Lista działów » Galeria » Nasze akwaria


200l - Tomasz Łapacz



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



05 sie 2008, 12:05 200l - Tomasz Łapacz  (#1)  

Zbiornik- 200l, 100 x 40 x 50 (dl x szer x wys), typowy ~10 letni float, mam nadzieje ze niedozyje zimy ;)

Oświetlenie- oprawa sklepowa aquael, wyklejona folia odblaskowa, odblysniki, dolozone 2 swietlowki,
2xt8 (30W) Philips Aquarelle / Osram Lumilux 865,
2xt5 (39W) Osram Skywhite / Sylvania Luxline plus 860,
Oswietlam 11 godzin, w tym 2-7 godzin pelny zestaw ( w zaleznosci od mojego czasu, obecnosci w domu, nawozenia :)

Nawożenie zbiornik przeszedl prawdziwa r-ewolucje jeśli chodzi o nawozenie. Zaczynalem od Planta Activ, przeszedlem na wlasny wyrob z soli, jak się skonczyl postanowilem sprobowac PG...i jak na razie tego się trzymam.

CO2- butla 1,5kg, 0,5-1 babla/sek, obecnie dyfuzor szklany SRWIA, jak na razie najlepszy z jakich korzystalem

Parametry wody- PH 6.8, Kh-8, Gh-10, podmiany co tydzień 20-30% kranówa 5/5 z RO,

Podłoże i dekoracje- od dołu keramzyt, wegiel, torf, glinka, JBL Aqua Basis plus Substrate, na wierzch no-name drobny żwirek 2-3mm, na sciezce piasek

Filtracja- Eheim 2213, gabka, Ehfimech, Substrat pro, Bio Rio, Symec

Stan zbiornika na 31.05.2008

Flora:
Cryptocoryne Wendtii "tropica",
Cryptocoryne Wendtii "brown",
Eleocharis Vivipara,
Eleocharis Acicularis,
Echinodorus Harbich
Echinodorus Afflame Red
Echinodorus Regina Red,
Hemianthus Callitrichoides,
Heteranthera Zosterifolia,
Hydrocotyle Leucephala,
Hydrocotyle Verticillata,
Ludwigia Repens
Ludwigia Glandulosa
Myriophyllum Mattogorssense,
Rotala Indica,
Rotala Rotundifolia "green",
Sagittaria Subulata,
Taxiphyllum sp.
Vallisneria nana
Vesicularia sp.

Fauna:
Hasemania Nana x 25
Otocinclus Affinis x 20
Crossocheilus siamensis x 3
Poecilia Sphenops x 2

Caridina Japonica x 25

Opowiesci z krypty:
Akwarium przeszlo pieklo glonowe. Pół roku meczylem się z nitkami, pozniej wlazly sinice- opanowalem dopiero w kwietniu 2008. Pozniej to już poezja :) Co pomoglo? Spokoj. Jak często bywa, gdy się za bardzo chce to nie wychodzi. Nie pomagalo nic, tygodniowe zaciemnienia, ograniczenia nawozenia, w druga strone również, podmiany wody, żadne. Pomogla chwila spokoju. Musialem raz wyjechac na tydzien, ograniczylem oswietlenie, nawozenie, a gdy wrocilem po tygodniu glonu były w odwrocie tylko się za nimi kurzylo 8)

Nie ukrywam ze spieszylem się na konkurs ADA, niestety nie wszystko udalo mi się dopiac do konca, widac sporo niedociagniec :? , nie do konca wzorowa kondycje roslin, zwlaszcza Rotale green i Heteranthery- nie moglem ich okielznac, wiem ze to niespecjalnie trudne rosliny ale w tym zestawieniu wyjatkowo uparcie nie chcialy się rozwinac. (obecnie już się z nimi pozegnalem, a wine zwalilem na allelopatie ;)
Maly Henio również jak widac ledwo dopiero zaczynal odbijac.

Zdjecie tez pozostawia wiele do zyczenia, niestety niczym lepszym nie dysponuje (a raczej mój brat ;). Zestaw swietlowek+dodatkowe lampy studyjne+lampa blyskowa do Alfy odpalana przez fotocele z lampy wbudowanej ;), Sigma 10-20 to mi pozwolilo na przeslone F7,1, czas 1/125 , ISO 200. Niestety tak duze oswietlenie nie-blyskowe, tylko wlaczone na min. kilkanascie minut, spowodowalo koszmarne bablowanie roslin które niestety pogorszylo jakosc zdjecia :o , czlowiek się uczy na bledach. :oops:

Zbiornik jeszcze przez chwile pewnie pozyje, jak boki wypelnia się Hydrocotyla, strzele fotke koncowa...i będę się zabieral za ...mam nadzieje nowy aranz w nowym szkle.

Mile widziane komentarze. :idea:
Załączniki
310508 T Lapacz small.jpg
(206.06 KiB) Pobrane 3651 razy
ADA 2008 T Lapacz forum.jpg
(592.97 KiB) Pobrane 1388 razy
Pozdrawiam,

Tomasz Łapacz

Avatar użytkownika
Bambatu
Poznaje temat

Posty: 68
Dołączył: 03 mar 2004, 18:40
Miasto: Warszawa

18 sie 2008, 13:53   (#2)  

Zaciekawił mnie ten zbiornik. Poczatkowe wrazenie nieporządku, gdy zaczałem przygladać się zdjęciu w powiększeniu, zmieniło się w odczytywanie szyfru według którego stworzył Pan aranżację - tak mi się wydaje w kazdym razie :)
Takie zacienione tajemnicze zakatki, ścieżki prowadzące w gętwinę - są to rzeczy, które bardzo mi sie podobają w akwariach.

Ponadto chciałbym przyznać rację co do spokoju w podejściu do trudnych tematów: okrzemki, sinice, zielenice - wszystko to spotkało mnie w ciągu pierwszych dwóch miesięcy istnienia zbiornika (choć w małym 24l nie miałem żadnych problemów).
Odpusciłem, zmniejszyłem czas oswietlenia, przestałem nawozić, nie podmieniałem wody przez prawie 3 tygodnie, potem wpusciłem krewetki, zrobiłem podmianę ok 40 procent i od kilkunastu dni czysto, woda jak kryształ, a roslinom nic nie zaszkodziło, zaczęły wręc odzyskiwać formę teraz.

Pozdrawiam

Fellblade
Początkujący

Posty: 22
Dołączył: 19 cze 2008, 21:54

02 wrz 2008, 20:18   (#3)  

Fellblade napisał(a):Zaciekawił mnie ten zbiornik. Poczatkowe wrazenie nieporządku, gdy zaczałem przygladać się zdjęciu w powiększeniu, zmieniło się w odczytywanie szyfru według którego stworzył Pan aranżację - tak mi się wydaje w kazdym razie :)
Takie zacienione tajemnicze zakatki, ścieżki prowadzące w gętwinę - są to rzeczy, które bardzo mi sie podobają w akwariach.

Pozdrawiam


Na wstępie 'nie Pan' proszę, bo od razu poczułem sie 10 lat starszy. Imię albo nick ale nie Pan :)

Szyfr jest prosty do złamania :) Juz tlumacze. Aranzacja miala wydobyc jak najbardziej glebie. Stad sciezka wiodaca w gore. W rzeczywistosci roznica poziomow podloza jest bardzo znaczaca, ale celowe to bylo dzialanie bo zdjecie zawsze splaszcza. Wykorzystanie kilku pięter planow tez mialo oddac głębie- piach, crypcie/ sagitaria, korzen 1, zabienice, korzen 2 i ostatnie pietro rotale/ myriophyllum. Boki mialy skupiac aranzacje do srodka i tworzyc efekt oczka, sadzawki, dodatkowo skupiajac wzrok widza na sciezce.
Kolorystyka roslin tez miala oddac glebie na swoj sposob- na pierwszym planie jasna zielen, im dalej tym ciemniej, wraz ze sciezka wchodzimy w czerwien i czarne dziury- na krancu sciezki i w 'oku cyklopa'- tak nazwalem ciemny fragment pod korzeniem na tylnym planie (tym wygietym w luk). Ryby rowniez dobrane pod kolor czerwieni, a raczej pomaranczy roslin.

Jak widac nie wszystko udalo sie osiagnac ;)

Samo wrazenie nieporzadku, jak sam wspomniales, takie rzezy dostrzega sie gdy ktos zwroci uwage. Ale tyle chcialem tam wpakowac i tyle szczegolow wykorzystac, ze pewnie przedobrzylem.

Ale milo ze komus sie podoba :) Dziekuje za komentarz.
Pozdrawiam,

Tomasz Łapacz

Avatar użytkownika
Bambatu
Poznaje temat

Posty: 68
Dołączył: 03 mar 2004, 18:40
Miasto: Warszawa

02 wrz 2008, 20:26   (#4)  

Niesamowita głębia, na tym zdjęciu wygląda jakby miało min. 60cm głębokości, a nie 40.
Bardzo ładnie wkomponowane zwartki i szerokolistne żabienice. Gratuluję.

Plejstocen
Stały bywalec

Posty: 395
Dołączył: 09 gru 2003, 14:04

03 wrz 2008, 07:06   (#5)  

Dla mnie jak najbardziej na tak :) Pięknie udało Ci się wyciągnąć głębię. Bardzo podoba mi się tylny plan z Rotalą i mchami - imo to najlepszy fragment zbiornika. Boki sprawiają wrażenie ciut niedopracowanych, może to przez dobór roślin, ale nie przeszkadza to w znaczący sposób. Ciekawie wykorzystałeś rzadko używane roślin (żabienice, hydrocotyle), szczególnie żabienice ładnie wtopiły się krajobraz :) Duża ilość szczegółów, dobra kondycja roślin, dobra fotka - czego chcieć więcej. Czekam na następny aranż!

Anonim 1811


28 paź 2008, 16:12   (#6)  

Przepiękny zbiornik w stylu który jak najbardziej mi odpowiada :shock:
Taki czysty kawałek natury który mógłby być brzegiem jakiejś rzeki,jeziora czy innego mokradłla.
Wielkie gratulacje!!! :D fotka też na niezłym poziomie .
Myślę ,że jesteś zadowolony z występu na IAPLC . pierwsza dwusetka to naprawdę super wynik.
Jedyne co "kłuje" mnie w oczy to liść (zwartki,żabienicy??) ten z lewej strony-drugi plan,na tle mchu.Zwinięty jest w taką jakąś piłeczkę :wink:

Avatar użytkownika
MarioMarina
Aktywny użytkownik

Posty: 728
Dołączył: 17 wrz 2008, 14:09
Miasto: Siedlce











Powiązane tematy
  • 1170l - BN/T - Tomasz

    Akwarium 200x65x90 z kominem zewnętrznym na całej szerokości zbiornika, na szkle Guardian 15mm z dwoma wzmocnieniami wzdlużnymi i jednym większym poprzecznym. Sump 110x45x50 z szkła 6mm umieszczony w...

    Wyświetlenia: 22746 | Odpowiedzi: 85 czytaj więcej...

  • 200l - B/N - joshua

    Cześć, Dawno nic nie wstawiałem, eksperymentowałem z baniakiem, wychodziło różnie. Postanowiłem jednak zmienić szkło na większe i oto takie cudo popełniłem: Dane techniczne: Akwarium robione na wymi...

    Wyświetlenia: 1476 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • 200l - Do nikąd - clintoons

    Cześć, zdecydowałem się założyć ten temat bo mam kilka problemów i potrzebuję porad ekspertów ;-) Zbiornik ma 3 miesiące od półrestartu. Podłoże: piach i na wierzchu 0,5 cm żwirku Woda kranówka, pod...

    Wyświetlenia: 2521 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • 200l - Rajska Sadzawka - prot

    200 litrów -- Rajska Sadzawka-- prot 120x40x40 Oświetlenie--Fluval LED Nawożenie Mikro --- Intermag+ Seachem trace Makro sole własne Butla CO2 Podloże aktywne z lawą wulkaniczną Filtracja to ...

    Wyświetlenia: 6651 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • 200l - Szklana Doniczka 2 - frakir

    Druga próba z akwarium roślinnym. Poprzednie umarło najprawdopodobniej przez błędy w nawożeniu i zepsuty substrat podżwirowy. Start: 23.02.2021 Wymiary akwarium: 100x40x50 - 200L, netto: 170L Oświ...

    Wyświetlenia: 8969 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • 200l - BN/T - cezar d

    Zbiornik 120x40x40 Lampa hihiros led 2 x eheim 2222 , filtr narurowy + co2 Okończyk moczarowy, krewetki Paprocie, mchy, filodendrony Korzenie, lawa wulkanicznaP Podloże - żwir

    Wyświetlenia: 3344 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • 200l - BN/T - Sola13pl

    Chciałem się podzielić z Wami tym co osiągnąłem głównie dzięki wiedzy i inspiracji do dalszego pogłębiania różnych tematów dostępnych na tym forum. Jeśli ktoś nie lubi esejów to nie ma co czytać, inn...

    Wyświetlenia: 4358 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • 200l - Bart’s hills - Piotr Michalski

    100x40x50, 200l Wymiary akwarium: 100x40x50, 200l Oświetlenie: Twinstar e-line Nawożenie: Ferka CO2: tak Podłoże: Tropica Filtracja: Eheim 650 Gatunki roślin: rotala rotundifolia red, rotala rotundifo...

    Wyświetlenia: 3481 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • 200l - Góry - cinek6630

    Update 01.05.2021 Skasowane zostały wszystkie zdjęcia więc wrzucam update od początku jak to wyglądało od założenia, przez walkę z brakiem co2, następnie walkę z krasnalami i kilkugodzinne skrobanie s...

    Wyświetlenia: 11736 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • 200l - Szklana doniczka - frakir

    Cześć. W związku z COVIDem wywali mnie z roboty, to zabrałem się za uprawę podwodną. Start : 20.07.2020 (data wywalenia z roboty) Wymiary akwarium : 100x40x50 - 200L Oświetlenie : Glass LED PLANT ...

    Wyświetlenia: 20864 | Odpowiedzi: 91 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Joohan, todoslostipos i 492 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.