Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Poziom Fe na poziomie ZERA - czy zwiększyć dawkę Symfonii?



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Witam

W końcu zaopatrzyłem się w test na żelazo - Rataja za 7 zł (całkiem przystępna cena). Zmierzyłem poziom Fe w moim nano holendrze i ku memu zaskoczeniu wyniósł on ZERO. Akwarium 21 litrów, oświetlenie świetlówki 3 x 8W (1,14 W/L), CO2 z bimbrowni, nawożenie Symfonią codziennie, w podłożu kulki z gliną nasączane nawozem żelazowym. Symfonię przygotowuję wg proporcji:

500 ml wody + 30 g Symfonii + 15 g K2SO4 => dawkowanie codziennie 1,2 ml, co daje dawkę tygodniową 21 ml/50 litrów, co jest maksymalną dawką zalecaną na tym forum

Godzinę po podaniu Symfonii poziom NO3 mam na poziomie niemierzalnym, dlatego też podaje KNO3 tak aby poziom NO3 wzrósł do ~10 mg/l. Rośliny rosną zdrowo i szybko - nie widać na nich jakiś niedoborów. Gdzieniegdzie głowę podnoszą glony nitkowe, ale ich ilość jest śladowa - dopiero zacząłem dodawać KNO3, więc wcześniej były niedobory azotu.

Tak się więc zastanawiam, czy zwiększyć dawkę Symfonii, dodawać jakiś nawóz żelazowy, czy zostawić tak jak jest? Może roślinom wystarczy to żelazo zawarte w glinie, która jest w podłożu? Może powinienem pobrać trochę wody z dna i zmierzyć poziom Fe? Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam
Eternal

Avatar użytkownika
Eternal
Poznaje temat

Posty: 121
Dołączył: 01 paź 2003, 08:17
Miasto: Opole

27 lut 2004, 10:19   (#2)  

Może test walnięty? Nie zwiększaj nawożenia. Zbadaj jeszcze raz (np przy dni).

Unnamed


27 lut 2004, 12:04   (#3)  

Sugerowanie się poziomem żelaza zmierzonym testem moim zdaniem nie ma większego sensu. Różne testy reagują w różny sposób na ten sam chelat żelzaza, ponadto ten sam test może dawać zupełnie różne wyniki w zależności od rodzaju chelatu. Nawet jeżeli ma się rzetelne wyniki to i tak nie mówią one nic o tym w jakim stopniu zapotrzebowanie roślin na Fe jest pokryte. Jeżeli nie obserwujesz u roślin objawów niedoboru Fe i wszystko rośnie jak należy nie ruszaj nawożenia tylko dlatego, że jakiś test coś tam pokazał. Najważniejszym czynnikiem jest kondycja roślin, wszelkie amatorskie pomiary mogą być bardzo zwodnicze.

Avatar użytkownika
Marcin Baranowski
Moderator

Posty: 944
Dołączył: 27 cze 2003, 12:13
Miasto: Białystok

27 lut 2004, 16:52   (#4)  

Powtórzę ten test jeszcze kilka razy (może wezmę wodę z podłoża) i na razie nie będę kombinować z nawożeniem. Zobaczymy za jakiś czas jak wszystko będzie wyglądać po rozpoczęciu dodawania KNO3.
Pozdrawiam
Eternal

Avatar użytkownika
Eternal
Poznaje temat

Posty: 121
Dołączył: 01 paź 2003, 08:17
Miasto: Opole

Nicpek napisał(a):500 ml wody + 30 g Symfonii + 15 g K2SO4 => dawkowanie codziennie 1,2 ml, co daje dawkę tygodniową 21 ml/50 litrów, co jest maksymalną dawką zalecaną na tym forum


To jakie ja dzienne dawki symfoni powinienem stosować do akwa 112l 3*18W +odbłyśniki DIY Co2 z bimbrowni. Ile d otego ferro Activ? Gdzie można kupić K2SO4?

AdamAGP
Poznaje temat

Posty: 74
Dołączył: 06 lut 2004, 17:18
Miasto: Tarnowskie Góry

AdamAGP napisał(a):To jakie ja dzienne dawki symfoni powinienem stosować do akwa 112l 3*18W +odbłyśniki DIY Co2 z bimbrowni. Ile d otego ferro Activ? Gdzie można kupić K2SO4?


Zakładając, że masz 100 litrów netto, 30 g Symfonii i 15 gram K2SO4 rozpuścisz w 500ml wody, "normalna" dawka dla Twojego akwa wynosi 2ml codziennie (lub 14ml co tydzień). Dla mocniej oświetlonego akwa możesz podać 2 lub 3 razy więcej (czyli odpowiednio 4 lub 6 ml codziennie). Wszystko musisz sprawdzić doświadczalnie.

Żelaza (np. w postaci FerroActiva) możesz nie podawać w ogóle, chyba że zaobserwujesz braki. Ja ostatnio zmniejszyłem dawkę Symfoni, a zacząłem dodawać żelaza - zobaczymy co z tego wyjdzie.

Jest jeszcze kwestia fosforu (PO4). Może będziesz musiał dodatkowo dodawać w postaci KH2PO4 (jeżeli zauważysz braki). Jeżeli u mnie nie pomoże dodatek żelaza, to zacznę podawać fosfor. Niestety nie mam testów - ale pracuję nad tym :)
Pozdrawiam
Eternal
Ostatnio edytowano 26 kwi 2004, 15:09 przez Eternal, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Eternal
Poznaje temat

Posty: 121
Dołączył: 01 paź 2003, 08:17
Miasto: Opole

Nicpek napisał(a):Jest jeszcze kwestia fosforu (PO4). Może będziesz musiał dodatkowo dodawać w postaci K2SO4 (jeżeli zauważysz braki).


Jestem kiepski z chemi 8) Czyli siarczan potasu ma cos wspólnego z fosforem. Jak się objawiają braki fosforu (też nie mam testów). Rosliny przestały mi bąbelkować więc dodałem Bio Florin tam jest azot, fosfor i potas, ale nie pomogło. Ja robie 6g symfoni w 100 ml wody. To by wychodziło 3g K2SO4. Gdzie mogę go kupic?

Dawkowałem symfonie 5ml co 2 dni. Nie jest to za dużo przy moim oświtleniu. Takie słabe też nie jest, z odbłysnikami to bedzię chyba ponad 0,5W/l

AdamAGP
Poznaje temat

Posty: 74
Dołączył: 06 lut 2004, 17:18
Miasto: Tarnowskie Góry

AdamAGP napisał(a):Czyli siarczan potasu ma cos wspólnego z fosforem.


Nie, nie ma nic wspólnego. Mój błąd. Chodziło mi oczywiście o diwodorofosforan potasu (KH2PO4)

AdamAGP napisał(a):Jak się objawiają braki fosforu (też nie mam testów).


Polecam artykuł Marcina Baranowskiego http://www.roslinyakwariowe.pl/nawozenie/mineralne_zywienie_niedobory/

AdamAGP napisał(a): K2SO4. Gdzie mogę go kupic?


Allegro, POCH, sklepy chemiczne.

AdamAGP napisał(a): Takie słabe też nie jest, z odbłysnikami to bedzię chyba ponad 0,5W/l


Nie oszukuj się. Dopiero z odbłyśnikami masz te 0,5W/l. Bez nich miałeś dużo, dużo mniej, gdyż większość światła z Twoich świetlówkę trafiała wszędzie, tylko nie do akwa ;)
Pozdrawiam
Eternal

Avatar użytkownika
Eternal
Poznaje temat

Posty: 121
Dołączył: 01 paź 2003, 08:17
Miasto: Opole

Nicpek napisał(a):Nie oszukuj się. Dopiero z odbłyśnikami masz te 0,5W/l. Bez nich miałeś dużo, dużo mniej, gdyż większość światła z Twoich świetlówkę trafiała wszędzie, tylko nie do akwa ;)


W sumie masz racje, ale to zaczyn, że 5 ml dzienie symfonii(6g/100ml) to za duzo?

Przeczytałem artykuł i tak jak jest na wstepie napisane, jako "niespecjalista" raczej nie bede w stanie okreslić brakującego pierwiastka, objawy niedoborów są podobne, a każda roslina reaguje nieco odmiennie. U mnie dolna część rogatka brązowieje nie wiem czy to nie glony, podobnie jest z mchem jawajskim ale innych roślin to nie dotyczy. Echinodorus Macrophyllus wypuszcza duże liscie z brązowymi plamami, ale później te plamki znikają po ok tygodniu. Może to fosfor? Nie wiecie co to może być?

AdamAGP
Poznaje temat

Posty: 74
Dołączył: 06 lut 2004, 17:18
Miasto: Tarnowskie Góry

28 kwi 2004, 14:28   (#10)  

Taka jest uroda tej rośliny (i wg mnie liście z czerwonawymi polami ładniej wyglądają niż zielone) . Jeśli liście są później zdrowe bez dziur, chloroz, nekroz brzeżnych to nie trzeba nic zmieniać. Intensywność i wielkość czerwonych (jasno brunatnych) plam zwiększa się przy silnym oświetleniu i niedoborach fosforu i azotu. Jeśli rośliny przestają rosnąć i młode liście robią się bardziej czerwone niz zwykle to należy zmierzyć poziom fosforanów i azotanów.
Pozdrowienia
Waldek

Avatar użytkownika
Waldek
Stały bywalec

Posty: 446
Dołączył: 28 cze 2003, 00:10
Miasto: Wrocław











Powiązane tematy


cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 499 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Uruchomiono zadanie harmonogramu