Lista działów » Pielęgnacja » Zabiegi pielęgnacyjne


Niepokojąco wolny porost mchów



Utrzymanie czystości i opieka nad akwarium. Rutynowe czynności serwisowe w akwarium i sposoby radzenia sobie z nimi.



Witajcie. Jest to mój pierwszy post na tym forum, lecz śledzę je już od jakiegoś czasu. Oprócz (prawie pustego w dekoracje) 120L z pyszczakami postanowiłem założyć sobie 10L krewetkarium w pokoju. Zestaw akwariowy ten: http://sklep.roslinyakwariowe.pl/krewet ... 17140.html (akwarium ,lapmka led i filtr). Co do kamieni to mam Lunar Stone, podłoże: http://sklep.roslinyakwariowe.pl/shrimp ... 13173.html, uzdatniacz wody: http://sklep.roslinyakwariowe.pl/crusta ... -6753.html. No z technicznych to chyba na tyle o mojej mini bańce. Problem, a może mi się tylko wydaje, że po dwóch tygodniach zestaw mchów (o ten: http://sklep.roslinyakwariowe.pl/roslin ... -4578.html) praktycznie nie rośnie. Ja rozumiem, że to nie będzie w 24h, no ale po ponad dwóch tygodniach tylko na części z nich pojedyncze gałązki zaczęły się odbijać od kamienia, a reszta jakby martwa. Śledząc na forum zdjęcia innych użytkowników, to p dwóch tygodniach mchy i rośliny zaczynają całkiem przyzwoicie wyglądać. A u mnie jakby stały w miejscu. Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć co robię źle? Światło świecę ok 12-13h dziennie. Termometru nie mam, jednak biorąc pod uwagę wielkość baniaczka to będzie w okolicach temp. pokojowej (a ta jest 24-26st). Filtr z założonym wężykiem do napowietrzania chodzi 24h. Chciałem wpuścić krewetki gdy mchy już będą rozrośnięte, no ale na razie nie mam za bardzo do czego ich wpuszczać… Parę fotek z telefonu: http://imageshack.com/a/img138/6882/8ojp.jpg
http://imageshack.com/a/img703/1350/5y5a.jpg
http://imageshack.com/a/img801/9826/qhiq.jpg
http://imageshack.com/a/img191/3123/71sv.jpg

Tosio
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 11 lut 2014, 00:43

Skoro masz wężyk napowietrzający podłączony do filtra,to nie powinien dziwić cię powolny wzrost mchów.W końcu mchy muszą coś jeść.Zapewne w wodzie są śladowe ilości CO2.Pomyśl o jakimś minimalnym sposobie nawożenia lub wpuść już krewetki.

HorDem62
Zainteresowany tematem

Posty: 277
Dołączył: 27 gru 2012, 12:49

Druga sprawa startując z akwarium nie świeci się od początku 12-13 godzin.Przeczytaj artykuł "Bezpieczny start akwarium roślinnego".

HorDem62
Zainteresowany tematem

Posty: 277
Dołączył: 27 gru 2012, 12:49

Źle podałem tytuł artykułu.Poprawnie jest:"Bezpieczny start,ogólnie i skrótowo."

HorDem62
Zainteresowany tematem

Posty: 277
Dołączył: 27 gru 2012, 12:49

HorDem62- używaj opcji edycji postu.

Mchy w zasadzie są wolno rosnące.

Avatar użytkownika
MichauD
Zainteresowany tematem

Posty: 170
Dołączył: 17 sie 2013, 18:05

Gdybym wiedział co to jest opcja edycji postu to pewnie bym jej używał.

HorDem62
Zainteresowany tematem

Posty: 277
Dołączył: 27 gru 2012, 12:49

Nad postem masz szary pasek a na nim po prawe opcję edytuj.

JakubM
Zainteresowany tematem

Posty: 193
Dołączył: 16 lut 2014, 16:13
Miasto: Starogard Gdański

Ahhh to mnie zgubiło - napowietrzanie. Zastanawiam się tylko, czy krewetki się nie poduszą teraz, jeśli mchy są …jakie są, a nie używam już bezpośredniego napowietrzania, tylko ustawiłem dyszę tak, aby leko poruszała taflą wody… No i jakoś bez podawanego CO2 będą musiały ożyć, bo wydałem już ponad 400zł na 10L puchę i nie mogę sobie na więcej pozwolić… Mam nadzieje, że za kilka tygodni odbiją.. Dzięki za pomoc!

Tosio
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 11 lut 2014, 00:43

Tosio, daj im trochę czasu, mchy też muszą się zaaklimatyzować.

Zajrzyj tutaj:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... es#p338691
Bez Co2, czy wymyślnego nawożenia. Dbaj o czystość wody i niezbyt wysoką temperaturę. Nie nawoź mikro, ewentualnie, od czasu do czasu podaj kropelkę makro :wink:

080L ATP Slope Piotr Mierzejewski
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72612.html
Nawozy do podłoża - tania alternatywa
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 59403.html

Avatar użytkownika
msnolan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2313
Dołączył: 29 gru 2011, 21:10
Miasto: Pisz

Małe porcje mchu jak na moje zawsze ciężko startują.
U mnie wiecznie są zielone końcówki a widocznych przyrostów nie widać zbytnio.
Daję CO2, Ferro, i wieloskładnikowy Serra Florena.
Mimo wszystko myślę, że inne rośliny mają znaczny wpływ na rozwój mchów i je trochę stopują.

Avatar użytkownika
JackHerer
Zainteresowany tematem

Posty: 236
Dołączył: 17 mar 2013, 11:33

Dzięki za porady wszyscy. Dzisiaj wpuściłem 4x red cherry i 4x crystal. Zamiast napowietrzacza od filtra teraz struga delikatnie dmucha w tafle wody lekko ją poruszając. Kupiłem dzisiaj też Aquaflorin Potasium z Tropicala i dałem 1ml. Krewetki na razie żyją, mchy od założenia tego tematu wyprostowały po co najmniej jednej gałązce każda kępka. Mam nadzieję, że powoli się rozkręci mój baniaczek :>

Tosio
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 11 lut 2014, 00:43

U mnie kępka mchu po restarcie zbiornika około miesiąca się nie ruszyła, aż byłem zdziwiony że nie padła. Po około 1 miesiącu dostała kopa, (z nieznanych mi przyczyn) i musiałem dużo ciąć aby nie zarosło wszystkiego.

adam111
Początkujący

Posty: 45
Dołączył: 27 lis 2013, 14:51

Hej

Minęło trochę czasu, w akwarium wiele się jednak zmieniło. Mimo wszelkich chęci prawie 300 złotych wydanych na chemie i inną magię wszystkie mchy poszły do kosza - zarówno te w akwarium jak i niewykorzystana reszta w pudełkach. Albo trafiłem na cholernie słabą partię, albo sam nie wiem. Te chwasty po prostu nie rosły nic a nic. Wręcz chyba gniły, bo porostały glonami. Więc poszły do kosza. Myślałem, że za mocno przywiązane do kameni, czy coś, więc phonex moss posadziłem jeszzce raz, ledwo go trzymając nitką. Też nic. Szkoda tylko nerwów i pieniędzy, bo przez to wszystko z 9 krewetek (5x RC i 4X crystal) zostały mi tylko 3 RC. Reszta zniknęła. Nawet trupów nie było. No ale kilkakrotnie zrzucały pancerzyk, więc tyle co sobie pooglądałem go. Teraz wygląda tak, że super podłoże dla krewetek poszło do kosza, mchy poszły do kosza, zmieniona kompozycja, jest piasek, kamienie i jakaś zwykła gałązka rośliny, którą dostałem z krewetami (bez korzeni) a rośnie 15cm na tydzień na wodzie samej z uzdatniaczem. Pozostałe trzy krewetki chyba gdzieś tam żyją - już nie specjalnie się o nie troszczę (od początku i tak w ogóle nie było ich widac, bo gdzieś się chowały w mini jaskinie) i majestatycznie pływa sobie niebiesko-czerwony bojownik :) Może kiedyś wróce do takich zabaw, ale jak mam wydac kolejne kilkaset złotych na puszkę 10L to podziękuję, i wolę odłożyć XX więceji kupić od firm specjalizujących się zestaw gotowy morski z rybkami włącznie. Przynajmniej ładie wygląda to :)

Dzięki wszystkim jeszcze raz za porady i powodzenia życze z zielonymi chwastami :wink:

Tosio
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 11 lut 2014, 00:43

Tyle tylko, że morskie nie jest nic łatwiejsze niż roślinniak.
Chyba, że porównujemy morskie z samymi rybami do roślinnego, to wtedy może tak :wink:
Nie wystarczy kupić gotowy zestaw z jakiejś firmy i zadziała - nie ma akwarium z funkcją plug and play.
Akwarium morskie (i roślinne) to bardzo złożony system biologiczny, to co widać, czyli rośliny, ryby i inne bezkręgowce to malutki czubek góry lodowej życia w zbiorniku.
Morskie wymaga jeszcze większej cierpliwości, to co w słodkim dzieje się przez tydzień w słonej wodzie trwa miesiąc.
Chyba że masz naprawdę duże środki i zamawiasz firmę, która stawia baniak i się nim opiekuje - wtedy to z twojego punktu widzenia będzie plug and play(w zwolnionym tempie :D )
Rośliny wodne potrzebują zaistnienia całego procesu biologicznego by zaczęły rosnąć, to nie pomidor, któremu wystarczy nawóz i wełna mineralna.

W ciele człowieka podobno jest 10 razy więcej obcych komórek niż tych należących do ludzkiego ciała i w akwarium podobnie - życie na poziomie jednokomórkowym to cały "wszechświat" który można zmieścić w kilku litrach wody :wink:

Avatar użytkownika
kichnu
Zainteresowany tematem

Posty: 277
Dołączył: 04 sty 2011, 20:09
Miasto: Mosina











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 158 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.