Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


problemy przy starcie - chyba nawozenie (dlugie)



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Witam

No wiec okolo miesiac temu uruchomilem swoj pierwszy zbiornik roslinny. No i od poczatku mecza mnie dlugie, nitkowate zielenice. Podejrzewam, ze mam jakis problem z nawozeniem. Tylko juz zupelnie zglupialem i nie wiem jaki... Ale po kolei:

Zbiornik ma wymiary 120 x 60 x 50 (dl. x szer. x wys.) czyli 360 l.
Oswietlenie: 2 x 70 W HQI na zarnikach BLV 5200 K + 2 x 39W T5 5500 K z odblysnikami parabolicznymi Arcadii. HQI dziala w tej chwili 9 h na dobe natomiast swietlowki 12 h/d.
Podloze: na dnie 1 cm mieszanka MHK Floran, Tetra Complete Substrat, MHK ten drugi (nie pamietam nazwy) i paczka wegla aktywnego. Na tym wszystkim okolo 10 cm warstwa zwiru kwarcowego.
Obsada: kilka neonkow, kilka otoskow, kilka krewetek Amano (czekam juz na zamowiona wieksza ilosc). Czyli generalnie na razie pusto.
Filtracja: sump okolo 90 l na keramzycie i wacie fltracyjnej.
Woda: kH 5, gH 9, pH - staram sie utrzymywac okolo 6,9 - 7,0 przy pomocy CO2 podawanego z butli. Czesc roslin babelkuje, czesc nie. Glony babelkuja wszystkie.

No i wlasnie: nawozenie. Otoz w okolo tydzien po starcie zaczely sie pojawiac te nitkowate zielenice. Uznalem, ze to normalne w nowym zbiorniku i poczatkowo nic nie robilem. Po pewnym czasie glony zaczely jednak niebezpiecznie porastac rosliny i postanowliem aktywnie dzialac. W tym momencie testy NO3 i PO4 pokazywaly 0. Ograniczylem wiec oswietlenie wylaczajac na okolo 3 dni HQI i jednoczesnie codziennie podmienialem okolo 5% wody. Glony jakby zaczely sie wycofywac. Niestety rosliny tez przestaly rosnac. No wiec zaczalem stopniowo zwiekszac czas oswietlenia HQI az do sytuacji dzisiejszej (9 h/d). Glony moze bardziej sie nie rozwinely ale nadal wystepowaly dosyc licznie porastajac przy tym rosliny.

Pomyslalem wiec, ze skoro "nie kijem go to palka" - czyli skoro zaglodzic sie nie da to trzeba stworzyc roslinom jak najlepsze warunki do zycia. Bo sytuacja wygladala tak: wakrotka nawet rosnie, ludwigia - chyba nie marnieje ale i nie rosnie (intensywnie czerwony szczyt rosliny), nadwodka szerokolistna - rosnie ale gorne liscie zaczynaja czerwieniec, hygrophila thailandi - kilka nowych, jasnozielonych listkow, "heniek" - w totalnej rozsypce, zaatakowany przez glony, zabienica - nie rosnie, mikrozorium nie rosnie albo rosnie bardzo powoli (ale to akurat normalne), cryptocoryna drobna nie rosnie (zaatakowana przez glony), cryptocoryna petchi rosnie powoli, 2 pistie - momentlanie urosly im gigantyczne korzenie ale nie mnozy sie na razie, valisneria raczej slabo, lotos - pieknie puszcza liscie nawodne (juz z 5 uroslo), moczarka - rosnie ale totalnie zagloniona, puszcza dlugie korzenie z lodygi. Podobnie Cabomba caroliniana - ladne, geste, intensywnie zielone przyrosty ale starsze czesci porosniete glonami, duzo korzeni z lodygi i rosnie jakas poskrecana (zamiast pionow do gory w bok jej sie zachciewa)

Na poczatek kupilem PG Ferro + - dawka 2 x dozownik jakby spowodowala niewielkie przyspieszenie rozwoju glonow. No to przestalem. Podalem za to troche KH2PO4. Zmierzone na drugi dzien rano stezenie PO4 0. Brak widocznego efektu. No to podalem znowu podobna ilosc i troche KN03. Na drugi dzien stezenie NO3 0 lub kilka ppm (mocno niedokladny test Tetry), PO4 0,5 ppm. Wyrazne przyspieszenie rozwoju glonow. No to podalem na drugi dzien tylko KNO3 i 2 dzialki Ferro +. Glony rosna nadal w najlepsze.

No to ja juz nie wiem - nawozic czy wlasnie nie? Moze tylko ograniczyc sie do podmian, dociazyc zbiornik i uzbroiwszy sie w cierpliwosc przyjac, ze to normalne dojrzewanie? A jesli nawozic to czym? Swiecic czy raczej zaciemnic?

Szkoda mi roslin bo w koncu te glony je zadusza :sad:

Dzieki dla tych, ktorzy doczytali do konca.
pozdrawiam
--
Łukasz Kaczmarek

lukaszk
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 05 sty 2005, 13:38
Miasto: Lublin/Kraków

30 maja 2005, 11:33   (#2)  

Swiecic, nawozic normalnie (ale raczej nie pelne dawki z linii PG, tylko tak 1/3), podmieniac duuuzo wody nawet do 50% co 2 dni teraz, zwiekszyc co predzej obsade (bo mozesz miec problemy ze stabilizacja), dokupic jeszcze roslin (przynajmniej 70% dna musisz iec zarosniete), chocby takich jak paprotnica (rozdzyca) plywajaca badz higrofila wielonasienna. Nie panikowac- przede wszystkim. :!: :D Wszystkie dzialania dotychczs podejmowales w trybie doraznym, a to niezbyt dobra metoda, bo raczej nie da skutkow na dluzsza mete- wszystkie dzialania maja jednak skutki rociagniete w czasie
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

30 maja 2005, 13:02   (#3)  

Grzegorz Guzik napisał(a): nawozic normalnie (ale raczej nie pelne dawki z linii PG, tylko tak 1/3

Masz na mysli zarowno mikro jak i makroelementy?
pozdrawiam
--
Łukasz Kaczmarek

lukaszk
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 05 sty 2005, 13:38
Miasto: Lublin/Kraków

30 maja 2005, 15:01   (#4)  

Tak. Jesli bedzie za malo (musisz obserwowac reakceje roslin), to zawsze mozna zwiekszyc dawki, ale spokojnie- akwarium, to nie szklarnia, gdzie zalezy nam zeby rosliny rosly 10 cm na dobe...
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

04 cze 2005, 18:06   (#5)  

Grzegorz Guzik napisał(a):Tak.

No to zrobiłem tak:
- oświeltenie pełne
- CO2 idzie normalnie
- 1/3 dawki PG Ferro +
- 2 ppm NO3 w postaci KNO3 dziennie
- 0,2 ppm PO4 w postaci KH2PO4 dziennie
- dziennie podmienianiam 5-10% wody
- wsadziłem jeszcze parę roślin i ryb

Stężenia NO3 i PO4 rano, przed podaniem nawozów są niemierzalne. Rośliny chyba ruszyły.

Tylko, że glony zamiast przygasać zaczęły rosnąć intensywniej :shock:

Nadal podawać nawozy i uznać, że to chwilowy wzrost aktywności glonów czy też wycofać się skoro obserwowany efekt jest odwrotny od zamierzonego?
pozdrawiam
--
Łukasz Kaczmarek

lukaszk
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 05 sty 2005, 13:38
Miasto: Lublin/Kraków

05 cze 2005, 10:53   (#6)  

W końcu jakaś rzeczowa dyskusja na tym forum. Ciekawe jak się rozwinie. Ja mam takie same spostrzeżenia jak lukaszk. Wszyscy radzą nawozić dalej ale glony rosną i człowiek boi się dalej lać nawozy. Czym więcej nawozów tym więcej glonów. Po roku zabawy w akwarystykę roślinną mam wrażenie, że granica między nadmiarami a niedoborami jest bardzo cieniutka i wpasowanie się w nią graniczy z cudem ( czytaj: jest bardziej wynikiem szczęśliwego trafu niż sumy wiadomości , umiejętności, właściwego wyciągania wniosków z wyników testów.)

Pozdrawiam wszystkich :D
Pagaj5

pagaj5


05 cze 2005, 14:02   (#7)  

Sprobuj spokojnie nawozic, ale moze zrob tak, ze makro dodajesz tylko podczas podmian. No i cierpliwosci
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

05 cze 2005, 20:17   (#8)  

Grzegorz Guzik napisał(a):Sprobuj spokojnie nawozic, ale moze zrob tak, ze makro dodajesz tylko podczas podmian. No i cierpliwosci


Jeżeli to była rada dla mnie to powiem Ci Grzegorzu, że do tego doszedłem już dosyć dawno.Ale za to zmobilizowałeś mnie i postanowiłem napisać coś o sobie. Wcześniej nie miałem odwagi i nie chciałem wyjść na kogoś kto nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Czytam to forum od roku ale ciągle mam wrażenie że zamieszczone tu rady są takie same jak rady dla grających na giełdzie ( "jak nie wzrośnie to spadnie")
Ponieważ nie za bardzo widać w profilu jaki mam baniak to powiem tak:

128 litrów ( 80x40x40) : oświetlenie 4x 18 W Nawożenie PGC przy podmianach 2 ml na 10 litrów podmienianej wody, PG Ferro + codziennie 4 ml (1/2 zalecanej dawki).
Obsada spora 8 żałobniczek, 10 błyszczyków parańskich, 3 czarne molinezje. Sporo roślin (Lotos zielony , Ludwigia , Wąkrotka, Żabienica Leopard, Nadwódka wielonasienna i tajlandzka, Żaabienica drobna, Jakieś kryptokoryny (parva? nana?).
CO2 z butli. pH około 6,8 ; TWW około 7.
PROBLEMY TAKIE SAME JAK LUKASZK

Sorry za wielkie litery ale tak chciałbym to wyrazić.

Glony mają się dobrze, (mnóstwo nitek). Nie pomaga nic ani zwiększone podmiany ani większe dawki nawozów( glonów jeszcze więcej) ani zmniejszone dawki nawozów (rośliny przestają rosnąć a glony mają sie dobrze).Tak to jest w moim przypadku.

Cierpliwością się wykazuję bo walczę z tym od roku. Myślę że ktoś inny dałby sobie spokój po 3, 4 miechach.

Pozdrawiam wszystkich
Pagaj5 :D

pagaj5


05 cze 2005, 22:54   (#9)  

witam

u mnie bylo podobnie po restarcie akwarium zachcialo mi sie kamieni i elochorisu w akwarium no i po tygodniu pokazaly sie zielenice a potem przeszly w nitki no i robilem tak ja grzegorz wyzej pisal czeste podmiany delikatne nawozenie i nic rosliny rosly ale glony szybciej nie moglem ich opanowac tak wygladaly moje roslinki za rada Bartka Lipczynskiego skrocilem czas oswietlania z 13 godzin do 9 zmniejszylem ilosc co2 prawie do zera no i na postepy nie trzeba bylo dlugo czekac po 3 dniach zaczely schodzic minely nastepne 3 dni i juz ich prawie nie bylo po okolo 10 dniach zbiornik czysty ach o jednym zapomnialem utzymywalem po4 i no3 na poziomie nie mierzalnym podmiany 50% co 2 dni teraz tylko walcze z utrzymaniem rownowagi i powoli dodaje co2 i delikatnie zwiekszam dawki nawozu
Załączniki
PICT0002.jpg
(39.1 KiB) Pobrane 3582 razy
czasem jest lepiej czasem jest gorzej ale najważniejsze nie poddawać się
<BR>
Obrazek

Avatar użytkownika
bizonik
Poznaje temat

Posty: 136
Dołączył: 17 paź 2004, 22:11
Miasto: Warszawa

07 cze 2005, 17:31   (#10)  

Przepraszam, ale nie mam czasu za wiele pisac teraz na forum, ale: co do uwagi Bizonika- mysle, ze wielu z nas ma tendencje do trzymania zbyt wysokiego poziomu CO2, juz o tym mowilem, mysle, ze wystarczy max 20ppm, co do wypowiedzi pagaja5- mysle, ze po prostu kazdy zbiornik jest inny, a ja, jak pewnie wielu z nas, nie pretenduje do pozycji guru i, przyznaje to- nadal sie ucze, np. od jakiegos czasu zmienilem praktycznie cale nawozenie z PG na ADA... (swoja droga mysle, ze 4ml PG Ferro na 120 litrow to bardzo duzo- ja dawalem kiedys 1ml na 80 l i bylo OK) Co do restartow, to jeszcze jedna uwaga- wazne jest czy to jest start (nowe podloze) czy restart rzeczywisty, czyli stare podloze- dzieja sie wtedy diametralnie rozne rzeczy :!:
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków

08 cze 2005, 17:01   (#11)  

Jeżeli to była rada dla mnie to powiem Ci Grzegorzu, że do tego doszedłem już dosyć dawno.Ale za to zmobilizowałeś mnie i postanowiłem napisać coś o sobie. Wcześniej nie miałem odwagi i nie chciałem wyjść na kogoś kto nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Czytam to forum od roku ale ciągle mam wrażenie że zamieszczone tu rady są takie same jak rady dla grających na giełdzie ( "jak nie wzrośnie to spadnie")


Nie zgadzam się. Dzięki temu forum i ludziom na nim w moim akwarium nareszcie zaczęły rosnąć rośliny i wszystko się ustabilizowało.

Dziad Borowy


20 wrz 2005, 13:03   (#12)  

Od kiedy zacząłem ten wątek minęło trochę czasu.

I ... nic. Jak było tak jest.

Informacje o baniaku podałem w pierwszym poście tego wątku.

Próbowałem nawozić mało, nawozić dużo i nie nawozić wcale. Stosowałem różne kombinacje z serii PG oraz KNO3 i KH2PO4. Jeśli nie nawożę to glony hamują. Tylko, że po kilku tygodniach takiej zabawy rośliny ledwo żyją. Jak zaczynam podawać znowu nawet niewielką ilość PGC i/lub PG Macro glony znowu ruszają do boju (rośliny odżywają).

Próbowałem skrócić dzień świetlny, podzielić go na części (przerwa 3 h wczesnym popołudniem). Świeciłem pełną mocą (HQI +T5), 2/3 mocy (samo HQI) i 1/3 mocy (same T5).

Znalazłem na forum receptę na sukces w.g. Bartka Lipczyńskiego, która to zakłada najpierw 4 dniowe pełne zaciemnienie i całokowite zastopowanie nawożenia. Powinno to spowodować wyginięcie większości glonów. Następnie stopniowe wracanie do stanu normalnego (ograniczone nawożenie mikro, makro i CO2). No więc u mnie po 8 dniach całowitego nawożenia glony i owszem - zmarniały (ale na pewno nie zginęło 80%). Natomiast rośliny były w stanie opłakanym. Po ponownym przywróceniu oświetlenia (1/2 mocy) glony znowu ruszyły.

Wywaliłem z sumpa keramzyt, który zacząłem podejrzewać, że czymś mi "sieje" do wody, bo woda jest 100% r.o. a utrzymują się twardości około 7-8 st. niem.

O ile na początku rośliny rosły równolegle z glonami tak w tej chwili po tych różnych eksperymentach np. trawniczek z glosostigmy jest w tragicznym stanie (zastanawiam się czy go poprostu nie wyrwać w całości i pożegnać się z tą rośliną).

Wszystko na nic.

Zbiornik ma 360 l. Zainwestowałem w niego sporo czasu i pracy. Walcze z tymi cholernymi glonami już dobrych kilka miesięcy. Można zaryzykować stwierdzenie, że posiadam pewne doświadczenie i wiedzę akwarystyczną. Niemniej jednak ta sytuacja wyraźnie mnie przerasta. Zaczynam czuć się poporostu bezradny i zniechęcony. Jeśli tak dalej pójdzie to ja chyba wrócę do akwarystyki morskiej, z którą się rozstałem bo chciałem spróbować roślinnej.

Jeśli ktokolwiek ma jakiś pomysł, sugestię, radę, uwagę to proszę - odezwijcie się. Może być na priva (kaczmarek_lukasz@poczta.onet.pl, gg: 834073).
pozdrawiam
--
Łukasz Kaczmarek

lukaszk
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 05 sty 2005, 13:38
Miasto: Lublin/Kraków

20 wrz 2005, 14:00   (#13)  

Dobra, zaraz coś poradzimy. Sam ostatnio wyszedłem z podobnego bagna po prawie roku cudowania i stosowania magicznych sposobów. Sam prubowałem różnistych nawozów (PGC, SZ, pTMG, różne domowe samoróbki). Wszystko sie nie sprawdziło i pozostawało mi szukać dalej. Postanowiłem kupić TMG i znaleźć takie macro, które dobrze bilansowałoby się z moimi paramterami wody i obsadą. Ale znalezienie nawozu to dopiero połowa sukcesu. Tutaj przedstawię ci po krótce metodę, którą zastosowałem w poszczególnych etapach:

:arrow: 1. Polecam kupić oryginalne TMG i nawóz macro (sądze że w Twoim przypadku przy zaerowych azotanach i wykrywalnych fosforanach dobry byłby nawóz macro Arka Siurdy - nick na Allegro.pl: Holender-H1).

:arrow: 2. Masz już nawozy w domu, robisz przycinke (o ile to potrzebne), czyścisz i usuwasz dość dokładnie glony z roślin, liści i żwiru. Robisz sporą podmiankę (koło 50%). Proponuję, też rozsadzić rośliny od nowa.

:arrow: 3. Po podmiance dajesz rozbitą na dawki dzienne zalecana TMG (10ml/100l/tydzien) i sporą dawkę macro, koło 10ppm NO3 i 1ppm PO4.

:arrow: 4. Światło i CO2 zostawiasz docelowe (bez żadnych przerw), utrzymuj możliwie najwyższe stężenie CO2 - możesz podawać także w nocy.

:arrow: 5. Kolejne dawki dzienne macro, dawkujesz w taki sposób aby dojść do poziomów azotanów i fosforanów odpowiednio 20 i 2ppm. Z TMG jedziesz bez zmian, ważne żeby nawozy były dawkowane codziennie i systematycznie.

:arrow: 6. Przy takich poziomach rośliny powinny się zacząć płożyć ale mogą nie osiągać jeszcze optymalnego przyrostu. W tym momencie przestajesz dawać macro. Dopiero gdy zauważysz po kilku dniach, że rośliny zaczynają wytwarzać dobrej wielkości liście a międzywięźla są małe robisz test na NO3 i PO4 i utrzymujesz takie stężenia.

:arrow: 7. Podmianki co tydzień 50%, przy intensywnym metaboliźmie pewnie będziesz potrzebował jakiegoś środka z żalazem i komponentami, ja używam PGP Ferro+ i chwalę sobie.

Mi taki sposób pomógł, sukcesu nie gwarantuję ale warto sprubować. Łącze się z Tobą w flustracji i zaangażowaniu :D Powodzenia :!:

P.S. Jak coś - zapraszam na GG lub kontakt w innej formie.
Pozdrawiam, Mariusz

Avatar użytkownika
enigma
Zasłużony akwarysta

Posty: 967
Dołączył: 27 sie 2003, 14:12
Miasto: Wrocław

20 wrz 2005, 21:54   (#14)  

Łukasz - mam jedno pytanie. Co właściwie lejesz do akwarium?

.. bo woda jest 100% r.o. ..


Bardzo niska twardość ogólna i węglanowa nie jest niezbędna do uprawy roślin, a IMHO czasami nawet szkodliwa. Napisz proszę jak preparujesz wodę z r.o.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

20 wrz 2005, 23:02   (#15)  

diki napisał(a):Napisz proszę jak preparujesz wodę z r.o.


Właściwie założenie było takie, że miała to być r.o. mieszana z kranówą do uzyskania planowanej twardości. Ponieważ jednak w akwarium utrzymywała się wyższa twardość niż mieszanka, która wlewałem (chciałem mieć tww około 4) to w celu korekty przeszedłem na podmiany z czystej r.o. + PGC i PG Makro. Mimo tego twardość nie spada. Dlatego doszedłem do wniosku, że coś mi się rozpuszcza. Ponieważ żwir jest kwarcowy (chyba, że jakiś składnik z 1 cm warswty wzbogaconej na dnie) to podejżenie padło na keramzyt wypełniający część sumpa. Został on usunięty.

Nadal podmieniampo około 5% na czystą r.o. z wymienionymi nawozami aż do uzyskania zaplanowanej twardości.
pozdrawiam
--
Łukasz Kaczmarek

lukaszk
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 05 sty 2005, 13:38
Miasto: Lublin/Kraków

20 wrz 2005, 23:39   (#16)  

Być może się mylę, ale możesz mieć braki wapnia. Nie myślałeś o tym aby przejść na pełną linię Planta Gainer, czyli uzdatniać wodę Planta Gainer PRO Hydro Mineral?
Ewentualnie zgodzić się na wyższą twardość i mieszać wodę z r.o. z kranówką. Być może parametry kranówki uniemożliwiają takie rozwiązanie?
Wydaje mi się że czysta woda z r.o. ma zdolność ługowania niektórych związków i może w tym leży problem.
Jeśli piszę od rzeczy, to proszę kogoś bardziej doświadczonego o skorygowanie błędów.
Pozdrawiam

Avatar użytkownika
diki
Aktywny użytkownik

Posty: 685
Dołączył: 10 paź 2003, 13:28

21 wrz 2005, 05:55   (#17)  

diki napisał(a):Być może się mylę, ale możesz mieć braki wapnia.

Wydaje mi się, że nie masz racji. Po pierwsze dlatego, że w wodzie pobranej z akwarium twardość ogólna jak i węglanowa występują (chciałbym nawet mieć mniejszą). Oczywiście zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że ta twarodść pochodzi np. od związków magnezu a nie wapnia ale najpowszechniejsza jest jednak wapniowa twardość węglanowa. W związku z tym z dużym prawdopodobieństwem można chyba założyć, że rozpuszcza mi się w wodzie CaCO3 z kermazytu lub podłoża. Wapnia raczej nie brakuje.

Po drugie dlatego, że takich niedoborów nie widać po roślinach.
pozdrawiam
--
Łukasz Kaczmarek

lukaszk
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 05 sty 2005, 13:38
Miasto: Lublin/Kraków

21 wrz 2005, 08:56   (#18)  

Wtopeczka

IMO podawanie na starcie NP oraz przez początkowe fazy dojrzewania akwarium (powiedzmy 1-2 miesiące) jest bardzo ryzykowne. Nawożenie w tym czasie powinno być zminimalizowane .... Nie wiem w czym rzecz z linią pro nawozów Aqua-art, u jednych sie sprawdza u innych porażka. Stosując PGP mikro w 1/2 dawki nabawilem sie gigantycznych rozmiarów krasnorostów (fotki niebawem na mojej stronie) ze o nitkach nie wspomne.
Zrobiło sie istne szambo w moim akwarium. Możliwe że u Ciebie też istnieją niekorzystne (cokolwiek to znaczy) czynniki, które powodują przeciwne działanie ów nawozu.
Stosując TMG pomyślałem ze spróbuje PG ferro + dodawalem codziennie 5ml na moje 240 L brutto. Po miesiącu stosowania na kamieniach korzeniach i innych stałych elementach pojawily sie na nowo krasnorosty. Pomyślałem że może u Ciebie źródlem problemu jest właśnie powyższy problem. Jesli mógłbym Ci coś poradzić to napewno czestsze podmiany wody (tego nigdy nie za duzo). Skoro rośliny nie rosną to podejrzewam ze pewne pierwiastki mogły sie skumulować i wystepują w ilościach które przyczyniają sie do blokowania innych pierwiastków. Nie wiem jak radzic stosowanie PG .... napewno unikaj podawania codziennego .... podawaj tylko do podmian i tylko w dawkach na podmieniana wodę (sposób bezpieczniejszy). Spróbuj również skrócić czas oświetlania maxymalną ilością światła np. 10h czas calkowity z czego 3-5 h czas maxymalnej ilosci swiatla. Przedewszystkim bądź cierpliwy i nie zmieniaj niczego radykalnie. Co do CO2 mam odmienne zdanie do Grześka :-) .... 20ppm IMO to minimum (jeśli masz przynajmniej 0,6watt/1litr wody) :-)
Pozdrawiam
Tomasz Kurek

Avatar użytkownika
Tomasz Kurek
Zainteresowany tematem

Posty: 283
Dołączył: 26 cze 2003, 21:00
Miasto: Konstancin - Jeziorna

21 wrz 2005, 15:12   (#19)  

Tomasz Kurek napisał(a): Jesli mógłbym Ci coś poradzić to napewno czestsze podmiany wody (tego nigdy nie za duzo).
Nie wiem jak radzic stosowanie PG .... napewno unikaj podawania codziennego .... podawaj tylko do podmian i tylko w dawkach na podmieniana wodę (sposób bezpieczniejszy).
Spróbuj również skrócić czas oświetlania maxymalną ilością światła np. 10h czas calkowity z czego 3-5 h czas maxymalnej ilosci swiatla.

Cześć

Dzięki za rady. Powiem tak:
- wody podmieniać więcej się nie da (chyba, że przejdę na kranówę) - filtr. r.o. jest praktycznie niewyłączany. Cały czas produkuje wodę na podmianę.
- PG daję tylko przy podmianie i w dawkach niewiększych niż zalecane
- w tej chwili świecę 10 h świetlówkami (1/3 mocy) z przerwą 3 h. HQI pracuje 3 h dziennie (wtedy jest pełna moc światła).
pozdrawiam
--
Łukasz Kaczmarek

lukaszk
Poznaje temat

Posty: 98
Dołączył: 05 sty 2005, 13:38
Miasto: Lublin/Kraków

22 wrz 2005, 10:12   (#20)  

Jeszcze ja sie przyczepie znow do watku. Jak pisal Tomek Kurek jestem jedna z osob, ktore po poczatkowym entuzjazmie podchodza do linii PG bardzo sceptycznie (z calym szacunkiem dla pracy Bartka Lipczynskiego). Notowanie wzrostu nitek po Macro i krasnorostow oraz inego swinstwa po Ferro + to juz standard jak widze- a obserwowalem to samo u siebie nie jeden raz! Tak serio, to najlepsze rezultaty obsrewowalem nawozac linia ADA, bez jakichs "ohow" i "ahow" nie popartych doswiadczeniem- po prostu stabilne zbiorniki, bez zadnych glonow... Jakby cos pracuje logistycznie nad sprowadzeniem ADA do nas. A jak go nie ma to?... To moze zwykly Tetra Planta Min (albo wlasnie TMG) plus jakies zelazo i ewentualnie makro w solach
Pozdrawiam
Grzegorz Guzik- Kraków

Avatar użytkownika
Grzegorz Guzik
Znający temat

Posty: 1953
Dołączył: 30 cze 2003, 21:53
Miasto: Kraków











Powiązane tematy
  • Nawożenie na jałowym podłożu

    Hej. Jak zaczynać nawozić od startu na samym żwirku? Rośliny będą z uprawy nadwodnej.

    Wyświetlenia: 434 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Nawożenie metodą GEN - Growthive Excellent Nutrition

    nawozenie-yokuchi-gen.jpg Zapraszam do zapoznania się z artykułem i dyskusji na temat zaproponowanej metody nawożenia: https://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/nawozenie/5340-nawozenie-gen-growthiv...

    Wyświetlenia: 4855 | Odpowiedzi: 65 czytaj więcej...

  • Nawożenie EI

    Jak w temacie czekam na wasze subiektywne opinie czy waszym zdaniem to najlepsza metoda nawozenia ?

    Wyświetlenia: 1514 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Nawożenie solami na sucho

    Metoda EI (Estimative Index) jak ktoś jest zainteresowany Sole podajemy 2-4 razy w tygodniu w zależności od zapotrzebowania roślin Podstawa to wysokie poziomy CO2 Dobry obieg wody Duże podmiany wo...

    Wyświetlenia: 730 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Nawożenie nawozem Tropica zielony

    Witam, pytanie może dziwne, czy można nawozić zieloną tropicą w dawkach dziennych ? Niby w instrukcji jest napisane raz w tygodniu, czy zrobi to różnice? Mam automatyczny dozownik, który nie ma możliw...

    Wyświetlenia: 1176 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Start akwarium a nawożenie

    Cześć, Podsyłam poniżej garść informacji nowo wystartowanego baniaka z prośbą o pomoc/porady: Zbiornik 100x40x40 Podłoże to AF Natural Substrate ok. 2 cm, przysypany AF Lava Soil. Do tego trochę piask...

    Wyświetlenia: 4644 | Odpowiedzi: 31 czytaj więcej...

  • Nawożenie Iwagumi - 120 l - mała ilość roślin

    Cześć, rozpoczynam nowy wątek, aby nie mieszać w innych założonych przeze mnie. Chciałbym rozpocząć nawożenie w moim Iwagumi. Akwarium ma miesiąc i dojrzało. Mam dwa gatunki roślin Eleocharis parvula...

    Wyświetlenia: 2698 | Odpowiedzi: 23 czytaj więcej...

  • Przygotowanie wody do podmian i nawożenie po

    Cześć, zwykle wodę do podmian przygotowuję tak, że do RO dolewam odpowiednio dużo mineralizatora, aby otrzymać założone przeze mnie GH i KH. Następnie podgrzewam sobie dodatkową grzałką wodę w bańkach...

    Wyświetlenia: 987 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Problem z roślinami - nawożenie

    Witam, jestem początkującym akwarystą. zawsze miałem akwaria na podłożu jałowym bez nawozów. Teraz założyłem akwarium 112l na substracie jbl aquabasis i zacząłem nawozić akwarium nawozami aqua art bez...

    Wyświetlenia: 18725 | Odpowiedzi: 74 czytaj więcej...

  • Nawożenie MIKRO

    Mam na obecną chwilę wątpliwości jak poprawnie nawozić składnikami mikro. O ile np do żelaza, magnezu, miedzi czy manganu mam testy, o tyle np dla niklu, molibdenu, boru czy cynku (a przecież są jeszc...

    Wyświetlenia: 2602 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...



cron

Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 480 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.