Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Ciekawostka akwarystyczna ?perpetuum mobile (?)



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam!

Dzisiaj w Teleexpressie zobaczyłem zajawkę nt. samowystarczalnego mini-ekosystemu wodnego. Ponieważ zapewne zdecydowana większość z nas interesuję się wszelakimi tematami związanymi choćby pośrednio z akwarystyką to postanowiłem zamieścić link do artykułu na ten temat. Link poniżej:

http://radom.gazeta.pl/radom/1,48201,7693948,Ekosfera___zycie_w_szklanej_kuli_jest_juz_w_muzeum.html


Na wypadek gdyby tekst został przeniesiony do archiwum portalu to zamieszczam jego kopię poniżej:

---------------------------------------------------------------

Ekosfera - życie w szklanej kuli jest już w muzeum

Odpowiednia temperatura, oświetlenie i mamy zaczarowaną kulę, zamknięty samowystarczalny ekosystem, gdzie żyją krewetki, glony, bakterie. Dział przyrody Muzeum im. Jacka Malczewskiego ma ekosferę. Lada dzień będzie można ją oglądać.

Ekosfera to szklana kula o średnicy 50 cm, w niej kawałek martwego koralowca, przefiltrowana morska woda, glony, krewetki i bakterie. Przyleciała do nas w piątek z Kolonii. I z tego co wiadomo pracownikom działu przyrody, jest to pierwsza i jedyna ekosfera ekspozycyjna w Polsce.

- To zamknięty samowystarczalny ekosystem, w który nie ingerujemy, zapewniamy mu tylko odpowiednią temperaturę (od 15 do 30 stopni Celsjusza) i oświetlenie - nie za mocne, najlepiej sztuczne. Bo silne światło słoneczne mogłoby spowodować nadmierny rozrost glonów, zakwaszenie i masowe wymieranie krewetek. Natomiast zbyt wysoka temperatura mogłaby przyśpieszyć metabolizm żyjących wewnątrz organizmów, co skutkowałoby również ich przedwczesną śmiercią - mówi Marek Słupek, kierownik działu przyrody.

Nasza radomska ekosfera jest jedną z 15 tego typu (i rozmiaru) znajdujących się w Europie oraz jedną z 30 na całym świecie. Ekosfery ekspozycyjne pokazywane m.in. w muzeach mają od 50 cm do półtora metra średnicy. Zobaczyć je można w Niemczech, Hiszpanii, Norwegii, Włoszech, Austrii i Francji. Jednak większość to zdecydowanie tańsze, "kieszonkowe" ekosfery mające od 6 do 10 cm, te kupują raczej prywatni użytkownicy. Wszystkie są hermetycznie zamknięte. Tlen produkują glony, które są jednocześnie pożywieniem dla krewetek. Ich odchody i martwe krewetki są rozkładane przez bakterie, a następnie już jako proste substancje chemiczne wykorzystywane przez glony.

- Przy stabilnych warunkach temperatury i oświetlenia panuje wewnątrz wręcz idealna homeostaza - mówi Słupek.

Ekosfery są wykonywane ze szkła albo z tworzywa akrylowego. - Nasza jest akrylowa, więc nieco tańsza - mówi Słupek. Jest w niej około 50-60 krewetek z rodzaju Holocaridina, zwanych potocznie krewetkami czerwonymi, których wielkość nie przekracza 4-5 mm. W naturze żyją wyłącznie na Hawajach.

- Ekosfera to modelowy przykład urządzenia przedstawiającego Ziemię w miniaturze. Tym większe robi na nas wrażenie, gdy uświadomimy sobie, że jest to żyjący samowystarczalny ekosystem. Z drugiej strony pokazuje, jak kruchy to ekosystem - podobnie jak ekosystem ziemski. Może spojrzenie na tę kulę uświadomi nam np., jak groźny może być efekt cieplarniany - mówi Słupek.

Ekosferę odkryło w 1982 r. dwóch naukowców: Joe Hanson i Clair Folsome. Prowadzili oni badania nad zamkniętymi ekosystemami dla NASA. Modele takie miały być pomocne w badaniach biosfery Ziemi. Za sprawą Lorena Ackera od 1984 r. stały się produktami handlowymi.

Radomska ekosfera została wykonana przez firmę Ecosphere Europe Gmbh z Kolonii. Ma dwuletnią gwarancję. Ale - jak informuje Słupek - zwykle jest tak, że system żyje nawet 10-12 lat, a zdarzało się, że i 15 lat. W dodatku każda ekosfera jest inna, dwóch jednakowych nie da się wyprodukować.

Eksponat udało się zakupić dzięki wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, który radomskiemu muzeum przyznał dotację na doposażenie ekspozycji przyrodniczych. Szklana kula kosztowała 10 tys. zł. Co ciekawe, była gotowa już w grudniu, ale z powodu zbyt niskich temperatur nie mogła zostać przewieziona do muzeum. - Mieliśmy z tym lekkie problemy. Musiała trzy miesiące czekać na poprawę pogody - mówi Słupek. Do samolotu zapakowano ją dopiero, gdy temperatura wzrosła do mniej więcej 10 stopni Celsjusza.

Ekosferę będzie można oglądać w radomskim muzeum już w tym tygodniu - prawdopodobnie od środy lub czwartku. Stanie w dziale przyrody, w sali z dioramami przedstawiającymi środowisko wielkich rzek.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
made in china - Twoje decyzje zakupowe tworzą miejsca pracy

Avatar użytkownika
mocho
Zainteresowany tematem

Posty: 219
Dołączył: 08 sty 2009, 15:14
Miasto: Tarnów

:shock: Rozumiem że skoro jest samowystarczalna to nie ma żadnej filtracji i woda nie jest podmieniana? Jeśli tak to nieźle. Widziałem pare zbiorników w których woda nie jest praktycznie podmniana na forum, ale bez filtracji? Ciekawe czy takie coś było by możliwe przy wodzie słodkiej. Ciekawy jestem jak tam się dostaje tlen i jak ucieka co2, jak to też policzyli żeby było samowystarczalne to jest to chyba najbardziej zadziwiające. Ciekawa informacja. Szkoda tylko że kula.. ehh.. :wink:
Pewnie w przyszłości akwarystyka dojdzie do tego etapu że nikt nie będzie się przejmował utrzymaniem stabilnych parametrów wody bo wszystko będą liczyły komputery (zresztą to już się zaczyna - komputery Ph). Tylko czy akwarystyka będzie bez tego taka pasjonująca? Układasz rośliny i tylko oglądasz jak wszystko rośnie... nuda 8)

Avatar użytkownika
mprusek
Zaawansowany użytkownik

Posty: 920
Dołączył: 11 sty 2009, 22:24
Miasto: Kraków

26 mar 2010, 15:16   (#3)  

Samowystarczalność to bajer wymyślony na potrzeby marketingowe - ten zbiorniczek jest oswietlany sztucznie i sztucznie podgrzewany. Obawiam sie iz po 2 latach krewetki nie beda juz przechodzily wylinki - wapn z wody uwiezony bedzie w nierozpuszczalnych pancerzykach ktorymi usiane bedzie podloze tego naczynia, pojawia sie niedobory.

Co do komputerow - komputery pH sa stosowane w akwarystyce od ponad 10 lat - poki co tak mocna automatyka nam w najblizszej przyszlosci nie grozi - wszak nasze hobby to pielegnacja akwarium a nie jedynie jego posiadanie :)
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12284
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

26 mar 2010, 15:41   (#4)  

Postawie sobie wiadro z wodą na balkonie, dodam trochę ziemi i tak oto stworzę 'niepowtarzalny' samowystarczalny ekosystem pełen glonów :p

Ostatnio czytałem bardziej intrygującą informację i jeziorze Wostok pod antarktydą. Prawdopodobnie istnieje tam ekosystem który nie miał styczności z żadnym innym od ok. 500 000 do miliona lat. To dopiero pobudza wyobraźnie (a jeszcze ciekawsze jest to że na księżycu Jowisza - Europie, pod warstwą lodu może się znajdować podobny ekosystem)
Daje linka dla zainteresowanych:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wostok_(jezioro)

Avatar użytkownika
mprusek
Zaawansowany użytkownik

Posty: 920
Dołączył: 11 sty 2009, 22:24
Miasto: Kraków

26 mar 2010, 18:51   (#5)  

Dla mnie oczywista manipulacja ,czysty marketing.Wszak to muzeum ,a jak powszechnie wiadomo ,częściowo utrzymuje si e z biletów .Trzeba jakoś przyciągnąć ludzi ...

Avatar użytkownika
mayaca
Zaawansowany użytkownik

Posty: 804
Dołączył: 09 maja 2008, 20:58
Miasto: Polska -wyłącznie











Powiązane tematy
  • Seachem Matrix ciekawostka.

    Cześć, borykałem się bardzo długo z wysokim potasem w swoim zbiorniku (60-75 K). Czytałem, pisałem i każdy wykluczał media w filtrze. Coś mnie tknęło o zrobiłem test mediów. I ku mojemu zdziwieniu pot...

    Wyświetlenia: 572 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Rataj Stare dno - ciekawostka

    stare-dno.jpg Ciekawostka o której mogliście nie wiedzieć. Przetłumaczone z czeskiego: Wiele lat temu odwiedziłem ogród botaniczny w Petersburgu. Szedłem z dyrektorką, Ałłą Sokol, przez wystawę r...

    Wyświetlenia: 587 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Ciekawostka - nowe gatunki razbor

    razbora.jpg Zapraszam do poczytania: http://novataxa.blogspot.com/2020/05/trigonostigma-truncata.html

    Wyświetlenia: 406 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Seachem Flourite Black - Ciekawostka -

    Taka mała ciekawostka odkryta przypadkiem . Podłoże raczej nie jest jałowe :D . Od magnesu neodymowego ciężko je oderwać . Jest chyba bogate w jakieś metale . Dajcie znać czy u was tez tak jest czy t...

    Wyświetlenia: 1905 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Sól kuchenna, morska, czy akwarystyczna

    Witam, mam pytanie odnośnie soli do akwarium, nie chodzi mi tu o akwarium morskie, tylko o uzupełnienie minerałów w słodkowodnym akwarium, by woda była bardziej kralowna, by sól zwalczała pierwotniaki...

    Wyświetlenia: 15027 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Ciekawostka - skóra ryb pochłaniająca światło w 99,5%

    idiacanthus-antrostomus-c62af0113da915cae8a37502fffb8063.jpg W głębinach odkryto jeden z najczarniejszych materiałów: skórę pewnych ryb. Pochłania ona ponad 99,5% światła Zapraszam do lektury: htt...

    Wyświetlenia: 5164 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Wystawa akwarystyczna GSA 2018

    W kwietniu tego roku odbyła się wystawa akwarystyczna zorganizowana przez Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystyczne. Wystawa dostępna była dla zwiedzających przez całe 2 tygodnie od 7 do 15.04,2018r...

    Wyświetlenia: 1559 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Ciekawostka o dwutlenku węgla

    Zapraszam do poczytania: http://www.spidersweb.pl/2017/09/dwutlenek-wegla-na-dnie-oceanu.html?full=1

    Wyświetlenia: 3353 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Lampa akwarystyczna DIV - wersja deluxe

    Witam, Chciałbym pochwalić się moim projektem i wykonaniem lampy akwarystycznej: _DSC1440.JPG _DSC1463.JPG Urządzenie składa się: 36 diod x 3W Epiled (ca.108W): 12 szt. 8500K 12 szt. 6500K 6...

    Wyświetlenia: 1790 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Testy SERA - ciekawostka

    Witam wszystkich .Podzielę sie z wami ciekawostką którą dzisiaj zauważyłem zaczynając przygodę z testami do wody firmy SERa ;-) (niby nic ale jak dużo zmienia) Otóz około miesiąca temu skonczyła mi si...

    Wyświetlenia: 3391 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 292 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.