Lista działów » Galeria » Nasze akwaria


260l - Białe Glossy - Lali75



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



Moim zdaniem kranu pomijać nie można. W końcu nie bez przyczyny neon na południu trze się że hej a już na Mazowszu bez szans. Niby to nie roślina tylko ryba, ale w sumie coś w tym jest.
1000 l w obiegu - akwarium dekoracyjne ogólno-towarzyskie.
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/1000-l-w-obiegu-akwarium-dekoracyjne-ogolno-towarzyskie-70283.html?p=499585#p499585

[youtube]https://youtu.be/ychIILU4k54[/youtube]

Avatar użytkownika
yoyi
Aktywny użytkownik

Posty: 592
Dołączył: 12 sie 2004, 18:25
Miasto: Warszawa

Dzięki za pochylenie się nad moim problemem:-) skoro nie ma znaczenia mg-ca, potas mam 10, to skąd mam te pieprzone dziurki w roślinach? Azot 10, fosfor ok,

Avatar użytkownika
Ensa
Zaawansowany użytkownik

Posty: 955
Dołączył: 08 lut 2016, 16:15

Jeszcze tak dla przypomnienia kiedys tam na wyzszym potasie,poprostu dawniej sie go lalo bez jakis ograniczen.

P7130528.JPG
(332.5 KiB) Pobrane 1999 razy


Zdjecie jakie jest to jest,ale doskonale mozna zobaczyc Ammanie Gracilis w calej krasie dorastajacej do samego lustra,jak pamietam z lodygami jak palec.Jedynie jak pamietam to brakowalo mi jednego wybarwienia jej na kolor chociaz lekko czerwony.
Jesliby istniely problemy potasowe,z paleniem stozka to ona nie powinna w ogole ruszyc.
Po prawej stronie Alternanthera to dopiero byly chwasty cialem to jak trawniki bo inaczej sie juz nie dalo.

Takze podsumowujac nie na mawiam do lania i utrzymywania duzych dawek mikro.

Co do potasu to nie jest tak,ze ja jestem za utrzymywaniem jakis niebotycznych dawek :wink: nie chce zebym zostal zle zrozumiany,gdyz utrzymujac potas na poziomie 10-25 jest jak najbardziej przyzwoity.
Pokazuje tylko,ze sa setki osob na swiecie gdzie wyzszy potas nie robi zadnej krzywdy.Sam tego doswiadczylem.
Czesto istotnym czynnnikiem na palenia szczytow ma przyblokowany Bor lub jego niedobor.
Dlatego zesto ludzie majac w kranie wieksze jego stezenia nie maja z tym problemow.Wiec czasem nie trzeba roznych zabiegow by miec bez popalonych szczytow.
Co najmniej kika osob znam ktore w kranie maja jego dosc wysokie steznia i nigdy u siebie przy wyzszym potasie problemow.


@Ensa,no wyglada to na przyblokowany potas i taki efekt przy wolnym metabolizmie potas zostal pobrany przez mlode z dolu do szczytow,moglo zaczac sie od brazowych przebarwiem do dziurek.

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

macek.g napisał(a):mozna zobaczyc Ammanie Gracilis w calej krasie dorastajacej do samego lustra,jak pamietam z lodygami jak palec.


A może to była Nesaea Crassicaulis ?? Ona ma bardzo grube łodygi, podobna do Ammani i w przeciwieństwie do niej dająca wybarwić się na czerwono? :roll:

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2217
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Mam ją (Neseę) i ma rzeczywiście grube łodygi, co by było z A. Gracilis GREEN. Ta najbardziej u mnie się "paliła", bardziej niż ta normalna. Co ją blokuje?

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

Napisałam, z telefonu i mnie wcięło. Boguś, obawiam się, że przy takim stosunku, to nie zejdę do kh3. Kran mam niestety 15. Zamiast na prawo trzeba było iść na chemię. A, nie teraz człowiek wpada w popłoch przy liczeniu;-)

"Poggoglam" sobie to blokowanie potasu, skoro Maciek diagnozę postawił.
Marlow, Ty masz zdrowie, z tymi eksperymentami. Jak na poligonie doświadczalnym:D

Miłej niedzieli wszystkim:-)

P.S Ciekawe czy na końcu tej drogi jest spokój i zachwyt nad rośłinami, czy ZAWSZE coś. A, to kolor mozna poprawić, a to rzadką roślinę zdobyć itd, itd

Avatar użytkownika
Ensa
Zaawansowany użytkownik

Posty: 955
Dołączył: 08 lut 2016, 16:15

Jolu, pytanie z innej beczki: ile dajesz/dawałaś witaminy C i sorbinianu żeby zakonserwować nawozy?
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika
mirek5566
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4059
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Wspieram stronę kontem Premium

mirek5566 napisał(a):Jolu, pytanie z innej beczki: ile dajesz/dawałaś witaminy C i sorbinianu żeby zakonserwować nawozy?

Mirek nie powiem ci dokładnie, dlatego że na tamte czasy nie dysponowałam wagą, wrzucałam na oko po szczypcie i paprochów nie było :)

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Hehe, OK :)
Dam 1 g/L witaminki i 0,6 g/L sorbinianu, tak jak w kalkulatorze Spidera znalazłem.
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika
mirek5566
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4059
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Wspieram stronę kontem Premium

Mirek jak masz carbo to tym też można konserwować.
Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
steehead
Aktywny użytkownik

Posty: 680
Dołączył: 23 maja 2009, 14:09

macek.g napisał(a):
Duzo ludzi pytalo mnie jak udawalo mi sie utrzymac przy niskich twardosciach tak wysoki K w szczegolnosci z mineralizatora seachema,otoz nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi,mialem-mam pewne podejrzenia ale na 100% nie jestem jednoznacznie tego potwierdzic, bo to musialbym powtarzac conajmniej kilkanascie razy w roznych warunkach.


Czyli zwyczajnie nie masz pewności, które pierwiastki za to odpowiadają ???
I żeby było jasne ja nigdzie nie pisałam, że w jakimś innym przypadku się nie da, i że w każdym przypadku tak będzie, od początku istnienia mojego wątku szukam innej drogi, niż tylko obniżenie samego potasu,(o którym sam napisałeś, że pomaga) więc może się da,
(w moim baniaku się nie dało a takich baniaków jak mój na forum jest sporo, i nie zauważyłam żeby komuś inny sposób pomógł)
nie zgadzam się tylko z tym, że wszędzie w opisach panuje przekonanie, że potasu się nie da przedawkować, uważam, że to jeden wielki mit i o ile zdarza się wysoki potas nie ma wpływu na baniak to w tym wypadku muszą być spełnione pewne inne warunki (odpowiednie proporcje mikro w moim doczuciu). Te których w tym wątku szukamy.
Są to patrząc ogólnie sytuacje jednostkowe i jak sam przyznałeś nikt do końca nie potrafi ich doprecyzować.



macek.g napisał(a):Bo z kilku wczesniejszych Twoich postow pisales o generalnym paleniu przez potas roslin,czyli mozna to zrozumiec ze u kazdego na calym swiecie przy wiekszych stezeniach potasu nie ma prawa utzymac sie roslina danego gatunku,tak dla mnie wygladalo i to byloby dla mnie jakies kuriozum...
Tym bardziej ze sam przez kilka miesiecy tego doswiadczylem wiec jak...

Dopiero w odpowiedzi na moj post napisales ze u Ciebie w zbiorniku nie udaje sie tego utrzymac (byc moze bylo to juz w wpisach wczesniej ale jakos nie zauwazylem)
A to juz calkiem zmienia postac rzeczy...


A ta postać rzeczy jest taka, że tam gdzie jest problem, czyli mój zbiornik czy zbiornik innego użytkownika forum, jedynym wyjściem na ta chwilę dla mnie jest obniżenie potasu, i zawsze działa więc nazywam go dewastatorem,
Więc jak twoim zdaniem powinnam to nazywać? niedopasowanie pierwiastków przy wysokim potasie? Spostrzeżenie moje dotyczą tylko i wyłącznie zbiorników problemowych, tak to nazwijmy?


macek.g napisał(a):Dla mnie o ile jkos makro mozna sobie ustalic to zawsze skladniki mikro beda problemem i tutaj jak moge to nazwac bedzie innosc danego zbiornika z wzgledu na balans poszczegolnych mikro i jego stezenia w zbiorniku to czyni zbiornik u kazdego innym.


Tu się zgodzę i podpisuję się po tym, moim zdaniem to włąśnie mikro jest kluczem

macek.g napisał(a):

Jesli dzisiaj,(moze nie dzisiaj) ale nawet 2-4 lata temu na jakims portalu zachodnim napisalabys ogolne stwierdzenie o potasi,ze nagle odkrylas takie a nie inne wlasciwosci...jesli padla by wogole odpowiedz brzmialaby nastepujaco..."no comment"

Naprawde przez lata biorac udzial w wszelakiego rodzaju dyskusjach taki temat nie raz sie pojawial,ale nie jest sie w stanie dowiesc,gdy widzisz dany zbiornikz takimi gatunkami gdzie nie ma takowych problemow.Wiec podstawowa kwestia jesli u kogos sie da...to...dlaczego u mnie nie...na to pytanie odpowiedzialem,ze istnialby tylko "Dzial Nasze Akwaria' z pieknymi zbiornikami bez zadnych problemow.



Ale ja nigdzie nie napisałam że cokolwiek odkryłam, dalego mi do odkrywcy, stwierdzam tylko fakty:
1. w moim zbiorniku mimo kombinacji potas jest dewastorem, nie mogą go lać litrami jak gdzieniegdzie zalecają
2. taki zbiorników jak mój jest sporo
3. nawet świeże zbiorniki na adzie, mają ten problem (mimo że do tej pory uważałam że puku podłoże jest mocno aktywne, tak to nazwijmy, problem ten występuje w stopniu minimalnym) ale jak pokazał zbiornik marcela o którym już wspomniałam również się zdarza)
macek.g napisał(a):Podsumowujac ta czesc,zawsze bedziemy poszukiwac drogi...

Juz pomijajc ta czesc ale odpowiadajac Ci na mozliwosc prowadzenia zbiornika praktycznie bez nawozenia,jak najbardziej sie zgadzam,ze przez pewien czas,moze tak byc...dlaczego ano dlatego ze rosliny pobieraja rowniez biernie...
Malo tego kiedys prowadzilem zbiornik na poziomie 5ppm NO3 bliskie 0 P04 oraz kupe mikro i jak to mozliwe ze zbiornik hulal?


O tym że będziemy szukac drogi ...... mogę napisać tylko jedno zgadzam się w 100%

Ja nie pisałam o zbiorniku z 5no3 azotu, tylko bite zera no3,po4,fe całkowity brak nawożenia zbiornika poza potasem, takie podejście do zbiornika ciągnące się miesiącami.

Również uważam że pewien czas się da..... a jeśli ktoś pisze że robi tak stale i kondycja roślin się nie pogarsza, zwyczajnie zaczynam wietrzyć podstęp.

macek.g napisał(a):Dalej ciagnac Potas, wywolujesz Piotra by zracji swojego doswiadczenia zdobytego na studiach,utracil Ci rabka tajemnicy jak to jest..
Ja Ci odpowiem w ten sposob Piotr niczego nowego Ci nie napisze w tym temacie poza znana trescia zawarta w roli jaka odgrywa Potas w roslinie to wszystko...myslisz,ze jesli przez tyle lat, gdzie 8-10 lat temu dyskusje byly czestym zjawiskiem odnoszacym sie do chemi i zachowania pierwiastkow na forum nie wypowiedzialby sie w tej kwesti...i posiadal wiedze tajemna do dnia dzisiejszego...
Malo tego mam kilka artykulow w wiekszosci po angielsku do roli i oddzialywania potasu na rosline,...ale sadzisz,ze przekonaloby Cie to...? odpowiedz jest prosta...Nie



Myslisz ze nie bylem posadzony o to ze sobie pewien zbiornik ktory gdzies tam wstawilem zostal stworzony w programie komputerowym,malo tego pewien AS wywiadu pisalbym stanal obok z gazeta gdzie widnieje dzisiejsza data...ehhhh,niestety ale dawniej conajmniej kilka lat temu byl troche inny poziom dyskusji.
Zreszta anologiczny inny przypadek kolegi @aquamateo,kiedys pare lat temu zozstal poproszony przez forum dyskowe o przedstawienie jak u niego sprawdza sie polaczenie dyskowcow z roslinami....po calym zapoznaniu i wykladzie moznaby rzec... jak widzicie ...da sie (analogicznie do watku o potasie)
Jak dyskusja sie skonczyla i z jakimi od niektorych uzytkownikow epitetami itp...to mozna sie domyslec,a wiedze w dziedzinie paletek Mateo ma ogromna.


Piotr sam się zaoferował temu przyjrzeć, wynikło to z trochę innej dyskusji, pytanie czy znajdzie czas.
Co do waszych przygód na forach, biorę na to poprawkę ludzie są różni no cóż nie należę do osób, które wchodzą w pyskówkę, dla mnie jeśli rozmowa jest na poziomie staram się ja kontynuować, jeśli rozmowa schodzi na boczne tory tak jak się dla mnie zaczęła tak się kończy.

macek.g napisał(a):Teraz widze ze rowineliscie skrzydla tez w innym watku,ale napisze tutaj:

Bardzo fajnie wrecz z ubustwem(zart) podoba Ci sie podejscie Tropiki (oczywiscie skupmy sie na potasie tylko i wylacznie zeby byla jasnosc i klarownosc)

Fajnie nawet super to jest cool,malo potasiku....tylko teraz Cie droga Jolu uswiadomie
ale wczesniej faktycznie masz alibi napisalas ze nie zaglebiasz sie w szczegoly itd.(odnoszac sie do calosci nawozenia ogolnie) ok..

Wiec chcialbym zebys wiedziala ze:
ad1-
Dawkowanie Tropici bardzo czesto odnosi sie do zbiornikow w wiekszosci ogolnych,naprawde nie trzeba szukac nie wiadomo jak (rozumiem w miare krotko sie zajmujesz akwarystyka roslinna na jakims tam wiekszym poziomie) by w wiekszosci zbiornikow te dawki byly czasami 2-3 krotne,a juz w szczegolnosci na Wyspach Brytyjskich gdzie tropica jest od lat wszedzie i osoby zwiaane z ta marka w niektorych zbiorniakch jak znanego scapera Crawforada dochodzily do 5-krotnosci....co wtedy??? z potasem sie robi,dla mnie to juz za duzo pewnych pierwiastkow mikro(jak dla mnie)
Tak tak czesto nawozy Tropici leje sie podwojne dawki czy wiecej...

Ale teraz lepsze dla Ciebie o czym wspomnial moj szanowny kolega Mateo-bardzo wazne...tylko ja siegne glebiej do swojej wiedzy.

Otoz jakbys wiedziala Tropica to takze podloze soil i podsypka a teraz wyniki:

-zawartosc potasu w podlozu soil wynosi:
360ppm/kg-bardzo wysokie stezenie
-podsypka (substrat)
407ppm/kg- bardzo wysokie stezenie

analogicznie potas w ADA(juz podawalem ale dla przypomnienia)

66ppm/kg nisko-sredni
wersja powder-250
Zrodla profesor biochemi.

Teraz juz wiesz dlaczego jest taka a nie inna specyfika i teraz droga Jolu z calym szacunkiem ale abstrachujac...kolejne plukanie podloza z potasu...
Ja poprostu zawsze bardziej sie zaglebiam niz tylko widoki powierzchowne bo to mnie kreci prawie jak z "Archiwum X Chce Wiedziec"

Dlatego kiedy prowadzilem zbiornik na EI wywalalem rosliny wiadrami ale nigdy nie udalo mi sie wybarwic co nie ktorych roslin jakbym chcial...ale nigdy nie mowlem lub w moim zamysle nie bylo to,ze nie da rady tego zrobic,tylko,ze ja w danym momencie w swoim zbiorniku tego nie potrafilem dokonac...Dzisiaj sadze majac wieksza wiedze ze odpowiednie polaczenie fosforu i niektorymi z mikro mogloby dac rezultaty.
Wszystko jeszcze przede mna.


We wcześniejszym poście odniosłam się do tropici nie będę się powtarzać, napisze jeszcze raz dawka podstawowa tropici x3 i połączenie zielonej i pomarańczowej , zawiera i tak mniej potasu niż większość tego co nam oferuje rynek /w tym wpadku zaczynam myśleć, że ciągniecie mikro w góre może tu być kluczem
Soil tropika wyprodukowała później niż swoja linie nawozą, więc nie można się w tym wypadku tym podpierać.

Ada ..... również pisałam wcześniej.

Co do Ei mam podobne spostrzeżenia i tez jak pisałam już wcześniej nie miałam problemu ze stożkami a właśnie z kolorem, podobnie jak TY
Ale od razu dodam w moim zbiorniku na tamta chwile nie było zielska czułego na potas
Jeszcze raz napiszę super foty :) i wzorowa kondycja zielska.

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

steehead napisał(a):Mirek jak masz carbo to tym też można konserwować.


Dobry pomysł, dzięki :)
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika
mirek5566
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4059
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Wspieram stronę kontem Premium

Mam jeszcze dwa pytania :
Ciekawią mnie te twoje podejrzenia o których pisałeś że nie masz pewności, bo musiałbyś to co najmniej kilkukrotnie powtórzyć. Jestem ciekawa konkretów czyli co i na jakich poziomach, bo być może sama w tym kierunku szłam i zboczyłam z torów, tak to nazwijmy?
Drugie pytanie to poziomy fe / te w ramach testów, czy przy takich kolosalnych dawkach nie obserwowałeś w zbiorniku objawów zatrucia i przedawkowania fe na roślinach ?
Ja przy dawkach powyżej 1,5mg/l fe na tydzień takowe mam.

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

macek.g napisał(a):Jeszcze tak dla przypomnienia kiedys tam na wyzszym potasie,poprostu dawniej sie go lalo bez jakis ograniczen.

P7130528.JPG


Zdjecie jakie jest to jest,ale doskonale mozna zobaczyc Ammanie Gracilis w calej krasie dorastajacej do samego lustra,jak pamietam z lodygami jak palec.Jedynie jak pamietam to brakowalo mi jednego wybarwienia jej na kolor chociaz lekko czerwony.
Jesliby istniely problemy potasowe,z paleniem stozka to ona nie powinna w ogole ruszyc.
Po prawej stronie Alternanthera to dopiero byly chwasty cialem to jak trawniki bo inaczej sie juz nie dalo.

Takze podsumowujac nie na mawiam do lania i utrzymywania duzych dawek mikro.

Co do potasu to nie jest tak,ze ja jestem za utrzymywaniem jakis niebotycznych dawek :wink: nie chce zebym zostal zle zrozumiany,gdyz utrzymujac potas na poziomie 10-25 jest jak najbardziej przyzwoity.
Pokazuje tylko,ze sa setki osob na swiecie gdzie wyzszy potas nie robi zadnej krzywdy.Sam tego doswiadczylem.
Czesto istotnym czynnnikiem na palenia szczytow ma przyblokowany Bor lub jego niedobor.
Dlatego zesto ludzie majac w kranie wieksze jego stezenia nie maja z tym problemow.Wiec czasem nie trzeba roznych zabiegow by miec bez popalonych szczytow.
Co najmniej kika osob znam ktore w kranie maja jego dosc wysokie steznia i nigdy u siebie przy wyzszym potasie problemow.


@Ensa,no wyglada to na przyblokowany potas i taki efekt przy wolnym metabolizmie potas zostal pobrany przez mlode z dolu do szczytow,moglo zaczac sie od brazowych przebarwiem do dziurek.


I to jest to o czym pisałam do ciebie na pw,
Już wtedy Bor i może cynk był dla mnie winowajcą, sorka, że tak na raty ale starałam się czytać po kolei, stąd pytanie z poprzedniego posta

Akurat w tym spostrzeżeniu się zgadzamy tylko prawda jest taka że nie ciągłam mikrusów aż tak wysoko aby zbiornik przy poziomie 30ppm się odblokował. Cieszy mnie jednak to że moje podejrzenia przynajmniej częściowo pokrywają się z Twoimi.

Więc spytam inaczej, w momencie w którym miałeś tak wysoki potas ciągnąłeś całe mikro w górę czy żaglowałeś pierwiastkami?

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Mirek ja mam przepis że na 0,5l wystarczy 0,2g sorbinianu czyli pewnie ty podawałeś na 1L to 0,4g i 0,5g witaminy czyli tak jak pisałeś 1g/1l.

Avatar użytkownika
Biegronka
Zaawansowany użytkownik

Posty: 977
Dołączył: 18 cze 2014, 17:05
Miasto: Kwidzyn

Ten post bardziej ogólny ..... stosunki mg-ca moim zdaniem nie ma różnić
bardzo wysoki mg /wyższy od potasu moim zdaniem może być problemem/ zblokuje potas, co tez wyraźnie widać w tabelce którą wstawiałam.
Napisze to jeszcze raz, moim zdaniem MIKRO jest kluczem, kiedyś z mackiem rozmawialiśmy na pw i już wtedy to napisałam
Według mnie to właśnie bor i cynk, błądziłam po omacku / nie mam wiedzy chemicznej, ale widzę że przynajmniej częściowo w dobrym kierunku.
Tylko nie do końca wiem jak to ugryźć, nigdy nie żaglowałam pojedynczymi pierwiastkami. Jak mam być szczera nawet nie wiem jak to ugryźć.

A o co mi w tym wszystkim chodzi

Chodzi mi tylko o to żeby w takim zbiorniku jak mój i jemu podobnymi, nie było jednego wyjścia " obniż potas"
Chce żeby była alternatywa, być może łatwiejsza, a na pewno przyjemniejsza niż kilkumiesięczne płukanie podłoża które wali potasem.
Ostatnio edytowano 24 paź 2016, 12:05 przez Lali75, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Biegronka napisał(a):Mirek ja mam przepis że na 0,5l wystarczy 0,2g sorbinianu czyli pewnie ty podawałeś na 1L to 0,4g i 0,5g witaminy czyli tak jak pisałeś 1g/1l.


Tak, masz rację 0,4 g/L sorbinianu. Robię 1,5 L nawozu i dlatego mi się napisało 0,6 :P
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika
mirek5566
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4059
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Wspieram stronę kontem Premium

Tu wklejam moje podejrzenia
Lali75 napisał(a):W glossy od początku (świeży zbiornik) podawałam dawki mikro zaniżone w stosunku do litrażu, makro natomiast normalnie według tego co zalecają, ale wychodziło z tego jakieś śmieszne 7mg/l No3 na tydzień.

Co na ta chwile mogę powiedzieć że zaczynam się zastanawiać, czy problem nie występuje tylko i wyłącznie dlatego że Makro mam miarę opanowane i jest powiedzmy na poziomach prawidłowych a cześć mikro jest limitowana i to ona bruździ.
szczególnie niedobory:
BOR "Ginięcie stożków wzrostowych, śmierć bocznych odrostów przy silnych niedoborach. Przy umiarkowanych liście są powyginane, mniejsze niż u zdrowej rośliny. Skórzasty wygląd liści, nieprawidłowa grubość."
CYNK"Zmniejszenie się rozmiaru liści, skrócenie międzywęźli. Powyginane lub pomarszczone brzegi liści. Żółknięcie liści między żyłkami, rozpoczynające się od wierzchołków i krawędzi liści. Zahamowanie wzrostu. "
Miedź "Martwica wierzchołków wzrostowych. Pomarszczone krawędzie liści. Młode liście są małe, o nieprawidłowym kształcie. Czasami dochodzi do martwicy łodygi głównej i nadmiernego rozwoju łodyg pobocznych."

I mobilen w szczególności.
Dlaczego to mi przyszło do głowy, podnosząc makro roślina robi się łakoma a braki mikro powodują że nie rośnie prawidłowo. Przyszło mi to głowy ponieważ po zwiększeniu mikro chrome do 3ml za namową hodochwasta (prawidłowa dawka dla tego zbiornika to jakie 2,6ml) aromatica wyraźnie wydłużyła międzywęźla, wyraźnie tez przyspieszyła po miesięcznej stagnacji. Fakt że znów poleciały stożki, (dołożenie green, może świadczyć o tym że apetyt na mikro jeszcze bardziej wzrósł.
To takie moje rozważania czysto teoretyczne, ale zaczynam się zastanawiać czy właśnie to limitowane mikro nie jest problemem.

Jak myślicie ma to sens czy nie bardzo?

To są moje czysto teoretycznie gdybania z lutego tego roku w wątku o potasie, z czasów kiedy płukałam Cala, początek lutego tego roku.

Tylko logicznie jak to się ma do step 1 ady który jest mocno rozcieńczony ot pytanie za 100 punktów.

I na ta chwile wiem, że w moim wypadku podciągniecie całego mikro cala nic nie dało. Więc ciekawi mnie bardziej dowalenie samych pierwiastków strategicznych, tak je nazwijmy.

A na koniec odbijam od potasu ;)
Mój korzeń w wannie, taka ciekawostka ...... dopiero jak go wyjęłam uświadomiłam sobie jakie to wielkie i jak porosło
Załączniki
WP_20161024_13_46_57_Pro.jpg
sory za jakość jpg to telefon
(1.11 MiB) Pobrane 1269 razy

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Lali to już gotowy aranż do akwarium w stylu nature :)

Avatar użytkownika
Biegronka
Zaawansowany użytkownik

Posty: 977
Dołączył: 18 cze 2014, 17:05
Miasto: Kwidzyn

Biegronka napisał(a):Lali to już gotowy aranż do akwarium w stylu nature :)

Dokładnie :)

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11











Powiązane tematy
  • 125l - Glossy restart - krzysiek7809

    Witam wszystkich forumowiczów Przygodę z akwarystyką roślinną zacząłem w styczniu 2020, niestety popełniłem sporo błędów początkującego i podjąłem decyzję o restarcie. Poniżej kilka danych dotyczących...

    Wyświetlenia: 12451 | Odpowiedzi: 28 czytaj więcej...

  • 260l - Roślinne z krewetkami - Linao

    Hej wszystkim! Naoglądałam się pięknych aranżacji i zamarzyłam o swoim akwarium. Padło na aquael 120x40x63. 1 marca zalałam zbiornik, do kwietnia miałam gloniczną pandemię we wszystkich odcieniach zi...

    Wyświetlenia: 6825 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • 260l - Bez nazwy - stami

    No to wystartowałem. Dzien 2. Trzymajcie kciuki. Aquael Glossy 260 - 120x40x63 Oświetlenie - 5 belek aquael retrofit 18W 3xSunny+2xPlant Nawożenie - teraz tylko potas CO2 - z butli, 70 babli na minu...

    Wyświetlenia: 30855 | Odpowiedzi: 243 czytaj więcej...

  • 400l - Aquael Glossy 150 - Piotr Topolski

    Witam. Przedstawiam zbiornik który zakładałem znajomemu wzorowany na zbiorniku który Filipe Oliveira zakładał w Green Aqua. Zbiornik - Aquael Glossy 150 Oświetlenie - Aquael leddy tube 18w 5X PLANT 2...

    Wyświetlenia: 10896 | Odpowiedzi: 38 czytaj więcej...

  • 260l - LT w Glossy - ArturI

    Witam, Akwarium Glossy 120x40x64cm, netto jakies 260l wody. Oświetlenie tuby LEd aqauela typu SUNNY 18W + 16W Nawożenie: sporadycznie potas z soli K2SO4., parametry nie mierzone, azot prawdopodobnie ...

    Wyświetlenia: 4498 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • 260l - Moje - Wiktor1979

    Moje 260 l. Sorry za zdjęcie w dzień robione i światło się odbija z okien Postawione 1.5 roku temu na ziemi ogrodowej. W miarę regularnie podawane makro, mikro, potas, żelazo, azot Bez węgla. Obsad...

    Wyświetlenia: 1146 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • 260l - Aquael Glossy - Kan

    Witam Kolejne akwarium założone w domu. Akwarium - Aquael Glossy 260 Oświetlenie - 3xLed 18W Aquael Retrofit Sunny 1x24W Plant Co2 - Butla + dyfuzor Filtracja - Eheim Professionel 4 2275...

    Wyświetlenia: 7589 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • 140l - Glossy Amazonka - maciejm

    Akwarium: Glossy 80 Filtr: unimax 250 Rośliny: cryptocoryna: balance, parva, wendeti, microzorium pretopus, windelow, bolbotis, anubias, mech xmas, Rybki: Razbora: hengla, maculati, briget, galaxy, ot...

    Wyświetlenia: 17176 | Odpowiedzi: 72 czytaj więcej...

  • 215l - AQUAEL GLOSSY - Pykus82

    Witam wszystkich forumowiczów:) Jestem początkującym akwarystą i chciałem wam zaprezentować swoje akwarium Aquael Glossy 215l. Oświetlenie: 2x 16W LED aquael sunny oraz 2x 16W aquael Plant Filtracja: ...

    Wyświetlenia: 1939 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • 125l - "GLOSSY LT" - ArturI

    Witam, w dniu wczorajszym założyłem akwarium LT w oparciu o zbiornik GLOSSY Aquaela. Wiem, że wypadałoby prezentować zbiornik w rozkwicie ale chcę mieć tu mały kalendarzyk ;D Akwarium Glossy 80cm dł....

    Wyświetlenia: 2733 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: apofis, kuba120000, piotrz23 i 195 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.