Lista działów » Pielęgnacja » Zabiegi pielęgnacyjne


Podmiana wody- test JBL Aqua In-Out



Utrzymanie czystości i opieka nad akwarium. Rutynowe czynności serwisowe w akwarium i sposoby radzenia sobie z nimi.



Witam,
Przedstawiam Forumowiczom moją subiektywną ocenę sprzętu o którym mało jest informacji a jest ciekawym i wygodnym rozwiązaniem podmiany wody w akwarium.
A zaczęło się od ...bólu pleców (niestety lata lecą :D , nie ma co się oszukiwać ), który również pojawiał się przy wynoszeniu 25 litrowej miski z wodą spuszczoną z akwarium.
Dyskomfort tym spowodowany zachęcił mnie do poszukania wygodniejszego sposobu na wykonanie tej ważnej czynności. Przeglądając oferty sklepów natknąłem się na zestaw firmy JBL Aqua In-Out, zaciekawił mnie na tyle, że szukałem dalszych informacji o nim, jak działa, czy mogę u siebie go zastosować itp. Okazało się, że jest niewielka ilość informacji praktycznych od użytkowników i jeden konkretny film na Youtube (zresztą reklamowy firmy JBL). Ostatecznie postanowiłem zakupić zestaw i przekonać się samemu.
Pierwsze wrażenie to estetyka wykonania oraz solidność materiałów, dokręcając do baterii zlewozmywakowej nie bałem się dokręcić mocniej (w fazie napełniania w układzie panuje ciśnienie takie jak w wodociągu).
Obrazek
Opakowanie
Obrazek
Zawartość
Obrazek
Podłączenie do baterii zlewozmywakowej- widok w czasie odmulania akwarium.
Obrazek
Odmulanie
Wodę z kranu odkręca się tylko na chwilę aby zassało wodę z akwarium, potem zakręcam wodę dając popracować grawitacji ( o ile poziom wody w akwarium jest wyżej niż wylewki widocznej na zdjęciu) Wg producenta można odmulać nawet w przypadku jeśli akwarium jest niżej, tyle tylko, że w takim układzie woda wodociągowa musi być odkręcona cały czas- na jeden litr wody "wyssanej" z akwarium przypada wtedy ok. 2 litry wody świeżej. Osobiście sądzę, że mało kto ma taką sytuację, więc wody świeżej nie marnujemy.
Po skończonym odmulaniu zamykamy kranik (na zdjęciu akurat niewidoczny) na wypływie wody i odkręcamy dopływ świeżej wody o odpowiedniej temperaturze i spokojnie popijając kawę obserwowałem jak napełnia się baniaczek, od czasu do czasu lejąc uzdatniacz w odpowiedzniej ilości do podmienianej wody.
Obrazek
Napełnianie
Efekt "mętnej" wody brał się z faktu, że w dzwonie było powietrze, które mieszało się ze świeżą wodą dając mgiełkę.
Obrazek
A powyżej na zdjęciu bardzo ważny, choć mały element- klips utrzymujący wąż w akwarium, dzięki któremu mogłem spokojnie oddalić się od akwarium podczas podmiany.

Podsumowując mogę powiedzieć, że sprzęt jest REWELACYJNY, koniec biegania z miską i wiadrami świeżej wody, koniec rozchlapanej wody przy akwarium, koniec nadwyrężania pleców - a o to mi najbardziej chodziło :P
Jeszcze jedna mała dygresja, reaktywując hobby i akwarium postanowiłem sobie, że będzie to akwarium made in Poland i z wyjątkiem starego filtra Tetry trzymam się tego postanowienia stosując polskie nawozy i pokarmy. Niestety w kwestii podmiany nie ma polskiego produktu i apeluję niniejszym do naszych rodzimych producentów- wykonajcie podobny sprzęt, tu nie ma żadnej filozofii, tylko solidne materiały i precyzyjne spasowanie części, dużo chętniej kupiłbym ten sprzęt mający w kodzie kreskowym początek 5 9.....

Mam nadzieję, że powyższa "recenzja" może będzie dla kogoś przydatna i wypełni choć trochę lukę na temat ułatwienia sobie podmiany wody osobom nie mającym możliwości zastosowania ciągłej podmiany wody w akwarium.
pozdrawiam

Brutus
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 20 mar 2005, 12:50
Miasto: Gliwice

jestm mocno zainteresowany tym sprzęciorem, używa ktos jeszcze?
Jedyna obawa jaka mam to lanie wody bezpośrednio z kranu do akwarium....
Zawsze leje z kranu do wiaderek, te odstaja 24h i dopiero do akwarium, ale zeby tak od razu?? trochę sie boje

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2217
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Urządzenie widziałem już wcześniej. Fakt ciekawe to to jest, ale jak to się ma do wlewania wody bezpośrednio z kranu. W sumie napisałem kiedyś do moich wodociągów jak czyszczą wodę tzn. chlorują czy ozonują ... odpisali, że ani jedno ani drugie, i bądź tu mądry. Czyli w sumie też mógł bym lać bezpośrednio z kranu. Przy dużym akwarium w sumie ma to sens u mnie przy 30l co tydzień raczej nie. Ciekawe co powiedzą inni. Ciekawy temat, gratuluję.

Anonim 35279


są uzdatniacze które wlewa się żeby nie czekać na odstanie wody, może by taki uzdatniacz dodać do akwarium podczas takiej podmianki bezpośrednio z kranu.....?
ale niech się wypowiedza mądrzejsi, w każdym razie ja kupiłem i czekam na wysyłkę

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2217
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Mam ten zestaw od ponad dwóch lat. Sama jakość wykonania bardzo dobra. Patent budzi we mnie mieszane uczucia. Niby działa, ale żeby to było znaczące ułatwienie? U mnie nie. Odkręcanie wylewek w kranie, rozciąganie tatałajstwa - po którym BTW cieknie woda:( - na podłodze powodowało więcej zamieszania niż to tego warte. Wykorzystywałem zestaw przy dwóch baniakach - 180l i 72l. I finalnie wróciłem do tradycyjnego wiadra plus.... dzwon i wąż z JBL In-Out.

Plusy:
-jakość wykonania
-nie trzeba dźwigać wiaderka

Minusy:
-zabiera dużo miejsca przy podmianie i powoduje ogólny bałagan w domu
-"chlapie" wg mnie bardziej niż tradycyjne wiadro
-trzeba płukać wąż przed nalewaniem wody, inaczej cały syf jest znów pompowany do akwarium
-przy podmianie wody na RO (np. mineralizowanej lub mix z kranówką) szkoda w ogóle wyjmować z szafy - zastosowanie tylko połowiczne (czyt. praktycznie żadne)
-sporo kosztuje

Avatar użytkownika
marschal
Początkujący

Posty: 13
Dołączył: 23 mar 2010, 00:45
Miasto: Warszawa

marschal napisał(a):Mam ten zestaw od ponad dwóch lat. Sama jakość wykonania bardzo dobra. Patent budzi we mnie mieszane uczucia. Niby działa, ale żeby to było znaczące ułatwienie? U mnie nie. Odkręcanie wylewek w kranie, rozciąganie tatałajstwa - po którym BTW cieknie woda:( - na podłodze powodowało więcej zamieszania niż to tego warte. Wykorzystywałem zestaw przy dwóch baniakach - 180l i 72l. I finalnie wróciłem do tradycyjnego wiadra plus.... dzwon i wąż z JBL In-Out.

Plusy:
-jakość wykonania
-nie trzeba dźwigać wiaderka

Minusy:
-zabiera dużo miejsca przy podmianie i powoduje ogólny bałagan w domu
-"chlapie" wg mnie bardziej niż tradycyjne wiadro
-trzeba płukać wąż przed nalewaniem wody, inaczej cały syf jest znów pompowany do akwarium
-przy podmianie wody na RO (np. mineralizowanej lub mix z kranówką) szkoda w ogóle wyjmować z szafy - zastosowanie tylko połowiczne (czyt. praktycznie żadne)
-sporo kosztuje


Bardzo wyczerpująca odpowiedz, która jednoznacznie ukierunkowuje mój tok myślenia w kierunku .... nie zakupu tego urządzenia :mrgreen:

Anonim 35279


marschal napisał(a):.... dzwon i wąż z JBL In-Out.


co to ten dzwon i wąż jbl? Jak to działa ?

i dzięki za opinie

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2217
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Po prostu wykorzystuję końcówkę odsysającą (dzwon) i wąż z zestawu jako "odmulacz" do podmian wiaderkiem, bo są lepsze niż taki sam produkt Sery, który posiadam.

Avatar użytkownika
marschal
Początkujący

Posty: 13
Dołączył: 23 mar 2010, 00:45
Miasto: Warszawa

Witam Kolegów,
Widzę, że dopiero po dwóch latach temat kogoś zainteresował :P
Opiszę teraz moje spostrzeżenia i uwagi po dwóch latach użytkowania.
Co nie sprawdziło się u mnie:
- zbyt słaby strumień wody wylewającej się do zlewu aby porządnie odmulić- wynika to z faktu, że wylewkę mam nieco tylko niżej niż połowa poziomu wody w akwarium więc siłą rzeczy nie może być duży "ciąg". Tak więc przy potrzebie odmulania wodę spuszczam do miski - i to jest dla mnie najpoważniejsze utrudnienie.
Co jest na plus:
- jakość wykonania -mimo dwóch lat plastik jest jak nowy,
- super wygoda przy napełnianiu.

Teraz odniosę się do Waszych wpisów.
Marschal- nie rozumiem chlapania Twojego zestawu?- ja mam czyściutką podłogę podczas pracy, czego nie mogę powiedzieć nosząc kilka razy wiaderko i uważnie wlewając wodę aby nie zrobić demolki w akwarium. Uwaga tylko na element przykręcany do wylewki baterii- co jakiś czas trzeba go dokręcić aby woda nie lała się po korpusie tego elementu- jest tam sześciokątne wycięcie jak na imbus, ja dokręcam rękojeścią widelca :roll:
Czas rozkładania i składania nie zajmuje więcej niż 5 minut , odkręcenie wylewki i montaż śrubunku trwa sekundy.
Zgadzam się w pełni, że do podmian z RO nie nadaje się ten przyrząd.
Co do ceny to jest to indywidualna ocena każdego i nie podejmuję polemiki - nadal boleję, że nie ma czegoś takiego produkowanego przez rodzimych producentów- na pewno popularność sprzętu byłaby większa i cena przystępniejsza.

Marlowe- nie bój się kranówki :D ja podczas wlewania wody zimnej (moim zdaniem wlewanie wody podgrzanej czy to podgrzewaczem gazowym czy elektrycznym niesie jednak pewne ryzyko dostarczenia niechcący pierwiastków, których nie chcemy w akwarium) wlewam równocześnie odpowiednią ilość porcji uzdatniacza. Robię tak od początku stosowania tego zestawu i nie zaobserwowałem żadnych negatywnych efektów.

Podsumowując, u mnie się sprzęt nadal sprawdza i polecam go.
Dziękuję za zainteresowanie tematem i wpisy.
Pozdrawiam

Brutus
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 20 mar 2005, 12:50
Miasto: Gliwice











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: silent60 i 90 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.