x40 25L Oświetlenie: 4 paski LED barwy zimnej bieli Podłoże- ziemia ogrodowa(pH 5,5...

    Wyświetlenia: 10335 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

  • Kierunek przepływu wody dla Red Cherry

    Witam serdecznie, założyłam swój pierwszy zbiornik krewetkowy z zestawem Aquael Shrimp Set 20. Jest to kostka 19l z filtrem PAT mini. Wczoraj, po dwóch tygodniach od zalania, wpuściłam 13 sztuk red ch...

    Wyświetlenia: 6274 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Czy jeżeli naleje wody do 45 l akwarium i odczekam dzień i d

    Niestety nie mam możliwości zakupu kotnika (jedynie w sobotę) Kupiłam dzisiaj kotną samice i nie wiem kiedy będzie poród.I czy można w takim akwarium trzymać dwie kotne gupiki?

    Wyświetlenia: 923 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Obsada wg parametrów wody - 450 litrów

    Witam Planuję akwarium 450 litrów, raczej towarzyskie ze średnią ilością roślini dobrym naświetleniem - belka t5, 3x 80W. Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w dobraniu obsady. Filtracja będzie dosyć...

    Wyświetlenia: 4726 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Cos się dzieje z rybami po podmianie wody..

    Wczoraj wymieniłem z 5 wiader wody , lejąc z filtra RO z podłączonym mineralizatorem... dzis rano widzę ze cos z niektorymi rybami nei tak... mruki się przekręcały... Platydoras byl na zewnątrz a zaw...

    Wyświetlenia: 1634 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 284 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.