Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


[240] HT w dążeniu do perfekcji



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Bolkovsky napisał(a):jak powinien byc ustawiony sprzet w akwa

Tak żeby jak najwięcej wody zagarnął strumień wylotowy z filtra. Powinien być lekko skierowany w dół ewentualnie na wprost tak aby jeszcze poruszał taflę wody.
Kostka może być pod wylotem jak najniżej aby unoszące się bąbelki były porywane lekko w dół.
Deszczownica powoduje mocne natlenianie powierzchni i zarazem wytrącanie CO2.
Dlatego ph masz cały czas wysokie.
Chociaż można ją ustawić tak aby pchała wodę w dół. Naprawdę musisz sam pokombinować, poczytać dużo, tu jest ogromne pole do działania. I to bez zwiększania ilości gazu.

Avatar użytkownika
hodochwast
Stały bywalec

Posty: 470
Dołączył: 30 kwi 2015, 11:09

Trochę dosadziłem roślinek, obróciłem deszczownicę żeby strumień wody minimalnie leciał na dół i dałem ją jak najwyżej żeby minimalny jakiś ruch tafli wody był i kupiłem dyfuzor ze spiralą taki jak na zdjęciu, zobaczymy co się będzie działo, w każdym bądź razie rośliny bąblują, więc to chyba dobry znak :D
Załączniki
dyfuzor.jpg
dyfuzor.jpg (13.84 KiB) Przeglądane 6468 razy
IMAG0097.jpg
IMAG0098.jpg

Bolkovsky
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 01 paź 2015, 18:51

Na tym podłożu raczej będzie trudno utrzymać perfekcyjny zbiornik. Ale trzymam kciuki.

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

Dzięki :D Trzymaj, trzymaj bo powoli wszystko zaczyna iść w dobrą stronę ;) Nowi mieszkańcy 5 szt. :>
Załączniki
IMAG0107.jpg
(1.38 MiB) Pobrane 5772 razy
IMAG0110.jpg
(1.13 MiB) Pobrane 5772 razy
IMAG0091.jpg
(1.49 MiB) Pobrane 5770 razy
IMAG0093.jpg
(1.12 MiB) Pobrane 5770 razy

Bolkovsky
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 01 paź 2015, 18:51

Jak dla mnie winę za to co tu widzimy ponosi podłoże.Wolałbym już mieć najzwyklejszy żwirek.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

Zmien na zwirek i to tlo .

Avatar użytkownika
zdybu
Zainteresowany tematem

Posty: 197
Dołączył: 27 paź 2012, 09:56
Miasto: Sandomierz/Łódz

Mialem,ten sam problem. Podpowiem krótko bez, mądrzenia sie.
Kranówe przygotuj i zostaw na 24h do odstania. Podmieniaj większe ilości wody i często dopóki, nie opanujesz glonów. Nie lej żadnej, chemi prócz nawozów. Przy większych i częstych podmianach, rośliny będą, slabiej rosły, dlatego trzeba nawozić.
Aby uratować rośliny przycinaj tam, gdzie widzisz ze glon atakuje, bo szkoda wywalać, pewnie ladnie juz sie ukorzenily. Lej duzo carbo. Węgiel zabila, glony
Dopóki nie wyregulujesz sytuacji, ogranicz swiatlo, glony sa od swiatla. Kup kilka ślimaków military helmet. Często odmulaj dno. Byc moze to ono jest przyczyna, ze sa glony, mimo czestego sprzątania . Nie przejmuj sie tak parametrami. W takiej sytuacji, jakiej jestes, radykalne zmiany powinny przynieść skutek widoczny golym okiem. Poczytaj o filtracji! Moze,warto zafundować wklad z węgla aktywnego, jesli nie masz. Daj zna jak poszla walka.

mokudzin
Początkujący

Posty: 39
Dołączył: 10 lis 2015, 22:46

Dawno nic mnie tak nie zmęczyło, jak czytanie powyższego posta... :D

Avatar użytkownika
fleelf
Stały bywalec

Posty: 334
Dołączył: 17 kwi 2012, 12:07
Miasto: Rumia

Obecnie walkę z glonami wygrywam, ale to nie przesądza o wyniku bitwy ;p mam wkład z węgla, ale jaki jest sens nawożenia i jednoczesnego filtrowania przez węgiel ? Ogólnie kupiłem kilka koszyczków zdrowych nowych roślinek, zaczęły się przyjmować i zobaczymy co z tego wyjdzie :) Co do żwirka, piasek musi być (bocje, pielęgniczki) ewentualnie miejscami pod rośliny silnie ukorzenione wsadzę kulki gliniano torfowe lub pałeczki nawozowe, narazie nie chcę kombinować bo glon ustępuje, na roślinach już w ogóle go nie ma :)

Bolkovsky
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 01 paź 2015, 18:51

Czy podłoże to na serio sam piasek :!: :?: Jeśli tak to chyba trzeba traktować dosłownie to co napisałeś
obserwuję to forum już od dłuższego czasu
A czytasz cokolwiek :!: :?: Bez zmian w podłożu bez sensu się dalej wypowiadać w tym temacie bo rosliny w czymś takim rosły nie będą i możesz sobie kupować najlepsze filtry i robić podmiany wody 3 razy w ciągu doby a i tak rezultatu nie będzie :!:

pi3cho82
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 25 sie 2009, 17:20

Bez zmian w podłożu bez sensu się dalej wypowiadać w tym temacie bo rosliny w czymś takim rosły nie będą

Zupełnie nie zgadzam się z przedmówcą, miałem bardzo drobny piasek w akwarium ze względu na ryby i ich wymagania (pielęgniczki i kiryski) na dno posadziłem Cryptocoryne parva, pod nią dałem kulki gliniano-torfowe, rośliny rosły i rozmnażały się bez problemu. Bardziej wymagające gatunki będą miały problem ze wzrostem, ale można dobrać gatunki którym takie podłoże odpowiada, ewentualnie na tył można posadzić bardziej wymagające rośliny w doniczkach z lepszym substratem. W naturze rośliny bardzo często rosną właśnie na piasku i mule, ważne jest to aby pod nim coś było, np. ziemia czy kulki gliniano-torfowe.

Avatar użytkownika
rafahgd
Stały bywalec

Posty: 479
Dołączył: 30 gru 2012, 22:36
Miasto: Möckmühl

fleelf napisał(a):Dawno nic mnie tak nie zmęczyło, jak czytanie powyższego posta... :D

A co takiego śmiesznego tam było? Bo ja to chociaż posłużyłem rada. Ty wypowiedziałeś się, ale nie na temat. Jak nie masz nic do powiedzenia to odbij od tematu i nie zaśmiecaj forum.

mokudzin
Początkujący

Posty: 39
Dołączył: 10 lis 2015, 22:46

Nawet kulki torfowe są zmianami w podłożu!

pi3cho82
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 25 sie 2009, 17:20

pi3cho82 napisał(a):Czy podłoże to na serio sam piasek :!: :?: Jeśli tak to chyba trzeba traktować dosłownie to co napisałeś
obserwuję to forum już od dłuższego czasu
A czytasz cokolwiek :!: :?: Bez zmian w podłożu bez sensu się dalej wypowiadać w tym temacie bo rosliny w czymś takim rosły nie będą i możesz sobie kupować najlepsze filtry i robić podmiany wody 3 razy w ciągu doby a i tak rezultatu nie będzie :!:



A skąd masz takie doświadczenia z piaskiem?, używałeś go kiedyś że tak twierdzisz?. Ba akurat u mnie na piasku z substratem JBL aquabasis + pod spodem bardzo ładnie rośnie sobie trawnik z eleocharis parvula , glossostigma elatinodoides i małego henka .Dodatkowo rośnie jeszcze na tym piasku staurygene repens , eleocharis acicularis i vivipara , co można sobie zobaczyć na filmiku w tym poście . Wiele lat używałem też piasku jako podłoża i zawsze w akwariach LT rosliny rosły bez żadnego problemu . Jak widzisz małymi kroczkami forumowiczowi jakoś powoli idzie do przodu . Akurat w tym przypadku jak szpikuje piasek pałeczkami i ma zamiar dołożyć kulki gliniano-torfowe , piasek działa na plus , bo nie przedostanie mu się nic do słupa wody z podłoża . Oczywiście nie polecam piasku jako podłoża dla roślin (a najmniej początkującym ogrodnikom) , bo jest dużo lepszych innych rozwiązan , ale jeżeli forumowicz już je ma i nie chce robić restartu z wymianą podłoża , to pozostaje mu tylko zgłębiać zgromadzoną wiedzę na tym forum i próbować spożytkować ją do prowadzenia swojego akwarium . :shock:

Avatar użytkownika
Bent423
Znający temat

Posty: 1185
Dołączył: 19 gru 2014, 20:47
Miasto: Wałbrzych

Uważam, że na samym piasku akwa nie ma przyszłości (jeśli rośliny będą rosły w piasku) a
piasku z substratem JBL aquabasis

To coś innego niż sam piasek. Nie napisałem nigdzie, że ma wymienić podłoże tylko dokonać w nim zmian, np. poprzez jego wzbogacenie kulkami gliniano-torfowymi

pi3cho82
Zainteresowany tematem

Posty: 260
Dołączył: 25 sie 2009, 17:20

Witajcie :D przed kombinowaniem z podłożem (chociaż i tak dorzucę kulki gt i pałeczki nawozowe) zrobiłem eksperyment i zwiększyłem Fe z 4 kliknięć dziennie do 6, rośliny odżyły i wystartowały, stare listki niestety wyglądają marnie i roślinki puściły korzenie bokami, więc zwiększę potas o jedno kliknięcie, pozostało mi jeszcze ustalić nawożenie azotu i fosforu, póki co spróbuję na testach zooleka, a jeśli się nie uda to kupię JBL'a zdjęcia z przed sprzątania żeby jak najlepiej zobrazować co to się wyrabia :)
https://picasaweb.google.com/115112009210479337717/Rosliny240l?authuser=0&feat=directlink

Bolkovsky
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 01 paź 2015, 18:51

Mała aktualizacja, niestety tata bez mojej wiedzy i zgody wpuścił do akwarium 9 Pand i jedną neonkę Innesę, neonka w 27 stopniach spisana na straty, a Pandy no cóż, ponoć u znajomej w 28 stopniach siedziały 8 lat. Nie ma szans ich wyłowić, nie wiadomo z jakich przyczyn padł jeden Gurami mozaikowy, ale rośliny rosną, usadziłem je już każde na swoim miejscu i aranżacja przynajmniej mi się podoba, więc raczej zostanie już jako finalna ;p co o tym sądzicie ? Aaaa i byłbym zapomniał, w końcu znalazłem czas i upchnąłem wszystko w szafce :)
Załączniki
IMAG0168.jpg
(1.67 MiB) Pobrane 315 razy
IMAG0160.jpg
(801.87 KiB) Pobrane 315 razy
IMAG0174.jpg
(830.74 KiB) Pobrane 315 razy
IMAG0164.jpg
(1016.75 KiB) Pobrane 315 razy

Bolkovsky
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 01 paź 2015, 18:51

Witam
No cóż .. , szału nie ma i d..py nie urywa jak to mówią , ale jest znaczny postęp w porównaniu z tym , co przedstawiłeś na początku :shock: . Najważniejsze że się nie poddałeś i małymi kroczkami idziesz do przodu , mam nadzieję w między czasie zgłębiając wiedzę zgromadzoną na tym forum :D . Patrząc na fotki , nie za dużo dozujesz co2 ? . Kiryski nie podpływają do powierzchni wody zaczerpnąć powietrza?
pozdrawiam Bent

Avatar użytkownika
Bent423
Znający temat

Posty: 1185
Dołączył: 19 gru 2014, 20:47
Miasto: Wałbrzych

Hmm, na początku myślałem, że ciągle masz strasznie mętną wodę, ale potem zobaczyłem, że w szafce pod akwa jest tak samo :D Przez te okropne przepalone zdjęcia tak naprawdę nie widać jak wygląda stan wody i na ile zdrowo wybarwione są rośliny:

IMAG0168-ed.jpg
Zdjęcie to własność użytkownika Bolkovsky
(341.72 KiB) Pobrane 308 razy


Bez tej białej mgły na każdym zdjęciu nie wygląda to tak źle :)

Ale ogólnie sam też prowadząc akwarium na piasku miałem bardzo długo problemy ze stroną wizualną, ciężko jest stonować z resztą ten rażący biały i jednocześnie powoduje on, że wiele niedoskonałości jest znacznie lepiej widocznych :/

Swoją drogą, nie masz możliwości wymiany tej fototapety na jakąś jednolitą? Bo sprawia dodatkowo jakieś takie dziwnie niechlujne wrażenie, nie wiadomo, czy to glony, czy brud, czy co tam siedzi :D

I zostaje jeszcze pytanie, co to jest?

IMAG0168-ed2.jpg
Zdjęcie to własność użytkownika Bolkovsky
(347.92 KiB) Pobrane 306 razy


Jeśli to brązowy glon, to wypada go na bieżąco usuwać, raz że kwestie estetyczne, a dwa, że to skuteczne dopełnienie przeciwglonowej terapii nawozami :)

Ogólnie gdyby nie masakryczne prześwietlenie zdjęć i te brązowe strefy to powiedziałbym, że akwarium miłe dla oka :)

Tadeus
Poznaje temat

Posty: 115
Dołączył: 05 sty 2014, 15:39

Niestety brąz i zieleń wyłazi, bo nie potrafię dojść do równowagi z nawozami, jak podaję mniej fosforu to momentalnie spada do zera, jak podam troszkę więcej to skacze na 2,5. Muszę się zaopatrzyć w testy JBL i wtedy myślę że wszystko się rozjaśni, bo zoolek sprawdza się jednak tylko GH/KH ;p Ze zdjęciami jest kłopot żeby nie były prześwietlone bo akwarium z bliska aż razi, ale na tej odległości co jest łóżko, jak leżę to meeegaśnie wypoczywam i widok jest bardzo miły dla oka, więc chyba spełnia swoje założenie :D
PS. Tło dostałem od dziewczyny, i na dzień dzisiejszy praktycznie całkowicie zarosło, więc musi zostać :D

Bolkovsky
Początkujący

Posty: 19
Dołączył: 01 paź 2015, 18:51











Powiązane tematy
  • 240 l nawożenie

    witam potrzebuje pomocy w ogarnieciu nawożenia. Walczylem z sinicami, odpuściły. osada 40 neonów sinus 10 czerwonych 8 neonów czarnych 8 otosków 10 Kirysków pigmej rosliny montecarlo anibusy microz...

    Wyświetlenia: 715 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Akwarium 240 L Amazonia - zacząć nawozić?

    Cześć. Akwarium 240 L na Amazoni 12 dni po starcie. Światło 4x54w T5, co2 / 24h, 2x Tetra ex700. Ro + mineralizator Equlibrium. Parametry: ph 6.2 gh 5,5 kh 3 no3 10 nh4 0 - 0,1 Mam tr...

    Wyświetlenia: 641 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Pierwsze akwarium 240 L

    Witam wszystkich Zaczęło się jakieś pół roku temu, najpierw zapałałem chęcią do powrotu do dziecięcego mojego hobby i kupiłem 45L.... Po paru miesiącach powiedziałem sobie, ehh za małe... więc kupiłe...

    Wyświetlenia: 620 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Prosze o pomoc w przygotowaniu nawozu do akwarium 240 litrów

    Witam serdecznie. Jestem początkującym " Holendrem" i chcem przygotować nawóz do swojego zbiornika 240 l. Obecnie stosuje nawozy Firmy PG - Classic, Ferro+ , Macro,Micro lecz nadal występują mi niedo...

    Wyświetlenia: 2543 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Problem z moją 240-tką

    Jestem początkującym akwarytą i prosiłbym o pomoc. W mojej 240 l. jest kilka roślinek i mam z nimi trochę problemów. Najpierw jednak powiem co mam w akwarium: oświetlenie : narazie 2 lampy HQI po 150...

    Wyświetlenia: 3959 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: hyniks, KubaGsxR i 452 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.