Lista działów » Aktualności i ciekawostki


problem z Hygrophila difformis, akwarysta zagubiony



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Najlepiej zilustrują to zdjęcia - "przypalone" wierzchołki liści, jakby białe okręgi od środka liścia (ale tylko na tych najbliżej powierzchni - tego nie ma na zdjęciach).

Akwarium nowe - 2 tygodnie, akwarysta kompletny żółtodziób, akwa na AquaSubstrate II, 42 l, filtr kaskada - gąbka, żwirek amonowy, ceramika, easy start na start, podawany potas, i carbo w płynie (Planta Gainer), rośliny nie bąblują (przy dużej podmianie trochę), woda podmieniana parametry wody jakie były mierzone Zoolek (miareczkowo) - PH: 7, 8- 8, Kh 10, GH - już przy 8, 9 (a to miękka woda) kroplach odczyn miał finalny kolor. Te parametry nie są dziwne, przekłamane? Chodzi mi o KH i GH? W planach jest powtórzenie badania innym testem, założenie bimbrowni, nawożenie gotowymi nawozami...

Obsad roślin jest spora: parvula, rotala, staurogyne repens, hydrocotyle sp. japan, herenthera zosterofilia, i Limnophila sessiliflora - trochę rosną i nie wyglądają żle oprócz difformis. Dodam, że jedynie difformis posadzona była z koszyka juz duża - reszta z żelu

Nie powiem, żebym wiedział do końca co robię :)
Załączniki
3.jpg
(76.43 KiB) Pobrane 939 razy
4.jpg
(85.06 KiB) Pobrane 939 razy
1.jpg
1.jpg (73.01 KiB) Przeglądane 1241 razy
2.jpg
(70.99 KiB) Pobrane 939 razy

raflorek


16 lut 2013, 10:44   (#2)  

Nieco za mało informacji do śledztwa dr Housa, ale spróbujmy nieco namieszać...
Obawiam się, że rośliny rosną korzystając głównie z tego co złapały jeszcze przed twoim akwarium oraz ze składników zawartych w podmienianej wodzie. Podłoże masz bardzo dobre, które dużo daje, ale przynajmniej na początku jest ono krwiopijcą, dokładnie: nawozopijcą :P Prawdopodobnie jakbyś mierzył wodę w akwarium przed podmianką to KH i GH zbliżałyby się do zera (przy okazji KH>GH to nic nadzwyczajnego).

Akwarium masz świeże, nie masz obsady jak widzę na fotkach, więc dojrzewanie przebiega wolniej (nie ma za dużo związków azotu do wejścia w cykl azotowy). Rośliny wolnorosnące są w stanie powoli wyciągać składniki nawozowe z podłoża i egzystować. Rośliny szybkie jak wspomniana nadwódka nie dają rady bo nie widzę nawożenia makroelementami. Rośliny o przeciętnym wzroście powoli też zaczną cierpieć. Dawałbym więc już niewielkie ilości nawozów makro i obserwował nadwódkę. Raczej stare liście się nie poprawią, ale po nowych będzie widać czy idzie się w dobrą stronę.

Nawóz sobie wybierz - nie będę robił reklamy. Pamiętaj, że nawozy w sklepach są robione głównie dla zupełnych laików więc dozowanie jest najczęściej za małe dla rośliniarzy. Nawożenie "raz na tydzień" od razu sobie odpuść. Nawet jak w przepisie tak jest to podziel dawkę tygodniową na 3-7 części i tak podawaj w tygodniu. Po około tygodniu stwierdzisz czy dawka jest za mała i ewentualnie możesz ją zwiększyć na kolejny tydzień (zwykle zwiększa się w kolejne tygodnie o 25-50%). W zależności od nawozu, światła, obsady, roślinności, podłoża i wielu innych rzeczy możesz dojść nawet do 2-3X dawki producenckich tak jak ja dochodziłem czasem w testach, ale zwykle jest to jednak rzędu 1-1,5X.
Kalkulator do nawozów i "chemii wody": http://podforak.rzeszow.pl/upload/nawoz ... a_wody.xls - nowa wersja z 10.03.2012
Podkarpackie forum akwarystyczne: http://podforak.rzeszow.pl

Avatar użytkownika
zulix
Stały bywalec

Posty: 319
Dołączył: 08 gru 2008, 19:25
Miasto: Rzeszów

17 lut 2013, 17:15   (#3)  

Nieco za mało informacji do śledztwa


nie widzę nawożenia makroelementami...


Rozumiem, że chodzi głównie o azot, potas, magnez, fosfor. To można sprawdzić poprzez testy, prawda...

Nawóz sobie wybierz - nie będę robił reklamy.


Reklamy nie róbmy, ale dobrą radę czego używać wskazanie przyjmę z wdzięcznością. Pójść komplementarnie w stronę Planta Gainer? Teraz używam carbo i potasu z tej linii. Ludzie różnie oceniają te nawozy. Tak myślę, że mi najbardziej zależałoby na czytelności dozowania i jego dokładnym opisaniu. Czego mógłby spróbować taki początkujący jak ja?


Nawet jak w przepisie tak jest to podziel dawkę tygodniową na 3-7 części i tak podawaj w tygodniu


Ale rozumiem, że to strzykawka odmierzać?

raflorek


17 lut 2013, 18:59   (#4)  

czy to nie przypadkiem okrzemki :?: jak oświetlasz zbiornik ?

cezar d
Znający temat

Posty: 1574
Dołączył: 27 gru 2010, 10:23
Miasto: kołobrzeg

17 lut 2013, 19:49   (#5)  

Co do śledztwa to ważne byłyby:
- podłoże,
- oświetlenie.
- obsada (chyba zerowa - ale ja tego nie wiem).
Dla mnie testy na NO3, PO4 są najczęściej bezużyteczne (bo obserwuję rośliny) ale czasem są oczywiście wygodne. Nie wiem, czy masz potrzebę inwestycji.
czy to nie przypadkiem okrzemki Question

Też mi się tak wydaje. Powinny zniknąć jak się ustabilizuje akwarium.
raflorek napisał(a):Reklamy nie róbmy, ale dobrą radę czego używać wskazanie przyjmę z wdzięcznością.

Zwykle lepiej jest nawozić linią nawozową jednej firmy bo czasem dzielą one różne składniki w różne "buteleczki". Ponieważ raczej chcesz stosować firmowe nawozy (decyzja słuszna na tę wielkość akwarium) a zacząłeś PG to spróbuj kontynuować.

Prawdę mówiąc to nie wiem czy w opisie producenckim PG makro green dozowanie dotyczy 1 tygodnia, czy 1 dnia:
Dawkować codziennie, dobierając dawkę do indywidualnych potrzeb zbiornika - np. 1ml na każde 40 litrów pojemności akwarium.

Nawozy "popularne" nie są zwykle zbyt skoncentrowane a więc te 1 ml na dzień to na początek. Jak po tygodniu nie zobaczysz dużych zmian to dawkę możesz możesz zwiększyć o połowę (tj. do 1,5 ml). Wtedy wygodniej jest ...
... strzykawka odmierzać?

Jak nie zadziała to dalej - 2 ml/dzień - znowu psikaczem - nie potrzeba strzykawki.

W przypadku nawozów mikro może być inna sprawa - dozowanie w przeliczeniu na dzień może być malutkie więc można odlać nieco (powiedzmy do strzykawki lub menzurki) dolać wody i dozować potem strzykawką więcej. Przykładowo pobierasz z butelki 10 ml dolewasz 40 - masz razem 50 czyli rozcieńczenie jest 5X. Wtedy dozujesz 5X więcej niż ci wyjdzie z obliczeń. Zakładając, że masz dozować 1 ml na tydzień wychodziłoby Ci 1/7 ml dziennie - trochę trudno. Wtedy możesz dozować rozcieńczoną miksturę po 0,5 - 1 ml/dzień.
Kalkulator do nawozów i "chemii wody": http://podforak.rzeszow.pl/upload/nawoz ... a_wody.xls - nowa wersja z 10.03.2012
Podkarpackie forum akwarystyczne: http://podforak.rzeszow.pl

Avatar użytkownika
zulix
Stały bywalec

Posty: 319
Dołączył: 08 gru 2008, 19:25
Miasto: Rzeszów

17 lut 2013, 20:44   (#6)  

Z biernej obserwacji przeszedłem do czynów. :wink:

Pomiziałem pincetą listki difformis, jeden oderwałem, przeciągnąłem palcami. Efekt jest taki, że unosi się brązowy pył w wodzie a listek staje się mniej lub bardziej wolny od tego nalotu. Najwięcej jest tego na difformis i wygląda ona niezdrowo, poskręcane liście. Co ciekawe liście najbliżej światła / powierzchni są zieloniutkie (nowe?) i wolne od tego syfu. Zresztą teraz patrząc trochę innym okiem, po waszych wskazówkach, widzę że tego nalotu jest więcej, na kamieniu, na listkach innych roślin - staurygene, hydrocotyle. Ja myślałem, że to przy podmianie uniosłem pył ze substratu.

Pytaliście jak ze światłem:

Zbiornik 42 l, oświetlenie 26 W, a więc wychodzi trochę ponad 0, 6 W / l.

Zacząłem przy tych roślinach co widać na zdjęciu ( a jest tego chyba sporo jak na kostkę ?) świecić od 5h. Co tydzień godzinę więcej.Teraz rozpoczyna się trzeci tydzień życia akwarium - palę 7h dziennie (od 15.00 - 22.00). Akwarium stoi od północnej strony, nie ma dużo dziennego światła, ale stoi stosunkowo blisko okna.

Podłoże - AquaSubstrate II + dosypka powder tego samego.
Obsada zwierzyńca - zero. Za tydzień chciałbym wpuścić krewetki Amano

Czyżby okrzemki?
Ostatnio edytowano 17 lut 2013, 20:52 przez raflorek, łącznie edytowano 1 raz

raflorek


17 lut 2013, 20:49   (#7)  

to już masz odpowiedź - brunatnice i okrzemki znikają po czasie w miarę dojrzewania zbiornika :lol:

cezar d
Znający temat

Posty: 1574
Dołączył: 27 gru 2010, 10:23
Miasto: kołobrzeg

17 lut 2013, 22:30   (#8)  

czytałem jakiś temat niedawno związany z brakiem wzrostu roślin.

Wlasciciel baniaka miał ustawione lampy na czas 14-23. Doradzono mu troche wczesniejsze uruchamianie swiatła. Może też spróbuj.

Z czasem i tak chyba powinienes wydłużać czas oświetlenia baniaka

Avatar użytkownika
MrLabify
Zainteresowany tematem

Posty: 187
Dołączył: 29 sty 2013, 20:10
Miasto: Kraków

18 lut 2013, 09:10   (#9)  

Jeśli chodzi o oświetlenie - docelowo plan jest taki. 10 h od 12.00 do 22.00. Ewentualnie 12 h od 10.00 do 22.00

Wygląda na to, że to okrzemki, które trzeba przeżyć albo otoski dla niecierpliwych :)

W takim razie stosować już makro w 3 - tygodniowym zbiorniku, czy jeszcze się wstrzymać, lać potas?

raflorek


18 lut 2013, 11:20   (#10)  

Trochę zielska w baniaku widać. Oświetlenie ilościowo solidne. Stąd zdecydowanie zacząłbym nawozić makro - szczególnie, że brak ci zwierzyny. Miewałem akwaria w których nawoziłem od 3 dnia po uruchomieniu. Bielały nowe liście roślin sprinterów co jest głównie oznaką braku azotu.
Rośliny w takiej ilości utylizują wszelkie produkty pośrednie cyklu azotowego i często nie obserwuje się nawet w ogóle śladów NO2 i NH4. Aby te się pojawiły to musi być też źródło - zwykle zwierzęta. Ja jestem przeciwnikiem dojrzewania akwariów bez obsady z powodu braku dostarczenia bakteriom pożywienia. Wtedy wręcz wydłuża się etap dojrzewania. Ja podmieniłbym wodę i wpuścił pierwsze krewetki.
Kalkulator do nawozów i "chemii wody": http://podforak.rzeszow.pl/upload/nawoz ... a_wody.xls - nowa wersja z 10.03.2012
Podkarpackie forum akwarystyczne: http://podforak.rzeszow.pl

Avatar użytkownika
zulix
Stały bywalec

Posty: 319
Dołączył: 08 gru 2008, 19:25
Miasto: Rzeszów











Powiązane tematy
  • Problem z glonami

    Moi drodzy sprawy przedstawiają się następująco: Posiadam akwarium ok 30 litrów. Akwarium jest po całkowitym restarcie łącznie z wymianą podłoża na podłoże aktywne z lawą wulkaniczną, nowymi roślinkam...

    Wyświetlenia: 812 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Nowe akwarium problem z mętno-żółtą wodą

    Cześć, Po latach powróciłem do akwarystyki, założyłem baniaczek 240l i od drugiego dnia pojawiła się mętno biała woda. Tydzień mija dorzuciło jeszcze odcień żółtawy. Brunatnice i pierwotniaki? okrzem...

    Wyświetlenia: 1071 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Problem z glonami i prośba o interpretacje wyników testu.

    Witam. Jestem tutaj nowym forumowiczem, czytałem dużo na temat glonów tutaj jak i na innych forach. Walczę z nimi już kilka ładnych miesięcy. Posiadam akwarium 64l w nim kilka roślin które wczoraj pr...

    Wyświetlenia: 1446 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Problem z glonami oraz z roślinami

    Witam, od około miesiąca mam problemy z moim akwarium 240l, baniak jest koło 1,5 miesiąca po restarcie, na początku zapowiadało się dobrze, lecz po jakimś tygodniu rośliny bardzo zwolniły wzrost i po ...

    Wyświetlenia: 997 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Neon simulans problem

    Drodzy koledzy. Poradźcie. Nie mam pojęcia dlaczego moje simulansy spędzają całe dnie w ukryciu. Wcześniej w tym akwarium funkcjonowały towarzysko ze srogą liczbą narybku kakadu. Imprezowały wręcz...

    Wyświetlenia: 367 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Problem z roślinkami

    Witam Akwarium 240 lirtrow,2 filtry jbl e-1502. Oświetlenie luwela 1 x led naturę 6500K 21W, 1 x led Day 9000K 21W + sinkor wrb 6000K 40W. Podłoże zwykły żwir. Woda podmieniana co tydzień na ro w ilo...

    Wyświetlenia: 926 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Problem z roślinami - nawożenie

    Witam, jestem początkującym akwarystą. zawsze miałem akwaria na podłożu jałowym bez nawozów. Teraz założyłem akwarium 112l na substracie jbl aquabasis i zacząłem nawozić akwarium nawozami aqua art bez...

    Wyświetlenia: 18688 | Odpowiedzi: 74 czytaj więcej...

  • Problem z roślinami

    Witam, Jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość . Od pewnego czasu rośliny zaczęły ginąć . Normalnie się rozpuszczać. Akwarium 60l, uruchomione rok temu. Parametry wody : NO3: 60 NO2: ...

    Wyświetlenia: 519 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Problem z glonami w nowym akwarium

    Witam wszystkich forumowiczów, Chciałbym się podzielić problemem zielono-brązowej wody w akwarium. Zbiornik jest nowy 200 L ale założony 2 miesiące temu. Lampa led chrono 100w - dawkowanie 6h dzienni...

    Wyświetlenia: 4439 | Odpowiedzi: 49 czytaj więcej...

  • Filtr RO problem z buczeniem

    witam, Mam taki problem, mianowicie co jakiś czas zaczyna mi buczeć pompa w filtrze RO, tak sądze, że to ona, bo dźwięk sie niesie, pomimo, że wyciągnę wtykę z gniazda ona i tak buczy, nie rozumiem ja...

    Wyświetlenia: 1390 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 211 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.