Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Co to za niedobór? - Micranthemum umbrosum



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Witam! Od jakiegoś czasu mam problem z Micranthemum. Wydaje mi się, że czegoś im brakuje. Z tego co wyczytałem wyglądało mi to na niedobór azotu, szczególnie, że wzrost jest spowolniony. Problem dotyczy w szczególności starszych liści. Jednak po dwukrotnym zwiększeniu dawki PGMakro (1ml na dzień) sytuacja nie ulega jakiejś szczególnej poprawie. Ponadto pojawiło się trochę nitek, ale już nad nimi zapanowałem i jest ich coraz mniej. Może powinienem zacząć podawać Ferro (póki co leję tylko PGC 1ml co 5 dni). Niestety nie dysponuję testami, ale może ktoś miał już podobny problem. Zbiornik 54l, 36W, CO2.

Obrazek

Anonim 1811


10 maja 2007, 16:23   (#2)  

Skoro objawy pojawiają się na starszych liściach to z zamieszczonego zdjęcia moge wnioskować , jest to K LUB N .
Który ?? musisz odpowiedzieć sobie sam.
niedobór potasu nie powoduje karłowacenia świeżo wyrośniętych liście.
Natomiast azot w przeciwieństwie do potasu poza nie znacznymi różnicami w niedoborze tych pierwiastków POWODUJE KARŁOWACENIE i spowolnienie wzrostu.
W obu przypadkach najczęściej pojawiają się dziurawe liście które z czasem żółkną gniją i odpadają.

Avatar użytkownika
DAMIANJONSKI
Początkujący

Posty: 33
Dołączył: 03 gru 2006, 11:54

30 lip 2007, 16:56   (#3)  

Natomiast azot w przeciwieństwie do potasu poza nie znacznymi różnicami w niedoborze tych pierwiastków POWODUJE KARŁOWACENIE i spowolnienie wzrostu.


Niekoniecznie. Niedobór N nie zawsze powoduje karłowacenie. Klasyczna definicja mówi, że objawy to chloroza dolnych liści ale karłowacenie wcale nie musi wystąpić. Niedobór K też nie zawsze objawia się na dolnych liściach. W przypadku Umbrosum, które opisał Chester niedobór K często objawia się jako zanikanie stożków wzrostu i silnym karłowaceniem młodych liści gdy tymczasem dolne liście mają się całkiem dobrze. W przypadku Umbrosum (co występowało u mnie) zarówno niedobór K jak i Mg wyglądają identycznie - zanik stożków wzrostu. Sposobem odróżnienia niedoboru K od Mg jest ogólna bladość liści na wielu roślinach i zanikanie stożków. Wtedy wiem, że to niedobór Mg.
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

01 sie 2007, 19:40   (#4)  

Ja nawożę razem z PG Macro, również ( ze względu na małą obsadę ryb w zbiorniku ) KNO3, być może dodawanie codziennie N a w szczególności K powoduje, że umbrosum się lepiej "czuje".Zaprzestanie dodawania KNO3 lub zamiana go na NH4NO3 powoduje "wybielanie" się roślin.Te rośliny były nawożone PG Macro 6 do 8 ml dziennie na 240 l plus Micro Intermagu bez dodatków. PO4 dochodziło do 1 mg/l.Podwójne bąbelki powietrza odrywały się od roślin co kilka sekund. :wink:


Pozdrawiam

Saxe
Poznaje temat

Posty: 138
Dołączył: 13 sty 2005, 17:46
Miasto: Wielkopolska

01 sie 2007, 23:33   (#5)  

Ja bym się też zastanowił czemu pojawiły się krasnorosty.. czyżby niedobór P? U mnie podobnie jak to Umbrosum wyglądała kiedyś Rotala Green przy niedoborze fosforu.

Avatar użytkownika
psicho
Zainteresowany tematem

Posty: 241
Dołączył: 27 maja 2006, 20:42
Miasto: Tarnów

02 sie 2007, 10:24   (#6)  

Przedstawione przez Ciebie zdjęcie przypomina mi bardzo moje Umbrosum , jakie kiedyś miałem. Obecnie przy dużych dawkach K takie objawy nie występują. Poziom K około 25-30 ppm. Natomiast niedobory azotu objawiają się spowolnieniem lub zatrzymaniem wzrostu.
Nie wykluczałbym też P, o którym pisz psicho.
Kombinuj, ale stawiam na K :D


Saxe napisał(a):Ja nawożę razem z PG Macro, również ( ze względu na małą obsadę ryb w zbiorniku ) KNO3, być może dodawanie codziennie N a w szczególności K powoduje, że umbrosum się lepiej "czuje".Zaprzestanie dodawania KNO3 lub zamiana go na NH4NO3 powoduje "wybielanie" się roślin.

Twoje doświadczenia dowodzą, że to oprócz N, brakuje przede wszystkim potasu, bo saletra amonowa zawierająca dwie formy azotu nie wystarcza.
Sam stosuję obecnie mieszankę KNO3 i NH4NO3, ale oprócz tych związków również KHCO3, możesz z powodzeniem stosować ten związek, tylko nie pomyl i nie kup czasem K2CO3 - porażka :!: Pisaliśmy o tym sporo z Kekonem :wink:
Czy próbowałeś zwiększać PGMakro bez podawania innych soli "azotowych"? domyślam się, że rosło wtedy pewnie mocno PO4 do niebezpiecznych granic. Ile obecnie masz PO4?

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
GP
Zaawansowany użytkownik

Posty: 989
Dołączył: 03 cze 2005, 06:45
Miasto: Krosno

03 sie 2007, 12:32   (#7)  

nie pomyl i nie kup czasem K2CO3 - porażka


O tak :) To tak jak pomylić alkohol etylowy z metylowym ;)
Tak na poważnie to ten związek wydaje się być po prostu szkodliwy. Rośliny spowalniają ze wzrostem, żółkną i co najgorsze - przypala stożki. Zauważyłem, że akwaryści na różnych zagranicznych forach często mylą K2CO3 z KHCO3.
Glony są jak psychologia kobiety - jak gęsty i ciemny las. Wielu już w nim zbłądziło śmiałków...

Avatar użytkownika
kekon7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 788
Dołączył: 03 cze 2005, 18:41

05 sie 2007, 12:51   (#8)  

GP napisał(a):

Czy próbowałeś zwiększać PGMakro bez podawania innych soli "azotowych"? domyślam się, że rosło wtedy pewnie mocno PO4 do niebezpiecznych granic.



Tak próbowałem zwiększyć ilość podawanego PG Macro do 8 ml dziennie na 240 l wody, co zresztą sugerował mi Bartek Lipczyński w jednym z postów w którym dopytywałem czym uzupełniać poziom N w zbiorniku z małą obsadą ryb. Mój zbiornik jest dość specyficzny bo pływa w nim tylko 7 Bystrzyków Pereza, które to zbiornika w azot nie zaopatrują w wystarczającej ilości ( tak myślę ). Jak pamiętasz Bartek Lipczyński poprawił w tym poście swoją definicję dotyczącą PG Macro, którą ja zacytowałem.Wszystkie próby stosowania w tym konkretnym zbiorniku tylko PG Macro bez podawania dodatkowo KNO3 zakończyły się porażką.Poziom azotu ( oczywiście tego, który mogłem zmierzyć ) był niski cała ta zabawa kończyła się pojawianiem " białej pajęczyny" między roślinami co mogło być oznaką początku plagi sinic. Są akwaryści, którzy twierdzą, że to właśnie braki azotu mogą być ich powodem. Nagłe dodawanie KNO3 zmieniało sytuację na lepszą. No i był jeszcze jeden problem przy podawaniu tylko PG Macro ( w większych dawkach ) na szybach pojawiał się pył, który znikał po dodaniu KNO3.

GP napisał(a):
ile obecnie masz PO4 ?


Najlepiej gdy jest na poziomie 1 mg/l wskazywanym przez testy JBL-a. Być może jest jednak tak, że test zawyża o czym świadczą badania wody w laboratorium, które wykazały poziom PO4 0,5 mg/l a test 1 mg/l. Różnica w kolorach odczytywanych na skali testu była wyraźna.Ja w swoim zbiorniku nie boję się wysokich dawek fosforu ale jak sam widzisz, żeby mieć pewność czy są rzeczywiście wysokie należy wodę badać w laboratorium a to już jest drogi "sport". Czerwone stożki wzrostu Limnophili sessilliflory wskazują , że fosforu w wodzie jest ciągle mało. Czy się mylę ?





Pozdrawiam

Saxe
Poznaje temat

Posty: 138
Dołączył: 13 sty 2005, 17:46
Miasto: Wielkopolska











Powiązane tematy
  • Zwiększenie dawki mikro a niedobór potasu

    Witam . Zbiornik na podłożu master soil 50 litrów netto , 50lumenow na litr barwa 7000k K 18 (po zwiększeniu dawki mikro i zauważeniu niedoborów spadło do 10) Ph6.9-6.3 Gh/kh 8/1 No3 5 Po4 0.2 Ca/mg...

    Wyświetlenia: 12300 | Odpowiedzi: 55 czytaj więcej...

  • Niedobór, nadmiar tylko czego? Proszę o pomoc

    1. 120x50x50- 300 litrów 2. Lampa LED SKYLIGHT Hyperspot L, 8 godzin świecenia 3. Co2 butla z elektrozaworem 4. Podłoże Aqua Soil Amazonia ADA , ADA Power Sand Advance 5. Filtr Eheim Professionel 3 12...

    Wyświetlenia: 7409 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...

  • Niedobór potasu

    Dzień dobry Posiadam kostkę 35 litrów nieskoenergetyczną (nie low tech bo jest co2), czyli 6W światła LED i Co2 na ziemi ze żwirkiem i piaskiem. Staram się regularnie codziennie podmieniać 1-1.5 li...

    Wyświetlenia: 4448 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

  • Niedobór Mg?

    w połowie roku przeszedłem z kranówki na RO w ramach walki z wysokim Si, którego nijak nie szło zbić do jakiegoś akceptowalnego poziomu (okrzemki pokrywały wszystko). Okrzemki zwalczyłem, ale padają m...

    Wyświetlenia: 19607 | Odpowiedzi: 81 czytaj więcej...

  • Ferka - niedobór fosforu

    Witam szanownych kolegów ;) Tydzień temu we wtorek przeszedłem z linii AA (najpierw rhizoclonium, później oedogonium, zielenice itd. ;) na pełną linię Ferki. Do końca tygodnia byłem zadowolony ze sta...

    Wyświetlenia: 14795 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Nadmiar/niedobór potasu? żelaza?

    Witam załączam fotkę i jeśli ktoś miał podobny problem to proszę o jakiekolwiek informacje Żelazo (Fe) Objawy nadmiarów:- na liściach pojawiają się żółte i żółto-brązowe plamki przechodzące w dziu...

    Wyświetlenia: 14636 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Czy to niedobór potasu ?

    witam ostatnio mam problem z roślinnością kto pomoże zdiagnozować czego tu brakuje i drugie ppytanko na przodzie zbiornika przy szybie a dokładnie na niej pod podłożem taki śliski nalot sie robi brązo...

    Wyświetlenia: 2654 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Niedobór kto pomoże

    Czego to może być niedobór listki w roślinie mi powykręcało w drugą strone i kolor jakoś zbladł pod spodem dodaje zdjęcia mam też problem ostatnio z ph cały czas mi skacze zawsze miałem 6,5-6,8 tera...

    Wyświetlenia: 4635 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...

  • Co piszczy w akwarium. Jaki niedobór?.

    Witam. Od jakiegoś czasu niestety nie potrafię wychwycić co jest nie tak z nawożeniem, czy coś robię źle.. Otóż baniaczek 240l - w sumie po odjęciu tego i owego 200l samej wody Obsada - głównie żółta...

    Wyświetlenia: 5816 | Odpowiedzi: 53 czytaj więcej...

  • Niedobór azotu? Proszę o identyfikację

    Witam dzisiaj mija 24 dzień od założenia akwarium lecz obawiam się, że mam jakiś niedobór witamin sami spójrzcie na dół na zdjęcia dzisiaj robiłem również parametry wody : ph - 6,5 kh - 3 Gh - 3 No...

    Wyświetlenia: 3991 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 192 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.