Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Co wymienić, co dokupić.



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



02 kwi 2011, 22:13 Co wymienić, co dokupić.  (#1)  

Witam,
wcześniej tylko śledziłem (przez dość długi czas) tematyke akwarystyki roślinnej, teraz natomiast mam pare pytań i wątpliwości.
Otóż dostałem w spadku akwarium 60x30x30, z pokrywą (niepasującą do niego, ale zrobie lampę podwieszaną) 2x15W T8, jeszcze nawet nie odczytałem jakiego typu to świetlówki, jedna daje światło o niebieskawym zabarwieniu. Co do reszty : filtr fluval 204 (myśle że powinienem wymienić przynajmniej gąbki, bo są w paskudnym stanie) i jakaś standardowa grzałka. Wszystkie rośliny są z gatunku krytpokoryn, tak się przynajmniej dowiedziałem, jednak nie są w dobrej kondycji. Fauna to 9x brzanka sumatrzańska i 2 kirysy.
Skoro już akwarium mam, postanowiłem się nim troche troskliwiej zaopiekować :)
Póki co mogę przeznaczyć około 250-300zł na doposażenie zbiornika, lub wymiane którychś elementów.
Co do oświetlenia myślę, że póki co przerzuce te świetlówki które mam do podwieszanej lampy z blachy kwasoodpornej (to akurat nie będzie mnie nic kosztować).
Filtra chyba też nie ma sensu narazie wymieniać? jak myślicie?
Więc pozostaje kwestia nawożenia/roślinności.
Jako bądź co bądź początkujący jak powinienem do tego podejść? Ładować się od razu w CO2? Chyba nie wystarczy kasy na jakiś fajny zestaw, a i na roślinny nie zostanie zapewne. Kupić dobry zestaw nawozów i troche roślin + ewentualnie jakiś żwir dobry?
Co do samego akwarium podobają mi się mocno zarośnięte zbiorniki, z roślin bardzo lubię blyxe i zależy mi, żeby ją mieć :)

Przepraszam za tyle pytań i nieco chaosu, ale jeśli macie pomysły jak zupgrade'ować akwarium to chętnie poczytam wasze propozycje:)
Pozdrawiam, Mateusz

Organic
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 24 maja 2010, 17:39

02 kwi 2011, 22:19   (#2)  

jak masz 300 zl to szaleć nie mozesz daj swietlowki T5 2x24w bedzie lepiej. wymień te gabki w filtrze. Co2 tez być musi więc możesz bimbrownią a najlepiej z butli. Podłoże też musisz kupić lepsze co będzie to rosło. Brzanki możesz komuś oddać bo sie nie nadają do takiego małego akwarium a poza tym potrzebują piasku do kopania. a nawozić mozesz solami.

Avatar użytkownika
OjGeN
Znający temat

Posty: 1278
Dołączył: 26 sty 2011, 18:20
Miasto: Gliwice

02 kwi 2011, 22:31   (#3)  

Pierwsza sprawa, zapomnij narazie o CO2. Po pierwsze nie kupisz sensownego zestawu + inne rzeczy w tym budżecie, a po drugie to musisz zmienić podłoże i to teraz jest najważniejsze.

Podłoże, światło, filtracja, nawożenie - 4 najważniejsze czynniki, które Ci są potrzebne na dobrym poziomie aby prowadzić pięknie zarośnięty zbiornik.

Co do podłoża to niczego Ci nie poradzę ponieważ jestem wyznawcą religii pana Amano i poprostu nie zaprzątam sobie głowy kombinowaniem jak partyzant, tylko poprostu sięgam po jego produkty - drogie w zakupie, ale dramatycznie wydajne i skuteczne.

Światło - masz 30W na 54 litry, co daje nam 0,55W/l więc łapiesz się na absolutne minimum światła. Więc jakieś światłolubne gatunki będą raczej wolno szły w górę, a z pozostałymi też super szaleństwa nie będzie. No i pozostaje kwestia co to za świetlówki i jak bardzo wyświecone...

Filtracja - z praktyki nie znam, bo też jestem monotematyczny i w eheimie gustuję ale ze sepcyfikacji wydaje się być całkiem spoko do takiego baniaka, ale napewno musisz dopracować kwestię mediów do niego. No a jakichkolwiek zmianach to musi się tam rozwinąć flora bakterii nitryfikacyjnych, więc to nie jest tak że wymienisz gąbki dziś i będzie super cycuś glancuś :) tylko raczej atak glonów po takiej zmianie.

Nawożenie - to samo co z podłożem, korzystam tylko z ADA i nie znam się na niczym innym.

Lampa podwieszana? No spoko, ale odległość od lustra wody będzie zmniejszać przenikanie światła wgłąb zbiornika. Jak już masz coś takiego, to może jakiś DIY HQI? :)

Bartosz80
Poznaje temat

Posty: 145
Dołączył: 25 mar 2011, 20:50
Miasto: Podbeskidzie/Śląsk

02 kwi 2011, 22:46   (#4)  

Dzięki za odpowiedzi :)

Cholibka, najchętniej bym oczywiście zakupił wszystko firmy ADA, ale wcale nie jestem przekonany czy w moim przypadku jako początkującego akwarysty by to zagwarantowało sukces. Jeszcze muszę sie nauczyć opieki nad akwarium.

Troche się obawiam, że 70 watowy żarnik by mnie przerósł, a do takiego światła jak już się zdążyłem zorientować bez CO2 ani rusz?

Jak już tak mówimy o kosztach, ile +/- musiałbym wyłożyć, żeby się cieszyć z zieleniny?
Tylko prosze podpowiedzcie jakąś studencką opcje :P

Pozdrawiam

Organic
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 24 maja 2010, 17:39

02 kwi 2011, 22:53   (#5)  

Pobaw się z CO2 z bimbrowni ale mówie ci że odechce Ci sie codziennego regulowania przepływu i cotygodniowego robienia roztworu. Daj 2x 24w T5 bo dają lepsze widmo światła. Sole nie są drogie za 20 zl masz zestaw na rok :D Podłoże Amazonia od ady z tego co widze na forum sa żyzne w nawozy. Zakup podłoża za 130 zl może Ci się opłacać choć na początku cena nie przekonuje

Avatar użytkownika
OjGeN
Znający temat

Posty: 1278
Dołączył: 26 sty 2011, 18:20
Miasto: Gliwice

02 kwi 2011, 23:00   (#6)  

OjGeN napisał(a):Pobaw się z CO2 z bimbrowni ale mówie ci że odechce Ci sie codziennego regulowania przepływu i cotygodniowego robienia roztworu.

Oj tak :) Na początku entuzjazm, fajnie robimy aparaturkę, a potem jakoś dziwnie łeee znów to, albo problemy z ilością gazu itp itd :)

OjGeN napisał(a):Daj 2x 24w T5 bo dają lepsze widmo światła.

To napewno najlepsza decyzja.

OjGeN napisał(a):Sole nie są drogie za 20 zl masz zestaw na rok :D Podłoże Amazonia od ady z tego co widze na forum sa żyzne w nawozy. Zakup podłoża za 130 zl może Ci się opłacać choć na początku cena nie przekonuje

Sole? Dla zupełnie poczatkującego myślisz, że to dobry kierunek?
A Amazonia jest cholernie żyzna, ale też moim zdaniem raczej warto też pójść w power sand oraz posypki... Według mnie jeśli nie ma się środków na wyłożenie na pełną linię ADA to nie ma sensu robić coś częściowo bo kolega się wkurzy, wyłoży 100-paredziesiąt zlotych na podłoże i jedyne co mu będzie rosło to glony, bo kombinowanie, a tu damy Amazonie, a tu bimbrownię tutaj jakieś sole doprowadzi do kompetnego fiaska, kiedy robi to ktoś kto na tym się dobrze nie zna. A tak, jakiś rataj czy knott + nie wiem rzeczy z easy life'u?

Bartosz80
Poznaje temat

Posty: 145
Dołączył: 25 mar 2011, 20:50
Miasto: Podbeskidzie/Śląsk

02 kwi 2011, 23:25   (#7)  

Podobało mi się bardzo sformułowanie "dramatycznie wydajne" w odniesieniu do produktów ADA ;-) Żeby nie było, sam używam Amazonii, Green Bacter i Green Gain (choć przyznaję, że akurat te dodatki nabyłem niejako przy okazji innych zakupów) i jestem zadowolony. Jednak nie uważam, że tylko ADA ma dobre produkty...
Generalnie dobre podłoże jest ważne, niekoniecznie musi to być Amazonia, ostatnio pojawiły się inne ciekawe granulaty i zbierają dobre opinie. Znajdziesz info na ich temat na forum, a ceny możesz sprawdzić w sklepie RA.

Co do światła, zupełnie nie rozumiem stwierdzenia, że świetlówki T5 mają lepsze widmo, widmo nie jest zależne od tego czy mamy świetlówkę T5 czy T8 tylko od jej typu wyrażonego przez oznaczenie określające jej typ 965, 840 itp.
Na początek możesz spokojnie spróbować z 2x15 W, nie wieszaj tylko lampy zbyt wysoko, daj dobre odbłyśniki, ew.pomyśl o przeróbce na 2x18 W albo 3 x15?

Co co CO2 pisałem już o tym kilka razy, powtórzę raz jeszcze: prosty zestaw da się złożyć za 200 zł a przy odrobinie kombinacji nawet taniej. Zobacz ten wątek: http://www.roslinyakwariowe.pl/forum/viewto ... ht=#194760
Z bimbrowni albo reaktora większość rezygnuje jak tylko może sobie pozwolić na butlę.

Co do nawozów, najtaniej wyjdą sole + jakieś mikro. Efekt nawożenia jest przede wszystkim zależny od tego jak nawozimy, a nie kto jest producentem nawozu (zkładam, że wiemy co i po co lejemy).

Roślinki - szukaj okazji na forum, ludzie sprzedają naprawdę tanio rośliny albo wręcz oddają z free, a kondycja roślin zwykle jest świetna.

Pozdrawiam
Jedrek

jedrek1911
Zaawansowany użytkownik

Posty: 816
Dołączył: 18 sty 2010, 10:01
Miasto: Kraków

02 kwi 2011, 23:35   (#8)  

http://allegro.pl/belka-lampa-oprawa-os ... 83467.html Czy ta lampa by się sprawdziła, a może to badziew ?
Przy założeniu, że wymieniłbym świetlówki. Widziałem, że w sklepie RA polecają aquastar i grolux ? Czy to jest najlepsza konfiguracja?

Chyba rzeczywiście uzbieram jakiś większy nakład pieniężny i zdecyduje się na nowe oświetlenie i CO2

Najbardziej boje się nawożenia, mimo, że mam na studiach sporo chemii to wcale nie czuje się mocny w takich sprawach ;/

Co do roślin napewno poszukam na forum :)

Organic
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 24 maja 2010, 17:39

02 kwi 2011, 23:41   (#9)  

Max. 300zł. to rzeczywiście trochę mało na dokooptowanie tylu braków co do wymagań.
Przeliczałem koszty wg. moich wymagań i perspektywy, które miały by odzwierciedlać Twój efekt to około 550zł. na start. Czyli: lampa hailea 2x24W(naprawdę świetnie wyglądająca "lampa", jednak nie jest podwieszana, gdzie w tym przypadku musiał byś dokupić linki i wyważyć ją) , podłoże Ada amazonia + oświetlenie np. zestaw Sylvania Aquastar + Grolux i sole. Warto pomyśleć nad tym zestawieniu bo sam brałem na takie rozwiązanie kredyt i inne "dyrdymały", ponieważ nie chciałem się babrać w prowizorki, które i tak by nie zdały egzaminu na dłuższą metę a pieniążków również nie miałem...
Pzdr.
Zmiana tematu jest skuteczna, kiedy jest mniej przejrzysta...

Avatar użytkownika
Krycha
Poznaje temat

Posty: 59
Dołączył: 13 lip 2004, 19:26
Miasto: Tczew

03 kwi 2011, 00:53   (#10)  

Nie zależy mi specjalnie na tym, żeby była podwieszana :)
Chciałem to zrobić, bo pokrywe mam od akwarium profilowanego, a samo szkło prostokątne.
Pogadałem z kim trzeba i kasy będzie więcej :) napewno zainwestuje w CO2 i oświetlenie t5.

Jeszcze nie zdecydowałem, ani nie przeliczałem kosztów startu na podłożu ADA, btw: ile paczek musiałbym kupić ? 9l + keramzyt byłoby wystarczająco?

Cały czas nie wiem co z nawożeniem... a temat nawożenia akwarium solami jest jak dla mnie, póki co zbyt obszerny by się dokładnie wczytać. Wolałbym chyba coś jak PGC, ale nie wiem co jest najbardziej polecane z tego typu nawozów.

Nie mam w planach jak narazie wyszukanej aranżacji, chciałbym póki co nauczyć się jak doprowadzić rośliny do oczekiwanego stanu :) A jeśli mi się to uda, to wymienie baniak na OW i wtedy spróbuje zrobić jakiś bardziej przemyślany aranż.

Jeszcze jedno pytanko? Kirysy mogą zostać? Bo doprawdy nawet nie wiem co zrobie z brzankami jeśli ich zoologiczny nie przyjmie. Jeden kirys nie wygląda na zdrowego, ma jakieś poobgryzane płetwy...

Organic
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 24 maja 2010, 17:39

03 kwi 2011, 10:25   (#11)  

ta belka jest dobra ale swietlowki mają po 10000 K radził bym ci zostawić na tyle tą 10000
K a na przód dać sylvanie grolux

Avatar użytkownika
OjGeN
Znający temat

Posty: 1278
Dołączył: 26 sty 2011, 18:20
Miasto: Gliwice

03 kwi 2011, 10:43   (#12)  

jedrek1911 napisał(a):Podobało mi się bardzo sformułowanie "dramatycznie wydajne" w odniesieniu do produktów ADA ;-) Żeby nie było, sam używam Amazonii, Green Bacter i Green Gain (choć przyznaję, że akurat te dodatki nabyłem niejako przy okazji innych zakupów) i jestem zadowolony. Jednak nie uważam, że tylko ADA ma dobre produkty...
Generalnie dobre podłoże jest ważne, niekoniecznie musi to być Amazonia, ostatnio pojawiły się inne ciekawe granulaty i zbierają dobre opinie. Znajdziesz info na ich temat na forum, a ceny możesz sprawdzić w sklepie RA.
[...]
Co do nawozów, najtaniej wyjdą sole + jakieś mikro. Efekt nawożenia jest przede wszystkim zależny od tego jak nawozimy, a nie kto jest producentem nawozu (zkładam, że wiemy co i po co lejemy).
[...]


Hehe specjalnie tak napisałem, ale przy 27litrowej kostce to akwa napewno wczeeśniej zakończy swój żywot niż co po niektóre produkty się skończą :)

Ja nigdy nie mówię, że nie ma innych produktów które by spełniały swoje zadanie - jestem zwolennikiem ADA bo daje mi kompletną linię kilku produktów, dzięki temu moja głowa jest wolna od troski co ile kiedy jak. Rano podchodzę, jedno naciśnięcie tego, jedno tamtego oraz 3 kropelki czegoś innego i koniec. Ja mając akwarium chcę mieć akwarium, a nie zostać botanikiem, ogrodnikiem czy biologiem. Chcę poznać gatunki roślin, ogólnie wiedzieć jak rosną i o co w tym chodzi, odnaleźć kilka gatunków rybek, które mi najbardziej pasują i to wszystko.

Na początku przed zakupem czegokolwiek wiele razy byłem w sklepach akwarystycznych i obserwowałem zupełnie początkujących jak kolega i obawiam się, że jedyna droga dla takich ludzi to kompletny przewodnik co robić jakiego dnia, konkretnie. A nie jakieś tam stwierdzenie - kup sobie sole. Bo koniec końców skończy się to klapą i kolega będzie miał poczucie, że zmarnował kilkaset złotych bo ma glony zamiast pięknego obrazka jak na fotkach w internecie.

Ja nie potrafię doradzić nic innego poza tym czego używam, ale jeśli wy macie wiedzę na temat tanich rzeczy, to weźcie opracujcie mu jakąś strategię od A do Z żeby mu się udało.

Bartosz80
Poznaje temat

Posty: 145
Dołączył: 25 mar 2011, 20:50
Miasto: Podbeskidzie/Śląsk

03 kwi 2011, 12:18   (#13)  

250-300zł...
1. Dowiedz się ile już używane były posiadane przez Ciebie świetlówki i tym samym czy nie trzeba ich wymienić na nowe.
2. Zaopatrz się we wkłady biologiczne do filtra (z braku finansów proponowałbym na początek keramzyt, choć znacznie lepszy byłby np. Eheim Substart Pro, ale to już kosztuje). No i oczywiście włóknina.
3. Jeśli nie zestaw CO2 z butlą wysokociśnieniową to na pewno bimbrownia.
4. Daruj sobie gotowy granulat na początek (koszty). Kup ziemię do kwiatów uniwersalną, bez nawozów i na to kilka cm żwiru.

Tym sposobem Twój budżet nie zostanie specjalnie uszczuplony (opcja studencka) i dysponować będziesz odpowiednią kwotą na rośliny i nawozy (płynne i do podłoża).

Avatar użytkownika
MikołajW
Znający temat

Posty: 1357
Dołączył: 14 paź 2008, 21:47
Miasto: Bydgoszcz

03 kwi 2011, 12:35   (#14)  

Tak jak już napisałem w późniejszych odpowiedzach, jednak postanowiłem "utopić" więcej pieniędzy. Więc będzie i zestaw CO2, i oświetlenie T5.
Ciągle nurtuje mnie kwestia głównie nawożenia. Bo jakiego tematu nie otworzę to każdy nawozi inaczej...
Co do podłoża to prawdopodonie kupię amazonię i taki zestaw na dno http://sklep.roslinyakwariowe.pl/podloz ... -7389.html

Pozdrawiam

Organic
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 24 maja 2010, 17:39

03 kwi 2011, 23:11   (#15)  

Niestety nie ma jednego uniwersalnego, sprawdzającego się w każdej sytuacji systemu nawożenia. Nawet stosując cały system, w tym również ADA nie ma gwarancji, że akwarium będzie piękne i bezproblemowe.
Moim zdaniem wiedza na temat prowadzenia akwarium jest konieczna nawet jeśli korzystamy z pełnego systemu, trzeba przynajmniej rozumieć po co lejemy to czy tamto, trzeba umieć dostrzegać oznaki niedoborów, dostrzegać glony, zanim opanują cały zbiornik itp.
Co z tego wynika? Na początek czytać, potem wybrać jakąś metodę i konsekwentnie ze zrozumieniem ją wdrażać.

pozdr
jedrek

jedrek1911
Zaawansowany użytkownik

Posty: 816
Dołączył: 18 sty 2010, 10:01
Miasto: Kraków

04 kwi 2011, 07:48   (#16)  

jedrek1911 napisał(a):Niestety nie ma jednego uniwersalnego, sprawdzającego się w każdej sytuacji systemu nawożenia. Nawet stosując cały system, w tym również ADA nie ma gwarancji, że akwarium będzie piękne i bezproblemowe.[...]


Z mojej wiedzy wynika, że właśnie się da. Jeśli zrobisz wszystko jak należy, to problemów brak. Nie spotkałem jeszcze tematu na forum pod tytułem np. "Pomocy, rosliny nie rosną, atak glonów" - gdzie w specyfikacji swojego zbiornika, ktoś napisałby że korzysta z takiego diagramu dbania o akwarium i ma problem:
http://www.nashop.pl/index.php?news=show&news_id=12

Moje osobiste doświadczenia + brak postów dają mi sądzić, że właśnie tak jest jak mówię. Ale oczywiście ja nikogo nie namawiam, sam jestem przez szczęśliwy i wkrótce odpalam kolejnego miniaka :D

Bartosz80
Poznaje temat

Posty: 145
Dołączył: 25 mar 2011, 20:50
Miasto: Podbeskidzie/Śląsk

04 kwi 2011, 19:30   (#17)  

Znów podbijam,
Lampka zamówiona, teraz czas na co2 i nie wiem jak podejść do kwestii elektrozaworu, rozumiem, że posiadając go, programuje by dwutlenek był dostarczany w czasie świecenia. A co w przypadku gdybym na nim oszczędził? Na noc trzeba zakręcać butle ?
Pozdrawiam

Organic
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 24 maja 2010, 17:39

04 kwi 2011, 20:18   (#18)  

Jeśli masz dobrą pamięć to elektrozawór na tym etapie nie jest potrzebny. Najlepiej ustawiasz alarm w komórce czy gdzieś, który przypomina Ci o porze włączenie i wyłączenia.

A samo działanie elektrozaworu jest proste, jest tam cewka przez którą jak przepływa prąd to otwiera zawór i gaz może swobodnie przez niego przepływać. Także nic się w nim nie programuje jak to napisałeś, poprostu wpina się go do programatora godzinowego wraz z oświetleniem najprościej.

Bartosz80
Poznaje temat

Posty: 145
Dołączył: 25 mar 2011, 20:50
Miasto: Podbeskidzie/Śląsk

04 kwi 2011, 20:28   (#19)  

Źle się wypowiedziałem, ale właśnie o wyłącznik czasowy mi chodziło :)
Dzięki za wszystkie dotychczasowe odpowiedzi i porady :)

Organic
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 24 maja 2010, 17:39











Powiązane tematy
  • Zostawić takie oświetlenie, czy dokupić jeszcze?

    Akwarium mam o pojemności 112 l i wymiarach 80x35x40 oświetlenie LED Aquael Leddy Tube Retro Fit 16 W Sunny temperatura barwowa 6500 K Skład roślin. Utricularia graminifolia Alternanthera reinecki...

    Wyświetlenia: 1896 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Jak wymienić kontroler w lampach Chihiros WRGB II, RGB A plu

    Moi drodzy, złe wieści. Skoro Chihiros wrzuca takie filmiki, to chyba jednak lepiej kupić zwykłe z zewnętrznym Commander 1; 4. https://youtu.be/3BSSkaWEcF0

    Wyświetlenia: 1303 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Czy wymienić 2x T8 30W na 2x Led Retrofit?

    Hej, Mam aktualnie w akwarium dwie świetlówki T8 30W z odbłyśnikami. Dla roślin zielonych raczej wystarcza, ale rośliny czerwonym chyba jednak brakuje światła ponieważ nie wybarwiają się tak ładnie n...

    Wyświetlenia: 1329 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Jakie testy dokupić

    Witam, posiadam małą walizkę z testami JBL na Ph, Kh, NO2, NO3 i Fe. Zastanawiam się jakie jeszcze testy kropelkowe mógłbym ewentualnie dokupić do tego zestawu. Posiadam dwie kostki 30l z mało wymaga...

    Wyświetlenia: 746 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Dokupic oswietlenie ?

    Witam. Posiadam akwarium roslinne o wymiarach 100x40x50 grubosc szkla 8mm. Brutto 200l. Oswietlenie to aquael leddy slim plant 32w. Styknie czy dokupic drugie tylko ze 36 w ale wersja sunny albo tez p...

    Wyświetlenia: 1092 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Mam butle co jeszcze muszę dokupić ??

    Witam, kupiłem butle 1,5 kilo, mam prośbę doradźcie mi jeszcze co muszę jeszcze kupić aby wszytko hulało a nie wydać dużo kasy, proszę o wyrozumiałość bo jestem początkujący jeśli chodzi nawożenie co2...

    Wyświetlenia: 1682 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Podłoża aktywne - jak wymienić

    Mam podłoże aktywne benibachi pod krewetki CR, użytkuje od prawie roku. Ostatnio zauważyłem, że podłoże wyraźnie przestało trzymać parmetry (podskoczyło ph i nie spada samo). Wcześniej nawet nie używa...

    Wyświetlenia: 2498 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Czy warto już wymienić swietlowki na nowe ?

    Witam. Moje 2 swietlowki philips 865 18w mają już 3 lata. Mam wrażenie ze boki akwarium są mniej doświetlone niż były wcześniej, chodź może mi się wydawać. . . Wiem jednak ze kiedyś miałem mniej probl...

    Wyświetlenia: 1222 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Witajcie, jakie krewetki mogę sobie dokupić?

    Mam akwarium 21l. a w nim korzeń i nawet sporo liściastych roślin. Co do obsady to 3 krewetki Amano, 4 gupiki eundlera i 2 danio ale danio zamierzam się pozbyć. Jakie mógłbym sobie dokupić krewetki ...

    Wyświetlenia: 1005 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Ile i jakie ryby mogę dokupić??

    Witam, obecnie w moim akwa 74 l jest: 12 neonów i krewetki RC Chciałbym dokupić jakichś rybek, tylko teraz o to chodzi żeby te rybki nie jadły krewetek, teraz w akwa mam bardzo dużo mchu więc ...

    Wyświetlenia: 729 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: FoCuS_PL, Matrial i 575 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.