Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Akwaria i szafki


[+1800L] Dziennik budowy - Akwarium w ścianie



Dobór wymiarów akwarium, rodzaju szkła lub gotowego zestawu akwariowego. Pomysły na szafki akwariowe.



Hej.
Mając doświadczenie przy obsłudze większych zbiorników oraz zaplecze za akwarium napiszę Ci swoje przemyślenia i to zrobiłbym mając Twoje możliwości powierzchniowe.
Szczerze nie wiem po co Ci ten murek po środku. On powinien być od strony salonu skoro masz pokój (zaplecze) z tyłu. Wtedy całość akwarium masz zamknięte w jednym pomieszczeniu a od frontu tylko jakieś klapy do otwiera, żeby dostać się do przedniej części akwarium (chyba że ma być otwarte, ale wtedy widać co jest w pomieszczeniu za akwarium, więc chyba nie ten trop). Mając tak to wykonane to po pierwsze zrobiłbym odpływ w podłodze na zapleczu na wypadek "gdyby" a poza tym wiem, że przy takim zbiorniku zawsze się dużo nachlapie, rozleje i wtedy nie ma problemu z wycieraniem. Do tego dojdą regały z małymi zbiornikami na rozmnażanie, kwarantanne i wtedy na bank coś się kiedyś wyleje. Zlew przemysłowy to podstawa - mycie gabek i innych pierdół bez latania z wiaderkami. Mając zaplecze nie bawiłbym w żadne sumpy (może jakiś mały na dodatkową pompę lub coś podobnego), bo to nie wygodne w obsłudze (trzeba się schylać) tylko zrobił sobie sumpa z Mazuera 1000l w koszu tak jak do oczka wodnego. Taniocha w zakupie, wielkie możliwości na wkłady no i nie będzie ciekło. Dodatkowo można dać na poziomie akwa i wtedy pompa ma swój realny przepływ przy najmniejszym obciążeniu czytają zuzyjesz mniej prądu na lepszą cyrkulację wody. Dodatkowo mnieszjszy lub taki sam Mazuer na RO. Rozważ poprowadzenie pętli z CO do ogrzewania zbiornika - trochę wody będziesz miał (u mnie grzałki 850W nawet w lato pracują - tyle że mam otwarte akwarium) kwestia co dokładnie będzie miało tam pływać. Przy zamkniętym pokoju łatwiej będzie Ci utrzymać temperaturę zbironika na plus czy minus.
Co do głębokości (ja mam 70x70) i jak bym miał miejsce i dojście z dwóch stron to spokojnie szedłbym w 100 i więcej. Bez problemu sobie obsluzysz. Mi właśnie brakuje z przodu wolnej przestrzeni do pływania dla ryb. Jak rośliny zacznac rosnąć w takim baniaku to naprawdę rosną i wtedy trzeba je ciągle ciąć, żeby nie zabierał miejsca a tak masz luz - z jednej strony piękne duże rośliny z drugiej ryby maja gdzie rozwinąć pletwe. Oczywiście wszystko zależy co chcesz trzymać ibajie mieć rośliny - ja piszę na przykładzie swoich (np. Duża żabienica zajmuje swoim obrysem pole 30-40 cm - ja lubię jak rośliny nie dotykają mi tylnej ściany więc kolejne 5 cm dochodzi a to jest roślina 3 planu więc gdzie reszta) Z wysokością to już kwestia indywidualna. Swoje muszę obsługiwać ze schodków chociaż niski nie jestem. Gdybym robił takiego kolosa jak Ty to dałbym 80 (lub więcej mając dużo PLN-OW). Wysokość przy takim akwarium daje mega wrażenie. Co do światła - jak bym miał takie akwarium jak Ty to w cale bym nie szalał żeby je jakoś mega oświetlić. Dałbym tylko w środkowej części akwarium po całej długości lub nawet któryś bok zostawił bez lub małym bzdzidlem (przy koncepcji odtworzenia zacienionego brzegu z korzeniami np. Pod Altumy).
Masz tam wielki potencjał więc go nie zmarnuj. Po oglądaj sobie na YT filmiki z takich zapleczy dużych akwarium to napewno Ci się rozjaśni.
Do tego cały halas pochodzący od pomp, siorbania itp. masz zamknięty w pomieszczeniu i nic Cię nie denerwuje siedząc w salonie
1000 l w obiegu - akwarium dekoracyjne ogólno-towarzyskie.
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/1000-l-w-obiegu-akwarium-dekoracyjne-ogolno-towarzyskie-70283.html?p=499585#p499585

[youtube]https://youtu.be/ychIILU4k54[/youtube]

Avatar użytkownika
yoyi
Aktywny użytkownik

Posty: 592
Dołączył: 12 sie 2004, 18:25
Miasto: Warszawa

dziękuję za komentarze i porady. Odniosę się do Waszych postów oraz przedstawię moją koncepcję stelaża.

robertolsz napisał(a):Do tej nóżki nakręć jeszcze nakrętkę kontrującą, blokującą możliwość odkręcania się stopy


Taki też mam zamiar, dołączam rysunek koncepcyjny dot. regulowanych stópek jakie zamierzam w najbliższym czasie wykonać.

KHOT napisał(a):Cześć. W temacie akwarystyki jestem świeży, natomiast na rozwiązaniach technicznych trochę się znam i regulacja na pojedynczej śrubie będzie upierdliwa, a przy pełnym zbiorniku niezwykle trudna - nie ma sensu tego kontrować nakrętką, bo nacisk na podkładkę będzie uniemożliwiał jej kręcenie się w podłożu. Gdyby była natomiast konieczność częstszego lub łatwiejszego regulowania, to popatrz na śrubę rzymską, są wersje zakończone prostym gwintem, lub płaskim uchwytem do spawania - wtedy faktycznie dobrym pomysłem będą nakrętki kontrujące.


Nakrętka kontrująca w tym wypadku będzie miała za zadanie dosztywnić podparcie. Powiedzmy sobie szczerze, że regulację wykonam raz, wypoziomuję konstrukcję i tyle. Po czym, zabuduję frontami, że nawet nie będzie dostępu do nóżek, postawię akwarium i zaleję wodą. Gdy zbiornik będzie już stał, to nie zamierzam już nic regulować, żeby nie wprowadzać niepotrzebnych naprężeń. Musi być poziom żyleta już na etapie stelaża.
Mam zamiar dodatkowo stelaż zakotwić do murka (wspawane w górnych rogach płaskowniki z otworem), chociaż do czegoś się przyda ten murek...

Kolcobrzuch napisał(a):Ja na Twoim miejscu, zrobiłbym dużo lżejszą konstrukcje. Pod blatem akwarium dałbym grubsze profile prostokątne np. 60x40x3 mm, bo to one są najważniejsze dla szkła. Zastosowanie sztywniejszej ramy pod dnem pozwoliłoby na zmniejszenie liczby podpór na dłużych bokach, do 4szt.
Zamiast kolejnych podpór po obu stronach ścianki podparłbym ramę wzdłuż osi regulowanymi śrubami rzymskimi wmurowanymi w ściankę. Na dole zrobiłbym cztery przepusty w ścianie na profile wiążącche podpory po obu stronach ścianki. W ten sposób zamiast. 24 nóżek miałbyś 8 pod podporami + na ścianie 4szt. Wtedy wejdzie Ci dłuższy i głębszy sump(brak podpór przy ścianie + większy rozstaw między podporami.
Według mnie 24 nóżki to przesada, a regulacja poziomu, będzie katorgą. To akwarium będzie ważyć max. 2,5- 3 tony. Paletyzatory o tej wadze w fabrykach stoją na czterech nóżkach fi 20 :wink:


Niestety materiał na stelaż już zakupiony, przywieziony i wstępnie pocięty już na składzie. Wiozłem osobówką więc cała sztanga 6m nie wchodziła w grę. Teraz mam do wykorzystania 9x3,2m i 9x2,8m, łącznie 54m profila o przekroju kwadratowym 35x35x3[mm]
Cóż, 24 nóżki to faktycznie przesada, konstrukcja pancerna, przewymiarowana, ale może i bezpieczniejsza. Prawda, że 24 nóżki to przesada, ale będę to robił sam z ojcem (spawanie) więc jakoś to przeżyję. Mogę ewentualnie zredukować 8 szt., nie robiąc nóżek w podporze nr 2 i 5.
Niestety robienie przejść przez murek na etapie jakim jestem już nie wchodzi w grę, zbyt wiele instalacji idzie w tym murku.

Robi68 napisał(a):Trochę z innej beczki uwaga. Pamiętaj o roletach, bo widzę z obu stron masz bardzo blisko okno i chyba drzwi balkonowe. Słońce może padać bezpośrednio na akwarium i glony już się cieszą.:)


Dokładnie, drzwi balkonowe mają łącznie 3m szerokości...co gorsza od strony glonów jest to ekspozycja od południowej strony, słońce jest niemalże cały dzień.

Asterix123 napisał(a):Tak odrazu kilka uwag co do twojego projektu

1. Czy dobrze zastanowiles sie z murkiem posrodku akwarium . Wedlug mnie nie jest to dobry pomysl stelaz po obu stronach murka bedzie osiadal nierownomiernie nawet jak super wypoziomujesz to pod wplywem wagi zbiornika jednak osiadzie. I balbym sie pekniecia dna. Ja bym poszedl w strone zrobienia 1 stelaza na calosc zeby nad murkiem zrobic profile laczace obie czesci. Pozatym jesli by pozbyc sie murka to rozwiazuje ci sie problem srumpa.

2. Co do filtracji to zastanawiales sie na filtrem narurowym.

3. Glebokosc akwarium z tym sie wiaze kilka kwesti. Sam posiadam zbiornik 275x60 powiezchni dna i 50 cm wysokosc i co do glebi w akwarium to nie wiem czy kolejne centymetry cos daja w ogladaniu przy 60 cm spokojnie jest miejsce na wysokie rosliny 3 planu i miejsce dla plywania ryb. Drugim waznym punktem jest kwestia obslugi akwarium. Przy moim ukladzie czyli 60x50 jest to max co mozna bez nurkowania ogarnac na podlozu przy tylnej szybie. U Ciebie masz 100 cm dlugosci ale dostep z obu stron wiec przy wysokosci 65 cm powinienies ogarnac bez nurkowania. Najprosciej zrob sobie model akwarium wycinek 50cm dlugosci np z kartonu lub styropianu i zobacz jak bedzie Ci wygodnie pracowac przy akwarium .
Kolejna kwestia przy tych wymiarach jest curkulacja wody przy dnie. Ja nadal tego nie rozwiazalem

Co do wysokosci to rob maksymalnie wysokie na jakie Cie stac i jakie bedziesz w stanie obslugiwac .

Jak bys mial jakies pytania co do duzych zbiornikow to chetnie podziele sie swoja wiedza w tym temacie


1 - Masz rację, murek po środku to nie jest dobre rozwiązanie, jednak jest już za późno na zmiany (likwidacja murka). Początkowa koncepcja była nieco inna, miałem się zamknąć z gabarytem akwarium w pokoju, czyli max 70cm głębokości (murek 27 + na styki 43 od pokoju), natomiast jak zapewne każdy z akwarystów ja również nie znam umiaru i chciałem coraz większe i większe. Stanęło na tym, że wszedłem z akwarium w część salonową co zaskutkowało wielkim bulwersem ze strony żony. Na szczęście jakoś to już przebolała więc jest decyzja o 100cm. Co prawda miałbym jeszcze miejsca na kolejne 20cm głębi, ale to już dla mnie za dużo. Pod akwarium od strony salonu zamierzam wykonać regał wykorzystując stelaż, obuduję ładnie i postawię tam sprzęt audio.

Podsumowując, mogę zrezygnować z murka, powracając do pierwotnej koncepcji max głębokość 70cm, jednak zaszaleję i pójdę na całość.

2 - Nie zastanawiałem się. Chodzi Ci o typowy filtr zewnętrzy czy o coś innego? Zarzuć jakąś koncepcję.

3 - Pamiętaj, że akwarium będzie do oglądania z obu stron więc aranżacja będzie wykonana tak, żeby z każdej ze stron była ciekawa perspektywa. 3 plan u mnie będzie znajdował się w centrum głębokości akwarium.
Wysokość to kwestia otwarta, jednak wizualnie preferuję formę "jamnika", co daje złudzenie jeszcze większego akwarium (długość vs wysokość). Natomiast nie chcę również przesadzać z wysokością z dwóch podstawowych czynników:
a) obsługa, chciałbym grzebać w akwarium bez dodatkowych podestów, drabinek itp, mam teraz jedno akwarium na wysokości 140cm i nie jet to przyjemne w obsłudze
b) słup wody i większe zapotrzebowanie na oświetlenie

yoyi napisał(a):Hej.
Mając doświadczenie przy obsłudze większych zbiorników oraz zaplecze za akwarium napiszę Ci swoje przemyślenia i to zrobiłbym mając Twoje możliwości powierzchniowe.
Szczerze nie wiem po co Ci ten murek po środku. On powinien być od strony salonu skoro masz pokój (zaplecze) z tyłu. Wtedy całość akwarium masz zamknięte w jednym pomieszczeniu a od frontu tylko jakieś klapy do otwiera, żeby dostać się do przedniej części akwarium (chyba że ma być otwarte, ale wtedy widać co jest w pomieszczeniu za akwarium, więc chyba nie ten trop). Mając tak to wykonane to po pierwsze zrobiłbym odpływ w podłodze na zapleczu na wypadek "gdyby" a poza tym wiem, że przy takim zbiorniku zawsze się dużo nachlapie, rozleje i wtedy nie ma problemu z wycieraniem. Do tego dojdą regały z małymi zbiornikami na rozmnażanie, kwarantanne i wtedy na bank coś się kiedyś wyleje. Zlew przemysłowy to podstawa - mycie gabek i innych pierdół bez latania z wiaderkami. Mając zaplecze nie bawiłbym w żadne sumpy (może jakiś mały na dodatkową pompę lub coś podobnego), bo to nie wygodne w obsłudze (trzeba się schylać) tylko zrobił sobie sumpa z Mazuera 1000l w koszu tak jak do oczka wodnego. Taniocha w zakupie, wielkie możliwości na wkłady no i nie będzie ciekło. Dodatkowo można dać na poziomie akwa i wtedy pompa ma swój realny przepływ przy najmniejszym obciążeniu czytają zuzyjesz mniej prądu na lepszą cyrkulację wody. Dodatkowo mnieszjszy lub taki sam Mazuer na RO. Rozważ poprowadzenie pętli z CO do ogrzewania zbiornika - trochę wody będziesz miał (u mnie grzałki 850W nawet w lato pracują - tyle że mam otwarte akwarium) kwestia co dokładnie będzie miało tam pływać. Przy zamkniętym pokoju łatwiej będzie Ci utrzymać temperaturę zbironika na plus czy minus.
Co do głębokości (ja mam 70x70) i jak bym miał miejsce i dojście z dwóch stron to spokojnie szedłbym w 100 i więcej. Bez problemu sobie obsluzysz. Mi właśnie brakuje z przodu wolnej przestrzeni do pływania dla ryb. Jak rośliny zacznac rosnąć w takim baniaku to naprawdę rosną i wtedy trzeba je ciągle ciąć, żeby nie zabierał miejsca a tak masz luz - z jednej strony piękne duże rośliny z drugiej ryby maja gdzie rozwinąć pletwe. Oczywiście wszystko zależy co chcesz trzymać ibajie mieć rośliny - ja piszę na przykładzie swoich (np. Duża żabienica zajmuje swoim obrysem pole 30-40 cm - ja lubię jak rośliny nie dotykają mi tylnej ściany więc kolejne 5 cm dochodzi a to jest roślina 3 planu więc gdzie reszta) Z wysokością to już kwestia indywidualna. Swoje muszę obsługiwać ze schodków chociaż niski nie jestem. Gdybym robił takiego kolosa jak Ty to dałbym 80 (lub więcej mając dużo PLN-OW). Wysokość przy takim akwarium daje mega wrażenie. Co do światła - jak bym miał takie akwarium jak Ty to w cale bym nie szalał żeby je jakoś mega oświetlić. Dałbym tylko w środkowej części akwarium po całej długości lub nawet któryś bok zostawił bez lub małym bzdzidlem (przy koncepcji odtworzenia zacienionego brzegu z korzeniami np. Pod Altumy).
Masz tam wielki potencjał więc go nie zmarnuj. Po oglądaj sobie na YT filmiki z takich zapleczy dużych akwarium to napewno Ci się rozjaśni.
Do tego cały halas pochodzący od pomp, siorbania itp. masz zamknięty w pomieszczeniu i nic Cię nie denerwuje siedząc w salonie


dzięki za obszerne przemyślenia i sugestie.
1 - Kwestia murka wyjaśniona powyżej.
2 - Pierwotnie akwarium od strony salonu miało być zamknięte, z możliwością otwierania klapy, od strony pokoju akwarystycznego miało być otwarte. W tej chwili zastanawiam się czy otwierać po całości czy nie, jednak na dzień dzisiejszy na 80% akwarium będzie zamknięte od strony salonu.
3 - Odpływ, niestety już za późno, jest już wylewka, a w niej ogrzewanie podłogowe. Na pocieszenie cały parter na podłodze będzie wyłożony gresem drewnopodobnym, czyli z drobnym pochlapaniem nie będzie problemu. Przy rozszczelnieniu, mam jedynie pociągnięty przewód alarmowy gdzie docelowo ma być podpięty czujnik zalania. Mogę zrobić ku temu lekką automatykę i przy alarmie zrobić szybki zrzut z akwarium do kanalizacji. Drugie zabezpieczenie już po fakcie to ubezpieczenie od wszystkiego.... :|
4 - Małe zbiorniki - jakby mnie znał, zapewne się pojawią. W tym pokoju jest jeszcze podprowadzona woda i ściek w drugie miejsce, gdzie mogłoby stać kolejne akwarium np morskie, ale to wszystko to melodia przyszłości.
5 - Zlew - jak najbardziej, jest instalacja, więc bez problemu. Co prawda jak wychodzi się z pokoju to od razu jest toaleta, także nie mam daleko do źródełka, ale po co syfić, gdzie indziej.
6 - Sump - taki jest plan. Zaintrygowałeś mnie z tym mauzerem. Możesz rozwinąć temat? Gdzie on miałby stać? i jak to funkcjonuje
7 - Mauzer na RO - planowałem stałą podmianę wody (mix RO z kranówką), przelewem nadmiaru do ogrodu.
8 - Pętla CO - dom ogrzewany jest powietrzną pompą ciepła, także temperatura w obiegu jest niezbyt wysoka, chyba, że zamknięty obieg z zasobnika. Poza tym, już jest za późno na takie instalacje, po zbudowaniu stelaża chcę dokończyć kleić podłogę. Mam zmarzluchy w domu także temperatura zapewne będzie w okolicach 23-25stC w okresach zimowych. Póki co nie przewidywałem grzania wody.
9 - Planowana zgrubna obsada: 2-3 ławice kąsaczowców, jedna większa grupa 6-8szt. (dla postrachu, żeby kąsacze trzymały się w kupie) większych ryb pokroju palety czy skalary, a najlepiej altumy, ale jeśli tak będzie to dla tych ryb niezbędne będzie grzanie...
Do tego kilka gatunków pielęgniczek, zbrojniki, krewetki, ślimole, grupka kirysków. Konkrety w późniejszym czasie.
Generalnie akwarium w stylu ryuboku - moje ulubione, wiele korzeni, także wystających ponad taflę, grupki kamieni u podnóża korzeni, piasek itd
10 - Rośliny z wielką przewagą wolnorosnących - np mikrosoria, bolbitis, kryptokoryny, anubiasy itp niewiele łodygowców, żeby właśnie nie trzeba było kosić co chwile, bo przy takich gabarytach akwarium to byłoby dla mnie utrapienie.
11 - Wysokość akwarium - tak jak wyżej w moim komentarzu - do przemyślenia w późniejszym czasie.
12 - Oświetlenie - niezbyt intensywne w okolicach 0,5W/l, choć jestem nie na czasie i nie wiem czy w LEDach też się tak przelicza...a oświetlenie będzie na 100% na LEDACH, muszę poczytać. Ja jestem na etapie oldschoolowych T5.

Załączam jeszcze moją koncepcję stelaża, być może w przyszłym tygodniu zacznę ciąg profile na odpowiednie wymiary, jeśli zdążę przed urlopem...
Dajcie znać co o tym sądzicie.

Ps. Pisałem tego posta chyba z 2h :lol: :lol: :lol:
Załączniki
Stopki.pdf
Stopki
(2.74 KiB) Pobrane 110 razy
Całość.pdf
Wszystkie rzuty
(112.81 KiB) Pobrane 121 razy
Widok od kominka.pdf
Widok od kominka
(80.38 KiB) Pobrane 114 razy
Widok od pokoju akwarystycznego.pdf
Widok od pokoju akwarystycznego
(109.14 KiB) Pobrane 128 razy
Widok od salonu.pdf
Widok od salonu
(91.69 KiB) Pobrane 121 razy
Widok z góry.pdf
Widok z góry
(87.31 KiB) Pobrane 108 razy

Avatar użytkownika
kosny
Poznaje temat

Posty: 82
Dołączył: 27 paź 2004, 10:06
Miasto: Gdynia

Gratuluję wytrwałości w odpisaniu i wyjaśnieniach.

Piszesz, że chcesz podawać mix kran + RO, Pytanie czy znasz parametry kranu. Z tym drugim bywa różnie nawet w skali roku parametry potrafią się zmieniać. A skoro i tak masz RO, to czy nie lepiej by było ustalać parametry na własną rękę, niż być skazanym na wodociągi?

Co do obsady zwierzęcej, jeśli Skalary Altum to zbiornik nie niższy niż 70 cm, a lepiej dla nich i ogólnego odbioru 80-90cm. Są to ryby bardzo wysokie i jak będą w niższym zbiorniku to będzie wyglądało jak by płetwami grzbietowym oraz brzusznymi dotykały dna i powierzchni. Przy Żaglowcach i "dyskach" 60-70 cm wysokości będzie w sam raz. Z racji temperatury, jako że nie planujesz dodatkowego ogrzewania by utrzymać 28-30+°C to proponował bym Żaglowce.

Z oświetleniem LED przelicznik jest inny niż światła jarzeniowego/HQI. Ledowe dzielimy przez pojemność, czyli lumen (lm) / L, jarzeniowe, HQI, wolframowe Watt "W" / L. I tu można oszaleć bo wybór jest przeogromny i wszystko zależy jakim masz budżet. Piszesz, że raczej rośliny mało wymagające, więc będziesz potrzebować około ~20lm/L. A skoro malo wymagające to i CO2 nie potrzeba do tych co wymieniłeś.

Powodzenia i sukcesów.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Krzysztof Radziszewski napisał(a):
Piszesz, że chcesz podawać mix kran + RO, Pytanie czy znasz parametry kranu. Z tym drugim bywa różnie nawet w skali roku parametry potrafią się zmieniać. A skoro i tak masz RO, to czy nie lepiej by było ustalać parametry na własną rękę, niż być skazanym na wodociągi?

Powodzenia i sukcesów.


Intalacja wodna jest podprowadzona więc mogę ją rozdzielić na dwa obwody, czysty kran, czyste RO i mogę regulować miksowanie zaworkami iglicowymi. Zawsze będę mógł jechać na 100% RO zamykając całkowicie kran.
Lubię robić różne kombinacje nie zamykając sobie możliwości. Kto wie co tam kiedyś będzie w tym akwarium...

Krzysztof Radziszewski napisał(a):Co do obsady zwierzęcej, jeśli Skalary Altum to zbiornik nie niższy niż 70 cm, a lepiej dla nich i ogólnego odbioru 80-90cm. Są to ryby bardzo wysokie i jak będą w niższym zbiorniku to będzie wyglądało jak by płetwami grzbietowym oraz brzusznymi dotykały dna i powierzchni. Przy Żaglowcach i "dyskach" 60-70 cm wysokości będzie w sam raz. Z racji temperatury, jako że nie planujesz dodatkowego ogrzewania by utrzymać 28-30+°C to proponował bym Żaglowce.

Powodzenia i sukcesów.


Dobrych kilka lat temu miałem skalary peru, była to wersja pomiędzy zwykłymi skalarami, a altumami. Dobrze znosiły również nieco niższe temperatury niż 28stC. Wg mnie na start powinny być ok, podobał mi się ich zadardy "zióbrek" już na wzór altumów, jednak bardziej smuklejsze. Altumy to już inna klasa.
Z dyskami/paletami nie miałem nigdy do czynienia. Kiedyś miałem plan,żeby nawet połączyć żagle z patelami, ale wtedy dochodzi dodatkowa kwestia z pasożytami, chrobami. Podobno niefortunne jest ich zestawienie w jednym akwarium mimo, że obie ryby występują z bliskich rejonów.

Krzysztof Radziszewski napisał(a):
Z oświetleniem LED przelicznik jest inny niż światła jarzeniowego/HQI. Ledowe dzielimy przez pojemność, czyli lumen (lm) / L, jarzeniowe, HQI, wolframowe Watt "W" / L. I tu można oszaleć bo wybór jest przeogromny i wszystko zależy jakim masz budżet. Piszesz, że raczej rośliny mało wymagające, więc będziesz potrzebować około ~20lm/L. A skoro malo wymagające to i CO2 nie potrzeba do tych co wymieniłeś.


Temat oświetlenia całkowicie do zbadania przeze mnie, ale to jeszcze nie teraz. Jak wspominałem, ja zatrzymałem się na erze świetlówek T5. Nie wiem jak LED-y ogarniają większy słup wody np 70cm, podejrzewam, że może być już ciężko. Zapewne zakończy się na lampach wiszących DIY, ale robionych nie moimi rękoma, bo do elektryki to nie mam talentu. Może jest ktoś na forum, kto hobbisycznie robi takie cuda.

Oczywiście kilka ciekawych gatunków roślin również będę chciał hodować, przewiduję futrowanie CO2, kto wie co tam finalnie będzie włożone, poza wcześniej wymienionymi a także elocharisami, dużym heńkiem, didiplis diandra, valisneria nana, mchami różnej maści na pewno coś ciekawego wymyślę i dodam smaczki, rarytasiki, także oświetlenie średnie, pomiędzy wolnorosnącymi niewymagającymi, a wymagającymi czerwonymi stosowanymi głównie w holendrach. Może wpakuję coś większego, żeby wyrastało ponad taflę wody, może jakiś echoinodorus, czas pokaże, temat detalicznego doboru roślin jeszcze przede mną, teraz chciałbym skupić się nad techniką i automatyką akwarium.

Avatar użytkownika
kosny
Poznaje temat

Posty: 82
Dołączył: 27 paź 2004, 10:06
Miasto: Gdynia

Ok, rozumiem. Jednak wcześniej pisałeś o zabudowie góry, a już drugi raz piszesz o wyrastających ponad lustro wody roślinach, wystających ponad wodę korzeniach. W przypadku zabudowanej góry mija się to z celem. Taka luźna myśl, jak by co.
Co do oświetlenia zerknij temat/wątek Łukasz Cupiał. Kolega zrobił oświetlenie na powerledach w pokrywie, a co do wysokości to oświetlenie LED przenika głębiej niż HQI a tym bardziej świetlówki.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

być może nieprecyzyjnie się wyraziłem. Od strony salonu jest plan, żeby zrobić akwarium zamknięte, zastanawiam się nas sposobem otwierania, czy uchylne czy gilotynka, jest też opcja, że nie zbuduję w ogóle, ale ten temat zostawiam na później. Od strony pokoju akwarystycznego całkowicie otwarte. Załączam rysunek poglądowy żeby jednoznacznie zobrazować.

Cały czas zastanawiam się nad gabarytem akwarium, po przemyśleniach chyba jeszcze rozszerzę akwarium, w chwili obecnej najbliżej mi do koncepcji 6: 320x110x70 [cm], olbrzymie. Moja obecna 200 ma mniejszą szerokość niż byłaby głębokość tutaj :shock:

jeśli chodzi o oświetlenie, po takich gabarytach będzie potrzeba z 50000lm, licząc Twoją sugestię 20lm/l x 2500l. Ile to będzie mniej więcej zużywało energii elektrycznej?
Załączniki
Obudowa v320x110x70.jpg
Obudowa
(83.01 KiB) Pobrane 3035 razy
Wymiary akwarium - koncepcje.jpg
(59.96 KiB) Pobrane 3035 razy

Avatar użytkownika
kosny
Poznaje temat

Posty: 82
Dołączył: 27 paź 2004, 10:06
Miasto: Gdynia

kosny napisał(a):być może nieprecyzyjnie się wyraziłem. Od strony salonu jest plan, żeby zrobić akwarium zamknięte, zastanawiam się nas sposobem otwierania, czy uchylne czy gilotynka, jest też opcja, że nie zbuduję w ogóle, ale ten temat zostawiam na później. Od strony pokoju akwarystycznego całkowicie otwarte. Załączam rysunek poglądowy żeby jednoznacznie zobrazować.

Cały czas zastanawiam się nad gabarytem akwarium, po przemyśleniach chyba jeszcze rozszerzę akwarium, w chwili obecnej najbliżej mi do koncepcji 6: 320x110x70 [cm], olbrzymie. Moja obecna 200 ma mniejszą szerokość niż byłaby głębokość tutaj :shock:

jeśli chodzi o oświetlenie, po takich gabarytach będzie potrzeba z 50000lm, licząc Twoją sugestię 20lm/l x 2500l. Ile to będzie mniej więcej zużywało energii elektrycznej?
Jeśli będą diody to z założenia jedna biała ~6500K 1W dioda daje około 80-90lm. W Twoim przypadku rozważyłbym lampy zalewowe dające 5000lm o barwie między 5500-6500K. Takie lampy możesz kupić o różnej mocy, od 20-100W. Według mnie na ten zbiornik potrzeba by było między 8-10 x 20W ale to w przypadku zbiornika z pokrywą lub żeby je zabudować bo "nie grzeszą urodą". Na forum kolega ma oświetlony zbiornik czymś takim, zaraz poszukam.
Jak obiecałem:
viewtopic.php?t=77711

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

Hejka - jak postępy?
1000 l w obiegu - akwarium dekoracyjne ogólno-towarzyskie.
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/aquascaping/galeria/1000-l-w-obiegu-akwarium-dekoracyjne-ogolno-towarzyskie-70283.html?p=499585#p499585

[youtube]https://youtu.be/ychIILU4k54[/youtube]

Avatar użytkownika
yoyi
Aktywny użytkownik

Posty: 592
Dołączył: 12 sie 2004, 18:25
Miasto: Warszawa

Dopiero teraz natrafiłem na tego posta i jako ślusarz-spawacz powiem jasno taka zwykła ocynkowana śruba z przyspawaną nakrętką do profila nie jest bezpiecznym rozwiązaniem przy tej masie poprostu zwyczajnie może się wygiąć, jeśli juz zastosowałbym śruby utwardzane a mocowanie ich musiało by być nie na nakrętce przyspawanej do profila ale w profil powinna być wspawana kantówka z gwintem która wejdzie w profil co najmniej 7-10 cm ja osobiscie nie zdecydowałbym się na nóżki a zbudowałbym stelarz idealnie dopasowany wysokością bez żadnej regulacji uważam że przy takim projekcie na spokojnie i bez pospiechu mozna to wykonać

Avatar użytkownika
RB23SMRT
Stały bywalec

Posty: 308
Dołączył: 01 lis 2018, 02:43
Miasto: Kraków

Przepraszam za zwłokę w odpowiedziach i lekkie zaniedbanie mojego tematu, jednak wir budowlany nie daje zbyt wiele wolnego czasu, w szczególności, że większość prac na budowie wykonuję wraz z tatą.

Wracając do tematu, postęp lekki jest. Do tej pory wykonaliśmy stelaż pod akwarium, stoi już pospawany, pomalowany na gotowo farbą na bazie chlorokauczuku oraz wypoziomowany...
Sporo było zabawy z poziomowaniem, ale udało się, konstrukcja stoi stabilnie. Sporo zabawy, bo zastosowaliśmy regulację na śrubach, wg mnie spokojnie to wszystko wytrzyma, śruby klasy 8.8, zakontrowane nakrętkami. Poniżej kilka zdjęć z postępów prac nad stelażem. Dodatkowa trudność wynikała z tego faktu, że zbudowaliśmy dwie niezależne kratownice po obu stronach ścianki, podczas spawania nam lekko pościągało kształtowniki i niestety podczas finalnego montażu i spawania profili łączących (nad ścianką) obie kratownice, było sporo prac dodatkowych, żeby to spasować. Ostatecznie nie ma tragedii, zwłaszcza, że spawaliśmy to w warunkach domowych.

Ostatecznie szerokość (głębokość) to 110cm, jest teraz bardziej symetrycznie, a pod stelażem jest więcej miejsca na półki po obu stronach. Co prawda na sumpa nie będzie zbyt dużo przestrzeni max. 134x30x50h, ale jakiś będzie.

Następne kroki:
1 - Przeprowadzka, wtedy będzie zdecydowanie więcej czasu na ten temat. Mam nadzieję, że to nastąpi już w marcu
2 - Dalsze prace budowlane, podłoga w pokoju akwarystycznym oraz zdecydowałem się pociągnąć kilka instalacji z kotłowni, kotłownia jest za ścianą.
Po przemyśleniach skorzystam z bliskości i chcę pociągnąć na wysokości listwy przypodłogowej kilka rurek alu-pex. Zostały mi wiązki po instalacji podłogówki w domu.
Chciałbym pociągnąć:
a) 2 szt. do CO2. 1 szt. do tego akwarium, a 1 szt. w inny róg pokoju, gdzie ma stanąć kolejne mniejsze (docelowo kiedyś może morskie). Z tym, że nie jestem pewien czy taka rurka będzie odpowiednia do transportu CO2. Teoretycznie ciśnienie nie powinno stanowić problemu, bo po redukcji na reduktorze na butli nie będzie to wysoka wartość (wytrzymałość rurki to 8bar), natomiast zastanawiam się nad samym medium jakim jest gaz. Czy ktoś z Was tak robił?
Zaworek precyzyjny chcę już zainstalować pod akwarium.
b) 2 szt. (zasilanie i powrót) z instalacji CO do grzania sump, jako kolejna pętla ogrzewania podłogowego lub z ogrzewania ciepłej wody użytkowej (wyższa temperatura), która działa przez cały rok w przeciwieństwie do podłogówki.
c) 1 szt. w razie co, gdybym chciał jednak RO przygotowywać w kotłowni.
Rurek jest sporo, aż boję się czy mi się to wszystko pomieści w strefie listwy przypodłogowej, żebym mógł to jakoś zasłonić. Ma to być jednak pokój użytkowy.
3 - Zamówienie akwarium
C.D.N.

Jestem otwarty na Wasze wszelkie sugestie.
Załączniki
1.jpg
(97.02 KiB) Pobrane 2539 razy
2.jpg
(49.83 KiB) Pobrane 2539 razy
3.jpg
(162.32 KiB) Pobrane 2539 razy
4.jpg
(102.9 KiB) Pobrane 2539 razy
5.jpg
(73.19 KiB) Pobrane 2539 razy
6.jpg
(133.42 KiB) Pobrane 2539 razy
7.jpg
(115.73 KiB) Pobrane 2539 razy
8.jpg
(110.2 KiB) Pobrane 2539 razy
9.jpg
(114.64 KiB) Pobrane 2539 razy
10.jpg
(121.54 KiB) Pobrane 2539 razy
11.jpg
(87.38 KiB) Pobrane 2539 razy
12.jpg
(91.96 KiB) Pobrane 2539 razy
13.jpg
(96.71 KiB) Pobrane 2539 razy
14.jpg
(116.51 KiB) Pobrane 2539 razy
15.jpg
(106.84 KiB) Pobrane 2539 razy
16.jpg
(92.01 KiB) Pobrane 2539 razy

Avatar użytkownika
kosny
Poznaje temat

Posty: 82
Dołączył: 27 paź 2004, 10:06
Miasto: Gdynia

Może zapytam dziwnie, ale po kiego grzyba chcesz alupexem co2 poprowadzić?
Oprócz kwestii finansowych to zły pomysł
Chyba że w środku pexa puścisz zwykły wężyk pe 6mm pod podłoga czy tam coś . Bo większego nie potrzebujesz i jest on najwygodniejszy w obsłudze.

kamz
Zainteresowany tematem

Posty: 190
Dołączył: 29 sty 2019, 19:06

główny powód, o którym wspominałem wyżej, chciałbym wykorzystać ścinki pozostałe po budowie podłogówki. Rozprowadziłem jakieś 1200m w całym domu i pozostały resztki z każdej szpulki, także chciałbym wykorzystać, koszt zerowy. Zweryfikuję jeszcze czy faktycznie mam tyle ile będę potrzebował (długości odcinków i ilość, potrzebuję łącznie z 50-60m).

Teraz przyszło mi do głowy, że jakbym zastosował wężyk 6mm to przy takiej długości ok. 8-10m od butli do akwarium mógłby być duży spadek ciśnienia ze względu na duże opory przepływu (długość odcinka i mały przekrój), co z kolei mogłoby spowodować, że musiałbym podkręcić ciśnienie na reduktorze, nie wiem jaka jest wytrzymałość takiego wężyka, ale mógłby strzelić.
W normalnym rozwiązaniu zaworek precyzyjny jest już na reduktorze zintegrowany, ja natomiast chciałbym go umieścić pod akwarium, żeby tam regulować w miarę potrzeb, a nie latać przez garaż do kotłowni i z powrotem, żeby wycyrklować przepływ i ciśnienie.

Czy mógłbyś rozwinąć swoją myśl, dlaczego alu-pex to zły pomysł?

Ps. pod podłogą już nie ma szans na puszczenie instalacji, wylewka już jest, teraz została tylko wykończeniówka, klej+płytka, także muszę pociągnąć po ścianie.

Avatar użytkownika
kosny
Poznaje temat

Posty: 82
Dołączył: 27 paź 2004, 10:06
Miasto: Gdynia

posiedziałem chwilę i rozrysowałem koncepcję techniki w akwarium. Jest to wstępna wersja z wieloma opcjami. Mogą też zdarzyć się fatalne pomyłki, nie miałem z całym tym sprzętem do czynienia, niektóre podpatrzyłem od akwarystów inne pokombinowałem, może przekombinowałem...
Może o czymś istotnym zapomniałem? (oprócz oświetlenia, elektryki)
Podpowiedzcie...

Wrzucam i liczę na Waszą krytykę i mam nadzieję liczne komentarze. Finalną wersję chciałbym wypracować w przeciągu 2-3 miesięcy
Załączniki
Technika akwarium.jpg
(167.6 KiB) Pobrane 2225 razy
Technika akwarium1.pdf
(93.6 KiB) Pobrane 61 razy

Avatar użytkownika
kosny
Poznaje temat

Posty: 82
Dołączył: 27 paź 2004, 10:06
Miasto: Gdynia

hm, widzę, że brak chętnych do pomocy i komentowania, miałem nadzieję, że otrzymam wskazówki od kolegów badź koleżanek.
Być może za dużo informacji na raz, dlatego też chciałbym zacząć od systemu uzdatniania wody.
Czy ktoś z Was wykonywał własnoręcznie składaka z korpusów narurowych?

Jest sens budować to samemu, czy pójść na łatwiznę i kupić taki zestaw już skręcony i zintegrowany (jest wiele kombinacji)? Kusi mnie budowa z pojedynczych elementów, bo chciałem to bardziej rozbudować.

Jest sens dokładać miernik przewodności?
Jest sens dokładać jeszcze jeden korpus na wkład z żywicą jonwymienną? Przy membranie wydaje się zupełnie zbędne, ale wolę dopytać, bo nie stosowałem wcześniej.
Jest sens dokładać kolejny korpus na wkład - mineralizator wzbogacający wyjałowioną wodę czy lepiej podawać w płynie?

Avatar użytkownika
kosny
Poznaje temat

Posty: 82
Dołączył: 27 paź 2004, 10:06
Miasto: Gdynia

Nie dziw się, do 1000l to jeszcze jest w miarę "popularne". Wchodzisz na grunt mało zbadany, sam bym się od Ciebie chętnie czegoś dowiedział. Jest tu chyba tylko jeden forumowicz, który legitymuje się podobnym litrażem. Rzadko się udziela bo przecież "reszta wiedziała lepiej". Jak nie znajdziesz to daj znać, poszukam o ile nie wykasował się.

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

@marlowe ma T1000, więc nie tak daleko od Twojego. ;)
Żywicą w pojemniku filtra korpusowego nie wiele zdziałasz, bo przy takim litrażu przy pierwszym napełnieniu się zużyje. Pamiętaj, że filtr RO np. nie wyłapuje krzemianów i nie zawsze wszystko będzie na 0, a w takiej sytuacji żywica przejmie drugie skrzypce. Mineralizacja w korpusie prędzej się sprawdzi.
Ogólnie rzecz ujmując, winszuje projektu. Jednak schemat, który przedstawiłeś, to dla mnie czarna magia.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

12 kwi 2020, 07:04   (#37)  

Kosny, patrząc na Twoje zaangażowanie w projekt i ilość prac związanych z tym zbiornikiem to nasuwa się jedno pytanie: czy Ty budujesz dom i do tego uda się postawić takie akwarium, czy może budujesz takie akwarium a przy okazji postawisz do tego dom??? Hahahaha :)

Dexteroza
Poznaje temat

Posty: 56
Dołączył: 31 lip 2015, 11:30

Dexteroza napisał(a):Kosny, patrząc na Twoje zaangażowanie w projekt i ilość prac związanych z tym zbiornikiem to nasuwa się jedno pytanie: czy Ty budujesz dom i do tego uda się postawić takie akwarium, czy może budujesz takie akwarium a przy okazji postawisz do tego dom??? Hahahaha :)
Dobrze robi, skoro chce stawiać tak duży baniak. Tylko pytanie, czy jest ktoś kto moze go poprowadzić w tym projekcie.

Avatar użytkownika
Krzysztof Radziszewski
Z dużym doświadczeniem

Posty: 9037
Dołączył: 16 lut 2007, 11:46
Miasto: Zamość PL, Manchester UK.

znalazłem, https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... /1370.html, tego forumowicza miałem na myśli

bobi200
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2325
Dołączył: 02 kwi 2019, 12:36
Miasto: Nowy Dwór Mazowiecki

12 kwi 2020, 12:56   (#40)  

Krzysztof, jasne, że dobrze robi. Pewnie! Jestem pod ogromnym wrażeniem rozmiaru jak również wiedzy i pomysłowości. I bacznie to śledzę. A post był z przymrużeniem oka, jeżeli wiesz o co mi chodzi

Dexteroza
Poznaje temat

Posty: 56
Dołączył: 31 lip 2015, 11:30











Powiązane tematy
  • Akwarium na wymiar

    Witam po kilkuletniej przerwie. Jako że nowy dom ukończony to przyszła pora na moje akwarium. Stety/Niestety muszę oprzeć się o wykonanie akwarium na wymiar - bo nie widzę do kupienia takich rozwiązań...

    Wyświetlenia: 68 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Akwarium - nowy projekt 64l

    Witajcie, minęły 2 lata odkąd pytałem pierwszy raz o zakładanie akwarium 200l. Cały czas stoi, funkcjonuje, ma się dobrze :) Z racji tego, że akwarystyka jest chorobą przewlekłą i postępującą, dosze...

    Wyświetlenia: 1088 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Nowy dom, akwarium i ułatwienia?

    Witam, mam pytanie bo może ktoś był w podobnej sytuacji, buduję sobie dom i wiem już gdzie będzie stało akwarium, jestem na etapie gdzie mogę podciągnąć sobie, odpływ kanalizy czy wyprowadzić zawór z ...

    Wyświetlenia: 733 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Czy taka szafka wytrzyma akwarium?

    Witam. Słuchajcie, czy taka szafka wytrzyma akwarium 120x29x50? Szafka jest długości 120 cm, szerokość akwarium jest idealnie przed zwężaniem się blatu, 5 nóżek, po dwie po bokach i jedna na środku....

    Wyświetlenia: 565 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Akwarium Divers opinie

    Czesc, sprzedaje swoje 200l akwarium VIVA i nie chce calkiem rezygnowac z hobby, takze mysle,zeby zrobic mniejszy zbiornik, wymiar padnie pewnie na 60x40x36h i najtaniej z optiwhite sa akwaria Divers...

    Wyświetlenia: 572 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium- woda

    Będę zakładał nowe akwarium, 112l. Mam pytanie odnośnie wody. Czy mogę ułożyć wszystko w środku, zrobić nasadzenia i wlać wodę z kranu, a następnie dodać uzdatniacz? Potem oczywiście poczekać z wpuszc...

    Wyświetlenia: 452 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Komoda pod akwarium

    Cześć. Na początku się przywitam. Jestem Kamil i planuję założyć swoje pierwsze akwarium. Myślę o 112 l, 80x35x40. Zastanawia mnie jedynie komoda, na której planuję postawić te akwarium. Jest ona stab...

    Wyświetlenia: 1605 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Akwarium 72l po 2 tyg No2 za wysokie.

    Witam, Akwarium 72l zalane równo 2 tyg temu. Filtr ASAP aquael. Lane bakterie Seachem Stability według instrukcji czyli 1dzien 10ml a potem przez tydzień 5ml dziennie. Nie podmienia a woda bo tak nam...

    Wyświetlenia: 4163 | Odpowiedzi: 88 czytaj więcej...

  • jak ciężką lampę mogę położyć na akwarium

    akwarium 112l 80x35x40, bez wzmocnień, szyba chyba 6mm Pierwszy raz kupiłem sobie porządny radiator zamiast płaskiej blachy do akwarium, z myślą chłodnej lampy, dużej mocy i w ogóle bajery. Sam radia...

    Wyświetlenia: 354 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Akwarium - restart i pomoc

    Witajcie, szukam pomocy odnosnie restartu akwarium. W skrocie akwarium 40x30x30 bylo ok lecz zaczela sie ospa, rosliny zaczely obumierac, ryby zaczely umierac. Doszedlem do wniosku by zaczac od nowa, ...

    Wyświetlenia: 425 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: jacekp1, Matrial i 471 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.