Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Pielęgnacja » Zabiegi pielęgnacyjne


Restart Akwarium potrzebna pomoc



Utrzymanie czystości i opieka nad akwarium. Rutynowe czynności serwisowe w akwarium i sposoby radzenia sobie z nimi.



Witam wszystkich, Jak w temacie jestem początkującym akwarystą amatorem i bardzo przydałaby mi się pomoc/rada przy restarcie mojego akwarium, ponieważ podczas zakładania akwarium czytałem, to i inne fora, ale niestety nie wszystko jak planowałem. Przepraszam za jakość zdjęć które robiłem z telefonu, mam nadzieję, że cokolwiek na nich będzie widać.

Akwarium wystartowało 2 lata temu 112l 80x35x40cm, Wcześniej w dzieciństwie miałem już styczność z akwarium (30L), więc miałem nadzieję poradzić sobie z trudniejszym tematem. Moje idealne akwarium miało mieć porośnięte podłoże miejsca gdzie ryby mogą się schować, trochę wyższej roślinności.

Dokonałem zakupów: Akwa 112L; Aqua El Fan Plus (filtr do 120L Gąbkowy?); Świetlówki SERA (zamiast standardowych) 18W Różowa i Niebieska; Podłoże granulat (Nie mogę sobie teraz przypomnieć, ani znaleźć dokładnie mojego ale JBL coś). Obsada: Żałobniczki 8 szt. Labeo - szt. 1 (została silniejsza z parki) 2 glonojady (kolejne ale o tym później)

Przez pierwsze pół roku wszystko szło świetnie, może poza rozrostem podszycia, które nie miało miejsca, ale akwarium dojrzało, przyszły ryby i było naprawdę pięknie. Co ciekawe najbardziej rosły mi rośliny (widoczne przy filtrze) Takie długie wysokie, rozrosły się po całym akwarium. I wtedy zaczęły się dziać te złe rzeczy.

Po pierwsze przyszło lato i temperatura w moim akwarium wskoczyła do 30 stopni Celsjusza i powyżej, starałem się ją zbić butlami z wodą i częstszymi podmianami.
Nie miałem możliwości trzymać schłodzonej wody do odstania więc lałem zimną prawie prosto z kranu. :oops: Do tego pozwoliłem sobie wrzucić do akwarium ładną dekorację :oops: , Rośliny rozrosły się gigantycznie. Najpierw na samochodzie(dekoracji pojawił się zielony nalot) Później poszedł na szyby rośliny zaczęły chorować, a wszystko szło coraz gorzej, próbowałem wlewać jakiś preparat do zwalczania glonów, ale efektem, była tylko śmierć glonojadów. Postanowiłem podjąć działania awaryjne, filtrowanie podłoża (czego chyba przy granulacie nie powinienem robić) wywalenie dekoracji, wymiana 60% wody i podmianki co 2 dni, wywalenie 70% roślinności, bo chyba za dużo i filtr nie domaga. Nie pomogło :oops: . Działania awaryjne podjąłem pół roku temu, od tego czasu pojawiły się nowe glony/paskudztwa, których nie mogę zwalczyć.
Co ciekawe ryby mają się świetnie są energiczne i nic im nie przeszkadza.

PLAN NA RESTART- myślę, że dobrze opisałem moją sytuację, co chcę z tym zrobić, przede wszystkim odzyskać tło, idę dziś na myjkę ciśnieniową, a później zasypię całe tło kwaskiem cytrynowym. Mam nadzieję, że odżyje. To samo chciałbym zrobić z kamieniami, ale trochę się boję, korzeń chyba spiszę na straty i kupię sobie nowy. Dalej w weekend giełda na której zamierzam się zaopatrzyć w nową gąbkę do filtru. (ew. w nowy filtr). A także w podłoże i rośliny - I z tym potrzebuję największej pomocy. Ze względu na obsadę i temperatury u mnie panujące w mieszkaniu, woda bez grzałki w granicach 25,5-28 stopni zależnie od pory roku, chciałbym podłoże z którym mało co trzeba robić. Najlepiej nie ruszać w ogóle, tylko że sam granulat nie za bardzo się sprawdził, przy częstych podmiankach był podmywany miejscami, tak że widać było korzenie roślin. Rośliny to samo na początku były piękne a później zaczęło się gnicie. Myślę teraz o zrobieniu podłoża z substratu na dół, a na górze walnąć zwykły żwirek. Nie wiem tylko czy kiedykolwiek spełni się moje marzenie o zielonym akwarium pełnym poszycia, ale być może w tych warunkach nie jest to możliwe?

Na wszystkie sugestie jestem otwarty, i dziękuję, za każdą poradę. Pozdrawiam wszystkich!
Załączniki
20150922_075541.jpg
Na starcie
(1.86 MiB) Pobrane 6537 razy
20160307_075609.jpg
coś na kamieniu
(1.9 MiB) Pobrane 6537 razy
20160307_075544.jpg
całe zło
(1.99 MiB) Pobrane 6537 razy
20160307_075600.jpg
Wygląd końcowy
(1.97 MiB) Pobrane 6537 razy

Avatar użytkownika
McManama
Początkujący

Posty: 34
Dołączył: 07 mar 2016, 09:07
Miasto: Łódź

Niebieska świetlówka o widmie 15000-20000k użytkujesz w akwarium słodkowodnym :shock: Sorki chcialem pomóc, ale ręce mi opadły! :D
Moja dobra rada, na tym forum jest od groma ciekawych artykułów odnośnie restartu jak i prowadzenia akwarium, poczytaj a potem dopiero weź się za restart i wywal tą niebieską świetlówkę.
Tym widmem oświetla się zbiorniki morskie a tym samym koralowce, glony murowane no chyba, że robisz restart zbiornika morskiego :D

Avatar użytkownika
krzysztof 5390
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 03 sty 2016, 18:41
Miasto: Tarnowskie Góry

I jeszcze więcej błędów przede mną, bo tak dopiero się uczę, a nie mam od kogo, więc myślę, że popełnię jeszcze masę błędów. Na szczęście ten jeden był tylko w nazewnictwie ponieważ posiadam świetlówki barwy białej i różowej, czyli zalecane do akwarium słodkowodnego. Dzięki, że zwróciłeś na to uwagę.

Przy zakładaniu czytam wszelkie możliwe porady jakie tylko znalazłem w internecie, jednak nie uchroniło mnie to od porażki, nie udało mi się wyhodować roślinnego akwarium. Dlatego teraz próbuję podejść do tematu z większym zaangażowaniem, może w ten sposób uda się uchronić od błędów?

Jak idzie czyszczenie zbiornika? Tło strukturalne i korzeń spisane na straty, myjka ciśnieniowa nawet nie ruszyła tematu. Próbuję odzyskać kamienie. Miałem na nich zieleńce punktowe i pojedynczego krasnorosta. Oba wyczyszczone, wszystko zasypałem kwaskiem cytrynowym i zostawiłem na 24h (zgodnie z zaleceniami w internecie) Wrzucę zdjęcia kamieni po czyszczeniu dziś wieczorem.

Nowy koncept na podłoże Mam plan wysypania żwirku dookoła ścianek zbiornika, a w środku zostawić substrat, to zapewniłoby mam nadzieję łatwość czyszczenia szyb.

Ogólny zarys Zbiorniki Iwagami, czy naturalne wyglądają świetnie, ale trochę się boję, że nie starczy mi umiejętności, wiedzy, doświadczenia, żeby zapanować nad takim zbiornikiem. Ogólnie mam zamiar posadzić z 3-4 rośliny+ jakiś mech. rośliny przyczepiane do korzeni i skał. Forma minimalistyczna bardziej niż full wypas.

Będę cały czas wdzięczny za każdą poradę dotyczącą restartu i zakładania zbiornika! Pozdrawiam Bartek

Avatar użytkownika
McManama
Początkujący

Posty: 34
Dołączył: 07 mar 2016, 09:07
Miasto: Łódź

Mam plan wysypania żwirku dookoła ścianek zbiornika, a w środku zostawić substrat, to zapewniłoby mam nadzieję łatwość czyszczenia szyb.

A substrat przypadkiem nie powinien też być przysypany żwirkiem?
Substrat to taka odżywka dla roślin ale nie powinien być na samym wierzchu.

Avatar użytkownika
pietach
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2127
Dołączył: 14 maja 2014, 12:00
Miasto: Wschowa

Witaj.
Podstawowe pytanie:
Czy to ma być akwarium roślinne?
Bo piszesz :
McManama napisał(a):Ogólnie mam zamiar posadzić z 3-4 rośliny+ jakiś mech.

Na początku to dobrze było by mieć dużo roślin co ułatwia start i prowadzenie zbiornika.

A jeśli chodzi o to:
McManama napisał(a):Moje idealne akwarium miało mieć porośnięte podłoże miejsca gdzie ryby mogą się schować, trochę wyższej roślinności.

Porośnięte podłoże możesz mieć jak dołożysz światła bo dwie świetlówki 18W nie dadzą rady w 112 litrach. Dokładając światła trzeba pomyśleć o CO2.
Przy tym świetle też można zrobić ładne akwarium, pytanie czego oczekujesz.

Avatar użytkownika
hodochwast
Stały bywalec

Posty: 470
Dołączył: 30 kwi 2015, 11:09

Bartek ale tu nie trzeba już nic pisać - Wejdź sobie w dział aranżacje - wypatrz sobie wymarzony zbiornik i skopiuj tok postępowania w przygotowaniu takiego - nie spiesz się. Z tego co czytam - ciągle Piszesz boje się tego boję tamtego - na pewno popełnię masę błędów.... z takim podejściem nie wróżę powodzenia - Weź pod uwagę, że akwaria tworzą LUDZIE.. Skoro Oni dali radę Dasz i Ty. Powodzenia - ja do założenia akwarium podchodziłem z podobną wiedzą co Ty, duuuuuużo czytałem i przyswajałem wiedzę, użyłem koncepcji i elementów, które mi odpowiadały i teraz jestem bardzo zadowolony. Powodzenia!

Avatar użytkownika
fleelf
Stały bywalec

Posty: 334
Dołączył: 17 kwi 2012, 12:07
Miasto: Rumia

hodochwast napisał(a):Na początku to dobrze było by mieć dużo roślin co ułatwia start i prowadzenie zbiornika.

Porośnięte podłoże możesz mieć jak dołożysz światła bo dwie świetlówki 18W nie dadzą rady w 112 litrach. Dokładając światła trzeba pomyśleć o CO2.
Przy tym świetle też można zrobić ładne akwarium, pytanie czego oczekujesz.


Dzięki za odpowiedź, w życiu bym nie pomyślał, że więcej roślin ułatwia prowadzenie zbiornika i start, raczej bym chciał ograniczyć ich ilość, ze względu na możliwe komplikacje.

Czego oczekuje? Przede wszystkim, aby akwarium działało sprawne, z jak najmniejszą ingerencją z mojej strony i tak chciałbym żeby było roślinne tak w 50%. Obecnie czytam na temat akwariów typu low-tech (ziemia doniczkowa) i gliniano torfowych (informacji na temat tych jakby mniej). Wydają się łatwiejsze do założenia i prowadzenia i tańsze, więc możliwe, że pójdę tą drogą.

A do idealnego akwarium, dojdę przy następnym zbiorniku.

Avatar użytkownika
McManama
Początkujący

Posty: 34
Dołączył: 07 mar 2016, 09:07
Miasto: Łódź

pietach napisał(a):A substrat przypadkiem nie powinien też być przysypany żwirkiem?
Substrat to taka odżywka dla roślin ale nie powinien być na samym wierzchu.


Może powinien, w moim poprzednim akarium użyłem podłoża granulatu i niczym go nie przysypałem, ponieważ, tak mi polecił sprzedawca. Zresztą z tego co czytałem właśnie te "aktywne" podłoża nie powinny być niczym przysypywane.

Avatar użytkownika
McManama
Początkujący

Posty: 34
Dołączył: 07 mar 2016, 09:07
Miasto: Łódź

Aktywne podłoże (CAL, Amazonio itd...) a substrat podżwirowy to dwa różne zagadnienia.
Ja jako substrat domyślnie przyjmuję, że to podsypka pod podłoże.

Avatar użytkownika
pietach
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2127
Dołączył: 14 maja 2014, 12:00
Miasto: Wschowa

Jest jeszcze jedna rzecz związana z podłożem, która bardzo mnie interesuje.

Pomijając już nazewnictwo, które jest różne, na forach podłoże do akwarium roślinnego może być podżwirkowe (najczęściej substrat, rzadziej proponowana gleba), lub aktywne (popularne podłoże ADA). I teraz najlepsze nie ma porównań tych rodzaju podłoży. Opisywane jest, jedno lub drugie, ale porównań brak. Cenowo lepiej wypada substrat i też jeżeli chodzi o czas w jakim podłoże może sprawnie funkcjonować wypada to lepiej. (Znalazłem na forum info o 5 latach) w porównaniu do 2 lat do bardzo dużo.

Planowanie nowego akwarium rozpoczynam od podłoża, nie mam jeszcze sprecyzowanych poglądów, ale waham się pomiędzy 1)glebą ; 2) Zestawem torfowo glinianym (najsłabiej opisany, ponoć najłatwiejszy) 3) substratem i żwirkiem

Na chwilę obecną, chyba jestem za opcją 3, ale muszę jeszcze poczytać dokładniej o tym jak wygląda prowadzenie takiego zbiornika, sadzenie roślin itp.

Ja ze swojej strony wrzucam ciekawy materiał dotyczący akwarium na ziemi:


Pozdrawiam,
Bartek

Avatar użytkownika
McManama
Początkujący

Posty: 34
Dołączył: 07 mar 2016, 09:07
Miasto: Łódź

Witam ponownie, zgodnie z obietnicą efekt czyszczenia kwaskiem cytrynowym.

Muszę powiedzieć, że jest całkiem znośny, po szorowaniu resztki glonów schodzą bardzo łatwo, nie wiem tylko, czy kwasek nie zareagował także z kamieniem. W miejscach gdzie były glony pojawiła się krystalizacja. Poleję wrzątkiem i mam nadzieję że będzie ok. Włożę je na chwilę do kuli strzelę fotkę i zobaczymy.

Jutro jadę dalej z tematem i rozpoczynam porównywanie podłoży

Co do podłoża cały czas się zastanawiam a oto moje pomysły:
[Linki niezgodne z regulaminem]
Załączniki
DEPONIT 9w1 substrat PODŻWIROWY 4,8kg DENNERLE EKH.jpg
JBL AQUABASIS PLUS 5L..jpg
JBL AQUABASIS PLUS 5L..jpg (24.83 KiB) Przeglądane 7028 razy
Tetra PLANT COMPLETE SUBSTRAT 10KG.jpg
Tetra PLANT COMPLETE SUBSTRAT 10KG.jpg (40.26 KiB) Przeglądane 7028 razy
20160308_190226.jpg
Efekt czyszczenia kwaskiem cytrynowym

Avatar użytkownika
McManama
Początkujący

Posty: 34
Dołączył: 07 mar 2016, 09:07
Miasto: Łódź

Prostym sposobem na oczyszczenie kamieni jest woda utleniona, carbo a kwasek to stara historia ktora przeminela z wiatrem:-) uwierz mi.Substraty do podloza ktore rozwazasz to poza jbl jest okey.Dennerle przetestowalem i tetry rowniez.W oby dwoch mozesz smialo dzialac;-) powodzenia.

Filipesku
Stały bywalec

Posty: 303
Dołączył: 17 paź 2013, 18:43
Miasto: Gdansk

Witam
Jeżeli nie masz zbyt dużego doświadczenia w akwarystyce roślinnej , a chcesz mieć ładne zielone akwarium przy jak najmniejszej obsłudze to powinieneś się skupić na jak najbardziej zasobnym podłożu . Podłoże aktywne ma swoje zalety ale ma też i wady . Przy podmianie wody na kranówkę o dużej różnicy parametrów bardzo szybko konczą się właściwości jonowymienne . Jak podkręcisz parametry w akwarium co2 , światło to w szybkim tempie się wyjałowi . To samo się tyczy substratów pod żwirowych dlatego lepiej dać go więcej i można też wzbogacić różnymi wynalazkami jeżeli nie boimy się eksperymentować :shock: . Nawet najbardziej zasobne podłoże czy to aktywne czy substrat pod żwirowy po mocnym podkręceniu parametrów akwarium Co2 , światło , hektolitry nawozów do słupa wody wystarczy raptem na parę miesięcy ( po wyjałowieniu można wzbogacać podłoże np pałeczkami do roślin zielonych :D ). Może Cię zainteresuje , poszukaj sobie w google substrat P.Wojtaszka . Użytkownicy je sobie chwalą i ponoć wystarcza na długi czas , sam mam zamiar je przetestować w jednym ze swoich akwarii . Z fotek które umieściłeś używałem i używam Jbl Aquabasis plus
i mogę go polecić , tylko trzeba dać go więcej niż pisze w instrukcji jeżeli chcemy mieć dłużej zasobne podłoże. Jak dobierzesz sobie zasobne w minerały podłoże które wystarczy na długo , światło nie za słabe nie za mocne , odpowiedni dobór roślin , odpowiednia filtracja i dobór fauny do akwarium + prawidłowa obsługa akwarium , to wtedy powinno udać Ci się spełnić swój cel :D . Natomiast tła strukturalnego wewnętrznego pozbyłbym się definitywnie , bo w większości przypadków jest tylko źródłem problemów ( poczytaj na forach) zabiera też miejsce w akwarium a obrośnięte glonami wygląda mało atrakcyjnie i najlepiej umieścić je za tylną szybą akwarium .
Pozdrawiam Bent
Ostatnio edytowano 08 mar 2016, 23:13 przez Bent423, łącznie edytowano 6 razy

Avatar użytkownika
Bent423
Znający temat

Posty: 1185
Dołączył: 19 gru 2014, 20:47
Miasto: Wałbrzych

Woda utleniona czyści super. Wydaje mi się dużo lepsza od carbo - bezpieczniejsza dla zwierząt.

Ja ją stosowałem w akwarium do walki z krasorostami - już nie mam krasnorostów - bakterii nitryfikacyjnych niestety też :evil: (przesadziłem z ilością). Żaden zwierzak nie ucierpiał - nawet krewetki nie odczuły - w przypadku carbo bywało różnie.

Czemu JBL nie jest ok ?

Mam u siebie i wszystkie rośliny, z dobrze zbudowanym systemem korzeniowym rosną ładnie. Właśnie na tym JBL + żwierek 1-4 mm

SzyOkr
Poznaje temat

Posty: 95
Dołączył: 26 paź 2015, 15:57
Miasto: Kraków

Mam ten substrat pana Wojtaszka. Jestem bardzo zadowolony z niego. Roślinki bardzo ładnie rosną.

mateuszurad
Stały bywalec

Posty: 480
Dołączył: 09 gru 2013, 23:12
Miasto: Krzeszyce

A czy ten substrat P. Wojtaszka jest ciężki? Na razie razem z Tetrą, faworyt. Raz, że w dobrej cenie 2 są oba 10kg. Czyli tyle ile dokładnie potrzebuje. :mrgreen:

Jeżeli chodzi o żwirek to podoba mi się brązowy2-3mm jako, że naturalny, ale może jaśniejszy pomoże odbijać światło i mniejsze rośliny będą na nim lepiej rosły?
Załączniki
żwirek.jpg
(206.37 KiB) Pobrane 5959 razy

Avatar użytkownika
McManama
Początkujący

Posty: 34
Dołączył: 07 mar 2016, 09:07
Miasto: Łódź

Przechodzimy dalej do filtrów, ze swojego obecnego nie jestem zadowolony, z racji na słabą filtrację i myślę o zakupie nowego.

Podoba mi się opcja Aquael Filtr Turbo 500 (N) (wewnętrzny), albo Filtr Tetra EX 600 plus (zewnętrzny). Cena tego drugiego jest jednak bardzo duża i mimo jego oczywistych zalet bardziej przemawia do mnie filtr wewnętrzny. Jeżeli "da radę" to pójdę z nim. Jest w ogóle ktoś kto używa pojedynczego filtra wewnętrznego w akwarium roślinnym?

Avatar użytkownika
McManama
Początkujący

Posty: 34
Dołączył: 07 mar 2016, 09:07
Miasto: Łódź

Mialem filtr wewnętrzny, teraz mam kubełek. I co tu dużo pisac nie ma porównania nie zajmuje miejsca, gabka nie szpeci wnętrza akwarium, są koszyki na media filtracyjne do których możesz wsadzić prawie wszystko co chcesz. Minus to cena , jesli nie masz za dużo funduszy popatrz za czymś używanym. Można kupic przyzwoity sprzęt w dobrej cenie.
Pozdrawiam i powodzenia.

Wristtech
Zainteresowany tematem

Posty: 253
Dołączył: 15 sty 2015, 21:36
Miasto: Wałbrzych,

Dokładnie dobra filtracja to podstawa , jeżeli chcesz mieć bezproblemowe i w miarę bezobsługowe akwa jak piszesz . Z tanich filtrów kubełkowych do takiego akwa to według mnie minimum np HW-302 , a o wewnętrznym lepiej szybko zapomnieć , bo to co podoba się Tobie raczej nie przełoży się na dobre funkcjonowanie akwarium. Napiszę Ci tylko że np u siebie w akwa 140l mam filtracje do akwa 450l i dopiero jestem zadowolony. Oczywiście tak duży zapas nie jest konieczny , ale nawet kupując tą Tetrę EX 600 do swojego akwa kupujesz filtr według mnie bez jakiegokolwiek zapasu filtracji i bardzo szybko może okazać się że jest za słaby. Dobra rada jak masz akwa 100l szukaj filtra do 200l.

Avatar użytkownika
Bent423
Znający temat

Posty: 1185
Dołączył: 19 gru 2014, 20:47
Miasto: Wałbrzych

Bent423 napisał(a): Z tanich filtrów kubełkowych do takiego akwa to według mnie minimum np HW-302 , a o wewnętrznym lepiej szybko zapomnieć


Po pierwsze to chciałbym podziękować forumowiczom Bent, Pietrach i Godween, bo dzięki wam naprawdę dużo, się dowiedziałem i naprowadziliście mnie na właściwe tory.

A co do cytatu tak się składa, że zachęcony opiniami zakupiłem, już filtr HW-302.
Poużywam i się zobaczy jak będzie działał. Zresztą substrat też zamówiłem u P. Wojtaszka. Mam nadzieję, że będzie super. Do oświetlenia dokupiłem dwa asymetryczne odbłyśniki, które może zapewnią 0,5W/L. Jak nie to będzie mnie czekać rozbudowa, ale to już nie teraz bo budżet pęka w szwach :(

Pozostały mi dwa pytania dotyczące roślin i nawożenia:
1) Niestety rzadko w opisach roślin jest informacja do jakiej temperatury się nadają, dlatego jeżeli ktoś mógłby przejrzeć poniższą listę i napisać mi czy nie ma tam roślin wrażliwych na wysokie temperatury to byłbym ogromnie wdzięczny. Za literówki w nazwach przepraszam! Przypominam też skład akwarium - żałobniczki szt 8, labeo -1, glonojady - 1

Ludwigia Repens - tył
Vallseneria America - w rogach tył
Certophyllum demersum -tył
Lindernica Rotumdiotolia - tył
Hydrophila Rosenverig - tył

Anubis Batrei - środek (kamień)
Staurogyne repens - środek
Cryptogyne wendati Mi oya - środek
Echinodrus Aquartica- środek
Echinodrus Reni - środek
Lobelia Cardinalis - środek
Alternothora Reineckii - środek

Monte carlo/ eleochoric acicularis mini - przód front- tylko czy mi się to utrzyma?
Sagnitaria Subulta - przód boki, albo całość :(

Im więcej tym lepiej? Na innym forum znalazłem informację, że powinienem mieć 54 sadzonki. Po wykonaniu obliczeń z powierzchni i litrażu. Zastanawiam się jednak czy to nie przesada. rośliny tez potrzebują swojej przestrzeni prawda?

2) Jeżeli chodzi o nawożenie, naczytałem się jak to powinno wyglądać z bakteriami niltryfikacyjnymi, mikro, makro i potasem. Ale z Co2 mam problem. Mianowicie, moja żona nie chce słyszeć o bimbrowni (Nie mam jak tego schować, a więc problemem jest wygląd). Mam nadzieję po pewnym czasie przekonać ją do pomysłu ale czy na samym starcie, póki nie będzie ryb w akwarium, to czy będę mógł nawozić tabletkami co2?

Jeżeli wszystko dojdzie na czas, to aranżacją zajmę się w weekend a restart zrobię w pon./wt. Wtedy też wrzucę z tego zdjęcia/ założę swoje akwarium.
Dziękuję wszystkim jeszcze raz za pomoc! :wink:

Avatar użytkownika
McManama
Początkujący

Posty: 34
Dołączył: 07 mar 2016, 09:07
Miasto: Łódź











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 150 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.