Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Rotala rotundifolia indica - wielki problem z rośliną



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



19 maja 2010, 19:37   (#21)  

Mam bardzo podobne problemy ze stożkami oraz znaczna chlorozę. Myślałem ze to niedobór mikro ale im więcej daje mikro tym większą mam chlorozę.

Arturs
Poznaje temat

Posty: 144
Dołączył: 18 sie 2003, 11:53

19 maja 2010, 20:55   (#22)  

Ja nie wiem dlaczego większość akwarystów ma podejście, że jak z roślinami jest coś źle, to znaczy że czegoś jest za dużo. Ja mam akurat odwrotne podejście, jak z roślinami jest coś nie tak, to zastanawiam się czego jest za mało. Najczęściej za mało jest tego co zawsze ... CO2 :lol: , albo jego poziom za bardzo się waha.

Moje rotale przy dozowaniu EI 150% i świetle 0.55W/litr, czyli nawozów sporo "za dużo" nawet w standardach EI. Rotale są tutaj 3 dni po przycince i widać, że bez problemu odbijają. To czego na zdjęciu nie widać, to ilości, dystrybucji i stabilności CO2 w zbiorniku :wink: .
Obrazek

Tutaj trochę widać po pH metrze ile CO2 dozuję, test na twardość węglanową pokazuje w zbiorniku 3dKH, więc radzę nie liczyć ilości CO2 z zależności CO2, pH, KH. Według tej tabelki (lub kalkulatora) mam 180ppm CO2 w zbiorniku. pHmetr jest regularnie kalibrowany (ostatnio 2 tygodnie temu) więc na pewno pokazuje w miarę poprawny wynik.
Obrazek

Jak CO2 jest ok, to nawet kwiatki bąblują :wink:
Obrazek

Z tego co zauważyłem, to akwaryści przy EI mają najwięcej problemów z roślinami uważanymi za proste w utrzymaniu, jak rotale, hygrofile itp. Wszystkie te rośliny są szybko rosnące i gdy nie są limitowane nawozami potrzebują ogromne ilości CO2 w porównaniu do roślin wolniej rosnących i są one dobrym indykatorem, że nasz poziom CO2 nie jest tak dobry jak myślimy, pod względem stężenia lub jego stabilości. W stożkach wzrostów roślin zazwyczaj większość procesów zachodzi szybciej, bo jest to część rośliny która się najszybciej rozwija i poza tym najczęściej jest najbliżej światła, które napędza wzrost, dlatego zapotrzebowanie na składniki i CO2 jest tam zazwyczaj największe. Palenie stożków gdy nie limitujemy nawozów, to najczęściej braki stabilnego poziomu CO2, tutaj trochę o mechanizmie zjawiska http://www.barrreport.com/showthread.ph ... -important

Żółknięcie lub blaknięcie liści roślin szybkorosnących przy silniejszyn świetle w EI (wyglądające jak chloroza, czasami nawet wypadają dziury w liściach) może też świadczyć o brakach azotu, zwłaszcza gdy objawia się ono na liściach wyższych, lepiej oświetlonych.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

19 maja 2010, 21:29   (#23)  

Spider, przy tak wysokim CO2 i niskim PH nie masz problemów z rybami w akwarium? CO2 wyłączasz na noc czy 24h działa u ciebie?

Matrixowo
Stały bywalec

Posty: 416
Dołączył: 03 sie 2009, 23:12
Miasto: Zduńska Wola

19 maja 2010, 21:33   (#24)  

Jeśli Spider72 ma pH-meter to dozowanie podawane przez sterownik, w zależności od zadanego pH.

Usunięto użytkownika 14432


19 maja 2010, 21:54   (#25)  

Matrixowo napisał(a):Spider, przy tak wysokim CO2 i niskim PH nie masz problemów z rybami w akwarium? CO2 wyłączasz na noc czy 24h działa u ciebie?


Nie mam, wszystkie moje ryby pochodzą z Ameryki południowej, gdzie woda jest zazwyczaj miękka i kwaśna, krewetki co prawda pochodzą z innego rejonu świata, ale nie przeszkadza im to mnożyć się jak króliki :) . CO2 włącza się 2 godz. przed światłem i wyłącza na 1 godz. przed zgaszeniem światła, tak samo pompa cyrkulacyjna.

mmarek napisał(a):Jeśli Spider72 ma pH-meter to dozowanie podawane przez sterownik, w zależności od zadanego pH.


Elektrozawór jest odłączony od pH kontrolera i jest sterowany wyłącznikiem czasowym, dozowanie CO2 przez pH metr powodowało zbyt duże skoki poziomów CO2 i problemy z roślinami.
Sterowniki pH mają zbyt dużą bezwładność przy EI, zwłaszcza przy większej ilości światła, poza tym jak widać, pH nie zależy tylko od CO2, bo inaczej moje ryby pływałyby w maskach przeciwgazowych :D, albo brzuchem do góry .
Wielu akwarystów myśli, że na pH ma wpływ tylko CO2 i dlatego często mają za niski poziom CO2, gdy patrzą na wartość pH (zwłaszcza w miękkiej wodzie).
Starsze zbiorniki mają tendencję do niższego pH, prawdopodobnie ze względu na ilość nagromadzonego detrytusu w podłożu i wydzielaniu większych ilosci kwasów organicznych, których sole i/lub wodorosole mogą tworzyć układy buforujące podobne do węglanów, dlatego w zbiorniku test pokazuje 3dKH, chociaż w kranie mam 2dKH.
Mój zbiornik ma ponad 2 lata, jeszcze rok temu pH spadało najwyżej do 6.0pH, teraz czasami spada nawet do 5.6pH i nie musi mieć to związku z ilością CO2 w wodzie, bo dozowania CO2 zasadniczo nie zmieniałem.
Również akwaria na ziemi mogą mieć tendencję do niższego pH niezależnie od CO2, ze względu na procesy dekompozycji zachodzące przy jej mineralizacji w wodzie.
Edit: Oczywiście ten wpływ na pH jest znacznie bardziej widoczny w miękkiej wodzie (o niskim KH), w twardszej wodzie (z wyższym KH) nie ma takiego znaczenia.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek
Ostatnio edytowano 20 maja 2010, 11:30 przez spider72, łącznie edytowano 2 razy

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

19 maja 2010, 22:05   (#26)  

Mozna rowniez zostawic elaktrozawor podlaczony do ph-metru tylko trzeba ustawic nizsza wartosc powiedzmy 5.0 :lol: ,raczej Ph do tego poziomu nie spadanie.

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

19 maja 2010, 22:13   (#27)  

Spider jak możesz to napisz jakie masz wskazania pH metru przed włączeniem światła przed wyłączeniem i w ciągu dnia jak ono Ci się zmienia.

Wiesz skoro mam dużo CO2 ,bardzo dobra cyrkulacje i nadal jest źle z roślinami (chloroza i problemu ze stożkami). W momencie jak podam więcej mikro to te problemy się nasilają to wniosek jest dość oczywisty. Oczywiście możesz zaraz napisać, że mam braki mikro a po podaniu więcej mikro brakuje CO2 :) ale według mnie to jest błędne twierdzenie.

Arturs
Poznaje temat

Posty: 144
Dołączył: 18 sie 2003, 11:53

19 maja 2010, 22:24   (#28)  

Arturs napisał(a):...Wiesz skoro mam dużo CO2...


Po czym wnosisz, że masz dużo CO2 ?

Usunięto użytkownika 14432


20 maja 2010, 08:07   (#29)  

spider72 napisał(a):... to najczęściej braki stabilnego poziomu CO2 ...


Czy w takim razie nie lepiej jest jednak podawać CO2 przez całą dobę ?

Zakładam, że jeśli w nocy rośliny nie pobierają i CO2 się kumuluje, to zostanie "więcej" na czas pracy oświetlenia.

W takim wypadku łatwiej również o utrzymanie w miarę równego pH.

Usunięto użytkownika 14432


20 maja 2010, 08:11   (#30)  

W nocy się nie skumuluje ;) dosyć szybko się ulatnia.
W mniejszych akwariach doskonale to widać. Za dnia kolor indykatora mam żółty, a po nocy mocno zielony.
Lepiej zacząć podawać CO2 2h przed zapaleniem światła i zaprzestać razem z wyłączeniem światła.

Jak już spider wspomniał poziom CO2 jest ważny za dnia ( dlatego lepiej jest odbudować jest przed zapaleniem światła ), a w nocy nie ma aż takiego znaczenia i przynajmniej ryby odpoczną od wysokich stężeń tego gazu.
Pozdrawiam

snajperpl
Początkujący

Posty: 37
Dołączył: 27 paź 2008, 10:52

20 maja 2010, 10:29   (#31)  

Arturs napisał(a):Spider jak możesz to napisz jakie masz wskazania pH metru przed włączeniem światła przed wyłączeniem i w ciągu dnia jak ono Ci się zmienia.

Wiesz skoro mam dużo CO2 ,bardzo dobra cyrkulacje i nadal jest źle z roślinami (chloroza i problemu ze stożkami). W momencie jak podam więcej mikro to te problemy się nasilają to wniosek jest dość oczywisty. Oczywiście możesz zaraz napisać, że mam braki mikro a po podaniu więcej mikro brakuje CO2 :) ale według mnie to jest błędne twierdzenie.


Jak zmienia się pH w czasie dnia, to Ci teraz dokładnie nie powiem, bo w ciągu dnia jestem w pracy, a w weekendy mam lepsze rzeczy do robienia niż oglądanie pH metru.
Mogę Ci na razie powiedzieć tyle, ze jak wychodzę do pracy (1 godz. przed włączeniem się CO2) to pH jest zazwyczaj w okolicach 6.0-6.2. W czasie gdy wyłącza się dozowanie CO2 pH jest w granicach od 5.6 do 5.8 w zależności od dnia tygodnia, spada bardziej pod koniec tygodnia.
Jak nie zapomnę i będę w domu, to spróbuję zerknąć w ten weekend co 2 godz. na odczyt, wtedy Ci podam wahania pH w ciągu dnia.

Dlaczego masz takie zjawisko z mikro, to nawet nie będę zgadywał, bo nie wiem jak teraz nawozisz, jednak rośliny mają dość wysoki próg toksyczności nawet na mikroelementy i raczej toksyczność to nie jest, co chyba sugerujesz. Zanim objawy toksyczności pokazałyby sie na roślinach, to najpierw uśmierciłbyś mikroelementami ryby i krewetki, które są bardziej wrażliwe od roślin na zatrucie metalami ciężkimi.
Jeżeli pytasz mnie czy przyczyną takiego objawu moze być niski lub niestabilny poziom CO2, to moja odpowiedź jest, ze zapewne może, choć oczywiście może też być inna przyczyna. Im więcej czytam o skutkach, nawet krótkotrwałych, braku CO2 przy rozpędzonej fotosyntezie, tym mniej rzeczy mnie dziwi, zwłaszcza że braki nawozów łatwo wyeliminować, a z CO2 nie ma tak łatwo, ze względu na szybkość zmian jego poziomu w wodzie, jak i brak dostępnych dla akwarystów precyzyjnych metod mierzenia jego poziomów i ich zmian.
Jak ktoś ma miękką wodę, jak ja np. to można łatwo stwierdzić używając pH metru jak bardzo może różnić się poziom CO2 w zbiorniku. Kiedyś się tak bawiłem, choć nie jest to precyzyjna metoda, i różnica pH w toni wodnej i w gęstym "krzaku" roślin dochodziła do 0.2 pH. jak będę miał chwilę. to mogę zrobić zdjęcia z takiego pomiaru, jak kogoś to interesuje, choć największa frajda, jak robi się to samemu, chociaż nie każdy ma pHmetr i miękka wodę.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek
Ostatnio edytowano 20 maja 2010, 10:40 przez spider72, łącznie edytowano 3 razy

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

20 maja 2010, 10:30   (#32)  

mmarek napisał(a):
spider72 napisał(a):... to najczęściej braki stabilnego poziomu CO2 ...


Czy w takim razie nie lepiej jest jednak podawać CO2 przez całą dobę ?

Zakładam, że jeśli w nocy rośliny nie pobierają i CO2 się kumuluje, to zostanie "więcej" na czas pracy oświetlenia.

W takim wypadku łatwiej również o utrzymanie w miarę równego pH.


Nie, bo albo udusisz ryby w nocy, albo będziesz miał za mało CO2 w ciągu dnia.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

20 maja 2010, 10:32   (#33)  

Poniżej zamieszczam fotkę rotali, która u mnie jest dopiero nieco ponad trzy tygodnie (zbiornik ma niewiele więcej).

W tle orginał jaki otrzymałem ze zbiornika traktowanego nawozem z symfonią, CO2, oraz oczywiście wysokim natężeniem światła.

Na pierwszym planie świeże odrosty przycięte kilka dni temu.
Zbiornik bez CO2 (ziemianka), oświetlenie poniżej 0,4W/litr.
Załączniki
Obraz 003aa.jpg
(63.12 KiB) Pobrane 1302 razy

artuś
Poznaje temat

Posty: 140
Dołączył: 27 sty 2010, 20:11
Miasto: Bełchatów

20 maja 2010, 11:37   (#34)  

Zbiorniki LT działają trochę inaczej niż zbiorniki HT o nielimitowanym wzroście, dlatego poziom CO2 nie jest tam krytyczny, za to jego stabilność jest również ważna, nawet w zbiornikach LT.
Na Twoim zdjęciu wyraźnie widać, choćby po pokroju liści, jak roślina potrafi się przystosować do innych warunków, aby przetrwać.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

20 maja 2010, 16:04   (#35)  

spider , a przez jaki dyfuzor podajesz CO2???????

Avatar użytkownika
boruch26
Początkujący

Posty: 46
Dołączył: 25 sty 2010, 20:49

20 maja 2010, 16:57   (#36)  

Nie używam dyfuzora, podaję CO2 przez mały filtr wewnętrzny. Poszperaj w moich postach to znajdziesz zdjecia i opis.
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

20 maja 2010, 17:34   (#37)  

@Spider72, wiem, że bąbel bąblowi nie równy, ale chcę jedynie uchwycić skalę. Czy w swoim baniaku "liczysz" bąbelki, czy podajesz ciągły strumień CO2 ?

Usunięto użytkownika 14432


20 maja 2010, 17:48   (#38)  

Sorry, ale nie mam licznika bąbelków, ustawiam przepływ gazu na oko. Do wężyka od CO2 cofa mi się kropla wody co kilka sekund (z powodu podciśnienia wytwarzanego przez filter do rozpuszczania CO2) i widzę z jaką prędkoscią płynie spowrotem do akwarium i na tą prędkość reguluję przepływ jezeli chcę zwiększyc lub zmniejszyć dozowanie CO2. Jaka to prędkość to nie wiem bo nie mierzyłem, pewnie gdzieś tak około 1-2 cm/s - tak na oko :wink: .
Pozdrowienia
... sypnijcie no tu szwagrze, jeszcze łopatę fosforu do tej nalewki i będzie git.
Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
spider72
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2654
Dołączył: 16 sty 2008, 16:30
Miasto: Wick, Szkocja

20 maja 2010, 19:48   (#39)  

I o to mi chodziło ! Ten 1-2cm/sek w wężyku to dość szybkie tempo, a więc to raczej nie jest 5 bąbli, a raczej kilkanaście, żeby nie powiedzieć kilkadziesiąt.

Mimo wszystko, Twoja podpowiedź jest pomocna !

Dzięki.

Usunięto użytkownika 14432


20 maja 2010, 21:41   (#40)  

Również mam problem z wyregulowaniem prawidłowego poziomu dwutlenku węgla. Spider ciągle wspomina o stabilnym poziomie Co2.Twierdzi również ze to może byc powód karłowacenia stożków rotali z którymi ciągle mam problem.
Gaz dozuje za pomocą drzewa lipowego w strzykawce. Licznik bąbelek również mam zamontowany,ale skoro bąbel bąblowi nierówny więc nie traktuje go jako pomocnik w prawidłowym podawaniu gazu.
Parametry wody " PH 7.2 kh17 . Z kalulatora co2 wyliczyłem stężenie 40 ppm , czyli trochę może być za dużo.Chociaż ryby zachowują sie normalnie.Jedynie miałem problem z krwetkami filtrującymi i amano , które ciągle sie przewracały. Po zmniejszeniu dozowania krewetki zachowywały sie normalnie. Nie chce zadusic swoich rybek dlatego ciągle kombinuje z regulacją , przez którą pewnie mam problemy z roślinami.

Avatar użytkownika
boruch26
Początkujący

Posty: 46
Dołączył: 25 sty 2010, 20:49











Powiązane tematy
  • Świeży Baniak i płożąca się Rotala

    Hej, Wracam po długiej przerwie, wystartowałem zbiornik HT 90x45x40H oświetlenie Hyperbar FXL75 zawieszona 15cm nad taflą wody, świeci 8h. Podmiany 40 litrów RO + PLANT MINERAL i mikro wg producen...

    Wyświetlenia: 1044 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Problem z roślinkami

    Witam Akwarium 240 lirtrow,2 filtry jbl e-1502. Oświetlenie luwela 1 x led naturę 6500K 21W, 1 x led Day 9000K 21W + sinkor wrb 6000K 40W. Podłoże zwykły żwir. Woda podmieniana co tydzień na ro w ilo...

    Wyświetlenia: 930 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Problem z roślinami - nawożenie

    Witam, jestem początkującym akwarystą. zawsze miałem akwaria na podłożu jałowym bez nawozów. Teraz założyłem akwarium 112l na substracie jbl aquabasis i zacząłem nawozić akwarium nawozami aqua art bez...

    Wyświetlenia: 18725 | Odpowiedzi: 74 czytaj więcej...

  • Rotala colorata i Ludwigia sp. mini

    Nie chce zawracać głowy, ale może ktoś znalazł by chwile, podrzucił mi jakiś pomysł co zrobić ze stożkami u rotali coloraty i rotali vietnam. Na Ludwigi sp. mini pojawiły się zółte kropki, być może ki...

    Wyświetlenia: 1648 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Problem z roślinkami pojawiają się dziury

    Witam ! Posadziłem roślinki i po tygodniu ,czyli dziś zauważyłem dziury na liściach nie wiem jakie jest pH wody ,wodę podmieniam co tydzień ,prosto z kranu , nie wiem co już robić żeby ładnie rosło ma...

    Wyświetlenia: 3529 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Poskręcane młode liście, problem z identyfikacją a Ca/Mg

    Proszę o poradę w identyfikacji niedoboru, lub blokady. Poskręcane liście występują w zbiorniku tylko na Alternanthera Reineckii. Na pierwszy rzut oka - coś z Ca/Mg/K , ale tu nie powinno być problemu...

    Wyświetlenia: 1966 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Problem z ustaleniem dawki azotu

    Akwarium: 25l Oświetlenie: 10W Aquael LED Podłoże: ziemia, glina, torf i na to 3cm żwiru Filtracja: kaskada CO2: 1 bąbel na 5 sekund, drabinka jbl Nawożenie: 5 ml Nitro easylife, 2...

    Wyświetlenia: 1939 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Duży problem z roślinami w low-tech

    Cześć! Zarejestrowałem się na tym forum aby poprosić Was o poradę w ustabilizowaniu mojego akwarium. Nie mogę sobie z tym poradzić od dłuższego czasu ani nawet ustalić czy chodzi o mikro/makro oraz mo...

    Wyświetlenia: 4553 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Problem z nawozeniem

    Witam wszystkich. Mam problem z nawozami. Dużo czytałem ale widać nadal sobie nie radzę. Ale od początku. Parametry Akwarium: 112l Filtr Unimax 150- gąbki, wata i dwa koszyki cemramiki. Butla Co2 ...

    Wyświetlenia: 14635 | Odpowiedzi: 84 czytaj więcej...

  • Bardzo wysokie NO3, problem.

    Witam. Mam problem z bardzo wysokim poziomem NO3. Zaczęło się od tego, że u dwóch ryb zauważyłem objawy posocznicy, ten problem ogólnie jest juz zażegnany, kupilem testy paskowe, zeby skontrolować wod...

    Wyświetlenia: 1685 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 476 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.